BINNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. tijen tegen de regeering stemden op 13 December laatstleden. „Maar er is geen oprecht Duitscher die gelooven zal dat er één katholiek te vón den is, die zich niet verheugen zal over den achteruitgang der sociaal-democratie. „Bij de herstemmingen zal de rijkstrou- vve katholieke kiezer, waar hij zulks kan, geen oogenblik aarzelen om de neerlaag der socialisten nog grooter te doen worden. „Deze neerlaag is de groote gebeurtenis van den dag en het geschenk van het Duilsche volk aan zijnen keizer op zijnen 48en verjaardag". RUSLAND. Te Grodno, in Rusland, losten Zater dag twee mannen schoten op een gevan genispoort. Een hunner vluchtte een kerk in, waar 3 officieren van de politie hem wilden vatten. Het volk dat buiten stond, schoot toen op de officieren en doodde of kwetste hen. De man ontkwam. De ander vluchtte een huis in en bleef op de politie schieten. 'Hij doodde twee agenten. Later kwamen er "troepen bij die op net volk schoten. In het huis vond men later slechts een lijk. BELGIE. Ontzettende berichten komen uit België. In het industriedistrict van Charleroi gist het sinds eenigen tijd op bedenkelijke wijze. Op gewetenlooze wijze worden de arbeiders door hun leiders tot woede ge prikkeld en opgehitst, lezen we in ^K. S. W." In een mijn is een man ontslagen, naar de meening der werklieden ten onrechte. Zij kiezen zijn partij, en 0111 de directie te dwingen hem weer in dienst te nemen, gaan ze tot staking over. De staking werkt aanstekelijk, en slaat op andere mijnen over. I11 den avond nu van 6 Januari 11. werd te Gosselies een zoogenaamde zwarte mee ting gehouden, waarbij de deelnemers ge maskerd verschijnen, terwijl tijdens de ver gadering alle lichten worden uitgedoofd. Deze wijze van handelen is bestemd 0111 op de minder ontwikkelde arbeiders diepen indruk te maken. Zidk een „zwarte meeting" werd nu ook te Gosselies gehouden. In deze duistere vergadering werd door verschillende ge maskerde sprekers er bij de arbeiders op aangedrongen, dat zij de onderkruipers zouden doodschieten, wanneer zij, niet tegenstaande de staking, loch in de mijnen aan 't werk zouden gaan. E11 aldus is gebeurd Toen op 7 Januari enkele arbeiders in de mijn wilden afdalen, werden ze door oen dichten drom stakers omringd. Eens klaps trad een gemaskerde met een ge laden revolver te voorschijn, en schoot een arbeider op de plaats dood. De andere stakers verdrongen zich om don moorde naar, om zóó zijn ontkoming te verge makkelijken. E11 wijl bij gemaskerd was, weet niemand, wie hij is. Denzelfden middag werd wederom een aanslag op een onderkruiper gepleegd. Ziedaar de verschrikkelijke feiten. Welk een ontzettende verantwoordelijk heid laden deze volksopruiers op hun ge weten, niet alleen tegenover de slacht offers, die gedood of verwond worden, niet alleen tegenover de misleiden, die zij door hun ophitsing tot schier zinne- looze woede weten op te zweepen, maar ook tegenover den geheelen arbei dersstand, dien zij bij de groote menigte van alle sympathie berooven. En een ieder weet, hoeveel er aan ge legen is, dat bij een staking de publieke opinie ten gunste der arbeiders is. SPANJE In dit land is voorloopig de liberate regeering van de baanMaura heeft een nieuw ministerie gevormd. Onze Weerkracht. Aan zeer scherpe critiek onderwerpt Generaal van Vlijmen in „de Tijd" de tactiek van den minister van Oorlog in zake het blijvend gedeelte en komt. tot de conclusie „dat „deze minister onze weerkracht gaat ver dammen door de gebrekkige opleiding van „het kader bij de infanterie", en „door „het onbekookt verminderen van het „blij- „vend gedeelte" bij de infanterie, bij het „hoofdwapen, een toestand heeft gescha- „pen, die verderfelijk moet genoemd wor- „den voor onze weerkracht". En dan besluit hij aldus: „Op den lsten April a. s. zal het „blij- „vend „gedeelte" bij de wapens te paard, „de cavalerie, de rijdende en de veld- „artillerie naar huis worden gezonden. „Daardoor zal aan de gevechtsvaardigheid „dier voor het leger onmisbare hulptroe- „pen een mokerslag worden toegebracht, „die een zeer hooggeplaatst generaal te „Berlijn heeft doen zeggen„Gaat men „aldus in Nederland hef leger afbreken, „dan marcheeren wij gemakkelijk door het „land naar de Noordzee-kust". Een zoo verpletterend vonnis, moet een ieder, die voor vermindering van het blij vend gedeelte was, zijn oordeel nog doen opschorten. Een Re de van J h r. L o h 111 a n. De heer de Savornin Lohman heeft te 's Gra venhage een merkwaardige rede gehou den over sociale wetgeving. Wij ontleenen aan die rede het vol gende De concurrentie, de uitbreiding van het verkeer deden eveneens op natuurlijke wijze, waaraan niemand iets kan verande ren de gilden verdwijnen. Volgt: de Fransche revolutie. Ook deze deed minder oude toestanden verdwijnen dan dat zij nieuwe vormen maakte voor nieuwe toestanden, die de oude al had den vervangen. Tot zoover heeft men de Fransche revo lutie dan ook niet te miskennener werd een schok gevoeld, die men spoedig te boven kwam en de maatschappij ontwik kelde zich verder. Doch er kwam met de Fransche revo lutie van 1789 nog iets anders: het be ginsel dat de individu geheel vrij is, on beperkt vrij, aan geen beginsel gebonden en het beginsel, dat de wil van de meer derheid der individuen hoogste, ja eenige wet is. Een sterk voorbeeld van die laatste idee noemt de heer Lobman de Fransche Schei- dingswet: „de schandelijkste kerkroof, die ooit. is gepleegd." Waar is het liberale orgaan, dal dit oordeel onderschrijft Verder over de verzekeringswetten spre kende, zeide de heer Lohman Wal men nu met de nieuwe verzeke ringen wil, is noch ongeoorloofd, noch nieuw. Ook de gilden beoogden bescher ming tegen onrecht en reeds tor bescher ming van slaven bestonden in oud'' tijden wetten. Men mag den werkgever beletten, den ouden uitgeputten werkman zonder meer o]i straat te zetten, want dit te doen ieder voelt het is onrecht. De moeilijkheid, dat de werkgever dooi de concurrentie niet kan werklieden on derhouden, die hem niets opleveren, wordt ontgaan door niet speciaal den werkgever van den ouden arbeider doch allen werk gevers, gemeenschappelijk den last op te leggen Immers, zóó kan hij die onder houdskosten verhalen op d '11 consument, die ook inderdaad verplicht is tol dat onderhoud. Daarom ook is het billijker, de kosten niet door de overheid, doch door den werkgever te laten betalen: hij alleen toch heeft verhaal op den consument. Dezelfde argumenten, die voor het op leggen van deze verplichting, de oudcr- doms-pensioneering dus, pleiten, gelden voor de ziekte-verzekering. Alen kan nu wel degelijk den werkman de verplichting zich te verzekeren opleg gen, daar toch de werkgever hem dit zal moeten vergoeden, wanl hij is wel ge dwongen hem boven het geld, dal de werkman voor zijn verzekering noodig heeft, toch nog zoove d loon te geven als hij noodig heeft 0111 van te levenaan een dooden werkman toch heeft de werkgever niets. De dwang van staatswege is noodig, om- dal alleen zóó zekerheid kan worden ver kregen dal. allen meedoen en dit is, het springt in hot oog, absoluut noodig. De redenaar gaat dus mede met deze verzekeringen, hoewel hij zeer zeker niet alle gronden, waarop het ontwerp-ziekte- verzekering verdedigd wordt, lol de zijne maakt. Ook tegen regelingen, die men in het ontwerp aantreft, heeft spreker ern stige bedenkingen, doch de zaak is zeer moeilijk te regelen en tol het beginsel doet dit niets af. De redenaar staat dan ook niet aan de zijde van den heer Fabius, die de heele zaak principieel afkeurt (al deelt hij wel sommige zijner argumenten). GOES. Op de 21e groole nationale ten toonstelling va,11 „Avicultura" te 's Gra- venhage gehouden, werd o. a. bekroond voor Zilveren Wyandot tea Hanen 190(1 eer volle vermelding de heer J. AI. Slegt alhier. l>e exploitatie van den omnibusdienst station GoesWolfaartsdijksche veer heeft in 1906 de ondernemers een naJeelig saldo opgeleverd van f 958,50. Hij ont ving aan passagiersgeld f 2429,75 en aan vrachtgoed f16.75. (Z. N.) Het ijsfeest voor de arme kinderen kon wegens den dooi niet doorgaan. Waar om komt men er ook zoo laat mee voor den dag? Op de Beestenmarkt is nu voor de klei nen een pretje bereid, bestaande in ver schillende kinderspelen. MIDDELBURG. De motie, door den heer J. F. van Dunné in den raad alhier inge- diend, en die nog moet behandeld worden, luidt in haar geheel gis volgt De Gemeenteraad gezien het adres van den arts Verheij- den, als gecommitteerd lid van hel Be stuur der Godshuizen te Middelburg, d.d. 8 December 1906, gelezen de door het Raadslid mr. A. A. de Veer overgelegde circulaire van de Di rectie van het Gasthuis te Atiddelburg, be treffende inlichtingen over eenige leerling- verpleegsters, gelet op arl. 2, le lid en art. 31 der ver ordening op de inrichting en het Bestuur der Godshuizen te Middelburg in ver band met het reglement, van orde op de vergaderingen en werkzaamheden van het Bestuur van die Godshuizen en dat op den werkkring der vaste commissiën uit <lat Bestuur, die met de uitvoering van bepaalde handelingen zijn heiast, bene vens dat op den inwendigen dienst in het geslicht 110. 1 Gasthuis le Middelburg; overwegende dal èn de aangehaalde ar tikelen van die verordeningen èn de ge noemde daarop gebouwde 'reglementen den Raad gecne bevoegdheid toekennen 0111 in deze, waar hel 'den inwendigen dienst be treft, ©ene zakelijke bespreking te houden, veelmin eenige beslissing te nemen besluit voorschreven adres en gezegde circulaire ter zijde Ie leggen, en over te gaan tot de orde van den dag. Tegen den agent van het Weekblad de „Wereld" is door de politie proces verbaal opgemaakt, ter zake van verduiste ring van f 16, ten nadeele dier administra tie voor wieu hij de gelden per kwitantie moest ophalen bij de abonné's op dal weekblad. De dader L., heeft rene vol ledige bekentenis afgelegd en is na voor den heer Officier van justitie te zijn ge leid, op vrije voeten gelaten. Voor de vaceerende betrekking van keurmeester van visch alhier hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Twee meisjes alhier, die te zamen op een kamertje sliepen, beproefden zich de koude dragelijker te maken door hij het naar bed gaan een paar glimmende kooltjes in een komfoorljin hun vertrek te plaatsen. Gedurende den nacht werden beiden on wel, en des morgens stonden ze op met zware hoofdpijn en gevoelden zich geheel ongeschikt voor hun dagelijkscben arbeid, met een loodzwaar gevoel in de beenen en onoverwinnelijke slaperigheid. Een h.i- rer ging weder ter rusle en sliep den ganscfaen dag tot de komst van dien in middels te hulp geroepen arts, die ver giftiging door koolmonoxyd vaststelde. Zondag heeft de wed. Lievense, ver pleegde in het gasthuis te Middelburg, haar lOOen jaardag herdacht. De bewoners van de Noordpoorlslraal en het Noordplein hadden de driekleur uitgestoken en ook uil het gasthuis zelf wapperde de vlag. De oude vrouw, die zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, ontving, na tuurlijk vele blijken van belangstelling. VLISSINGEN. Dinsdagavond I 8 uur houdt d Kamer van Koophandel en fa brieken een openbare vergadering. Daarin zal het onderzoek plaats hebben van de geloofsbrieven der gekozen leden en de verkiezing van een voorzitter en een vico- voorzitter. - Aan het Nedertondsch? cosluumma gazijn te Amsterdam is opgedragen de le vering van alle costumes, harnassen, wa penen enz., noodig voor d op 23 Maart te houden groole historische optocht, ter herdenking van den 300en geboortedag van De Ruyter. IEBSEKE. Zondagavond 011 ld'kien de politiedienaren alhier aan de Damstraat een persoon die luide schrecuwd" van pijn. Bij liet onderzoek bleek het te zijn de ongehuwde werkman .1. Verschuure, die door een val eon zijner voeten had ge broken. Hij was met zijn kameraden uit schaatsen rijden geweest en had te veel jenever gedronken. Op een ladder werd liij naar zijne wo ning vervoerd. IEBSEKE. Va,11 18 24 Jan. zijn van hier verzonden 390.000 leverbare oost -rs, een cijfer, dal den druk keilden invloed van de strenge koude vertoont. De prijzen waren als volgt100 kg fr. 90- 100, 85 kg. fr. 65 75, H') kg. fr. 60 65, 70 kg. fr. 4550, 65 kg. fr. 35 - 40, 50 kg. fr. 1520, 40 kg. fr. 10—12. 'sHEERENIlOEK. Gisteren Ira I alhier op de heer Arnold Smits uit Leiden met liet bekende onderwerp: „De Katholiek' Sociale Actie en De 1',-rs". Ook hier ha I de heer Smits een aandachtig gehoor. Het bleek al heel vroeg dat de zaal van den heer van den Bulok voor d >ze lezing veel ti' klein was. I11 den gang, vóór de 'ra men, overal iu de naaste omgeving dor zaal hadden zich menschen opgehoopt om de lezing te hooren. Een dankbaar pu bliek, dal - men kon liet aanzien op ging in de woorden van den spreker. Onder de pauze was al ras een comité gevormd, dat beslaat uit de hee'ren 1). van den Dries, voorzitter, L. C. Adriaans»?, secretaris, Jan Boonman l)z„ penning meester. Deze drie hoeren, bijgestaan dooi den weteerw. heer Kapelaan, hadden het genoegen reeds 96 donateurs te kunnen notoeren. Door de bekrompenheid der zaal waren vele toehoorders onder de pauze afwezig, waardoor het noleeren der dona teurs zeer lastig ging en bovendien aan leiding gaf, dat hel aantal niet grooter was; de leden van hel comité zullen deze week er werk van maken nog meerdere donateurs aan le werven. Na de lezing trad de zeereerw. heer Stoopman, pastoor onzer parochie, op om den heer Smits te bedanken en zijne pa rochianen aan te sporen alten toe te tre den tot de K. S. A. Z.eerw. sprak ongeveer als volgt Als pastoor dezer parochie kan ik u allen verzekeren, dal ik met de lezing van den heer Smits geheel instem, een reden te meer om de wenken, door den heer Smits gegeven, I-er harte te nemen. Alijn oprechten dank, mijnheer Smits, ook uit naam van mijn parochianen. Ook het Goesche Comité zoude ik gaarne mijn dank brengen, doch ik zou onbescheiden zijn, dit Comité beoogt noch dank noch eer- - volle vermelding, het werkt steeds voor de goede zaak en daarom veronderstel ik onbescheiden te zijn, te meer, daar twee hoeren van dit Comité aanwezig zijn, als ik mijn dank uitbracht. Alijn volk is in merg en been katho liek, daar zijn wij allen van overtuigd; de tijden zijn veranderd 0111 alleen in merg en been in de fyirk katholiek te zijn, thans ook getoond in uw levenswandel, in uw optreden in het publiek, dal gij zijt roomsch in merg en heen en vooral in uwe gezinnen. Zorgt er voor, dal in uwe gezinnen zonder eenige uitzondering uw roomsch blad gelezen wordt en a 1- léén roomscbe lectuur. Weert alle niet roomsche lectuur, want gij hebt hel zoo juist gehoord van dhr. Smits, de jeugd op leeftijd van 14 tot 20 jaar heeft geen onder wijzer meer, voor haar wordt do courant de onderwijzer en is het dus niet onver schillig welke courant gelezen wordt. Gij stelt er prijs op, Rat uwe kinderen katho liek worden opgevoed, kalhollek onderwijs genieten, dus zorgt er thans ook voor dat de verdere opvoeding der jeugd ook roomsch blijft. E11 gij, mijnb. er Smits, al keert gij niet geheel voldaan huiswaarts, dan kan ik u toch verzekeren, dat uwe woorden hij mijn volk, ik zie hel op hun gelaat, goeden indruk (hebben achtergela ten en ik verzeker u, dat u ina eenige dagen zult hooren: 's Heerenhoek heeft het dubbele getal donateurs van thans. Het was, zooals elders, een succes volte avond, de colportage met brochures ging uitstekend en verschillenden ond: r het publiek spraken den wensch uil, dat dhr. Smits spoedig zal terugkomen. KWADENDAAI.ME. Volgens de adverten liën in de „N. Z. Crt." had de vergade ring der R. K. Kiesvereeniging hier op den bepaalden tijd plaats. Een 40-laI le den, waaronder de ZeerEenv. heer pastoor en 4 leden van het bestuur waren tegen woordig. Na. opening der vergadering door den voorzitter en lezing der notulen van de vorige vergadering door den secretaris, welke zonder aanmerking goedgekeurd werden, nam de zeereerw. heer pastoor het woord. Z.eerw. besprak den ernst van den tegenwoordigen politickeu toestand, zette hel verhand der beide Kamers der Staten-Generaal duid lijk uiteen en kwam daardoor op de aanstaande stemming voor de provinciale staten, eindigende met de opwekking aan deze gewichtige stemming nauwgezet deel te nemen. Hierna zette de secretaris het doel dezer vergadering uiteen, 11.I. de 11. K. Central vergadering Ie Goes vrijheid te laten iu liet stelten van een candidaat, een Katholiek, als daar voor een geschikl en gewild persoon te vinden is of zich aan te sluiten hij de anli- rev. Centrale naar onstnndigheden, welke motie algemeene instemming vond. Ver volgens ontwikkelde zich een onderhou dende gedachtenwisseling over het lid - maatschap der vereeniging en het kiesrecht naar aanleiding van de voorlezing der eerste artikelen van de kieswet door (ten eerw .heer kapelaan, waarhij de aanspo ring kwam zich als kiezer aan te geven en daartoe de noodige middelen aan t wenden, wat gaarne door hel bestuur der vereeniging gedaan zou worden. Na ge wone rondvraag werd (le vergadering ge sloten. BAARLAND. Vrijdag namiddag, terwijl de paarden waren uitgelaten 0111 te drin ken, bekwam de zoon Jan van 11. Drie- dijk uil de „Brouwerij" alhier oen slag legen het hoofd van een der dieren, waar door hij achterover op de medpulslraal be wusteloos neerviel. Erg bloedend uit een wonde in het aangezicht, werd hij voor dood in huis gebracht. De levensgeesten kwamen weder hij en geneeskundige hiilp werd spoedig ingeroepen. Door den eerw. heer kapelaan, die inmiddels ontboden was, werd naar omstandigheden gehan deld, waarna de geneesheeren van lloede- kenskerke en Nisse aankwamen. Boven verwachting is de toestand van den lijder vrij wel, hoewel nog niet buiten gevaar. HOEDEKENSKERKE. In d - Zaterdag ge houden vergadering van aand elhouders van de weegbrug ..Hoedekenskerke" al hier, werden tol bestuursleden herkozen dhrn. J. de Jonge Az. en J. van der Linde en gekozen dhr. W. Groenowege, zulks in plaats van dhr. C. Boonman, uit deze ge mee n te ve 1'ti'okke n Het dividend bedroeg ruim 13 pCt. HEINKENSZAND. Ten gevolge van de strenge vorst in de laatste dagen, zijn ook van eenige personen 111 deze gemeente vingers, en van anderen de ooren be vroren. STAVENISSE. Vrijdag wilde de vrouw va.11 J. W. alhier ha,ar kindje van enkele maanden uit hel bed nemen, omdat het buitengewoon lang bleef slapenAlen stelle zich (ten schrik der jonge moeder voor, toen zij moest bemerken, dat zij slechts en lijkje in de armen nam DOMBURG. Zaterdag middag werd al hier cene vergadering gehouden van de „Vereeniging tot bevordering der belangen van (1e badplaats Domburg" ter behande ling van de vraag of al of niet een bijdrage zal gegeven worden aan (la f4000, l>e noodigd voor het Roosjeswegje. De Vereeniging stond f 350 toe. De „Algemeene Nederlandsche AVielrij- dersbond" geeft een bijdrage van f 500. THOLEN. Dezer dagen was aan hot veer het vermakelijks!o schouwspel te zien wat men zich denken kan. Door het vete drijf- ijs wordt de overtocht zoodanig be moeilijkt, dat men een nieuw systeem van overzetten heeft toegepast. Men heeft n.l. twee lijnen gespannen over de „Een dracht" die door een blok rondloopen en aan de veerboot bevestigd zijn. Voor het einde der lijn is een paard gespannen. Aloet er nu een overtocht plaats hebben, dan wordt het paard vooruil gedreven op den Rijksweg, en naarmate hel paard hard loopt, (nog steeds wordt het geholpen door de vele toeschouwers) vliegt de veerboot door de ijsschotsen heen, zoodat ze in een oogenblik met passagiers aan (te overzijde is, en ook weder terug. Al de bewoners komen naar dit vreemdsoortig en hier nog niet bekend overzetten zien, maar intus- schen wordt het reizend publiek voor veel koude bewaard door dit practische over setmiddel. Op de Domburgsche Watergang heeft Vrijdagmiddag een jongen, al schaat sen rijdende, bij het passeeren van de brug bij den Breeweg zich zoo hevig gostoo- ten dat hij een hevig bloedende hoofd wonde bekwam. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en voorloopig door den heer A. Adema, militair apotheker te Middelburg, verbonden. Hij werd, na tot bewustzijn te. zijn gekomen, naar de tent der ijsclub gebracht en daar nog maals met de daar aanwezig verband middelen verbonden. Door eenige dames werd direct eon in zameling van giften gehouden ten behoeve van den verwonde, waarna deze per rij tuig naar den dokter 'te Koudekerk? werd vervoerd en daarna naar zijn woonplaats Biggekerke. HONTENISSE. hulplelefoonkanloren, hij de hu I p telegraafka.il lore 11te Klooster- zande en Walsoorden in deze gemeente, zulten met ingang van 29 dezer voor het algemeen verkeer worden open gesteld. SAS VAN GENT. Donderdagavond circa tien uur is alhier afgebrand de schuur van den molenaar O. Maenhout. Hel ge hieele gebouw brandde uit. Een partij hooi en slroo, die er in opgeborgen was, werd een prooi der vlammen. Hel beestiaal kon men redden. De gemeente-brandspuit gaf een uur 11a het ontdekken van den brand water. Alle schade wordt door verzeke ring gedekt. I11 het district Hulst moet dit jaar ook als lid der l'rov. Staten aftreden de heer P. Moes, anti-rev. De heer Moes is liet. eenige anti-rev. lid voor dat district, de overige 7 leden zijn allen katholiek. In een vergadering van de katholieke kies vereeniging te Hulst is nu reeds in be ginsel besloten de herkiezing van den heer Moes le helpen bevorderen. Op de internationale pluimvcetentoou- st Hing van „Avicultura" zijn bekroond de inzendingen van de hoeren: K. Meer lens Kzn., J. J. N. van Baarle t'n mevrouw Kraamer, allen 1© Middelburg, eu do li eren .1. Stern te Sluis en Al. van der Vliet le Zierikzee. Kleine geschenken. Als his torisch vertelt de ,,N. Koer." hei volgende: Een hoertje uil een naburig dorpje, (lie te Weert een vet varken had afgeleverd, komt de vorige week vol vreugde thuis en overhandigde zijne ega als cadeau een varkenskop. Ja Hanne zegl hij, "kijk me maar zoo vreemd niet aan, want die kost niets, geen cent, die heb ik van den slachter te Weert cadeau gekregen, omdat gij ons varken zoo goed gevoed hebt. Hanne kijkt beurtelings naai' haren Peer en naar den varkenskop, maar kan niet g duoven, dat haar echtgenoot de waar heid spreekt. Eti toch is het waar, zei deze. De slach Ier zei zoo, hel varken is goed gevoederd, zoo goed worden er weinig afgeleverd, toen hel geslacht en de ingewanden er uitgehaald waren. Toen sneed hij eten kop eraf en voegde er hij, daar die kop is vooi u, ik kan ze hier toch slecht kwijl worden en toen woog hij het varken. Han ne, ik heb er oen goeden pol op gedronken. Dan is de slachter heel wat slimmer geweest als jij Peer zegt de vrouw. Ge weet toch zeer goed, (lal hij oen gestoeld varken ook de kop gewogen moet worden. Nu heeft de slachter door dien kop ca dead te geven oen, voordeeltje gemaakt van ruim 1 gulden. Peer, Peer, daar hebt gij 11 weer beet laten nemen. Nu ging er onzen Peer een licht op. Tusschen 10 uur en halt elf is Zater dagmorgen aan den Tolsteegsingel te Utrecht, een omstreeks 12-jarige jongen onder de Absled'rbrug door hel ijs ge zakt. De waaghals verkeerde in doodsangst 11 schreeuwde en gilde uil alle macht. Het was voor de toeschouwers een vree selijk gezicht. Door zich aan hel ijs vast te klemmen wist hij het hooft boven wa ter te houden. Maar dit brokkelde steeds meer en meer af en d? krachten begon nen hem te begeven, zonder dat er ernstige hulp verleend kon worden. Wie zou zich ook op heL ijs wagen, dat zelfs een kind niet dragen kon? Nog altijd was het ge gil van den drenkeling hoorbaar, terwijl op den kant de vader als een krankzinnige rondliep en in volslagen radeloosheid zich wel zelf op hel verraderlijke oppervlak had willen begeven, 0111 zijn kind slechts de reddende hand te kunnen reiken. Ein delijk begon het stiller te worden onder de brug en nog altijd was men er niet in geslaagd den jongen hulp te verke nen. Hij had er reeds bijna 10 minuten in gelegen en zakte langzamerhand onder hel ijs weg, totdat ten slotte met touwen en ladders de reeds bewustelooze bereikt kon worden. Verscheidene hulpvaardige en kloeke mannen stonden den vader hierin bij. Het was ook op hel uiterste nippertje Nog enkele oogenblikkeii misschien en (h jongen zou voor de oogen van zijn vader en de toeschouwers geheel ondei zijn verdwenen. Als een krankzinn de vader hel kind uit de handen ders over en snelde daarop het R.- liuis binnen. Er was reeds gee meer in Zou hel bewustzij kf-eren Zooals wij reeds meldden, wen lig© week onder Zoeterwoude do ren gevonden J. L., straatventer te Aan de N. werd nu uil Le schreven Een ellendig einde van een e staan werd door deze doodsaank hekend gemaakt. Hij was een Leidsohe straatfiguur. Nacht in, 11 bij tij of ontij, was Jan Bak tegenstaande zijn 60-jarigon leefliji van binnen het heldere licht doo. ten stralen ol hooide de feest muz kon men hem daar zienzijn hl lucifers om den hals en met zijn trouwe, die hem nooit verliet, de tiij daar heen en weer, krom zich voorlsieepend. En als dan de deuren zich openden voor heil 1 waarls gingen, kwam er wat leven dan zeurde hij 0111 een doosje te pen of danste, proestend zijn Huil gebruikend. Wanneer liij sli mand wist 't. 's Avonds was h nachts en 's morgens was hij op en overdag strompelde hij over sl van medelijdenden wal los te kr Jan Rak behoorde tot die pai maatschappij, die zichzelf hun hen te wijten. Hij was wachtine. wecsl, wachtmeester hij de hu; hij de veld, maar de drank was z luk geworden. Dieper en dieper gezonken tot. op zoo ellendige wijzi beslaan eindigde. Nog zie ik hem in dien nacht felle kou, daar rondstrompelen, h kuchend, zonder jas, zonder iet: dronken stond hij daar weer a: En toen alles gesloten was. toe zijn opgehaalde centen gaan vei Toen is hij weggegaan, het pad doodgevroren. Gemoedelijk, ln Limburg i' als men weet, gewoonte dat lie voor raads- en statenzetels zich candideeien per advertentie. Dat wel eens tol een annoncen-oorlo kan men nagaan. I11 Schuinen dingen twee ingi plaats echter van elkaar te bei in plaats echter van elkaar te bei hebben ze eene gezamenlijke, d heiden ondert -ekende adverten plaatst, waarin zij zich samen, „ie zich" in de „gunst" aanbevelen v ren kiezers". Zij beloven de kiezers niel mc ken „lastig te vallen" of te lab vallen, keuren elke advertentie geschrift, dat ten ,voor- of nadii den een of den ander mocht worden, hij voorbaat af. Het slot luiilt: „Heeren Kiezers, hier zijn wij! 22 Januari moogt gij tusseh m keuze doen. De gekozene zal op wijze het. hem toevertrouwde waarnemen. Uw dw. Dienar. Boijens. L. Pijls". Dezer dagen slapte in den li schen Gouda en Den Haag een een coupé binnen met een (loc over een doek. Een zijner medepi merktle hem op dat er zoo'11 g was in die doos. Ja mijnheer, antwoord, dal zijn meerls. In D stapte men uit. Alaar nu was een sagiers in bedoelde coupé „toevall missaris van politie. Deze slapte eveneens uit en wa. de oen daar gestationeerden ag politie die den man met de me hield eu meenam naar 'I bureau litie, waar tegen den man proce wier dopgemaakt wegens het verro nuttige vogels op een hij de wet tijdstip; overtreding der vogelen '80 welke vervoer van genoemde e voor den landbouw nuttige voge" gedurende de 3 laatste maanden jaar toestaat. De meerls werdei laten. Te Amsterdam is in Vrijdag ee boerderij aa.11 den Amstelveenscl toebehooiend© aan Frans Pol, tol brand. De brand werd door een die van 'een feestje thuis kwam hooiberg het eerst gezien. Uit d' vluchtte ijlings een man, die ven door onvoorzichtigheid den brand Van den hooiberg sloeg de vlam de boerderij, die afbrandde. Het gered ien alles is verzekerd. kleinen binnenbrand op de ach <ter tweede etage van een huis in i straat Amsterdam, die door d weer niet een emmer water j werd, is in de bedstede 'de 62-ji. gehuwde bewoonster half verkool den. De vrouw had zich vermoei ven een lest met vuur verwarm zoo in brand geraakt zijn. juffrouw te Santpoort even ha buurvrouw ging feliciteeren, had leen gelalen een 3-jarig kind hel hij de kachel in brand te gera werd 1e laat gered, het stierf hinm uren aan de brandwonden telegrafist V. d. B. die eergislei vensgevaar uil de Kralingsch gered, en naar het ziekenhuis t 'I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2