GEMENGD NIEUWS, niet altijd geëerd, adres Filips II, en de Puriteinen in Engeland. Het antirev. mini- stierie-Kuyper was een partijministerie; alleen de antirev. werden meege teld. Kuyper wilde alleen zijn richting op den voorgrond stellen. De antithese is wel degelijk uit, maar dan in de staat kunde. De heer De Wilde begint met zijn ver bazing uit te spreken dat de heer Osse- waarde 't debat inleidt met. een aanval op 't gebed van den voorzitter. Dat heeft spr. nooit bijgewoond. Alle partijgenooten van dhr. 0. met wie spr. wel eens debat teert laten dit, als zijnde tegen den goeden vorm na. Het gebed blijft in alle verga deringen buiten bespreking. Bovendien de heer 0. vergist zich. In den Bijbel vindt hij de roeping der christenen om te bidden voor de overheid en voor allen die in hoogheid zijn gezeten. Spr. ver baast zich dat de heer Ossswaarde meent da,t de anti-rev. de soc.-dem. buiten de gemeenschap willen sluiten. Dat doen de soc.-dem. zichzelf. De heer Ossewaarde zelf heeft er weer het bewijs van geleverd. En Troelstra en de zijnen deden dit in 1903, door openlijke prediking van ondermijning van 'I gezag, stremming van het internationaal verkeer en dwangoefening tijdens het anarchistisch avontuur. Toen Troelstra c.s. dit in en buiten de Kamer verdedigden, heeft de minister gezegddan stelt gij, soc.-dem., u buiten de gemeenschap. Alleen de anti-rev. werden onder het ministerie-Kuyper mee geteld, zei debater. Spr. heeft elders 't tegendeel hooren be weren, namelijk dat de antir. waren ver kocht aan Rome. „Kuyper wilde alleen zijn richting op den voorgrond stellen I" Dal is ook mis. Wij aanvaarden de werkelijkheid, een gemengde bevolking. De staat moet zijn niet 'n a.-r., maar 'n Chr. staat in den algemeenen zin van het woord. Daarbij is geen sprake van anti-revolutionairen op rlen voorgrond. Bij de benoemingen tracht te 't ministerie de gelijkheid te betrach ten. Er weiden ook liberalen, zelfs ook twee soc.-dem. benoemd. Heel anders dan onder liberale kabinetten regel was. „Het Handelsblad" in 1881 zei dat het ken merkende van een liberale regeering moet liggen dn liberale benoemingen. Minister Kuyper heeft 't volk niet ge splitst in geloovigen en ongeloovigenhoe komt de heer Ossewaarde aan deze dwaze bewering? Dus dan zouden bijv. hier te Goes de ongeloovigen dit, nu pas, op een maal zijn geworden door het ministerie- Kuyper! De beschuldiging is even onwaar als deze, dat minister Kuyper de onder scheiding in Paganisten en Christenen had uitgedacht. Doch die onderscheiding is nooit, gemaakt, dan door enkele leiders der liberalen zeiven. De beschuldiging als zou 't ministerie Kuyper geen sociale wetten hebben ge maakt werpt Spr. terug op de liberalen. Tot 1900 heeft geen enkel liberaal kabi net ook maar één sociale wet in 't Staats blad gekregen. De eerste (de Arbeidswet) was van mi nister Ruys de Beerenbrouck, uit 't „cle rical©" ministerie Mackay. Heel 't verzeke ringswezen is door bet. ministerie Kuyper in wettelijke bepalingen geformuleerd. Do arbeidswet getuigt van groots krachl in de sociale wetgeving. Het vinden va.n den weg om te komen t,ot sociale wetgeving is 't moeilijkste, en dit is dr. Kuyper gelukt, zie het aan de wet. op de ziekteverzekering. Deze was door hem ingedienddoch zijn opvolger Veegens trok haar in. Hij zou een beter ontwerp geven. Ruim een jaar had hij noodig en wat gaf hij nu'? Een letterlijk overgeschreven ontwerp Kuyper, behoudens twee wijzigingende dienst boden worden in 'tontwerp opgenomen; terwijl de begrafenisverzekering er uit is gelicht. Nog een voorbeeldminister Kuy per gaf een ontwerp ouderdoms- en inva liditeitsverzekering. Ook dit werd inge trokken. De heer Ossewaarde schijnt van dit alles niets te weten, ook niet van de intrekking van dit ontwerp, terwijl de arbeider, die, bijv. op zijn 35e jaar, inva lide wordt, geen cent krijgt, dank zij 't samengaan van liberalen en sociaal-demo craten bij de stembus van 1905 en 't op treden van dit ministerie dat slechts pen sioenverzekering aan de orde stelt. (Slot volgt..) MIDDELBURG. De Ruyter-commissie is thans tot stand gekomen. Zij bestaat uit de heeren jhr. E. A. O. de Casembroot, voorzitter, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, M. J. van Hille, Herman Snijders, T. H. de Meester, H. J. G. Hartman, penningmeester en J. A. Fre- deriks, secretaris. Zondagavond omstreeks half acht had in een bierhuis op de Pottenmarkt alhier een vechtpartij plaats, waarbij ze kere de K. aan den rechterpols wer.l verwond, op de politiepost op de Markt weid de wond door dr. Schouten verbon den. Toen Zondagavond na afloop van het schaatsenrijden op de Ijsbaan aan den Seisweg, de eigenaar der ververschingstent Polderman zijn zeilen opbergde, bleek hem eenige oogenblikken later dal deze in brand waren geraakt, vermoedelijk door een stuk kool, dat daaronder had gelegen, de zeilen zijn alle een prooi der vlammen geworden, verzekering dekt de schade. De politie heeft proces-verhaal op gemaakt tegen enkele personen, verdacht van diefstal ten nadeele van de gebr. G. VLISSINGEN. Maandagavond zou op I last van de gezondheidscommissie een ze kere D. per brancard naar het gasthuis vervoerd worden, omdat zijn verblijf in zijne woning aan de Palingstraat, die van verregaande onzindelijkheid getuigde, niet langer kon gedoogd worden. Daar hij echter niet per brancard wenschte vervoerd Ie worden, werd hij per rijtuig naar het gasthuis overgebracht! Daar aangekomen werd hij onwel en na een paar malen gebraakt te hebben, overleed hij. Zijn vrouw, die verleden jaar, 13 Maart, ook wegens verregaande onzindelijkheid tijdelijk in het gasthuis werd opgenomen en gereinigd, zal nu ook wel uit die woning verwijderd en naar het gasthuis overgebracht worden. Omtrent de de Ruyterhulde en den optocht te dezer stede op 23 Maart meldt de „VI. Ct." o.a. De tocht in sloepen vanaf de zeesluizen naar het stadhuis, waarin drie statiesloe pen zijn opgenomen, gebouwd in den trant- der trotsche zeekasteelen uit de 16e en 17e eeuw, belooft op zichzelf reeds een hoogsl interessant moment. Men denke maar eens aan het eigen aardige tooneel12 a 13 sloepen, bemand met 6 a 12 roeiers, alle in de kleede-r- rlracht der toenmalige matrozen, de schit terende gewaden van admiraals en hooge officieren, het krijgsvolk met pieken ge wapend, de vlaggen en wimpels. Voorts de ontscheping vóór hel stadhuis: den marsch van een oerewachl piekeniers en musketiers door de stad, voorafgegaan een muziekkorps, om voor hel stadhuis opgesteld te worden en aldaar eerbewijzen te doen, en ten slotte de optocht door de stad, vyaardoor ieder gelegenheid zal heb ben hel geheel van naderbij te beschou wen. Het vendel is reeds aan hel oefenen; aan het vervaardigen van statiesloepen wordt binnenkort begonnen; en toch- schijnt, het nog niet vast te staan dat de plannen kunnen worden volvoerd. De Kamer van Koophandel hield gisteravond haar eerste vergadering in dit jaar. Als voorzitter en vice-voorzittcr wer den herkozen de heeren Jos. van Raalte en J. G. van Niftrik. Door de commissie van verkeer uit do Kamer was een rapport uitgebracht, naar aanleiding van een vragenlijst van de com missie voor de binnenschipperij De com missie zegt o. a„ in haar rapport dat de be hoefte aan verbetering, maar vooral aan uitbreiding van losplaatsen, loskaden enz. hier sterk wordt gevoeld, vooral door de wekelijksohe beurtvaarten van booten en schippers, die somtijds geen ligplaats vin den kunnen, aangezien een groot doel va,n het Marinedok wordt in beslag geno men door rijksvaartuigen en ook voor de „Bulgia" een belangrijk terrein steeds moet blijven gereserveerd, wat mede ten gevolge beeft dat, zeil- en stoomjachten die hier des zomers ligplaats zoeken, verplicht zijn in de vluchtha,vens te meeren, of tot on gerief van den plaa.tselijken handel van de weinige beschikbare ruimte nog een ge deelte in beslag nemen. In de vorige vergadering der Kamer werd besloten tot het, zenden van een ladres aan den directeur-generaal der Staatsspoor wegen omtrent verbetering va,n den dienst van den avondsneltrein VlissingenKeu len. Naar aanleiding van een daaromtrent gevoerde bespreking met den directeur der maatsch. „Zeeland", die hierbij ook be trokken is, besloot, de Kamer op haar be sluit terug te komen en zal althans voor- loopig geen adres worden gezonden, daal de zaak nog op de onilangs gehouden spoorweg-conferentie ter sprake is ge bracht. De voorzitter kon miededeelen dat deze zaak haar beslag heeft gekregen en dat de verbeterde dienst waarschijnlijk met Mei in werking zal treden en doorloopen'Je trei nen van Vlissingen naar verschillende plaatsen in Duitschlan-d zullen loopen. 'Naar aanleiding van een 'desbetreffend verzoek van de vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang", werd besloten een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om hier een correspondentschap le klasse van de Ned. Bank gevestigd te krijgen. De meeste leden achtten zulk een cor respondentschap in hel belang van den handel zeer gewenschl. Door de commissie van het verkeers wezen werd nog een rapport uitgebracht omtrent een verzoekschrift, om, met het oog op de veiligheid,, de noodige stappen te willen do-en, dat, alvorens de schepen met benzine beladen, hier aankomen, die veiligheidsmaatregelen zullen zijn aange bracht, zooals dat in andere havens ge schiedt, o. a. om de schepen met benzine beladen, te omheinen. De commissie kwam in haar rapport tot de volgende conclusie: overwegende, dat uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken dat o. a. lo de schepen, met benzine geladen, de haven moeten bin nenkomen niet gedoofde vuren; 2o. de lossing niet mag plaats hebben met behulp van stoom van bet schip, maar alles met stoom van het. land; 3o. in geen enkele Nederlandsche haven andere voorzorgs maatregelen worden genom-en, -dan die, welke hier zullen worden toegepast en dus ook die schepen niet worden om heind; is va,n oordeel, waar blijkl dal aan alle wettelijke formaliteiten is voldaan de Kamer in overweging te geven, aan het gemeentebestuur van .Vlissingen te verzoeken, alle, veiligheidsmaatregelen ,m"t de meeste gestrengheid Ie handhaven. De heer Van Niftrik kon zich niet met dit rapport vereenigen. Hij werkt gaarne mede a,au alles wat den handel kan ver meerderen, doch met het oog op de veilig heid is hij vóór omheining, omdat hierdoor het gevaar aanmerkelijk beperkt wordt. Na, eenige discussie werd goedgevonden dat de voorzitter de zaak nog eerst zal onderzoeken, alvorens oen beslissing te nemen Ten slotte werd besloten dat de Kamer aan de directie ,der Staatsspoor zal ver zoeken, gedurende de zomermaanden, in h"l belang van de badplaats, tweemaal 's weeks, liefst Woensdag en Zondag, een trein van Vlissingen, voorloopig naar Goes, zal laten loopen, vertrekkende des avonds ongeveer half elf van Vlissingen. Thans is de laatst© gelegenheid des avonds 8 uur. Da gemeenteraad zal Vrijdagmiddag zijn eerste vergadering in dit jaar houden. Daarin zal de benoeming plaats hebben van een tijdelijk .wethouder en moeten leden benoemd worden van "de commissies tol wering van schoolverzuim en van de zeemans- en vissc.hersbeurs ,en voorts van een regentes van ,het gasthuis. Op de agenda .komen verder een 12-tal punten, o. a.. een voorstel van II. en W, lol onderhandsche verhuring van lokalen in het oude weeshuis aan het B. Kath. Kerkbestuur. Te Zie rik zee, waar vooral Zondag druk gereden is, zijn een tweetal onge lukken voorgevallen. De heer Meijerink, leeraar in de gymnastiek aan de B. H, B. S. brak zijn rechterbeen en moest per rijtuig huiswaarts wo:den gebracht; dc heer Van der V-eau, ambtenaar der poste rijen, zijn linkerpols. I)e stoomboot van Rotterdam op Zie- r ik zee en van Zierikzee op Rotterdam zal li-eden den dienst, die wegens ijsgang tijdelijk gestremd was, hervatten. KRU1NINGEN. De vereeniging van var kenshouders „Helpt Elkander" vergader de dezer dag-en onder veel belangstelling der leden. Volgens het aangeboden jaarverslag lie droegen de ontvangst -n over 1906 aan contributie f 240,50, aan renten f 14,44, totaal 1' 254,94. Uitbetaald werd voor gestorven en geslachte of afgemaakte varkens f237,14, zoodat -de rekening sloot met een batig saldo van f 17,85. De aftredende bestuursleden Jac. Krijger, secretaris, en Jud. V-erhaage, commissaris, werden beid-en herkozen. Met het oog op de geheerschl h-bbende vlekziekte in 1906 wordt het Bestuur door do vergadering gemachtigd varkens der leden te Hoen vaccineeren, wanneer bet zulks noodig .-oordeelt. Het mag op kosten der vereeniging de hul]) van den veearts inroepen. Vervolgens kwa.nl in behandeling een voorstel van dhr. -A. Dek om 80 pet. dei- waarde uit te koeren voor geslachte, af gemaakte of gestorven varkens. Tot beden toe is do volle waarde uit ile kas der vereeniging uitbetaald. Uit. voorstel, dat gedaan werd, om do leden varkenshouders aan t-e manen lol voor zichtigheid bij de verzorging van hun vee, werd verworpen met 14 stemmen. Slechts zes stemden voor het voorstel. Een .ander voorstel, een wijziging van het voorgaande, is aangehouden tol ©ene volgende verga dering. De vereeniging bestaat nu zes jaren en heeft tol nu toe een bedrag van f 509,20 oji d? spaarbank dat als rese-rv-ekapitaa.1 dient voor uitkeeringen in ongunstige jaren. Zaterdag had de boerenknecht van den landbouwer D. B. hot ongeluk onder - en der paarden te geraken. Het dier ver wondde hem zoo ernstig aan been en hoofd, da.l onverwijld geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. WEMELDINGE. Maandag is men begon nen met te trachten, het Woensdag j.l. in het kanaal gezo-nken schip op te ruimen. Men is begonnen om allereerst de steen kolen, waarmede hot schip geladen was, met z,g. „baggerbeugels" op te baggeren en in een ander schip over te laden. Een -en ander is wel een belemmering voor de scheepvaart, daar hel. gezonken schip juist midden in het vaarwater zit; een stoom bootje ligt da,n ook altijd gereed om de aankomende schepen telkens Ie gaan waar schuwen. RILLAND. In onze gemeente schijnen vooral d-3 landbouwers in hun schuren enz. verbazend veel last te hebben van ratten. Wel worden deze ook aangetroffen in varkenshokken en zoo meer, maar voor namelijk in de landbouwschollen. Een der landbouwers nu hoeft een eigenaardig mid del uitgedacht om te trachten van deze laslig-e kwaal bevrijd te worden. Boven op -den nok van het dak der schuur heeft hij twee zoogenaamde kleppermolentjes aangebracht, in de hoop dat door dit ge luid de ratten zullen verdwijnen. Daar de hofstede in de kom van bet dorp staat is dit lawaai niet erg streelend voor de ooren der in de nabijheid zijnde bewoners en velen zullen zeer zeker hopen dat die verdrijvingskuur niet te lang duurt, anders verandert het middel voor de rattenplaag in een menschenplaag. HANSWiEERD. Alhier is bericht ont vangen (lat het. Nederl. aakschip „Pietro- nella", schipper M. Silvius, geladen mei kolen va,n Antwerpen naar Sas van Gent bestemd, nabij Ausferweel (België) door een binnenkomende z-eehool is overvaren, zoodal de opvarenden, bestaande uit schipper, vrouw en acht kinderen, allen slechts met veel moeite zijn gered; hel schip is totaal wrak en niets geassureerd, zoodal die menschen totaal broodelois slaan. Voor hen is hij den heer Van den Brink alhier een bus geplaatst voor vrijwillige gaven. Er werd niets van den inboedel gered, dus de menschen hebben niets meer dan de kleeding, die ze aan hadden. OVEZANDE. In de Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van het wa terschap Ovezand waar 15 ingelanden ver tegenwoordigd waren, is besloten zich in beginsel te verklaren tegen de voorgeno men wijziging der artt, 17 en 18 van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen, daar de polders onmoge lijk d-e daaruit voortspruitende kosten kun nen betalen en hunne zelfstandigheid ge heel zouden moeten prijsgeven; en verder besloten aan de Staten te verzoeken om hij aldi-en de wijziging in die artikelen toch wordt aangebracht, het nieuwe aft. 17 zoo danig te wijzigen, dal ook de polders en waterschappen uitkeering krijgen voor aan gelegde kunstwegen, kunstwerken enz. NISSE. Jl. Dinsdag vierden C. de Jonge en zijne echtgenoot© hun goud-ui brui loft. Talrijke blijken van belangstelling heb ben ze op dien dag ondervonden, des morgens toch wapperden reeds de vlaggen uit verscheidene huizen en voor de wo ning der echtelieden stond een fraaie eere- boog, door gedienstige handen daar ge steld. Beide oudjes zijn flink kras voor nun jaren. HOEDEKENSKKRKE. Hel bestuur va.n hel fanfarecorps „Con Amore" besloot dit jaar een uitvoering lKwadendamme te geven, welk© in de maand Februari al daar zal plaats hebben. SEROOSKERKE. Alhier is Zondag over leden de heer W. Maas, sedert 14 Mei 1895 li.t der Provinciale Staten van Zee land voor het district Middelburg. De over ledene, die ruim 70 jaar oud werd, be hoorde tot de anti-revolutionaire partij. Spelende kinderen vonden - naar men uit IJzendijk© meldt - Zaterdagmid dag op het ijs, even over de Belgische grens een pakje, dat bij opening hl-eek te bevat ten het lijk van een pasgeboren kind. Men heeft vermoedens op een-s vrouw, die met zoodanig pakje, afgestapt is aan de tramhalte Watervliet-Hoogkast el, maar sedert niet meer' gezien is. BOSCHKAPELLE, Gisteravond, circa half zes, hij een plotseling hevig on weder, viel de bliksem in het woonhuis van 1'. -t). De voor- err zijgevel sloegen geheel uit elkaar, stukken steen werden in 't rond geslingerd, terwijl een raam een paar meters ver neerplofte. Alle pannen werden afgerukt en het houtwerk uiteengetrokken, h-et huisraad dooreengeworpen en grooten- d-eels stuk geslagen, evenals de keldervoor- raad. Man, vrouw en de twee kinderen hieven zoo go-ed als ongedeerd, doch waren ge-' heel zwart, evenals hunne kleeren, die gedeeltelijk in flarden waren gescheurd. In de schuur, onder 't zelfde dak, werd in 't geheel geen schade aangericht en daar boven bleef ook hst dak ongeschonden. Het hemelvuur veroorzaakte geen brand. OOSTBURG. Maandag werd alh'er onder voorzitterschap van den heer H. G. Ham- niach- -r een vergadering gehouden van de verschillende polderbesturen in hel IVe district van Zeeland, naar aanleiding van ene circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland dato 30 Nov. jl., houdende mededeeling van hel ontwerp tot wijziging van hst polder-reglement, ten aanzien van de binnendijken (nl. het v-erhoogen en ver zwaren dier dijken 'gelegen achter den zoe- rfijk langs de kust.) Nadat hierover in den breed© gediscussieerd was waarbij bleek dat de polders deze lasten niet zullen kunnen dragen, stelde de heer J. Th. Hen driks© uit IJzendijk-e eene motie voor om deze aan de Prov. Staten dezer provincie Ie zenden, waarbij 'de wenschelijkheid werd uitgesproken dat door de Provincie deze werken uitgevoerd zulten worden en in dien zulks kan met behulp van dm Staat, want het. is voor een ieder van belang dat de waterkeerende werken zoo goed mogelijk worden gemaakt. De motie we're bij acclamatie aangenomen. Met uitzonde ring van de besturen van vier klein-e pol ders waren alle polders vertegenwoordigd! ZUIDD0RPE. Door de spaar- en leen bank van de Bo-erenbondsafdeeling, alhier, is in den loop van 1906 verhandejU f 270.000. In omloop zijn 102 spaarboek jes, waarop gedurende het afgeloopen jaar f63352.805 ingelegd en f27826,40 terug betaald is. Als voorschotten werd aan de leden f23213.02 uitgeleend en hiervan weiden reeds f 10778.60 afgelost. De bank telde 31 December 11. 50 leden. HULST. Gisteren is hij hel h-evig on weer de bliksem geslagen op een der wie ken van den korenmolen alhier. De brand, welke ontstond, werd in den aanvang ge- bluseht. Bij Kon. besluit is aan M. Zuithoff, wed. P. A. Bos, onderwijzer aan de bijzondere lagere school in de Palingstraat le Vlis- s i n ge n, een pensioen verleend van f 311. Wegens ingevallen dooi weder is tot na dere aankondiging het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie be perkt, te beginnen met middernacht lus- schen 29 en 30 Januari 1907. Bij een brand le 'sGravenhage in de Koningstraat is een 75-jarige vrouw door verstikking omgekomen. Een veehouder te Dantumadeel werd door een wiek van zijn molen getroffen, vree-selijk verwond en bewusteloos geslagen. Hij stierf aan de gevolgen. Ta Rotterdam is dood op hare kamer gevonden een vrouw, die vermoed wordt te zijn Clazina Catshoek, geboren 7 April 1848 te Stavenisse. De politie aldaar verzoekt inlichtingen om trent deze vrouw. Zaterdag liep te Rotterdam een 6 jarig knaapje al spelende eenige Meters voor de Oud-Beijieilandsche stoomtram over de rails. Het kind viel, werd door de machine gegrepen, schoof daar onder door en is door den tweeden van d-e volgende personenwagens verplet terd. - Maandag is in d-e nabijheid van Mill, nabij het dorp Uden, de veldwachter Maas dood gevonden. Het staat vast, dat d-e man vermoord is. De politie stelt een ond-erzoek in. Verdere bijzonderheden ont breken nog. Te He teren kwam de bo- jaaide D. met zijn pijp in den mond te vallen, waarbij hel mondstuk hem in de keel drong, zoodat hij aan de verwonding is bezweken. Zondagnacht is'door in braak uit d-e roomboterfabriek te Fijnaart, ongeveer 800 pond roomboter gestolen t -r waaide van circa 600 gulden. - Een inwoner van Hengelo wilde- tijdens de strenge vorst der laatste dagen zijn 15 kippen zijn 's nachts wat verwarmen en plaatste daartoe een test met gloeiende briketten in het nachthok. Den anderen morgen waren elf kippen door den kolen damp gestorven, do andere kwamen nog weer bij. - Maandag vond een 13-jarig meisje, dat melk kwam brengen, geheel verbrand in hare woning op den grond liggen de 85-jarige alleenwonende vrouw II. Bakker, wonende op een zolderkamertje van pand 24 aan den Goudschenweg te Rotterdam, Het. lijk was geheel verkoold, terwijl een begin van brand, dal ontstaan was uit, zichzelf, bleek uitgedoofd. Het. ongeluk schijnt ontstaan te zijn doordaf de vrouw te dicht bij de kachel was ge komen. -- Maandag vervoegde zich in de 1'. Hooftstraat te Amsterdam een meisje, dat te kennen gaf honger te hebbcn. Me vrouw werd van het feit v-erwittigd, en, door medelijden bewogen, noodigde zij het meisje uit i.n de keuken haar maag naar genoegen te komen vullen. Inderdaad bleek het kind honger te hebben. Althans met grooten eetlust werd van het voorgezette eten gebruik gemaakt, en hij het heengaan bedankt-a ze mevrouw hartelijk voor de- gulle behandeling. Men kan zich echter de verbazing en de ontstemming denken, toen later werd bemerkt, dat met hel ge voede kind tegelijkertijd het horloge van het dienstmeisje uit de keuken was ver dwenen. Vrijdagmorgen zou een zoon van den loodgieter De Ridder, ts Zwolle een bevroren pijp van de waterleiding, ontdooien met ©en spiritusvlam. Plotseling vatte zijn hoofdhaar vlam, en weldra stond hel geheel© hoofd in brand. De heer, te wiens hu-iz-e dit ongeval gebeurde, wierp den jongen een jas over het hoofd en doofde de vlam. Deerlijk g-ebrand werd do jongen naar huis gebracht. Te Dord recht is verdronken gevonden in een sloot de 59-jarige heer H. V-eth, wethouder en s-ecr. der Kamer van Koophandel. De raadsvergadering die moest gehouden wor den, werd in verband met deze tijding uit gesteld. Een boerenarbeider te- He-er- flugowaard is bij het rooien van boomen onder een grooten boom geraakt, tenge volge waarvan hij ernstig gewond werd en overleed. Een 56-jarige werkman in de stoomhooipers 1© Oosterhout had het ongeluk van den hooizolder te vallen en de ruggegraat te breken. Overgebracht naar het R. K. ziekenhuis, overleed hij aldaar na eenige uren. Hij laat een weduwe met twaalf kinderen onverzorgd achter.- Men schrijft uil Vleuten aan bet „Hbld." Het noodlot is gruwelijk humoristisch, geloof ik, ten minste hier in den polder. We hebben twee uiterst -n vlak bij elkaar slaan. Hel e-ene is de machtige feodale burcht De Ha-er, met honderden zalen en kamers, met torens en ophaalbruggen, met 'n lekkere moderne sloomvervvarming.- D muren van dal. kasteel zijn meters dik, de warmte kan er niet uil. Het andere is een tent, waarin menschen wonen. En nog niet ©ens 'n dichte tent. Een wand va.il deze menschenwoning wordt gevormd door 'n kast. De tweede wand is 'n zeil met planken en takkebossc-h »n aan den buiten kant. De derde wand is 'n houten schot met 'n gat er io voor de kachelpijp. De gevel van dit wonderlijk armzalige gebouw is van 't zelfde materiaal, 't Beetje huis- raad staal voor 'n deel buiten in regen -en wind, want daar binnen als je Dij zoo iets nog va,n „binnen" kunt spreken is gebrek aan ruimte. D'r staal 'n fornuis en 'n tafel en over dag 'n paar stoelen. Die moeten 's avonds naar buiten, want dan moet het bed ia d-e hul gehaald worden. Er is geen ruimte voor de bewoners en hun bed, als ze cr niet op liggen. Als 'tregent, moeten de menschen telkens uil den drop gaan zit ten. 'tDak is niet O verdicht. Hoe ze 'I ia 't, begin der vorige week uitgehouden heb- b-en met die Siberische kou, is onbegrijpe lijk. D-e scherpe Oostenwind had '1 fornuis uitgewaaid. Zoo hebben deze paria's al 'n half jaartje gehuisd. Ze waren uit. hun woning gezel, wijl ze geen huur betaalden en niemand wilde hen aan 'n woning helpen, omdat er toch nooit 'n duit va,n de huur terecht

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2