JSo. 20. Donderdag 14 Februari 1907. Derde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUS TENLAND. 3INNENL AND" KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Ministerieele Crisis. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.371/», voor niet-abonnè's>,046 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Dat de Eerste Kamer de begrooling voor Oorlog waarom zegt men toch niet „Landsverdediging"? verwon- peil heeft, is natuurlijk weer de schuld van de „reactionaire clerica- 1 e n" 1 Zooals begrijpelijk, zijn die weer de oor zaak van de débdcle: vrijzinnige bladen als de „Middelburgs c h e" en „G o e- s c h e Courant" doen het althans zoo voorkomen, endan zal het wel waar zijn. Zeker, de rechterzijde der Eerste Kamer -f de heer Van Houten heeft den moed harer overtuiging bezeten door een votum uit te brengen tegen het optreden van minister Staal. Maar ook uit de linkerzijde van onzen Senaat gingen verschillende slem- men op, die zich volstrekt niet met de voorstellen en ideeën en met de houding van den minister van Oorlog konden ver eenigen. Om één uit de vele bezwaren v a n 1 i b et- r a I e z ij d e tegen de aanneming der Oor- logsbegrooting te noemen, sprak het Eerste Kamerlid, mr. Van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, als zijn besliste meening uit, dat bij binnenlandsche onlusten en itroebelen volgens systeem-Staal de middelen zouden ontbreken om de rust te herstellen en de veiligheid te verzekeren. Wij onderschrijven niet de gegrondheid van dit bezwaar en dingen er ook niets op af; maar we constateeren slechts, dat ook vr ij zinnige v, oormannen in de Eerste Kamer het beleid van den minister van Oorlog laakten. Ja, dat de vrijzinnige Eerste Kamer leden, die in redevoeringen dit beleid af takelden, desalniettemin vóór de begroo- .ting stemden, kan bezwaarlijk den „cle- ïricalen" als schuld worden aangere kend; wij zouden zoo meenen, dat die iheeren voorstemmers, met terzijdestelling van weloverwogen opinie, tegen hun over tuiging hebben gestemd, uit taktiek, alleen om den liberalen minister en met hem het vrijzinnig ministerie incluis, voor een catastrofe te behoeden. 'tls dan ook niet te verwonderen nu inmiddels het heele ministerie gezamenlijk zijn ontslag aan H. M. de Koningin heeft aangeboden dat de „Middelburgs sche Crt." het advies geeft: de „cleri- >calen" hebben den boel in de war go istuurd, laat de rechterzijde nu ook maar ihet zaakje opknappen. Inderdaad, wij voelen iets, zelfs veel, w®or dezen vriendeljjken raad; te meer waar, wij in een liberaal blad als het „H .a. n d e 1 s b 1 a d" en in een liberaal, par> don neutraal blad als „d e T e 1 o graaf den wenk aantroffen tot ontbin ding der.... Tweede Kamerl Alsof do Tweede Kamer het helpen kan, dat de Eerste met haar van meening ver schilde. Maar de „Midd. Crt." is natuurlijk wei zoo politiek ontwikkeld, dat ze begrjjpt, dat zoo van de Rechterzijde volgens haar advies de kabinetsformatie zou moeten uitgaan, de Tweede Kamer, vol gens den goeden gang van zaken, nood wendig zou moeten worden ontbonden, althans, indien we goed begrjjpen, dat het blad niet gediend is van een cabinet d' af f ai re s. W elnu, nu de zaken eenmaal zóó staan, dat het heele ministerie de portefeuilles heeft neergelegd, en in de gegronde ver onderstelling, dat de Koningin het ge vraagde ontslag zal verleenen, wenschen wij voor ons niets liever dan een tweede Kamer-ontbinding, en zijn we, in dit op zicht, de liberale bladen dankbaar voor 'ZJ..I I U. A li. J! hun advies, ook al vreezen we, dat er geen gebruik van zal worden gemaakt. Na de betrekkelijke nederlaag bij de stembus der Christelijke partijen in 1905, meenen we, dat veler oogen in den lande genoegzaam zijn open gegaan, om goed in te zien, waarom het in het bestuur van het land gaat; en gaarne wenschen we het spelletje de uitdrukking zij ons vergund nog eens over te doen: er bij verliezen zouden we o. i. niet. „De Standaard" schreef reeds van de anti-revolutionairen: „we kunnen rno- biliseeren a la minute"; we meenen, dat de Katholieken bij deze mobilisatie niet één seconde te laat zouden ten strijde trekken. In de verschillende organen der pers, ook in die der rechterzijde heeft vrij al gemeen het oordeel post gevat, dat de crisis, ontstaan door de verwerping der oorlogsbegrooting, bezworen kan worden door het aftreden van minister Staal alleen. In dien zin spraken zich o. a. uil: „Tijd", „Centrum", „Standaard" en „Nederlan der". De „Maasbode" oordeelde, dat het met Staal ging om een beginsel, en dat tege lijk piet zijn val een stuk van fiet ïe- geeringsprogram werd afgebrokkeld; wat ongeveer hetzelfde beteekent, als hetgeen wij schreven in 'tlaatste no. van dit blad: dat in aanmerking genomen de leuze, waaronder dit Kabinet bat bewind aan vaardde, 'tmoeielijk te ontkennen vallen zou, dat deze regeering, bij aanblijven, zou varen pnder valsche vlag". En nu moge men met heel veel scherp zinnigheid beweren, dat de strijd tegen Oorlog meer gericht was tegen de weige ring van minister Staal om voetstoots meer Jicht in de donkere legerkwestie te ont steken, of tegen zijn gebrek aan „deferen tie" (eerbied) voor de Kamer, voor ons, die meenen, dat het uitstel, door de Tweede Kamer verleend, niets anders was dan een uitstel van executie, dat ten slotte zijn heele beleid zou hebben getroffen, is er volstrekt niets pijnlijks in gelegen, dat dit Kabinet nu heengaat; we kunnen het toejuichen. Maar de verwarring dan, waarin we nu weer zullen geraken I Och, sinds 1905, toen Borgesius dit demissionair Kabinet in 't leven riep, heb ben we bi 't moeras gezeten; wij meenen, dat deze crisis ons er niet dieper in zal brengen, integendeel, dat er kans bestaat om een weinig uit het moeras te geraken. Men kan ook te pessimistisch zijn. Hoe de afloop dezer crisis zijn zal, kan niemand zeggen; wel hopen we, dat de oplossing niet te lang op zich zal laten wachten. Hel liberale „Handelsblad" noem de naar aanleiding der verwerping van de Oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer „een foekelooze daad": het zich stellen van de Eerste Kamer tegenover de Tweede. Dit noemen wij zeer „roekeloos" van het „Handelsblad". Men zal zich toch herinneren, dat onder het ministerie-Kuyper de toenmaals li her ale Eerste Kamer de Hooger Onder wijswet van Kuyper afstemde, waardoor natuurljjk de Eerste Kamer zich ook, en nog veel scherper stelde .tegenover de Tweede. Toen was er geen sprake van „roeke loosheid". Kan de liberale pers nu nimmer ophou den te meten met twee maten? ITALIË. Zaterdag heeft de H. Vader in audiëntie ontvangen het eere-comité, de plaatselijke en diocesane Romeinsche co-mité's, het pers- en dames-comité, ingesteld tot vie ring van zijn gouden priestier-jubilé. De H. Vader beeft tot de leden gezegd dat als het zijn persoon betrof hij de voorkeur zou geven aan een onopgemerkt voorbijgaan van zijn feest, een' stille vie ring in zijn kapel, waar hij God vergiffe nis zou wiilen vragen voor de vele tekort komingen in zijn priesterleven. Maar daar het in hem geldt den plaatsbekleeder van Christus te eeren, verzet hij zich niet, om dat het een hulde betreft van de wereld aan den Stoel van Petrus. Ziehier wat de Paus wilGeen buitengewone en op- spraakmakende zaken. Alleen het stichten van nuttige zaken voor de maatschappij en 'het onderhouden van bestaandeker ken 'bouwen en meubelen, werken voor de jeugd, sociale en liefdadige werken, werken tot voordeel van de vrouw. Laat mij vooral milddadig kunnen zijn voor arme kerken, dat bevordert de zege praal der Kerk, een zegepraal die bestaat in weit te doen; te midden der beproevingen, vervolgingen en lijden. AVees gerust. Onze Meester heeft gezegd: „lk hen de wereld overwonnen". D:e ware zegepraal is in het paradijs. RUSLAND. Te Moskou is 's nachts huiszoeking ge daan in een hoogere burgerschool voor meisjes. De politie vond een bom, twintig pond dynamiet en een roode vlag, waar op de woordennationale vrijheid. Er wer den acht meisjes gevangen genomen. De revolutionaire socialisten hebben de officieren van den krijgsraad te Moskou ten doode opgeschreven. Te Slawkof in het gouvernement Kielce heeft een bende terroristen een strafoefe ning in de kerk gehouden. Zij voerden daar twee mannen binnen, bonden hen en lieten ze daarna knielen voor het al taar. Zij schoten de beide knielenden daar na van achteren dood en gingen weg. De politie weet niet van wie de lijken zijn, maar gelooft hier met een wraak neming op twee terroristische verraders te doen te hebben. Vrijdag j.l. zou te Petersburg een geld- convooi van 'n millioen roebels worden gebracht van de Doema naar de staats) Dank. De politie had de lucht gekregen van een complot der „onteigenaars". Men zou, dit sommetje gaarne willen storlen in de kas der revolutionnairen. En ze was dus op haar hoede? 'n Tal van agenten, geposteerd in de nabijheid van de Katinkinebrug, heeft zes met re volvers gewapende lieden en een van hun koetsiers omsingeld en aangenouden. Ze weigeren naam en inlichtingen. IJveng on derzoek wordt gedaan, ook te Moskou en te Bakoe. Zaterdag heeft te Petersburg andermaal een aanslag op een wagen met staatsiond^ sen plaats geiiad. In Aolomenskaja-straat overvielen een troep terroristen ot wat het waren den wagen, maar politie in burger- kleeding snelde toe en nam vier der aan vallers gevangen. Zij droegen alien Brouwj- ningi-revolvers, Die vond men ook met bommen in een in de buurt staand in beslag genomen huurrijtuig. Men vermoedt, dat een twaalf man ontsnapt zijn. De aan gehoudenen werden naar een der forten gebracht. Wat daar met hen gebeurd is, laat zich wel gissen. De doodstraf uitgesproken tegen de twee jonge vrouwen, die inj den aanslag op Sto- lypin's villa op 2ó Aug. betrokken waren, is veroordeeld in levenslangen dwangarbeid. Tien gewapende mannen hebben te Mos kou den looper van een staatsslijtenj over vallen, die een som gelds naar de bank bracht. De roovers kregen 51.000 roebels in handen, maar verloren bij de vervoe ging weer een zak met 7000. Met de rest ontkwamen zij. Te Riga heeft de politie Zondag gehol pen door een sterke aideelmg der Duitsche burgerwacht, een huiszoeking gedaan in het gebouw, waar een bal van de Wiei- rijderscluu plaats had. Er zijn een veertig personen aangehouden, waaroij twee offi cieren. Het Peters burgsche Tolegraafagentschap meldt: In de woning van graaf .Witte werd gister 'n helsche machine gevonden, verborgen in de kachel van één der vertrekken, welke vroeger door de dochter van graaf Witte werden bewoond, maar die thans leeg staan. De houten kist, waarin de helsche ma chine zich bevond, was met wit linnen overtrokken. Ter vulling van de bom had een zeer zwakke ontplofbare stof gediend. De veronderstelling, dat de kist door den schoorsteen in de kachel is neerge laten, wordt gelogenstraft door het feit, da-t het witte linnen, waarmee de kist over trokken was, niet vuil is. Nog vonden schoorsteenvegers een koord in een anderen schoorsteen; zij gingen cr mee naar de politie, die in de kachel, staande in de kamer van een vrou welijke bediende, een tweede helsche ma chine vond, van dezelfde samenstelling als die, welke was ontdekt. Terwijl het uurwerk van de eerst ge vonden bom op half zes was gesteld, stond da,t van deze ontdekte machine op 8 uur. Ook het linnen, waarin deze bom was gewikkeld, vertoonde geen vuile vlekken. In Odessa moet het nog een rare toe stand wezen. De bemanning der schepen verkeert in een staat van hevige opgewon denheid, wegens het voor hen ongunstige verloop van de staking; ze hebben besloten de kapiteins te dooden, waartoe er op vele schepen helsche machines gebracht wer den, van welke er eenige gevonden en on schadelijk gemaakt zijn. Een kapitein werd door drie matrozen doodgeschoten en bij de achtervolging der moordenaars werden drie politieagenten doodelrjk gewqjid. Daar de „bond van echt-Russische mannen" de joden a's de oorzaak van de samenzwe ring beschouwt, worden door de leden van den Bond aile joden, die zich in het openbaar vertoonen, doodgeslagen. Vele joodsche winkels zijn verwoest, onder de joodsche bevolking heerscht een paniek, anarchisten overvallen banken en winkels, er zijn reeds vele dooden gevallen. ENGELAND. De kindersterfte te Londen neemt schrik barend toe. De oorzaak? De drank. in viele wijken van Londen treft men in die kroegen meer vrouwen dan mannen, en zij olijven er langer en drinken er meer. Volgens ambtelijke opgaven is van 1875 tot 1904 „de sterfte wegens alcoho lisme gestegen bij mannen met 61.5 pCt., en bij vrouwen met 184 pCt." De meeste vrouwen die drinken zijn niet de jonge ongetrouwde, maar de getrouwde en in 't algemeen die van middelbaren leeftijd. In sommige buurten vindt men de herbergen door vrouwen reeds flink bezocht in den voormiddag, goed bezet in dien namiddag en gevuld s avonds. En vele van die vrouwen nemen hun zuige lingen mee. AMERIKA. In Noord-Amerika, hebben de Katho lieken tegenwoordig 4300 parochiale scholen. Gelijk de kerken vermeerderen deze scholen jaarlijks met twee a drie honderd. De orde-geestelijken onderhou den 870 hoogere jongens- en meisjes scholen. Deze scholen geven te zamen aan 1200.000 leerlingen onderwijs. Daarenbo ven zijn er in Noord-Amerika zeven Katholieke universiteiten en 8l seminar ries. Deze hoogescholen worden hezoent door 4050 studeerende jongelieden. Er be staan tegenwoordig 30d Katholieke dag bladen en tijdschriften tegen s.ecms éen in I8r0. Daarvan zijn er negen dagbladen. BELG1E. Koning Leopold van België is dezer da gen ternauwernood aan een groot ongeluk ontkomen. Het rijtuig, waarmede nij uit Laeken naar Brussel kwam, reed tegen een lelectrische tram aan, zoodal de runen der tram vernryzeld werden, de koetsier van den koning wist echter geluKkig de paar den in te houden, zoodat de vorst er met den schrik afkwam. Eemge passagiers van de tram bekwamen lichte kneuzingen. Over ©en tegenstander van Zondagsrust, maar een heel raren tegenstander, vertelt niet „H. v. A."Het is de heer Steurs, lid van den Belgischen Senaat en radicaal. Die man neeft een doodelijkcn schrik van het bandje „niet te bestellen op Zon dag" van de Belgische postzegels. Hij heeft zelfs een stempel laten maken, dien hij drukt op de brieven, welke ont sierd zijn door dit bandje en welke luidt: „Geweigerd uit reden van het Zondags bandje terug naar den verzender". Rijp voor Ghieel, zet het blad er boven. Ontslag-aanvrage van het Kabinet. In de vergadering der Tweede Kamer van gister heeft minister De Meester mede gedeeld, dat de ministers, naar aanlei ding van het door de Eerste Kamer om trent de Oorlogsbegrooting g lomen be sluit, aan H. M. de Koningin nun ontslag hebben aangeboden. Hij verzocht schor sing van de werkzaamheden der Kamer, die daarop uiteenging. H. M. de Koningin ontving gistermiddag den voorzitter der te Kamer baron Schim- melpenninck v. d. Oye van Hoevelaken in audiëntie. Nadat minister De (Meester de regee- ringsverklaring had gedaan, kwamen de leden der linkerzijde en enkele leden van rechts hem de hand drukken. De overige ministers waren wel in 't gebouw aanwe zig, doch waren niet in de zaal. De algemeene indruk was voor de Ka mer niet verrassend, zoodat zonder eenige ontroering of opschudding de mcdedeeling werd aangehoord. Aangifte voorde kiezerslijst. Wij herinneren er nog aan, dat de aan giften om op de kiezerslijst geplaatst te worden nog slechts tot ien niet Don derdag 44 Februari kunnen gedaan worden. Na 14 Februari worden geen aangiften meer aangenomen. Een mooi voorbeeld Een onbe kende milde gever heeft aan de „Maas bode" een gift geschonken van f 1000, waaraan de bestemming verbonden is, om in 1600 huisgezinnen dagelijks gedurende vijf weken, genoemd Ka,th. blad gratis te bezorgen. Deze schenker toont te besef fen de hooge noodzakelijkheid eener meer uitgebreide verspreiding der Kath. pers, vooral in onzen tijd. Voorwaar, een schoon voorbeeld I Bóeren-Leenbanken. Vrjjdag had in café Riche te Arnhem de vergadering plaats van Boeren-leenbanken, aangeslo ten bij de Utrechtsche Centrale, maar die zich niet met de beslissing der laatste alge meene vergadering, betreffende de chris telijke formule konden vereenigen. De voorzitter, de heer Ridder de van de Schueren, verzocht dat alleen zij de pre sentielijst zouden teekenen, die het eens waren met het doel der vergadering, n.l. lo. een krachtig protest aan te teekenen tegen het Utrechtsche votum en 2o. te overleggen wat „ons christelijk denken den" nu doen staat. Moeten we ons aansluiten bij Eindho ven of Alkmaar dan wel een zelfstandige centrale stichten op christeljjken grond slag Zij, die te Utrecht tegenstemden, deden dit in de overtuiging oai de Centrale Boe renleenbank slechts een bloot financieel© instelling zou zijn. Onze voorvaderen dachten er anders over; zij kenden aan 'tgeld een ander, een christelijk karakter toe, gelijk blijkt uit het randschrift van onze munt: God zij met ons. Kan hel ons onverschillig zijn, vroeg spreker, dat. ons, dat uw geld wordt be heerd en geadministrateerd door mannen die anders denken dan wij? Het geld wordt toevertrouwd aan libe ralen, anarchisten of anderen. Dit kan uwe bedoeling niet zijn. Geld is onzijdig, zegt men, doch het geldt hier niet het geld als stoffelijk stuk, doch liet geldt de be ginselen van die het behoeven. Deze vraag moet nu worden beantwoord. Na opening der discussies werd door dep heer jhr. VV. E. Bosch van Uud-Amelis- weerd, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht het voorstel gedaan, de quaestie te onderwerpen aan de beslissing van het Episcopaat. De vergadering nam het voorstel van jhr. Bosch niet aan, doch ten slotte werd besloten een commissie te benoemen, be staande uit leden van den Boerenbonflj en vertegenwoordigers van banken, niet bij den Boerenbond aangesloten, die zal onderzoeken

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1