Courant. taldwijk, De Nieuwe Zeeuwsche Courant HOL, No. 150. Donderdag 20 December 1906. Tweede Jaargang. BUITENLAND, R E L L E R, itetentieii omstreken d-Scbelvisch, Co., IJmuiden. aid-Beveland". [estland, .nicanessen. geld >p van Effecten. HENDRIKSE. Stoomhouf Zagerij en Schaverij. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Nieuwe Abonné's, De Nieuwe Zeeuwsche Couraut voor Goes slechts f0,75 daar buiten fO,95. prachtig Geïllustreerd Zondagsblad. Kerkelijk- en burgerlijk huwelijk. HnnenTA1ÏT ^nietjes van 5 tot Ct. Prachtige van 5 tot 8 *tS zwaar. It minder als 2 stuks, pO ct kosten bij. Jtreoht, Singel. i Kilo f 1.20 Kilo f 1.25 l Nederland, 11a out- of rembours 10 cent pop bij 25 kilo lager phe dienst. tam-Gouda-Amsterdam usschenligoende plaatsen. Iran tfOES ddag 12 uur, (AMSTERDAM >rgen 5 uur. Irotterdam on d 8 uur. nsterdam bij W. DE pCHURE, Kloveniers- pi bij de Directie J. en te Dordrecht bij S. Goes bij den Agent P'ziet U van de R -K. fttheken, - gij zeker, ede boeken aalt en dan tevens de ak. leeren en Dames, delijk. fHeer L. M. J. VAN let Gesticht. I borgtocht, het hötel de Kinderen aan Le Cointre, Goes. NIH ZEEUW COUP Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 10.371/3, voor niet-abonné's«045 Bureau LAHGE VOR5TSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. L 'i M 21 voor het volgende kwartaal, ontvangen de nog voor Jan. verschijnende nrs. van heden af gratis. is het meest gelezen R.K. blad in Zeeland. Het heeft zijn lezers in grooten getale hier, in de omstreken, in de geheele provincie, in vele plaatsen buiten de provincie. verschijnt driemaal 's weeks en kost per kwartaal Tegen den geringen prijs van 37 H cent per kwartaal ontvangen de abonné's er bij het Men kan zich abonneeren bij de Agenten, Boekhandelaars en Brievengaarders. De Kath. afgevaardigde mi\ Kooien heeft bij hoofdstuk Justitie gewezen op de on billijkheid er in gelegen, dat het burgerlijk huwelijk aan het kerkelijk zou moeten voorafgaan. Het kan van belang zijn hierover wat meer te zeggen, en dan beginnen we te vragen, of het is star conservatisme of fa natiek anti-clericalisme, dat de artikelen 136 van 't Burg. Wetb. en 449 van 't Wetb. van Str. in 't leven houdt, bij welke artike len den bedienaar van den ©eredienst op straffe van boete wordt verboden, huwe lijksplechtigheden te verrichten, vóór dat de partijen hem hebben doen blijken, dat 't huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken. Wij gelooven, dat die wetsbepalingen aan beide onhebbelijkheden hun voortbe staan danken. Alen ziet het in art. 136de Slaat erkent geen kerkelijk huwelijk. Het artikel spreekt alleen van plech tigheden bij 't kerkelijk huwelijk. Wat 'heeft nu de Staat, de neutrale Staat met godsdienstplechtigheden te maken? En ho© kunnen zij, liberalen, radikalen en hoe zij, die aan die wetsbepalingen vast houden, verder heeten mogen, den Staat met het toezicht op die kerkelijke plechtig heden belasten, terwijl zij steeds den mond vol hebben, dat de godsdienst binnen de kerkmuren moet besloten blijven, vrij en blij Men heeft, vooral aan die zijde, uit den treur© lofliederen in alle toonaarden uit gegalmd over godsdienstvrijheid, en men Iaat den godsdiens tl o ozen of neutralen Staat zijn nous steken in godsdienstplech tigheden binnen de kerkmuren en daarop dwang uitoefenen. Want als 'tom het huwelijk te doen is, waarom laat men dan. den Israëlieten onbeperkte vrijheid om dit vooraf thuis aan te, gaan? Met 'de armzaligste .argumenten pleegt men 't behoud dier wetsbepalingen goed te zullen praten. Het 'besef of de wetenschap der nood zakelijkheid van 't burgerlijk huwelijk we gens 'zijn rechtsgevolgen, heet het, is bij 't volk 'nog niet genoeg doorgedrongen. He mel sche goedheid 1 de laatste honderd ja ren is aanhoudend de loflro-mpet geblazen over tien vooruitgang van het menschdom in ontwikkeling en beschaving, en daar zouden nog huwelijkspaartjes kunnen zijn zoo dom, dat zij' den weg naar die rechts gevolgen langs den Burgerlijken Stand niet zouden hebben leeren kennen. 'Da.n moeten zij wel doof en blind zijn. Zij' zien anderen dien weg begaan en hooren dikwijls ge noeg, waarom hij begaan worden moet. Ja, die rechtsgevolgen; en ach! die arme kinderen van ouders, die zoo dom zouden kunnen zijn en door belanghebbenden en belangstellenden, bedienaars van den eere- dienst incluis, zoo dom worden gelaten, dat zij nalieten nog voor den ambtenaar van den burg. stand te verschijnen. Die kinderen zouden wettelijk onecht kunnen blijven; arme stumpers. Daar leven twee menschen in concubi naat. Daar zijn reeds kinderen geboren. Daar zijn nog wettelijke beletselen om een burgerlijk huwelijk te kunnen aangaan. Wat maalt de Staal om zoo'n buiten-ech telijke samenleving? En om 'tlot dier kin deren bekommert hij zich evenmin. Door zijn Wet verbiedt hij zelfs 't onderzoek naar het vaderschap. Eindelijk willen die man en die vrouw ten minste voor God en hun geweten hunne samenleving in 't reine brengen, en, 'katholiek zijnde, ten overstaan van ©en gemachtigd priester ©en huwelijk aangaan. Doch ziet, nu treedt de tot dusver on verschillige, koude, hardvochtige vader Staat tusschenbeide. Niet om aan het con cubinaat een einde te hielpen maken, niet om de rechtsgevolgen, niet om de toekomst der kinderen le verzekeren, maar om de „huwelijksplechtigheden" te verbieden en den bedienaar van den ©eredienst, die ze verricht heeft, te straffen. De rechter evenwel, als hij zijn gezond verstand heeft, en met zijn tijd is meege gaan, legt de minimum boete, één gulden op. Trouwens 't geval is te gek om alleen te loopen. Daar wordt ook beweerd, dat het verbod dient, om onberaden huwelijken te voor komen. Alsof er onder kracht dier wetsbepalin gen één onberaden (huwelijk minder ge sloten is! En welke ambtenaar 'van den bufg. stand heeft ooit eene poging gewaagd, om een trouwlustig paartje van een onberaden hu welijk te doen afzien? 'tZal me een zorg wezen, denkt hij. Hierbij komt, dat die huwelijksplechtig heden niet tot 't wezen va,n het huwelijk of huwelijksacrament behooren. In het katholiek kerkgenootschap is het voor de wettigheid van het huwelijfcsacrament voldoende, dat zij, die een huwelijk wil len aangaan, hun echtverbintenis voltrek ken ten overstaan van den daartoe gemachtigden priester, zoodat het van bet huwelijkspaar kan afhangen en niet van dien priester, of 'tkerkelijk huwelijk zal voorafgaan. Zij, die. met elkaar huwen wil len, hebben slechts de tegenwoordigheid van dien priester noodig, welke zij pok buiten de kerk, op straat zelfs bereiken kunnen en tegen zijn wil en dank. De huwelijksplechtigheden of wel de voor het sacrament des huwelijks voor geschreven ceremoniën en gebeden Wijven dan achterwege. Geoorloofd zonder kerkelijke dispensatie is dit wel niet, maar 't huwelijk is er niet minder canoniek wettig om. En de priester zou straffeloos volgens de wet uitgaan. Om al welke redenen die verouderde en onbruikbare meubelstukken uit den Code Napoleon niet spoedig genoeg kunnen ver dwijnen uit onze Welhoeken. f** Openbare en bijzondere school. Zooals w© reeds meedeelden heeft on langs een openbaar onderwijzer, een Am- sterdamsche frontmaker te Goes een plei dooi gehouden voor de openbare school. Zoo kwam hij met het bekende argu ment, dat alleen de openbare school do verdraagzaamheid kweek t Och, het leven en de feiten leeren heel anders, men heeft het. dezer dagen hier nog op treffende wijze, kunnen constatee- ren. Verdraagzaamheid ja, met den mond, in werkelijkheid is de openbare school de voedster van een starre onverdraagzaam heid tegenover de geloovigen. Voider gaf de spreker een zoo nieuwe en kostelijke verklaring va.n de openbare school, dat we deze aan de vergetelheid Villen ontrukken. De openbare school is volgens hem, de allerchristelijkste school aller scholen! Het lijkt wel of deze fronlmaker uit Am sterdam bij zich zelf gedacht heeft: kom, dat kan ik te Goes wel eens vertellen En waarom zou dan de openbare school de Christelijke bij uitnemendheid zijin? Omdat men daar den naaste leert lief hebhen. Vermoedelijk za,l men dit op de bijzon dere school evenzeer, zoo niet beter lee ren; overigens is de openbare school zoo „Christelijk", dat er terwille der neutrali teit, over God en Godsdienst niet kan gesproken worden; op de openbare school ka,11 geen godsdienstonderwijs aan "de kin deren gegeven worden. Maar toch „allerchristelijk'st" De spreker, die tot afbreuk der bijzon dere school ©enige voorbeelden uit het buitenland aanhaalde, vergunne ons ook van zoo een voorbeeld gebruik te maken. Zoo is de openbare school in Frankrijk zoo „allerchristelijks", dat .alles wat het kind maar aan God kan herinneren stelsel matig moet worden verzwegen en uit de leerboeken moet worden geschrapt. Vroeger stond in het leerboek: Dieu est immortel (God is onsterfelijk)nu kan men tezelfder plaatse lezenl'ane est patient (de ezel is geduldig). Deze verandering heeft ongetwijfeld plaats gehad in het belang der „christelijk heid" 1 FRANKRIJK. In den loop der beraadslagingen over de begrooting voor het departement van financiën eischte de minister voor den staat het. recht om zich meester te maken va,n het Kerkelijk Pensioenfonds; ©en lid vroeg storting er van in de Pensioenkas voor ouden van dagen. Daarop nam de Kamer met 446 tegen 91 stemmen de begrooting in haar geheel aan. Volgens de bepalingen van het gepubli ceerde wetsontw. der Fransche Regeering zullen de geestelijken die op het hun door den Slaat toegedachte armzalige pensioen tje recht hebben en bet we'nschen te ont vangen, die verklaring moeten afleggen dat zij de wet van 1905 erkennen, dus berusten in de berooving der Kerk; thans wordt daartoe een termijn verteend van ©en maand. Doch nu heeft, zooals men weet, de H. Stoel deze wet veroordeeld! En een zelfde standpunt neemt het Fransche epis copaat in. Vandaar dat de gees e'ijken, die aan de Kerk getrouw willen blijven, 7te voorwaarde va,n de erkenning der wet van 1905 zullen moeten afwijzen en dus ver moedelijk alle uitkeering van pensioen komt te vervallen. Zondagvoormiddag zijn te Parijs in alle kerken de gewone H. H. Missen opgedra gen in tegenwoordigheid van zeer talrijke menigten van geloovigen. Er viel geen enkel inoedent voor. Op dienzelfden dag werden in Frankrijk ontruimd 15 aartsbis schoppelijke en bisschoppelijke paleizen benevens 18 groot- en 10 klein-seminariën. ITALIË. Mgr. Adami, prelaat bij het Vaticaan, heeft, volgens het Journal des Débats, aan den Paus 4.000.000 lire ten behoeve van de ondersteuning der Fransche geestelijk heid vermaakt. RUSLAND. Volgens een telegram uit Petersburg, is voor den krijgsraad gisteren de doodstraf geëischt voor admiraal Nebogatof en vier zijner onderbevelhebbers wegens d« over gave van hun schepen in den slag van Tsoesjima. Zij hebben, zeide de aankla ger, hun land oneer aangedaan. Ook de officieren, die tot de overgave hebben aan gespoord, behooren streng gestraft te wor den. De overigen kunnen vrij uitgaan. De verdediger pleitte verzachtende oms'andig- heden, trouwens door den aanklager er kend. Admiraal Nebogatof, zeide hij o. a„ heeft de bemanning van zijn schepen wil len sparen van de gevolgen van het wan beheer van de vloot. Zaterdag was het de feestdag van de orde van de St. Joris en het is gewoonte, dat de Tsaar dan in zijn paleis zonder on derscheid de ridders ontvangt, "t zij zij officieren of minderen zijn. Toen de gasten aan het station Tsaars- koje Selo aankwamen, werden zij alle ge fouilleerd ten nauwkeurig geïnspecteerd door 'de geheime politie; daarna mengden zfcli een troep „spionnen onller hen, ook alle een kruis van St. George dragende I Dit verwekte groote ergernis onder de hel den van de Mantsjoersche slagvelden. Nauwelijks in tegenwoordigheid van den Tsaar toegelaten, kwamen de klachten dan ook los, bizonder tegen het ministerie v.an oorlog, dat weigerde hun de moeilijk ver diende pensioenen uit te keeren. De Tsaar was zeer getroffen door ©en en ander, maar de grootvorsten poogden de mannen lot zwijgen te brengen. Dit mislukte en officieren en manschappen gaven alles be halve eerbiedige antwoorden. In d© villawijk Lesnoy te St. Petersburg drongen Zaterdagavond gewapende perso nen in ©en alleen staande villa en dwon gen de eigenares al haar geld en kost baarheden ter waarde van 5000 roebel af te geven. Daarna namen zij de wijk. Te Radom is een bom geworpen naar het hoofd der gendarmerie, kolonel Plo'ttto, dien daardoor een been werd afgeslagen. Den dader greep men in zijn woning; hij bleek een leerling van de handelsschool te zijn. DUITSCHLAND. Veel meer dan in Rusland is in het „Deutsche Vaterland" op politiek gebied alles in beweging met het oog op de a. s. Rijksdagverkiezingen. 0£ er veel kans be staat dat Von Bülow en Dernburg en last not least de keizer aan de stembus zullen triomfeeren? Er zijn er, ook buiten 'het katholieke strij Ikamp, n et weinigen, die daaraan twijfelen. Zoowel Cenlrum als soci.aal-democra.en gaan beiden vol moed den strijd beginnen. Dit is zeker: Von Bülow eischt yoor zich zeiven met uit zondering van ieder ander de eer op aan de kroon het voorstel te hebben ge daan bij een eventueel© verwerping der suppletoire begrooting den Rijksdag te ont binden. Tweede Kamer. Het algemeen mar:- ne-debat werd voortgezet. De tribunes wa ren geheel bezet. Nadat de heer Van Vlij men 's ministers plan hal gesteund kwam de minister aan het woord die allereerst uiteenzette de redenen waarom hij bet nieuw door hem ingediende vlootplan noo dig achtte en daarna dit plan. uitvoerig verdedigde. Wat de motie-Talma aangaat merkte de minister op dat hij van zijn bescheiden plan niets kan missen. Practisch nut zag de minister daarin niet; alleen bij de ver werping van het amemdem-. nt Marchant tot weigering van den aanbouw van een srh'p heeft de motie beteafcenis, dan staat men voor de vraag een schip voor Nederland of voor Indië, een vraag waarop het vraag stuk betreffende de Oosterdoksluis van in vloed is. De heer Talma verduidelijkte dat de be doeling zijner motie is te voorkomen een stilstand in de versterking der vloot en d© Kamer in principe te laten goedkeuren de aanschaffing van een schip voor Indië en torpedomaterieel voor Neder'and. Wordt dat vraagstuk opgelost en dus de aanbouw voor Indië mogelijk, dan zou de minister een ontwerp indienen voor subsidieering van het werk dezer sluis en tevens zijn begrooting wijzigen in dien zin, dat met den aanbouw van een schip voor Indië en niet voor Nederland zal 'worden begonnen. De heer Thomson stelde ©en motie voor om de Kamer te laten afkeuren dat de minister ondanks herhaalde aanmaningen weigert herstel van aan den oud-sergeant Van Peschke berokkend onrecht. Begrooting van Oorlog. De heer Duymaer van Twist houdt een lange rede hij begint met. den Minister hulde te bren gen dat hij niet geschroomd heeft zich een heftige oppositie op den hals te halen. Dat het tusschen de oppositie en de verde diging niet rechts tegen links gaat, ver blijdt spr. Hij zelf moet. zeer tot zijn leed wezen tot de tegenstanders behooren, zich verklaren tegen 's ministers beleid, doch iöp geheel zakelijke grondien. Niet alleen om den desorganiseerenden maatregel der afschaffing van bet blijvende gedeelte, doch ook om diens gewone maatregelen ten gevolge waarvan waar te nemen is on tevredenheid bij bet corps off'cieren, ge brek aan rechtszekerheid, malaise, veel te jonge elementen bij het kader, gebrek aan kader, tot schade voor de krijgstucht, enz. Herhaaldelijk beroept zich spr. op het oordeel van den generaal De Meester no pens het kader. De ontwerpen van den Minister omtrent het blijvend gedeelte zelf besprekende,, wijst de heer v. Twist er op dat de Minister den Ministerraad heeft ingelicht, maar heeft, de Minister dien Raad ook op de bezwaren gewezen? En hoe staat bet met de adviezen der inspecteurs De Minister wil die niet overleggen, maar spr. heeft vernomen dat die adviezen niet eens door hem gevraagd zijn. Dan zijn zij ook niet gegeven, en kan hij ze dus ook niet overleggen. Maar dan wordt de Kamer ook met een kluitje in het riet gestuurd. Voorts verweet spr. den minister dat. deze in zijn Memorie van Antwoord de bezwaren der tegenstanders verkeerd heeft voorgesteld. Bij de onbereden wapens, zoo erkent hij, is de quaestie van het blijvend gedeelte niet van zooveel gewicht als bij de bereden wapens, hoewel zij ook hier de volle aan dacht waard is. Het in dienst stellen van nog meer burgers-werklieden in het leger, vindt om de hooge kosten hij Spr. strenge afkeuring. Bij het gansche kader heerscht verbitte ring over de afwezigheid van manschappen ter oefening. Zijn conclusie is dat de maat regelen van den Minister desorganiseerend werken in de toekomst op vele financieel© offers komen te staan, en rechtmatige ontevredenheid wekken, waarbij snelle mo bilisatie onmogelijk wordt gemaakt, Aan het eind verklaart Spr. geen po litieke bedoe'ing te hebben bij de oppo sitie, maar alleen het landsbelang in het oog te vatten. De heeren v. Idsinga en Marchant stellen een motie voor om te besluiten de quaestie der bemiddelingslijs ten van officieren en de behandeling van militairen buiten discussie te laten. De heer Talma verzet zich hiertegen. De motie wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. De begrooting van marine wordt aangenomen met55 tegen 3 0 stemmen, in de pauze. De behandeling van Hoofdstuk Oorlog wordt voortgezet. De heer Arts verklaart zich voorstander der wegzending van het blijvend gedeelte. Nopens de wegzending van dat der he reden wapens verwacht hij nog nadere mededeelingen van den Minister. Hij be spreekt het incompleet bij 'het kader, den te jeugdigen leef ijd der korporaals en slechte betaling der onderofficieren. De heer v. Dedem is tegen de plannen van den Minister, die hij gevaarlijk en schadelijk acht en dringt aan op verster-- king van het kader. De heer v. Asch v. Wijck bespreekt de circulaire van den Minister, waarin pensi oen onthouden wordt aan hen die uit ©en militaire betrekking overgaan in een an dere rijks-betrekking. Hij acht dit onwet tig, onbillijk en onwenschelijk. Van wege het Centraal Bureau der K. S. A. is verschenen no. 3 der Vliegende blaadjes, dat handelt over „de Kruis tocht tegen de onzedelijkheid", en hetwelk we iedereen ten zeerste ter lezing aanbevelen. I11 de laatste vergadering van het Dioce saan Comité der K. S. A. in het bisdom Haarlem werd het bestuur met 3 leden uitgebreid. De vergadering koos daartoe de heeren Mr. Regout, Den Haag; Mr. E. v. d. Boogaard, Amsterdam en Dr. A. C. A. Hoffmann, Gouda. Besloten werd aan het Bestuur toe te voegen een bezoldigd secretaris, buiten hef.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1