rs s. ons, ÏL Goes. srflienen. ATOR d. Rijn. atschappij 'emick. :n-routs. ons uit zeeland No. 24. Zaterdag 23 Februari 1907. Derde Jaargang. 0B$, ons, 0B$, [{BANK, ■s 99 pet., BUITENLAND. BINNENLAND. Coupon 1 Juni ie Kade. jedels 2S. geld p van Effecten Dorgtocht. HEHDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-JIOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bij dit MMsr behoort een Bijvoegsel. Korte Inhoud Zondagsblad. CUT DE PERb 1IAAB HOK satijn omboord. iking, maar goed.) r, GOES. I a a oen oogeniiiik zeer i gaat, koop dan eene g tweemaal kunt ■komt daardoor onte- is de eenige reden, engt U veel voordeel draait, de meeste premie. AN Czn. IN DER WAL. identen gevraagd, die er het hotel de Kinderen n Le Cointre, Goes. NIH ZEfllHSCHfCOURWT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.3772, voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: 'Carnaval in den Bosch en te Keulen; tentoonstelling van a,u"tomo*bielen te Amsterdam; opening van het Engelsche Parlement; de emir van Afghanistan; de Duitsche keizer en zijn volk; lijkkoetsen f en ziekenwagens; een nieuwe vliegma- I chine een nieuwe reclame met tekst. Verhaal: Onder vaJsche vlag. De Verantwoordelijkheid. Verschillende bladen van links, waar- K onder de „Midd. en Goosche Crt.", E beschuldigden de leden van de Eerste Ka- I mer, die tegen de Oorlogsbegrooting ge- I stemd hebben, van partijzucht bij het be- K oordeelen van de voorstellen des Ministers I van Oorlog. En zij trekken de oprechtheid der ver- i klaringen in twijfel, jvaarbij gezegd werd, f: dat men enkel het beleid van den Minister I van Oorlog, niet het geheeie Kabinet wilde I treffen. Zulke beschuldiging kan enkel geuit wor- I den door iemand, die zelf door partij- li zucht verblind is. Want is men vergeten, dat slechts één f enkele, ,en nog slechts een zwakke stem, E in de Eerste Kamer opging, om den Minis- I ter te verdedigen Is men vergeten, dat nagenoeg alle spre- K kers van de liberale richting de handel- I wijze van den Minister afkeurden en het E verwondering wekte, hoe deze leden nog I vóór de Begrooting konden stemmen, ondanks hun veroordeelend vonnis? Daags na het uitbreken der crisis schreef j „Het Volk" „Een kenschetsende bijzonderheid is nog, dat de meerderheid der Eerste Ka mer, die dat besluit nam, op een na uit leden der kerkelijke partijen bestond. Wij verliezen niet uit het oog, dat onder degenen, die vóór de begrooting stem den, er menigeen was, die het alleen deed omdat hij een liberaal ministerie niet met kerkelijken steun ten val wilde brengen, maar die het zakelijk geheel met de kerkelijke opposilie eens was." Het orgaan der sociaal-democraten be- 8 schuldigt hier vele leden der liberale par- K tijen tegen hun overtuiging te hebben s gestemd, zooals ook wij reeds vroeger E hebben beweerd. I Men vergete toch niet, dat de I linksche partijen de sociaal-democraten tot de hunnen moesten rekenen, wilden zij op eene meerderheid, zij het ook maar f van één of twee stemmen, kunnen rekenen. Van zijne vrienden moet men het heb- I ben. Een die 'tweel! De „Vlissingsche Couran t", „neutraal orgaan als ze is, moet, even als elk ander blad, nu en dan haar lezers iets mededeelen over de toestanden in Frankrijk. En t moet gezegd't blad heeft er slag van dat te doen op bijzonder neutrale (1) wijze. Zoo schrijft dit Vtissingsch orgaan dan teen en ander over de schipperpolitiek van Briand, en zegt o. a. "T'a,?.. 'aan hem, dan zou de zaak denkelijk al lang uit wezen, maar de kerk hoofden, ziende dat ze wat van hem gedaan kunnen k r ij g e n, z u 11 e n m i s s c h i e n 't o n- derste uit de kan willen heb ben. 'tZou inderdaad vermakelijk zijn, ware t niet zoo treurig, om te constaleeren, dat zelfs in „neutrale" bladen de „kerk- hoofden" (sic) en de Kerk als sjacheraars worden voorgesteld. is het dan niet tot het brein der redactie van de „Vliss. Crt.kunnen doordringen, a ce lerfoeielijke strijd in Frankrijk gaat om het meest heilige Recht, dat door de Fransche regeering met voeten is ge trapt? En dat o.p zulk terrein van de zijde des Pausen geen sprake is of zijn kan van schipperen en sjacheren? Van beide één: of het blad is totaal niet op de hoogte van de dingen, die in Frankrijk voorvallenen laai het dan het zwijgen er toe doen of het misleidt zijn lezers. Maar dan, voor 'teerste geval, hoe zul len de Katholieke lezers van dit or gaan het opnemen, wanneer zij niets te lezen krijgen over den strijd in Frankrijk, die hun nauw aan 'thart moet liggen; en hoe zou het hun bevallen, wanneer wat we niet willen aannemen zij mochten worden misleid? In beide gevallen intusschen is die mooie „neutraliteit" nergens te vinden. Steden zonder bewaking. Hoofdsteden van over het half miljoen inwoners als Amsterdam, laat men in niet één Staat van Europa zonder behoorlijke militaire bewaking, en het cijfer voor die bewaking daalt nergens onder de duizen den mannen. Burgemeester van Leeuwen gaf zeer juist aan, waarom die bewaking noodig is. Niet, omdat minder manschap een op roerige beweging niet kan neerschieten, maar omdat het doel moet zijn, juist niet neer te schieten, maar zonder bloedvert» gieten oproer te voorkomen. Eer het zoover is, dat het oproer meester in de stad zou worden, zijn er wel troe pen van elders te ontbieden; maar alleen de zekerheid, dat zulk een dichtbevolkte hoofdstad steeds duchtig bewaakt is, maakt dat het tot geen oproer komt. De overheid, die gezag en orde moet handhaven, staat, bij oproer, niet tegen over een vijand. Gezag, dat zich alleen door bloedvergieten handhaaft, verbeurt zijn majesteit. En dat juist moet de hoogheid van het gezag zijn, dat het door zijn sterkte impo neert, en daardoor van muiterij en oproer doet afzien. Uf nu die bewaking door militie of door maréchausées zal geschieden, is een op zichzelf onverschillige vraag. Hoofdzaak is maar, dat in zulk een groote hoofdstad te allen tijde zulk een gewapende macht aanwezig zij, 'dat men, zonder dat er een schot behoeft te vallen, voor de orde, voor de rust en voor den geregelden gang van zaken kan instaan. (Stand.) FRANKRIJK. Mgr. Vilatte gaat allen, die aan zijn bisschopswijding twijfelen, een proces aan doen. De Libre Parole verhaalt van dezen onwaardigen prelaat het volgende In het café Cardinal, te Parijs, is Zater dagsmiddags een pijnlijke gebeurtenis voorgevallen. Een aantal journalisten be vonden zich in de eerste zaal, toen daar Vilatte met zekeren Meillon, een afvallig priester, binnenkwamen. Vilatte droeg het borstkruis en was in groot bisschopstenue violette soutane met breede roode ceintuur. De gelukzoeker bestelde een paar glaasjes whisky, vroeg sigaren en deed zichtbaar zijn best om de aandacht te trekken. De redacteur van de Soleil, Ferdi nand Rousselot, kon het niet langer aan zien, en richtte op zeker oogenblik het woord tot Meillon. Er ontstond beweging onder de be zoekers en de aangesproken afvallige priester kreeg het zeer erg te verduren. Eindelijk vond Vilatte het verkies lijker de plaat te poetsen, zijn „coadjutor in den steek latend. Meillon en de journalist, met nog een viertal andere burgers, gingen Daar het politiebureau. Meillon zei, dat men hem de haren uit zijn baard had gerukt, maar de com missaris bracht hem aan het verstand da* het geen houding was voor „bisschop pen en geestelijkheid daar te zitten je never drinken en rouken tegen alle ge bruik en welvoeglijkheid in. Bria.nd heeft door zijri handig optreden weder het ministerie heeft gered. Meege sleept door zijn woorden heeft de kamer den minister „carte blanche" gegeven om vreedzaam de geschillen met. de Kerk, zoo mogelijk, op te lossen. Zij heeft n.l. haar vertrouwen in de regeering uitgesproken zonder van den minister verklaring te eisohen van de contract-formule, waarover nu onderhandeld wordt. Uit de verklaring van Briand valt alleen op te maken, dat in hel. door hem voorgestelde contract, aan de bisschoppen verboden zal zijn om vreemde priesters en leden van ontbonden congregaties te benoemen. Op het oogen blik is het dus zaak te wachten tot er nadere, bijzonderheden bekend worden omtrent, de veel besproken onderhande lingen tusschen den prefect van de Seine en nrgr. Richard. De meeste reehtsche bladen oordeelen in hun besprekingen het verloop der- kamerzitting wél gunstig voor de oplos sing van het conflict tusschen Kerk en Staat of liever een der voornaamste on- derdeelen daarvande regeling van het gebruik der kerken. )\fa.ar een definitieve oplossing hebben zijn verklaringen niet gebracht. Te Parijs is een bond gevormd, die zich ten doel stelt, vrouwen en meisjes van de biecht af te houden! Mevrouw Zola is presidente va.n den bond 11 In Parijs, op een arbeidersvergade ring: Leven de socialen! Wat zijn dat, socialerr? Wel, je hebt niets hè Als nu dfe socialen aan zijn, dan zal je h e t dubbele hebben. De crisis. Men meldt, uit 's Graven- hage aan „Het Volk", dat. in wel ingelichte kringen het gerucht gaat, dat, wijl nie mand der door de Koningin gehoorde staatslieden kans ziet een nieuw mini sterie të vormen, het huidige ministerie, met minister Staal inbegrepen, zal aan blijven. Dat zou nogai kras zijn! Het „Hbld." schrijft: De toestand is zóó ingewikkeld, dat het nog wel eenige we ken duren kan alvorens het eind daar is. In de liberale unie-bladen neemt de aan drang, dat het demissionnaire kabinet, 'min of meer gewijzigd, de portefeuille weer zal opnemen, zoetjes aan toe. Men zou het althans eens willen aanzien tot de Juni-verkiezingen. Het heeft de „N. Ct." getroffen zelfs in „Het Vad." en in de „Zutp. Ct." vingerwijzingen in deze rich ting waar te nemen. Indien toch in dezen zin de oplossing gevonden wordt, zou te meer blijken, dat het niet noodig geweest is, aan de be slissing van de Eerste Kamer algemeen- politieke beteekenis te geven en het lot van het geheeie ministerie te verbinden aan dat van den minister van oorlog. In tusschen, voor zoover dat nog ongedaan gemaakt kan worden, zij hot niet ver zuimd, zegt het blad. Mr. Mendels heeft in een Zondagsbij eenkomst der vrijdenkers-vereeniging „De Dageraad" te Amsterdam, bljjkens het veislag in „Het Volk-' van 19 dezer, ge zegd „De sociaal-democratie is vereeuig- baar met eiken godsdienst, mits die godsdienst vereenigbaar zij met de sociaal-democratie' Nog al duidelijk, zou men zeggen. Maar hiermee krijgen zij dan ook gelijk die steeds beweerd hebben dat christen dom en sociaal-democratie onvereenigbaar zijn. Z1ERIKZEE. Gisteren had eene vergade ring plaats plaats van het plaatselijk co mité van K. S. A. en 'traden als sprekers op de heeren Smits en Engels uit Leiden. Na een hartelijk welkom opende de zeer- eerw. heer pastoor de vergadering, er op wijzende, dat de sprekers van dezen avond op meer andere plaatsen wel een talrijker gehoor zullen gehad hebben; Z.eerw. hoop te dat de parochie Zierikzee van deze le zing rijke vruchten moge oogsten en gaf het woord aan dhr. Smits. Deze behan delde het onderwerp „De Katholieke So ciale Actie en de Pers", een rede, die in den laatsten tijd door dhr. Smits meer malen is gehouden en reeds onzen lezers bekend is. Dhr. Smits was van meening, dat ook hier vooral gewerkt moet worden de jonge mannen te scholen voor den grooten strijd, die hen wacht; ook uit Zierikzee kunnen groote mannen opstaan, doch, dan hebt ge tot plicht de jonge mannen wetenschap pelijk te ontwikkelen en vooral te zorgen, dal zij goede Roomsche lectuur in han den krijgen. Na de pauze trad dhr. Engels op met het onderwerpde Middenstand. De spreker begon op te sommen wat de laatste jaren reeds gedaan is voor de ar beiders, ook door de regeering. De regee ring is daarop niet ingegaan, toen en kele arbeiders steeds hun verzoeken her haalden, maar zij heeft 't wel gedaan als georganiseerden, zij hebben zich vereenigd in groote bonden, van de vereeniging gaat kracht uit, de enkeling vermag niets. Vele hebben gedacht dat met de verbetering der arbeiderstoestanden de sociale kwestie was opgelost, doch geenszins is dit het geval. Ook ter oplossing der sociale kwestie is verbetering der middenstanders hard noodig. Er zijn misstanden in den mid denstand, die - moeten verbeterd worden en het is een verblijdend teeken, dat thans de pers zich gaat bemoeien met den mid denstand, de pers, dat machtige wapen, zooals dhr. Smits het zoo juist afgeschil derd heeft, zal den middenstand helpen. Doch de pers alleen kan geen verbetering aanbrengen, gij moet u vereenigen. Er is geen enkele stand, die meer lasten te dragsn heeft dan de middenstand, zoo dat deze nog meer sociale nooden heeft dan de arbeiders en wij hebben het bewijs in de arbeidersvereniging, die juist door de vereeniging heeft verkregen, wat zij heeft. De K. S. A. beoogt de belangen van iederen stand krachtig te behartigen. Heeft onlangs op den Katholiekendag te Delft Mr. Regout geen warm. pleidooi gehou- voor de middenstanders? Zeer duidelijk heeft hij daar de middelen ter verbetering aan de hand gedaan. Op vele kleine plaat sen wordt gezegd, wat hebben wij aan een vereeniging, dat haalt niets voor ons uit; die dit zeggen zijn onwetend. De verschillende kleine verenigingen worden samen gesnoerd tot een grooten bondvan den bond kan kracht uitgaan; en deze kan de regeering dwingen sociale wetten daar te stellen, die den middenstanders ten goede komen en zijn er éénmaal so ciale wetten gemaakt voor den midden stand, zullen alle middenstanders daarvan profiteeren, ook zij in kleine plaatsen. Het is toch velen niet onverschillig, of de re geering 10 opcenten heft op de bedrijfs- en vermogensbelasting. Wie wordt daar door het meest gedrukt. De kapitalisten niet, die behoeven zich niet te bekrimpen; maar juist de middenstanders, die dikwijls moeilijk het hoofd boven water kunnen houden. Wat wordt op de eerste plaats vereischt om gunstig te kunnen werken? Zeker voor namelijk de kennis van het middenstands vraagstuk, want vele middenstanders heb ben zich er nooit om bekommerd, hoe die sociale nooden ontstaan zijn. Als wij eens nagaan hoe een 25 jaar geleden een hak ker op zijn slofjes vooruitgang kon maken en op zijn ouden dag na den niet moeie- lijken bestaamstrijd kon rentenieren. Bezie thans zoo'n zelfde bakkerij, ter nauwer- nood een behoorlijk bestaan en voorname lijk is daarvan de schuld de ontzettende concurrentie, want de middenstanders gin gen van het principe uit om zich niet om anderen te bekommeren, en nu zult gij mij vragen of een vereeni ging daarin verandering kan brengen. Ja, de organisatie kan en zal verbetering aan brengen. De twee groote factoren, die den middenstand drukken, zijn :Bovenhem de concentratie van het kapi taal en onder hem coöpereeren der werklieden. Met deze twee groote factoren dienen wij wet rekening te hou den; door deze factoren zijn in het maat schappelijke groote veranderingen aange bracht en daarom moeten wij, midden standers, onze maatregelen nemen om in gelijkmatigen tred ook verandering aan te brengen. De concentratie van het kapitaal drukt de marktprijzen, wij hebben geen rekening te houden met de markt in onze buurt, want. die regelt die prijzen niet, alles hangt af van de wereldmarkt te New- York en Londen, deze hebben veel invloed op onze toestanden. De middenstanders koopen te duur in door uit de tweede of derde hand te koopen. Bezie eens de coö peratieve winkels der arbeiders, de winkels der maatschappijen, die vragen jirijzen voor hunne waren minder dan onze in koopsprijzen. Mij is een plaats bekend, waar dte geheeljs middenstand door één winkel gedrukt, wordt. Wat heeft men daar gedaan? Een vijftiental winkeliers uit 4 bij elkaar liggende plaatsen lieten een ge heeie lading pruimen komen uit St. Fran cisco en konden daardoor 10 pet. goed- kooper verkoopen dan hun concurrente winkeliers. Vooral moeten de middenstan ders zorgen, dat. zij op de hoogte blijven van hun vak en vooral dat zij als bekwame kooplieden kunnen optreden, want koop man zijn is ook een vak beoefenen. Wanneer de middenstanders samenwer ken in vereeniging, moeten zij zorgen, dat zij het publiek kan leveren goede waar aan billijke prijzen en vooral onderling steu nen, helpen, solidariteit en christelijke naastenliefde betrachten. Ook het credietwezen is een voorname factor, men behoeft slechts te zien bij de boerenbonden, die door de leenbanken geen woekeraars meer behoeven, gm zich uit tijdelijke moeilijkheden te redden en wanneer gij hier in Zierikzee 'n bond van middenstanders wilt oprichten, dan dit doen op Roomschen grondslag. Gij zult mij daarop zeggen, moeten wij onder roomschen alleen een bond oprichten, dan zal dit weinig uithalen. Ik durf het tegen deel beweren en uit slechts een voorbeeld zal u dit duidelijk worden. In Duitschland heeft men neutrale koopliedenvereenigin- gen, deze vereenigingen blijven zoolang neutraal tot er een verkiezing op handen is. Bij de laatste verkiezing is uit de kas dier vereeniging geld genomen om het Cen trum te bestrijden; in die kas waren toch ook de centen van de Katholieke midden standers, doch daarover bekommerde men zich niet. Hebt gij hier zoo'n bond, laat dan vooral uw invloed gelden bij de ver tegenwoordigers, die wij naar de Kamer zenden. Ook de tariefwet werd door dhr. Engels nog besprokenal wordt er ook be weerd, dat wij in ons goede Nederland heb ben den vrijhandel, dit is niet waar, slechts op een enkel gebied hebben wij den vrij handel, waarvan we zelf de dupe worden. Bezie slechts de papierindustrie. De Ne- derlandsche ^brieken zijn opgedoekt of vinden een moeilijk bestaan. 1/12 van het gefabriceerde papier in Duitschland vindt zijn weg naar Nederland, hadden wij daar op een flink tarief, dan zoude die Ilol- landsche industrie nog bestaan, dan zou den in die industrie nog vele arbeiders werkzaam zijn. Met de confectie geschiedt hetzelfde. Wij kunnen onze industrie slechts bevorderen en op een hoog peil brengen door een ta riefwet en bovendien kunnen wij dan toch zeker heter een tariefwet van Harte heb ben, waardoor de industrieelen en daar door weer de arbeiders gesteund worden, dan 10 opcenten op bedrijfs- en vermo gensbelasting, waardoor vele, ja alle mid denstanders gedrukt worden. En daarom nogmaals: vereenigt u op Katholieken grondslag, want al wat niet K a t h o- 1 i ek is, spant samen tegen de Katho lieken. De pastoor bedankte de sprekers voor de nuttige lezing en "hoopt dat bij velen, ja, hij allen de. weg is aangewezen wat de K. S. A. wil en uitwerken kan en daar om beval Z.Ew. bij de aanwezigen aan Steunt de K. S. A. Steunt de roomsche pers, vereenigt u. HEINKFNSZAND. Raadsvergadering op Donderdag '21 Februari 1907, 'svoormid- dags te 91/2 ure. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden en de secretaris, except de wethouder P. v. d. Dries met kennis geving wegensongesteldheid. Na opening der vergadering en teeke- ning van de presentielijst, worden de no tulen der vorige zitting gelezen, onveran derd goedgekeurd en geteekend. Wordt medegedeeld dat dhr. S. de Ko ning ter vorige vergadering benoemd tot gemeente-bouwmeester, die benoeming heeft aangenomen. Thans is aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan ,de o. 1. school al hier. Er zijn 3 sollicitanten: dhrn. v. d. Wierff je Wissenkerke, G. W. Kievit, te Zaamslag en J. Malepaart te Halsteren.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1