K No. 33. Zaterdag 16 Maart 1907. Derde Jaargang. 5 50ES". I,Goes mkmal ding. Vtrschijnt eiken HllNDIt-, WOENSDAG- en ltUUt»HO. Bü i ui» behoort een Bpepl. BUITENLAND BINNENLAND. BEC GEMENGD NIEUWS. angst tomen precies, :rg en, espijn, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. RECLAMES. F I-Generaal ■STUUR. IrENEVER. lier a 20 ets. en, Arnhem Istilles. n, oofd en en genezen door >oeders van lïpotheker te 0.50. E R S. eneesmiddel maa gontste- slechtespijs- spingen, bra 3ERS th Specialist n door geen •vangen wor- geneeswjjze inbevolen te a die aan de 5 cent. and bij firma Middelburg; R. MULDER BOOS; te IELERte e Rilland bij olen bij W. dijke bij DE TRG. |e sorteering ie Cointre, Goes. NIH ZEEUWSCHE OMMT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.377,, Voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nnmmers vóór I April gratis. H. H. Adverteerders en abonnés worden attent gemaakt, dat geene betalingen geldig zijn, dan tegen kwitantie geteekend door den Directeur. Platen: verkiezingen in Rusland; Sarah Bernhardt; een milüonair, die 50 millioen fr. legateerde; vogelschiefen be Monte- Carlo; de Niagara-waterval; een nieuw automobiel-kunststuk; hanengevecht; nieu we duiker-uitrustingeen rattenverdelging- schip, met tekst. Verhaal: Mededingers. Door eendracht worden kleine zaken groot. Na het verschijnen van den vastenbrief van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, behoeft het voor katholie ken geen verder bewijs, dat het steunen van de katholieke pers, voor ieder van hen een plicht is. Die steun zal in de eerste plaats gegeven worden door het abonneeren op, het adverteeren in, en correspondeeren met katholieke cou ranten. Dat „correspondeeren" is: allerlei me dewerking van de lezers, ook van ieder die van beroep geen courantenschrijver is, door het aanbrengen van nieuwstijdin gen, door ingezonden stukken, welke niet persoonlijk zijn, door verslagen van vergaderingen. Zoo met mede werking van allen moeten en zullen onze roomsche couranten groeien. Maar er is nog iets anders, waardoor men ook de katholieke pers steunt, en dat is de persoonlijke propaganda: dat is wer ken uit een zucht om aan anderen be kend te maken wat men goed vindt. En daarom zou het te wenschen zijn, dat men niet te spoedig meent, dat b.v. gelezen couranten geen nut meer hebben. Neen: die kunnen nog heel veel nut stichten. Wie is er, die onder zijn bekenden niet iemand heeft, die o zoo gaarne, een room sche courant zou lezen, als hij hem maar betalen kon? Welnu, dan heeft hij gele genheid om te doen aan propaganda voor de katholieke pers. Geef aan zoo iemand uw roomsche courant, als gij haar ge lezen hebt. Zoo bereiken die roomsche bladen ook de huisgezinnen van hen, in wier handen zij anders niet komen. Vooral het platteland kan hier ook veel goed doen, wanneer de boeren hun gelezen cou ranten telkens meegeven aan hun arbei ders. Steunt dus de katholieke pers door abon neeren, adverteeren, correspondeeren, maar ook door wat men noemt de propa ganda: door de verspreiding. G. J. V. Sociale wetgeving. Daarvan zijn de rechtsche partijen felle tegenstanders, volgens de vrijzinnigen na tuurlijk. Dit liedje is reeds zoo dikwijls en pp zoo velerlei toonaarden gezongen, dat het werkelijk afgezaagd mag heeten, nu V. D in de „Mi dd e 1 b u rg s ch e Crt." er nog eens mee voor den dag komt. Dat de bewering van V. D., als zou, in dien „rechts allereerst rechts wil blijven de sociale wetgeving onmogelijk wordt ge maakt" geheel bezijden de waarheid is behoeven we wel niet meer te zeggen Toen „Rechts" aan het bewind was, on der leiding van dr. Kuyper, zijn er vele en groote ontwerpen van sociale wetgeving ingediend, waarvan, zoo het ministerie Kuyper in 1905 niet yvare gevallen, er op 'toogenblik zekere enkele tot wet zouden zijn verheven. Maar als de rechterzijde geen verstand heeft van 't maken van sociale wetgeving, dan vraagt men zich met. stomme verba zing af, hoe 't mogelijk zijn kan, dat het tegenwoordige vrij zinnige ministerie voortbouwt op de sociale ontwerpen van dr. Kuyper! Het Duitsche Centrum in verval Het is een afkeurenswaardige gewoonte, dat zgn. „neutrale" bladen geregeld putten uit liberale organen voor hun buiten- landsch nieuws. Natuurlijk komt dan die neutraliteit in 't gedrang. Zoo lezen we nu weer in de „V1 i s - singscheCrt." een paar zinnetjes over het Duitsche Centrum, die de bijzondere aandacht waard zijn, zooals bv. deze hooge uitspraak: ,,'tis trouwens met de voor malige positie van de centrumspartij ge daan". Zie zoo, nu weten de Vlissingers, dat de dagen van heerlijkheid voor de katho lieke Duitsche parlij voorbij zijn; ils sont passés ces jours de fêtel Verder voorspelt de „VI. Crt." nog, dat „de eenheid in het centrum op den duur bezwaarlijk zal zijn te handhaven". Met dit at zullen de Vlissingers niet kwaad doen buitenlandsche mededeelin- gen, de Katholieken betreffend, onder de meest mogelijke reserve te aanvaarden en van bovenaangehaalde regels niets te gelooven. De jongste Duitsche stembusstrijd heeft uitgemaakt, dat de machtigste partij in den Rijksdag nog meerversterkt uit den kamp te voorschijn trad, niettegenstaande de kleine middelen, waarmee voor de ver kiezingen de campagne tegen het Centrum werd gevoerd. Bovendien bezit deze parlij zulk een voorbeeldige organisatie en wortelt ze zoo diep in alle lagen des volks, dat zij sterk staat als een toren. Maar die „eenheid" dan. Elke partij bezit zgn. „wilden". En zoo zijn er in de Centrumspartij ook menschen, die anders willen dan de overgroote meer derheid: in het. Centrum zijn de „wilden" weinig in aantal. Wij twijfelen er intusschen niet aan, of ondanks de beweringen der „V1 i s Crt.", zal het Centrum 'twel blijven bol werken, en we meenen, dat meerderen met ons die meening deelen. FRANKRIJK. Hoe Katholieke Liefdezus ters beleedigingen beantwoor den. Aan het „Journal der Débats" ont- leenen wij het volgende: „Dezer dagen ,toen Georges Berry de regeering had geïnterpelleerd over de pok ken-epidemie te Duinkerken en Clemen- ceau de onvoorzichtigheid beging van te zeggen, dat een der aangetaste mannen door eene non was verpleegd, interrum peerde een bloccard hem met de volgende diepzinnige overweging: „Het was vol doende dat hij door eene non werd ver pleegd om vergiftigd te worden". „Iedereen had het gehoord; die uitdruk king verscheen echter niet in het. Kamer verslag van 't „Journal Officiel." De vrien den van den bloccard, welke zich door dezen schitterenden humor had onder scheiden, haddon hem doen verstaan dat de uitdrukking grof was geweest. „Thans vernemen wij, dat de besmetting nieuwe slachtoffers gemaakt heeft. De we reldlijke verpleegsters weigerden, de ge storvenen af te leggen, waarna twee non nen het werk kwamen verrichten :zij moes ten echter haar liefdewerk met den dood bekruipen. „Verjaagd van de sponde der zieken door de wetten, die de burgerlijke maat schappij beschermen, waren de Zusters toch teruggekeerd, toen het gevaar 'te groot werd voor de gewone verplegerszij lieten er haar leven bij, dat zij op voorhand had den geofferd aan het ideaal, dat. zij in het diepste van haar ziel omdragen. ,Da,t was haar antwoord aan den socia list Dejeante, die bovenbedoelde grove uit drukking had gebezigd. Dit antwoord zal den held waarschijnlijk doen lachen. Daar hij tegen 15000 fr. zijn geraftineerden pa- penhaat de volksontwikkeling doet dienen, houdt hij zich overtuigd, aan 'tvolk al ge geven te hebben, wat hij '1 verschuldigd was. En zijne opvatting der opoffering gaat gelukkig voor hem niet zoover als die der nonnen van Duinkerken". De St. Pieterspenning. De „Croix" drukt in haar kolommen de vol gende waarschuwing af In de pers wordt sedert eenigen tijd een campagne georganiseerd om den St. Pieterspenning in Frankrijk door valsche mededeelingen te doen ophouden. Men verspreidt geruchten omtrent reus achtige legaten aan den Paus vermaakt, men verzekert, dat hij weigert, de giften door bisschoppen gebracht te aanvaarden, men denkt verklaringen uit, volgens welke Pius X zou hebben aangeraden den St. Pieterspenning in Frankrijk op te heffen. Al <lie mededeelingen komen uit een zelfde bron en hebben slechts èèn doel zich op den Paus te wreken. Wij zijn gemachtigd zeer beslist te ver klaren, dat de Paus meer dan ooit be hoefte heeft aan den St. Pieterspenning. Hij weet er een edel gebruik van te ma ken en heeft het aan verschillende arme diocesen betoond. Maar om uit die va derlijke goedheid te besluiten tot de af schaffing van den St. Pieterspenning heeft geen zin. De piicht der Katholieken is aan hun gemeenschappelijken vader kinderlijk hun gaven te bieden. En dat. zullen zij ze kerlijk doen RUSLAND. D e D o e m a,. Het toezicht op de Doemar leden is verscherpt. De geruchten over een mogelijke ontbinding houden aan. ingeval de leden plan mochten maken, hun kiezers omtrent de werkzaamheden van de Doema in te lichten, zal een verbod voor Jie* houden van vergaderingen worden afge kondigd. De chef van de Doema-politie zoo iets schijnt te bestaan verbood den le den zich met journalisten te onderhouden. De kadetten doen alle moeite om de so ciaal-democratische medeleden van de Doe ma terug te houden van overdreven ob structie. Er za.1 een samenkomst ten huize van vorst Dolgoroeki gehouden worden, waai' men den socialisten o. a. dringend zal voorstellen, na de verklaring van Slo- lypin, te stemmen voor de eenvoudige orde van den dag. Do plattelandsafgevaardigden verklaar den zich scherp gekant tegen de „intiel- lectueelen". Ze dreigen openlijk te ver klaren, dat de vooruitstrevende groepen een politiek voeren, die met hun wenschen in heslisten strijd is. Te Lodz in Polen is de toestand voortduring zeer gespannen. De uitgeslo ten werklieden lijden honger en gebrek met hun gezinnen, zóó zelfs, dat er tel kens personen op straat van uitputting neervallen, die dan door de ambulance verzorgd worden, en toch heeft de sociaal democratische metaalbewerkersbond ge weigerd de onvoorwaardelijke hervatting van den arbeid toe te staan. Ondertusschen treden de soldaten, uit wraakzucht over de daden der terroristen, met geweerkolf en knoet op tegenover de vreedzame wan delaars. De politie heeft bij een huiszoe king een bergplaats ontdekt van bommen, revolvers en geweren. Een jonge man in studentenkleeding heeft met een revolver een moordaanslag willen plegen op Rimski-Korsakof, gouver neur van Jaroslaw. Hij is tot hem doorgedrongen onder voorwendsel hem een uitnoodiging voor een concert over te brengen. De gouverneur ,die bij tijds het voornemen van den man door zag, pakte hem bij de keel en hield hem vast tot er hulp kwam om den misdadiger onschadelijk te maken. In 's mans zakken vond men nog talrijke revolverpatronen. Terwijl de politie te Chalrkof een huiszoe king deed op eenige studentenkamers, ont plofte er een bom, die een officier van de gendarmerie, drie politieagenten en twee particulieren doodde. Zes personen wer den gewond. DUITSCHLAND. De officieuze Duitsche bladen zijn zeer verstoord op de Centrumpers, wijl deze op „boosaardige" wijze een loopje neemt met Von Bülow. In de bladen dezer partij toch wordt het vermoeden geuit, dat de rijkskanselier, die sinds eenige dagen in den Rijksdag onzichtbaar is, daarom weg blijft, wijl hij wegens de benauwde atmos feer in den Rijksdag vreest voor een nieu wen aanval van ongesteldheid. Daar is niets van waar, roept men van de an dere zijde, doch gijlieden zoudt. wel wil len, dat de kanselier opnieuw door een beroerte werd getroffen, ja, gij tracht hem misschien wel „ziek te bidden"Nu eens daargelaten het feit, dat. Von Bülow ge durende de Paaschvacantie inderdaad 14 dagen aan de Riviera zal doorbrengen is het niet verwonderlijk dat „Durch- laucht" zich na de magistrale rede van Von Hertling, die een weerlegging was van Von Bülow's philippica tegen het Centrum, in 't geheel niet meer heeft la ten zien? Indien Von Bülow zich werke lijk frisch en gezond gevoelt, waarom komt hij dan niet in den Rijksdag? Is hij bang voor het Centrum? De crisis. Volgens den hoefijzer cor respondent van het „Hbld." is een op dracht tot kabinets-formatie gegeven aan mr. P. W. Cort v. d. Linden, oud-minister van Justitie in het kabinet Borgesius, thans lid van den Raad van State. De heer Cort v. d. Linden zou de opdracht hebben aan vaard en met zijn taak reeds een heel eind zijn gevorderd. DDEN In veeren en kapok, groote voorraad en zeer lage prijzen, DEKENS in ruime keuie, zeer goedkoop. in het MAGAZIJN „BITTER", Lange Vorstsfraat, Goes. Omtrent het bezoek van Prins Hendrik en zijn moeder aan Zaandam meldt „De Tijd": Toen de auto's, waarin de vorstelijke personen waren gezeten, bij hiet Rijkspont- veer aan de Hembrug waren genaderd, schrikten de paarden van een wagen, die daar op de pont stond te wachten, zoo danig voor de auto's, dat de wagen terecht kwam bezijden den hoogen berm van den weg. De Prins met gevolg stapten uit. en onmiddellijk togen allen aan 't werk om den wagen weder op den weg te brengen. Bij den terugkeer van Zaandam nam de Prins uit belangstelling een z.g. overhaler in de hand (een houten heft met rolletje) waarmede de pont langs den kabel wordt getrokken, terwijl het geheele verdere ge volg van de vorstelijke personen alle dap per meetrokken met deze ovierhalers. Lachend sloeg de groothertogin dit schouwspel gade, en de pontwachters heb ben zeker nog nimmer zooveel helpers ge had om de pont over te halen. Zondag had een meisje, werkzaam aan een jamfabriek te Prinsenhage, haar min naar 1). den bons gegeven, omdat hij, zoo als zij zeide, niet genoeg verdiende om tot een huwelijk te kunnen besluiten. D. schijnt zich dit nogal te hebben aange trokken; liij ging zich bedrinken en al drinkende verkeerde de liefde in haat en hij besloot zich te zullen wreken. Dinsdagmorgen nam hij zijn ontslag als werkman aan een ijzergieterij en met. het geld dat hij ontving, liep hij weer de kroeg in. Daarna begaf hij zich naar de jamfabriek, waar z'n vroeger meisje werk te, en maakte daar, gewapend met een mes, zooveel rumoer, dat hij door de po litie werd opgepakt en in arrest gesteld. Het mes werd hem afgenomen en toen hij gekalmeerd was, kon hij vertrekken. Wel verre van bekoeld te zijn was zijn woede nog veel grooter geworden. Hij kocht een nieuw mes en liep het fa brieksterrein op, waar hij weldra zijn vroegere verloofde zag, die met andere meisjes onder een loods schafttijd hield. Op het zien van D. vluchtte zij weg, doch D. liep haar achterna en bracht haar een steek in de linkerzijde toe. Voor dat hij den tweeden steek kon toebrengen, was men den geweldenaar meester. Hij werd aan de politie overgeleverd en het meisje werd verbonden. Daarbij bleek dat zij, hoewel ernstig, niet doodelijk was gewond. Een pas sinds twee maanden gehuwde 21-jarige werkman te Dordrecht voer met een roeiboot geladen met bouwmateria len in de Oude Maas, toen een golf in de boot sloeg met het gevolg dat deze volliep en zonk. De schipper van een op stroom voor anker liggend vaartuig zag het ongeval en snelde op het geroep van den drenkeling terstond met zijn roeiboot te hulp, maar op het oogenblik dat hij dezen bereikte verdween de drenkeling in de diepte en verdronk. Zijn vader, die hem even te voren nog had toegewuifd, toen kij uit de Kalkhaven vertrok, ging terstond na het vernemen van het ge beurde met een vlet uit om het lijk te zoeken, maar vond alleen de pet van den verongelukte. Te Heerlen in de mijn „Oranje Nassau" is een jonge mijnwerker plotseling door een steen van buitenge woon gewicht aan het hoofd getroffen. Da delijk schoten een aantal mijnwerkers hun kameraad te hulp, maar de steen was zoo zwaar, dat ze hem niet van het arme slachtoffer konden afwentelen. Na vervol gens het gevaarte door midden gehakt te hebben, kon men den mijnwerker bevrij den, doch het bleek dat de steen hem het hoofd als 't ware verpletterd had, zoo dat de hersens overal in het rond gespat lagen. De dood moet oogenblikkelijk in getreden zijn. De drank. Maandagavond is te Oosterhout een ongehuwd 42-jarig werk man, genaamd G. B., die even te voren in kennelijken staat van dronkenschap was gezien, door de uit Breda komende stoomtram overreden en vermorzeld. Vermoedelijk is de ongelukkige op den tramweg gevallen en heeft alzoo den dood gevonden. Aangezien het ongeluk plaats had in een bocht der tramlijn, heeft de dienst doende machinist niet tijdig genoeg kun nen stoppen en heeft alzoo geen schuld aan dit droevig ongeval. Het vierjarig dochtertje van den heer W. in de Kanaalstraat te Apeldoorn, had Dinsdag de onvoorzichtigheid te kort bij de kachel te komen, waardoor haar kleert jes in brand geraakten. Een buurman, die op het hulpgeroep van moeder en kind kwam toesnellen, wist de vlammen te blusschen, waarbij hijzelf brandwonden op liep. Het meisje, dat hevige brandwonden had bekomen, is na hevig lijden overle den. Op de De Wittenkade te Amster dam sprong een meisje in overspannen toestand te water. Hare moeder sprong haar zonder aarzelen na, maar de beide vrouwen, bevangen door het koude water, zouden waarschijnlijk verdronken zijn, in dien niet twee mannen zich .gekleed te water hadden begeven en haar tijdig had den gered. De beide drenkelingen werden ter verpleging naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Bij een twist in een café in de Zandstraat te Rotterdam is in den nacht van Dinsdag op Woensdag de eerste stuurman van het stoomschip Willfore, lig gende in de Rijnhaven, door een kellner tweemaal met een mes in den rug ge stoken. Levensgevaarlijk gewond, is de stuurman naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. De politie te Delft heeft tegen een 11-jarigen knaap ge verbaliseerd, die met een valschen sleu tel een winkeldeur geopend en de lade gelicht had. Men schrijft uit Enschedé, dato 13 dezer: Gisterenmiddag, omstreeks half drie, werd door zekeren H. de Vries, kermisreiziger, wonende te Hengelo, doch reizende met een woonwagen, bij de po litie aangifte gedaan, dat. hij op het ver bindingsvoetpad, loopende van de Deur- ningerstraat naar de le Hengelosche dwarsstraat, was aangevallen door een persoon, die dien dag bij hem was ge weest, om hem den weg te wijzen en hem van al zijn geld, ongeveer negen gulden, had beroofd. De dader, H. Hoogstege, van beroep metselaar, werd spoedig door de politie opgespoord en door V. herkend. Het grootste gedeelte van het geld werd nog bij hem bevonden. Hij is in verze kerde bewaring gesteld. Zekere G. v. D., een 25-jarige tuinman, te Nijmegen, had verkeering met een meisje, waar zoowel zijne als hare ouders op tegen waren en van weerskanten werden beiden dan ook aangespoord dien omgang te verbreken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1