BUITENLAND, U!T DE F E R h., BINNENLAND UIT ZEELAND. Als de commissie van redactie echter be sluiten mocht om zich een theologia mo- ralis aan te schaffen, dan moet het goed uitzien, of die kerkelijk is goedgekeurd. Wij zeggen dit maai-, omdat anarchist Kloosterman op dit punt minder aange name ervaringen heeft opgedaan te Rotter dam. Doch van deze vermakelijke geschie denis zal de commissie van redactie niet veel mededeelener zit niets in, wat „pro pagandistisch" kan genoemd worden. En om nu aan 'te toonen, wat „duffe dompersactie" vermag, zijn wij eens op onderzoek uitgegaan. De secretaris van hel plaatselijk Comité voor Kath. Soc. 'Actie fe Cioes deelde ons mede, wat in ruim één jaar iijds zooal is gebeurd op hei gebied van verspreiding van lectuur. Er wer-len in dien tijd in Goes en om streken verspreid 2050 vlugschriften, 1100 vliegende blaadjes, en ruim 600 brochuur- 'Ijes van verschillenden inhoud; dan nog 140 scheurkalenders van de K. S. A. De K. S. A. is vooreerst nog niet „in ilen modder gestikt!" Wij willen nog mededeelen, dal die dom pers-actie op alle plaatsen van Zuid Bevel- land, waar Katholieken wonen, op denzelf den voei zal worden voortgezet, en mis schien ook nog buiten Zuid-Beveland. 'I Is wel „droevig". voor u. Jules. Bestrijding van werkloosheid. De ar. „Rotterdammer" schrijft: De anarchist Frederik van Eeden, doet in enkele bladen een oproep om hulp, ge richt tot de „meer gegoeden'1, om hem te steunen bij zijn pogingen tot bestrijding van de werkloosheid. Een anarchist, die zich wendt tot „de meer gegoeden" met een verzoek Dat is nieuw En dien steun vraagt hij dan om in zijn magazijnen allerlei artikelen te kunnen vorkoopeu, aan arm en rijk, terwijl hij hij den arbeid dar, den dienst bezigt van de werkloozen Aan die werkloozen wenscht hij op die wijze dan „een bestaantje" te verschaffen zooals hij het uitdrukt. Hier is iets, dat wringt, Natuurlijk is het uitstekend weikloozen in hun ellende tegemoet te komen. Maar als er, zooals in Amsterdam, groote magazijnen worden opgericht, het eene na het andere, gesteund door giften van de „meer gegoeden", welke magazijnen dan personeel in dienst hebben, dat op die, manier geholpen wordt aan een poover „bestaantje", dan is tegen zulke onder nemingen door den nijveren* middenstand, die geen giften krijgt, en niet van zulk karig bezoldigd personeel kan gebruik maken, niette eoncurreeren. En wie den middenstand uit het m'aat schappelijk organisme wegdrukt, ontneemt aan het lichaam zijn ruggegraat. Daarna blijft alleen over de oorlog tus- schen arm en rijk. Me.t meer ellende, dan tot dusver nom gezien. is. FRANKRIJK. De Pauselijke Encycliek aan de Frantche katholieken is verschenen. De H. Vader verklaart daarin allereerst, dat hij zeer diep medegevoelt het lijden, dat de Fransche katholieken ondergaan en dat een kreet van smart doet klinken door ge heel de Kerk God verzoet hem dez^ droef heid echter door den grooten troost, dien de sterke eenheid der Fransche katholieken biedt. Niet enkel, zoo vervolgt de encycliek, is..de oorlog verklaard aan het christelijk •geloof, maar aan alle bovennatuurlijke gedachte. De geloovigen moeten zich wapenen met geduld en hoop op eindelijke" zegepraal, doch daarvoor is noodig, dat ze éèndrach- »-tig blijven onder elkander en één met den H. Stoel. Niets bewijst meer de waarde dezer éénheid, dan de voortdurende pogin gen van de vijanden der Kerk, om die heid te verstoren. De vijanden der Kerk beweren, dat zij zelve den strijd wil en zelfs de vervolging wenschen zou, maar zij blijft trouw aan hare taak en iedtr weet, dat niet zij het was, die den oorlog uitlokte, en evenmin ver langt zij het lijden harer kinderen. Wat de beschuldiging tegen den Paus betreft, als zou hij de goederen der Kerk hebben prijsgegeven, herinnert de Encycliek er aan, dat de Staat door aan de Kerk een organisatie op te dringen, die zij zonder verloochening harer goddelijke instelling onmogelijk kon aanvaarden, haar nu ge noodzaakt heeft voor de onrechtvaardige berooving te wijken. Valsch is de bewering, dat de Paus in Frankrijk zou afkeuren wat hij iu Duitsch- land goedkeurt; de Duitsche vereenigingen voor eeredienst die trouwens ook niet meer dan geduld werden, erkennen de hiërarchie, wat de Fransche wet niet doet. Wat de verklaring van aangifte betreft, wellicht zou de H. Stoel daarin hebben toegestemd, wanneer de circulaire van den minister niet een onduldbare positie aan de priesters had aangewezen. Aangaande de nieuwe wet van 2 Jan. eindelijk zegt de Encycliek, dat zij met betrekking tot de kerkegoederen een roof- wet, en aangaande den eeredienst een wet is van anarchie zij maakt de eerste wet nog erger en moet door den Paus be slist worden afgewezen. Ten slotte doet de H. Vader een beroep op het oordeel der geschiedenis. Eens zal men erkennen, dat de Paus niet den Staat wilde vernederen, noch ook den regeerings- vorin bestrijden, maar slechts het werk be schutten van den goddelijke» Stichter der Kerk. Deswege verlangt hijeerbied voor de hiërarchie, onaantastbaarheid van de gcede- ren der Kerk en vrijheid van eeredienst. Stelselmatig gaat men in Frankrijk door met de zeden te vergiftigen. De ..N CtV' meldde dezer dagen In de Parijscho „Moulin Rouge1' wordt sedert een paar dagen een pantomime vertoond, „Rève d'Etrypte", met mede werking van de gewezen markiezin De Belboeuf, geboren markiezin De Morrty, nicht van Napoleon III en Collette Wi'ly, echtgenoote Gauthier-Villars, gezegd Willy, muziekbeoor lelaar. Die pautomime is zoo schandelijk, dat zelfs het Parijsche publiek ervan walgt (doch niettemin in ontzaglijken getale kwam kijken' Na het eerste be Irijf hebben er woelige tooneelen plaats gehad en tijdens het tweede bedrijf werd aanhoudend gefloten en werden allerlei voorwerpen op het tooneel geworpen. En de pers verwaardigt z'ch niet, daar over een afkeurend woord te zeggen. Neen, zij vindt het nuttiger werk, meer in oveieenstemming met de eischen van den nieuwen tijd, kloosterschan lalen te ontdekken. En de overheid, althans haar dienaren, helpen daarin mee, soms op waarlijk fijne, ridderlijke manier. Een meisje, dat vvis opgevoed bij de Zusters van St Anne d'Array nabij Vannes kwam in dienst bij den prefect. Dezen zomer nu vroeg het meisje plot seling, daar mijnheer de prefect in zijn vacant ie op reis ging, dien tijd bij hare vroegere weldoensters te inogen doorbrengen wat haar gaarne werd toegestaan. Na twee maanden ging ze in haar dienst terug en nu bleek, dat ze al dieu tijd een volledig dagboek had gehou len van de straffen, die aan kinderen iu het gesticht waren opgelegd en andere wandaden der religieuzen. Daarmee gewapend, deed de prefect een „onderzoek", ondervroeg de kinderen die meerendeels zwak van zin zijn en schreef toen prachtige artikelen aan den „Matin Waarom geen klacht bij 't gerecht inge diend? Omdat dau al te gauw de onwaar heid der onthullingen zou zijn gebleken Eerst moest door alle bladen en blaadjes -het bericht de ronde doen, bv. dat er vreese fjjk<x sterfte heersclite onder de verpleeg d'eift.ln St. Anne d'Auray. Dan pas mocht blijken dat er op de tweehonderd voor een ziekelijke kinderen verleden jaartwee gestorven waren. En thans lezen we in het ,.H. v. A" Uit het verder onderzoek, ingesteld door den correspondent van „Le Oroix" te Vannes, blijkt meer en meer dat de beschuldigingen door de Parijsche Matin" uitgebracht tegen het toevlnchts >ord van St. Anne d'Auray, enkel een samen weefsel van grove leugens waren. Maar het doel is bereikt ziet ge Tallooze liberale bladen hebben die beschuldiging tegen weerlooze vrouwen ovei genomen, maar voor zoover wij weten heeft geen enkel de logenstraffing overgedrukt en de Parijsche Matin" zeker in de aller eerste plaats niet. Hoever het in Frankrijk is gekomen met willekeur en knevelarij blijkt uit het feit, dat het parket van Mortain, Manche, sedert veertien dagen al de brieven iu beslag neemt cd opent, gericht tot de Ursulinen dier stad. Eiken dag komt de veldwachter de zusters verwittigen, dat, als zij willen weten wat haar geschreven wordt, zij op het parket hare brieven moeten komen lezen Te Tours werd door de ui td rij vers een oude zuster van 83 jaar bij zeer koud weer, bijna" stervend uit het klooster op straat gedragen. En zij had in den Krim en den oorlog van 1870 zich als liefdezuster hon derdmaal in levensgevaar begeven om de gewonde Fransche soldaten te verplegen en hun laatste uren te verzachten. En het Fransche volk werpt haar in het hartje van den winter op straat. De heidenen zouden een dier nog beter behandelen. Te Chatillon-sur-Sèvre zijn anticlericalen in de kerk gedrongen met een pop op den arm en hebben aan de doopvont een parodie op den doop vertoond. Zij begoten de pop met rooden wijn en besmeurden de doop vont Heldhaftig De dochter van den onder-voorzitter der Fransche Kamer Ra b i e r is ernstig ziek. Om haar een liefdevolle verpleging te geven, heeft papa R a b i e r aan een nog niet ont bonden Congregatie verzocht hem een paar Zusters te zenden Als de dochter van R a b i e r hersteld of gestorven is, worden de Zusters verjaagd. Lasterlijk geschrijf. Eenige maanden geleden vertelde het beruchte Parijsche anti clericale blad „'1 Action", dat een geestelijke van Charenton vicaris aldaar zijn standplaats verlaten had in gezelschap van een dame uit zijn parochie. Nu zijn er te Charenton vier vicarissen. Een van deze vier moest dus de voort vluchtige zijn, en daar geen naam werd ge noemd in de „Action" kon ieder van de vier vicarissen van Charenton zich het bericht aantrekken. Nu had geen der vicarissen van Charenton zijn standplaats verlaten en veel minder in gezelschap van een dame. Zij brachten de zaak dan ook voor de rechtbank van Parijs en deze veroordeelde de „Action" wegens het lasterlijk bericht tot 50 frank boete en 100 frank schadevergoeding aan ieder der vier geestelijken vun Charenton. Nog een ander blad werd vervolgd ter zake van dit bericht, nl. de „Petit Troyen" die het stukje had overgenomen van de „Action11 en zich daarvoor had te verant woorden voor de rechtbank te Troyes De rechtbank te Troyes heeft ook boete opge legd, en schadevergoeding De schadever goeding is hier echter aanmei kelijk hooger gesteld, n.l. 400 fres aan eiken vicaris Lour des niet gesloten. Iu te genspraak met in sommige r laden hard nekkig circuleerende berichten, als zou de grot van Lourdes gesloten worden, kan het volgende mede gedeeldAan de grot is hoegenaamd niets veranderd. De regeeriugs- ambtenaar TardiF die zich onlangs bij de geestelijkheid aanmeldde, heeft enkel de papieren in beslag genomen, waaruit blijkt dat de grot eu omstreken verhuurd ziju, en dat de 2 personen, die alles gehuurd hebben, uitgenemen de kerken, aan den heer Tardiff de huur moeten betalen, Het is dus juist, wat het artikel van de „Croix" zegt: de rèquestre moet het nu maar vinden met de huurders; de bisschop is van alles af; ofschoon dit natuurlijk aan leiding zou kunnen geven tot een proces meent ieder te Lourdes, dat de toestand zal blijven zooals zij is. Dit wil nu niet zeggen, dat de Regee ring later geen moeilijkheJen kan maken, bijv. door go •ui pelgriinstreine.n toe te staan, enz. Doch dit nn-et men afwachten. De hoofdzaak is, «lat de heer Tardil' absoluut geen moeilijkheden gemaakt heeft. Alles blijft dus aan de grot voortgaan zooals vroeger. Er is absoluut geen ver andering. Wel heeft do bisschop natuurlijk zijn paleis te Tarbes moeten verlaten en bewoont hij weer voor goe 1 liet „Chalet", kort bij de Basiliek In do parochiekerk is de heer Tardif ook séquestro; daar gaan de diensten als vroeger, uitgenomen, dat er geen kerkfabriek meer bestaat. De minister van justitie, Guyot Des- saigne, heeft nu officieel een vvelsvoor- sbel ingediend, strekkende om d«e eedsfor mule aan de presidenten van de jury enz. opgelegd zóó te wijzigen, dal. de woor den: „voor God en voor de Menschen" er uit vervallen. Had de minister maar niel heler go- daan den «eed heelema-d al' le schaffen? Wat blijft er nu van over? De burgemeester van Wasquaehall, mijn heer Le jeune Mullie'r, droeg aan oen deur waarder op om de pastorie te doen slui ten. I)e deurwaarder weigerde echter. Toen ging de burgervader met zijn secretaris, door twee veldwachters vergezeld, er zelf op uil. Hij sommeerde den pastoor en do kapelaans om hel gebouw te verlaten. De zen protesteerden maar werden verdreven. De veldwachters moesten in 'I huis blijven slapen om de priesters te beletten er in terug te koenen. De maire van Monleel drong Zondag tijdens de H. Mis, terwijl do pastoor aan 't prediken was, de kerk binnen. Op grov 1 manier interpelleerde hij den geestelijke, bedreigde hem en beval hem te zwijgen. Hij eischte zelfs, dat hij de kerk, die aan de gemeente behoort, en niet aan de gees telijkheid, zoo spoedig mogelijk zou ver laten. De pastoor ging echter rustig voort met 't opdragen van de II. Mis en de ge loovigen zetten den burgervader eenvou dig buiten de kerk. RUSLAND. Omtrent den moord op generaal Paw lof nog de volgende bizonderheden Men ver moeit dat de moordenaar zijn inlichtingen van Pawlof's eigen ondergeschikten heef'c ontvangen. In bijna acht maanden had de generaal ziju dienstwoning iu het gebouw van het Hoog militair gerechtshof niet meer verlaten hij wandelde slechts in den tuin daarvan. Ook de vlucht van den dader bewijst hoe goed hij over de iurichting binnen de muren van het groote gebouw was ingelicht. Dit feit bezorgt de hooge ambtenaarswereld in Petersburg een zeer onbehagelijk gevoel. Nog erger moet liet in hofkringen zijn, waar de moord een bijna verpletterenden indruk heeft gemaakt en het vertrouwen iu Stolypin sterk ge schokt. Men verwijt de politieke politie onbekwaamheid eu misleidende verslagen over de revolutionaire beweging. Er gaan weer stemmen op voor een militaire dic tatuur, hoewel men het gevaar daarvan erkent. In de provincie gaat het anders dien kant al uit. Te Jekaterinoslaf heeft b. v. de gouvernenr bekend laten maken, dat de eigenaars en alle bewoners vau huizen, waarin bommen worden aange troffen, voor den krijgsraad worden gebracht Huiseigenaren, die naar bewezen werd, niets van zulke bommeu wisten, zijn tot 3000 roebel boete veroordeeld. Iu elke zaak wordt overwogen of men hun huizen ook in beslag zal nemen. Maar om tot den moordenaar van Paw lof terug te keeren vermoedelijk is hij reeds opgehangen Tenminste is de man door den krijgsraad in Peter en Paul-ves ting tot den strop veroordeeld de terecht stelling zou spoedig plaats hebben De onbekende heeft tot het laatste toe ge weigerd zijn naam en stand te noemen; hij sprak enkel zijn voldoening over zijn succes uit Nog steeds onrustbarende berichten om trent den hongersnood in Rusland. In de buurt van Bakoe zijn meer dan lOüü per sonen letterlijk verhongerd De kindersterfte is ontzettend. In Ardatow maakte de wan hopige bevolking zich aan gewelddadig heden schuldig. DU1TSCHLAND. Het aantal stakende schoolkinderen in de provincie Posen is nu van 48000 tot 39000 gedaald De Piuisische overheid heeft de volgen de middelen tegen tegen de beweging te baat genomen zwaardere belasting van de weerspannige bevolking door liet aan stellen van ineer onderwijzers op kosten van de gemeentekasintrekking van do staatstoelagen voor het onderwijs; school- arrest; en bestraffing van stakende school kinderen in de hoogste klassen, door hen te dwingen ook na den schoolplichtigen leeftijd het onderwijs te blijven volgen En verder wordt alle aanmoediging van do beweging in woord en geschrift door de rechtbanken streng gestraft. Mooi voorbeeld. Als eon foil kan vermeld worden, dat door den heer S., caféhouder in Limmel (Limburg) op Nieuwjaars lag geen drupp -1 sterken drank geschonken werd aan wien hel ook vroeg. Humor in de Verzekering. I'it het jongste jaarverslag der Bijks Verz >ke- ri-ngsbank knippen wij 'het volgende stukje kostelijke humor: „Door een der geneeshieeren van een grool ziekenhuis word opgemerkt, dal in dien er een zeker aantal patiënten, b.v. met, beenbreuken aanwezig is, waarvan de eene helft krachtens de Ongevallen wel 1901 verzekerd is, de andere niet, de -ver zekerden zich nog steeds niet in slaaf ge voelen te looppa, veel minder hel zieken huis te verlaten, nadat de andere needs sedert wieken, soms sedert maanden aan hel werk ziju. „Ook trof hot iediarein arts, die de weke lijkscihe zitling in dal ziekenhuis bijwoon de, ilal de verzekerde patiënten met been- [iactoren in een zeker stadium der genie zing over het algemeen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. In het algemeen werd meermalen alleen aan de wijze van optreden va.11 een patiënt gemerkt, of hij volgens de Ongevallenwet verzekerd was of niet. „Dergelijke trage arbei lsh -rvatiing werd door vele artsen voor hel in werking tre den der Ongevallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt. (Tij1'-) Alcoholisme. Zeventig por hon derd dieven, die in de gevangenis boelen, zijn jeneverslaven „Negen on zevenlig per honderd landloo- p.-rs zijn borrelmannlsn „Aoht-m-tachlig per honderd moorde naar-s zijn kroegzitters". Aldus l'aul Bourge-t in een redevoering onlangs te Parijs gehouden in do pcadeniie- zitting lol belooning voor heldenmoed. GOES. Vrijdag 18 Januari zal voor de vereerriging voor Algemeen© Wetenschap pelijke Belangen alhier optne-ten dhr. H. Van der Manden.', journalist (e Gronin gen, mei bol onderwerp: Scheidsgerecht en bemiddeling, haar wezen en haar ontwik keling in de betrekkingen der volkeren. -Zaterdag had vrouw K. hel ongeluk iu staat van dronkenschap te vallen. Zij kwam zoo hevig met haar gelaal op de straat terecht, dat zij per brancard naar liet. ziekenhuis vervoerd moes! worden. Zaterdag ging een paard van M. de B. op hol op den 's Heer Hendrikskindetrenr 1 ijkDe kar ging van den dijk mei hot ge volg, dat een kind overreden werd, bel. welk erg gewond was en per wagen naar den doktert moest worden gebracht. MIDDELBURG. Vorige week is door tij dige ontdekking 'n grool onheil voorko men. Op een der Eng. kantoren was een plafond in brand geraakt. Gelukkig kwam toevallig nog iemand in de kamer, waar de- brand ontstaan was, kijken. Hij zag het vuur en mei behulp van een minimax- brandhlusscher, in het gebouw aanwezig, werd do brand gebluscht. Als men hel niet ontdekt had, zou zeker een felle brand zijn uilgebroken. VLISSINGEN. Tot conducteur der pos terijen 3e klasse op hel zeiepostkantoor Vlissingen-Queenbureau met standplaats Vlissingen, is mei ingang van 16 dezer benoemd R. Roosenbeek, thans brieven besteller le Botterdam. In de Groote Kerk waar op 23 Maart de De Buy ter-cantate zal worden uitge voerd, zal hij hel orgel een galerij ge bouwd worden, waarop 500 uitvoerenden kunnen plaats nemen. Behalve de cantate zal nog een ander stukje worden uitge voerd, getiteld „Klein Nederland", voor solo en koor, gedicht door den heer I'. Landsman, en g,etoonzel door den heer Van 'I Kruijs. Als soliste is uitgenoodigd mej. Clasine van StarrenbuTg, sopraan zangeres te 's Gravenha-ge. Bovendien zul len medewerken een orkest van 25 koper en slaginstrumenten en de organist der Groote Kerk, de heer A. P. Varel. De Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft weder een belangijrke opdracht gekregen, n.l. het vervaardigen van machines en ketels voor een op de werf der firma. Bonn Mees te Rotterdam te bouwen vracht boot voor de Botterdamsche Lloyd. Woensdag 30 Januari a.s. wordt door „Vlissings Mannenkoor" hel tweede con cert in dit seizoen gegeven. Dit concert belooft bijzonder muzikaal genot aan de liefhebbers van goede muziek. Het bestuur van „V. M." is er in geslaagd zich te verzekeren van de medewerking van drie ai-listen, wier naam in de muzikale we reld een goeden klank heeft. De heer Rose-velt., oudst gezagvoer der hij den prov. stoombootdiensl op de W-ester Schelde, zal belast worden met het bevel over hel stoomschip „Westen schelde". De weleerw. heer E. I'. Bengs zal Maandag 21 Januari voor de II. K. lees- vereenigting een lezing houden over eten populair onderwerp. OVEZANDE. Gisteren trad alhier op, in de Iwi-beïlgVajn,.1. Koens, dihr. (Arnold Smits uit. Leiden. Na te zijn ingeleid door dhr. Kosters, ais voorzitter van hel Goesche Comité van Kath. Soc. Actie, die voor namelijk wees op den ernst der tijdien en de noodzakelijkheid van hel vercenigings- leven. Dhr. Smits besprak breedvoerig de werkzaamheden van hel Centraal Bureau te Leiden, nam vergelijkingen met den üuitschen Volksverein. om Ie doen zien wat wij moeten doen voor de K. S. A., en dat wij dan dezelfde vrachten, ja., nog meer vruchten wellicht kunnen plukken dan d© Volksverein.; een aansporing om in denzelfden geest werkzaam te zijn en beschouwde als grootste kracht der K. S. A. de pers, en daarom werd alle aanwe zigen op 't gemoed gedrukt toch steeds de li 0 0 lil s ch e p e r s te steunen en li i e I te b e v i 1.1 e n, dal helaas nog al eens voor komt. De geheel© lezing weer te geven is overbodig, daar dhr. Smits onlangs de zelfde lezing le Goes hiel-d, waarvan men hel breedvoerig verslag in dil blad heeft kunnen lezen. De zaal van dhr. .1. Koens was te klein, -tol op straat, vóór de ramen was een aan dachtig gehoor. Tijdens de pauze moedigde de pastoor de aanwezigen aan ook hier een afdeeling -der K. S. A. te stichten, en het. woord van den pastoor was geien jjdele klank, liet Voorloopig comité was spoedig saam- gcsleld en beslaat uit de hee'nen: A. Rijk Pz., voorzitter; B. <1. Lambers, secre taris; L. Timmerman, penningmeester en J. C. Bosseel. Deze heenein hadden hel genoegen reeds 105 personen als dona teurs le mogen opschrijven een zoo groote aanwinst voor de K. S. A die men niet verwacht had. Na de lezing sprak de pastoor ongeveer als volgt: In de eerste plaats uil naam mijner pa rochianen en natuurlijk ook uil mijn naam, mijn dank aan bet Goesche Comité, dal zoo belangloos vo-or d-e K. S. A. werkt, «lal. zich niet tevreden steil in eigen paro chie alleen te werken, maar Zuid-Beveland nog daarbij gaat bewerken, he-eren ik w-ensch u veel succes en Gods besten zegen. U, mijnheer Smits, onzen hartelijke» dank voor uwe interessante-, leerzame re-de, gaat voort met uw arbeid en d-e K. S. A. zal worden in Nederland zoo gij ons in kleuren en geuren hebt geschilderd de Duitsche Volksverein. En gij, mijne pa rochianen mijn dank, -dal gij aan den op roep van het Goesche Comité hebt ge hoor gegeven, het aantal aanwezigen heeft mijne verwachting verre overtroffen en vooral dat gij zoo bereidwillig waart ter Stond donateur le worden van de afdeling Ovezande der K. S. A. Ik wist wel, dal, er le Ov-ezande actie genoeg was, ik ken mijn© parochianen wel en daarom heb ik mij onlangs zoo geërgerd, toen in pas groot Katholiek dagblad te lezen stond, dat er op Zuid-Beveland geen arlie bestond. Dal was al te bont, mijne parochianen voor ge-heel Nederland aan don kaak te stellen pis geen actie bezittende- menschenik- nam al spoe dig d-e pen itier hand om een protest ar tikeltje aan dat blad te zenden. Doch voor ik daarmede gereed was, was mij de „Nieuwe Zeeuwse he Courant" voor, gij allein hebt. hol. kunnen lezen. Nu hier een een af dee ling der K. S. A. is geslicht, waarmede ik zeer ben ingeno men, zal ik u even mededeelen wat ik le Ovezainde nog wensch te do-en en nog wel dit jaar. Ik zal niet tic veel van u ver gen, van ieder een kleinigheid feien eigen lokaal een patronaat en een jonge- lingsvereeniging. Ik zal er voor werken, daar kunt ge staat op- maken. In dat lo kaal kan dan vergaderen de a-fdeeling dei- li. S. A., de kiesvereeniging, de Jozefsver- ceniging, hot patronaat pn de jongelings- vereeniging, en hiermede heb ik gezegd alleen nog dhr. Smits een tot spoedig weerziens toegeroepen, algemeen applaus. Van Ovezande gaat de victorie uit van K. S. A. op Zuid-Bevielanddat allo pa rochiën op dezelfdte wijze volgen. Nog zij vermeld, «lal er een Goesche colporteur aanwezig was, die vóór de ver gadering reeds 150 brochure» had ver kocht dit ter navolging op andere ver gaderingen. WEMELDINGE. Als een bijzonderheid meldt men, dat de vorige week alhier in het kanaal een zeehond zwom. Dit beesl is waarschijnlijk hij hel schutten van een schip binnen gezwommen. Zaterdagmor gen werd het dier door den jachtopziener B. van Ierseke doodgeschoten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 2