1 BINNENLAND. UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. het plafond van de couloir een bedenke lijke scheur vertoonde. Onder de leden heerscht nogal wat ver bittering over het voorval. Eén hunner zeide, dat de oude Doema de regeering al gewezen had op het gevaar, dat het gebouw opleverde. De architect Bruni ver klaart, dat hem te weinig tijd gelaten werd, om het gebouw in orde te brengen. Toen minister Stolypin de aangerichte schade kwam bekijken, riepen sommige afgevaardigden: „Een slecht voorteeken" en „Een nieuwe schande voor de oogen van Europa." Anderen vatten de zaak vroolijker op en trachtten geestig te zijn. Het schijnt dat ook de voorlezing van het regeeringsprogram door Stolypin dooi de instorting is uitgesteld Te Lodz, waar de laatste jaren gruwe lijk is gemoord, hebben drie terroristen een patrouille aangevallen bestaande uit een politieagent en drie soldaten. Zij dood den den agent en één soldaat; de twee anderen werden verwond. De moordenaars ontkwamen. Er zijn een groot aantal inhechtenisne mingen gedaan op straten en pleinen in verband met dezen aanval. De Sociale Week, door het Centraal Bureau van de K. S. A. georganiseerd, zal dit jaar van Zondag 1 September tot Zondag 8 September te Breda worden gehouden. De Sociale Week zal worden aangevan gen met een rede over: Het Katholicisme als levens- en wereldbeschouwing. De eerste drie dagen zullen dan ge wijd worden aan een algemeene, principi- eele uiteenzetting der katholieke beschou wing over de Sociale Questie, hare onder deelen, en de middelen tot hare oplos sing. Daarom zullen behandeld worden: Allereerst, de Sociale Questie in het al gemeen, en hare drie groote onderdeelen: het arbeidersvraagstuk, het middenstands- Vraagstuk en het landbouwvraagstuk. Vooral zal er de nadruk op worden ge legd in welk verband deze drie groote onderdeelen staan tot de groote algemeene Sociale Questie. Vervolgens worden behandeld de drie groote factoren tot oplossing der Sociale Questie: de Kerk, de Staat en het particu lier initiatief speciaal de organisatie van arbeiders, middenstanders en landbou wers. De drie volgende dagen zullen dan en kele speciale onderwerpen worden behan deld Werkstaking (principieel en praclisch). Het voorkomen van werkstakingencol lectieve arbeidscontracten, scheidsge rechten. Vrouwenbewegingen het Vrouwenvraag stuk. Alcoholisme, in verband met criminali teit en armoede, en met den arbeidsduur. Arbeidsduur van volwassenen. Sociaal-democratie en Godsdienst. Sociaal-democratie, Anarchisme en Vak beweging. In de slotvergadering, op Zondag 8 Sept., zal, na een plechtige Hoogmis, ge- spToken worden over de Katholieke Socia le Actie in de steden en op het platteland. Gelijk men ziet zijn de onderwerpen zóó gekozen, dat deze Sociale Week zich ge heel aansluit bij de Sociale Week in 1906. Hun, die toen de voordrachten volgden, zal thans, de eerste drie dagen, nog eens het onderling verband van het toen (be sprokene duidelijk worden gemaakt, terwijl voor hen, die toen niet aanwezig waren, deze eerste drie dagen een algemeene in leiding voor verdere sociale studie zul len geven. De drie laatste dagen worden speciale onderwerpen behandeld, die het vorige jaar óf slechts kort óf in 't geheel niet behandeld zijn. Het buitengewoon groote succes, dat de eerste Sociale Week in 1906 had, geeft het recht, om bij voorbaat voor de Sociale Week in 1906 had, geeft het recht, om bij voorbaat voor de Sociale Week Van dit jaar de beste verwachtingen te koeste ren. Zeer waarschijnlijk zal het bezoek nog veel grooter zijn, daar thans reeds bekend is, dat de Sociale Week te B r e d a door vele Belgen zal worden bezocht. Uitvoerige mededeelingen, benevens de namen der sprekers, zullen spoedig wor den gepubliceerd in de Mededeelingen van het Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie, te Leiden. Godsdienst en Sociaal-demo cratie. Mr. Mendels sprak te Utrecht: „Toen Gorter waarschuwde legen het calvinisme, bedoelde hij, dat calvinistische arbeiders nog geen betrouwbare klassen- strijders zijn, omdat zij den kapitalisti- schen godsdienst, nog aanvaarden. Een ar beider, die nog gelooft, dat de klassen strijd zondig is, dat het kapitalisme een gevolg is van de erfzonde, en het alleen door Gods genade beter kan worden, kan geen sociaal-democraat tegelijkertijd zijn". Dat is zeer duidelijk 1 En van der Goes zal heden avond |te Middelburg dit citaat van zijn partij genoot wel niet gebruiken 1 De partij der arbeiders! In „Het Volk" komt voor hot. jaarverslag van de soc.-democratische Kamerfractie. Daarin lezen wij deze ruiterlijke betee- kenis: „Door de 10 pet. op de bedrijfsbe lasting weiden te veel „kleine luyden" getroffen". Toch .stemden alle sociaaldemocrati sche Kamerleden vóór deze belasting, die „te veel kleine luyden" trof! Om '(liberale ministerie te reddien! Ook dit is geen „stinkend opportu nisme". (K. S. W.) Rijksmiddelen. De Februari-maand heeft hel in lang niet geziene verschijnsel opgeleverd, dat verschillende Rijksmidde len minder hebben opgebracht dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Bijna op het rijtje af kan men de vermindering aflezen. Waren er niet enkele onderdeelen, die ruimer hadden gevloeid, het totaalcij fer zou ongustig zijn. Thans is hel nog l1/2 ton boven de opbrengst van 't. vorige jaar. De meest in het oog loopende schrale posten zijn die der vermogensbelasting, registratie, hypotheek- en successierechten. Onder de voordeelige posten loopt bet meest in het oog die der bedrijfsbelasting, invoerrechten en suikeraccijns. In 'I geheel zijn de eerste twee maanden ruim 4 ton op 1906 vooruit. Op het 1/6 der raming moet evenwel ruim 5x/2 millioen worden ingehaald. Een monument aan den Hoek. „Allen Weerbaar," de weigering van Prins Hendrik om gehuldigd te worden, bespre kende, schrijft: Iets anders is 't echter, om aan den Hoek van Holland een eenvoudig gedenk- teeken, een granieten naald, een reusach tig blok steen of iets dergelijks, te doen plaatsen, waarin kort en bondig het feit der stranding, de namen der redders en de aanwezigheid van den Prins gegrift worden. Zoo iets als hel monument te Leeuwen dus, maar in plaats van een kroon een anker boven op den top. Niemand zou o. i. daartegen bezwaren hebben. Wanneer de gemoederen, die blijkbaar hier en daar nog niet tot bedaren zijn gekomen, weer gekalmeerd zijn, zou er eens rustig over nagedacht kunnen wor den. Het monument te Leeuwen werd pas dertien jaar na de gebeurtenis opgericht. Een voorbeeld dus voor Holland om zich vooral niet te overhaasten! Een dergelijk gedenkteeken zou, als tee ken van weerbaarheid, van moed en hulp vaardigheid aan onze kusten zeker niet misplaatst zijn. De redders zouden het hun kinderen kunnen aanwijzen, de bevol king hunner geboorteplaatsen zou er trotsch op zijn, den vreemdeling zou die gedenknaald in den Waterweg Nederland- schen moed in herinnering brengen. De crisis. Het schijnt dat de po gingen van mr. Cort van der Linden om ook onder de partijen van rechts mannen Ie vinden bereid om zitting te nemen in een door hem te vormen Kabinet niet met gunstigen uitslag zijn bekroond. Naar verzekerd wordt, zou die oud-mi nister thans beproeven een kabinet te formeeren uitsluitend uit gematigde groe pen ter linkerzijde. Er is weêr heel wat ruzie in de S. A. P. Daarvan getuigt o. a. „Het Volk"; en hierover beklaagt zich de heer II. Spiek man in het jongste nommer van dat blad; en hij verzoekt daarmee op te houden. Van alle kanten komen brochures, en speechen, en artikelen, en ingezonden stukken: Mendels contra Troelstra, Troel stra contra Mendels, Van der Goes over partijverschillen, ja, wal en wie al niet meer! Het kan zoo niet langer, zucht hij. En de gevolgen van al die twisten en al die ruzie blijven niet uit. „De partij wordt er ziek van, i s er ziek van luidt zijn slotwoord. De Ruy ter Postzegels. Staats blad no. 54 bevat hel besluit van den 20en Februari 1907, tot het tijdelijk ver krijgbaar stellen van bijzondere postzegels van x/2} 1 en 21/2 cent. Het eenig artikel dezer wet luidt: Met ingang van een nader door onzen minister van waterstaat te bepalen datum, doch niet later dan op 24 Maart 1907, worden zoolang de voorraad strekt nevens de gewone postzegels van '/o, 1 en 21/2 cent verkrijgbaar gesteld bijzon dere postzegels van die waarden, waarop behalve hel waardecijfer, het portret van den admiraal Michiel Adriaensz. De Ruy- ter en een afbeelding van een oorlogs vloot in actie voorkomen. Zij zijn alleen in het binnenlandsch verkeer voor fran- keering geldig lot en met 31 Mei daaraan volgende te middernacht. Op deze bijzon dere zegels zijn dezelfde bepalingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels. Aan hen die voornemens mochten zijn naar C an a d a te emigreeren, wordt aan geraden zich aan te schaffen een in de Engelsche taal geschreven handboek over dat land, bevattende vele nuttige inlich tingen en hetwelk tegen vooruitbetaling van een penny te verkrijgen is bij het „Emigrants' Information Office" 31 Broad- way, Westminster, London S. W. Speciaal aan landbouwers die naar ge noemd land wenschen te gaan, wordt in overweging gegeven zich eerst in betrek king te stellen met hel „Dominion of Ca nada Emigration Office" 11 12 Charing Cross street, London. Voor klerken en kantoorbedienden is in Canada geen arbeid te vinden. Afgeraden wordt naai' Canada Ie gaan aan hen die geen Engelsch verstaan of niet in het bezit van genoegzaam kapitaal zijn om in den eersten tijd na hun aan komst daar te lande op eigen kosten te kunnen leven. (Stct.). GOES. Wij herinneren nog eens aan de politieke rede, die morgen, Dinsdag avond 71/2 uur i'1 het Slot Oosteinde door Baron mr. van Wijnbergen, lid dei' Tweede Kamer, zal worden uitgesproken. Moge de opkomst talrijk zijn. - In de vergadering der Centrale Vrij zinnige Kiesvereeniging zijn tot definitieve candidaten voor de verkiezing van vier leden voor de Prov. Staten in het kies district Goes gesteld de heeren W. Ka- kebeeke, J. D. Fransen van de Putte, bei den te Goes; P. Tazelaar, Ie Kolijnsplaat, en lac. Welleman, te Krabbendijké. Vrijdagavond werd in „De Prins van Oranje" een vergadering gehouden van leden en donateurs der vereeniging „Het Volkshuis." De statuten werden vastge steld en een definitief bestuur gekozen. De vereeniging wil werkzaam zijn tor volksontwikkeling zonder propaganda te maken voor bepaalde denkbeelden. Een leeszaal wordt gevestigd, terwijl men zich ook voorstelt lezingen te houden en leer- en vakcursussen te organiseeren. Door de leden worden die bijeenkomsten om beurt geleid; de lezingen en cursussen door degenen die zich beschikbaar stellen. Ingeschrevenen kunnen van hel een en ander gebruik maken; hel bestuur heeft ook liet recht niet-ingeschrevenen lol de cursussen toe Ie lalcn. Zoowel donateurs als leden kunnen in het bestuur zitting nemen. Ruim een 30-tal van beiden zijn reeds toegetreden. In het bestuur werden gekozen de heeren D. van den Bout, L. la Porte, W. P. A. Jonker, G. W. de Jonge, P. Augustijn en D. Knijper. Voor het 7de lid zal men later een keuze zien te doen. Jaarvergadering der sociëteit Land bouw en Handel, Zaterdagmiddag gehou den. Ontvang f504.50, uitgaaf f4G4.701/2, saldo f39.70'/2. Begrooting ontvang en uitgaaf f 544.431 '2. Zooals andere jaren werden weer posten uitgetrokken voor zaaigranententoonstellingen in voor- en najaar te houden, en voor bekroningen van inzendingen op de paardenmarkt in Juni te houden. Daarvoor weiden als keur meesters benoemd de heerenS. Paul, 's-Gravenpolder, G. Luijlc, Vlake, en W. I.. de Vrioze, Nisse. I11 het bestuur wer den herkozen de heeren: de Wilde, Ie Kattendijke, en P. J. Poleij, te lerseke. MIDDELBURG. Door de Veilings-vereeni- ging „Walcheren" is thans weer een schrede vooruit gedaan. Er zal waar schijnlijk deze week een eierschouw- inriehting geplaatst worden, hier door wordt het publiek in zekerheid ge steld dat zij gezonde en verschei eieren kunnen koopen, de eieren zullen voorzien zijn van het merk V. V. W. met nog een letter hetwelk hel kenteeken is van den datum. Zaterdagavond is, na een zeer korte ongesteldheid, overleden de heer C. A. Kouion, eerste deurwaarder bij de recht bank alhier, welke betrekking ruim 35 jaar door hem werd bekleed. De heer Kouion was in geheel Zeeland een zeer bekende persoonlijkheid en zijn onverwacht heen gaan zal zeker algemeen met leedwezen worden vernomen. De afdeeling „Schuttevaêr" verliest in den heer Kouion haar ijverigen secreta ris-penningmeester en ook nog in enkele andere vereenigingen was de overledene nutlig werkzaam. Wij vernemen dat door Ged. Staten dezer provincie in overweging is genomen een nieuwe regeling in de jaarwedden van do burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in deze provincie VLISSINGEN. De vergaderzaal van den raad heeft een geheele herschepping on dergaan. De dikke laag verf. die het houtwerk bedekte, is verwijderd en deuren en ko zijnen prijken nu 111 bun natuurlijke kleur. Het oude behang is vervangen door een nieuw ;de stukadoor en do schilder heb ben beiden meegewerkt 0111 liet geheel een keurig aanzien te geven. Een prachtige gaskroon prijkt te mid den der raadszaal en mooie schilderijen sieren de wanden. Omtrent de De Ruyterfeestviering kan nog gemeld worden dat niet hel voor nemen bestaat eerepoorten te bouwen of buitengewone straatversieringen aan te brengen. Natuurlijk zullen hier en daar gevels met planten en bloemen gesierd worden en zal op de middenpunten der feeste lijkheid, hel stadhuis en het Beursplein, eenig decoralief worden aangebracht, maar overigens schijnt men niet voorne mens te wezen de Scheldestad in feesttooi te hullen. Dat eenige winkeliers in hun etalage hulde zullen brengen aan hun voormali- gen grooten stadgenoot, spreekt van zelf. Het Sladsvendel zal, naar wij vernemen, bestaan uil een 70-tal personen, inbegre pen do hopman, zijn pages, onderofficie ren, vaandeldrager en trommelslager. Ilet. vendel zal voor de helft bestaan uit musketiers en voor de andere helft uit piekeniers. Verder behooren erbij ron dassiers en hellebardiers. Een muziekkorps, gevormd uit de te Wissingen bestaande gezelschappen, in den dracht van de 17e eeuw, zal bij het vendel functionneeren en het bij zijn toch ten door de gemeente voorafgaan. De scheepsmacht, die bij de herdenking van den 300en geboortedag van De Ruv- ter te lissingen aanwezig zal zijn, be staat uit de „Friesland," „Piet Hein," „Reinier Claessen" en de torpedobooten „li 5" en „G 8." Zij zal staan onder be vel van den schout bij nacht W. Römer. Naar wij vernemen zal Donderdag avond door een damescomité aan het De Ruyter-vendel een vaandel worden aangeboden. Dit zal op plechtige wijze geschieden. Het, voornemen bestaat om, bij gun stig weer, met. het vendel, in Oud-Hol- landsch eostuum, een rondgang door de stad te maken. (V. C.) HOEDEKENSKERKE. Zaterdag had een inwoner dezer gemeente, die behulpzaam was, bij het lossen van zoogenaamde kip- karren, aan den zeedijk alhier, het onge luk met drie vingers van zijn rechterhand zoodanig hier tusschen bekneld te geraken, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Dit jaar zijn aan de beurt van aftre ding als lid van den gemeenteraad dhm. M. G. Verbeek en J. v. d. Linde. De eerste is tevens le wel houder. IIEINKENSZAND. Door de commissie leden van het Koninginnefeest in 1905 is met vijf tegen drie stemmen beslist geen subsidie aan de commissie voor een le houden schoolfeest hij Adm. de Ruy- ter's gedenkdag uit die kas te verleenen, maar bedoelde gelden te willen gebruiken in den loop van dit jaar voor een rijtoer of ander pleizierreisje met de schoolkin deren. I11 verband hiermede zullen de schoolkinderen, hoewel op kleinere schaal, dien dag toch onthaald worden op melk en koekjes en een plaat; de bijdragen zijn nog gestegen tot thans f 70. Met ingang van 16 Maart j.l. is op zijn verzoek aan den postbode P. fle Wilde alhier ontheffing verleend van de avondbestelling in de kom der gemeente met vermindering in evenredigheid zijner jaarwedde, terwijl met dien datum de avondbestelling is opgedragen aan den hulpbode J. Sïabbekoorn. IERSEKE. Va.11 814 Maart werden van hier verzonden 470.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen100 Kg. fr. 80—90, 85 Kg. fr. 60—70, 80 Kg. fr. 50— 66, 70 Kg. fr. 4045, 65 Kg. fr. 3035, 55 Kg. fr. 2025, 50 Kg. fr. 1218, 40 Kg. fr. 68. HANSW'EERD. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan de firma F. V. De Groof alhier vergunning ver leend tol vervoer van nello 2000 K.G. dynamiet, van België in Ie voeren langs Balh naar het eiland Rozenburg. Dil dynamiet is dienende voor de op ruiming van hel wrak „Berlin" te Hoek van Holland. 's-H.-ARENDSKERKE. Zaterdag werd door de Gebr. van Bergen te Midwolda alhier geleverd een nieuwe brandspuit, die door Burgem. en Welh. op proef was aangekocht. Volgens opgaaf van den fa brikant verzet de spuit 500 Liters water per minuut en kan een hoogte van 30 M. bereiken, zoodal hij aa.11 alle eischon vol doet en is aangekocht voor deze gemeente. 's-IIEERENHOEK. Op de internationale hakkers-tenloonslelling te Gent behaalde dhr. I). v. 'I Westeinde, brood- en be- sehuitbakker alhier, den eersten prijs of gouden medaille met zijn lafelbeschuit. THOLEN. Een maréchaussee, welke al hier met verlof was en een bedrag van f340 had gehaald uit de Nutsspaarbank, verloor op een fietstocht rond het eiland dit bedrag, zonder dat lol heden een eer lijke vinder opdaagde. Donderdagmiddag brak op de hofstede bewoond door L.' wonende to Mariekerk" (Meliskerkc) een hevige brand uit. De alleen slaande schuur met hel rieten dak, waarin vee, hooi en slroo geborgen was, was spoedig een prooi der vlammen. 2 paarden en 8 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om, benevens alle landbouw gereedschappen. Hel vee is niet verzekerd. HULST. Door 2 leden van den gemeen teraad is aan den Commissaris der Konin gin in Zeeland een bezwaarschrift over handigd tegen het besluit van den ge meenteraad te Hulst, om op eigen risico en met geleend geld huurhuizen te gaan bouwen. Naar men uit Sas van Geul meldt, wordt binnenkort aan de spiogclfabriek oen groote uitbreiding gegeven. Door de directie is vergunning aange vraagd tot het plaatsen van een derden smeltoven, terwijl ook, in verband daar mee, hel tweetal reusachtige hallen met een zal moeten vermeerderd worden. Deze belangrijke uitbreiding vindt zijn oorzaak in de talrijke en zeer groote glas bestellingen, die de laatste jaren, zelfs uit Azië en Amerika ontvangen worden. Voor de stad Buenos Ayres, in Argentinië, wor den le Duinkerken vaak groote stoomsche pen geladen, enkel met glas van deze fabriek. In de omgeving der fabriek getuigt alles van den bloei der inrichting: de twee prachtige villa's voor directeur en onder directeur kunnen, evenals de te verwach ten houw van een blok arbeiderswonin gen, het bewijs leveren van ieen gewensch- len gang van zaken. In de provincie Zeeland kwamen in de maand Februari 12 gevallen van besmettelijke veeziekten voor; n.l. 11 (4 van mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruilslag van den mond en de klau wen) bij herkauwende dieren en de var kens en 1 (1) van miltvuur. In het rijk kwamen 153 gevallen voor, en wel 11 (4) van mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende die ren en de varkens; 3 (3) van kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 42 (17) van de schurfl (sarcoptesschurft en dermato-coptesschurft) bij de eenhoe vige dieren en de schapen; 5 (3) van rol- kreupel der schapen; 8 (6) van vlekziekte der varkens; 49 (46) van miltvuur bij alle vee en, 5 (5) van hondsdolheid bij honden en katten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaars aan. Kok hanen. Men meldt uit Zee land aan het „Hand.": Gedurende de wintermaanden, indien het open weer is, wordt door een aantal visschei's de kokhanenvisscherij uiige oefend; deze worden naar België verzon den waar ze circa 25 cent per emmer gelden. Deze „Kokhaan" zooals de Zeeuw sche visschers ze algemeen noemen is de eetbare zandschelp, is in Zeeland niet ge wild, maar in de Engelsche, Schotsche en lersche kustplaatsen is het een jbo langrijk voedingsmiddel voor den menseh en op de Lomlensche vischmarkt trefl men ze geregeld onder den naam „cockle" aan. Blijft de eetbare zandschelp ten on zent als voedsel versmaad, toch is (dit weekdier onmisbaar geworden, want het heeft bij de oestercultuur het gebruik van dakpannen, ten dienste van het opvangen van oesterbroed, bijna geheel verdrongen, want zijn er jaren geweest dat er bijna 20 millioen dier dakpannen in zee gingen, thans niet meer dan een paai' hon derd duizend. Een enorme vraag is daar door naar kokhanen-schelpen ontstaan, die in het voorjaar t,ot het einde van Juni van de verschillende zandplaten worden (ge roofd en waarvoor zelfs 111 de zoogc naamde Hammen een schelpzuiger wordt gebezigd. De jaarlijksche opbrengst van deze sehelpvisscJierij ten dienste ider oester- cultuur beloopt ongetwijfeld wel f 15000 en meer. De voorraad schelpen schijnt evenwel niet voldoende te zijn 0111 direct, wanneer de vraag komt, daaraan te kun nen beantwoorden en daarom zoekt men 111 de laatste jaren het te kort aan te vul len van elderso. a. wordt er ook naar (le Zuiderzee 0111 gevaren. Benevens de kokhaan wordt als eetbare schelp ook nog gevischt naar de zoogenaamde ovale slijk mossels, die 20 cent per emmer gelden en ook deze schelpen worden pis ocsleïcol- lecteurs gebezigd. - - Te Maastricht is de commies Brou wers, door een aanvaring legen oen der pijlers van de spoorwegbrug, van een vaar tuig geslagen. Ofschoon nog levend uit het water gehaald, is hij aan de gevolgen over leden. De man laat een gezin met negen kinderen achter. Ook het derde slacht offer van het tramongeluk le Gorredijk, de werkmeester lloorda, is overleden. Do toestand van den schilder, die ook deerlijk door het heete water uit den ketel werd gewond, is iets gunstiger. - To Oist waren twee jongens, broers van 17 en 13 jaar, niet ver van huis bezig mei zandgraven. Toen ze 0111 5 uur niet thuis kwamen, ging de vader kijken en vond later de beide jongens onder hot ingestorte zand beiden levenloos Een broodbakker uil Puttershoek is door de Hoekschc- waardsche stoomtram overreden, en was onmiddellijk dood. Op de Prinsengracht te Amsterdam nam een 15-jarige jongen van '11 anderen jongen een taschje af, waarin, behalve boodschappen, een por- lemonnaic met ruim I' 4 aan geld was Een voorbijgaande vrouw, die den dief stal bemerkte, greep den deugniet vast, doch kreeg een slag met liet taschje vlak 111 het gezicht, zóó hard, dat alleen 'l handvat in handen van don jongen blei Toen er meerdere personen bijkwamc.i, nam de knaap de vlucht, met achterla ting van 't taschje. De dader is bekend. Een dronken glasblazer te Charleroi kreeg hel zonderlinge denkbeeld, zich in de fabriek onder een oven te slapen le leggen. Kort. nadien werd een ander werk man een zonderlingen reuk gewaar, 011 men zocht rond. De slaper lag onder den oven als gebraden. Hij leefde nog, maar in hel gasthuis, waar men hem henen bracht, gaf hij weldra den geest. l'it Mecnen wordt een fabriekongeluk van anderen aard gemeld. Onder schaftijd was in de ijzersmelterij Bostya een 15- jarige werkjongen te dichl bij het vuur genaderd. Zijn met vet doorweekte klce- ren vatlen vuur en in een oogenblik ge leek hij een brandende fakkel. Huilend vluchtte hij in alle richtingen. De werk lieden Irokken de brandende kleeren van zijn lijf, maar hij was reeds zoo deerlijk gewond, dat hij, 11a een half uur lijdon, stierf. -Een dame uit Haarlem, wier kleeren bij ongeluk in brand geraakten, beeft zoodanig brandwonden gekregen, dat haar toestand hoogst zorgelijk is. Als een zeldzaamheid kan worden m gedeeld dal een gouden trouwring, 1 28 jaar door mej. S. bij mej. <le wee in de Molenstraat te Oosterhout verlo dezer dagen door den zoon 111 den geheel gaaf werd teruggevonden, die aan de eigenares weder ter hand st< De politie in Den Haag is een reeks wielverduisleringen op het spoor gekoi door een dame uit deftigen stand nlocd Hij verschillende rijwielhandel: huurde zij, onder een valschen naam wielen en reed dan op het gehuurde relje naar de Bank van Leeniiig o 1 een z.g. huis van verkoop met recht wederinkoop, waar de fiets bleet. Met geld van de eene beleening nog 111 zak werd weer naar een anderen rij\ handelaar gewandeld, waar hetzelfde! l'etje werd gespeeld. De daderes ti bekend. I11 hol lersrhe graafschap Antrim gen dezer dagen vijf boorezoons op jacht in het gebergte. Zij beklommen I 500 M. hoogen Collin en werden onder dooi' een nevel en toen door dien n overvallen. Bij het zoeken naar den td weg vielen er twee in een ravijn en den gedood. Een va,n de anderen een hoeve te bereiken, maai' luj vei van uitputting het bewustzijn voor hij kon zeggen. Toen hij' na. eenige urenl kwam, vertelde hij van het ongeluk. J ging zoeken en vond van de twee ael geblevenen or nog een dood. 'Fe non heeft, zich een somber familiedr afgespeeld. Toen de begrafenis zou pl hebben van den handelaar Schonbe miste men diens vrouw en zoon. i zocht het geheele huis door en von de kamer der vrouw beiden reeds leden. Zooals uit een brief van don '.bleek hadden zij den slag van dil Ros niet kunnen doorstaan en had de zoon zijn moeder gedood waarii had toegestemd, en daarna zelfmoor pleegd. Te Humbeek, in Belgisch bant, heeft een 32-jarige dagloomër in nacht van Dinsdag op Woensdag zijn der, die hem 0111 zijn slecht gedrag v onterven, en zijne 30-jarige zuster, gevallen. De man is doodelijk, hel 11 gevaarlijk gekwetst. De kindselie nu zag het' vreeselijke schouwspel met gelach aan. De zoon is in hechteni: nomen. Tengevolge van een storm to Marseille een in aanbouw zijnde fal omgewaaid. Negen arbeiders werdeij der de puinhoopen begraven, driie hi: werden dood en de zes anderen z gewond uit, de puinhoopen te voort V gehaald. Het gezin van den opper veslor Wilsdorf te Dresden, di •vrouw en kinderen en zichzelf uit zorgen doodschoot, is begraven. Het z gewonde meisje, de eenige die nog lc is ook bezweken. Te Belfast was werkman bezig op hel dak van een l leengashouder. Het gas ontplofte e man werd honderd meter de lucht i 'slingerd. In zijn val kwam hij nee het leien dak van een pakhuis en slo doorheen. Hij leefde nog toen men vond ,maar stierf spoedig daarna. De politie bracht Donderdag onverv een bezoek in de woning van een N landsehen werkman, die sedert twee in Turnhout woont en vond daar een rigen toestand. Deze werkman is gel en vader van vijf kinderen. De vroi een dronkaard, die zoowat de geheeh diensten van den man naar de J brengt. De woning bevond zich in zul Vervuilden toestand, dat men de di en vensters moesL openen 0111 een nig te kunnen ademhalen! Er was sl één bed, voor de ouders. De kinder® arme, uitgehongerde kleinen, sliepe den grond. Zoo hebben ze dezen r winter doorgebrachtDe man, die maal uitgeput was, was zoo geschokl dil onverwacht bezoek, dat hij nu z bed ligt. Een treurige toestand. Twee 111 ij 11 r a 111 p e n. Zaterdag ben weer twee groote ongelukken ii nen plaats gehad. Te Saarlouis, in 'de schacht Mat van de mijn Gerhard, brak het meel r van de kooi, waarin zich twee-en-ti mijnwerkers bevonden. Volgens het louiser Journal", zijn allen omgek: E11 te Forhach, in de mijn Kleinri heeft 's avonds een mïjngasontpl plaats gehad. Ongeveer 80 mijnwerkers waren groeve afgedaald; 65 dooden en 12 I gewonden zijn naar boven gebrad Zevenvoudige gift meng voor 't gerecht. Onder ontzett toeloop van het publiek is voor h j rechtshof te Hirschberg, onder vooi I schap van rechter Baier, de belian begonnen van de opzienbarende Gru I vergiftigingszaak. Op de bank der beschuldigden ver 1 de 52-jarige baanwachteres Feige, u l 11 au bij Hirschberg, beschuldigd vai I voudige vergiftiging, n.l. van de 1 t de personenin 1906 van de kleern vrouw Brückner, in 1903 van den der Josef Janitschek, in 1899 var stiefmoeder, de weduwe Miiller, 1897 van haar schoonzusier, de w Friederike Feige. Builen deze gevallen bestaat verdenking, dat het afschuwelijke w drie andere personen door vergift

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2