leaux. Goes. I MJWENSE, RNS. goederen, uiterste prijzen. DE CRANE, No. lte. Donderdag 6 December 1906. Tweede Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. .GS- las. Stoomhout Zagerij sn Schaverij. \cetyleen- iekannen, i delbazar, Irte Delft 3. DELBURG. |e surteering en gewone KE- en ilii - Oude Haven, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschilt tb MAANDAG-, W0ENS3AG- tl VBMUD. Hoe liet Liberaal Ministerie de arbeiders bij den neus lieeft gehad. SINTERKLAAS. Hen, Itters. de bekende fijne lein. té de fnie gra-u I, Cuisinier, Glacier. i SINT NICOLA AS- jAGES bieden dit veel nieuwigheden, beleefd tot een be- >odigd. in leen in Schouwen en en onderpand van Effecten op billijke voorwaarden t „Zuid-Beveland". kelijksche dienst. Rotterdam-Gouda-Amsterdam et a'ie tusschenliggende plaatsen, rtrek van UOKS agmiddag 12 uur. k van AMSTERDAM agmorgen 5 uur. ik van ROTTERDAM dagavond 8 uur. te Amsterdam bij W. DE VERSCHURE, Kloveniers- otterdam bij de Directie J. en 1UIJT, te Dordrecht bij S. in. en te Goes bij den Agent ELD. terbaan Le Cointre, Goes. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.871/»» voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. <t contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Toen het Christelijk Ministerie aan het bewind was, kwam het met een wetsont werp, waarbij de arbeiders zouden ver zekerd worden tegen de gevolgen van den ouderdom en invaliditeit. En omdat de arbeider, die onbekwaam tot werken werd, ©ens jaarrente zou ontvangen, om het even op welken leeftijd die onbekwaamheid in trad, kon men den leeftijd, waarop enkel en alleen ouderdom aanspraak op zulke jaarrente zou geven, hooger stellen. En de Christelijke Regeering stelde voor den 70-jarigen leeftijd. Zou het later blijken, dat men reeds vroeger, b.v. op 65-jarigen leeftijd, de jaar rente zou kunnen toekennen, dan kon men daartoe overgaan. Maar om met zulke verzekering een begin te maken, moest men niet meer belooven, dan men zeker geven kon. Tegen dit voorstel van het christelijk Ministerie begon de geheele oppositie le sputteren. De socialisten verspreidden pla ten, waarop Dr. Kuyper stond afgebeeld, een pensioen brengend aan den werkman, die al dood is. En de liberalen riepen, dat het minstens op 65-jarigen leeftijd moet zijn, dat de werkman zijne jaarrente we gens ouderdom zou dienen te ontvangen. Toen de verkiezingen kwamen, werd den arbeiders op alle toonaarden verkondigd, dat bun belangen niet veilig waren bij de christelijke partijen. De liberalen zouden heel wat beter zorgen. En in het liberale verkiezingsboekje van Goeman Borgcsius, met duizendtallen door het land verspreid, werd dan ook gezegd: In mijn oog zijn de invaliditeits- en ouderdomsverzekering de meest drin gend noodige hervormingen. Zóó sprak Borgesius enhij overwon en werd formeerder van het Kabinet. Wat doet nu dit Kabinet? Het stelt wel ouderdomsverzekering voor bij 65-jarigen leeftijd, maar het gewich tigste van alles, de invaliditeitsverzekering, wordt uitgesteld totSt. Juttemis, waar van niemand weet, wanneer hij gevierd wordt. Dat bij de Algemeene Beschouwingen over deze hedriegelijke politiek een hartig woord zou gezegd worden, lag voor de hand. De woordvoerder der katholieke parlij, mr. Kolkman, zei hiervan o. a. In het bekende Concentratie-program, dat, ik geloof den 21sten Januari van het jaar 1905 tusschen de Liberale Unie en den Vrijzinnig-democratisehen Bond is op gemaakt, lees ik, sub 2o.„Sociale hervor mingen verzekeringswetten, in het bijzon der de verplichte invaliditeits- "en ouder domsverzekering met geldelijke bijdragen van den Staat." In de eerste Troonrede, na het optreden van dit Kabinet, zijn die beide verzekeringen ook aangekondigd, maar in de laatste heeft de scheiding plaats gehad, en vindt men alleen de ouderdoms verzekering terug. In de afdeelingen heeft dat de aandacht getrokken en het is ook in het Voorloopig verslag gememoreerd. Reeds vóór dat dé Memorie van Antwoord verscheen, heeft men te dezer zake zeker heid gekregen. De heer Talma toch heeft in de zitting van 19 October 1.1. den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gevraagd, of niettegenstaande het niet vermelden van de invaliditeitsverze kering in de laatste Troonrede, deze toch aan de orde bleef. Het antwoord van den Minister was voor de voorstanders dier verzekering niet bemoedigend. Hij ant woordde, dat de ondervinding, in Duitsch- land opgedaan, hem tot nadenken had ge bracht. De simulatie (veinzerij) was daar voor 'n deel oorzaak van „een zeer veront rustende stijging" der nieuw toegekende invalidenrenten, tot en met hel jaar 1903. en daarom vordert een regeling der ver plichte invaliditeitsverzekering nog eenigen tijd van voorbereiding." Deze parlemen taire phrase beteekent waarschijnlijk, dat deze verzekering voor de loopende wet gevende periode van de haan is. Die mee ning wordt kracht, bijgezet door hetgeen wij lezen in de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp op de inkomstenbe lasting. Daarin rekent de Minister van Financiën uit, hoe in 1911 de toestand zal zijn. Hij geeft daar, zooals de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" zegt, de Rijksbegrooting voor 1911. Men vindt opgesomd alle in komsten waarop in 1911 te rekenen zal zijn en alle uitgaven, die dan naar het oordeel der Regeering zullen moeten wor den gedaan. En onder die uitgaven zijn o. a, ook opgenomen al wat voortspruit uit eventueel© invoering der administra tieve rechtspraak, waarvoor de on (werpen zelfs nog wet moetien worden. Wij vinden daar ook vermeld de ge meen te-financiën, een onderwerp, waar over de Staatscommissie zelfs nog rap port moet uitbrengen. Maar niet vindt men genoemd de invaliditeitsverzekering, wel de ouderdomsverzekering. Het ligt dus voor de hand, dat men mag denken, dat tot 1911 zeer zeker deze kwestie van de baan is en dat zelfs voor een opvolger, die na 1909 misschien aan de groene ta fel zal zitten, die zaak op het oogenblik niet voorbereid wordt. Nu wil ik den Mi nister niet ten kwade duiden, dat hij een zaak, die hij niet rijp voor beslissing acht, niet ter sprake brengt, maar ik zie hier toch weer de Nemesis der historie. En het doet mij leed, dat dat juist betreft dien bewindsman aan Landbouw, Nijverheid en Handel, die ons overigens zoo sympathiek is; maar juist hij, die aan het vorige Ka binet luide zijn misnoegen te kennen gaf, dat het één jaar na zijn optreden nog niets voor de sociale wetgeving had ge daan, moet thans bij droevige eigen er varing ondervinden, hoe waar nog heden ten dage het oude spreekwoord blijft, dat de critiek zooveel gemakkelijker is dan de kunst. Mr. Kolkman wijst er verder op, dat de vrijzinnig-democratische partij hare medewerking aan de liberale partij heeft toegezegd op voorwaarde, dat hel geza menlijk program zou worden uitgevoerd. Zuilen nu de vrijzinnig-democraten hun verbond opzeggen, nu de liberale Regee- ring haar woord niet houdt? Zelfs Borgesius heeft gezegd, dat men ernstige critiek aan de Regeering niet zou mogen sparen, als zij geen gevolg zou geven aan de gedane beloften. Dat belooft voor de Rechterzijde een vroolijke vijf minuten, zei Mr. Kolkman. Maar vraagt men mij nu zoo ging hij voort of ik erg verwonderd hen, dat de zaak zoo geloopen is, dan antwoord ik volmondig: „Neen!" Men heeft tijdens de verkiezingscampagne tegen het voor- stel-Kuyper, betreffende de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering ontzaglijk losge trokken, men heieft er iedereen op uitge stuurd om de menschen toch vooral wijs te maken, dat het de 70-jarige leeftijd, waarop de ouderdomsverzekering zou aan vangen, was, waarvoor men op moest passendat mocht niet, dat gaf den arbei der niets, dat was het. pensioen voor de dooden, zooals men het toen uitdrukte, dat waren de paradepaarden van de toen malige Regeering I Nu durft men klaarblijkelijk met dien leeftijd niet meer voor den dag te komen en ook het antwoord van den Minister aan den heer Talma doelt daarop. De ouderdomsrente wil men op vxoegeren dan op 70-jarigen leeftijd doen ingaan, maar dan komt natuurlijk het eerst de vraag: waar zal dan het geld van daan komen, want wij weten het allen, dat één jaar meer of minder, één jaar hooger of lager ontzaggelijke uitgaven vordert, en wie zal die hoogere kosten betalen? Nu is die Duitsche simulatie statistiek te goeder me 4e hulp gekomen. De zaak der invaliditeit kan „nader overwogen". Maar nu vraag ik: Is dit echt? Is dit. de waarheid Of. heeft, de simulatie misschien, ik durf het haast niet te vragen, maar ik zal het toch maar wagen, aanstekelijk ga- werkt en wordt er hier ook een beetje gesimuleerd Zoo iets had het Ministerie-Kuyper eens moeten doen! Er zouden boeken vol van geschreven zijn, men zou den boer wel opgegaan zijn, om den menschen wijs te maken, wat onbetrouwbare lieden er ach ter die groene tafel gezeten waren en de verontwaardiging zou geen grenzen heb ben gekend. Men zou de oude kleeren- winkels hebben geplunderd om den Mi nisters hun oude plunje voor de voeten te werpen. Ik wil dit in dit geval niet doen. Maar alleen vraag ikzouden de talrijke werklieden, die hun stemmen aan de mannen van het vrijzinnig coalitie-pro gram gaven en die op die invaliditeitsver zekering gerekend hebben, nu gaan inzien, niet dat zij bedrogen zijn dat is hard maar toch, dat men ze bij den neus heeft gehad Wij voor ons denken van wel. „Hoezee, de Sint is weer in't land 1" Nu 't kinderhartje vlagt; Een lichtje in aller oogjes brandt, En ieders mondje lacht. O goede, groote, gulden tijd Van jeugd en louter vreugd I Al hen 'k uw vreugde lang reeds kwijt, Hoe levend ze mij heugt! Met „zoete" hoop werd 't hart gesust, Met „moois", als ware 't goud Hoe beefden we ook wie was gerust? Voor „roede" en „zaksken zout 1" Die „roe" was duid'lijk in te zien, Maar 't „zoutwas minder klaar. Begrijpe ik 't nu tenzij 't misschien Symbool van wijsheid waar' Zoo wees der Oud'ren zachte hand, Dat 't kind, een stonde in rouw, Van ondeugd en van onverstand Zich naarstig bect'ren zou O zachte hand, o ouderhart. O kindertijd voorbij 1 Goddank toch, dat gegeven werd Een jeugd zoo rijk. zoo blij! O teedere herinnering, Mij altijd wellekoom Wien lang de blijde jeugd verging, Ge omspeelt ze als blijde droom. Hun speelt, al zwijgen ze 't vaak stil, Eu blinke 't hun eerst dwaas, Onz' Lieve Heer, welk uur Hij wil Voor boozeu Sinterklaas. Eén kreeg ze wel uit goedheid, ja Zijn roede en zaksken zout; Of deugd en wijsheid kwam [daarna Ik zegge 't niet te boud 1 Och kondet gij, maar 't mag niet zijn, Ons geven goeje Sint, Een hart, van koek noch marsepein, Maar 't hart weer van een kind 1 B G. d e W o 1 f O. S. C. Of het gebruik van dat .zaksken zout" erg bekend en verbreid is? Dat zou ik niet kunnen beweren. Maar ons was 't indertijd het ergste mee, wat S nterklaas kon „rijden.,, FRANKRIJK. Een treffend© gebeurtenis is te Parijs voor een der rechtbanken be handeld. In Mei van dit jaar waren drie boos wichten doorgedrongen des nachts in een alleenstaand huis, bewoond door twiee personeneen zeventig-jarige grootmoeder en hare kleindochter. De drie dievien waren voornemens, de beide bewoonsters niet te hinderen, maar plotseling bevonden zij zich in de slaap kamer waar heiden te bed lagen. Een der mannen, niet door geschreeuw willende gestoord worden, hakte met zijn mes naar het hoofd der vrouw zóó, dat een paar vingers van de ter bescherming uitgestrekte hand der dame in het voor hoofd werden ingedrukt en daar laler zelfs in vastgegroeid bleken. Twee van de drie dieven gingen verder, zoekend waar iets te plunderen viel, maar de derde bleef. Boven het ledikant waar de oude vrouw nog trachtte, haar kleindochter le troosten, hing een crucifix. De inbreker zag dat, keek er naar en zeide: „Hebt u een „Christ"?" „Ja, van mijn kleinzoon gekregen. En als ik hem moest zien zooals jou, dan zou ik liever willen, dat je me dadelijk vermoordde!." De inbreker deed dat niet: hij begon water te zoeken en een doek en ging een verband om 't gewonde voorhoofd leggen. Terwijl zijn kameraden stalen, verzorgde hij hun offer. De jury sprak hem de vorige week vrij, de beide anderen kregen acht. jaren dwang arbeid. Welke herinnering uit. zijn jeugd zou het geweest zijn, die hem plotseling tot bekeering bracht toen hij een kruisbeeld aanschouwde En welk een geest moet het worden genoemd, die de crucifixen uit rechtszalen en scholen verbant? BELGIE. Tegen den vuilhandel weet in België de justitie wel op te treden. Een dagbladverkooper uit de Paarlen- straat, te St.-Jans-Molenbeek, werd on langs betrapt, terwijl hij onzedige foto grafies verkocht. De kerel werd veroor deeld tot 4 maanden gevangenis en 50 fr. boete. Daarenboven is hij vooi 10 jaar van zijn burgerlijke en politieke rechten beroofd. ITALIË. Het gouden priesterfeest van Paus Pi us X. Door het hoofdbestuur van Katholieke Italiaansche Jongeling schap, belast met de oprichting van een internationaal comité, is besloten een cir culaire te richten tot het katholieke epis copaat, ten einde te geraken tot de stich ting van diocesane commissies met bet oog op te houden feestelijkheden ter ge legenheid van 's Pausen gouden priester feest in 1908. Het hoofdbestuur stelt zich als voornaamste punt van het programma voor: 1. de aanbieding eener feestgave aan Z. H. op den dag van zijn jubilé; 2. het houden van een internationaal con gres van vertegenwoordigers van alle ver- eenigingen van jongelingen, welk congres bijeen zal komen in September 1908; 3. een internationale bedevaart van deze vereenigingen naar Rome4. de aanbie ding van een gouden kelk; 5. de stich ting te Rome van blijvende instellingen voor de jongelingschap6. de oprichting van stichtingen voor het verleenen van bijstand op godsdienstig, zedelijk en stof felijk gebied aan emigranten; 7. het hou den eener tentoonstelling van kerksiera den, inzonderheid voor dagelijksch ge bruik, ten einde dit voor behoeftige ker ken ter beschikking te stellen van den H. Vader. Mgr. de Majordomus heeft aan het ge noemde hoofdbestuur doen weten, dat de bedevaarten zullen kunnen plaats hebben van Oct. 1907 'Hot Sept. 1908, met tus- schenpoozen van veertien dagen. RUSLAND. De tsaar heeft op verzoek van Stolypin een gestreng onderzoek bevolen in de zaak Gourko-Lidwall (verduistering van graan, bestemd voor de hongerlijdende provin cies. Onmiddellijk na het onderzoek zal de publicatie er van volgen, ook weer op aandringen van Stolypin, om de regeering te rehabiliteeren en te vermijden, dat zij wellicht zelf beschuldigd wordt van me deplichtigheid en het algemeene vertrou wen verliest, hetgeen een ongunstigen in vloed op de aanstaande Doema-verkiezin- gen zou kunnen hebben. Hij stelt alles in het werk om de leiding van de hulp verschaffing aan de hongerlijdende bevol king in andere handen te geven. De heer Gourko heeft, uit eigen beweging verzocht om ontslag uit de functie van directeur dezer organisatie. Sedert gistermorgen is te Odessa de ha ven als uitgestorven. Alle bemanningen rvan Russische stoomschepen hebben den arbeid neergelegdgeen stoomschip is naar zee gegaan. SERVIE. Volgens een telegram uit Belgrado, wer den daar een paar dagen geleden twee sol daten, die voor het paleis op wacht ston den, ernstig gewond door twee schoten, die uit hel. paleis op hen gericht waren. Een Belgradoosch blad deelde mede, dat. een soldaat in het paleis 't gedaan had, maar een paar menschen uit de omgeving van den kroonprins van Servië hebben, naar 'theet, uitgebracht, dat dit jonge- mensch weer bezig geweest was. Tweede Kamer. De minister van landbouw heeft Dinsdag in de Kamer medegedeeld dat j. 1. Zaterdag telegrafisch hem door den districts-veearts van Roer mond is medegedeeld dat mond- en klauwzeer is uitgebroken in twee aan elkander grenzende stallen in Helden (Limburg). De regeering heeft onmiddelijk maat- egelen genomen. De directeur-generaal van den landbouw en dr. Poels, inspecteur van het Rijks Staatstoezicht zijn derwaarts gegaan om een onderzoek in te stellen. Hoogst waarschijnlijk is de ziekte ontstaan door 't gebruik van zaad, afkomstig uit Antwerpen, Een verbod van in- en vervoer van vee binnen dezen kring is uitgevaardigd De Commissaris der Koningin heeft de be trokken burgemeesters doen aanschrijven onmiddellijk hem kennis te geven bij uit breiding der ziekte en maatregelen te tref fen om de verzending van melk te beletten. Naar aanleiding van de beschuldiging van dhr. De Stuers in de zitting van Zaterdag als zou dhr. Viehoff, ambtenaar bij het departement van koloniën, opzet telijk vervalsching hebben gepleegd in een rede van den minister van koloniën, heeft Z. Exc. daartegen geprotesteerd. Elke kwade bedoeling is uitgesloten daar de verandering betrof de expeditie naar de Posso-landen, en niets aan den zin van 't geschrevene veranderd is. Ook in een correspondentie van het stenogram van 't vorig jaar was bij Viehoff geen boos opzet in het spel. De vergissing was ontstaan in een nota waarin een ambtenaar aan den Minister schreef dat een Kamerlid tegen beter weten in iets zou hebben gezegd. Die nota is aan de stenografen abusievelijk overlegd. De heer De Stuers zegt dat de zaak zich zoo niet heeft toegedragen. Hij had zijn inlichtingen van den directeur der stenografie, die zeide dat Viehoff in het stenogram van den Minister de woor den „tegen beter weten in" aan zijn, De Stuers, adres had ingebracht. De heer De Beaufort merkt op dat de heer De Stuers zich bepaald moet vergissen, dewijl de directeur der steno grafie hem deze inlichting niet heeft ge geven. De heer Schaper zei zich niet in de zaak te zullen mengen, doch vroeg of de leden der Kamer aan de willekeur der ambtenaren zijn overgeleverd. Na re- en dupliek is 't incident gesloten. Hoofdst. II. Post f40.000 voor 't Ana lytisch Verslag is weer aan de orde. De heer Tak bracht hulde aan de pers. Doch hare verslagen bevatten een subjectief element; natuurlijk; dewjjl de verslaggevers op het oogenblik moeten beoordeelen wat wel, en wat niet belang rijk is. Dit geldt te meer voor de kleine pers, Daarom heeft de Kamer noodig een objectief resumé van het verhandelde. Ook voor Indië is dit van groot belang. De heer v. d. Z w a a g bespreekt de uitgaven. Men moet onderscheiden tusschen de Polit. Kameroverzichten en de Ver slagen, welke laatste in het algemeen goed zijn. En zijn ze al eens onjuist dan kan verbetering volgen. Het analytisch verslag geeft bovendien ook geen volledig beeld van een openbare vergadering Na verdediging door de heeren Van Wasscnaer en De Beaufort, en bestrijding door dhr. Drucker en Lieftinck waarbij de minister De Meester het neutraal stand punt der regeering zegt te handhaven is de post aangenomen met 37 tegen 35 stemmen. Hoofdstuk II is goedgekeurd. Aan de orde is de begrooting voor Buitenlandsche Zaken. De heer v. A s c h v. W ij c k drong aan op betere behandeling der Neder- landsche boomkweekerijen tegenover het Duitsche tarief. „Onpartijdigheid" bij benoe mingen. De „Gelderlander" schrijft: Over do beweerde onpartijdigheid zijner kabinetsformatie, bij benoemingen, heeft de heer Borgesius in zijne j'ongste Unie rede hoog opgegeven. Eilieve, hoe leggen de erkende organen van mr. Borgesius nu het volgende uit? De Koloniale Raad van Cura<jajo| is on langs, tengevolge van een geschil met den liberalen gouverneur, onder de tegenwoor dige regeering georganiseerd. Curapao heeft 54,000 inwoners, waar van 45,000 katholieken. Maar van de vijftien leden van den ge- reorganiseerden Raad is zooals Zater dag de heer van Vuuren in de Kamer ver klaarde slechts één katholiek. 83 percent van de bevolking der kolonie alzoo kreeg in den Kolonialen Raad nog geen 7 percent der zetels. mi

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1