i\0# 22. Dinsdag 19 Februari 19U?. Derde i aug. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vmchijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- m VIIIDAGAVOHD. BUITENLAND. BINNENLAND UIT ZEELAND. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant 0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.377s, voor niet-abonnè's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Wij maken er berichtgevers en adver teerders attent op, dat Woensdag a. s. dit blad vroeger dan gewoonlijk wordt afge drukt, zoodat wij n a 3 u u r geen berich ten meer kunnen ontvangen en we ver zoeken om de advertenties vóór 1 uur te bezorgen. De Crisis. De verwerping van de Oorlogsbegxooting door de Eerst© Kamer is in zekeren zin voor de vrijzinnigen een buitenkansje. Ze gaan politieke munt slaan uit de venver- ping en haar exploiteeren. Op oneerlijke manier. Wat toch zal bij de komende verkiezin gen „den kleinen luyden" van vrijzinnige zijde onder den neus worden gehouden? Dit: dat de „clericalen" niet van be zuiniging willen weten; dat deze het zijn, die de oorlogslasten maar steeds hooger willen zien opgevoerd en dat het hoofd zakelijk „de mindere man" is, die dat alles zal hebben op te brengen. Deze voorstelling is echter onjuist. Wij zijn wel degelijk vóór bezuiniging op leger en vloot; wij willen inderdaad de oorlogslasten verminderen, mitsdit zij in overeenstemming met het landsbe lang; maar wat wij in tegenstelling met de vrijzinnigen niet willen is: bet lands belang aan de bezuiniging onderge schikt maken. Nu kunnen we de vraag in het midden laten, of de door minister Staal genomen en verder voor te stellen maatregelen bet landsbelang in gevaar brachten, al zou men na verklaringen van mannen als mr. van Leeuwen geneigd zijn die vraag in bevestigenden zin te beantwoorden zeker is het, dat het stelsel van minister Staal de geldelijke lasten zou hebben doen stijgen en den persoonlijken druk ver- z waard. Zoodat het ten slotte de v r ij z i n n i - gen zelf zijn, die de „kleine luyden" nog dieper in den zak wilden laten tasten. Men onthoude dit wel terdege bij de komende verkiezingen 1 De crisis is nog steeds onopgelost. „Het Centrum" neigt naar een ka- bineL van zaken, maar acht een ministe rie uit de rechterzijde een zeer goed mo gelijke oplossing. De christelijke partijen zegt ze beschikken in de Eerste Kamer over de meerderheid en in de Tweede zijn ze wel iets zwakker in getal dan de linkerzij, maar meer homogeen. Volkomen juist. Maar dezelfde reden, die er in 1905 voor pleitte, dat geen ministerie uit de rechterzijde optrad, pleit er ook nu nog voor, zegt nu „het Huisgezin" en ver volgt „Met 48 of 49 man achter zich, treedt geen principieel kabinet op. Het wenscht ©en vaste meerderheid, niet een, die van daag op deze, morgen op gene wijze moet worden bijeengescharreld, een derden keer zelfs ontbreekt". Natuurlijk niet: geen Kabinet kan re- geeren met een minderheid in de Tweede Kamer achter zich. Maar wanneer nu de Koningin met ons mocht meenen, dat de kabinets formatie in betere handen zou zijn bij de partijen Rechts, dan in die der vrijzinni gen; wanneer het duidelijk is, dat de teugels van het bewind in de ge geven omstandigheden 'tbest zijn toever trouwd aan de Christelijke partijen, dan zal noodwendig Twieede Kamerontbinding moeten volgen, waarna, door de nieuwe verkiezingen, dan over het al of niet aan blijven van een Christelijk ministerie zou worden beslist. Overigens lijkt ons, met „het Centrum" de voorstelling onjuist, alsof een Kabinet uit de Rechterzijde zwakker zou staan dan het Kabinet, dat heenging en feitelijk al leen op Unie-liberalen en vrijzinnig-demo craten steunde. „Het Huisgezin" schijnt bovendien te vergeten, dat er sinds 1905 anderhalf jaar verloopen zijn en in dien tijd de onmacht der concientratiepolitiek van Bo'rgesius gebleken is. Dat de christelijke partijen thans in e 1 k geval een opdracht van de Koningin zou den moeten afwijzen, lijkt ons minder aan nemelijk. Want herinneren wij ons ten slotte ook dit nog, dat de nederlaag van 1905 fei telijk een voor ons ongelukkige rol speelde en op de candidaten van Rechts toch nog vijftig ditizend stemmen méér werden uit gebracht, dan op die van Links! FRANKRIJK. Tot de priesters die aanzegging hebben gekregen, om hun pastorie te verlaten, behoort ook cle kanunnik Gadenne, pastoor le Ruches, die in April 100 jaar wordt. De schismatieke bisschop Vdatte maakt te Parijs een bespottelijk figuur; hij gaat met knikjes en glimlachjes door de kerk en kreeg aan 't altaar een reke ning van 625 frs. wegens niet betaalden wijn. Precies niet stichtelijk! De oud-Ka tholieken hebben hem reeds alle gemeen schap ontzegd. EenFransche ministercrisis? Te Parijs gaat het gerucht van een minis- tercrisis. Eerst hield men het voor een beurs-manoeuvre, met geen ander doel dan den slechten indruk van 't ontwerp voor de inkomstenbelasting uit. te wisschen. In politieke klingen houdt de meening zich echter staande dat tusschen Clemen- 'ceau en Briand een ernstig meeningsge- schil is ontstaan met betrekking tot de houding der regeering tegenover de bis schoppen in zake het vruchtgebruiksvefl- drag voor de katholieke kerk. 't Schijnt dat Clemenceau Briand in zijn tegemoet komingen niet langer wil steunen. De meerderheid der Kamer is echter op Briand's hand en men onderstelt dat ze uiterlijk heden partij zal kiezen. Briand wil niet enkel de verplichte aan gifte door den H. Stoel verboden la ten vervallen (de Kamer heeft deze con cessie reeds goedgekeurd), hij wil nog meer. Men weet dat de bisschoppen een eenvoudige regeling hadden gewenscht, krachtens welke de burgemeesters en de prefecten aan de^pastoors, optredende met goedkeuring van hun diocesane overheid, ■het gratisbruik der kerken en kerkgoederen bij contract zouden toestaan voor den duur van 18 jaren, overal in alle 36,000 gemeenten des lands zonder uitzondering. Dit voorstel was door bet episcopaat ge formuleerd ter gelegenheid zijner jongste bijeenkomst op het kasteel De la Muette en door den H. Stoel goedgekeurd. Neen, zeide de Regeering, wij zijn bereid het bedoelde gratisgebruik in eens voor den duur van 18 jaren toe te staan, mits de pastoor optreedt namens een vereeni- ging, zooal niet een „vereeniging voor den ©eredienst", dan toch een vereeniging gebaseerd op'de wet va,n 1901, een Vereeni ging, opgebouwd op de beginselen van het algemeen recht; doet hij dit niet, handelt hij individueel, dan vervalt het contract zoodra hij een opvolger krijgt en kan het door den burgemeester en den pastoor worden hernieuwd. Op deze voorwaarden weigerde de H. Stoel in te gaan en kardi naal Richard gaf daarvan kennis aan de bisschoppen. Briand heeft nu medegedeeld Wat de vrije beschikking voor den duur van 18 jaren over de kerken be treft, is er geen quaestie van een anderen pastoor dan die, welke benoemd is door den bisschop en die het contract zal heb ben geteekend met den burgemeester, welke op zijn beurt naar behooren daar toe gemachtigd is door den gemeenteraad. De pastoor of de hulppastoor zal dezelfde voorwaarden vervullen als dengene, dien hij opvolgt; (hiermede is bedoeld: het zor gen voor het bewaren van de orde en de rust, voor het onderhoud der kerk en der kerkgoederen, enz.) geen pastoor zal zich kunnen onttrekken aan de verplichting om te teekenen. Wat de burgemeesters betreft, zij zullen zich voor den duur van achttien jaren verbinden, door de termen-zelve van het contract; zij dienen echter gemachtigd te zijn krachtens de beraadslagingen van dien gemeenteraad en het. is volstrekt nood zakelijk dat deze beraadslaging aan duide lijkheid niets te wenschen overlaat"; de overdracht, der bevoegdheid van den pastoor om in de kerk den eeredienst. uit te oefenen, kan niet afhankelijk worden gemaakt van de willekeur der burgemees ters; de pastoor zal vanzelf in zijn rech ten treden altijd onder voorwaarde van het vervullen van zekere formaliteiten. En deze zijn1, dat hij verklare den eere dienst te zullen voortzetten, 2. dat hij ofwel de hulppastoor zich verplichte tegenover de gemeente te voldoen aan de-, zelfde voorwaarden, welke zijn voorgan ger op zich beeft genomen. Men schijnt dus te gaan toegeven. DUITSCHLAND. De sociaal-democraten hebbm, naar lif t Reich meldt, te Rochum van jammerlijke middelen gebruik gemaakt, om hun can- didaat Otto Hue verkozen te krijgen. Bij de herstemming kreeg Hue 59.738, zijn liberale tegenstander Haarmann 57.818 stemmen. Hue won het dus met een meer derheid van 1920 st... Maar ei' zijn 4681 stembiljetten ongeldig verklaard, die mee- rendeels den naam Harmann, in plaats van Haarmann, behelsden. De verkiezing van Hue zal nu wel vernietigd worden. Volgens het Reich, zijn de stembiljetten met den verkeerd gespelden naam "door de sociaal-democraten opzettelijk verspreid. Ook elders hebben zij dit stelselmatig ge daan. Te Maagdenburg doken onjuiste stembiljetten op, ter misleiding van de kiezers van Kobelt, en in Barmen moest gewaarschuwd worden tegen stembriefjes, die in plaats van den naam van den on derwijzer Linz dien van een anderen on derwijzer, Lintz, vermelden. „Drie geval len van geheel denzelfden aard toonen, zegt het Reich, dat de schuld niet een enkelen falsaris treft, maar dat er stelsel in de zaak zit. Volgens Kautsky is, gelijk men weet, ook voor de sociaal-democratie leugen een geoorloofd middel in den slrijd. Van leugen tot valschkeid is de afstand niet groot. ITALIË. Een zekere Rigamonli, een kopstuk dei- socialisten te Milaan, is plotseling zoek geraakt, en met hem zijn er 300.000 francs zoek. Men zegt, dat hij naar Frankrijk is uit geweken. Een goed toevluchtsoord! Als een nieuw staaltje van den chaos op de Italiaansche spoorwegen moge gel den de ontdekking door de spoorwegoverlt heden van twee onbeheerd rondzwervende wagens met dynamiet. OOSTENRIJK. Ook daar! Ook in Oostenrijk de anti these Hier in ons land, in Frankrijk, in Duitschland hebben wij ze scherper dan ooit nog zoo pas zich zien uitteekenen. En nu in 'Oostenrijk de verkiezingsbewa ging in vollen gang is, komt het. nog eens duidelijk uit, dat ook daar de antithese nog verre van dood is. „De groote vraag, waar het hier om gaat, zoo zegt een fel Jodenblad, luidt: Zijt gij vrijzinnig of cle- ricaal? Ook bij deze verkiezing moet het tusschen de vrijheid van den geest en het clericalisme worden uitgestreden." RUSLAND. Eenigen tijd geleden werd in Tiflis op klaariiehtendag de 16-jarige zoon van den Armenischen millionair Aramjants op straat gevangen genomen en door roovers als gijzelaar ontvoerd. Den vader, die zich in Petersburg ophield, werd telegrafisch om ©en losgeld van 50,000 roebel ge vraagd. De vader gaf de zaak bij do politie in Tiflis aan, die nu ijverige nasporingen deed naar den ontvoerden knaap. Dezer dagen ontdekte men de rooversbende, die werd overvallen. Maar wat bleek nu? De jongeheer Aramjants stelde zich zoo goed als de roovers met de revolver in de hand tegen de politie, die hem wilde bevrijden te weer, en nu kwam aan het licht, dat hij -zich vrijwillig had laten ontvoeren, om, in compagnie met de roovers, papa, de som van 50,000 rbl. uit den zak be kloppen. Het jongmensch is voorloopig tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens overtreding van het verbod op het dragen van wapens. CHINA. De „Daily Telegraph" meldt, uit Shang hai het heerschen der zwarte pokken in de hongersnooddistricten. Tengevolge van deze epidemie, moeten de groote houten barakken, die voor de opname van hon gerlijdenden gebouwd waren, verbrand worden. 300.000 Chineezen zijn daardoor aan de bitterste armoede prijsgegeven. Het lijden dor bevolking is ontzettend. Als er geen hulp komt opdagen, zijn alleen in Antoeng 3/4 millioen menschen den hon gerdood nabij. Zaterdagmiddiag omstreeks één uur, toen de minister van justitie, mr. E. van Raalte, va.n het departement, kwam, om huiswaarts te keeren, kwam in de Amalia- straat nabij zijne woning een mansper soon naast hem loopen. Toen de minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hem opdrong, vroeg Z.Exc. of hij hem iets te, verzoeken had. In ant woord hierop haalde de, man een revol ver voor den dag, waarmede hij vier scho ten op den beer Va,n Raalte loste. Alle vier schoten misten hun doel, zoodat de minister wonder boven wonder ongedeerd bleef. Twee kogels kwamen terecht in de ramen van het. huis van den minister. Twee jongens, die van het. voorval ge tuigen waren, ijlden naar het paleis, om daar politie te halen. Twee agenten air- resteerden den man, die na het lossen der schoten op den minister ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straal weggeworpen. Uit ©en voorloopig onderzoek bleek, dat de dader genaamd is Simon Polak, die zich v©el hier ter stede ophield. Hij ver klaarde de revolver te Amsterdam te heb ben gekocht met. het doel om den mi nister, dien hij niet kende, dood te schie ten, omdat hij zich gegriefd voelde door een uitspraak van het. hooggerechtshof. Over de beweegredenen tot zjjn misdrijf zou hij later wel meer vertellen. Polak werd naar de polilieafdeeling a,an het Alex anders veld gebracht, om daar in verhoor te worden genomen. De minister van justitie keerde natuur lijk zeer verschrikt en ontdaan zijn woning binnen, maar herkreeg kort daarna, zijn gewone kalmte. De burgemeester en de hoofdcommissa ris van politie, de heer Versteeg, waren een der eersten onder de velen, die den minister geluk kwamen wenschen, dat. hij aan dezen aanslag ongedeerd was ont komen. De man, die den aanslag pleegde, is pl niet jong meer; ongeveer 40 jaar oud. Hij verklaarde lijdende te zijn aan in fluenza en verzocht zoo, spoedig mogelijk naar het bureau te worden vervoerd, al waar hij, aangekomen, om een stoel vroeg. De dader van den aanslag op den mi nister van justitie onderging een verhoor van den commissaris van politie der vierde afdeeling, den heer Wulffers. Eenige getuigen verklaarden, dal de man de revolver bij het afschieten met zijn beide handen vasthield. De minister, die het wapen tegen zich zag richten, bukte. Trouwens, d-e man richtte te hoog, daar de kogels twee meter boven de straat de ruiten van het huis doorboorden. Een vijfde schot kon hij niet lossen, daar het wapen toen weigerde. Drie personen, door den commissaris gehoord, herkenden den dader. Zij waren bij het voorval tegenwoordig geweest. De dader. Polak, was alhier in de kost in de Jan de Baehstraat. Hij is gewezen onder-kapelmeester van de infanterie in West-Indië ten was sedert een paar ja,ar gegageerd met f 190 's ja,ars. Hij meende daardoor benadeeld te zijn en een hooger gagement t» hebben ver diend. Polak verklaarde dan ook gere- questieerd te hebben bij „Koloniën, bij de Koningin en bij anderen", ma,ar steeds nul op het rekest te hebben gekregen. Daarover verstoord, liep hij rond met het doel, de eene of andere hooge autoriteit, wie het ook mocht zijn, gelijk hij zeide, „de minister, of desnoods dr. Kuyper" te dooden. Bij het verhoor maakte hij den indruk toerekenbaar 'te zijn. Hij was volkomen kalm; verklaarde geen berouw te gevoe len over het gebeurde en het doel te heb ben gehad den persoon, op wien hij schoot. en van wien hij wist dat hij de minister van justitie, mr. Van Raalte was, te dooden. De crisis. H. M. die Koningin heeft onder de door Haar na de ministercrisis geraadpleegde leiders v,an Kamergroepen ook ontvangen mr. Kolkman en mr. Tyde- man, leden der Tweede Kamer. Naar „Het Volk" verneemt, wordt er ook met het lid der Eerste Kamer, den heer Van Leeuwen, burgemeester van Am sterdam, geraadpleegd over de vorming van een nieuw ministerie. Het Haagscbe correspondentiebureau meldt Men verneemt, dat besprekingen van H. M. met staatslieden over de mmisterieele crisis althans in de eerstvolgende dagen, niet verder zullen gehouden worden. In welingelichte staatkundige kringen wordt met grond betwijfeld, dat de advie zen der tot dusver door de Kroon over de crisis geraadpleegde autoriteiten zich bewogen hebben in de richting van ont binding der Tweede Kamer. Mgr. Endrici, bisschop van Triest, heeft, in zijn herdersbricf over het cl erica-" lis me gesproken. O.a. luidt het in zijn bisschoppelijk schrijven Wanneer de meest, verheven goede ren door onrechtvaardige wetsvoorstellen, in de parlementen voorbereid, door de pers of door ander© middelen worden aangegrepen en in gevaar gebracht, is het de plicht van iederen Katholiek, zijne gees telijke Moeder, de H. Kerk, te verdedigen, om zich bij deze of dergelijke vragen nauw gezet aan de vermaningen en vingerwij zingen der Kerk te houden. Zoo men dit clericalism© noemt, is het duidelijk, dat men onder het woord „cle ricalisme" niets anders verstaat dan de verdediging der rechten der Heilige Kerk, hare goddelijke instellingen, haar verheven zending. In dezen zin verstaan, moet. ieder Katholiek, die met. zijn geweten rekening houdt, een clericaal zijn. Wil men evenwel met de uitdrukking „clericalisme" te, kennen geven, dat de Kerk er naar verlangt en streeft, in naam van den godsdienst in zuiver wereldlijke, politieke en economische kwesties zich te willen mengen, zoo, bestempelen wij dat met den naam v.a.n laster en leugen. De Kerk beeft altijd de ware vrijheid bevor derd en beschermd. Zij veroordeelt alleen de losbandigheid of 't misbruik der vrij heid". Niet onaardig is deze advertentie in de „Notekraker" (Zbl. v. 'tVolk): Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Dochter BLANCHE, in den aanvalligen leeftijd van nauwelijks 1 Vo jaar. L. UNIE. V.-D. BOND. Den Haag, 12 Februari 1907. Dit slaat natuurlijk op de ontslagname va,n het b 1 a n c o-ministerie. In verband met de geruchten over de vorming van een „cabinet d'affaires" kwam aan „H©t Centrum" ter oore, dat geen der katholieke Kamerleden zal wor den bereid gevonden in zulk een Kabinet zitting te nemen. De Katholiek© Pers. Gelijk de Bisschop van Haarlem spoorde ook de Bis schop van den Bosch die geloovigen aan, om de katholieke pers te steunen. Mgr. van de Ven besluit die aansporing met de navolgende woorden: „In elk Katholiek huisgezin, zeide on langs het „Katholiek Sociaal Weekblad", moet minstens een katholieke krant zijn. En zoo is het. Waar deze in eere is, daar zal ook het denken en het spreken en het werken en het leven katholiek zijn en blijven in volle kracht". GOES. De coöperatieve weeghruggen- vereeniging alhier, hield Zaterdag de jaarl. Aandeelhoudersvergadering in de Prins van Oranje. Er werd totaal ontvan gen f 1322,04s, de uitgaven bedroegen f648,19, saldo verdienste, f 673.85s. In dc reservekas werd hiervan gestort f 17,71s, zoodat nu die kas totaal bedraagt f 274.06s. Over de 135 aandeelen ad f 10,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1