KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Scheepsberichten. posterijen. llUköËRLmKE STAND, Correspondentie. Marktberichten, Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Landbouw en Veeteelt genoemd rijks-ziekenhuis verpleegd. Van de voeten tot hijna onder de armen is zijn lichaam versteend, zoomede zijn armen tot aan de polsen. Hij bespeelt op zeer kun stige wijze een mondharmonica, die hij aan oen van boven ge-pleten stok beves tigt, en zoo met zijn nog beweegbare- vin gers naar zijn mond brengt. Het grootste gedeelte van den dag brengt hij, liggende op een van een rustbed voorziene haar, in den luin door, winter en zomer, wan neer het. althans niet sneeuwt, hagelt of regent. Hij is zeer opgeruimd en krijgt, veel bezoek, niet alleen van zijn mede-patiën- .tem, maar ook van vreemdelingen van el ders, die van bet geval gehooid hebben. Mem trakteert den ongelukkige-, bij derge lijke bezoeken op sigaren, tabak en ver snaperingen. Do andere verstee-nende- patiënt, wordt reeds een 9-tal jaren in hetzelfde zieken huis verpleegd, e'n is geheel krom. Zijn knieën raken bijna, zijn hoofd en de armen gelijken op onregelmatig gegroeide takken. Hij kam slechts slecht, onverstaanbare klan ken voortbrengen. Deze patiënt wordt ech ter zeer zelden in den t.uin gebracht. Begrijpelijk is het, dat. een bijzondere studie van deze' zeldzame ziekte gemaakt word I Eet lekker' De rechtbank te Keulen heeft een banketbakker, die bij' bet, berei den van oen zeker gebak, zijn pijp roo- keude in de ba.k-olie gespuwd had, ver oordeeld tol. 200 mark boete-. Do man be kende, dat hij altijd op deze manier had onderzocht, 'of de olie voldoende verwarmd was. Een buitenkansje. Het tooneel stelt voor eer. Amerikaansch bankierskan toor. Nu een drie weken geleden riep de bankier Smith zijn kassier, en bet volgende gesprek begon „Je moet vandaag nog je rekening af sluiten. Je kunt op den len Januari het geld terugkrijgen als je wilt, maar wij hebben onmiddellijk 30.000 dollars noodig. Kan je me die bezorgen De kassier beet eens op zijn sigaar, krabde zicb achter de ooren, en antwoordde „Duivels, wat zou ik graag willen, dat dit kon, maar boe krijgen we in een paar uur 30.000 dollars bij elkaar „Trek op wien je maar wilt, maar trek. Als de wi set onbetaald terugkomt, dan zal ik wel weer van je actief op je passief overschrijven, maar dan is de le Januari voorbij en alles is dan in orde Trek voor mijn part op den Sultan, op den Tsaar, trek op wien je wilt. De brave kassier nam een wisselformu lier en trok.... op den Keizer aller Russen. Thans stelt het tooneel voor het Winter paleis in St. Petersburg. „Majesteit, hier is een zichtwissel voor U M„ ten bedrage van 150 000 francs, getrokken door een zekeren E. R. Smith in St. Louis, Missoori. De wissel in aange boden door de agenten van de firma X. te Londen. „Een wissel op mij getrokken zeide de Tsaar. „Laat mij dat atuk eens kijken ik heb er nog nooit een gezien I" De keizer las en las nog een weer hardop „Gelieve te betalen aan de order van August B. en Co., New York" en zachter: Te betalen aan de order vau N M. en Zonen, Londen." „Dat moet juist zijn," zeide de Tsaar, „en deze bankiers zijn geen grappenmakers." „Kent u die E. R. Smith „Heelemaal niet, Sire „Misschien heeft er iemand bij die men- schen voor mijn rekeniDg gekochtIn alle gevalle, zend het geld en schrrijf aan dien Smith, dat hij in het vervolg, als hij nog eens op mij trekt, er tevens een ge detailleerde nota moet bijvoegen". EeDigen tijd later in de bureaux van E. R. Smith te St. Louis De patroon kijkt de post Da. „Wat duivel is dat riep hij uit, toen hij een prachtig verzegeld couvert open maakte, en hij las: Winterpaleis, St. Petersburg. Aan E. R. Smith, St. Louis, N. U. S. A Mijnheer, „Ter voldoening aan de opdracht van Z. M. den Keizer alier Russen, breng ikude groeten van Z. M. over en deel u mede, dat u voor het vervolg, indien u nogmaals op Z M. trekt, daarbij een gedetailleerde nota behoort te voegen. Het heeft Z. M. behaagd, order te geven tot betaling van uw vordering, gedagteekend 29 December, j.l., ten bedrage van 30.000 dollar. Ik heb de eer te zijn, enz. Op last van Z. M. den Keizer aller Russen, X., Kanselier. E. R. Smith, van St. Louis, is er nog paf van. Zes meisjes hebben een 18-jarigen kap persbediende in Berlijn het le-ven zoo zuur gemaakt, dal hij ten slotte zelfmoord ge pleegd heeft. De meisjes, naaistierljes en fabrieksarbeidsters, verschenen herhaalde lijk oj) den zelfden tijd voor den kappers winkel om hun „verloofde" af te halen. Dat gaf, zooals zich denken laat, lelletjes, en de kappersbediende- met Don-Juau- neigingen werd ^eindelijk zoo in het nauw gebracht, dat. bij de:n kapperswinkel vaar wel zei en na een tijdje- te hebben rond gedoold, in een koffiehuis do-or een schot een eind aan zijn leven maakte. Een, dame van 60 jaren heeft te Praag in een, plotselinge vlaag van krankzinnigheid ha ren tien jaar ouderen man vermoord en zich met het lijk in 'een kamer opgesloten. De politie brak de deur open en vond d-e krankzinnige rustig te bed liggen naast het. lijk van den verslagene. De he-ele kar mer echter was omgehaald en het huis raad stukgeslagen, waaruit men opmaakte-, dat er tussch-en het echtpaar een hevigiel worsteling had plaats gevonden. De vrouw weigert antwoord te geven op e-lke vraag, die men haar doet. Tijdens de gods dienstoefening is de kerk te- V-eggia Ahbate bij Palermo Zondag ingestort- Veertig kerk gangers werden onder het puin hegraven. Aanvankelijk werden slechts twee dooden en twaalf zwaarverwoncten voor den dag gehaald. Een restaurateur te Londen heeft een weegschaal ter beschikking v-an zijn abonné's gesteld. Elke veertien dagen worden ze gewogen. Aan hen, die 't meest in gewicht toenemen worden premiën toe gekend. Een uitstekende maatregel. De gas ten varen er goed bij. En de restaurateur natuurlijk ook. Want. het. stroomt klanten. Telkens gebeuren er diefstallen in het Vatikaain. Nu weer zijn benige kostbare, gewijde vazen verdwenen. Laffan meldt uit Rome, dat een zeventigjarige- man te Milaan, zekere Victor Linia, die- het leven moede was, op een o-orspronkelijke( I) ma nier zelfmoord heeft begaa-n. Hij- verzwolg zooveel buskruit als hij maar kon, legde toen wat kruit op zijn tong en bracht er ©en brandende lucifer bij. Een gewel dige ontploffing volgde en de buren die op' den knal af kwamen loop-en, vonden van den man niets meer dan flarden vleesc-h die a-ain den muur kleefden. Een brutale treinaanslag .s gepleegd tnsscben Turijn en Modane, op de Fransche grens, in een eerste klasse afdeeling van den expres RomeParijs. Te Turijn stapte een jonge man in den coupé, waarin zich alleen bevond een En- gelsche dame, een zekere miss Lowe. De reiziger zette zich neer en viel oogen- schijnlijk spoedig in slaap. Miss Lowe volgde dat voorbeeld, niets verontrustends argwanende. Plotseling werd zij wakker en zag zij haar reisgezel voor haar staan met een hamer in de hand, waarmee hij haar ver scheiden keeren op het hoofd sloeg tot ze bewusteloos werd. Haar aanvaller roofde toen haar portemonnaie en juweelen en sprong vermoedelijk vlak voor Modane uit den trein. Toen Miss Lowe werd gevon den was zij nog bewusteloos. Haar toestand baart groote zorg. Haar schedel is stuk geslagen zij is door bloed verlies zeer zwak. Te Bussoüno is een man gevangen ge nomen, wiens portret de zieke niet herkende. Zoodra zij wat beter is zal de man naar Chambery worden overgebracht. Behalve de juweelen zou de roover 2500 francs aan contanten in handen hebben gekregen. Wat is de waarde van een kind van drie maanden Geen gemakkelijke zaak was het voor de rechters van Parijs, die zich onlangs bezig moesten houden met deze vraag. In de rue de Levallois stond eens de vrouw van een koetsier voor de deur van haar huis en hield een kind van drie maanden in de armen. Aan het huis werden eenige reparaties verricht en daarom was een groote stelling voor het huis ge plaatst. Door de onvoorzichtigheid van een arbeider vielen een aantal planken naar beneden, waarvan een het kind trof en het in de armen van de moeder doodde. De vader van den gedooden kleinen wereldburger maakte er een proces van en verlangde 2000 gulden schadevergoe ding. Na lang beraad besloot het gerecht hem 1000 gulden toe te staan. Een Berlijnsch, blad verhaalt d-ei vol gende anecdote Een ambtenaar pas tot den rang van Excellentie verheven, werd door d-en Keizer aan tafel genoodigd. De nieuwe Excellent-» aan tafel plaats ne mende, deed zooals hij gewoon was; hij bontd zich de servet om den hals. De overige genoodigden, begonnen te bevela (het- blad zegt het zoo) van angst toen zij (lit zagen, in afwachting van hetgeen zou gebeuren. De Keizer had zich bezig gehouden met het lezen, van telegrammen; sloeg juist op dat oogenblik de oogen op. Hij aan schouwde het tafereel en glimlachend zei de hij„Zeg eens, mijn waarde, zijt ge van plan u vandaag nog te laten scherein." Onder een uitbundig gelach d-er gasten deed Zijne Excellentie toen de slervel maar weer af. T© Charles City, in Iow.a, hebben Woens dagavond een aantal voorname burgers, onder wie vier predikanten e-n verschei den© vrouwen een bidstond gehouden, naar aanleiding van een moord, door ze keren James Cullen gepleegd. Na, den bid stond stroomde de geheele vergadering naar de gevangenis, brak de- deuren open en sleepte den moordenaar die gevangen zal onder beschuldiging van zijn vrouw en kind te hebben omgebracht, uit zijn cel. D-e menigte bracht hem. naar een brug buiten de stad, waar h-ern' te- verstaan werd gegeven dat. hij voor zijne zonden moest bidden. Nadat hem daarttoe behoor lijk tijd was gelaten, hing men hem aan die brug op en begroef hem verv-olgelns onder gebeden. Zeer iuisl. In 't.departement van de Somme (Frankrijk) trachtte een karrevoer- 'der zijn paarden rustig te houden, to-en op den eenzamen landweg twee. motor- cyclettes met schrikwekkend getuftuf voor bij vlogen. De arme man kwam onder 'de wielen van zijn eigen kar en werd erg g-ehavend. D-es te erger voor den karrevoerder of voor zijn patroon, oordeelde de rechten de paarden behoorden gedresseerd te- zijn op d-e reeks ontploffingsgeluiden der auto voertuigen. Een der Fransche bladen stelt een be scheiden vraagMoeten d-e landlieden zich soms een automobiel aanschaffen, om hun trekdieren aan die voor h-et land onge wone geluiden te gewennen? Een kordate vrouw, won-ende- te Ever- ghem, was 's a-vonds ten 10 ure alleen met hare kinderen thuis, toe-n zij eeqsklaps ,fee:n gerucht hoorde dat. van de voorde-ur scheen te komen. Zij luisterde toe- en merkte inderdaad op dat men poo-gde Üe deur met valsch-e sleutels te- openen. -Zij nam een geweer, ging langs de a-chte|r- deur uit en het huis rond. Ee-n man was inderdaad aan de deur aan 't. frutselen. Zij schoot he-rn een© lading hagel in de beemen. Hij moet nog al goed geraakt zijn, want men hoeft do bloedsporen wel 500 meters kunnen volgen. Majoor Dreyfus, die tegenwoordig te St. Denis zijn stand plaats hoeft is daar dezer dagen door een onbekende op straat, overvallen. Hij werd op den grond geworpen en het kruis van het Legioen van Eer werd hem van de borst gerukt, Het. kostbaarste der ver zameling diamanten van den Sjah van Pei'zië is een aardbol van massief goud, 60 oM. in diameter, van d-e N. tot de Z. pool geheel versierd met edelgesteenten. De namen d-er hoofdsteden, i,n Perzische letters aangebracht, zijn in diamanten ge vat. Jndië is voorgesteld door prachtige amethyst-en. Afrika bestaat uit robijnen, Engeland fonkelt, door d-e heerlijkste dia- .manfende zeeën worden voorgesteld door smaragden. Een dankbare afgestorvene. -Gelezen in het „Nieuwe- Israëlistisch© Weekblad" „Voor de vele bewijzen van deelneming bij mijn overlijden ondervonden, betuig ik het kwaadsprekend publiek mijn oprech ten dank. S. Blitz Az. Antwerpen, 9 Jan. 1907". Die meneer Blitz geniet ten minste- van het niet all-edaagsche genoegen, te- weten wat de menscli-en van hem zeiden na zijn dood. (Volk.) Z. D. H. jde Bisschop van Haarlem -heeft benoemd lot kapelaan te- Amster dam (H. Antonius) den Wel-eerw. patter A. J. M. van den Donk- O. M.tot kape laan t© Rotterdam (H. Rosalia) den Wel- eerw. pater G. M. Schuurman O. M.tot kapelaan te Gouda (H. Jozef) den Wel- eerw. pater P. A. M. Potten O. M. en tot kapelaan ite Delft (H. Jozef) d-en Wel- eerw. pater H. L. van der Drift O. M. Benoemd tot hoofd der Chr. Evangeli sche bewaarschool te Goes mej. S. van Leussen. Door eenige onderwijzers van school B te Goes worden pogingen in het werk gesteld om den gedenkdag van M. A. de Kuy ter ook niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. Met. de leerlingen der twee hoogste klas sen /van di-e school is men reeds aa,n het repeteeren der „Die Ruyter-cantate" vian de heeren Hasselbach en Lysen. Het plan bestaat om di-e cantate in de gedenkwaardige week in een dier dan be schikbare lokalen uit f.ie voeren. AXEL. Bij een onderwijzer aan de chr. school alhier heeft zich ook een ge-val v.an diphterifcis, die hier veelvuldig, met voor kinderen soms doodielijken afloop heerscht, voorgedaan. Daar het personeel der school reeds onvoltallig is, en deze onderwijzer ook niet in school mag ko men, zijn twee klassen, ongeveer 70 leer lingen, voor -onbepaakten tijd naar huis gestuurd. Van de werf 't Kromhout van de firma, D. Goedkoop Jr. te Amsterdam, werd Za terdag met goed gevolg te water gelaten een stalen directie-motorboot, gebouwd voor den rijkswaterstaat 1e T e r n e u z e n. In het vaartuig zal ©en Kromhout-motor van 20 paardenkracht worden geplaatst, waardoor een snelheid van 15 K.M. per uur wordt verkregen. In het vorig jaar zijn in de haven van Zierikzee binnengekomen 1152 vaar tuigen met ee-n tonneninhoud van 224.292 en uitgevaren 1143 met ee-n tonneninhoud van 221.233. Zeeschepen geen©. Lijst van de aan het postkantoor te Goes en de daaronder beboerende hulpkantoren ter post bezorgde brie-ven e-n briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kun,nan worden uitgereikt, over.de le helft der maand Jan. 1907. De Jonge, A'dam; Jurgens, Osch, GOES. Overleden 15, Adriaan Engelse 68 j gehuwd met Pieternella Johanna den Herder. Van 15—16 Jan. MIDDELBURG. Getrouwd: P. G. Holle- brands, jm. 29 j. met A. M. Boes, jd. 27 j. Bevallen: L. Joziasse, geb. Joosse, d.; M. van Dij'ke, geb. Clement, d.; M. L-eijnse, geb. Spruijt, d. Overleden: M. J. Meurs, 9 m„ d.; A. Floresse, 5 m„ d. Van 1215 Jan. VLISSINGEN. B-e-vallen: L. M. T. Wes tenburger, geb:. Vollemaere-, z.L. M. Tim merman, geb. Lannoy-e, z.M. C. de Lange, geb. De Jong, z.; M. J. Matthijssen, geb. Schuuring, z.; W-. C. II. Maas, geb. Klijn- soo-n, z.M. Brouwers, geb. Clement, d. V. P. Mart-hand, geb. Jungbeker, d. Heeren correspondenten, die hun laat ste nota no,g niet inzonden, worden ver zocht, dit alsnog spoedig te doen. GOES, 15 Jan. Alle artikelen werden langzaam tot ge noteerde prijzen verkocht. Nieuwe Tarwe f 6 25 a f 7. Nieuwe Rogge - 5 70 - 6. 1 Win ter gerst - 8.40 - 8.90 Zomergerst- 8.- 8 50 Haver- 6.25 - 7.— Kookerwten- 8.'- 8.50 Kroonerwten- 9.25 - 9.50 Bruine Boonen 8 - 8.75 Wol, Schapen per 3 K.G. (steen) f 0f 0. Alles per 100 K. G. Boter f 1.16 a f 1.26 per K.G. midden- prijs f0,61;part. f0. Eieren f 5.20 a f6.per 100 stuks mid- denprijs f 1.40part f 0 a f 0. De aanvoer van boter was tamelijk; die van eieren zeer gering. De opgaaf van den marktzetter der landb. afd. Heinkenszand luidt Boter f 1 16 af 1.26 per kilo. rekenprijs fl.22 per kilo. Versche eieren. Eieren f 5.50 a f 6.per 100 stuks, rekenpiijs f 5.85 per 100 stuks. Naar eieren veel vraagAanvoer eieren slechts 400 stuks Rotterdam, 15 Jan. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd2381 run dieren, 415 vette, 635 nuchtere- kalveren, 116 schapen, 7 vairkens en 195 biggen. Runderen hoogste prijs 76, laagste 52 ct. kalveren hoogste 110, laagst© 76 ct; schapen hoogste 62, laagste .50 ct.var kens hoogste 48, laagste 38 ct.alles per kilogram. Gister werd aan h-et Departement van Justitie te 'sGravenhage aanbesteed het driejarig onderhoud, aanvangende 1 Jan, '07 letn eindigend© 31 Dec-. '09, van het rechtsgebouw en het huis van bewaring -te- Middelburg. Laagste inschrijfster was d-e firma M. K. Jeras en Zn. te Middelburg resp. voor f 2133 en f 5220. GOES. Aan het ministerie van justitie werd gisteren aanbesteed het drie-arig onderhoud .van de strafgevangenis te Goes. Minste jnschrijVer d© heer A. Jacobs te Goes voor f 2270. SCHORE. Voor het bouwen van een landbouwschuur .voolr Gebr. Visser, arch. W-. ,Sterk, schreven in: W. Kloosterman, Kapelle, f3445 Maris, id., f3149; Kosten, Wemeldinge, f3275; Mollet, Hansweert, f3045; Knuit, id., f3000; Goedemondt, id., f2899; Jacobs, -Goes f2976; Karelse, Kruiningen, f 2975Wiondergem, id., f2620; Baveco, id., f2548; Van Doorn, Krabbendijke, f 2689Jansen, Nisse, f 2639. Omtrent de 15, 16 én 17 Februari a. s. te Utrecht te houden, tentoonstelling, uit geschreven door de onderafdeeling Utrecht en omstreken van de V. P. N., wordt mede gedeeld, dat o. m. zal tentoongesteld wor den konijnenvleesch gerookt e-n verwerkt tot worst. Doordat op zekere-n tijd van het jaar overvloed heerscht van dit vleesch, wil men, door bet te 'ro-oke-n of tot worst te verwerken, aantoonen dat het op die wijze bewaard kan worden. Tevens zulten de konijnen ook ingezon den kunnen worden uit een oogpunt van pelswaard-e, tsrwijl bovendien de medewer king is verzocht om, door het vervaardigen van huishoudelijke voorwerpen van ko nijnenvellen, ook hierop de aandacht, te vestigen. Een Engelsch blad meldt, dat. iemand een eenvoudig middel gevonden heeft om rijpe vruchten geruimen tijd voor bederf te bewaren. Hij liet ze tien minuten lang in een bad v,a,n koud water met 3 pet. for maline. Vruchten, di-e niet geschild wor den voor men ze eet, aardbeien b.v., deed hij1 dan nog vijf minuten in zuiv-er koud water. In het Journal van den Board of Agriculture zal er een opstel over deze behandeling verschijnen. De minister van landbouw heeft goed gevonden te bepalen da,t de gewone rijks- voorjaarskeuringen van tot dekking be stemde hengsten in 1907 gehouden zullen worden voor de provincie- Zeeland o-p 14 Februari te Ka, t ten dijk e en op 15 Februari te Hul ,s t. Men meldt van Tessel: Het is hier een veelg-evolgd gebruik, dat de boereplaa-tsen om de 6 jaar in het open baar /worden verhuurd. 1907 is nu weer het jaar ,dat vele boerderijen van bewo ner verwisselen. De huurprijzen zijn enorm hooger dan zes jaar geleden, ©en gevolg jnede van de beste jaren, die het boerenbedrijf heeft doorgemaakt. Er zijn plaatsen .verhuurd, die van 4600 gul den pieer aan huur doen dan zes jaar geleden. ,Een huur van 90 a 100 gulden per bunder is geen op zichzelf staand feit'. Of (ter van kan worden „afgehaald" is nog een open vraag. De Boomgaard. „Het zal van 't jaar niet veel zijn met de appelen, want er zijn er verleden jaar te veel geweest" of „de peren zullen dit jaar nog al wat geven, want wij hebben er in geen twee jaar gehad". Deze en dergelijke uitspraken worden jaarlijks vele malen bij het spreken over den boom gaard of over den stand van het ooft gehoord. En toch is er geen goed aanneem bare reden, waarom boomen, het eene jaar wel en bet volgende jaar geen vruch ten zouden geven, als ze behooriijk ver zorgd worden en het weer vorst ge durende het bloeitijdperk niet tegen werkt. Maar, vergeet dit niet, de boom gaard moet behoorlijk verzorgd worden. En die verzorging moet reeds tijdig be ginnen. Nu al. Ga in uw boomgaard en ontdoe uw boomen en struiken van alle onzuiverheden, als daar zijndoode tak jes, half- en heel verrotte bladeren, en alles, wat niet is „gezond hout". Verza mel alles en verbrand het. Bespuit daar na uw boomen en struiken met bordeau- sche pap, als gij reden hebt om te meenen, dat ze wel eens aangetast worden door schurft, (of liever als gij wel eens schurf tige vruchten hebt), door monilia-rot (als de appels en peren reeds voor zij ge heel volgroeid zijd, aan de boomen iu rot ting overgaan, waarbij zij dan bruin of zwart van kleur worden. Borstel in den herfst en in het voorjaar stammen en dikke takken met een boomborstel en be strijk ze met kalkmelk. Maak den grond van den stam tot een meter buiten de kruin voorzichtig los en open en strooi wat kalk (vooral bij de kerseboomen), als ook volop thomasslakkenmeel, been-leren- meel of een andere phosphaatbemesting. Wanneer dat alles gedaan is, kunt gij een beetje wachten. Daarna maar niet later dan in het begin van het voorjaar moet de bodem bemest worden met kali, in den vorm van Patent Kali Van den stam tot een meter buiten de kroon strooit ge één halve Hectogram patent kali per Ms (vierkante meter). Deze pa tentkali wordt lichtjes ondergewerkt. Wil men gezond, krachtig hout hebben, wil men de boomen bestand doen blijven tegen invloeden van weer, schadelijk ge dierte, eventueele ziekten enz., dan ver- zuime men deze bemesting met patent kali niet. De kalibemesting van den boom gaard is één der voornaamste zaken, die men te betrachten heeft. De vruchten blij ven daardoor gaaf en frisch van kleur, gezond an lekker van smaak en reuk. Verder kan men in het voorjaar één of twee maal den bodem met gier of beer bemesten of pl.m. 20 gram chilisalpeter per M'-' geven. Men geve echter niet te rijke stikstof bemesting daar het wel eens voor komt, dat daardoor kanker aan de boomen komt. Bij rijke kali en phosphorzuurbe- mesting kan en moet men natuurlijk wat meer stikstof geven. En nu aan den gang schoonmaken, kalken, bespuiten, bemesten Drie Misdeelden. Langzamerhand maar zeker dringen de nieuwere begrippen op landbouwkundig gebied tot de landbouwers door; gaande weg wordt gebroken met de oude manier van doen en begint men af te wijke-n van de door vader ©n grootvader gevolgde sleur. Daartoe is h-eel wat krachtsinspan ning noodig geweest, en aa,n die- taak moet nog dagelijks gearbeid worden. Want) niets in moeilijker dan van geslacht op ge slacht' overgeërfde gewoonten en gebrui ken -te veranderen, uit te roeien. Maar in den laatsten tijd is er dan ook storm ge- loopenlandbouwonderwijs, landbouw- tijdschriften, landbouwcouranten, land- bouwartikelen enz.tentoonstellingen, proefvelden, proefstations, lezingen, en nog eens enz. Ziedaar zoovele krachten, die uitgewerkt hebben en nog uitwerken, om het bolwerk van sleur en ouderwetsche- meeningen te overrompelen. En, h-et moet gezegd: de strijd is met te vergeefs ge weest. Kom in w-elke streek ge wilt, tot in het meest afgelegen hoekje van ons land, overal ziet ge verandering. Vruchtopvolging, bewerking van het land, behandeling van bet vee en honderd andere dingen meer hebben wijziging en verbetering ondergaan. Niet het minst ook de wijze van bemesting van het land. Het gebruik van kunstmest, van kalk, stikstof- houdende meststoffen, phosphaten, van Stassfurter kalizouten neemt op merk waardige wijze toe. Vooral het gebruik

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 3