Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 16 Februari 1907 van de UIT DE 9 E UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt, Het Vaderland" noemt op en de „Min 1. |rt." nam het over alwal met deze Re geering, als ze heengaat, zal meegaan. Met haar gaat het Arbeidscontract, een stuk werk dat de vrucht was van het innigst overleg dezer 'regeenng met alle partijen in de Tweede Kamer Met haar verdwijnt het eerste werk op dat gebied, de Ziekteverzekermg van Methaar zal dan zijn weggemaaid de Ouclerdoms- en. Invaliditeitsverzekering. Hierbij dient aangeteekend, schrijft de „Ned." lo. dat hel arbeidscontract reedsvan de vorige regeering was, „met wie" het niet wegging (waarom wèl met dit Ka- binet?); 2o. dat bet „eerste werk op dat gebied een tweede uitgaaf 'was vau Minister Ku\ per's ontwierp, hetwelk door het tegenwoor dig bewind werd ingetrokken en na een jaar. bijna ongewijzigd, weer ingediend (misschien dat een 'nieuw ministerie iets korter tijd noodig zou hebben tot conti nuatie vau het ontwerp); 3o. dat de ouderdoms- en invaliditeits verzekering niet „weggemaaid zal wor den, om de eenvoudige reden dat ze er nog niet is, het ontwerp van het vorig Kabinet ingetrokken werd, en met name de invaliditeitsverzekering door het tegenwoordig bewind zelfs voor de eerste jaren van de 'agenda is afgevoerd (mis schien dat door ©en opvolgend bewind het „weggemaaide" ontwerp-Kuyper, al of niet gewijzigd, in eere hersteld werd). Een bekentenis. Wjj 'lezen in de „Maasbode" „Een zekere Urbain Gohier, Fransch so cialist en vrijdenker, schreef onlangs een artikel over de verwording der Parijsehe zeden. Van de zachtste beschrijvingen zijn de volgende „Concertzalen en theaters zijn openlijke plaatsen van ontucht". In boekwinkels, kiosken, stations biblio theken waai' geen plaats is voor de fat soenlijke krant en het eerbaar hoek ziet men de onbeschaamdheden uitgestald, de veel-zeggende titels, verlokkende bladver sieringen, de walgelijke briefkaarten". Een weinig verder vraagt hij„Welke fatsoenlijk© vrouw durft op zekere uren van den dag van bet Palais-Royal naar la Trinité te wandelen of de wachtkamer binnen te gaan van de omnibussen?" „Bezoek 's avonds eens de concertzaal men hoort er niet meer het dubbelzinnige woord of de „gekruide" aardigheid, maar de platte, brutale vuilheid, het onbe schaamde woord, men ziet er de oneerbare daad Die getuigenis van Urbain Gohier is niet nieuw, maar zij is belangrijk, want een vrijzinnige die de zedelijke ver wording van zijn land beschrijft, noem ik een schuldige die schuld bekent. Beiden,, de geloovige en de ongeloovige staan met angst dien vernielenden pest- vloed aan te staren, zij zien met ontzetting dien zwarten kanker steeds dieper invreten in het weerstandlooze lichaam der maat schappij, maar de geloovige voelt de toch ten welke dien vloed doen aanstroomen en ,hij gelooft in het middel om ze te koeren; hij kent de ziektestof en weet het tegengif. Het ongeloof staat hier machteloos". GOES. Iemand, wiens taak het is, ver slag te geven van hetgeen onze vroede vaderen in den gemeenteraad bedisschen, is 't niet kwalijk te nemen zoo bij, in 't vooruitzicht van zijn werk al kippenvel krijgt. Wezen wij in een vorig verslag, bij de behandeling der mestvaalten en wat daar mee annex was, op een Babylonische spraakverwarring, niet minder babylonisch ging het gisteravond m onze gemeentel raad toe, toen het onderwerp„v e li n gslokaal" ter tafel kwam. Alle leiding ontbreekt. t Vragen om het woord scheen in algemeen overbodig; 'teene lid keurde goed wat 'n ander zei; 'tandere lid lach te om hetgeen de eene betoogde; men praatte tegen elkaar in, vaak naast het onderwerp (adres den heeren Hollmann en. Duvekot ende voorzitter liet dit alles kalm z'n gang gaan; hij was zijn zaak niet meester. Inderdaad, dit spijt ons; maar wij heb ben slechts de waarheid te constateeren En wij zouden hierin gaarne afdoende verbetering gebracht zien. Afwezig waren de heeren Iiakebeeke, Fransen v. d. Putte, v. cl. Leeuw, Jansen en Dekker. De vaststelling der rekening over 'tjaar 1906 van de fondsen der voormalige gilden werd goedgekeurd, alsmede het le sup pletoir cohier van schoolgeld voor school "A. Aan den heer Van Lis werd eervol ont slag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur en met algemeene als zoo danig benoemd de heer I. G. A. Hajenius. Overeenkomstig een voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 22 Januari j.l. betreffende het aangaan eener geld» leening in verband met een schrijven van Gedep. Staten, werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Pilaar het woord over de stichting van het vei lingslokaal; deze had eenige opmerkingen gemaakt over het contract en wilde nu .weten, hoe 'tmet de zaak staat. De voorzitter zegt, dat dezer dagen het concept-contract aan de heeren is ver zonden. De heer Pilaar stelt voor voorloopig nog geen aanbesteding te houden. Hij wil zekerheid hebben, dat het veilingslokaal verhuurd wordt, voor 't wordt gesticht. De heer Hollmann meent, dat 't be zwaar van den heer Pilaar geen grond heeft. De heer Pilaar zegt de verhuring van L veilingslokaal niet te beschouwen als van doorloopend gebruik. De heer de Witt Hamer zegt: Er wordt een lokaal gesticht, waarvoor men 10 jaar lang f200 betaalt. Wanneer de vereeniging niet mocht slagen, dan kan de gemeente het lokaal gebruiken, maar zoolang het die 10 jaar in handen is der veilingsvereeniging, kan de gemeente er niet over beschikken. De heer Pilaar wil een gebouw, waar over ook desnoods de gemeente kan be schikken. De heer Donner gaat mee met dhr. Pilaar, meent ook dat in de vrije uren de zaal disponibel moet zijn voor de stad, anders wil hij de aanbesteding uitstellen. De heer Hollmann wenscht dan in- gelaschl te zien, dat de gemeente er voor zooveel mogelijk over kan beschikken. De heer v. d. Bont zegt, dat het gebruik door de gemeente toch nihil zou zijn, waartegen de heer Donner beweert, dat er zich wel gevallen kunnen voordoen, dat de gemeente 't lokaal kan gebruiken. De heer de W. Hamer zegt, dat de gemeente er geen slaatje uit mag slaan. De heer Duvekot heeft bezwaar tegen 'tdoor dhr. Pilaar gesprokene; hij weet niet, waarvoor de gemeente het lokaal noodig heeft en kan zich niet voorstellen de noodzakelijkheid om bezwarende con ditiën voor de veilingsvereeniging te maken. De heer R i s c h begrijpt ook niet, waar voor de gemeente 't lokaal in gebruik zou moeten nemen, en gaat mee met dhr, de W. Hamer. De heer Pilaar zegt, dat de voorzitter in de vorige vergadering een toezegging na mens B. en W. in zijn geest gedaan heeft. De heer de W. Hamer beweert, dat zoo'n toezegging geen verandering kan brengen in een voorstel van B. en W. Dan weet de heer Pilaar niet meer, waaraan hij zich moet houden. De heer Donner vraagt, wanneer er dan eigenlijk wel 'n voorstel van B. en W. is. De heer Pilaar zegt er niets meer van te begrijpen. De heer de W. H a m e r zegt de zaak objectief te beschouwen, en verklaart niet in te staan voor hetgeen de burgemeesj- ter zegt. De voorzitter wil de aanbesteding en de gunning aanhouden. De heer de W. Hamer is daar legen, zegt dat het zou neerkomen op het doen van nu dit en dan dat. De heer Donner zegt, {lat dhr. de W. H. niet op de hoogte is. De heer de W. Hame r zegt, dat men zoo maai' niet van een eenmaal genomen besluit kan afwijken en doet het voorstel om B. en W. te machtigen om het Zater dag te gunnen. Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. De aanbesteding gaat dus door. Hierna sluiting. In 't Café Boudeliug werd Woensdag door de afdeeling Zeeland der vereeni ging Pluimvee en Konijnenteelt (V. P. N.) de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden, die slechts door 5 bestuurs- en «i m i.13 2 gewone leden bezocht werd. De voorz. de heer H. A. Hanken, opent de vergade- 'in-g, spreekt zijn leedwezen over de ge ringe opkomst uit. Spreker meent, dat 't voor 't vervolg beter is, dat alle leden 14 dagen voor de vergadering worden op geroepen. Tot nogtoe werden enkel de be sturen der afdeelingen met de afgevaar digden uitgenoodigd, die stemgerechtigd zijn. Maar de overige leden tegenwoordig, kunnen toch een adviseerende stem uit brengen. De secretaris, de heer J. M. Slegt, brengt het jaarverslag over 1906 uit. Tot nog toe zijn er nog maar 2 onderafdeelin- gen, Walcheren met 517 leden, die in den laatsten zeer uitbreidde en Zuid-Beveland met 143 leden, waar ook hard gewerkt wordt voor uitbreiding. Door de afdeeling Zuid-Beveland wor den lezingen georganiseerd tot uitbreiding van het ledental, wat aanvankelijk succes geeft. Door het bestuur werden uitgegeven 14 jonge rashanen, 1 reuzen rammelaar en 10 jonge voedsters. Het ledental klooi van 433 tot 721. De tentoonstelling te Middel burg heeft er het zijne toe bijgedragen, dat het ledental daar zeer uitbreidde. De ederenverkoop op de markt alhier geeft goed succes. Omdat zij vertrouwd verseh zijn, worden steeds de hoogste prijzen be dongen. Met den wensch, dat deze afdeeling nog meer met succes moge werkzaam zijn, waardoor wordt aangespoord om onder- afdeelingen te stichten, wordt het verslag besloten. De ontvangsten bedroe-gen f343,22, de uitgaven f309,85, goed slot f33.37; om later te verzekeren en toch voor 1906 le boeken worden in de toelichting nog 'eenige memorie-punten in ontvang en uit gaaf genoemd. De periodiek aftredende bestuursleden, ■de heeren H. A. Hanken te Wilhelmina- dorp, J. M. Siegt te Goes en H. J. Vree burg te Domburg worden .allen herbe noemd. De twee laatsten worden ook her kozen als commissaris en afgevaardigde; allen nemen de herbenoeming aan. De begl'ooting '07 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 614,25. Naar aanlei ding daarvan wordt medegedeeld dat 10 Juli 1.1. door de Pr. Staten op de aanvrage om subsidie, afwijzend werd beschikt. Het bestuur zal opnieuw aanvrage doen. Bij de voorkomende zaken wordt gespro ken over den eierhandel te Tholen. De opkoopers zijn daar de baas, zoo ook in Oostburg. Het bestuur zal trachten hierin verbetering te brengen, door in overleg met de gemeentebesturen eeu officieele boter- en eierenmarkt in 't. leven te roe pen. Ook zal men trachten met lezingen de V. P. N. uit te breiden en ook trachten onderafdeelingen te stichten. MIDDELBURG. Benoemd lol plaatsver vangend voorzitter van "den raad van be roep, voor de ongevallen-verzekering te Middelburg mr. L. van Andel, advocaat alhier. Door de politie alhier is op heeten- daad betrapt van diefstal van een blikje met zalm in een winkel in de Langedelft C. P. Bij onderzoek is gebleken dat hij meerdere diefstallen in dien winkel pleeg de, o. m. potjes met jam. VLISSINGEN. De korporaal'-fourier A., van de le compagnie 4e bataljon alhier, die sedert 2 Februari j.l. zijn garnizoen zonder toestemming had verlaten, is terug gekeerd. Donderdag had de 21-jarige zoon van C. Malipaard, besteller aan het, sta tion alhier, welke jongeling werkzaam is op „De Schelde", het ongeluk met zijn hand aan een zaagmolen te pakken, waar door hem drie vingers en duim werden afgezaagd. Hier ter stede hebben zich twee ge vallen van pokken voorgedaan van zeer lichten aard. De meest mogelijke maat regelen van sanitairen aard zijn genomen om zooveel mogelijk uitbreiding te voor komen. RILLAND. De heden morgen gehouden gemeenteraadsvergadering werd bijge woond door 6 leden. Aftvezig dhr. Boot met bennisgeveing wegens ziekte. Tol lid van het Burgerlijk Armbestuur werd be noemd dhr. J. Blok aftredend lid, met 5 stemmen legen 1 op dhr. Griep. De be noemde nam zijne benoeming aan. Tot leden van de commissie van schoolver zuim te Bath weerden herbenoemd de af tredende leden Jan Blok, C. van Burg, Jacob Dronkers en Ghr. Blok en te Rilland de heeren J. Wabeke, J. Kouman, C. Ak kerman ©n J. P. J. Verplanke. Aan de benoemden zal van hunne benoeming ken nis worden gegeven. Ingekomen waren een aantal bezwaarschriften tegen aanslag in den Hoofdelijfcen Omslag van hen, die waren aangeslagen volgens art. 245 lo en 2 lid der gemeentewet. Aangezien nog meerdere reclames ingediend kunnen worden, daar die gestelde termijn nog niet is verstreken, werd besloten de behande ling tot later uit te stellen. Verder werd na machtiging van Ged. Staten besloten een gedeelte grond voor den vastgestelden prijs te koopien voor de volkshuisvesting. De uitgestrektheid bevat anderhalve H.A. Voor de betaling der koopsom enz. zal eene leening worden aangegaan, alles onder nadere goedkeuring van Ged. Sta ten. Op 'een verzoek van A. Blok om grond in erfpacht te erlangen, werd afwijzend beschikt. HOEDEICENSKERKE. In de Woensdag gehouden vergadering van het Waterschap Hoedekenskerke, werd besloten aan Ged. Staten mede te deelen, dat er tegen het ontwerpbesluit tot wijziging van art. 17 en 18 van het algemeen reglement van de polders en waterschappen overwegende bezwaren bestaan, met het oog op de hooge kosten, doch dat zij wel met dit voorstel (nede zouden kunnen gaan, in dien het rijk en de provincie, de lasten hieroip vallende, op zich zouden willen nemen. Tot aspirant-opzichter bij 's rijks te legrafie1, standplaats 's Gravenhage, is be noemd dhr. G. P. Riemens, vroeger alhier woonachtig. 's GRAVENPOLDER. In de Donderdag gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap 's Gravenpolder, is be sloten op verschillende gronden ernstige bezwaren bij de Staten in te brengen tegen de wijziging en aanvulling van het alge meen polderreglement. Deze wijziging be treft de eerste binnendijken, en men was algemeen van meening dat de vei'hooging enz. daarvan haast niet te overkomen moeilijkheden en kosten mede zou brengen. BAARLAND. Woensdag vergaderden In gelanden van het Waterschap. Deze ver gadering werd in hoofdzaak gehouden ter behandeling van eventueele bezwaren te gen de voorgestelde aanvulling en wijzi ging van het algemeen polderreglement. Op verschillende gronden werd die wijzi ging en aanvulling niet wenschelijk en billijk geacht, en besloten zulks aan de Staten te berichten. Mocht toch daartoe worden overgegaan dan sprak men den wensch uit, dat art. 17 zoodanige ver andering ondergaat dat alle kosten, val lende op de verhooging en verzwaring van binnendijken voor rekening van de pro vincie worden gebracht. 's HEERENHOEK. De handboog sociëteit „Eensgezindheid" besloot in hare jongste vergadering een concours te geven op Za terdag 22 Juni. Toen gisteren de 'bedienden van den landbouwer J. B. Werri alhier, in den stal kwamen zagen zij dat een der werkpaar den het. achterbeen, door een der anderen was afgeslagen. Het dier moest onmiddellijk worden af gemaakt. Assurrantie dekt de schade. In Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel, is tegenwoordig de lust om naar Noord- Amerika te verhuizen wederom zeer sterk toenemende. Reeds nu zijn ongeveer twin tig gezinnen voornemens daartoe over te gaan, en voordat Mei in het land is, ver wacht men dat nog velen zullen volgen. Uit de gemeenten Schoondijke, IJzen- dijke, Biervliet, Oostburg en Eede vertrek ken ongeveer tien gezinnen wegens de gunstige berichten, welke zij van familie en vrienden uit Amerika ontvingen. OUDELANDE. Toen Woensdagavond na afloop der vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging alhier de leden van Baar land en Hoedekenskerke per rijtuig van M. de P. te Hoedekenskerke zich naar huis begaven, had door de duisternis misleid, genoemde koetsier het ongeluk tegen een paar palen, dewelke tot beschut van het voetpad stonden, te rijden, met het on geluk van veel schade aan het rijtuig. De heeren kwamen gelukkig met den schrik vrij. (Z.) BORSSELE. In de raadsvereadering van Woensdag onder voorzitterschap van den burgemeester werd besloten tot het ver- grooten der haven enz. door A. Wiskerke te Ellewoutsdijk als minste inschrijver; tot het aanstellen van een onderwijzeres op de jaarwedde bij de wet bepaald en tot het maken van een nieuw schoollokaal; tevens het kohier van den hoofdelijken omslag te verhoogen, om al de uitgaven te kunnen dekken. Men schrijft van het eiland Tholen In de verdronken polders op het eiland Tholen, met name te Oud-Vosmeer en St. Annaland, heeft menig pachter zijn land ter beschikking gesteld van den eigenaar, omdat hij geen kans zag op dit bedorven land zijn brood te verleenen. Deze vrijgeworden velden worden aan nieuwe liefhebbers verhuurd. Onder deze zijn er die 40 a 45 gulden per Blooisch geniet, 39,24 Are, durven geven. Terwijl in gewone omstandigheden en bij verpach ting in het klein als hier, gewoonlijk 50 gulden of weinig meer wordt betaald. In de Thoolsche gemeenten St. Maar tensdijk, Scberpenisse en Poortvliet circu leert een adres aan den Minister van Waterstaat, c. s., inhoudende het verzoek om die maatregelen te willen nemen, waar door het postverkeer tussehen de eilan den Schouwen-Duiveland en Tholen weer minstens even gunstig wordt als vóór de laatste wijziging, 1 Oct. 1906. Algemeen vindt dit. request instemming, daar zich steeds, ook vooral op het eiland Tholen, de nadeelige gevolgen der laatste regeling doen gevoelen, ook in verband met de vele belangen, die Tholen aan Schouwen- Duiveland binden. Te Sas van Gent vertoefde reeds sedert geruimen tijd een Belg die, zooals er daar wel meer zijn, in zijn eigen land wat met de justitie te vereffenen had. Deze, zekere B. de C„ werd Zondag door de marechaussee gearresteerd, om Maan dag naar het huis van bewaring te Middelt- burg te worden overgebracht, teneinde la ter te worden uitgeleverd. Men kwam ech ter zoover niet, daar des morgens bleek, dal de arrestant door verbreking van den zolder uit zijn cachot was ontvlucht. Door een der groepen, die aldaar carna val hielden, werd in verschillende café's met veel succes die gebeurtenis in „beeld en woord" vertoond, waartoe ze ook een cachot met zich voerden. In de provincie Zeeland kwamen ge durende de week van 6 tot en met 12 Fe bruari 26 gevallen van besmettelijke ziek ten voor, nl. te Rruiningen 1 van typhus en febris t.yphoidea; te 's Gravenpolder 5, IJzendijke 1, Koudekerke 1, Rruiningen 3, Rilland-Bath 4, Zaamslag 1 van roodvonk en tie Aardenbui'g 1, Axel 3, Goes 3, Oost- burg 1, Vlissingen 1 en Zuiddorpe 1 ge val van diphtheritis. In de provincie Zeeland kwamen ge durende de maand Januari 4 gevallen van besmettelijke veeziekten voor n.l, 1 (1) van kwade droes en huidworm bij de eenhoe vige dieren, 1 (1) van vlekziekte der var kens en 2 (2) van miltvuur bij alle vee. In het rijk kwamen voor 175 (5) van mond- en klauwzeer (besmettelijke blaar- uitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwende dieren en de varkens, 8 (4) van kwade droes en huidworm bij de 'eenhoevige dieren255 (69) van schurft, (sarcoptes en dennatocaptes schurft) bij de eenhoevige dieren en der schapen; 11 (6) van rotkreupel der schapen; 9 (8) van vlekziekte der varkens; 38 (36) van milt vuur bij alle vee; 12 (12) van hondsdol heid bij honden en katten. De tussehen haakjes geplaatste cijfers duiden bet aantal eigenaren aan. ZIER1KZEE. De landbouwtentoonstel ling van zaaigranen enz., zal alhier wor den gehouden op Donderdag 21 Februari door de Centrale Tentoonstellings-Vereeni- ging „Landbouwbelang". Uitgeloofd worden de volgende prijzen: 1. Kortloof-erwten, le prijs f2.50, 2e prijs rr.50. 2. Kroonerwten, le prijs f2, 2e prijs f 1. 3. Schokker-erwten, le prijs f 2, 2e prijs f 1. 4, Chevaliergerst, le prijs f 2.50, 2e prijs f 1.50. 5. Zomergerst, le prijs f 2, 2e prijs f 1. 6. Probstei-haver, le prijs f2.50. 2e prijs f 1. 7. De beste andere variëteit Haver, le prijs f 2, 2e prijs f 1. 8. Bruine boonen, le prijs f '2, 2e prijs f 1. 9. Witte boonen, le prijs f2, 2e prijs diploma. Bovendien een prijs van f 5 voor den inzender, die voor zijne inzending de meeste bekroningen heeft verworven. Inzenders moeten vóór of op 18 Februari bij den Secretaris, den heer M. G'. Mideck Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke op gaaf inzenden van: a. het product dat zij wenschen in te zenden; b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben; c. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van embal lage; d. het netto-gewicht per H. L., de streek waar- en de soort grond waarop het verbouwd is.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 5