n. .EN, iaakiioi;i»»;y tatljn omboord. I KET No. J. Dinsdag 8 Januari 1907. Derde Jaargang. iond. 10 ct, 10 stuk. cent. feuilleton. slavenketenen. buitenland. sTnnIenland, t. KORTING. /ELKE WIJZE iunnen komen ïder direct bij leren. >ct. KORT1HG. BLAD. ns. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZCEUWSCHE EILANDEN. 1 1 het opschrift Goederen, 0, 45, 40 en 35 et. 1 f 1.30. porten 125, 100, 75 1.75, f 1 50, f 1.25. I:en 120, 110, 100, In Broekjes 110, 100, If 1.50 tot 45 cent. ISO en 70 cent. J), 70, 60, 50 en 40 ct. Itot 25 cent. ivf 3.50. f3 25, f3,00. 2 00, f 10.00, f 9.00, Ln f 1.75, f 1.50 en 5.00. penstraat, Goes. v' 99 I" 99 99 99 99 99 NIH ZEEUWSS MANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.377j, voor niet-abonné's045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pqjs. De Statenverkiezing. Reeds eerder is door ons er op ge wezen, dat bij de a. s. verkiezingen voor de provinciale staten in het district Goes voorzichtigheid de boodschap moest zijn. Een paar tendenz-berichten, deze aan gelegenheid betreffend, zijn dan 'reeds tie wereld ingezonden met het kennelijk doel de Katholieken tegen de anti-revolutionai ren op te hitsen. Van hoe weinig bëteekenis ook het or gaan is, waarin dit geschiedde, toch valt daaruit een voorproefje te smaken van hetgeen ons nog te wachten staat. In het district Goes treden af vier anti-revolutionaire Statenleden. Wij beweren, en de anti-revolutionairen! geven het on.s zeer gaarne tog, dat ook een Katholiek recht heeft op een zetel in onze Staten. Maar schreven we, men mag niet ver geten, dat de candidaten zijn af treden de leden der gecoaliseerde Christelijke par tijen. En nu is het altijd onze opinie geweest, dat in deze goed inzicht moest meebrengen de af tredenden te steunen. De zaak komt nu, evenwel anders te staan. Ons bereikt het bericht al is er officieel hier nog niets van bekend dat een der aftredenden, pe heer D. J. Oggel, zich (niet meer herkies baar stelt. Nu de heer Oggel zijn mandaat verder niet wenscht .hernieuwd te zien, zou het alleszins gewettigd zijn, dat de Katholie ken komen met een eigen candidaat. Van anti-revolutionaire zijde wordt dit dan ook volkomen toegegeven. Wij zijn er van overtuigd, dat onze a.-r. bondgenooten althans de centrale a,-r. kiesveneeniging gaarne alles >n het werk willen stellen voor de verkiezing van een Katholiek, mits en daar komt bet op aan mits er een Katholiek can didaat gevonden kan worden, die kans van slagen heeft. Op die kans van slagen, natuurlijk, komt het aan. En hierbjj- doen zich vele en velerle(i omstandigheden en moeilijkheden voor, waarvan men het ons niet euvel duiden zal, hier ter plaatse geen melding te maken. De besturen der verschillende kiesver- eenigingen bevinden zich, wat deze aan gelegenheid betreft, heusch niet in een makkelijk parket. i M Vragen als: is een geschikt candidaat te vinden; is zoo'n „gevonden" candidaail .te vinden voor aanneming eener candi- datuur, zoo ja, heeft zoo'n candidaat goede kans van slagen deze vragen en nog andere dienen afdoend beantwoord te worden. En wie is er, die voor ons wil uitma ken, wat de welopgevatte taak zijn moet (van het bestuur eener R. K. kiesvereeni- ging en welk advies het moet uitbrengen, indien het voorzag dat de leden, die ten slotte de beslissing in handen hebben'; van meening zijn zoudten, dat de Katholie ken, die zeker de anti-revolutionairen zoo menigwerf steunden, moeten opkomen met een eigen candidaat, terwijl het bestuur aan het welslagen zou wanhopen. In dit geval zou meeningverschil tus- schen bestuur en leden tot desorganisatie kunnen leiden; mogelijk het vertrouwen in het bestuur verzwakken. Laat ons het niet verbloemen: niet ge ring is de kans, dat een der vrijkomende zetels den liberalen zal ten deel vallpn, En dan blijft de vraag te beantwoorden, de misschien netelige vraagin welk geval hebben wij tegenover een liberaal can didaat de meeste kans de overwinning te behalen; zal de zege zijn aan den kant der verbonden Christel ij kepart ij en door te stellen een anti-revolutionair, of een Katholiek De oplossing dezer vraag mag wel een onderwerp uitmaken van ernstige overwe ging- Wij zijn er van overtuigd, dat ernstige bespreking en onderhandeling niet zal ontbrekenwe weten, dat reeds Zaterdag avond onmiddellijk voorloopige maatrege- gelen zijn getroffen. Mogen deze bij goed inzicht en tak- tiisch optreden desnoods met eenige op offering leiden voor de Christelijke par tijen tot het behoud der vier Sta ten ze tels in het district Goes. 45). Een oogenblik aarzelde hij, maar het 'was ook slechts een minuut. Daarna ver helderde een moedige glimlach zijn man nelijk gelaat, en mompelde hij „Indien het bezit van vrouw en kinderen pns lafhartig maakte, dan zouden wij schuldig zijn ooit te trouwen. Er is daar boven ook nog een Goede God, die mij niet voor niets deze nieuwe misdaad op het spoor doet komen. Indien ik vallen mocht bij het volbrengen van mijn plicht, dan zal Hij ook voor mijn weezen zorgen". En even zeker hiervan, alsof eene stem uit den Hemel hem het beloofd had, haast te hij zich thans zijn kantoor binnen te gaanzijn revolver was spoedig gevonden maar hij bemerkte dat er slechts één kogel op zat. Nog nooit had het wapen hem gediend en hij had het voor alle voor zichtigheid zoo onschadelijk mogelijk wil len maken. Ditmaal wilde hij er de zes patronen op hebben, en tot zijn bitter on geduld kon hij het doosje met kogels in den aanvang volstrekt niet vinden. Zooals dat meestal geschiedt met voorwerpen van gewicht, had hij het al te goed wegge borgen. Zenuwachtig opende hij kast voor kast, 'Door het Rijk wordt subsidie gegeven aan iedere Boerenleenbank, die opgericht wordt, om tegemoet te komen in de kosten van oprichting en eerste inrichting, en daarenboven een jaarlijksche subsidie aan de Centrale Boerenleenbanken, voorname lijk om een goede inspectie- der boeren- banken te bekostigen. Meermal-en werd in de gewisselde Ka merstukken dit subsidie aangevallen, om dat de meeste boerenleenbanken zijn op en toen hij het eindelijk ontdekte was er een kwartier verloopen sedert de beide mannen in de richting der landelijke wo ning verdwenen waren. Hendriksen sid derde. Een kwartier uurs moest hun vol doende zijn geweest om he-t huis te be reiken; zou hijzelf dan te laat komen? In een oogwenk was het pistool geladen, (en had hij de overige kogels bij zich ge- horgen daarna- verliet hij het vertrek, sloo-t de voordeur af en snelde zelf den weg op Het had echter weder duchtig gevroren, en de sneeuw was zeer glad, zoodat er niet aan viel te denken hard te loopen. Voor zijn gevoel was het alsof hij geen schrede vorderde; steeds door dacht, hij aan de ongelukkigen, die zoo goed als weerloos, aan een dergelijken vijand over geleverd warenwant, de grijsaard zou even spoedig buiten gevecht gesteld zijn als een kind. „En toch is het niet mogelijk dat de duivel zou zegepralen, van het oogenblik af -dat Onze Lieve Heer hun hulp toe zendt", prevelde hij telkens tusschen de tanden, om zichzeïven moed te geven. Eindelijk en len laatste zag hij in de verte de omtrekken der woning verrijzen, of liever gezegd hij ontwaarde eiene zwartte massa, ter plaatse waar hij wist dat het huis zich verhief. Het was zeker een gezichtsbedrog aan den nacht te danken, dat diezelfde massa hem zooveel grooter dan gewoonlijk voor- gericht op chris tel ij ke n grond slag! Want van zek-ers liberale zijde wilde men geen rijkssubsidie geven aan eene christelijke inrichting van landbouw- crediet. Daar is men liberaal voor! Dit jaar zou in de Kamer eene beslis sing worden uitgelokt. Niet minder dan 4 liberale Kamerleden kwamen in verzet tegen het geven van dit subsidie. Zij wilden wel de boerenbanken steunen, die geheel neutraal zijn, maar geen banken, die de niie-t christelijkejn1 uitsluiten. Door twee katholieke Kamerleden werd de toekenning van dit subsidie uitstekend verdedigd. De Minister stelde zich geheel aan de zijde van de verdedigers van het subsidie. Hij wilde den bestaanden toestand besten*- digen. Zelfs bracht de Minister hulde aan de katholieken, wie hij het als een onmis baar verdienste aanrekende, dat zij het eerst de oprichting dezer boerenban- ken ter hand hebben genomen. Ook bracht de Minister welverdiende hulde aan den he-er van den Heuvel, die zooveel voor deze banken gedaan had. De Minister zou geen onderscheid maken en zoowel christelijke als neutrale- banken subsidieeren. De verdediging van het subsidie scheen bij enkele liberalen te- hebben doel getrof fen. Want hij d-e stemming, toen nog slechts 25 leden van de christelijke partijen tegenwoordig waren, werd het subsidie behouden, doordat, zes liberale leden en zelfs de socialist Van Kol het amende- ment-R e ij n e hielpen verwerpen. FRANKRIJK. Dat het in Frankrijk in de laatste eeuw nooit aan vervolging heeft ontbroken, be wijst de geschiedenis van Parijs' aartsbis schoppen. In 1793 stierf Mgr. d-e 'Juigné op het schavot: in 1815 vluchtte kardinaal Manry naar Rome; in 1830 ontvluchtte Mgr. Quelon, zijn paleis voor d-e demagogie in 1848 werd Mgr. Aifre op een barricade gedood; in 1859 werd Mgr. Sibour Ver moord; in 1871 Mgr. Darbo-y gefusilleerd; in 1906 Mgr. Richard uitgedreven en door hem een onderdak gevraagd aan een zij ner parochianen. Op denzelfden dag, dat Mgr. Richard werd uitgedreven, stierf te Parijs Emile Fortin, die Mgr. Darboy tij dens de Commune fusilleerde. De „Univers" meldt, dat de derde bis- kwam. Op datzelfde oogenblik zag hij een man te paard aankomen, langs een kruispad dat van een naburig gehucht naar het eerstbijgelegen stadje voerde. Hij twijfelde niet of het moest een boer zijn, en deze onverwachte hulp vervulde hem van blijd schap. „Heidaar, vriend!" riep hij, zoodra de ruiter dicht, genoeg bij hem was om hem be hooren. De man hield zijn paard slaande en vroeg kortaf: „Wat is er? W-eet gij den weg niet?" „Neen, ik b-en met den omtrek bekend, want ik ben de stationschef van Polder dijk; maar gij kunt mij een onwaardeerba ren dienst bewijzen. Te paard kunt gij binnen tien .minuten het dorp bereiken; klop bij den burgemeester aan en smeek hem terstond de veldwachters te zenden naar het. huis van den h-eer Holm. Er zijn booswichten heengeslopen die den ouden man en zijne dochter naar het leven wil len staan". De boer krabde zich achter hei oor, en bromde „Eene leelij-ke geschiedenis, en op ieder ander oogenblik zou ik gaarne bereid zijn u en mijnheer Holm van dienst te wezen maar gij begrijpt dat ik ook niet voor mijd pledzier zoo midden in den nacht en met deze kou op weg hen. Mijn mooiste koe beest is plotseling ziek geworden, wij- \ve- schoppenvergadering niet zal plaats heb ben den löden dezer maand, zooals ver scheidene bladen gemeld h-ehben, maar den 22sten dezer. Het program der bijeenkomst bevat, be halve de beraadslagingen over de nieuwe wet op den ©eredienst, d-e volgende pun ten le. De reorganisatie der seminaries. 2e. De geestelijke gedispenseerden. 3-e. Een organisatie-ontwerp van een soort van opbrengst voor den interdioce- sanen eer-edi-enst, onafhankelijk van; de eigenlijke' opbrengst voor ieder der bis dommen. De vergadering der bisschoppen zal ge houden worden in het kasteel de la Muette, door graaf de; Franquevill-e ter beschikking gesteld van het episcopaat- Twee groote zalen, ieder tien meter lang en zes meter breed, en onmiddellijk met elkaar in verbinding staande, worden voor de vergadering der bisschoppen in gereed heid gebracht- Kardinaal Richard zal, naar de „Gau- lois" meldt, binnenkort een brief van den Paus ontvangen, bevattende instructies voor het Franse he episcopaat. Te Cherbourg hebben een aantal katho lieken, die gewoon waren veel aalmoezen aan d-e armen, die kwamen bedelen, uit te deelen, besloten, voortaan, gezien de zware opofferingen die de scheidingswet van h-en vergt, de arme m-enschen een voudig te zenden naai' den socialis- tischen maire-afgevaardigde, die voor zich zeiven eene vermeerdering van 6000 fr. jaarwedde heeft gestemd. -V-- Een inwoner heeft h-et volgende' aange plakt aan zijne deur: De belastingen vermeerderen eiken dag en gezien de slechte tijden, zal er dit- jaar geen uildeeling meer gedahn wö-ï; den aan de deur, D-e burgers en burgeres sen die voornemens zijn aan mijne deur te komen bellen, worden verzocht zich tot de gemeqéteraadsheeren toewenden. Er is geen twijfel, of onze maire-afgevaa.tr digde, gezieitede verhooging van 6000 fr. die hij zichzeïven heeft doen' toekennen, heeft bevelen gegeven, uit solidariteit, de-ze verhooging geheel of g-edeeltelijk te deen uitdeelen onder de noodlijdende bevolking. Men wende zich dus tot den raaire. Lourdes. De ontvanger der b-elastim gen te couraes, de heer Tardif, is dezer dag-en bij het bestuur der grot gekomen oiu alle waardepapieren en goederen in beslag te nemen, behoorende tot de bisschoppe lijke „mensa". De administrateur, kanun nik Duthuis, bracht daartegen een krach tig protest uit. Hij moest zich dus tevreden stellen met de huur en verhuurcontracten mede te nemen het geheele domein van Massabielle is verhuurd en daar d-e sequester slechts te maken zal hebben met de huurders, is het te voorzien, dat op het grondgebied der grot niets zal wor den veranderd. DUITSCHLAND. De regeering zit in een belachelijke po ten niet wat het dier scheelt en als de vee-arts er niet gauw bij is, zijn wij bang het te verliezen; ik ga hem dus halen". „Dat kunt gij immers daarna, nog-doen". „Neen, mijnheer. Tien minuten heen en tien minuten terug, misschien ook nog wel tien minuten om dan burgemeester op te bellen en- hem de zaak. uit te leggen, dat maakt ©en half uur verschil en als de bonte door dat uitstel bezweek, zou ik het mij nooit vergeven". „Maar bedenk toch", smeekte Hendrik sen: „dat een menschenleven boven dat; van een beest gaat". „Niet voor ons boeren, mijnheer", ant woordde de man hoofdschuddend„als een mijner kinders ziek lag, zou ik niet meer verdriet kunnen hebben dan nu. Maar als de vee-arts eenmaal gehaald is, en zelf in zijn karretje naar de hoeve rijdt, dan wil ik daarne wel den omweg maken, om mijne hulpvaardigheid te to-onen". „Waarschuw da:n liever d-e maréchaus- sée in de stad; als zij te paard komen en dat terstond, is het misschien nog niet te laat", zeide de stationschef, zich nog aan deze laatste hoop vastklemmende. De boer beloofde hem dit en beidien ver volgden in allerijl hun tocht. Maar op datzelfde oogenblik slaakte Hendriksen een gesmoorden kreet, en trachtte hij tevergeefs den man terug be roepen. Deze was reeds te ver weg om Jiem nog te hooren. sitie. Met veel ophef ontbond de keizetr den Rijksdag, omdat het Katholieke Cen trum 30 millioen weigerde voor de bestrij ding van een handjeyol JFJptfentottén in Zuid-West-Africa. Dat was een schande Voor het „groote vaderland". Maar nu be richt een telegram, dat die mannetjes zich allen hebben onderworpen, zoodat4er dus geen geld meer voor noodig is. Zoo mist de-, regeering haar troef tegen het Centrum, '- 1 en kan de onbesuisde ontbinding wel .eens een groot sucftes worden Voor' dr Katho lieke partij. Bij'de Landdagverkiezingen in W-urtemb'urg wend het Centrum reeds de talrijkste partij. Een goed voorteeken. RUSLAND. Laffan seint uit Petersburg, dat 'vier jonge mannen de woning van den ouden Stsjepkin op het N-ewski Prospekt binnen gedrongen. Stsjiepkin, die ee-n .tachtiger is, was onder Alexander II gouverneur van Siberië. De laatste 20 jaar heeft hij veel voor gevangenen gedaan. Zijn zoon is pro fessor en een voorman van dp constitutio neel-democraten in de Doema. .Een/doch ter van hem is om haar politieke denk beelden naar Siberië gebannen. De vier mannen bondenden' ouden r. man en zijn vrouw aan hun stoel vast en eischten geld voor „de zaak". Beide oude lieden vielen in zwijm. D-e mannen braken een kast open en stalen 1500 'roe bel. Een dienstbode riep om hulp, waarop de indringers vluchtten. Een werd er ge vat, en deze schoot zich onmiddellijk dood. „In 't'zuhbyyestén van Rusland zijn hon derd zestig 'personen door de sneeuw om gekomen. Zaterdag is te Tiflis een bomaanslag op een officier van politie, een zekeren Loloedse, gepleegd. Men loerde al lang op het leven van dezen. Ook nu weer is hij den dans ontsprongen. Niemand werd trou wens gekwetst, de beide moordenaars ont kwamen. Een politieagent vuurde nog op de vjijthteiingen, maar miste. Hij trof ech ter een ouden man, die voorbijging en gedood werd. ITALIË. Kardinaal Tripepi, pas overleden, leefde zoo sober en bewoonde- een zoo schaars gemeubeld vertrek, dat hij op raad van zijn geneesheer werd overgebracht naai' een betere kamer die van zijn knech(. Zonder iets te bezitten ben ik ter wereld gekomen, zonder iets wil ik ster-ven, placht hij te zeggen. Voor eenige versiering had hij op zijn gewitte kamer een crucifix, een beeld der H. Maagd en het opschrift„Mo- rituro Satis". (Voor een sterveling is dit genoeg). Te Parijs is, naar we in de „Köln. Ztg." vermeld vinden, uit Rome- bericht ont vangen, dat de Paus Mgr. Giovanni, den internuntius in Den Haag opgedragen heeft, stappen te doen om voor den Hei- De stationschef verwonderde zich niet langer dat het betrekkelijk kleine gebouw f op eens zulke groote afmetingen in zijn oog had verkregen; toen hij het voor het eerst herkende,- a-noest hiet door zware rookwolken omgevten zijn geweest; thans ontsnapten er van alle rijden vonken aan, gelijk een stuk vuurwerk dat zoo dadelijk knetterend zal losbranden. Het opzet der boosdoeners werd hem eens klaps duidelijk. Zij haddea hunne slacht- -% offers door e-en ringmuur van vuur willen omsingelen en hen aldus in den slaap verrassefi. met' den vTeeselijkstén dood. Geen twijfel *.of z'j stonden nog op het tooneel des pnheils, tot de tanden toe gewapend, om hen in de vlammen terug te drijven, zoodra -de ongelukkigen het' zouden wagen uit de vuurzee te willen 'vluchten. Ja, hun plan was welberaamd, er viel aan geen redding te denken. Maar de voor zienigheid had gewaakt, en de nederige ambtenaar die hen te hulp was gesneld stond gereed zijn leven voor het hunne in ruil te geven. Zoo snel de gladheid het hem toeliet., spoedde hij zich naar de brandende wo ning voort, en naar mate hij dichter bij kwam nam ook de vonkenregen in hevig heid toe. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1