No. 32. Donderdag U Maart 1907. Derde Jaargang. '„GOES". D". Itische BINNENLAND. UIT ZEELAND. ,lu precies, akend overtreft middelen krd beslist oor alle [ingen. j. egberts. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSBAG- in VRUDAGAÏOHD. BCUTENLANÖ AHHOKOt:]! IJn omboord. BERGEN, Iten-Generaal BESTUUR. flen verzocht eene i met 25 'aart. in het Octaaf en Ir Novene. I (1 j e in een Kerk in de Basiliek Ide Kerk van de CULEN, Boekhan- alravkn te Hoe- en bij de Dames Amsterdam. (.DER, L. LA 1 bij J GROH- fWIELERte per bns hij 8 stuks. per kilo- f 0.60 - 0.58 - 0.72 - 0.70 - 0.63 - 0.62 - 6.50 115 0.96 O.90 en niet, manden en lbours. ie gezonden. itere. 519. Li Cointre, Goes. NIH HEME COURWn Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.3772, voor niet-abonnë's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zuivering of Lokmiddel? „Wanneer één ding duidelijk is gebleken uit de politieke crisis van bet oogenblik" schrijft V. D. in de „Middelburg- burgsche Courant" „dan is het zeker wel, dat ingrijpende hervormingen van ons staatswezen dringend noodzake lijk zijn, wil niet telkens en telkens weer de wetgevende machine worden slop ge- zot". Het doodo punt, waarop onze politiek thans slaat wordt, door dezen schrijver vooral geweten aan de antithese, „aan het kunstmatig coaliseeren", zooals hij zegt, „van confessioneel© partijen op vage en onderling voortdurend bestreden geloofs begrippen". V. D. doet dan zijn uiterste best, om te betoogen, da,t katholieken en anti-revolu tionairen niet samen behooron te gaan en dal zij elkander slechts steunen uit eigenbelang. Dit betoog munt niet uit door nieuw heid. Sinds jaar en dag wordt van liberale on Bronsveldiaansche zijde storm geloopen op het zoogenaamde Monsterverbond. En wanneer dan ook V. D. ons komt verzekeren, dat de coalitie dier Rechter zijde eigenlijk niet mag beslaan, wijl zij ons politiek leven brengt in een „deplora- belen" toestand en slechts een „stumpe rige halfslachtige wetgeving" kan leveren, dan herkennen wij daarin onmiddellijk een voortzetting van de oude tactiek, welke het „verdeel en faeersch" in toepassing trachtte te brengen, schrijft een blad, waar voor de „Midd. Crt." veel respect heeft, n.l. „h et C e n t r u m". Op welke wijze V. D. daarbij te werk gaaf, kan onder meer blijken uit de vol gende zinnetjes „Voor de winst, voor hel. katholieke geestelijk onderwijs behaald, was men (de katholieke partij) gaarne bereid tot steun aan de voorheen, fel bestreden Calvinisten. En omgekeerd werd die winst waarschijnlijk slechts noode ge gund aan hel, uit protesfantsch gezichts punt, volkomen verwerpelijk roomsch onderwijs, maar de hulp bij de stembus kon niet worden gemist". Het is dus louter partij-egoïsme en winstbejag, insinueert V. D., welke de par tijen van Rechts doet samengaan. Hij laat het zelfs voorkomen, alsof de samenwer king dier partijen enkel een stembusac- coord is, dat spoedig verdwijnen zou, wan neer door invoering van Evenredige Ver tegenwoordiging zuiverder stemmingen mogelijk werden. Maar hij vergeet dan toch, dat de christe lijke partijen reeds tweemalen gezamenlijk aan de regeering zijn geweest en ook pis minderheden getoond hebben, dat hun sa mengaan aan de stembus de voorbereiding is van hun samenwerking in het Parle ment! Een hoogen dunk van het waar nemingsvermogen zijner lezers laat V. D. in dit artikel niet blijken. Grappig ook is, dat hij enkel gewaagt van de Winst voor het katholiek onderwijs, in ruil waarvoor do Roomsehen op Cal vinistische candidaten zouden stemmen. doen de Hooger Onderwijs-wet in behan deling kwam, werd ons van liberale en vrijzinnig-democratische zijde juist het tegenovergestelde voorgehouden. Het heette toen, dat, wij1 Roomschen lie pen in het gareel van dr. Kuyper en ons warm maakten voor de Vrijb Universi teit. De katholieken hadden geen belang bij hel Calvinistisch drijven. En thans heet het weer, dat eigenlijk de Roomschen in onderwijszaken de be voorrechte partij' zijn Als men tóch tendentieus schrijven wil, moet men consequenter wezen I *1t* Predikanten lij de ramp Een paar ingezonden stukken in de „N. R. C." gaven onzen confrater „d e Zeeuw" aanleiding om zijn bekend ver wijt aan hel adres der predikanten, uit den omtrek van den Hoek van Holland in te (rekken. Die intrekking had, naar onze meening, niet, behoeven plaats te hebben. Zeker, de predikanten wc twijfeleïi er niet aan hebben hun plicht gedaan te 1 a li d. Maar zij zijn niet meegegaan in de bran ding bij de redding der schipbreukelingen. En de Katholieke geestelijkheid trotseer de de gevaren der zee, om haar hoogeln plicht paar behooren ,te vervullende Kath. geestelijkheid was tegenwoordig op de „Wbdan", de boot, die de drie laalste schipbreukelingen van hot wrak heeft ge haald, onder leiding der Sperlings. (Zie verslag „Telegraaf"). En nu mag 't een of ander liberaal or gaan beweren, dal een predikant „verstan dig" handelt uit een reddingsboot te blij ven en daarmee den predikant de moge lijkheid af le snijden in de stervensure hulp en troost te verleenen en stervens moed in te spreken, ieder goloovig pro testant zal tegen dusdanige koude opvat ting protest aanteekenen en wenschen, dat er in zijn laatste levensuur eeu predikant aanwezig zij, om in die stonde zijn hart los te maken der aardsche dingen en te trekken naar Omhoog; hem den troost van den godsdienst te brengen dan, wan neer die het meest noodig is. FRANKRIJK. Dr. Vincent, schrijver van „Moet men Lourdes in naam der hygiëne (gezond heidsleer) sluiten? Antwoord van 2350 dokters: NEEN!" heeft van Z.E. kardinaal Merry del Val de mededeeling ontvangen dat Z. H. de Paus den schrijver hartelijk dank zegt voor dit fraaie werk en zich met hem verheugt, in het groot succes er door behaald. In twee maanden van den eersten dag des jaars tot den 28sten Februari, zijn in Frankrijk, neen, in Parijs alleen, 88 moorden en pogingen tot moord begaan. De Temps, over dit feit schrijvend, ver klaart, dat zulke misdaden soms worden begaan om de nietigste reden; de arbei der, die met enkele franken op zak des avonds een donkere straat doorgaat, loopt kans ter wille van dit kleine bedrag zijn leven te verliezen. „Het komt zelfs voor dat een moord wordt bedreven eenvou dig bij wijze van sport." In 't vorig jaar werden in de lichtstad 443 politieambtenaren en beambten bij do uitoefening van hun beroep zwaar ver wond, dat is meer dan vijf procent van het geheele aantal. En het is onlangs voorgekomen, dat binnen den tijd van vier dagen door de boevenbenden, die den naam van Apachen voeren, twaalf huizen geheel werden leeggeroofd. Hot i.s niet alleen te Parijs, dat deze verwildering van zeden zich gevoelen doet: te Marseille bleven in een jaar 3900 misdrijven ongestraft, wijl men de daders niet kon vinden; hoeveel er werden be gaan vinden we niet, maar 't is ongeveer te berekenen. Ook de straffen, die wél worden uitge sproken, zijn soms bijna nieuwe misdrij ven te noemeneen Seminarist, die zijn vader ging bezoeken en door het dragen van zijn kleedij den toorn opwekte van eenige socialisten, werd door deze man nen, waarschijnlijk uit neutrale welwil lendheid jegens den godsdienst, aange vallen on mishandeld, zoodat hij met 28 wonden opgenomen moest worden. Drie der schuldigen kregen drie dagen gevangenisstraf en de mishandelde zelf moest van den rechter het verwijt hoo- ren, dat hij, door zich te verdedigen, de heeren geprikkeld had. De H. Vader heeft onlangs aan de Ka tholieke Vereeniging van de Fransche jongelingschap een schrijven gezonden, dat op het Congres le Bordeaux is voorgele zen en thans door den Univers openbaar gemaakt. „Het doel dat de vereeniging zich voor stelt, behoort tot. het nuttigste en nood zakelijkste wat thans geschieden kanin een tijd, waarin de vijandschap legen hel, geloof on de christelijke zeden steeds toe neemt, kan deze organisatie haar leden voor zulk gevaar bewaren en door hen ook redding bieden aan andere jonge monschen in Frankrijk, lot welken stand der samenleving zij ook behooren. De middelen om dit doel te bereiken, zoo gaat de H. Vader voort, zijn uit nemend openlijk een voorbeeld geven van christelijke deugden, zich buiten de twis ten en hartstochten der politiek houden, zich met warmte wijden aan sociale waar heden en hare toepassing maar vóór alles moet de onderlinge eenheid worden bewaard. De geestdrift en de heilige vrijheid wor den door de tegenwoordigheid der pries ters niet gehinderdhij is slechts aan wezig als leeraar, als raadsman, als gids. „Moed dus, dierbare zonen," zegt de H. Vader tot deze jonge strijders voor do goede zaak. „Wij bidden God u le steunen, met wie de hoop op een betere toekomst grooter wordt" RUSLAND. Zaterdagochtend werden te Kula.is (Kau- kasus) door een onbekende drie bommen geworpen naar het rijtuig waarin een rent meester met twee politieagenten en een ambtenaar geld transporteerde, terwijl ook revolverschoten op hen gelost werden. De rentmeester, do koetsier en de agenten werden gedood, vijf andere personen ge wond. De daders gingen met 15.000 roebel aan den haal. Door een toeval zijn in het bijkantoor Odessa van de Russische Bank voor Bui- fenlandschen handel vijf groote bommen met pyroxiline gevuld ontdekt vóór er een ongeluk kon gebeuren. TWEEËRLEI HART. Aan onzen Prins. De Deugd vraagt niet om loon; doch die haar op zien treden In nederige majesteit, En dan haar werkzaam zien in 't helpen, (roosten, zeeg'nen, Bewonderen haar heerlijkheid; Maar worden krachtig ook door geestdrift aangedreven, Om dank en liefde haar te biên; Prins! hoor met liefde en dank alom uw' lof verheven; 'tVolk heeft uw hart gezien! N. v.d. D. Dr. E. Laurillard. „Men exploiteert dat wee het Koningschap ten baat!" Zoo lasterde „Het Volk", dat God en Meester haat, Toen onze brave Prins zijp medelijden toonde, Verachtelijk, nietwaar? Maar 't heeft zijn nut misschien, Dat ook dit vuig orgaan liet volk zijn hart liet zien, Toen 'Lzoo, niet slechts den Vorst, maar heel de Natie hoonde. Licht dat nu de oogen open gaan Voor dezen helschen geest en zijn gevloekt bestaan. (Geïllustreerd Volksblad). De crisis. Volgens de jongste, geloof verdienende, berichten worden pogingen aangewend tot vorming van een Cabi net d'affaires door iemand die niet behoort tot hel. parlement noch tot een be paalde staatkundige partij'. Voorlichting. We knippen even dit zinnetje uit de „Goesche Crt.", die schrijft over den strijd in Frankrijk: „De geheele strijd loopt, dan ook alleen over eenige formaliteiten en hiervan trekt het Fransche volk zich niets aan, waarin het^ groot gelijk heeft". Formaliteiten I Evenveel, als men den strop om den juds van een misdadiger een „formaliteit" in een rechtzaak noemen kan. Huldeblijk aan Prins Hendrik. Naar aanleiding van het bericht, dal zich een centraal-comité voor bovenomschreven doel had samengesteld, is een schrijven aan dit comité gezonden van den volgen den inhoud Mijne Heeren! Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, in de dagbladen gelezen heb bende, dat. zich een centraal-comité ge vormd heeft met het doel Hoogstdenzelven een huldeblijk aan te bieden, heeft mij opgedragen, uwe commissie mede te dee- len, dal Zijne Koninklijke Hoogheid ten hoogste de bedoeling uwer commissie waardeert en zee r dankbaar is voor de wijze, waarop het Nederlaudschc volk zijne pogingen om tot redding der ongelukkige slachtoffers van de ramp aan den Hoek van Holland mede te werken, op prijs stelt. Maar aangezien Zijne Koninklijke Hoogheid heslist vermeent, zijne daad niet andiers te kunnen beschouwen dan het vervullen van zijn plicht als Nederlander, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid tot Hoogstdeszelfs groot leedwezen het vaste besluit moeten nemen zoodanig huldeblijk niet te aan vaarden. Voldoende aan de bevelen van Zijne Koninklijke Hoogheid, heb ik het centraal comité voornoemd Hoogstdeszelfs groote erkentelijkheid en diiepgevoelden dank over le brengen, voor al hetgeen in dit comité in dezen reeds is verricht. Dit schrijven was door zijn secretaris onderteekend. Geen anirn o. Naar men uit den Haag meldt, komen do gelden of toezeggingen der gelden voor het huldeblijk aan Admi raal M. A. de Ruyter zóó schaars in, dat het Nationaal Comité bezwaarlijk eenigen flinken steun zal kunnen verleenen aan de plannen, die zij voor de De Ruyler-hulde ontwierp. De Zeevaartschool te Vlissingen, de De Ruyter-meda,ille, het Historisch Maritiem Museum te Amsterdam en eene verbeterde uitgave van De Ruyter's leven door Brandt, eischen een veel krachtiger finan- tieelen steun, dan het Nationaal Comité tot nu toe van de natie mocht ontvangen. Geheele provinciën en tal van groote steden onthielden zich tot dusverre van eenige hulp, het bleek zelfs in vele plaat sen niet mogelijk een De Ruyter-Comité samen te stellen. De Paus en de Vredesconfe rentie. Gedurende het korte bezoek, dat prof. De Marlens, de vredes-makelaar van den keizer aller Russen, aan Rome bracht, heeft; hij geen audiëntie aangevraagd bij het Vaticaa.n, waaruit men mag concludee- ren, dat dus het Russische gouvernement opnieuw in gebreke zal blijven, den H. Stoel op de Vredesconferentie uit te noo- digen. De oppositie zegt men komt dit maal niet van Italië, zooals in 1899, maar van de Fransche regeering, die aan Rus land heeft doen weten, dat zij zich ver zetten zou tegen die uitnoodiging. GOES. Hedenmiddag reed in het Rijfe- Iaarsfraatje een wagen geladen met hooi, en nam een daar hangende lantaarn mee, die verbrijzeld werd. De Commissaris da' Koningin heeft eervol ontslag verleend aan dr. D. J. His- sink als lid der gezondheidscommissie zetel Goes. In het café Boudeling waren Dinsdag middag 24 slagers uit Goes en omslreken bijeen, ter bespreking om een bond op te richten, om onderling te contribueeren voor eventueel verlies va,n varkens die onder het transport sterven. Men ging daartoe over, omdat den vorigen zomer nogal eens sterfgevallen voorkwamen. Ter ontwerping van een concept reglement werden gekozen de heeren M. Daane, Kloetinge, J. Dierkx, Goes, Joh. de Vriend, Walhelminadorp, P. Maas en C. Lavooy, beiden te Kruiningen. Naar wij vernemen heeft ook de heer J. B. van Kalmthout zijne benoeming als bestuurslid van de aid. Goes voor kinder- herstelling en vacantiekolonies niet aan genomen. We ontvingen het 38e jaarverslag der coöp. voorschotvereeniging en spaarbank to Goes. Daaruit blijkt, da,t de vereeniging op 5 Febr. 1907, 271 leden telde. Op dien datum bedroeg het aandeelenkapitaal f 20215.61 en het reservefonds f 15575.725. Ingebracht werd f 63718.475 en uitbe taald f 69189.555, zoodat aan spaargelden in de bank overbleef f 134203.115. Op het einde van het jaar waren 1343 boekjes in omloop. Er werden 263 voorschotten ver leend tot een bedrag van f240320, waar door de geheele voorschotrekening be draagt f 372530. De zuivere winst der bank bedraagt f2627.75. De aftredende commissarissen, de hee ren W. Duvekot en J. de Witt Hamer Gzn. werden herkozen. Naar men ons meedeelt is alhier op gericht eene schietvereeniging met den naam van G. 0. E, S. (geduld, oefening en schietvaardigheid): haar doel is, oefening niet buks, rijksgeweer model 95, revolver enz. Een gezellig schietlokaal met gevaar- vrije banen zullen worden aangelegd in den luin van het „Pension Zeeland" van den heer Koopman op do Beestenmarkt aldaar. Het bestuur bestaat uit de heeren A. G. L. Panhuijzen, J. K. Verhoek pn A. F. de Paauw, allen te Goes. MIDDELBURG. In de vacature van wij len den heer W. Maas is bij enkele candi- daatstelling tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland gekozen verklaard de heer J. Maas te Serooskerke. De candidatenlijst was geteekend door W. A. de Rijeke Sr. en 59 anderen. Daar' voor het alhier vanwege de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" op den 2en en 3en Pinksterdag te houden Muziekconcours alleen in de 3de afdeeling voldoende deelneming was, is besloten het uit te stellen tot het volgende jaar. Voor een Hink bezette zaal trad de Z.Eerw. heer Teule Maandagavond op in het St. Vincentiushuis met het onder werp „De Katholieke Partij." De Voor zitter heette allen welkom en met het oog op den invloed dien de vrouw kan doen gelden op den man, ook in verkie zingsdagen, waren ditmaal ook dames uit- genoodigd, een opwekkend woord tot de leden der Kath. Kiesvereeniging te hoo- ren spreken. De onmiddellijke nabijheid der Abdjj, dat monument uit den ouden Roomschen tijd, voerde den Z.Eerw. spreker in den geest terug naar de Katholieken uit die dagen. Een groote tijdsruimte ligt er tusschen de tweede helft der 16e eeuw en de 20e, welke wij beleven. Gedurende meer dan twee eeuwen werden de Katholieken slecht geduld en was hun alle mede-zeggenschap in do landsregeering ontzegd. Zij verdienen dan ook onze eerbiedige bewondering voor den moed, waarmede zij het Kath. geloof hebben bewaard. Eerst zeer langzaam is in de vorige eeuw de Kath. partij tot ont wikkeling gekomen. En thans zijn wij overtuigd, dat onze beginselen de beste zijn, waarnaar het land kan worden gere geerd, en dat wij, juist omdat wij katho liek zijn, ons door niemand in liefde tot het vaderland laten overtreffen. (Applaus). Tegenover de valsche leerstellingen van het liberalisme huldigt de katholieke par tij de leer, dat ook de burgerlijke maat schappij en dientengevolge ook het gezag van goddelijken oorsprong is, erkennen wij het organisch karakter van den Staat in tegenstelling van het door de liberalen gehuldigde individualisme. De Staat be staat niet uit individuen, maar uit ge zinnen, waarvan de grondslag is het door God ingestelde huwelijk. Tegenover het valsche begrip van vrijheid erkent de kath. Partij de vrijheid als het recht van iederen burger om onbelemmerd het doel te bereiken waarvoor hij leeft. (Applaus). Do revolutie heeft de maatschappij af gebroken en zelfs de grondslagen ver woest; wij katholieken staan voor de taak om ze weder op te bouwen. Strijd en ar beid dus: strijd tegen wie wij de vijan den van kerk en vaderland achten, en arbeiden om de Maatschappij op de chris telijke grondslagen weder op te bouwen. (Applaus). In het tweede gedeelte wees de Z.Eerw. spreker op de middelen, die de katholieken hebben aan te wenden. Paus Leo XIII, die gedurende meer dan 25 jaren de christe lijke wereld heeft beheerscht, heeft ze bij verschillende gelegenheden aangewezen. Vooreerst eenheid onder de leiding van bisschoppen en Paus. Dat hebben de ka, tholieken van Frankrijk niet willen begrij pen; van daar hun treurigen toestand. Hoe sterk integendeel zijn de katholie ken in Duitschland, dank hun onwrikbare eenheid.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1