ilad Zaterdag 12 Januari 1907. Derde Jaargang. op het I Imité van te GOES. cent dd /an Effecten. I'gtocht. iNDRIKSE. H$t de ERDERS Blad. ttORN, a KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUVfSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. l)e vrijzinnige pers en haar vrees voor wonderen. BUITENLAND, BINNENLAND. UIT ZEELAND. HHOBDGH omboord. L '«namiddags JNd. 6. leuws en illu LOOP is. Ie directie. >ank, )9V2 pet, Itupon 1 Juni ade. hotel de KindereD Iagsel van Kruiden 'dpijn, Nier- en Lever- Jichten Zenuwlijden, (verzweringen, vurig- enz Het bloed wordt ;n alle slechte stoffen Ide urine verwijderd, volgens de wetenschap :en-mengset (systeem ift nieuwen levenslust, cht. Zift gif ziek en ne middelen ot mld- gehruikt dan slechts Joef levert het bewijs, feanwijzing f 1,50 tegen Itten tegen rembours I-geneeskundige, I03, Amsterdam. |-6, ook Zondags. irziet U van in de R -K. iotheken, - i gij zeker, I oede boeken taalt en dan ;ij tevens de aak. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 contant ,0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37Vj, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen:'Een bomaanslag; de ijsbaan der .Deventer ijsclub; de nieuwe lijfarts en assistent van den Paus; Z. H. Pius X, naar de laatste fotografie; uitzettingen in Frankrijk; president Roosevelt te Pana ma; Nebogatow voor den krijgsraad; oen nieuwe uitvinding op 't gebied der tele grafie; Marconi in Venetië; berenjacht in Rusland; Amcrikaansche tapir; een doop aan het Spaansche hof met tekst. Ver haal: hoe de inspecteur Hookver werd bee (genomen. Nog onlangs hebben wij er melding van gemaakt, hoe een zeker scheikundige het wonder van da vloeibaar-wording van het bloed des H. Januarius over welk won der we ook reeds; vroeger schreven trachtte te vernatuurlijken; een poging in 't werk stelde, om voor dit door de ge leerden onopgelost probleem een sleutel te geven. In het Katholieke Brusselsche blad ,,XX<3 Siècle" vinden we hieromtrent een uit voerig artikel, waaraan de stof voor dit opstel is ontleend. De bedoelde proef dan was gemaakt te Rome in het Volkshuis; een proef, die niets meer of minder zou bewijzen, dan dat de vloeibaarwording van het bloed van den H. Januarius te Napels.... grof boerenbedrog was en heel gemakkelijk na te doen. Wie had die proef gemaakt? Wie deed een radium-straal lichten door den nacht van Roomsche duisternis? Men schreef, dat het was een ingenieur en dat die ingenieuze man luisterde naar den naam van Giaccio. Meer werd niet medegedeeld nopens de geleerdheid of betrouwbaarheid van den proefnemenden uitvinder. Wel is men te weten gekomen, dat mijnheer Giaccio een vriend en medehel per had, een soort impressario h la Bar- num; en deze is de heer directeur van een courant, die er wild-antikatholiek op los schrijft; en den naam draagt van „Asino" (ezel) 'n Italiaansch woord, d.a.t iedereen verstaat, die niet ezel s-dom is. Wat er overigens van die personen aan of niet aan is, feit is, dat in een confe rentie, waarin het tweetal voor het eerst optrad, gezegd is: 1. Dat het bloed van den H. Januarius niet opborrelt, doch slechts in vloei baren toestand geraakt in zeer verschil lenden graad. 2. Dat aan de „bewerking" voorafgaat een schommelende beweging, gegeven aan de kristallen ampul (flesch), het wonder bare bloed bevattende. 3. Dat een koorknaap, om het wondere feit aan het volk te kunnen laten zien, het flesch je bijlicht met een kaars, welker vlam genoegzaam de luchtgesteldheid ver hoogt oin na een veertig minuten het bloed te „ontstollen", d. i. in vloeibaren toestand te brengen. Na deze uitspraken, als opmerkingen vooraf, gegeven te hebben, heeft de heer Giaccio aan de vergadering een fleschje getoond, naar zijn zeggen, inhoudende rundcrbloed, vermengd met zekere chemi sche oplossing. Hij bootste de ceremonies van Napels na; schommelende beweging; brandende kaars, enz. Vervolgens, zoo wordt er bij verhaald, zo.u het bloed gedeeltelijk vloeibaar zijn geworden. De impressario Prodecca had de vrien delijkheid en loyaliteit, er bij te verklaren, „dat het niet zijn bedoeling was, de kwade trouw van de kanunniken van St. Janua rius te willen bewijzen. Zij „laten" het wonder tweemaal per jaar verschijnen zoo vergoelijkte hij onder omstandig heden door een lange traditie gekend en vastgesteld en zij hebben er misschien niet aan gedacht de oorzaak ergens anders te zoeken dan in hun geloof." „Maar ging hij voort wij hebben den oorsprong, de geschiedenis en de oor zaken van het wonder willen aantoonen enwij gelooven geslaagd te zijn". Niet waar, of die heenen ook lichf- geloovig zijn, als ze het geloof willen of liever wenschen weg te nedeneeren. De vrijzinnige Italiaansche bladen waren er als de kippetjes bij, om bovenvermelde ontdekking met veel gewichtig doen te vermelden en de buitenlandsche geest verwante couranten namen die vermelding gretig en in alle bijzonderheden over. Zoo deden in alle landen de organen van het „vrije" onderzoek cn der „zuivere" rede, volgens prof. Bolland. Alleen, let wel, die bladen vergaten tot nog toe er bij te vermelden, wat nu ook algemeen bekend isdat namelijk de wonder-makerij voor de heeren Giaccio en Prodecca een heel onpleizierig eindje, een leelijk staartje kreeg. Daarvoor zorgde een zekere mijnheer Congolani, ingenieur-che- mist, ter vergadering zelve aanwezig. Die heer meende, dat hij in de vrije discussie, die was toegezegd, een woordje mee mocht spreken. Zijn optreden werd hem door de menigte van het „vrije onderzoek" zeer kwalijk genomen en met groote moeite gelukte het hem, niettegenstaande de hatelijkste pogingen om hem zelfs het spreken onmo gelijk te maken, tegenover de stellingen der twee genoeg gekende heeren de zijne uit te spreken en nauwkeurig toe te lichten en te bevestigen met onwraakbaar- waar genomen feiten. Deze luidden: 1. Het is niet juist te zeggen, dat te Napels het bloed van Sint Januarius alleen vloeibaar wordt; er heeft opborreling (bouillonnement) plaats, in onderscheiden mate, op verschillende tijden (hoofdzakelijk twee maal 's jaars) op verschillende plaat sen,' bij verschillende luchtgesteldheid. 2. Het is niet waar, dat de priester officiant aan het mirakuleuze fleschje van Napels een schommelende beweging mede deelt; de reliek rust op 't altaar. 3. Het is evenmin waar, dat de vloei baarheid verwekt wordt door eene kunst matige verhooging der temperatuur Dat was de rechtstreeksche weerlegging van de drie beweerde punten der wijzen van het Volkshuis. Doch 't mooiste volgdede heeren „be- weerders" waren er zoo goedkoop nog niet van af. De heer Congolani bood het tweetal aan, de proefneming nog eens samen over te doen, onder beding van al de benoodigd- heden daartoe te voren aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen: bloed, gestold in tegenwoordigheid van partijen en „het" chemisch bestanddeel met het bloed vermengd na voorafgaande verifi catie. De heeren Podrecca en Giaccio zijn niet ingegaan op dit voorstel van hun weer spreker. Beschuldigen, dat willen ze wel; maar de waarde van hunne beschuldigingen, streng wetenschappelijk bewijzen, daar denken ze niet aan. De „XXe Siècle" laat nog in bij zonderheden uitkomen, dat de vele ver schijnselen, rakende de vloeibaar-wording en opborreling van het bioeÜ van St. Ja nuarius, werkelijk schijnen te bewijzen, dat hier meer is dan een physiologisch (natuurkundig) verschijnsel, zich stelsel matig en werktuigelijk herhalende volgens zekere vormen en vaste voorwaarden. Doch het was ons niet te doen, om een lans te breken voor de eer en de echt heid van het zeer eerbiedwaardige wonder van Sint Januarius. 'tls immers duidelijk, dat 'thier daar toe niet de eerstaangewezen plaats is; duidelijk ook is het, dat de al of niet on betwijfelbare authenticiteit van dit won der de onfeilbare leer der Kerk betref fende het wonder in geenen deele we zenlijk kan te na komen. Maar waar we eens het licht op wilden laten vallen is op 't brutale feit van de kleingeestige wonderenviieei der ongeloo- vigen, en tot wat voor min gedoe die vrees een ongeloovige al brengt, als hij niet alleen geen godsdienst heeft, toch ook nog den godsdienst, den waren dienst van den waren God haat. Ook dachten wij, dat uit dit ééne feit uit honderden wat te leeren viel voor degenen onder de geloovigen, voor diege nen onzer g stveinwmtleta, die onze eigen, katholieke couranten onnadenkend be schuldigen of ten minste vermetel ver denken van eenzijdigheid of oneer lijke partijdigheid en die daarom meenen, zelfs in godsdienstige zaken en kerkelijke aangelegenheden het zuiverst eu het volmaaktst ingelicht te worden door de z.g. vrijzinnige pers,door hun 1) liberale courant. ''tis eenvoudig-weg belachelijk; maar helaas, dat niet alleen: 'tis gevaarlijk en verderfelijk levens. FRANKRIJK. Tengevolge van de instructies, door den minister van Oorlog gegeven, zijn in Frank rijk 5500 priesters en seminaristen in de kazernes aangekomen. De inlijving bij de verschillende regimen ten had zonder die minste stoornis plaats. In een vergadering van den Franschen ministerraad heeft Minister Briand zijn voornemen medegedeeld om vrijkomende kerken, bisschoppelijke paleizen, semina ries enz., te bestemmen voor het onder wijs, of in te richten als musea. Er wordt beweerd dat op de Sacré Goeur van Mont- martre, reeds beslag is gelegd door de wereldlijke overheid en dat deze kerk ter beschikking van het departement voor armenzorg zou gesteld worden. Er kunnen van die kleine feiten voor vallen, die op zich zeif misschien niet als zoo beteekenisvol beschouwd worden, maar die zeer kenmerkend toch zijn voor de;n algemeenen toestand. Zoo onlangs te Amiens. Daar moestl de begrafenis plaats hebben van een dame, burgerlijk gehuwd met een vrijmetselaar; zij was echter haai- godsdienstig© verplich tingen nagekomen. Haar echtgenoot gaf gehoor aan haar laatste wilsuiting en vroeg een kerkelijke begrafenis voor haar. De pastoor van de parochie antwoordde, dat die overledene geëxcommuniceerd was en dat haar stof felijk overschot dus niet in de kerk zou worden toegelaten. De echtgenoot begaf zich nu onmiddellijk naar den burgemees ter, die aan den pastoor deed welen, dat hij de deuren van de kerk open te laten had, want andersDe lijkstoet drong dus de kerk binnen en trok na enkele oogenblikken naar het kerkhof. Onderweg ontmoette mien den kapelaan, die waar schijnlijk met 't gebeurde niet op de hoogte was, en die dus 't stoffelijk overschot ker kelijk ter aarde bestelde. Een afdeeling polilie-agenten bevond zich aan den ingang der kerk. Dit feit is wel héél teekenend voor de wijze, waarop de scheiding in Frankrijk wordt toegepast. Die heeren burgemeesters zijn baas over de kerk niet de pastoor I De op pensioen gestelde kapitein Magniez heeft een schrijven aan de 5000 priesters diakens en seminaristen gericht, die onJer de wapens zijn geroepen. Hij zegt: CJit het leger gejaagd omdat ik katholiek ben, groet ik u, gij die in het leger geroepen zjt, omdat gij katho liek zijt. Als oud-gediende wil ik frank- weg tot u spreken. Gij keert onder de wapens terug met een nog hooger gewijd karakter, dan waarmee gij vroeger bekleed waart tijdens uw eerste dienstjaar. Welke is uw plicht? Gij hebt er een die boven al de andere gaat, die van het evangelie te onderwijzen. Het niet doen te allen tijde, zou voor u laf' zijn. Om het leger te bekeeren, heeft God uwe oproeping toegelattn. Doe het dus met alle mogelijke middeleu. Weest in alles voorbeeldig. Niet alleen voorbeeldig van geloot' en gedrag maar van stiptheid, jver, adel en tucht. Hoeveel soldaten zullen u gadeslaan, die nooit een .pastoor van nabij hebben gezien. Wees hun licht. Uw plicht is te werken voor Christus, hem te verkondi gen op alle manieren. Schik u in eenvoud naar alles „alles" wat het geweten niet verbiedt. Zoodra gij zijt aangekomen moet gij, met vergunnmg van uwen bisschop, vragen om leerling-korporaal te worden. Als korporaal of' sergeant, zult gij meer goed kunnen doen dan als soldaten. En 't is goed dat gij rondom u moet pogen te doen. Ouder, wordt gij ouderen voor onze kleine soldaten. Doe u in alle opzichten eerbiedigen, maak u eerbiedwaardig, Ministerieele aanschrijvingen zeggen, dat er niets mag gedaan worden tegen het geweten Maak daarvan gebruik om de vrijheid van geweten te eischen op welke gij recht hebt, maak er gebruik van om krachtdadig desnoods te eischen, dat alle zedeloosheden die gezegd of' gezongen worden in de kazerne of' op den weg op houden. Maak er gebruik van om ook de anti-godsdienstige en smerige gezangen te doen ophouden, waarin de naam van Christus zelfs wordt uitgesproken, gemengd met de schandelijkste vuiligheden. Om ze te doen ophouden, moet gij u wenden tot uwen kapitein. Scheept hij u af, wend u dan hooger tot uwen commandant, kolonel generaal, minister zelfs, den hierarchischen weg volgende maar doe ze ophouden, 't is uw recht ook, aangezien die liederen of woorden verboden zijn door vroegere mi nisterieele aanschrijvingen. Vrees niet, gij zult het winnen indien gij vastberaden zijt. Wat doet het er toe of gij onaan genaamheden hebt om tot dien uitslag te komen. Maar men kan u daarvoor niet straffen want het is uw recht. En indien men toch voortging, zing dan in de kazerne en op marsch geestelijke liederen, waarmee gij slechts ophoudt wan neer men met de vqile liedjes ophoudt En nu, goede moed! Weest vrooüjk! Wie voor Christus lijdt moet vroolijk zijn. Indien gij krachtdadig zijt. zult gj spoedig zien dat gij zeer veel goed kunt doen in 't leger. De soldaten zijn in den grond over 't algemeen goed Er zijn alleen maar eenige schoeljes en die moet ge doen zwij gen. Onderwijst aangezien tot u het woord van Christus is gericht: Gaat en onder wijst alle volkeren. Moed dus, moed! Weest goede soldaten. De .correspondent van de Echo de Paris te Rome meldt dat de Paus wel den Pie terspenning uit Frankrijk, als totnogtoe, zal aannemen, maar ze, desnoods met een gift vermeerderd, aan de Fransche kerk zal geven. RUSLAND. Daily Chronicle verneemt uit PetersburgNaar de politie meldt zijn daar 300 terroristen, meerendeels als poli—- tie en soldaten vermond aldaar atuige-' komen. Te Lodz is in de Andrejefstraat kolo nel Patkon, hoofd der gendarmerie, dood geschoten. De militaire macht vuurde daarop een salvo af, waarbij eenige lieden gewond werden De Piotkowska, de hoofdstraat, is voor het verkeer gesloten, De opper-procureur, luitenant generaal Pawlof, werd Woensdag te St. Peterburg doodgeschoten. De dader was vermomd als een ambtenaar van het militair gerechts hof. Voordat hij gevrngen kon worden genomen doodde hij nog 2 politieagenten en werd nog een knaap doodelijk verwond. Tegen 4 uur in den morgen van eer gisteren hoorde een knecht in het „Grand Hotel" te Petersburg een schot afvuren en liep naar een kamer op Je tweede verdieping van waaruit het leven scheen te komen. Daar de deur op'slijt was, keek de knecht door het sleutelgat Keen en bespeurde'een jongen man, die bezig was de bladzijden van een notitieboekje te verbranden. De politie werd er bij gehaald, maar bij haar nadering loste de man twee revol verschoten door de deur heen en riep, dat hij een bom zou werpen. Hij ging door met schieten en de agenten werden gedwongen den aftocht te blazen. Daarop verschenen 10 soldaten, die sal vo's losten op de vensters van de kamer, waarin de jonge man zich bevond. Eindelijk haalde men een afdeeling brandweerlieden. Zij braken tiet plafond open en slaagden erin, de kamer binnen te dringen, waar zij den. man dood op den grond vonden uitgestrekt met een kogel in het hoofd. Men vond een pas op hem ten name van Prokovieff afkomstig van Uta Hij was per spoor uit Warschau gekomen. In zijn bagage werden medicijnen gevon den, afkomstig van een apotheker in Mon- treux, Zwitserland. De Russische vereeniging die zich ten doel stelt politieke gevangenen en uitge wekenen te ondersteunen, doet verslag van de vreeselijke toestanden, welke op 'toogenblik in't tsareniijk heerschen, Meer dan 20.000 personen, waaronder veel mjnwerkeis, zijn een gewelddadigen dood gestorven door huiszoekingen, pogroms vonnissen zonder rechtsgeding of door de veroordeeling van een krijgsgerech De ly ken van deze slachtoffers werden ergens, waar doet er niet toe, onder den grond gestopt. De lijken der matrozen, die te Kroon stadt gefusilleerd werden, gooide men, zooals we vroeger reeds meldden, in zee De vloed dreef ze tot onder de vensters van het keizerlijk paleis te Petershof. Alle gevangenissen in Rusland zijn overvol slechts voor één vierde bestaat hun bevolking uit misdadigers, de anderen zijn politieke gevangenen. Allen, zonder onderscheid verkeeren in een beklagens- waardigen toestand. Ze moeten op vuile planken, vol ongfcr dierte, slapen. Vele gevangenen sterven door gebrek aan luchA of ten gevolge der slechte behandeling.v. De regeering besteedtvoor het onderhoud van èon gëvajugepe, -t In Russisch-Polen is het 'nög--.aires bé-- halve rustig. Sinds eenige weken hebben - er te Warschau dagelijks nieuwe botsingen - plaats tusschen militairen, politiebeamb ten en burgers gewoonlijk met Moedigen afloop. In den loop der laatste week wer den te .Warschau eenige politiebeambten gedood of gewond, ook wend op straat telkens door militairen geschoten, zonder dat daarvoor eenige aanleiding bestond. Het publiek is, volgens den Warsch.au- schen berichtgever van de „Frankf. Zeit," daaraan zoo gewoon geraakt, dat de be richten over het vermoorden of kwetse'n van personen, die een vaste rubriek in de bladen vormen, niet eens meer de aan dacht trekken. PERZIË. De Shah van Perz ië. Nadat reeds meermalen zijn' dood als onmiddellijk te verwachten was aange kondigd, is de beheerscher der Perzen thans overleden. Maandagavond werd alle hoop opgegeven. Men heeft den stervende viermaal kamfer ingespoten, om het leven te verlengen. Dinsdag was alle leven om zoo te zeg- gèn verdwenen en te 5 ure 's avonds wer-* Men de troonopvolger en de ministers aan het sterf bed geroepen Daily mail verneemt uit Teheran dat de 3e zoon van den overleden Shah aanspraak maakt op den troon. Hij heeft 10.000 man saamgetrokken en kan daarmede op de hoofdstad aanrukken. AMERIKA. Mooie cijfers! In Noord-Amerika heb ben de Katholieken tegenwoordig 4300 pa rochiale scholen. Gelijk de kerken vermeer deren deze scholen jaarlijks met twee a driehonderd. De orde-geestelijken onder houden 870 hoogere jongens- en meisjes scholen. Deze scholen geven te zamen aan 1.200.1 00 leerlingen onderwijs. Daarenboven zijn er in Noord-Amerika zeven Katholieke universiteiten en 81 seminaries. Dezehooge- scholen worden bezocht door 4000 studee- rende jongelieden. Er bestaan tegenwoor dig 300 katholieke dagbladen en tijdschrif ten tegen slechts één in 1810. Daarvan zijn er negen dagbladen. Uit Delft vernemen wij nog, dat aan den eere-maaltijd door den Senaat der Technische Hoogeschool gegeven en waar aan curatoren en eere-doetoren als gasten aanzaten, dr. A Kuyper, uit naam van alle eere-doetoren dank gezegd heeft voor de hun verleende onderscheiding. Ook op de studentenkroegjool was o.m. dr. A. Kuyper te gast, en, gezeten ter rech terzijde van den praises van den Senaat.■»■-. van het D.S C., heeft de oud minister een -- rede gehouden, die stormachtigen bijval vond. (N. R. C.) f i i ViXS GOES. Iets wat bier nog zelden zal zijn voorgekomen, had gisteren plaats. De aan gekondigde zitting van den gemeeiiteraad kon niet doorgaan, omdat, aan' het ver- eischte getal aanwezige leden er één ont brak. Te Vught is op .G4-jarigen leeftijd overleden de heer C. Risseeuw, die in April 1903 tot ontvanger dezer gemeente werd benoemd en deze betrekking waar nam tot 1 Januari 1905. De overledene was vroeger ook auditeur-militair bij de schutterij alhier en secretaris-ontvanger van de gemeente Kattendijke. Een paar invloedrijke donateurs van „Ons Huis' 'willen pogingen in het werk stellen om een nieuwe vere, nigin'g te stich ten onder den naam van „Toynby stich ting". De gehieele inypnlaris, bibliotheek enz., eigendom va,n. .een andeten. dona teur, wordt voor jtfemieuw© stichting be schikbaar gesteld. -Boor een aantal veehouders, waar van enkeléifc bovendien het. bedrijf van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1