lNo. 1. Dinsdag 1 Januari 1907. Derde Jaargang» 9jj ffi ■imtr Hoort too Bpofsel. 1906-1907. GEMENGD NIEUWS. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. (lil Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers k contant ,0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonnê's f 0.3772, voor niet-abonné's045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. -v - -5 '77- &M. Een nieuw jaar is geboren: het oude aar verdween. Het verdween met de blijde vreugde, die ;t meevoerde, met de geneugten, die het racht; het scheidde van ons met zijn ekommernissen, zijn leed. De karos van Vader „Tijd", die met |ieltreinsvaart loopt, heeft ons gebracht f.n een nieuwe halte, een nieuw station onzen levensweg, waar we een korte poze toeven, om terug te zien op de dit Iftr afgelegde baan. 1 Het is goed, dat wij bij eiken mijlpaal pil korte wijle verpoozen; dat we pep lik. terugslaan op wat is voorbijgegaan; it we in de binnenkamer onzer harten, de diepste schuilplaatsen van ons ge lood binnentreden, om dan op te maken balans van hetgeen we deden en na- eten. Een schat vaii herinneringen brengt ons udejaarsavond, blijde en droeve. Hij spreekt van de dingen des harten stn gelukkig wederzien en smartvolle pheidiug; van komen en van gaan- Hij wekt in ons op herinneringen, die ioiven als ze waren onder de aschlaag, de beslommeringen des levens op ons rt strooien, met kracht nu oprijzen, en as zoete taiereelen voor den geest too- feren van genegenheid en liefde, van riendschap en van trouw. Herinneringen ook aan de doornen des egs, aan de klippen op de baan, waaraan sterveling zich, tot bloedens toe, heeft ^vond; herinneringen aan de teleurstel- ïgtjn |des levens; gedachten misschien n vervlogen en verloren geluk. jHoevelen zijn er niet, wie de jaren heb- ontnomen alles, wat hun lief was en ^rbaar; die eenzaam en verlaten als een zomerroos, die haai' zusters betreurt, [ui dagen leven in de herinnering pan Itgeen eens was. (Haar ook voor dezulken bloeit nog Buk. IVant niet altijd bevat waarheid het oord van Dante, waar hij sprak van de irteling, die gelegen is in het herdenken verloren geluk. I'Menigeen zal op den avond, waarin een gbooin gesloten wordt achter een schei end jaar, in zijn binnenste gevoelen, dat t het hart oprecht heeft liefgehad, niet vergaan. foor wie de teekenen der tijden ver- it, heeft het jaar, dat straks door me en mond van uit de torentransen wordt geluid, zich gekenmerkt door een steeds er en meer in omvang toenemend ver- t en allengs feller wordenden strijd tegen en geopenbaarden godsdienst. pjSMen behoeft slechts te zien naar Frank- I Duitschland, Spanje, Italië en Enge- Hx-, ~n er van overtuigd te zijn, dat Ktgmeiseiaars en ongodisten meer dan Pf'. z'j het niet met middelen van geweld zich hebben vereenigd en aangegord om den strijd te voeren tegen Christus' pk, en de rots van Petrus te verplet- |en. let onverbiddelijk monster van geloofs- tt steekt al driester en dreigender den omhoog. laar de geloovigen doorgronden allengs de snoode plannen van hemelbestor- en uitdoovers van lichten aan den iel, en vereenigen zich in een onver- bare phalanx, die als St. Joris den ik zal verslaan. jet socialisme, vrucht van het ongeloof, evolutionaire machten, wonnen veeleer lacht dan zij werden betoomd. Al moge in Rusland de algeheole revo lutie, die, bij welslagen, ook voor naburige rijken do meest rampzalige gevolgen zou hebben gehad, met ijzeren hand zijn be dwongen, toch woelt en gist het daar nog steeds voort; de dampkring is met elec- tricateit bezwangerd en een enkele flits, die uit den donderwolk neerschiet, kan brand ontsteken over geheel het rijk. Up het Katholieke Centrum na, vormen de socialisten in Duitschland de machtigste partijgeregeld zetelen socialisten in het Fransche ministerie, en zelfs in het conser vatieve en constitutioneel!) Engeland heeft het socialisme een Ministerzetel weten te veroveren, terwijl het door pers en ge sproken woord voortgaat het volk te ver- ieugenen om meer aanhangers te winnen, die de heele maatschappelijke orde moe ten omverwerpen. En al moge omwenteling met macht van wet en kracht va-n wapenen te keuren zijn, op den duur zal slechts de Christelijke godsdienst de dam blijken, die alleen in staat is de stroomingen van den revolu tie-geest tegen te houden. Zeer talrijke rampen, die dit jaar over ons land en de heele wereld werden uit gestort, hebben de menschen met ontzet ting vervuld. De wilde wateren deden in Maart, de dijken scheuren, sleurden have en goed der polderbewoners weg en Herschiepen vruchtbaar land in woestenij. De vaderlandsche mildheid heeft voor een goed deel al deze ellende weten te te verzachten. Met beven denken we nog terug aan mijnrampen als die te Coujrières, aan de uitbarsting van den Vesuvius, de aard bevingen in Chili en San Francisco, die steden en dorpen hebben verwoest Hoeveel menschenlevens gingen niet verloren, hoeveel huisgezinnen werden in rouw gedompeld door de vele groote schip breuken, treinongelukken en ontploffingen, die dit jaar voorvielen. Inderdaad, voor velen was 1906 een jaar van ramp en ellende. Maar gelukkig hij, die troost weet te zoeken en te vinden, bij den Vader hier boven, die de Brenger is van alle goed, maar ook 'tot de loutering en den inkeer der menschen de roede niet spaart; Die Zijn kinderen, tot hun bestwil, voert ook op doornige paden. En wie met deze gedachte, moedig, het nieuwe jaar binnentreedt, om zijn werk te werken, zijn plicht te vervallen, hem zal do last niet zwaar vallen, en bij het einde weer van dit pasgeboren jaar, zal hij met voldoening en dankbaarheid terugzien op het afgelegde traject, wetend, dat zijn arbeid, zijn pogen met gulden letteren in het Boek der Eeuwigheid onvergankelijk is opgeteekend. ST. JANSTEEN. Toen zekere A v. H. alhier dezer dagen een brood wilde aan snijden, merkte hij daaraan iets ongewoons. Bij nader onderzoek bleek zich midden in het t rood eene muis gevestigd te heb ben meteen nest jongen. (Zei.) Naar aanleiding van het pensioneeren van den niet-eervol ontslagen gemeente veldwachter, wordt uit Hontenisse aan „de Tijd" het volgende geschreven „Nu moet men hierbij weten, dat bedoelde veldwachter reeds vroeger eenige malen is geschorst wegens dronkenschap, dat hij in October 1.1. door de rechtbank te Mid delburg is gevonnist wegens beleediging van dea brigadier der Kon. Marechaussee: dat hij ongeveer terzelfder tijd is veroor deeld door den kantonrechter te Hulst wegens dronkenschap en dientengevolge 1 Dec. uit zjjn dienst werd ontslagen." En onbeschaamd genoeg vraagt hij thans nog een gratifitie Toch zien wij het voorstel van B. en W. gesteund en overgenomen door het lid Du- ïuoleyn en door het lid v d Velde van f 160 op f200 gebracht. Al de elf leden stemden voor, de grootste helft omdat ze het niet durfde laten, de kleinste omdat het voorstel er toch door was. Velen der vroede vaderen moeten nogal wat op hun lever hebben, daar ze nu nog bang zijn voor „een dooien diender". Tu allen gevalle, het gebeurde geeft een aardig kijkje op het verantwoorde!ijkage voel van den gemeenteraad van Hontenisse. Want hij stelde hierdoor een allergevaar lijkst praecedent en sprong op roekelooze wijze met de belastingpenzingen der inge zetenen om, te meer daar de voorzitter op het eind der zitting verklaarde: ,.de ge meente fiuanciën gedoogen niet dan uiterst voorzichtig te werk te gaan Hij had hiermee moeten beginnen. Dit alles geschiedde 19 December 1906, op Harer Maje.-teit Kroondomein te Hon tenisse, natuurlijk in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zouden Gedeputeerde Staten een be grooting waarop zulk een post figureert, goedkeuren Dezer dagen kwam de Rijksveldwachter te Kapellebrug, aldaar in eene her berg het sluitingsuur aanzeggen. Zekere S., in de buurt wonende, gaf den rijks veldwachter een verraderlijken slag op het hoofd dat deze ineenzakte en thuis gebracht onmiddellijk te bed moest. S. is er met een tweeden persoon van door gegaan, en zeker beducht voor arres tatie, naar België getrokken. In eene her berg te Kalf, gemeente St. Gilles, gekomen kreeg S twist met den zoon des huizes, wien hij twee messteken toebracht, een in de linkerzijde en een in den linkerarm. Snog m.iar 6 maanden gehuwd, is gevlucht. Vrijdag had de oudste ingezetene der gemeente Sas van Gent, de 96-jarige weduwe Van der Steen, het ongeluk uit te glijden, waardoor het stokoude besje een beenbreuk bekwam. Door de afdeeling Terneuzen van de schippers rereeniging Schuttevaer werd in hare Vrijdagavond te N eu z e n gehouden vergadering, in plaats van den heer P. A. van de Velde, die wegens vertrek uit de gemeente als voorzitter ontslag nam, ge kozen de heer M. Verbrugge. Onder meer werd besloten aan de be voegde autoriteiten te verzoeken: betonning van den Brakman tot aan bet harenkanaal van Philippine opruiming van een Wrak bij de tweede zwarte ton in het West Hellegat en plaatsing van meerdere meer palen tusschen de postbrug en de spoor brug over het Zuid-Bevelandsche kanaal. Bij kon. besluit is herbenoemd als kan- tonrechter-plaatsvervrnger te H u 1 s t de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. De Sneeuwstorm. Met een enk i woord hebben wijal mel ding gemaakt van de sneeuwstormen die ook in Duitschland het verkeer op de Kerstdagen en nog daarna in de war ge stuurd hebben. Hier volgen nu nog eenige bijzonderheden. De treinen hadden overal in het Westen groote vertraging. De sneeuw viel zoo dicht, dat het vuur in de locomotieven van sommige treinen half gedoofd werd. De treinen moesten ook dikwijls stil blij ven staan, om de stoom verwarming voor de rijtuigen te ontdooien. In de Palts was de sneeuwstorm zoo hevig, dat het verkeer op alle spoorwegen gestremd werd. De expres naar de Riviera bleef bij Rülzheim in een sneeuwbauk steken en moest vrij gemaakt worden. Ook op de lijn van Munchen naar Ant werpen zijn 's nachts verscheidene treinen ingesneeuwd. Te Elberfeld lag de sneeuw op tweeden Kerstdag drie kwart meter boog. Op de buurtspoorwegen in het Bergsche land heeft men het verkeer twee tot drie dagen moeten staken. In het Frankenwoud lag de sneeuw, volgens een bericht uit Bamberg, twee meter hoog, en op sommige plaatsen had de wind de sneeuw acht meter hoog op gewaaid. Volgens een bericht uit Bingen, is de scheepvaart op den Rijn gestremd. Op het dorp Talau, in het Fransche ar rondissement Prades, is een sneeuwval neergekomen. Alle huizen op twee na, zijn verwoes., het vee is omgekomen en de dorpelingen zijn naar Ayguatebia uit geweken. Talau ligt 1400 M. hoog en telde 89 inwoners. Andere dorpen in de huurt zijn van gemeenschap verstoken. Er werken 300 man om de wegen vrij te maken. ITit Fontainehlean, Macon, Dyon, Auxerre komen berichten van dikken sneeuwval en felle koude. Te Ohambézy vroor het 14 gr. O. In Opper-Savoye werd de ongehoorde sneeuwval gevolgd door hevigen storm, en de barometer blijft dalen Uit Lyon wordt gemeld, dat in de Alpen en de Jura de storm onverpoosd heerscht. Op het „plateau ceutral" ligt de sneeuw twee meters dik. In 't Rhóne-dal regent het aanhoudend. Te Besangon sneeuwstorm. Te Gex heet een qrkaan te woeden met 80 cM. sneeuw. Het verkeer met de Jura is gestremd. Uit Oyonnax (Ain), Chalons s. M., Sédan Remiremont, Nancy gelijkluidende berich ten. Te Epinal heeft men sinds 15 jaar zulk weder niet gehad. Te Duinkerken heerscht vreeselijk weder. Uit Brest komt de tijding, dat de zee door wilden storm wordt opgezweept. Ook uit Londen en Madrid komen der gelijke berichten. Köpenick in Amsterdam. Het voorbeeld werkt aanstekelijk naar het schijnt. Althans een eenvoudige turfschip persknecht, die met zijn tjalk aan het Damrak ligt, heeft zich aan de bekoring van het Köpenlcker succes-stuk niet gan- schelijk kunnen onttrekken, Het cafe-restaurant „Amstelbrau", van den heer H. Fohren, Damrak hoek Oude brugsteeg. koos hij tot terrein van zijn werkzaamheid. Vrijdagnacht te 1 uur kwam hij binnen zette zich aan een tafeltje en dronk oen biertje. Even later roept hij den heer Fohren, deelt hem mede, dat hij niet voor zijn ple zier, maar voor zijn werk kwam. „Ik ben rechercheur van politie, en ik verzoek u de menschen met spelen te laten ophouden". De heer F nam het eerst niet zoo ern stig op. Tegen kaartspelen en domino was nog nimmer van politiewege eenig bezwaar gemaakt. Maar onder het gezelschap kwam reeds een gedrukte stemming. Sommigen hielden met spelen op. Je kon nooit weten! Toen dronk ons turfschippertje nog een biertje en zette daaina zijn rol voort, Hij eisehte op hoogen toon inzage van het vergunningsbewijs en van het verlof om tot 2 uur 's nachts te mogen openblijven. Ontsteltenis in het drukke café De heer F. zocht reeds zijn bewijzen ter too ning op, maar waagde het schamper nog even naar 's mans qualiteit te vragen. De pseudo-rechercheur haalde daarop met gewichtig gebaar een prul papier uit den zak en toonde dit Drie minuten later lag hij op straat Nauwelijks hadden de aanwezigen het be drog in de gaten, of een paar stevige klan ten fungeerden vrijwillig voor juitsmijter en onder verbazing en hoera-tje ging 'de Köpenicker de straat op. Hij werd aan de politie overgeleverd en naar het bureau Warmoesstraat overge bracht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Toen eenige jaren geleden eens wag_ ingebroken bij de weduwe H. N., wonen de Westkruiskade 157, te Rotterdam, werd door haar schoonzoon A. v. d. V. een elec- trische schel aangelegd, welke verbinding maakte tusschen de woning der weduwe pn de zijne, welke naastaan gelegen is. Terwijl de schoonzoon wist, dat zijn moe der uit was, ging ©enskla-ps ile electrische schel over. Er moest dus onraad zijn. zijn. Hij snelde naar de woning zijlner moe der, vond de deur open, terwijl twee ke rels het 'huis uitstormden. Hij slaagde er in een hunner te grijpen, die- bleek te zijn zekere A. 11., een bekende boef. De andere J. K., 'werd later in de Zandstraat gear resteerd, waar 'hij woonde. De laatste weken ging er bijna geen dag om, dat er te Haarlem geen inbraak viel te constateeren. Thans is dil uit, om dat de politie een afdocnden maatregil in toepassing brengt. Zij wist wel wie van de inbraken verdacht moesten worden doch ze op heeterdaad betrappen, lukte niet, en daarom wordt nu, reeds in den avond, het verblijf der verdachten opge spoord en dan zijn zij geen oogenblik meer buiten toezicht. Overal worden zij dan nageloopen, totdat zij huiswaarts keeren, en voor dat huis blijft, dan een agent staan tot de dag aanbreekt. Donderdagavond, waren er twee aan 't. toezicht ontsnapt, doch 's nachts werden zij op straat aange troffen en zoolang gevolgd tot zij, ten einde raad, huiswaarts keerden. Tot nu toe blijkt, de maatregel afdo.uudfe^al is het voor de politie hard dit'ii 't Is pas gebeurd in een onzer provin ciehoofdsteden. Voor eenige dagen ver voegde zich bij een gezeten winkelier een knaapje, vragende om een kistje. Gedacht werd aan een stijfsel- of een soort pak- kistje en men meende, dat de jongen het behoefde, om een konijnen-, duiven hokje of iets dergelijks te vervaardigen. Daar men het zoo spoedig niet bij de hand had, zeide 'men het te zullen laten aan reiken. '(.Was 'maar even om den hoek in een zijstraatje, waaraan de achterkant van het pakhuis grensde. Wat. de brenger oogen opzette, toen hij bemerkte, dat het kistje dienst moest doen, nietals verblijf plaats voor redelooze wezens, maar voor een pasgeboren wereldburger, die als zesde spruit in een arm gezin een plaatsje had gevraagd en voor wiens komst zoo goed als niefs in gereedheid was. Bittere hr- moede was de oorzaak. D- medelijdende winkelier zorgde voor een hetere ligging van den kleine. Te D.js de burgemeestersplaats va cant. Verschillende „gegadigden" hebben gesolliciteerd en onder hen ook een der raadsleden, zekere heer T. Daar komt een dezer -lagen, een officieus telegram uit den Haag, van. den afgevaardigde der Tweede Kamer voor het district, dat de heer T bonoenid. i.s.1 Officiéél is 't nog wel niet, maar burgdfnéester is-i. Groote vreugde in D.Een 'serenade wordt gebracht pan den nieuwen burgervader, 't regent geluk- wenschen en Z'n Edelachtbare acht zich verplicht tot dank een grandiose fuif te geven. Hoe er feest gevierd werd wetten we niet, maar uit betrouwbare bron wordt verzekerd, dat de champagna-voorraad in dorp geheel is uitgeput. Tot zoover ging alles uitstekend en waarschijnlijk was ook de rest heel goed van sfapel geloopein, indien men maar niet tot de treurige ont dekking gekomen was, dat de heele burge meestersbenoeming een misplaatste grap was en 't telegram van a tot z verzonnen t Nu is'de teleurstelling groot in D. Na afloop eener hardrijderij had te Nijie- horne (Fr.) een vechtpartij plaats. In de herberg werden de lampen met stoeleln stuk geslagen, buiten werd de strijd met .messen voortgezet. Overal zag men groote bloedvlekken op de sneeuw. De politie werd gewaarschuwd en deze is di rect met haar onderzoek begonnen. De hooldschuldigen moeten eenige inwoners van een ander dorp zijn. Een besteller 'Van de Holiandsche jSpoor die Vrijdag avond in de Lombardstraat -te Rotterdam een pakje bezorgde, legde üe'n 'ander pakje in de Vensterbank dat op het zelfde oogen blik was verdwenen. Het hield 'ringen, losse diamanten, briljanten en robijnen in, ter waarde van ruim f 1000, en was bestemd voor de firma Van Kempen. In den nacht van den eersten op den tweeden Kerstnacht logeerde een 23-jarige goudsmid uit Amsterdam, ten huize zijner zuster, te Hilversum. Toen ,zij omstreeks 2 uur naar bed zouden gaan, ontdekten zij dat er eenige personen op het erf ach ter de woning stonden, waarop de goud smid drie schoten uit een revolver loste, met het gevolg, dat een 18-jarige jongen in het hoofd werd getroffen. De gewonde is de naaste buurman van de vrouw en had met ©enige kameraden staan praten, zonder kwade bedoelingen; hij bleek niet gevaarlijk te zijn gewond. Aan den Cruquisweg te Amsterdam is een remmer door een rangeerende locomotief overre den. Hij werd vreeselijk verminkt opgeno men en slierf kort daarop. Vrijdag och tend is te Rotterdam een vijfjarig meisje in de ouderlijke woning, door te dicht bij een kachel te koinen, in brand geraakt- Hot meisje liep met de brandende kleu ren de straat op, waar een voorbijganger het vuur doofde. Haar toestand is levens .3 - i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1907 | | pagina 1