aaldwijk, ion Superieur Bü i nummer Behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON!, Vestland, dnicanessen. No. 151. Zaterdag 22 December 1906. Tweede Jaargang. Stoomhout Zagerij in Schaverij. leeschextract in dit Blad. van Effecten. IENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte lnlioud Zondagsblad. Dl GODSDIENSTOORLOG IN FRANKRIJK. SLAVENKETENEN. BUITENLAND, I HAARHOEDGIK met satijn omboord. Heeren en Dames, delijk. Heer L. M. J. VAK iet Gesticht. irziet U van in de R -K. otheken, - gij zeker, ede boeken aalt en dan ij tevens de .ak. heiige analyse van Dr. In Dr. J. A. J. Tonella pchextract. Ze bevat 3.3 stikstof en is af Ite Kenmerich fabrieken, flacou fl.-. e prima merken. Iröerken, Arnhem \in Comestibles. .E COINTRE - Goes. net een pakje Jude Pekela. de borst, Slijmhoest, Iting, Hoofdpijn, jenz. |een leugen of bedrog en opgeknapt wordt. kisie. ,!;er te Middelburg bij a Scbulte te Hoek Ie l.ij J. Boogaartte Lrunis'te Zaamslag Jus bij J. Lefeherte te Rlllaud-Bath bij figerichte G, larop alle modellen, En. winkeliers WITTE, Arnhem. gemaakt worden in Ihting in prijzen van indig onderricht bij [p afbetaling wordt fingen te bekomen. geld irgtocht. |et hotel de Kindereu »Le Cointre, Goes. he mm couRiwr Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.3772, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: Kerstnacht in het hooggebergte; de verkondiging van Christus' geboorte aan, de herdersvoorbereidselen voor Kerstmis in Engeland; nieuwe vrouwe lijke beroepenwalrussenvliegmachines dansende Indianen; uil het het. sage.nrijk der Maori's; markt in Tyrol; de winners der nobelprijzende berenkat; spelingen der natuur; een nieuw kunststuk met tekst. Feuilletonhet, meisje van Nieuw-Zee- land. Mr. A a 1 b e r s e schrijft in „Het Ce n- 11' u m'' ,een artikel over den godsdienst oorlog in Frankrijk, en knoopt er eenige overwegingen aan vast over üuitschland en ons land. Hoe komt het. vraagt hij dat de Kerk haar invloed op het volk verloren heeft, en heele streken verloren zijn ge gaan voor het Katholiek geloof? Tal van oorzaken werkten samen, maar deze t.wee vooral hebben invloed gehad: de onderlinge twisten der katholieke lei ders op politiek gebied, en schier alle gemis aan practischen socialen ar beid en streven naar deugdelijke sociale wetgeving. De politieke twisten lieten het volk koud; de republikeinen waren zoo kwaad nog niet ze beloofden althans sociale wetten. En van p r a c t. i s c h e sociale actie schier geen sprake. Hier of daar was een pionier werkzaam: met heftigheid werd hij in den rug door de eigen geloofsgenoo- ten aangevallen. In geen land vindl men zulke mooie litteratuur, zulke schilterende redevoeringen over sociale onderwerpen, als in Frankrijk. Maar wat hebben de katholieken er bijv. gedaan op 'tgebied der vakorganisatie De sociale wetten van de Fransche Re publiek zijn geen voorbeelden ter navol ging; maar er is toch wel iets. Doch zijn ze aan de Katholieken te danken? Frankrijk heeft misschien 't meest on rechtvaardige belastingwezen van heel Europa. Is er ooit spréke geweest van een krachtige actie der katholieken tot verkrijging eener rechtvaardiger verdeeling van lasten? Onderling getwist en gebrek aan sociaal inzicht, dat zijn de. twee groots oorzaken waardoor de Fransche katholieken hun invloed; op de breeds schare des volks hebben verloren. 42). „O! mijnheer", riep ik uit: „hoe zal ik u danken? De eer mijner dochter wordt door u geredIk zal thans tot hem kunnen g aan „En indien 'het heerschap eens getrouwd was?" lachte een der klerken. „Dan zou ik hem tot een tweegevecht uitdagen". Ik schijn er recht bespottelijk te hebben uitgezien op dat oogenblik, althans een ieder barstte in lachen uit, en het duurde een poosje aleer ik vragen kon: „Maar hoe heet hij?" „Uw aanstaande schoonzoon?' 'klonk het spottend: „ja, dat moet gij mij niet Vragen, zoolang de chef er niet is, want hij heeft het. adresboek dergenen dis hij ons huurden; maar het nummer van het "huis herinner ik mij. zeer goed omdat er vroeger kennissen van mij woonden". „En welk is dat nommer dan?" „Nottinghill-road 52". Ik dankte hem en greep naar mijn hoed, .want ik wist al w,a,t ik noodig had voor het, oogenblik te vernemen. Over een uur zullen wij heel wat. verder zijn". En dat is de reden, waarom men in Frankrijk de toekomst zoo duister tegemoet ziet. Denk thans aan Duitschland. 't. Staat te verwachten, dat in de eerste weken allen, zelfs de verblinde Evange- lischen, die onze natuurlijke bondgenooten moesten zijn, te hoop zullen loopen tegen de katholieken; op eigen gelegenheid zullen dezen den reuzenkamp moeten strijden. En in gemoede zijt gij eigenlijk een oogenblik bevreesd voor den uitslag? Immers neen. Er kunnen een paar mandaten verloren gaan, misschien worden er enkele gewon nen, doch hoe 'took uit.kome, wat in Frankrijk tegen de Katholieken geschiedt, is in Duitschland niet meer mogelijk. En waarom? Omdat onze voormannen daar het heele katholieke volk achter zich hebben. Het volk heeft volle vertrouwen in zijn leiders, omdat deze steeds vertrouwen hebben ge had in het volk; omdat zij zoowel op wet gevend als op practisch sociaal gebied iets anders hebben gedaan dan mooie rede voeringen houden; omdat aan het Duitsche Centrum! alle groote sociale wetten, die zonder zijn medewerking er nooit geko men zouden zijn, te danken zijn; omdat op practisch sociaal gebied de Duitsche K. S.. A. is geweest een model van orga nisatie, héél het katholieke volk van alle standen omvattend, en een electrische centrale, van waaruit, krachtstroom uit ging door alle sociale vereenigingen. Het. Duitsche Centrum steunt op heel het katholieke volk en kan daarom zelfs den hevigen strijd, die het thans wacht, onbeschroomd te gemoet gaan. En in ons land? Wat lokt. ons meer aan, 't. Duitsche of het Fransche voorbeeld?... Wij zijn in ons land, dank zij den onver droten voorarbeid onzer groote voorgan gers, in een zoodanige positie nu reeds, dat waakzaamheid wel noodig blijft, doch de donkere wolken, die elders den hemel verduisteren, ons hier niel behoeven te verontrusten. Op politiek gebied is tusschen allen, die een christelijk kerkgeloof belijden, een openhartige en vertrouwensvolle samen werking in dit opzicht zijn we zelfs de Duitscbers vooruit. Voor sociale wetgeving schromen de onzen niet, om met. kracht op te treden. En op practisch sociaal gebied beleven wij in de laatste jaren een opbloei en uit breiding van krachtige werkzaamheid, die Het duurde, inderdaad niet lang voor dat de rijtuigen "aan het opgegeven adres stilhielden. Terwijl de politiedienaren rus tig Silvian's wenk afwachtten om hun cab te verlaten, steeg hij met Nieuwenheim uit en klopte aan. de voordeur aan; maar niet. het minste getlruisch volgde hierop. Tot driemaal toe herhaalde de detec tive zijne poging om gehoor te verkrijgen, >en toen alles vruchteloos bleek, sprak hij tot zijne volgelingen: „Aan het werk. In naam van het recht, doet open, maar handelt zoo snel mogelijk om geen opzien te baren". De agent, die met het smidsvak bekend was, glimlachte.. Voor hem was deze. op dracht kinderspel. Hij nam slechts een; bijzonder scherp werktuig dat. hij bij zich droeg en in een ommezien was de voor deur geopend. „Voorzichtig thans", beval zijn chef: „Het, is niet gezegd da,t het huis zoo uit gestorven is als het wiel schijnt, en wij hebben met gevaarlijke lieden te doen, volgt mij". De koetsiers moesten op eenigen afstand van de woning blijven wachten. In de "benedenvertrekken heerschte niet de geringste wanorde: zij waren stil gemeubeld en hadden oogenscBijnlijk aan een rustig gezin gediend. Toch mompelde Silvian iets tusschen de tanden, toen hij de schoonste verwachtingen voor de toe komst wettigt. Indien de strijd over den vorm van vakorganisafei tot, een gelukkigen vrede kan worden gebracht, dan kunnen wij ook op dat zeer voorname gebied een ontwik keling verwachten in de eerstkomende jaren, welke de stoutste verwachtingen overtreft.. De sociale rhelorika heeft getuige de Sociale Week voor ernstige studie plaats gemaakt. En alom wordt de nood zakelijkheid van practischen socialen klein- arbeid gevoeld en ingezien. Blijve voor ons Frankrijk een baken en Duitschland een vuurtoren in de woeste zee der twintigste eeuw! frankrijk. De regeering, schoon al bezig, zich in te binden, gaat voort met. uitzetten en verbannen. Het is als een wagen die aan 't rollen is op 't oogenblik dat hij wordt stilgehou den. Dat gaat niet zoo dadelijk, als 't nog gaat. En zoo is de politie in alle voornaamste steden des lands nog steeds druk bezig haar „plicht" te doen, terwijl de ministers zinnen op een wetsvoorstel ter verzach ting. Zoo zijn de bisschoppen op straal gezet te Parijs, Reims, Lyon, Toulouse, Auch, Bourges, Tours, Rennes, te Dijon, te Nancy, Versailles, Poitiers, te Chalons, te Pernignan, enz. De 87-jarige aartsbisschop van Parijs verliet Dinsdag zijn woning door duizenden uitgeleid. Men spande de paarden af van zijn landauer en reed langzaam met hem naar zijn nieuwe woning. Bij de aankomst aldaar moest, men, om den kardinaal de vier treden van de mo- numenteele stoep op te helpen, de om standers met de ellebogen bewerken. De vrijzinnige lacht met deze „inven tarisatie-opstootjes". Doch achter deze schijnbare kleinigheden staal een berg van onrecht en gruwel, en van stille verbij stering en walging, en de waarschuwende vinger van het Recht op alle beschaafde landen van Europa waar de vrijzinnig heid, oppermachtig is, gerichtVolken van Europa, past op voor; regeeringen van Europa, spiegelt u aan dit land, dal. den godsdienst bant, het recht verkracht, de lichten aan den hemel uitdooft, en zoo voor het wraakgericht rijpt. Deze woorden ontleenen wij met instem ming aan een auti-rev. hl ad, ofschoon enkele hier neergeschreven bijzonderheden reeds meer uitvoerig door ons zijn ver meld. Den Hollandschen ds. Vos moge deze uiting tot overweging strekken. Graaf de Mun heeft in de Gaulois een artikel gewijd aan de uitzetting van kardi naa.1 Richard uit het aartsbisschoppelijk in de tuinkamer, op eene volstrekt niet. tot bureau bestemde tafel, een vel papier zag liggen, geheel anders da.n .dat welk Maurits gebruikt had om aan zijne vrouw te schrijven. Op het inklflbeschje en de pen wijzende, die daar naast rustten, ze'ide hij „Het is hier Hat men den ongelukfc'_ ,!fe gelegenheid liet een laatst vaarwel aan zijne vrouw te richten. Waarschijnlijk zal ,men hem dus ook hier .gedood hebben; maar waar kan hij gelegen hebben tot den avond toe?" Hij zocht en zocht in alle hoeken; totdat hij eindelijk oen deur ontdekte die schijn baar naai- eene voorkamer geleidde. Zij was op slot. gedraaid, maar de sleutel stak er op, en hij opende haar. Het was de toegang tot een diepe kast en op het zelfde oogenblik slaakte Ernst een kreet van droefheid „Gij hebt u niet vergist!' 'riep hij uit: „Het pak dat gij daar op den grond ziet liggen, is Overbeek's jas. Zijn valies moet stellig niet verre zijn". De pelsjas werd te voorschijn gehaald, en daarachter stond het fraaie handkof fertje va.n 'Russisch leder. „Hier zal hij gerust hebben onmiddel lijk na den moord, totdat het donker ge noeg was om hem te begraven", mompelde Silvian, en zich bukkende over den onge- verfden vloer der kast, verzocht hij dat paleis. „Daartoe zijn wij gekomen! tot welke vlaag van vernedering zijn wij ver vallen! tot. welke schande brengt ons de verborgen macht die Frankrijk onder haar dwingelandij doet krommen! „Te midden van Parijs, te midden van de TQe.s van vermaak en rijkdom in een stad die zich beroemt op haar zachte zeden, die gelooft, dat zij het middelpunt van de beschaving en bet vaderland van eten goeden smaak is, in een stad ten slotte, en dat is het toppuntw.aar duizen den 'en duizenden katholieken wonen, kan een commissaris van politie een grijsaard op straat zetten, die algemeen geëerd is, hel. hoofd van het bisdom, prins v.a.n het Pauselijk Hof, zonder dat alle fatsoenlijke lieden, onverschillig hoe hun geloof of meening overigens zij, opstaan in een op welling van walging en onverwinbaren af keer. „Het. is wettelijk, en dat. is voldoende. Ik zegomdat het. wetfelijk i:s, is fret, (dubbel misdadig". Aan den mona.rchistischen „Gaulois" v,an Parijs wordt uil. Rome gemeld, dat men in de kringen der hooggeplaatste gees telijkheid het nieuwe ontwerp-Ériand nog slechter en voor de Katholieken nog drei gender oordeelt dan al wat tot dusverre tegen hen door die Regeering op touw is gezet. „Men ka.n bet als zeker beschou wen", zoo luidt hel bericht, „dat, indien het ontwerp niet radicaal gewijzigd wordt, de H. Stoel zijn houding zal verscherpen". Kapitein Magnier te Rijssel is door den krijgsraad uit zijn rang ontzet, wijl hij ge weigerd had bij de inventarisatie der ker ken in genoemde stad door het volvoeren van een hem opgedragen bevel zijn mede werking te verleunen. Op de vraag, hem gesteld door den voorzitter van den krijgs raad: of hij nog iets te, zeggen had, ver klaarde de kapitein met luide stem, liever doodgeschoten te worden dan een beilig- schennende daad te begaan. „Ik. weiger ontrouw te worden aa.n mijn Doopsel en a.an mijn Communie-belof.en", zeide hij. Welk een schoon voorbeeld geeft, deae sol daat aa.n zooveel Franschen, die nog aar zelen tusschen hun plicht en hun eigen belang of genotzucht. De Fransche regeering schijnt er zich niet alleen toe te willen beperken om de geestelijkheid in het land zelf uit de pastorieën en de bisschoppen uit de pa leizen te verdrijven, ook in 't buitenland wil zij haar vervolgingsgeest botvieren. De „Liberté" verneemt tenminste uit Rome, dat de religieusen du Sacré Coeur, die 't.klooster van de Trinité des Monts bewonen, verdreven zullen worden. Het klooster is eigendom va.n de Fransche re geering misschien wordt er wel een nieuw gezantschapsgebouw van gemaakt voor den Franschen gezant hij 't Quirinaal. In 't moederland zelf gaat de vervol ging onafgebroken doo.r. Het aartsbisschoppelijk paleis en het se minarie van Nantes zijn ontruimd. Eenige manifestaties hebben plaats gehad. Bij de twisten die ontstonden, werden eenige po- litie-agenten en gendarmen gewond. men alle gordijnen zoo hoog mogelijk op zou halen, ten einde meer licht te maken. Ernst volgde zijne minste bewegingen, feri prooi aan eene sombere spanning. „Ja, daar hebben wij het al", hernam de detective„donkere vlekken, die men te vergeefs heeft willen wegwasscben. Hij heelt hier gelegenkomt thans, wij hebben geen tijd te verliezende tuin moet worden onderzocht". En de deur van het vertrek openende, trad hij door de donkere gang op een uitgang toe tegenover de hoofddeur. Nieu wenheim had moeite zich nog staande te houden. Wal zouden zij daarbuiten ont dekken HOOFDSTUK X. Op de Hofstede. Lodewijk Holm was na Nieuwenheim's vertrek ten prooi gebleven aan de smar telijkste gedachten. Niet. dat. hij voor zijn eigen leven vreesde, of dat het denkbeeld den toorn der geheimzinnige bende op te wekken hem schrik aanjoeg; hij geloofde niet dat zij zijne vreedzame woning aan zouden vallen; maar hel. lot zijner vrien den boezemde hem de grootste ongerust heid in. Hij was aan Ernst gaan hechten; na al die jaren van afzondering was het bijna voortdurend gezelschap va,n 'den jon gen man met het. ontwikkeld verstand en Mgr. Cahors is Dinsdagmiddag uitgedre ven. In zijn nieuwe woning aangekomen, hield hij voor 't balkon een toespraak. Kre ten „leve de vrijheid" werden aangeheven. Te Abberville hadden de leerlingen van 't college St. Stanislas de toegangsdeuren gebarricadeerd; zij gingen door een an dere deur uit. Toen de ambtenaren kwa men en de deuren wilden foroeeren werd een manifestatie gehouden; tegen-manifes tanten veroorzaakten heftige incidenten). Ook op talrijke andere plaatsen hebben nog uitzettingen plaats gehad. Het. aantal gebouwen, waar de uitzet ting der geestelijken heeft, plaats gehad, bedraagt thans 105; 34 aartsbisschoppe lijke en bisschoppelijke paleizen, 40 groote en 13 kleine seminariën. Woensdag bedroeg het geheele aantal ruim 80. Men ziet dusde inbrekers schie ten, met hun slooperswerk goed op. Naar verluid!, zal het nieuwe Fransche ministerie van den Arbeid onverwijld zijn intrek nemen in het aartsbisschoppelijk paleis, dat kardinaal Richard zoo pas ver laten heeft. Men ziet, de mannen der vrijheid hou den er eigenaardige theorieën, maar nog zonderlinger practijken op na! NED.-INDIE. Een correspondent van de „Locomotief" maakt in dat blad melding van de groote werkzaamheid, aa,n den dag gelegd door den eerw. heer Schets, R. Katholiek gees telijke te Semarang voor de residentie, en het naburige Kediri, en wel op het gebied va.n verpleging en huisvesting ten behoeve van verwaarloosde en verlaten kinderen van beiderlei kunne. Deze pastoor is sinds geruimen tijd bezig met het inzamelen van gelden, om over te gaan tot bet aankoo- pen van een gebouw, waar de jeudige, bijna zeker aanstaande schipbreukelingen van de maatschappij onder dak kunnen worden gebracht. Thans zijn zijne plannen nog wel niet geheel, maar toch reeds voor een voornaam gedeelte in vervulling ge« komen. Hij kocht namelijk een ruim pand voor zesduizend gulden, betaalde daar voorloopig een derde gedeelte van en hoopt, gesteund door de winst va.n een loterij, tien mille bedragende, benevens vaste en facultatieve bijdragen van de in gezetenen uit de twee genoemde residen ties, binnenkort, voldoende geld te heb ben om zijn toevluchtsoord te openen. Zusters van de orde der Franciscanen uit Soerabaja, zullen zich met de opvoeding der al te jonge kinderen belasten. RUSLAND. Tusschen Rusland en Japan moet het weer hevig spannen. De „Wjedomósti" betoogt, dat Japan ver metele en vernederende eischen stelt, wel ke Rusland terstond nadrukkelijk most af wijzen. Het moet onmiddellijk een nieu wen oorlog tegen Japan voorbereiden en de verkiezingen voor de Doema met alle bin- nenlandsche hervormingen uitstellen tot1 dat een behoorlijke vrede met het buiten land gevestigd is. Ook de „Tribune" verneemt uit Peters- de aangename manieren, hem even wel kom geweest als een zomerregen aan eene verdorrende bloem. Hij' had hem bewon derd om zijne toewijding vol geestdrift a,an de belangen eener onbekende vrouw; hij stelde het ook 'in nem op prijs 'dat hij zonder aarzelen alles opgeofferd had om Maurits Gverbeek te gaan opsporen, en vroeg zich telkens af of hij ooit weder zou koeren uil. dit sombere tweegevecht met zijne onverbiddelijke tegenstanders. E:n dan, wie toch was de vrouw die zijn dak herbergde? In welk ontzettend treurspel moest zij gemengd zijn geweest om een dergelijken onverzoenlijke!! haat tegen zich te hebben opgewekt.! Was het geheel en ,a.l onmogelijk dat zij zelve schul dig zou zijn? Ten einde een weinig tot. rust te ko men, trok de grijsaard een overjas aan, en, wandelde een half uur in zijn tuin op en neer; daarna ging hij zich, tot alle veiligheid overtuigen of de luiken nog wel in goeden staat verkeerden en was zeer Voldaan over den uitslag van dit onder zoek. Het hout had zich uitstekend ge houden, trots a.1 de jaren gedurende welke het gediend had, en wat de sluiting be treft, deze liet niets te wenscben over; het was eene zware ijzeren staaf, die bin nenshuis bevestigd werd .aan beide uit einden. "(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1