UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. Koninklijk bezoek.^ iU Wdj hebben in ons jongste nummer mel ding gemaakt van de zeer vage mededee- ling door „Ze land ia" gemaakt omtrent hel eventueel bezoek van het koninklijk echtpaar aan Zeeland, waarbij o. a. ook de gemeenten Goes en Zierikzee zou den worden bezocht. Nader vernemen wij, dat dit bericht vrij wel uit de lucht is gegrepen, en dat. om trent, de plannen, met dit verzoek in ver band staande niets met zekerheid valt te zeggen, en dat. in elk geval van ko ninklijk bezoek in hel voorjaar nog geen sprake is. GOES. Heden wordt de nieuwe R. K. Pastorie in gebruik genomen. MIDDELBURG. In verband met den dief stal in de stoomolieslagerij „Luik" alhier zijn thans reeds zes personen gearresteerd, drie knechts in de fabriek, en een vier de, G. genaamd, de werkman P. en de huurkoetsiersknecht S. De gearresteerde knechts in den olie molen waren daar 25, 11, 5 en 2 jaar werkzaam. Behalve dat een groote hoeveelheid lijn koeken en meel ontvreemd is, heeft men ook heel wat raapolie gestolen, want de verduisteringen loopen vermoedelijk over meerdere jaren. De ontvreemdingen hadden op tweeër lei manier plaats. Een paar knechts in de olieslagerij na men lijnkoeken weg en zetten die, wan neer het schafttijd was en de baas de fa briek had verlaten, 'in 'hel kozijn van een raam, uitkomende aan de Goesche Ko renmarkt. Daar werden de gestolen koeken weggehaald door den medeplichtige S., die ze óf direct vervoerde óf ze zette in een daar geregeld staand rijtuig, waarvan hij de koetsier was, om ze later te bergen. De gestolen koeken werden verder van de hand gedaan en wel voomamoïïjk aan den eveneens gearresteerden werkman P. De olie werd op een andere manier de fabriek uitgedragen. De knecht, die zich aan diefstal daarvan schuldig maakte, vul de zijn drinkensbus hij het verlaten der fa briek en nam zoo de olie mede. En dat de die'fsUil nog al wal beleekende, blijkt hieruit, dal. de verdachte geregeld per week een zeslal lilers stal. Wanneer men aan neemt, en daarvoor is wel grond, dat de wegneming zeker gedurende een drietal jaren heeft voortgeduurd, dan komt men voor <lien oenen patroon reecis tot een cijfer van ruim 5000 liter. De olie werd Ie Vlissingen verkocht. Dooreen toeval werd de diefstal ontdekt. Een der bedienden van 'de benadeelde firma zag dezer dagen in het kozijn der tabriek een zak met koeken staan en gaf daarvan kennis aan den baas der olie slagerij. Deze hield den zak in hét oog en snap te den persoon die ze wegnam. Toen dit bekend was, werd een nader onderzoek ingesteld, dal tengevolge had de arrestatie van de bovenbedoelde per sonen. Dat de diefstal zoo lang onopgemorkl kon geschieden, "s daaruit verklaarbaar, rlat dagelijks een 1000-1 al lilers olie wordt gefabriceerd en niet steeds precies is na te gaan hoeveel het geslagen zaad heefl opgeleverd. Ook hoeveel lijnkoeken telkens werden gefabriceerd is niet juist na te gaan, om dat onder de vervaardigde er allicht voor komen die breken en dan weder opnieuw worden gemalen De oliemolen, die Dinsdag stop gezel werd, is weder in werking. De zes personen, die door do politie zijn aangehouden wegens diefstal en heling van lijnkoeken en olie, zijn gister over gebracht. naar het. huis van bewaring. Zij ondergingen reeds een verhoor voor den rechter-commissaris. VLISSINGEN. De remmer der Staats spoor W„ A. alhier, is onder Goes uit een remkast gevallen. De man bekwam een beenbreuk en werd met denzelfden trein naar hier en vervolgens naar zijn woning gebracht. De man zal voorloopig g°en dienst kunnen doen. De bevolking bedroeg op 31 December 1897 1784G zielen en was op 1 Januari gestegen tot 20253. Middelburg telde op 1 Januari 1907 19183 zielen en de bevol king is daar sinds 1 Januari 1899 slechts toegenomen met 541 personen. De slaking in October begonnen hij den timmerman Anker alhier, is thans, dank zij de bemiddeling door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, op verzoek der stakers verleend, tot genoegen van beide partijen tot oplossing gebracht. Gister zijn dan ook weder drie der vroe gere werklieden door den aannemer Anker in dienst genomen, terwijl ook een 7-tal bij andere patroons aan den arbeid zijn gegaan. SCHORE. In de Woensdagmiddag al hier gehouden raadszitting werd o. a. be handeld eien voorstel van den heer Verha gen om de salarissen der onderwijzers te verhoogen, alsmede om den thans gelden den periodieken verhoogingslermijn van vijf jaar te stellen op drie jaar. Over hei voorstel werd nog al gediscus sieerd, doch ten slotte werd hel verworpen met vier tegen drie stemmen. Verder werd nog besloten om, in plaats van den voorgenomen klinkerweg, een klei weg aan te leggen vanaf de bebouwde kom der gemeente tot aan de grens van den rijksweg hij de kauaalbrug, waarvoor hel benoodigde bedrag zal worden geleend van het Burgerlijk armbestuur tegen 4 pet. 'sjaars. mei jaarlijkscbe aflossingen van f 100. Het kohier van dien H. O., in besloten vergadering behandeld, werd vastgesteld met 153 aanslagen lol. een bedrag van f 1800.74; de factor is 1.40. Verder besprak de heer Verhagen nog de verlichting van het stationsplein, die treurig is, doch waarvan de voorzitter verbetering toe zegde. (M. C.) HOEDEKENSKERKE. In de gister ge houden algemeene vergadering van die weegbrug „de Concurrent" alhier, werden lot commissarissen herkozen dhrn. .1. Raas en B. Timmerman. Tot weger werd be noemd dhr. M. G. Verbeek Jr., znlks in plaats van dhr. A. van den Üurpel, die bedankt had. RILLAND. Met ingang van 1 Februari zal op hel hulp telegraafkantoor, zoowel als bij dag als hij nacht, ten allen tijde ge legenheid bestaan voor de ontvangst en verzending van telegrammen, betrekking hebbende op ongevallen, hel ontbieden van assistetnlie. 0VEZAND. Naar man ons mededeelt, zal de R. K. kiesvereeniging alhier Zondag a. s. haar jaarlijkscbe vergadering houden. Ook vergadert dan de kiesver. te Hein- ken s z a n d. KRABBENDI.TKE. Donderdagavond om streeks 6 uur 'werd door 4 personen (waarschijnlijk Ilelgen) hij de poli lie alhier aangifte gedaan, dal een meisje van onge veer 15 jaren bij hen behoorende, hen heeft verlaten. Rij oen onderzoek door hen zelf gedaan, bleek, dat zij te Rilland was gezien in gezelschap van twee personen (haidloopers), doch tusschen Rilland en Krabbendij'ke zijn ze het spoor kwijtger- raakt, waarop do aangifte alhier volgde, met verzoek hel meisje zoo mogelijk op tes poren. IERSEKE. In de gisterenavond te 7 uur alhier gehouden openbare raadsvergade ring waren afwezig de hoeren Saner, Wes- dorp, Polderman, en ('uperij. Voorzitter de burgemeester. Uit dö ingekomen stukken bleek, dat door hoeren Gedeputeerde Staten verschil lende zaken zijn goedgekeurd. Ontheffing vani schoolgeld wordt ver leend aan M. II. Zanden f2.25 en aan J. Tramper t'O.GO. D. v. d. Maas wordt in zijn reclame tegen zijn aanslag in 'de slraatbelas'ting niet ontvankelijk verklaard, omdat zijn adres te laat is ingekomen. Aan den heer J. W. J. Thomson wordt f 1.50 ontheffing verleend van zijn sup- pletoiren aanslag in de hondenbelasting. Tot lid van het burg. of alg. armbestuur word! in de vacature De Schipper benoemd M. van Stee Fz. Tot onderwijzer met verplichte hoofd rang aan school 2 wordt met algemeene stemmen benoemd de heer Drenth te Wedde. Hel tijdstip van indiensttreding wordt bepaald op 1 April of zooveel vroe ger als mogelijk is. Tol leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de hee- ren I). Bom, .1. J. v. cl. Peijl en I. van Dijke, terwijl in de vacature F. II. lvlenke wordt benoemd de heer A. .1. v. Noppen. Het kohier no. 2 der schoolgelden wordt vastgesteld op een totaal bedrag van f 24.15, te weten f 14.55 voor gewoon lager onderwijs en f 9.60 voor herhalingsonder- wijs aan jongens. Op voorstel van het dag. best. wordt met algemeene stemmen een wijziging ge-, bracht in art. 8 der invorderingsverordcr ning op havengelden enz. Deze wijziging betreft het. geldig verklaren van buiten- landsche meetbrieven. Waar de meeste schippers alhier zijn voorzien van ee'n Rcleischen meetbrief, die door het gemeen tebestuur niet worden aangenomen als maatstaf tot bepaling der grootte, wordt alsnu in; de verordening vastgelegd dat de meetbrief dient te zijn een Rijks meet brief van hel Rijk waartoe liet vaartuig behoort. Ten slotte komt. in behandeling een ver zoek van de afdeeling Zeeland van den Nederlandsehen hond van gemeente-ambte naren om de tractementen der ambtenaren ter secretarie te willen verhoogen. Na «eni ge toelichting worden met algemeene stem men de jaarwedden der beide ambtenaren verhoogd, ieder met f 50. Donderdagavond te omstreeks II uur brak hij den heer H. Bannet alhier plot seling een, felle binnenbrand uit, door dat een haakje aan de lamp uitschoot, waardoor de brandende lamp en petroleum op tafel en vloer terecht kwamen. De bewoners die op de vrouw des huizes na, reeds te bed waren, geholpen door on middellijk te hulp gesnelde voorbijgangers, bluschten met de dekens de vlammen, die reeds bezig waren hun vernielend|e kracht op hel huisraad uit te oefenen. N1SSE. De kunstmestvereeniging alhier hield deze week haar jaarvergadering. Uit hel verslag bleek da,t het ledental thans 5G bedraagt legen 51 het. vorige jaar. Aan gekocht werd in hel. algeloopen jaar 157600 K.G. kunstmest voor een bedrag van 1' 5289.29. Als bestuurslid werd herkozen dhr. de Vrieze en gekozen dhr. van der Poes Clement in plaats v,an dhr. Eckhardt, die niet meer in aanmerking wenschle te komen. Een bendei smokkelaars, die eenige koeien onder 'de gemeente W a c h t e b e k e over de grens wilde voeren, werd door de vliegende brigade douaniers nabij de grens op Hollandsch grondgebied overval len. Een verwoed gevecht ontstond, re volverschoten klonken van weerszijden; ten slotte nam de brigade de vlucht, en nog denzelfden nacht'bereikten de beestjes de plaats van bestemming. Volgens in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. loopende geruchten zouden er den twee den Kerstdag in een 'herberg te G r o e d e allerschandelijkste tooneelen hebben plaats gehad. Daar werd door mannen en vrou wen gedanst op een wijze die niet nader te omschrijven is. En dat moet geschied zijn onder hel oog van de politie. üf zijn de geruchten erger clan het ge beurde GRAA1IW. Een herbergier alhier be weerde dezer dagen da t zijn geld verbrand was en hij daarom zijn leveranciers niet kon betalen. Ook was ©en paar honderd gulden, die zijn zwager hein geleend had, naar zijn zeggen door brand vernield. Er was in de woning echter geen spoor van brand te ontdekken. De politie stelde ©en onderzoek in en nam, wijl de beweerde brand haar z©er vreemd voorkwam, de ma.n en diens vrouw mede. Te Rotterdam is aangehouden de kleer maker A. V., op verzoek van den com missaris van politie Ie Middelburg, verdacht van verduistering. Een bootwerker Ie Ter Neuzen kreeg Lij hel, lossen van halken twee balken op het lijf, waardoor de man zeer ernstig werd gewond. In Zeeland kwamen in de week van 9 tot en met. 15 Januari 13 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te Krui - ningen 3, Middelburg 2 en Tholen 1 van roodvonk, en Ie Axel 2, Cling.1 1, Hulst 1, Koewacht 1 en Sluis 2 gevallen van diphthcritis. RECLAMES. BEDDEN in veeren en kapok, groote voorraad en zeer lage prijzen, DEkens in ruime keuge, zeer goedkoop in het MAGAZIJN „BITTER", Lange Vorststraat, Goes. 'l'e Utrecht heeft een tragisch voorval plaats gehad. Op den Gruttersdijk woonde de 75-jarige weduwe T., die wegens haar groote hardhoorigheid door de spraak makende gemeente „Dooffie" genoemd werd. Zij genoot een buitengewone populariteit, in dien zin, dat men zich gewoonlijk te haren koste vermaakte. Vooral de jeugd maakte het haar dikwijls zeer lastig Woens dagavond was het wederom van hetzelfde laken een pak en werd zij bij liet verlaten van haar stulpje dadelijk van alle zijden door de bengels bestookt. Het oude besje wond zich steeds meer en meer op, geraakte in een crisis van de hoogste opgewonden heid en zakte ter slotte levenloos ineen. Teneinde raad werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het was reeds te laat De wreede knapeu hadden haar doodgesard. Te Winterswijk is een 77-jarige Dnitsche vrouw overleden, die in bijna 30 jaar geen straat gezien had. De vrouw, echtgenoot© van een sedert een paar jaar overleden Duitschen spoorwegambtenaar was bij den aanleg van liet spoor naar hier overgeplaatst en sedert dien menschenschuw geworden. Na haar dood werd op haar lichaam een zakje met 500 mk gevonden, dat in 25 jaar niet van haar lichaam verwijderd was geweest. Het zakje was bijkans geheel ver sleten. Te Amsterdam is in een loge ment in de Pieter Jacobstraat een 70-jarige man van de trap gevallen en bleek hij zijn overbrenging in het Binnengasthuis al overleden. Twee pers_>nen, die op het terrein der nieuwe gasfabriek te Amster dam hadden gewerkt, liepen den spoorweg over bij den Omval. Zij wachtten totdat een trein uit de richting Amsterdam ge passeerd was en wilden daarna de brug overloopen. Tegelijkertijd kwam een trein uit de richting Abcoude aansnellen, dien zij niet hadden opgemerkt Een der man nen werd een jas, welke hij over den arm droeg, vaneen gereten De andere werd door een treeplank gegrepen en een eind weggeslingerd. Met een dijwond is hij in het O. L Vrovwengasthuis opgenomen. Wegens het loopen op den spoorweg is tegen beiden procesverbaal opgemaakt. Te Laren werd de voerman A. de Jong bij het inspannen van zijn paard zoo hevig door het dier getrapt, dat hij bewusteloos neerviel en onder het vervoer naar zijn huis is overleden. Dinsdagavond om streeks half tien had te Zwolle een ernstig ongeluk plaats. De vrouw van Den P. al daar, sprong, in een vlaag van krankzin nigheid, door het raam van de derde etage van haar huis in de Luttekestraat. Zij kwam met het hoofd op de tramlijn terecht, doch leefde nog. Zij is direct naar het zieken huis overgebracht. Dinsdagmiddag, circa 12 uur, heeft er bij den heer Mandeis, te Veghel, in de kinderkamer eene gasont ploffing plaats gehad. De leiding was lek. Met een lucifer wilde men de opening ein den. Een geweldige ontploffing had plaats. Het plafond viel af, spiegels, vazen, potten raakten stuk Een begin van brand onlstond De aanwezige meid kreeg vrerselijke brand wonden. Het haar brandde haar af. Ge lukkig dat de kinderen afwezig waren. Een „bankier." Van een rare, maar eerlijke manier om een goed stuk brood te verdienen, verhaalt „De Spaart)bode". Het is een gewoonte voor café-bezoekers om met groot geld te betalen. Gedeelte lijk uit gemakzuchteen gulden, een riks is maar een greep in de portemonnaie gedeeltelijk om niet te moeten vragen hoeveel is het7 Doch op die manier moet te Amsterdam de kellner bij een omzet van een dubbeltje en 5 cent winst, 85 et. kunnen teruggeven; hij heeft dus dagelijks een veel grooter bedrag aan kleingeld noudig dan hij zelf verkoopt. Daaruit weet men een slaatje te slaan. Een nette, op passende man, op wien men altijd rekenen kan, leent den kellners wisselgeld 's Mor gens begint hij zijn wandeling op 't Frede- riksplein en loopt vervolgens alle groote café's af. Hij leent aan eiken kellner met een minimum van tien gulden, 's Avonds tegen het sluitingsuur komt hij alles terughalen en ontvangt dan 1 pCt. winst, dus een dubbelje van elke tien gulden. Elke kellner betaalt hem dus minstens 70 et. per week en daar hij bijv. alle kellners van De Kroon Mille Colonnes etc. bedient, is't geen wonder dat hij op die wijze drie duizend gulden per jaar maakt Natuurlijk zouden die kellners zelf wel voor dat wisselgeld kunnen zorgen. Want de meesten bezitten wel een paar honderd gulden, en als zij daarvoor bij den betaalmeester kleingeld haalden, waren ze al voor eenigen tijd gedekt. Doch de verdiensten der Amsterdamsche kellners zijn in 't algemeen van dien aard dat zij maling hebben aan die 70 cent. Trekpleister Bij een dokter in de provincie Groningen komt dezer dagen een boei envrouwtje. Zij kwam raad vragen Haar man had last van zijn maag, en zoo als het meer gaat, de man wilde zelf geen dokter raadplegen. Daarom kwam zijn zorgelijke echtvriendin. En de dokter gaf raad. Zijn voorschrift luidde het aanwen den van een mosterd papeen lap ter grootte van een beschuit met mosterd moest op de zieke plek worden gelegd. Dankbaar ging moeder de vrouw huis waarts, steeds in zichzelf herhalende wat dokter had gezegd mosterdpap beschuut mosterd. Een paar dagen daarna kom dokter toevallig in de buurt waar de maagpijn lijder woont. „Hoe gaat het Zudema „O h dokter vrij goud, die pien op't moag is weg moar die krummels steken zoo." „Krummels wat krummels?" „De beschudekrummels." Toen kwam aan liet licht, dat liet zor gelijke hoeren vrouwtje niet een lap ter groote van een beschuit had gebruikt, maar dat zij de beschuit zelf had gebezigd. Twee Rotterdammers i n Duitschland vermoordDe vorige week is te Homberg een afschuwelijk mis drijf gepleegd op twee Rotterdammers, den 69-jarigen P. C. en zijn dochter. C. was schipper op hel Rijnschip „N. S. 11. 2" van de Ned. Stoombootreederij, Ie Rotterdam. De moord moet gepleegd zijn door een vroegeren knecht van uil wraak, dat deze hij de Dnitsche politie aangifte had gedaan van een gelddiefstal, door dien kneclil bedreven en waarvoor hij in de gevangenis te Keulen geruimen tijd had doorgebracht. Met een tweetal kameraden moet hij (les avonds omstreeks elf uur aan boord van de „N, S. R. 2" gegaan zijn. Hij heelt toen aan de kajuit aangeklopt, zeg gende, dat hij Klaas was, schippers an dere knecht, van wien hij vroeger gesto len had en die nog altijd op het schip werkte. De schipper schijnt toen zonder arg waan het deurtje geopend te hebben, waar op de moordenaars, die zich mei zooge naamde dekstoppers, ijzeren slaven, van meer dan een halven meter lang, gewa pend hadden, onmiddellijk op hem lost sloegen. Zoo woesl gingen ze daarbij te werk, dal. overal rondom den kajuitsingang deuken en gaten in het dek waren. .Vlaar ook den ouden schipper raakten ze zóó, dat hij lot onherkenbaar wordens toe verminkt en met. ernstige schedelbreuk gevonden werd. Ook zijn dochter hebben do schur ken zoodanig toegetakeld, (lat beiden dezer dagen overleden zijn en reeds in Duitsch land zijn begraven. De oude man is niet meer bij kennis gekomen, maar do dochter heefl nog vei" klaard, dat zij in één der misdadigers den vroegeren knecht herkend had. Na eenig geld en een horloge gesloten, te hebben, zijn de moordenaars gevluchl naar Nederland, terwijl de hoofdschuldige, de knecht, zichzelf de vorige week op een der polilie-bureaux Ie Rotterdam is komen aanmelden wegens liet stelen van een roeiboot,, waarvoor hij in bewaring is gesteld. De man heefl vermoedelijk gedacht op die manier aan de attentie der naar de moordenaars van Homberg zoekende po litie Ie ontsnappen, wal hem, zooals men ziet, niet gelukt is, denkelijk wel aller- eerst door de verklaring der vermoorde vrouw. Ook de twee andere van liet misdrijf verdachten zijn haar hekend en men trachl ze dus op te sporen. Twee moorden in een nacht te A li t w e r p e n. In den nacht van Zater dag op Zondag zijn te Antwerpen twee moorden gepleegd. Beide ten gevolge van den drank. Het eene slachtoffer, H. Jacobs, 26 jaar, handelaar in 'diamanten en Amsterdammer van geboorte, had *s nachts in een her berg aan "de Offerandastraat ruzie geftr<\ gen. Een der twistenden wachtte op straal Jacobs op en stiet hem onverwacht een mes in den huik. Het andere slachtoffer, A. Louzeijssens, is gehuwd en vader van 4 kinderen. Ook hij kreeg 's nachts twist in een herberg en een woestaard stak hem een mes tus schen de ribben. Do man stierf oogenblik- kelijk. Beide daders zijn gearresteerd. Vieren twintig p e r s o n e n v e r- d ronken. Uit Hamburg wordt gemeld, dal Zondag het te Liverpool thuisbohoo- rende schip „Perigwern" van Chili komen de mei een lading salpeter op Scharhöm voor de monding van de Elbe is gestrand. De sleepboot „Vulkan" kwam het in nood verkeerend vaartuig te hulp, maar te ver geefs riep men de bemanning toe in hel water Ie springen. De schipbreukelingen drongen op het achterdek bijeen en voor dat nadere pogingen tot redding konden worden gedaan sloeg een zware golf over het schip heen, zoodat alle vier en twintig opvarenden werden meegesleurd en ver dronken. De held van den dag is tegenwoordig te New Vork de brandweerman Jack Seurert. Bij de uitoefening van zijn beroep zou hij Zondag hij den grooten brand van een warenhuis als slachtoffer van zijn plicht zijn overleden. Officieel was zijn dood reeds vermeld. Maar Dinsdag werd hij levend uit de puiuhoopen te voorschijn gehaald. Meer dan 30 uren had hij het in een brandend gewelf uitgehouden, tot dal het zijn kameraden gelukte om liern te redden. Een pachter uit Ohama, in Nebraska, de lieer Tony Frebyl, wiens hoofdbedrijf bestaat in het vetmesten van eenden, doodde dezer dagen een dier vogels Het dier opensnijdend, vond hij in de maag verscheidede klompjes goud, waarvan sommige zelfs vrij groot wareu. Nabij zijn hoeve bevindt zich een beek, waarin de eenden dikwijls gaan plassen, en de pachter gelooft, dat zich daarin rijke goudbeddingen moeten bevinden. Bij een jachtpartij, in de omstreken van Amiens, heeft de heer Léon bij ongeluk zijn jongen zoon doodgeschoten. De onge lukkige vader heeft gepo igd zichzelf te dooden; maar de andere jongens hebben het hem kunnen beletten. Te Gent is een 57-jarige vrouw, die 's nachts bij een zieke buurvrouw had gewaakt, 's ochtends vroeg thuis bij de kachel gaan zitten, wachtende op de waschvrouw. Daar is zij in slaap gevallen en toen is vermoedelijk een vonk of een brandende kool op kaar kleeren gevallen. Toen de komst van de waschvrouw haar deed ontwaken, sprong ze verschrikt op daar ze zag dat haar kleeren in brand stonden. Ze rende naar buiten, waardoor de vlammen nog meer aanwakkerden. Twee buren slaagden er in de brandende kleeren van haar lichaam te trekkeD, maar ze is in voLlagen hope- loozen toestand naar het gasthuis gebracht. Te Londen heeft zich een meisje van vijftien jaar willen verdrinken, maar zij werd levend uit het water gehaald. Het was een droevige geschiedenis. Haar moe der, een weduwe met zeven kinderen, moet hard werkenvan het armbestuur werd zij gesteund met f 3 60 in de week, maar h t dreigde met inhouding van die toe lage als het ondste kind, het vijftienjarige me sje, niet het huis uit gestuurd werd om te dienen. Het kind was daar niet geschikt voor en radeloos sprong het te water. Een zendeling zal haar nu in een inrichting voor dienstbode laten opleiden. Op Jamaica te Kingston heeft een ern stige aardbeving plaats gehad. Maandagmiddag om halfvier met groote heftigheid begon de aardbeving en hielden Dinsdagmiddag de schokken nog aan. Het verkeer over de telegraaflijnen te land en den kabel ondeizee is gestoord of gestoord geweest Aan de dokken ontstond dadelijk brand, en de vlammen verspreidden zich snel. De brandweer kon eerst tusschen de puin- hoopen der goederenloodsen, in de straten, met allerlei versperd, en temidden van de algemeene verwarring weinig uitrichten, zoodat het vuur aan den waterkant sterk toenam voor men den brand flink kon aanpakken. Na den eersten zwaren schok vlogen de menschen de straat op. Ontwrichte muren vielen om en vele vluchtelingen werden gekwetst Men bracht ze naar het alge meene gasthuis, dat niet vernield was. Het to. vluchtsoord voor krankzinnigen, is verwoest, de patiënten zwerven rond. Twee millioen p. st. aan bezittingen zijn verloren gegaan. Volgens den correspondent te Kingston van de „Press Association" zijn er minstens 500 dooden. De negers plunderen de drankwinkels. Alle huizen binnen een straal van 10 mijlen rond de stad zijn beschadigd en vrijwel elk huis in de stad is vernield. Na den aardschok brak brand uit, ten gevolge waarvan het werk der verwoesting werd voltooid. De handelswijk van Kingston is slechts een hoop smeulende asch400 personen zijn gedood, meer dan duizend zijn gewond

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2