d. E i Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 9 Klaart 1907 van de 3 geld. Orgels 7 SSEN, 5LSE, j oeden ildi's, 'k handel. Kevelaar. Zwaluw, BUITENLAND» BINNENLAND, tze pond, zon- t verbaasd ij uleveren itfaluw, RG. is. 22 ct. per pond. 22 8 ,i n 5 12 |i II ai 6 ii 8 ct. per Kop 25 5 ii 30 5 ii Elbürg. U KT DE PERS KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Correspondentie. RECHTZAKEN. Landbouw en Veeteelt. Ilend, ISSINGEN. o 1 e n voor het 1874. iar garantie. 1, ENZ. C 63, Soudeling, S. na grondstoffen, len kleur. IMMMMWf enheid. irkte banden, anden, •diger der Firma ibevelend, 6 Le Cointre, Goe«- Zooals de- waard is...? „De GtSesche Courant", melding makend van ons woord van lof over de aanwezigheid van een Roomsch geestelijke hij de redding aan den Hoek in tegenstel ling van de beide geref. en den Ned. Herv. predikant maakt daarbij de volgende vileine (lage) opmerking: „Wij hebben ons afgevraagd wat toch de beweegreden mag zijn van zulk geschrijf. Waarschijnlijk zal het geschied zijn om den politieken bondgenoot aangenaam te stem men, met hot oog "op de aanstaande ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Deze zal nog niet vergeten hebben, hoe de a.-r. broeder |hem allerleelijkst heeft verlakt bij gelegenheid van de candid^tuur-Timans. Maar dan komt het ons toch voor, dat vele Roomschen met verachting kennis zullen nemen van een lofspraak waardoor degene, die ze uit, zichzelf weggooit". Men ziet het, een hoog standpunt is het niet, van waaruit de „Goesche Cou rant" de duigen beziet. Wij nemen dit laffe schrijven echter niet op om er op in te gaan. Het zou al te veel eer zijn voor den schrijver, die alle principieel debat met zijn tegenstander juiijdt, doch dezen af en toe gooit met wat De Genestet noemen zoupaarde vijgen. Onze lezers kunnen overigens weten dat, ook in een tijd toen hier Koomsch en Anti-re-volutionair fel tegenover elkander stonden, wij, waar hij 't verdiende, steeds den Roomschen tegenstander ten voor beeld gesteld hebben. Wij herinneren slechts aan onze artike len over Pater Darniaan en Kardinaal Dela vigerie. Waarom zouden wij dit dan nu nalaten, nu de Katholieken in een andere verhou ding tot ons staan? Dat de Roomsche leiders in 'tGoesche district al meer buiten het vaarwater der „Goesche Courant" geraken, en de Roomsche lezers misschien ook wel een beetje, behoeft toch geen reden te zijn om ons van 't laagste dat zich denken laat het slaan van politieke munt uit de ramp met de „Berlin" te verdenken. Dat de „Goesche Crt." veel durft, wisten vvjj welmaar voor het uitbrengen van een dergelijke verdachtmaking hadden wij haar heusc-h nog te fatsoenlijk geacht. (Zeeuw) absinth te verbieden; verleden jaar werd er in Frankrijk van die laatste verderfe lijke vloeistof 340.000 H.L. verzwolgen. V r ij d e n k e r ij. De sectarische gemeen teraad van Reims heeft een korting van 10 pCt. toegestaan voor elke klas, wan neer de lijken direct van het sterfhuis of van het station naar het kerkhof worden vervoerd zonder in de kerk te komen. DUITSCHLAND. De bijzondere correspondent van „De Tijd" schrijft uit Duitschland In deze laatste week is iedereen tot het bewustzijn gekomen, dat het Centrum nu meer dan ooit de heerschende partij in den Rijksdag is en zal blijven. Het Centrum, dat men heeft willen doo- den, staat in de volle kracht van het leven in het midden van den Rijksdag en terwijl zijn stoere mannen klappen uitdeelen aan allen, die hen te na aan het lijf komen, lachen zij over de pijltjes, die het manne ken Bülow uit zijn flitsboogje op hen af schiet. Allen, regeering en partijmannen» van Gamp tot Bebel, hebben moeten ge tuigen, dat het Centrum steeds al zijn na tionale plichten heelt vervuld, en de rede naars van het Centrum hebben door de overweldigende kracht van hun woord, dat het woord der waarheid is, logen en laster tot in hun donkere schuilhoeken vervolgd en teruggedreven. De vijandige pers moet, wil zij haar lezers op de hoogte houden, van deze dingen notitie nemen, die de su perioriteit van het Centrum, ook op ver standelijk gebied, in het volle licht stellen. Het was een schitterend tournooi, dat deze eerste week van den nieuwen Rijksdag te zien gaf en de Centrumridders hebben al hun tegenstanders behendig uit het zadel gelicht. Het Centrum mag zeer tevreden zijn met den afloop der Rijksdag-debatten, waarin het zich schitterend rechtvaardig de, en alle aanvallen zegepralend afsloeg. Ook Dinsdag bleef Von Bülow weder af wezig, zoodat de tegen zijn politiek door Von Hertling gerichte argumenten onaan getast bleven. Met één redevoering tegen het Centrum en één tegen de sociaal democratie heeft de rijkskanselier gemeend zich van de debatten te kunnen afmaken. Do „Germania" vraagt of zulk een hou ding betaamt aan den man, die de eenige verantwoordelijke is van de rijksregee- ring? RUSLAND. Ofschoon de rustige wijze, waarop de Doema haar .taak heeft aanvaard, en de bijna onnoozele manier, waarop hel Rus sische volk daarbij heeft toegekeken, het zeer onwaarschijnlijk maken, schijnt het Hof te Petersburg toch nog iets ernstigs te verwachten. Men zoju het althans op maken uit een bericht aan de „Frankf. Ztg.", dat de spoorweg van Warschau tot Wirballen door militairen streng bewaakt wordt. Warschau-Wirballen is een stukje van de hoofdverbinding tusschen Peters burg en Duitschland, waarlangs eventueel de tsaar zou kunnen vluchten. In Sarskoje Selo staan de roode huzaren sedert Dinsdagmorgen geconsigneerd. Een aantal onder stoom staande treinen kun nen hen in een half uur naar Petersburg brengen. En een derde teeken van overspannen zenuwen is een bericht over een staats greep De monarchisten zouden plan heb ben, de hoogste staatsdienaren, voorzoover ze niet meegaan met hun reactionaire plan nen, te willen gevangen negen en dan de dictatuur proclameeren. BELGIË. De Kamer heeft den aeht.uïendag ver worpen. Zij nam namelijk een amendement aan op de wet, houdende bepalingen be treffende den arbeidsduur in de mijnen, waarin wordt vastgesteld, dat de acht urige arbeidsdag alleen zal worden inge voerd voor de mijnen in de Kempen. Te voren had de Kamer de beperking van den arbeid tot acht uur voor alle mijnen verworpen. Door de aanneming is thans vastgesteld, dat de duur van den arbeid met inbegrip van den tijd voor het afdalen en uitstij gen, niet langer mag zijn dan 10 uren. De tijd, gedurende welken de arbeiders bezig zijn met het uithakken der kolen, mag de acht uren niet overschrijden FRANKRIJK. Kamer en Senaat in Frankrijk zullen den strijd tegen den alcohol met alle mid delen aanbinden; men wil beginnen de De Harwich-1 ijn. Wij ontvingen van geachte zijde, schrijft nu „de Tijd", en wij zijn 't hier volkomen mee eens, een schrij ven betreffende het artikeltje, dat we dezer dagen plaatsten onder den titel„Tegen spraak der feiten", en in het algemeen aan gaande de wijze, waarop de Harwichlijn, waartoe de op de noorderpier van den Hoek van Holland vergane „Berlin" be hoorde, werd geëxploiteerd. Al luidt de eerste regel der „Great-Eastern-Maatschap- pij", dat menschenlevens, schip en lading niet mogen gewaagd, de Harwichboot moet steeds op tijd binnen zijn voor de mail aldus wordt in het schrijven verzekerd en in de laatste jaren is men daarvan zoo zeer doordrongen geweest, dat het als re gel geldt of althans vóór de jongste ramp gold dat noch op gevaar, noch op storm of orkaan, noch op mist werd gelet. Als de boot een half etmaal gewacht had, wat in vroeger jaren in algemeenen zin vaak gebeurde, dan zou geen ongeluk hebben plaats gehad. Immers bij het bin- nenloopen te Harwich is men steeds in ver loop van tijd wel op zijn hoede geweest, en heeft men de branding in de haven niet getrotseerd of roekeloos zoovele menschen levens in de waagschaal gesteld, omdat de mail hier geen invloed heeft. Dezer dagen gaat onze geachte zegs man voort sprak ik verscheidene zeelui,, en allen waren van gevoelen, dat niet met de noodige behoedzaamheid is gehandeld. Ten slotte wijst hij er op, dat het wegens mist drie uren later binnenloopen van een boot der Harwichlijn, enkele dagen na de ramp, een op zich zelf staand feit was, dat vóór de ramp nooit moet zijn voorgeko men, zoodat het te laat binnenvallen van een boot der Harwichlijn na de ramp kracht van argument mist, en spreekt hij den wensch uit, dat wetten erin moesten voorzien dat maatscnappijen van passa- giersfaooten, en vooral mailbooten, tot het uitkeeren van vergoeding genoodzaakt worden, als bewezen is, dat door waaghal zerij onder den invloed van concurrentie- geest een ongeluk is veroorzaakt. Het toppunt van slimmigheid De liberale kiesvereeniging te Eibergen heeft, naar de „N. R. (J." meldt, besloten voor de aanstaande Staten-verkiezing in Gelderland te bevorderen de candidatuur van eer chr.-hist. candidaat, als de eenige kans om in het kiesdistrict Ruurlo tegen de coalitie van antirevolutionairen en katho lieken op te treden! De Statistiek levert soms bjjna curieuse cijfers. Zoo vonden we in een statistiek over het krankzinnigenwezen in Pruisen over 1889/1900, dat op het aantal der krank zinnigen, wier aberratie gevolg van drank zucht was, de personen, die zich op had den gegeven als tot geen kerkelijke ge zindheid te behooren, verreweg het sterkst vertegenwoordigd waren. Voor de „Evangelische" dronkaards krankzinnigen gaf de tabel het percentage 7 51, voor de Roomsche-Katholieke het procent van 5.15, voor Joden van 1.06, en voor de dusgenaamde „Dissidenten" het cijfer van 12 29 pCt. genomen op het geheele aantal van elk der vier klassen. Onmiskenbaar teekent zich hierin ver band tusschen het breken met alle religie en het zich verslaven aan den drank duivel. (Stand.) Socialisme en Godsdienst. „Hei Volk" heeft drie artikelen over de gebeurtenissen in Frankrijk naar aanlei ding der Scheidinswet. Wij zouden, zegt het „Dagbl van Noordbr." er zes noodig hebben om al de onjuistheden dezer drie artikelen te weerleggen. Daaraan denken we echter niet. Maar dezen volzin uit de slot-tirade spijkeren we even vast „Die (in de artikelen omschreven) be- teekenis heeft ook ons programpunt: scheiding van Kerk en Staat, en wat in Frankrijk gebeurd is en nog gebeurt moet dus van het standpunt van het soeiaal-democratisch progam worden goed gekeurd." Het ,.D. v. N." teekent hiarbij terecht aan Met andere woorden, wat in Frankrijk gebeurd is en nog gebeurt, zal ook in Nederland geschieden, zoodra de socialis ten er evenveel te zeggen zullen hebben als in Frankrijk. 't Is maar goed, dat wjj 't weten. Onze katholieke arbeiders zullen echter wel zorgen, dat de socialisten hier niet zooveel te zeggen krijgen als in Frankrijk. De roeping van den predikant in 't stervensuur. De „Goesche Cou rant" is 'tniet eens met „De Heraut" en „De Zeeuw", waar deze organen zich eeni ge min vleiende aanmerkingen veroorlo ven aan hel adres der protestantsche pre dikanten, die bij de ramp aan den Hoek van Hollandschitterden door hunne afwezigheid. Het blad wijst op het verschil, dat er bestaat tusschen den aard van bijstand, dien een R. K. priester den mensch in zijn stervensure biedt en dien, welken een protestantsche predikant den stervende leent. „De R. K. priester gaat in de ure des gevaars mee om de ziel te redden, den laatsten troost der kerk te bieden. Het zieleheil van den protestant is, volgens diens geloof, niet afhankelijk van, noch wordt bevorderd door het bijzijn van een predikant in de laatste levensure. De aanwezigheid van een predikant in een reddingsboot zou slechts maken, dat er een plaats minder beschikbaar was, voor een persoon, die uit den aard van zijn werk meer tot redding bekwaam is. Moedig is de R. K. priester, die in een reddingsboot plaats neemt, maar ver standig is de protestantsche predikant, die er uit blijft, want hij is er niet noo dig en er zijn anderen, wier aanwezig heid den in nood verkeerenden meer kan baten.' De „Middelburgsche Courant" beaamt deze redeneering ten volle en kantteekent „Zeer zeker, zoo is het. En men vergete ook niet, dat toch aan protestantsche zijde, o. a. met het het z.g. Hospitaalschip, ook in het be lang der visschers bijstand wordt ver leend, aan hen, die dit verlangen. Dergelijk schrijven van protestantsche bladen, dat eigenlijk den ijver van hun voorgangers in de oogen der menigte moet verkleinen, is zeer eigenaardig. Sommigen zoeken daarachter een poli tiek doel, om n.l. den bondgenooten in 't gevlei te komen. Wel een zonderling middel I Maar het is meer toegepast." Alweer die politiek 1 Zijn deze schrij vers dan zóó van alle ernstige en hooge gedachten vervreemd, dat zij zich niet meer kunnen indenken in den toestand van een geloovig protestant, die in de ster vensure behoefte heeft aan woorden van opbeuring en vertroosting, aan vrome op wekkingen tot berouw en liefde, tot hoop op Gods barmhartigheid? Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rijndijk den Wel- eerw. eher J. L. Th. Verhoeevn; tot pas toor te Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales) den Weleerw. heer J. S. van Buchem; tot pastoor to Noord-Zijpe den Weleerw. heer J. D. M. Meijer, die kape laan was te Leidschendamtot pasloor te Berkel den Weleerw. heer Th. H. J. Abels, en tot pastoor te Bennebroek den Weleerw. Hooggel. heer Cr. J. M. Kabel, professor aan het seminarie te Warmond. VLISSINGEN. Bij het te Amsterdam ge houden examen tot toelating aan een rijks cursus voor vee- en vleeschkeuring is ge- slaag de heer A. Kieviet Jr. alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school Palingstraat dhr. M. G. v. Asch, te Kampereiland die de benoeming heeft aangenomen. Voor de aanstaande akte-examns te Mid delburg hebben zich uit de beide distric ten van Zeeland aangegeven 33 vrouwe lijke en 52 mannelijke candidaten, samen alzoo 85. Tot deskundigen bij die examens zijn benoemd de bij elk vak genoemde heeren en dames: voor Nederlandsche taal en lezen M. M. Blankert, A. R. Breetveld, Goes, W. H. Hasselbach, en P. Landsman, Vlissingen; voor rekenen J. J. de Lange, Scherpe- nisse, en R. van der Welle, Grijpskerke; voor teekenen en schrijven J. Swart, 'sGravenpolder, en G. den Toom, Sluis; voor aardrijkskunde J. de Hoogh, Goes, en A. Luijendijk, Tholen; voor geschiedenis P. van der Have, Zie- rikzee, en A. Kok, Zaamslag; voor kennis der natuur S. de Graaf, Zie- rikzee, F. Maijs, Wilhelminadorp, J. de Meijer, Cadzand, en A. de Smidt; voor opvoeding en onderwijs R. Broere en G. L. P. van Ham, Oostburg; voor zang A. Lijseri en A. F. Wisse, Breskens voor vak j mej. A. S. Beugel en H. J. van der Bel; en voor vak k mej. M. J. de Haan en me.j M. D. Fokker, Oostburg. De deskundigen, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Mid delburg. Aan, „Politicus". Wij maken geen melding van die berichten over de crisis, van wege hun onbetrouwbaarheid. Over deze zaak wordt zeer veel gefantaseerd en veel van wat we zouden vermelden, konden we in een volgend nummer weer herroepen. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens huisvredebreuk, wederspannigheid en mishandeling van een ambtenaar: F. A. L., 23 jaar, R. G. L., 22 jaar, schippersknecht, L. J. F., 24 jaar, kleermaker, G. A. B., 19 jaar en C. L. B., 20 jaar, schippersknechts, allen te Clinge, ieder tot 9 maanden gevan genisstraf; vernieling: C. E, B., 26 jaar, kleermaker te Philippine tot f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis diefstal: E. J. S.„ 20 jaar en J. H„ 21 jaar, kooplieden te Middelburg, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf en G. v. G., sla gersknecht en A. M., 17 jaar, nageljongen te Vlissingen, beiden tot f5 boete sub. maand tuchtschool; overtreding der rijksbelastingenJ. C. V., huisvrouw van P. O. en J. C. C., huisvrouw van E. M. S., beiden te Kauter (Clinge) bei- den tot verbeurdverklaring der aangehaal de goederen, E. V., herbergier te Sas van Gent, P. B., koopman te Maldeghem (Bel gië) en E. v. d. W., koopman te IJzendijke, allen tot f 10 boete sub. 5 dagen hech tenis en A. v. G., werkman te Sluiskil (Ter neuzen) tot verbeurdverklaring van de aan gehaalde goederen en 1 dag gevangenis straf. Inzake F. Q. C. ld. H., 40 jaar, winkelier te Goes, beklaagd van overtreding der ar beidswet, is het vonnis van den kanton rechter te Goes bevestigd, waarbij hij op 31 December 1906 werd veroordeeld tot f3 boeite of 1 dag hechtenis. VrijgesprokenP. F. E., visscher te Phi lippine, beklaagd van overtreding der rijks- belastingen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is gister behandeld de zaak van J. H. B., arbeider te Hontenisse, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis, wegens diefstal diefstal van een spade, een schop en twee kippen te Kloosterzande en te Groenen dijk, en poging tot kippendiefstal. Bekl. beweerde onschuldig te zijn; de spade en de schop had hij gekocht; de kippen wa ren zijn eigendom; ze waren uitgebroed op zijn erf uit de eieren van zijn eigen kippen. Intusschen wees de raadsheer-rap porteur mr. Bouvin bekl. op tal van aan- wijzigingen te zijnen bezware. Zoo was een kip, die van bekl. zo uzijn, toen zij ge bracht was op het erf van den bestolene, dadelijk naar het kippenhok geloopen; de schoenen van bekl. pasten precies in de voetsporen op het erf, enz. Trouwens, adv.-gen. mr. Reitsma wees er op dat bekl. feitelijk op heeterdaad betrapt is bij een tweede poging tot kip pendiefstal op hetzelfde erf. De bestolene zag iemand naar de kippenren sluipenhij greep hem aan en bij de daarop gevolgde worsteling herkende hij bekl. Dit leidde tot de ontdekking der overige feiten. Adv.- gen. was van oordeel dat deze terecht be wezen zijn verklaard en vorderde bevesti ging. (N. R. Ct.) Landbouw-proefvelden In het Maandblad van Februari, uitge geven door de Maatschappij van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, wordt ver slag gegeven van de Landbouw-proefvel den in Zeeland over 1906, uitgebracht door den Rijkslandbouwleeraar, dhr. I. G. J. Kakebeeke. Hij zegt daarin o. a. Het jaar 1906 is voor de proefvelden in mijn ambtsgebied zeer veel gunstiger geweest dan 1905. Met uitzondering van de maanden Januari, October, November en December is de regenval niet groot geweest en vooral in de zomermaanden was het zeer droog en warm en voor den plantengroei dus gunstig. Op een enkele plaats leed het gewas door de droogte. Dat de regenval dit jaar in Zeeland veel kleiner was dan in 1905, blijkt duidelijk uit het overzicht van de in den Wilhel- minapolder gemeten hoeveelheden geval len regen, die in 1905 bedroeg 807,5 m. M. en in 1906 687 m. M. Evenals in vorige jaren zijn op een paar proefvelden enkele Tarwe-variëteiten verbouwd. De Witte dikkop, bleek weer een groot concurrent van de Wilhelmina- tarwa te zij u. De beide nieuwe variëteiten Willem 1 en Botha voldeden nog niet best. De aardappel-proefvelden werden ook weer dit jaar aangelegd en gaven goede resulta en. Verscheiden hier nieuw ver bouwde variëteiten gaven wel groote op- biengsten, doch waren ongeschikt voorde consumptie. De proefnemingen met suiker bieten-variëteiten, begonnen in 1895, wer den dit jaar voortgezet. Dit jaar werden enkele nieuwe bieten-varieteiten naast de meer bekende uitgezaaid. De opbrengst der bieten was vrij goed en 't gehalte was hooger dan in 19U5. De proeven met tweerijige gerst variëteiten werden ook weer dit jaar op een drietal plaatsen genomen. Evenals in vroegere jaren, zijn ook in 1906 enkele proefveldjes ten behoeve der wintercursussen aangelegd. Voor 1907 is door het Rijk en de Provincie voor dat doel een extra-bjjdrage van f100, Tenslotte zijn ook weder verschillende bemesting proeven genomen, waaronder verscheidene om na te gaan of eene kali bemesting rendeert. Bij de premie-keuringen van paarden in Zeeland zijn o. a. toegekend een prjjs van f 500 benevens een zilveren medaille aan den dekhengst Leo van dhr. G. Luijk te Vlake en een prijs van f 100 aan de mer ries Fanny van dhr. J. C. van der Werff te Rilland, aan Fanny van dhr. C. Zan- dee Az. te Kloetinge en aan Belle van dhr. M. Kostense te Kruiningen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5