No. 3. Zaterdag 5 Januari 1907. Derde Jaargang. Verschijnt ellen MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. -1 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Jongelingsvereenigingen op liet platteland van Zeeland, UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. NIH ZEEUWSCHE Mil Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 031*-voor niet-abonné s045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. Reclamebericfeten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PlatenOpleiding van Ainerikaansche cadettenverzending van Jordaanwaber naar Amerika; reizen zonder kaartje; dr.- Lapponi; president Roosevelt; de schali van Perzië; wintervermaak; een merk waardige pompeen modderbadde Mara- boe met tekst. VerhaalHoe inspecteur Hookijer werd beetgenomen. li. De Zeeuw wil zien en begrijpen. Wplnu, laat hem zien, wat eigenlijk een jongelingsver. is, wat een patronaat van tegenwoordig bedoelt en uitwerkt. Hierin moet hij mondeling en aanschou welijk onderwijs krijgen. Mondeling: die een patronaat wil op- richten, zal bij de ouders, wier zonen in I de termen vallen, moeten spreken van het j doel daarmede beoogdn.l. de godsdiensti- ge, zedelijke en maatschappelijke vorming j der jongens. Ook de Zeeuw heeft wel eens van jon gelingsver. gehoord, maar in den regel zeer oppervlakkig; en daarom stelt hij i zich zulk eene vereeniging voor als ee-ne ontspanningsgelegenheid, een zaal met bil- I jarten en kaarttafeltjes enz., uitvoeringen I en feestjes. En nu heeft, hij weer genoeg I gezond verstand om Ie redeneerenmaar voor dat alles heb ik de last en de kosten t niet over, die noodzakelijk met zulk eene I vereeniging verbonden zijn. Als hem echter eens duidelijk wordtj f gemaakt, dat op een patronaat nog iets I anders gebeuren kan dan spelen en bid- I den; dat de jongen daar wat meer zijn f godsdienst kan leeren kennen, wat bij de I verleiding van tegenwoordig voor nu en I later (in de kazerne bijv.) zoo broodnoodig I is om hem braaf te houden; als hem ©ens wordt verklaard, dat op I zulk een patronaat gelegenheid wordt ge- geven om het geleerde op school te o-nder- houden en aan te vullen; piet bij wijze I van avondschool, maar op meer gezellige I en vooral practische wijze, als door 't schrijven van brieven, rekeningen, kwitan- ties, rekesten, schuldbewijzen, huur- of andere contracten, door 't leeren over 1 meststoffen, vee-teelt en dgl. als hun wordt uitgelegd, hoe de jongen daar kan sparen op gemakkelijke en voor- deelige wijze; als er wordt gewezen i. e. w. op 'tdoel om de jongens op allerlei gebied te ont wikkelen en vooruit te brengen in de we reld, om hem te maken tot een braaf Christen en degelijk man dan zijn er zeker enkelen toe te brengen om hunnje. jongens desnoods te dwingen naar het, patronaat te gaan. En wanneer aan de I jongens op dezelfde wijze wordt uitgelegd, wat men met het Patronaat bedoelt, dan zal minstens voor enkelen de dwang nie-t eens noodig zijn. 't Is -de algemeene ondelr- vinding: voor dat doel zijn er altijd jon- jgens te vinden en al zijn er dan maar 10, desnoods maar vijf of vier, dan be ginne men met dezen het aanschouwelijk onder- w ij s. Ik bedoel men beginne dan deze jon gens inderdaad praktisch te ontwikkelen. Men leert, ze gevoelen, hoeveel kennis ze Voor hun later leven op allerlei gebied nog ontberen, hoe onbeholpen ze- zijn in A lezen, schrijven en rekenen met betrekking tot hun dagelijksch-e omgeving; men spreke ze eens over sommige gevaren voor hun geloof in later leven; en dat zullen deze jongens beter waardeeren, dan men oppervlakkig zou meenen; maar vooral het nut daarvan zal al heel spoedig door ride ouders en anderen worden begrepen. Wpt er op zoo'n patronaat wordt uitge voerd is alras het onderwerp der gesprek ken van de jongens onderling en om den huiselijken haard, in winkel en her berg en ook de meest conservatieve Zeeuw zal met zijn gezond verstand het belang zijner kinderen begrijpen en behar tigen. Want juist die nieuwe toestanden en verhoudingen, die ook (zooals ik in mijn vorig artikel heb bewezen) in Zeeland zoo sterk zijn opgekomen, zullen èn de jongens èn de ouders bewegen gaarne de gelegenheid aan te grijpen om zich voor de toekomst op godsdienstig en econo misch gebied meer weerbaar te maken. En na korter of langer tijd zullen er dan wel anderen volgen om een plaatsje- op het patronaat, te vragen. Daarbij dit is de les der ondervinding een patronaat op deze bescheiden wijze met enkele jongens begonnen, heeft de meeste kans van slagen en deze kleine maar juist daardoor beter verzorgde kiem, draagt de belofte in zich van een bloeiend en vruchtbaar patronaat. 't Is natuurlijk mijne bedoeling niet, hier eene volledige uiteenzetting te geven van een patronaat. Dan immers zou ik ook moeten spreken van de hulp eener leeken- commissie, die voor hst standhouden en welslagen zoo noodig is. Dan zou ik ook moeten spreken over de scheiding tus- schen ouderen en jongeren, over het op nemen en het ontslaan der leden enz. enz. De belangstellenden kennen zeker den weg wel om het noodige daarover te vinden. Alleen nog dit om den schijn van dwe perij te vermijden: mocht iemand het noo dig oordeelen om de jongens vooral op Zondag voor de gevaren der straat te be waren en ze daarvoor of om welke .andere reden dan ook, gelegenheid voor gepaste ontspanning te moeten geven dat. kan voor oudere jongens dikwijls zeer nuttig en zelfs noodzakelijk zijn dat hij dan toch steeds zorge, dat deze ontspanning slechts hulpmiddel, slechts bijzaak blijve; hoofdzaak en doel, èn jongens èn bestuur ders moeten het begrijpen en steeds voor oogen houden, hoofdzaak en doel moet zijngodsdienstige en maatschappelijke vorming. (Slot volgt.) Th. A. J. C. „Typisch I" Onder dit opscnrift schrijft de „Rotter dammer" In vrijzinnige kringen is weer wat nieuws ontdekt om den mannen van Chris telijke richting voor de voeten te werpen I Een merkwaardig stuk! Wij vinden het in de vrijzinnig-democra tische „Arnhemsche Courant." overgeno men uit het „Haagsch Weekblad". Het stuk luidt als volgt: „Het is algemeen bekend dat de groote leider der antirevolutionaire partij, dr. Kuyper, meermalen van richting is ver anderd. Als student liberaal, weid hij later Calvinist. En als zoodanig .aanvankelijk ultra-democraat, schudde hij later die de mocratie als oude plunje van zich af. Minder bekend is echter dat de tegen woordige leider dier partij in de Tweede Kamer, mr. Th. Heemskerk, vroeger alles behalve Calvinist was, ja zelfs een der heftigste tegenstanders van de Kuyper- richting. Bij het doorbladeren van een boekje, dat niet in den handel is en tot titel draagt; „Stellingen, verdedigd op de D e- b a t i n g Society (te Leiden), van hare oprich ting 19 Januari 1866 tot 23 Februari 1898" vonden we daarvan leen paar typische staaltjes. Men weet dat de Calvinisten principi eel de Staatsloterij veroordeelen e'n dat tijdens het Kabinet-Kuyper zelfs een wets ontwerp is ingediend om die loterij ge leidelijk af te schaffen. Welnu, luisteren we naar hetgeen door den heer Th. Heemskerk op 27 Januari 1871 in een vergadering van de bedoelde Vereeniging werd verdedigd „Het verdient geeneafkeuring dat de Staat e-enig voordeel trekt, uit de speel zucht van het volk. Loterijleeningen zijn niet zelden aanbe velenswaard. Het is beter eene Staatsloterij te houden dan de oprichting van speelbanken toe te staan". Wilt ge een nog krasser staaltje? Luis tert dan naar de volgende stellingen, op de bijeenkomsten der D e b a t i n g-S o c i e- ty van 4 en 16 November 1874 door den heer Th. Heemskerk verdedigd: Welke ook d-e diensten mogen zijn, die door Calvinisten in vroegere dagen aan de ontwikkeling van onderscheidene lan den zijn bewezen, toch is de tegen woordige Calvinistische be weging, d i e door d r. A. K u y p ie r eleid wordt, gevaarlijk voor den Nederlandschen Staat, die op geheel andere grondslagen gevestigd is. „Van de twee hoofdbeginselen van het Calvinisme, die dr. Kuyper noemt in zijn brochure: „Het Calvinisme, oorsprong en waarborg onzer constilutioneele vrijhe den", Gods souvereiniteit en uitverkie zing is 'teerste opgevat zooals dr. Kuy per het doet, op politiek gebied een ij dele klank en het .twee-de de deur, waardoor de heerschappij der geestelijken op hetstaatkundig terrein binnenkomt. „Uit bovengenoemde brochure blijkt in het algemeen, dat de „Standaard" part ij geen politiek stelsel heeft., dat. hetzij op eenige vaste beginselen, hetzij opeen juiste kennis van de regeerkunst berust. „Aangezien derhalve he t drijven de zer partij niets teweegbrengt, dan het verwarren van gods dienst en politiek met elkaar behoort zij zoo spoedig mogelijk in het vergeetboek te geraken". En -de man, die dit verpletterend re quisitoir uitsprak tegen het drijven der S ta nd a a rd-partij, is thans het hoofd dier partij in ons Parlement I Inderdaad, het, kan soms zonderling loo- pen met iemands politieke overtuiging." Nu snappen we toch waarlijk niet, wat er in deze historiebeschrijving „typisch" is. Dat Dr. Kuyper eerst modern was, en later calvinist, dat heeft deze ons zelf beschreven in zijne Confidentie, ter wijl hij er nog kort geleden zelf over sprak bij de opening van de nieuwe Chris telijke school te Maassluis. En dat. Mr. Heemskerk in 1871 nog liberaal was, en geheel naar vrijzinnige mode sprak en schreef, ook dat wordtf door dezen thans anti-revolutionairen lei der absoluut niet betwist. Toen Mr. Heemskerk liberaal was, sprak hij als een liberaal, en nu hij anti-reVp- lutionair is, spreekt hij ids een anti-revo lutionair. Is dat zoo „typisch"? Ons dunkt: liet is logisch. Neen, weet ge wat. wij „typisch" vin den? Dit, dat de vrijzinnigen zich vrijzin nig noemen, en over vrijheid steeds den mond vol hebben, maai- intusschen een halve eeuw lang de meest geraffineer de verdrukking en dwang hebben geoefend over het Christelijk volksdeel van Nederland. Dat noemen wij inderdaad „typisch". En „onlogisch" bovendien. Nu de „Goesche Courant" het domme tendenz-stukje verkort overnam, nemen wij deze opheldering en rectificatie ook even op. FRANKRIJK. Aan den „Univers" wordt uit Rome ge meld, dat kardinaal Oreglia als deken van het II. College, tot alle bisschoppen ter wereld een schrijven heeft gericht, waarin wordt opgewekt om ter gelegenheid van 's Pausen gouden priesterfeest een fonds bijeen te brengen, voor den nood der Fran- sc-he Kerk bestemd. De „Figaro" verneemt uit Rome, dat de Paus onlangs 100.000 frank geweigerd heeft, die een Fransche bisschop hem toe zond als opbrengst van den Pieterspen ning. De Paus antwoordde den bisschop, dat die geldsom zeker beter besteed kon worden in het bisdom zelf. De gemeenteraad van Reims heeft be sloten, de pastorieën, die het eigendom der gemeente zijn geworden, te verhuren aan de geestelijken 'die er thans wonen. De gevraagde 'huurprijzen beloopen van 1200 tot 900 frank. De pastoors zijn 'in Kenn'is met het raadsbesluit. Maar deze raad is katholiek. Té Rome is on'der voorzitterschap van mr. Pericoli een protestvergadering gehou den, waaraan werd deel genomen "door 27 katholieke vereenigingen, tegen den Kul- jlurkampf die in Frankrijk wordt gevoerd. Er werd bvsloten aan kardinaal Richard een betuiging te zenden van sympathie. Ook te Milaan had een vergadering plaats in dienzelfden zin, maar tegelijker tijd werd een betooging gehouden van antb' clericalen. Er zijn weer een aantal religieusen uit hare woning verjaagd o. m. de zusters van O; L. Vrouw Hemelvaart te Parijs, en meer dan 100 vreemde kostmeisjes staan nu op straat. De aartsbisschop van Toulouse, verno men hebbende, dat de burgemeesters van den prefect het bevel ontvangen hadden de sleutels der kerk af te geven, heeft het volgende besluit genomen: Deze instructies geven aan de schei- dingswet een „portee, die zij niet heeft en toonen dan, hoe de zoogenaamde vrijheid van den eeredienst moet worden verstaan, die aan de Katholieken moest worden toe gestaan. De toediening der Sacramenten gedurende den nacht aan de zieken in ge vaar van sterven, zou belet worden; de priester zou niet meer de bewaker der Hi Vaten zijn. Aan deze instructies gehoor zamen en de sleutels der kerk afgeven, schijnt ons onmogelijk. De priesters zullen moeten weigeren. Als de uitvoering dezer instructies door geweld werd gevolgd, zou de kerk of de priester niet meer vrij zijn in de uitoefening van het ambt. ITALIË. Omtrent den overleden kardinaal Tripepi wordt uit Rome -gemeld, dat de kardinaal bij testamentaire beschikking een som van 300.000 gulden heeft nagelaten om die onder de Katholieke dagbladen van Italië te verloten. Het geschiedt niet vaak, dat. de pers al dus wordt bedacht en toch is ook zij een goed werk, en steun waard. Omtrent de aanstaande overbrenging van 't stoffelijk overschot van Leo XIII deelt de „Osservatore Romano" officieel 't volgende mede„Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat tot op dit oogenblik nog niets bepaald is omtrent hel oogenblik, waarop de overbrenging geschieden zal. Zij zal echter zekerlijk een privaat, karak ter dragen.' Met. dit laatste wordt natuurlijk niet bedoeld, dat de overbrenging in 't geheim, of in d-en nacht plaats zal hebben; alleen wordt daarmede bedoeld, dat bij de be grafenis geen bijzondere eerbewijzen aan 't stoffelijk overschot gebracht zullen wor den. Het groote standbeeld, den overleden Opperherder voorstellend, zal waarschijn lijk op 7 Januari naar de St. Jan van Lateranen worden overgebracht. Het graf monument zal daar dan spoedig voltooid zijn en de bijzetting waarschijnlijk n'et iang daarna plaats hebben. 3 RUSLAND. Een complot legen hooge ambtenaren van het ministerie van financiën is te Petersburg ontdekt. Men verneemt dat de minister eenige dagen geleden al de hoof den van zijn departement tot een confe rentie zou hebben genoodigd. Eén uur voor het oogenblik van samenkomst zou er een nrijn zijn ontdekt onder of althans in de nabijheid van het ministerie en men zou slechts nog juist den tijd hebben ge had om aj de heeren af te telefoneeren, waarna benedenlokak n, die gevaar liepen, door de daar gevestigde beambten ijlings zouden zijn ontruimd. Voorts hebben huis zoekingen, te Petersburg en te Moskou gehouden, bij leden der strijdorganisaties, een aantal-%ewichtige papieren doen ont dekken, o. a. een lijst van ter dood ver oordeelde staatsambtenaren, 27 namen tellende. Tijdens de godsdienstplechtigheid in het instituut voor geneeskundige proefnemin gen te Petersburg werd op den stadscom- mandant, Von der Launitz, die zich op uitnoodiging van den prins van Olden burg ter inwijding van het nieuwe gebouw daarheen had begeven, een aanslag ge pleegd. Een onbekende man, die naast den stadscommandant stond, vuurde een re volverschot op hem af, hetwelk een slag ader 'trof. Kort daarop overleed de stads commandant. Woensdagavond zijn te Warschau op 'straat twee gendarmes doodgeschoten. Be reden gendarmes drongen toen op het pu bliek in, waarbij een persoon door sabel houwen gedood en verscheiden gewond werden. CHINA. De hongersnood in China neemt vreese- lijke afmetingen aan. De felst geteistewfe^k streken zijnhet noordelijk gedeelte van, Ngan-wei, het oostelijk gedeelte van Ho-" nan en het noordelijk gedeelte van Kiang- soe. De ramp is zoo geweldig van omvang als in geen 40 jaar in China voorkwam. Naar schatting verkeeren 4 millioen men- schen op de grenzen van den do od door gebrek aan voedsel. Te Nan-king zijn 50.000 vluchtelingen uit de hongerstreken aangekomen. De on- gelukkigen verkeerden in diep bedro-sven- den toestand. Do plaatselijke auLoriteiten zijn niet bij machte, de .ellende te lenigen; hulp uit het buitenland zal dan ook gretig worden aanvaard. In Sjantoeng is met het oog op den hongersnood vrijstelling verleend van de betaling dei- grondbelasting. De Eondensche Daily Express, die voor eenige dagen het bericht van een poging tot zelfmoord van den keizer van China gaf, krijgt nu de volgende bijzonder heden van zijn Pekingschen correspondent „Men doet hier alles om de poging tot zelf moord van keizer Kwang-Su geheim te houden. De keizerin-weduwe heeft de paleis-beambten zoo streng doen bewaken, dat 't onmogelijk is, dat er veel van uit lekt. Officieel zijn alle berichten over den zelfmoord tegengesproken; maar verschei dene hofbeambten ge-ven in bet. geheim toe, dat de keizer een poging gedaan heeft om aan zijn leven een einde temaken. Naar de opgaven van betrouwbare paleisbe woners verliet de keizer kort geleden op een laat nachtelijk uur zijn vertrekken en stortte zich in het meer,: dat dicht bij het paleis in de Verboden Stad ligt. Door een dienaar werd hij gered, keerde in het paleis terug en wordt sinds nog strenger bewaakt dan vroeger. Men schrijft de omstandigheid, dat hij nooit zichtbaar is, toe aan een ziekte en de keizerin-weduwe liet het corps diplo matique ook mededeelen, dat de keizer niet in staat was audiëntie te verleenen. Sedert den Boxer-opstand staat de- heer- scher geheel onder den invloed van de keizerin-weduwe. Zij houdt hem als een gevangene in zijn vertrekken opgesloten en al heeft hij over officieele berichten en documenten een eigen inzicht, toch heeft hij geen gelegenheid zonder de keizerin met. regeeringsbeambten te con- ferecxen. Hij heeft reeds dikwijls tegen deze isoleering .geprotesteerd en er op aangedrongen zonder haar, het corps- diplomatique en de hoogerc ambtenaren te ontvangen. Maar de keizerin heeft daarop geantwoord, dat, zoodra de keizer in staat was, China te regeeren, zij zich niet meer met regeeringszaken bemoeien zou. Men zal goed doen, deze berichten Chineesche als ze zijn onder re serve te aanvaarden. Wegens ingevallen dooiweder is tot na dere aankondiging het vervoer over de kunstwegen, niet in onderhoud bij het Rijk, in deze geheele provincie beperkt, te beginnen met middernacht tusschen 2 en 3 J anuari 1907. Aardige proef. Aan de „Haarl. Ct." wordt gemeld, dat de minister van Finan ciën op zijn bureaux eens poolshoogte wil de nemen van den ijver zijner ambtena ren en daartoe een presentielijst ter tee- kening legde ,vöor alle daar werkzame ambtenaren, welke lijst bij hun kbmst ter' ministerie door hen moest worden gebee- kend. 'tUur waarop zij present moeteni zijn is dat van 9 uur 's morgensom kwart' over negenen liet de chef de naamlijst hij zich brengenvan de 150 ambtenaren had den nog geen 30 acte Van tegenwoordig heid gegeven.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1