ms. Donderdag 29 November 1906. Tweede Jaargang. 3K00PE GLASWINKEL legarandeerd Nikkel, ourdes. No. 141. Sfoomhout Zagerij en Schaverij. en Bloempotstandaards EMYA2EW, DKOOPE GLASWIHKEL. f KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt ellen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Gedachten van Thomas van Aquine over politiek. FEUILLETON SLAVENKETENEN. y!T DE BUITENLANÖr BINNENLAND. I Koffiekannen, Theepot- eketels, Theestoofjes, glas, als: Suikervaasjes, ■en, Lepelvaasjes, Thee- ftcaohussen, en Beschuit- in allerlei soorten en in zen in ZIE DE ETALAGES, oningstraat D 5 en 6. aart worden verzocht eene jiber tot en met 8 Decem- Jlen feestdag of in het Octaaf lederen dag der Novene. Rozenhoedje in een Kerk i gehouden in de Basiliek dam in de Kerk van de )HAN CEULEN, Boekhan- MAASWalraven te Hoe- 5 n d ij k e en bij de Dames |t Bestuur: Singel 427, Amsterdam. tans, pter, 381 UURS in ;iijde, /I Lü CO -J O CC O co z Ui cc z Ui UI Ui co co NI X co Lü O z UI X O O )EDJESf en BOA'S. IL A (S U- In soorten, lad-Letters, de bekende $jne pEarsepein, b, Paté de foie gras. 3UPERS. nfiseur, Cuisinier, Glacier. [rijke sorteering af 45 ct. per stuk). jstallen als gewone soorten, vindt ge in oningsfraaf O 5 en 6. f ZIE DE ETALAGES. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's fO.S?1/^, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORST5TRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X.berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. (Slot.) Hoe nu de vorst hel algemeen wel- z ij n tegen de beletselen, die hel ontmoet, moet verdedigen, ging de heer Van Dalsum uitvoerig na. Zoo moet hij b.v. ©r voor zorgen, dat de openbare machten, die in zijn naam administreeren, immer regel matig in functie zijnen dat de open bare machten de wetten en niet eigen welbehagen uitvoeren; hij moet beloonin gen en straffen voorschrijven voor hen, die nakomen of overtredenhij moet zijn volk verdedigen tegen buitenlandsche vij anden; daarom mag men zich niet op sleeptouw laten nemen door een regee ring, die de innerlijke kracht van het leger verzwakt. De vorst moet ook ontwikkelen het al gemeen welzijn, wat hij doet door mis bruiken te verbeteren en begane fouten te hersbellen ©n dit in een richting van harmonieuse eenheid, wat voor den tegen- woordigen tijd wil zeggen de richting van praktische volksactie; in de richting van ineer recht en meer liefde onder de men- schen. De mensch heeft een dubbel doeleen aardsch, en een eeuwig. Daarom heeft de Staat de tijdelijke macht en de Kerk de geestelijkebeide machten zijn van goddelijke instelling. Evenals 'I. lij delijke doel van de menschen onderge schikt is aan het bovennatuurlijke', zoo ook is het gezag van don Slaat onderge schikt aan dat der Kerk. En wanneer men de geschiedenis ter hand neemt, dan moet men erkennen, dat de volkeren er slechts bij verloren hebben, zoo hunne hoofden zich onafhankelijk maakten van den Paus. Men weet tot welk schaamt-loos despo tisme de volken tot op onzen tijd zijn (en prooi geworden; hoezeer de Staat ge bukt gaat onder den zwanen druk van liet militairisme, wat een natuurlijk ge volg is van de internationale rechtsleer, dat het. volkenrecht niet wordt beheerscht door het recht, en dus is van zedelijke orde, maai' door de stoffelijke belangen, en dus een vraagstuk zijn zou van be geerlijkheid en macht. De Paus is door zijn ambt de aange wezen scheidsrechter in internationale ge schillen. Verder ging spr. na de bestem ming van het burgerlijk en geestelijk ge zag en leest daarbij den brief voor door den Paus, geschreven aan kardinaal Fi scher, waaruit blijkt, dal de Kerk in alle wereidsche zaken den leek volkomen vrij laat, als vallende onder het burgerlijk gezag. Dit. burgerlijk Staatsgezag bestuurt de onderdanen, opdat deze zich de uiterlijke goederen kunnen verschaffen, om een deugdzaam leven te leiden. De onderdanen moeten zichzelven deze verschaffen, om- dal op ieder den plichl rast door arbeid in zijn onderhoud te voorzien, omdat het bizonder eigendomsrecht een natuur recht is. 38). „De beklaagde is onschuldig", zeide de detective met. krachl,,ik durf daarvoor bij u in te staan, en zoo gij daarvan nog niet geheel en al zeker zijt, kunt gij hem op vrije voeten stellen, tegen een borgtocht, dien zijne vrienden alhier gaarne voor hem zullen storten". „Gij dringt al zeer sterk op zijne on schuld aan", mompelde het hoofd der po litie verbaasd„Ik zou mij daarover niet verwonderen, zoo gij wat langer met de zaak belast waart geweest, maar nu „Er is somtijds slechts een oogenblik toe noodig om een schijnbaar ondoordring baar weefsel te doorzien. Deze gansche, schijnbaar zoo ingewikkelde geschiedenis, zal dan ook, vooral met behulp van den gevangene, die niets vuriger verlangt dan er zich met hart en ziel aan te wijden, ge makkelijk door een mijner jongere collega's tot klaarheid gebracht kunnen worden. Voor mij zou Jtel zu'.k eene beuzeling we zen, dat ik de vrijheid neem, mijnheer, u te verzoeken mij tot eene andere lastiger taak te gebruiken". Silvian had op tuchtigen toon gesproken, maar de uitdrukking van zijn gelaat had iets vreemds, dat zijn in bet vak gerïjpten Hoewel dus het gezag geheel bestuurt, moet in het doel der maatschappij toch elk harer leden persoonlijk daartoe mee werken. Indien de Staat niet was bestuur der, maar uitdeeler der uiterlijke goede ren,. zooals het zou zijn in den socialis- tischen staal, dan moest ieder in aSes en nog wat de hulp inroepen van het Staats gezag. Nu is de loop van zakenlo. men zorgt voor zich zelven; 2o. waar men dit niet alleen kan vereenigt men zich met anderen; 3o. waar ook de vereeniging dit doel niet kan bereiken, doel men een be roep op den Staat; 4o. de "Slaat oefent ook zonder te worden gevraagd, zijn taak uit, van socialen vrede. Zoo komen alle krachten tot hun recht, en is er samenwerking en wisselwerking tusschen gezag en onderdanen. In den oonstitutioneelen staal, is ei' ook tusschen gezag en onderdanen wedeTkeerige ver tegenwoordiging. Daardoor is ook gezag bij de onderdanen vertegenwoordigd in de ambtenaren. Ook deze moeten het alge- me e n b e 1 a n g dienen. De vertegenwoor digers, die het gezag controleeren, wor den aangewezen door de kiezers; in die vertegenwoordiging zijn verschillende rich tingen. Feitelijk zijn er slechts twee, n.l. het beginsel, dat allo gezag van God komt en men mitsdien rekening moei houden met Gods ordening in de maatschappijen hetbeginsel, da.1 het gezag slechts is een menschelijkö instelling. De middelen om tot bereiking van het doel te komen zijn onderwerpen van beleid, welk beleid om schreven wordt in een program, hetwelk noodig is, opdat de kiezers weten, waar aan zij zich bij hunne keuze hebben te houden. Maar men moet onderscheiden, of de meeningen, in dat program geuit, ernstig zijn of niet; men moet zien of de meenin- gen van het program hij een vertegenwoor diger, bevestigd worden door eigen daad en voorbeeld. De sociale werkzaamheid moet vooraf gaan ,aan de politieke werkzaamheid. En al moge de politieke bedrijvigheid, als uitoefenende een uitgebreid gezag dn de orde der dingen, liooger zijn, daar deze is grooter in zorgen en verantwoordelijk heid, de social© bedrijvigheid is meer be vorderlijk voor den eigen inwendigen vrede. b.. Gef op t? Tegen ons beweren, dat de hoeren ge fopt. uitkomen, stelt men over, dal in bef. curieuse liberale stembus-repertoire van 1905 tegenover elkander stond uitgerekend, wat de boeren naar het tarief en naar Treub's ballon aessai (proefballon) zou den te betalen hebben. Wat bewijst dit? Hoeveel boeren hebben dit curieuse boek gelezen Neen, wat beslist is de locale pers, de zwerm strooibiljetten, de advertentiën, de aanplakbiljetten, en hetgeen op de mee- loehoorder niet ontging en nieuwsgierig maakte. ,,Hoe heb ik het nu met u?" vroeg hij, hem strak aanziende„Aan een dergelijk verzoek van uwe zijd© ban ik Iniet gewoon. Integendeel, wanneer vroeger eene op dracht. wat. al te gemakkelijk naar uw zin was, kwaamt gij hier pruttelen tegen de weinige sluwheid van uw prooi, maar voegdet gij er lachend hij dat gij uw taak des te eerder zoudt vervullen om spoedig heter troeven in handen te krijgen. Hoe zijt gij op eenmaal zoo veranderd?" „Wat zal ik u zeggen, mijnheer, ik wordt oud en krijg de gebreken mijner jaren. De eerzucht verteert mij. „Dal. is altijd uw hoedanigheid geweest, vriend, maar in uwe betrekking is dat veeleer eene deugd da,n iets anders". „Voor deze za,ak zou Johan Murphy juist berekend zijn „Hel spijt mij, doch Murphy is zooeven naar Edinburg gezonden". „Elfringstone dan „Tot mijn leedwezen acht ik niemand daartoe geschikt dan u", klonk het droog jes weg. Silvian was heel zijn leven lang een voorbeeldig beambte geweest. Heden voor het allereerst had hij het gewaagd een zijner meerderen te verzoeken een eens gegeven bevel in te trekken, ofschoon de pijnlijke uitdrukking van zijn gelaat zich nog slechts sterker afteekende, zeide hij tings gezegd is. Dat boek kan dus veilig blijven rusten, ook al ware het vermakelijk, eens na te cijferen, hoe in dal boek de twee reke ningen zijn opgemaakt. De vraag is, hoeveel hoeren zijn er ge weest, die geweten hebben, die er op ge rekend hebben, dat ze nu in de belas ting zouden komen. Waar dan nog bijkomt, dat ze in de tabak ook zullen moeten meebetalen, want boeien rooken sterk. Om nu nog niet eens te spreken van het duurder gedistilleerd, waar heel veel boeren ook geregeld ge bruik van maken, al zal 'tons een voor deel dunken, als ze voor het slokje een stokje steken. (Stand.) FRANKRIJK. Men gaal. nog steeds met het heilig schennend werk der inventarisaties voort. De bisschop van Beauvais beeft aan de pastoors doen weten, dat reliquieën moeten worden beschouwd als zuiver geestelijke kostbaarheden en dus in geen geval behoeven te worden voorgelegd aan de ambtenaren, maar door de pastoors met medeweten van den bisschop kunnen worden verborgen. De bisschop van Orleans heeft aim zijn geestelijkheid voorgeschreven, de gebeden in tijden van vervolging contra perse- cutores et mate agentes te zeggen, en hun erop gewezen, dat hierbij geen sprake is van toorn, maar alleen van medelij dende gevoelens jegens de verblinden, die zich op dwaalwegen bevinden. Te Plouguerneau zijn de inbrekers te ruggekeerd met. 150 man versterking. De cnder-prefecl zeide tot den pastoor: „Uw goddelijke meester heeft aanbevo len aan den keizer te geven wat des kei zers is en aan God, wat God toekomt." „Inderdaad", zeide de pastoor, „maar nu komt de keizer zich meester maken van wat aan God behoort. Ik zal pogen, mijne parochianen tot bedaren te brengen." En de pastoor moest, lang spreken in 't Bretonsch met de gewapende boeren, oni dezen ovier te halen hun verzet op te geven. Toch werd nog meer dan één arm tegen de soldaten opgeheven, toen zij de kerk openbraken, en zonder de aanwezig heid van den pastoor hadden zeker bloe dige tooneelen plaats gehad. Te Bohars boden de geloovigen insge lijks wanhopig verzet. Men hield den pastoor aan en wilde hem met geweld naar de gevangenis sleepen, maar toen werd de houding der boeren zoo dreigend; dat de prefect het raadzaam oordeelde den pastoor los te laten. In de departementen Morbihan en van de beneden-Loire durft de regeering haar plannen niet doorzettenze verklaart de inventarisaties voor geschied. De minister van justitie heeft een wets voorstel voorbereid, waarin de eedsformule van de burgerlijke rechtspraak gewijzigd op eerbiedigen toon „Het. zal geschieden mijnheer". Zijn chef stak hem de hand toe. „Nu herken ik u weer", sprak hij vrien delijk: „En daar ik u toch gaarne genoegen doe, zal ik zorgdragen dat de gevangene reeds morgen in. vrijheid worde gesteld. Breng mij in dein loop van den ochtend de schriftelijke opgave der gronden welke gij voor zijne onschuld hebt aan te voeren, en ik zal het aanstonds met den rechter klaar spelen. Goeden nacht thans". Silvian nam afscheid van hem, en wilde zich verwijderen, maar het hoofd der po litie hield hem terug „Nog één woord, ik vergat u te vragen of er niets bekend is omtrent den naam van den man die door Ernst Nieuwenheim gedood werd". „Niets met zekerheid althans". „Gij schijnt te aarzelen?" „Omdat zijn gelaat mij een oogenblik bekend voorkwam; maar de man aan wien hij mij herinnerde moet al jaren gestorven zijn, en dooiden rijzen niet uitdhun graf óp". „Wie was die man?" „Een Iersche samenzweerder". „Zijn naa,m?" „Eduand O'Conneil". „Ik herinner mij niet ooit. van hem te hebben hooren spreken; nogmaals goeden nacht, en zorg dat ik spoedig nieuws van u hoor. Als gij aan het werk zijt, volg ik de ontknooping eener zaak met evenveel wordt. Alle toespeling op den godsdienst zal er worden uitgeschrapt. De sectarische bent gaat langzaam maar zeker vooruit om haar „ideaal", de ont kerstening van Frankrijk, te bereiken. Misdadige kinderen. Het aantal jeugdige misdadigers in Frankrijk neemt ontzettend toe. In 1850 waren er 13000 misdadige kinderen. Nu zijn er 30000, ter wijl de bevolking nauwelijks is toegeno men. Het alcoholisme, zoowel bij de ouders als bij de kinderen zelve, zal wel de hoofdschuldige zijn, en het beroemde stel sel om door weinig kinderen meer zorg te kunnen besteden aan het tweetal. ITALIË. Weer is in Rome een bom geworpen, ditmaal bij de St. Andreaskerk; ook nu weer werd geen schade aangericht, wel ontstond een paniek, maar toen niemand gewond bleek, kwam het publiek weldra tol rust. Maandagmiddag om half vier verliet de koning van Griekenland met zijn dochter Maria en drie heeren van het gevolg in twee gesloten landauers van de Grieksche legatie naar het gebouw dezer legatie te Rome, tot het brengen van een bezoek aan Z. H. den Paus. De Italiaansche. troe pen stonden langs den geheelen weg ge schaard tot aan het Vaticaan. Daar wer den den koning door de pauselijke troe pen de militaire eerbewijzen gebracht. Z. M. begaf zich naar de kleine troonzaal, waar de Paus hem tegemoet trad en de beide souvereinen zich ongeveer 20 mi nuten met elkaar onderhielden. Na de voorstelling van het gevolg, legde de ko ning een bezoek af bij den kardinaal Mer ry del Val. Z. M. dispenseerde den kardi naal van het brengen van een tegenbezoek. AMERIKA. De correspondent van den „Figaro" te New-York houdt vol, dat. de socialistisch© burgemeester Schmitz van San Francisco aldaar bij zijn terugkomst uit Londen ge arresteerd is onder beschuldiging van aan verschillend© houders van verdachte hui- Zen sommen te hebben afgeperst van in Hollandsch geld 2500 a 3000 gul den. Volgens dezen zegsman is San Fran cisco letterlijk de prooi van de socialis tische administratie en weet men daar zelfs te vertellen van een werkman, wien zijn postje als gemeenteraadslid binnen twee jaar tijds emolumenten heeft opge leverd ten- waarde van zeven millioen gul den Het is daar één en al omkooperij en de socialistisch© club, die het bestuur der stad in handen heeft, tracht Tammany Hall te New-York naai' de kroon te ste ken. De stad is geworden tot een waar nest van bandieten, zoodat .men de,s avonds ter nauwernood durft uitgaan. De verwarring, die er nog altijd te Sa.n Francisco heerseht tengevolge van de aard bevingen, begunstigt natuurlijk de schur kenstreken en malversatiën van het ge spuis van allerlei 'rang en stand ten zeerste. belangstelling, als gold het een ingewik- kelden roman". Ernst bracht inlusschen onvergetelijk droevig© uren in de gevangenis door. Het was niet dat hij in verzet kwam tegen zijne gedwongen afzondering of opsluiting; hij twijfelde er geen oogenblik aan of zijne onschuld zou spoedig door een ieder er kend worden; maar de gedachte aan het ontzettende lot dat Maurits getroffen had; de wetenschap buiten machte te zijn ook slechts de minste poging' aan te wenden om het leed zijner weduwe te verzachten of haar eenig uitzicht te openen dat haar echtgenoot weldra gewroken zou zijn, dat zij zelve niets van zijne vijanden zou be hoeven te vreezen, deed hem zijne werke loosheid vloeken en kwelde hem als eene marteling. Maar dit was nog niet hef 'eenige wat hem pijnigde. Telkens verrees voor zijn geest het beeld der vrouw die op eenmaal zijne ziel had betooverd; zag hij de vreedzame kleine hoeve weder in haar donzen wintertooi; hoe ver lag die rustige woning niet verwijderd van die buitenwe reld Onder aile andere omstandigheden zou hij er haar dierbaar leven nergens zoo veilig geacht hebben als daar; dag en nacht omgeven van de trouwe zorgen van Lodewijk Holm en zijne dochter. Maar tegenover de vijanden die zich zoo onver- biddellijk betoond hadden, die voor niets terug waren gedeinsd, heteekende eene dergelijke wijkplaats zoo goed als niets. Tweede Kamer. Kwart voor 12 wa ren er gister niet genoeg leden. De zit ting wordt geschorst tot 12 uur. Behandeld wordt, de begrooting Surina me 1907. De heer v. Vuuren .prees het beleid van den gouverneur, inzake bezuini ging en diens maatregelen betrekkelijk den landbouw, bestrijding der cacaoziekte en in het belang der zedelijke verheffing der ambtenaren; hij juichte de bekende circulaire toe en hoopte dal die indruk zou maken. Hij hoopte dat de ambtenaren welke niet aan den wensch van den gou verneur voldoen, zouden gestraft worden, en de maatregel zo-u worden doorgezet. Hij prees ook de maatregelen inzake onderwijs, en drong aan op de instelling van gemeenteraden en ook bij uitvoering van werken, werkkrachten zouden ge nomen worden uit de bevolking en geen Europeanen. De heeren v. Bijlandt en v. Kol dringen aan op een zuinig financieel beleid. Eerst genoemde laakte zeer de roekelooze wijze waarop met de wachtgelden en pensioenen wordt omgesprongen. Hij drong aan op bestuurs-reorganisatie en decentralisatie van bestuur, en op verandering van het stelsel van aanbestedingen als dringend noodig, alsmede voorzichtigheid bij den aanleg van productieve werken en bij de aanstelling en uitzending van ambtenaren. De maatregelen lol zedelijke verheffing en ter bevordering van den landbouw juichte Spr. toe; echter betreurde hij de niet-op- richting van een gouvernements-suiker- fabriek. Spreker drong aan op practiscbe exploiteering bij den mijnbouw en meer hygiënische voorzorgen voor de bevolking. Be Minister van Koloniën dankte voor de hulde aan het beleid van den gouver neur-generaal, hoopte dat de Nederland- sche scheepvaart nog meer van den uit voer der bacoven zal profiteeren. Emigratie van Javanen en hunne goede behandeling zal worden bevorderd. De oprichting van eeii gouvernements-suikerfabriek wordt in strijd met de suikerconventie geacht. Inzake 'Lzedelijk 'tpeil worden wijzigingen in het Strafwetboek voorbereid. Omtrent verdere bezuinigingen moet. bet resultaat van bet onderzoek door de ingestelde com missie worden afgewacht. Instelling van gemeentebesturen zou leiden tot een groote uitbreiding van het ambtenaars-corps. Naar regelmaat in de tractementsregeling en regeling der verloven zal worden ge streefd. Na discussie wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt de Algemeen© Staats- begrooting voor 1907. Het wetsontwerp tot wijziging der bevoegdheid en de saam stelling van den Raad van State, voor namelijk tol. toekenning van een beslis sende stem aan den Prins der Nederlanden, werd aangenomen. Togen stemden alleen de socialisten. In de maand December zal ook des Maandags en Zaterdags vergaderd wor- Het was als het nest eener boschduif, waarop de zwarte roofvogels onbelemmerd neerstrijken, en zoo vaak de uitputting nem eenige oogenblikken in deed sluime ren, droomde hij va,n donkere, reusach tige gestallen die om het huis beenslopen, en de voordeur bestormden. De grijsaard snelde toe om de zijnen te verdedigen; hij werd omver geworpen als een veder. Ook Anna bood vruchteloos weerstand, en teniaatste naderden zij het vertrek van hun rampzalig slachtoffer Dan ontwaakt de jongeling met een ge- smoorden kreet, en bleef hij geruimen tijd overeind zitten om niet weder ten prooi te geraken aan eene soortgelijke nacht merrie, totdat de uitputting hem weder in deed dommelen en de sombere visioe nen hem op nieuw achtervolgden. 0! Dait hij zijne onrust niet mocht stil len, dooT van het eerste oogenblik zijner in vrijheidsstelling naar haar toe te ijlen! Dat hij in dit vreemde land zou moeten blijven, en haar nog langer aan haar lot overlaten! Het is waar, de vriendschap die hij steeds voor 'Maurits gekoesterd had, gebod hem dit, en hij zou zich wel wach ten voor dien heiligen plicht terug te dein zen; maar behoefde de levende niet meer dan de doode zijn toewijding en steun? "(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1