Elixer ÏMING eel zen. No. 16. Dinsdag 5 Februari 1907. Derde Jaargang. EN Vtrsckijnt eiken MAAKOAG-JIBEMSDAG- en «RIJDAGAVOMD. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. BUITENLAND. irdam. ide verkoo- e Apeldoorn. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. ouders. VISSER Jz- Macht boven Recht. it iiMi<:ni;\ afijn omboord. r Vu licht werk aan rschillig waar; getuigschriften IKUS DE HEN, luizen bij Apel- een hartelijke Nov. '06, vol- ijn van ondrage- matiek bijzonder geu len bitter. bij JAC BALJÉ Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 9.95 Afzonderlijke nummers a contant „0.05 geïllustreerd zondagsblad voor abonné's f0.37Vt, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement spéciale prijs. pn melkvee met de Veekoek merk. ngrijke korting bij fhaling uit wagon, iht. r k o o p asweerd. s-Heerenhoek. Is, Heinkenszand. De bekende Hengelosche groot-industri- *cel D. VVS t o r k, schrijft in de „N i e u w e Courant" een artikeltje over het op- f richten van steuncomité's veor de stakers te Rijssen. Daarin beweert hij o. a, dit: Hoeveel sympathie men ook moge I heblien voor de stakers, welk medelij- den men ook moge koestéren vooral met E de ongelukkigen, 'die buiten hun I schuld onder den strijd gebukt gaan I zij, die ingrijpen (en dat doet. elk, I die de staking steunt) moeten zich deze I vragen stellenis er een middel te be- I denken, waardoor beide partijen, zonder I hun principieel standpunt te verlaten, I tot elkander worden gebracht, en, zoo f niet, bestaat er eenige kans hoe ge- I ring ook dat de firma Ter Horst zal f toegeven Op deze tweeledige vraag geef ik dit f antwoord: 't Middel ter verzoening r' schijnt niet gevonden te kunnen worden i en de heeren Ter Horst zullen hun p'rin- E eipieel standpunt niet prijsgeven. Dit durf ik met de kennis van hun ka- rakter en van alle omstandigheden, die L op .hun houding van invloed zijn met de grootst mogelijke stelligheid en in f 't besef mijner groote verantwoordelijk heid voor een dergelijke uitspraak be- weren. Is die bewering gegrond, dan durf ik I nan ieder, die niet wil zijn een zachte f heelmeester, die stinkende wonden maakt, de vraag stellen, of de zaak der f arbeiders gediend wordt door 't laten f voortduren van een toestand van ellen- de, als thans in Rijssen aanwezig js, door 't steunen eener werkstaking, die hopeloos mag genoemd worden. Uit sluitend die vraag overwege men, al- f vorens een bijdrage te geven. De oud-liberale beer Stork wil dus het Mverleenen van steun aan veronge lijkte arbeiders afhankelijk stellen van, en ondergeschikt maken aan de jeans vanslagen eener gerechtvaardig de werkstaking. Dat is ongehoord. Dat is een treurige miskenning van het recht der arbeiders. En dat is het huldigen van Bismarck's regeldat macht gaat boven recht Nietwaar, volgens de arbeiderslieven- de(!) ideëen des groot-industrieels Stork, zouden, nu de patroons aan de rechtmatige eischen der arbeiders weigeren te vol doen, deze laats ten maar het loodje moe ten leggen, en zouden deze werklieden zich maar hebben neer te leggen bij het geen algemeen erkend wordt als te zjjn onbillijk. Het stelsel van het oude, egoïstische liberalisme speelt den goeden oud-liberaal, den ouden heer Stork leelijke parten. Volgens zijn stelsel zou het dan alleen de patroon zijn, die per saldo te beslissen had over het lot. over het wel en wee zijner arbeiders. Dat de fabrikant Stork niet. inziet, dat deze, zijn bewering, een halve eeuw te laat komt, is ons, zij het dan niet. een raadselachtig, toch een bedenkelijk ver schijnsel. Zeer bedenkelijk, in zooverre ze aan toont, da,t er zelfs nog ander (de groot fabrikanten meeningen schuilen, ideeën huizen, die lijnrecht, strijden met hetgeen, waarmede in onze dagen veel gekwakzal- verd wordt: nl., het goede recht des arbeiders. AVat hebben de werklieden aan het. ge bazel over hun „goed recht", wanneer metterdaad dat. recht wordt met voe ten getreden; wanneer patroons weiger achtig blijven een goeden loonstandaard in te voerenwanneer zij de arbeidersorga nisatie niet willen erkennen. Wat hebben de arbeiders aan hun „goed recht", als een man als de fabrikant Stork, die zooveel honderden werklieden in zijn dienst heeft, komt betoo-gen in het hooge besef zijner oud-liberale heerlijkheid, het volgt althans uit zijn redeneering dat de arbeider zich gewoon te onderwer pen heeft aan hetgeen de patroon belieft te willen, zonder meer! In dit opzicht, nog eens, is de heer Stork niet met den tijd meegegaan; hij heeft vele bakens in den stroom pnzer dagen voorbijgezien. Degene, die als de fabrikant Stork, een strijd, een conflict tusschen patroon en arbeider wil maken tot een vraag van macht, met verkrachting van recht; een patroon, die, zooals de sociaal-demo- kraten somtijds met reden opmerken, zijn werkers meer beschouwt als „machine- vleesch" dan als broeders, zij 'tdan ook in rang en stand verschillend; een (patroon, die den arbeider onthoudt datgene, waar op hij naar eisch van billijkheid en recht vaardigheid kan aanspraak maken zulke werkgevers, zulke patroons handelen in ilagranten strijd met de goede ook Katholieke begrippen, welke zich vooral na de verschijning der onsterfelijke Ency cliek „Rerum Novarum" van den grooten Paus Leo XIII z.g., meer hebben baan gebroken. Weliswaar wordt in deze Encycliek den 51). Pluto, die zijn leermeester nagesprongen was, begon heftig in de aarde te krabben en de agent kreeg thans bevel al het ge [peedschap te gaan halen dat Silvian mee gebracht had. Toen hij terugkeerde, moest hij aanstonds aan het delven gaan. „Ik begrijp er niets van dat hij juist deze plek heeft gekozen", zeide Ernst, wiens voorhoofd met groote zweeldroppelen be dekt was. Het moet toch zooveel gemak kelijker geweest zijn mijn ongelukkiger vriend in den tuin te begraven". „De man ëóig in alles te sluw te werk om ook daarvsor niet ©ene geldige reden gehad te hebben; misschien vreesde hij voor zijne brnen, waarschijnlijker is het echter dat hij begrepen heeft, met deze koude met diep genoeg in de aarde te kun nen doordringen". Het duurde lang eer dat men iets ge vonden had, maar Pluto hielp zoeken, ter wijl de agent vlijtig doorspitte en eensklaps trok de hond met woede aan iets donkers dat uit het gemaakte gat te voorschij kwam. „Een stuk laken!" riep Silvan uit. „hier moet het zijn, maar geef wel acht I voorzichtig door te graven; het gelaat van J den doode mag niet beschadigd worden Het ware onmogelijk een denkbeeld te geven van het sombere van dit gansehe tooneel. De verborgen kelder, de beide dievenlantaarns die hun spookachtigen gloed over alles heen wierpendat geheim zinnige graf, waarin een misdadiger zijn slachtoffer had verborgen; die voorthui- lende hond, en eindelijk de blec-ke vin geren die uit de aarde te voorschijn kwa men en weldra door de gansehe hand, den prm en eindelijk ook den romp ge volgd werden; dat alles leverde een on beschrijfelijk tragisch schouwspel op. Ernst had het gelaat met de handen bedekt. Hij gevoelde geen moed meer nog langer toe te zien. Silvian daarentegen genoot, als een kun stenaar van zijn werk, en ten laatste riep hij uit: „Daar is het hoofd. Herkent, gij den doode Deze vraag schudde Nieuwenbeim wak ker als uit ©en boozen droom; de werke lijkheid was echter niet minder smartelijk en wankelend trad hij op den kuil toe. De agent was naast de groeve neerge knield en hief het bovenlijf van den ver moorde gedeeltelijk op. Silvian liet het licht zijner lantaarn op het gelaat vallen. Ernst sloot de oogen als om te ontkomen aan een angstwekkend visioen en zich daarop plotseling vermannend, vestigde hij den blik op het lijk. Een dof gekerm ont snapte aan zijne lippen Ja, daar rustte hp voor hem. de trouwe makker zijner I-Y li'' 'ijl Katholieken op het hart gedrukt zooveel doenlijk werkstaking te voorkomen, maar het re c h t van werkstaking, zij het dan ook als laatste of afdoend middel om Recht te stellen tegen M acht, wordt wel degelijk erkend en verleend. Ook alle bekende en gezaghebbende so ciologen onzer Katholieke partij erkennen volmondig het recht van werkstaking, al is 'tdan als uiterst middel. En dan wil de groot-industrieel Stork nog komen aandragen met de ouden lorren zijner decadente (in verval zijnde) oud- liberale partij' Wanneer bet waar zijn zou, dat deze lor ren uit den oud-liberalen voddenwinkel nog eenige koopwaarde hadden, dan was het zaakje der S. D. A. P. spoediger ge zond. Maar gelukkig; er staan nog wachters aan de grens. FRANKRIJK. De bisschop van Grenoble heeft bericht gekregen, dat reeds achttien burgemeesters van Fransche plattelandsgemeenten de overeenkomst betreffende het gebruik der kerken voor 18 jaar hebben onderteekend. De ministerraad heeft echter besloten de voorwaarden, waaronder de bisschop pen de kerken in gebruik willen (nemen, perst punt voor punt te toetsen, en dan de voorwaarden vast te stellen, waaronder de burgemeesters de. noodige overeen komsten mogen aangaan. Voor de prefec ten ten dieze hun lastgeving van de re geering hebben ontvangen, mogen zij geen overeenkomst, door een burgemeester ge sloten, bekrachtigen. Het staat reeds vrijwel vast, dat de po gingen tot toenadering van de zijde fier bisschoppen on van den H. Stoel vrachte loos kunnen worden genoemd. Kardinaal Lecot heeft, het voorzien, reeds voor de Kamerzitting van W,oensdag. „Ik geloof niet", zeide hij, „dat onze poging tot ver zoening zal slagen. Het zal ons moeilijk vallen te zegevieren over den tegenstand van het „bloc", wij zullen vermoedelijk met onze pogingen schipbreuk lijden en dan zullen wij komen in de meest pijnlijke positie, den toestand van vervolging Wat ons intusschen betreft, geen enkele concessie is meer mogelijk. Wij hebben gedaan al wat gedaan kon worden. Eenige pastoors hebben reeds overeen komsten met de burgemeesters aangegaan, maai' de vraag is, of de vijandige ambte naren het ook zull«n doen en of de pre fecten het kunnen goedkeuren. De Parijsche politie is verwittigd, dat. met Vastenavond openbare gemaskerde op tochten zulten worden gehouden, met het uitgesproken doel, de geestelijkheid te ho nen. Dientengevolge heeft, de prefect van kinderjaren, en de uitdrukking zijner trek ken was zoo vreeselijk, dat het zelfs vreemden pijn moest doen hem aan te (zien. Meestal brengt de dood eene plechtige kalmte over het gelaat, zou men zeggen dat de lijder in het sterven een hemelsch vergezicht heeft aanschouwd, en dat zijne verrukking daarover zich in een blijven- den glimlach afspiegelde, hier evenwel had juist het tegenovergestelde plaats gehad. Zijn doodstrijd moest afgrijselijk zijn ge weest, het vooruitzicht daar gansch alleen in bijzijn van zijn moordenaar te sterven, ongewroken te zullen blijven, en misschien ook het lichamelijk lijden, hadden een trek van zielsangst om zijn mond gebracht, die de lippen geheel verwrong; zijne oogen waren wijdgeopend gebleven, als vestigden zij zich op een dreigend spookbeeld, en daarbij had de ontbinding reeds haar werk begonnen en donkerblauwe vlekken op ge laat en handen verspreid. Ook de politie agent huiverde zoo vaak hij den doode aanzag. „Herkent gij hem?" vroeg Silvian nog maals. „Ja, dat is Maurits Overbeek", klonk het op doffen toon: „vergeef mij u niet aanstonds geantwoord te hebben. Dit eer ste oogenblik van weerzien op deze wijze is zoo vreeselijk." „Wij zullen het gerecht onmiddellijk ken nis moeten geven van onze treurige vondst, want de lijkschouwing kan moeilijk aan het huis der weduwe plaats hebben. Gij politie aan gemaskerden verboden, zich als priesters te vermommen, op -grond- dat daardoor de gevoelens van andere burgers gekwetst en de openbare rust verstoord zou kunnen worden. Het uiterlijk fatsoen bewaart men nog. Maar het onrecht gaat voort: de basiliek van Montmartre is ook al staatseigendom verklaard en de vrijmetselaarsloge te Toul heeft den wensch uitgesproken, dat de kathedraal in een .markthal veranderd zal worden. En uit de kolonie Madagascar wordt gemeld Geheel zonder eenige aanleiding heeft de gouverneur van deze Fransche kolo nie het bevel uitgevaardigd, dat, veortaan alleen degenen,, die het hoogere staats examen gedaan hebben aan de scholen waar onderwijzers opgeleid worden, onderwijs zullen magen geven. Nu heeft de missis veel degelijke onder wijzers opgeleid, die aan het hoofd staan van kerkelijke scholen. De gouver neur heeft ook die schoten gesloten. Daarmede «worden niet alleen Roemsche missiescholen opgeheven, maar ook tal- looze Lnthersche. Hot gaat tegen elk bovennatuurlijk ge loof. ITALIË. 'De inkomsten van den H. Stoel. In verschillende buitenlandsche bladen, de liberale bladen van ons land waren er Datuurlijk als de kippen bij om die „prachtige" nienwsberichtjes ook in hun kolommen op te nemeDcirculeer den in de laatste dagen allerlei mededee- lingen omtrent verbazende giften en schen kingen, die aan den H. Stoel zouden zijn overgemaakt. Die kardinaal had zooveel miüioen vermaakt, een andere weer zooveelbij een Duitschen bankier, een Roomschen natuurlijk, was een som van zooveel honderdduizenden gedeponeerd, euz., enz. Men probeerde ongetwijfeld op die manier op de offervaardigheid van de Katholieken in te werken en indien het mogelijk was den toevloed der giften aan den H Stoel te doen verminderen. En dat op een oogenblik, waarop de behoeften en de zorgen van den Paus juist grooter zijn dan ooit Door berichten uit vertrouwbare bron worden nu de leugenachtige en tendeutieuse praatjes van de groote logenpers op hun juiste waarde teruggebracht Zoo heeft b.v. Mgr. Adami aan den Paus niet een legaat van eenige millioenen lires vermaakt, zooals het heette, maar van nauwelijks een haif- millioen, terwijl het nog heel dubieus is, of het Vaticaan ooit wel in het bezit van die som zal worden gesteld, daar de familie leden van den kardinaal de echtheid van het testament betwisten. Kardinaal Tripepi, die ook een verbazend kapitaal heette gelegateerd te hebben, heeft een som vermaakt van nauwelijks 250.000 fn nes en dat niet aan den H. Stoel, maar aan verschillende liefdadige werkende Paus heeft alleen de admi nistratie van dat geld. De andere belang- kunt haar intusschen reeds voorbereiden op de droevige: zekerheid door ons ver kregen. Voor het oogenblik blijft ons niets anders te doen dan den inhoud dezer kast bijeen be pakken". „Zal ik u helpen het slot open breken mijnheer?" vroeg de agent. „Wacht u er wel voor dat te wagen; ik weet nu ongeveer met welke lieden wij te doen hebben, en ben overtuigd dat. het slot ©en geheim© batterij bevat, die los moet branden op den oningewijde die trachten zou de kast te openen". „Maar gijzelf dan?" „O! ik ken dergelijke geheimen. Ik heb minstens een honderdtal photographieën van zulke sloten, want ook dat is tegen woordig fabriekswerk. Laat ons eens zien. Huml ingewikkeld genoeg, maar toch be grijp ik wel hoe het in elkaar zit, het is plaat, zeventien, onder het sleutelgat, zit een knopje verborgen da,t men naar rechts moet schuiven om het helschc werktuig vast te zetten; ziezoo; en nn nog alleen maar mijn passé partout". Geen vijf minuten later rolde de zware ijzeren deur open, en zag men verschei dene pakken geschriften liggen. Silvian wees het allereerst op een-e onder het slot bevestigde batterij. „Gij ziet da,t men de noodige voorzor gen had genomen, om eiken nieuwsgierige naar de eeuwigheid te helpen; maar een oude vos laat zich niet spoedig vangen. En zoo gauw mogelijk dit alles bijeen gobon- rjjke sommen, die aan den Opperherder heetten te zijn overmaakt, vooral uit Amerika kwamen rijke giften binnen zijn louter journalistieke fantaziën. De waarheid is, dat terwijl de Kerk tenge volge der Scheidingswet ieder jaar een 40 millioen francs verliest, de opbrengst van den St. Pieterspenning ook in andere lan den geringer wordt. De inkomsten van den H. Stoel zijn nauwelijks voldoénde om de uitgaven voor de eerste 8 maanden van het jaar te dekken voor de overige vier maanden is de Paus geheel afhanke lijk van de offergaven der geloovigen. BELGIË. In België wordt druk gewerkt om tot een katholieken dag te komen. Jammer, dat hel wordt tegengewerkt zelfs door in vloedrijke katholieken, gelijk Woeste. RUSLAND. Te Warschau is Grün, hoofd der ge heime politie, op straat in een rijtuig dood geschoten. De daders zijn ontkomen. Te Odessa drongen twintig gewapende mannen een drukkerij binnen, bonden er alle werklieden en drukten eenige duizen den exemplaren van een Oproep aan de Zeelieden af. Zij laadden die iil ben rij tuig en verdwenen er mede. De hongersnood in Rusland wordt er volgens vele berichten niet beter op. In Lesjtijewo-Tamak gebruiken de men- schen reeds sedert October bijna geen an der voedsel dan eikelmeel en boomschors. De geheele bevolking klaagt over maag- en ingewandsziekten. En de goede wil der regeering wordt door ambtenaren verijdeld. De „Osimsk Westn." verneemt uit Men- gelinks een staaltje, dat bijna ongelooflijk klinkt. De adels-maarschalk daar ter plaat se, Paltsjikof, ontving 24.500 roebel van het. Roode- Kruis voor de hongerlijdenden. Dit geldt ligt nog ongebruikt, omdat naar de heer Paltsjikof beweert, met een zoo ■gering bedrag toch niets te doen is. Hetzelfde blad brengt een schildering van de ellende in dit district. Het is een buitengewoon somber beeld dat daarvan opgehangen wordt. Hongertyphus en scheurbuik vermoorden er langzamerhand de kinderen en vrouwen, terwijl de man nen door den honger en het slechte voed sel alle arbeidsvermogen hebben verloren. Er zijn vele menschen, die zelfs, als ze voedsel krijgen, dit niel meer naar den mond kunnen brengen. PALESTINA. Naar de „Corriere d' Italia" mededeelt is het te Bethlehem voor eenige dagen wederom tot een betreurenswaardig inci dent gekomen, nu tusschen Italiaansehe Franciscanen en Armenische met Grieksche monniken. Aan het blad wordt n. 1. uit Jeruzalem het volgende medegedeeld. Op den avond van 22 Januari ontstond in de geboortegrot van Christus te Beth lehem tusschen Italiaansehe Franciscanen en Armenische en Grieksche monnikken den. Mijn zijden-cache-nez kan al heel vrat bevatten, en de rest zullen wij stevig bij elkaar voegen. Ik hunker er naar aan dit moordhol te ontkomen". Ernst lag nog altijd naast Overbeek's stoffelijk overschot neergeknield. Was het mogelijk dat er niets meer overbleef van den opgeraimden, levenslustigen jongen; man dan dit schrikwekkende spook van herii. verleden Zoodra de detective met zijn onderzoek gereed was, raakte hij Nieuwenheim bij den schouder aan. „Vergezel mij", zeide hij„er blijft, hier op het oogenblik niets meer voor u te ver richten". „Maar het lijk van mijn vriend, wafe.zult gij daarmede doen? Voeren wij het met ons mede naar Scotland-Yard?" „Ik zou het gaarne willen, maar dat is onmogelijk". „Onmogelijk? Waarom?' „Omdat de justitie zich allereerst over tuigen moet in welken staat wij hem hier vonden". „Maar kan een gedeelte der bende in dien tusschentijd niet wederkeeren en hem nogmaals doen verdwijnen?" „Ik zal den agent hier achterlaten. Gij zijt immers goed gewapend, vriend?" „Owa,t dpt betreft kan ik er gerust een vijftal op een afstand houden". (Wordt vervolgd.)^ ■f

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1