TRAAN ing Joes". Goes. aaldwijk, No. 139. Zaterdag 24 November 1906. Tweede Jaargang. Bli i nummer behoort een Bijvoegsel. DALSUM, Notaris avonds te 7 uur, Sfoomhouf Zagerij en Schaverij. J*: e I en; Westland, iminicanessen. er Zierikzee, DIJK's BANK KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Het werk der Patronaten. BUITENLAND BINNENLAND. over politiek, estanden. ng en andersdenkenden, >r leden van R. K. Kies- in hunner bestuursleden. N. het Bestuur SSEN, Voorzitter. )DE, le Secretaris schikt voor meuw dag. den netten stand, vordering van Huisarbeid racht 263. Amsterdam, bij doelmatige opvol- meer per dag kan ver- aantal dankbetuigingen AR" BREIMACHINE, perts, die zonder onder- het beweren, dat het- et de waarheid overeen- age prospectussen bij de uisarbeid. izersgracht 263. n zonder werkafname. ngel S 173, Middelburg. Heeren en Dames, tijdelijk. Heer L. M. J. VAN j het Gesticht. en f 50,—, krijgbaar bi) LE COINTRE - Goes. IILTË «fc €o is het per flacon 35 cent. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prigs. Platen: De spoorwegramp in Amerika; het nieuwei station van Haarlem; doopen door onderdompeling in een rivier; nieu» we brandladder; het Noorsche koningspaar bij den koning van Engeland; de grootste locomotief; stoomboot en locomotief; een expeditie naar Kaffa; een hondengedenl- teeken; een schilderes, die haai' studiegeld verdient met beschilderen van trottoirs met tekst. Feuilleton: het meisje van Nieuw-Zee- land. Het werk der Patronaten, een der meest vruchtdragende Katholieke werken, be gint zich gelukkig hoe langer hoe meel' in aller welverdiende belangstelling en warme sympathie te verheugen. De vorming der jeugd tot godsdienstige, brave en ontwikkelde menschen, wat dit heerlijk werk beoogt, is niemand kan het ontkennen van het allergrootste gewicht. Wie het kind heeft, heeft ook de maat schappij, en zoo men wil, dat deze door trokken worde van den Chrislelijken zuurdeesein, zoo is het zaak het kind voor Jen godsdienst tie behouden. Dit te doen, juist in een gevaarvolle periode, is mede de taak van het Patro naat, terwijl uit het Patronaat de beste krachten voor het verder vereenigingsle- ven ontspruiten. In de bisdommen Haarlem en Utrecht bestaan reeds eenigen tijd federaties (be- stuursverbonden) van patronaten, terwijl deze week in het bisdom 's Bosch zulk een federatie :is gesticht. Zulke federatie stelt zich ten doei, de leiders der bestaande patronaten zoowel de geestelijken als de leeken, die hier limine medehelpers zijn den besten weg ran te wijzen, om een patronaat te bestu ren en de helpend^ hand te bieden, ook lan hen, die een patronaat wenschen op le richten. Op de vergadering, te Boxtel gehouden, besprak Pastoor Prinsen van 's Bosch de traag of federatie gewenscht was. En hjj beantwoordde ze in bevestigenden zin. leder patronaat blijft geheel vrij, om zich «aar plaatselijke omstandigheden in te achten, en de bond van de federatie dient slechts tot onderlingen steun en aanmoe diging, tot voorlichting bij de oprichting tan nieuwe patronaten. Tot degenen, die ook bij de oprichting tan de beste zaak steeds zooveel bezwaren bebben, dat er ten slotte niets gebeurt, ilde Pastoor Prinsen het woord van Mgr. Ian de Ven, in herinnering brengen «Och, pastoor, als we niet pro heeren, we ten we niet of we slagen. En zoo wij) niet slagen, in Godsnaam dan, we heb ben dan toch ons best gedaan." Dat is een bisschoppelijk woord, dat wel' «t herinnering mag blijven. Pastoor Prinsen deed ook een beroep 5P de leeken. Wij hebben u hard noodig, 'ride hij, vooral bij het werk der patro naten. En wij gelooven, dat zulk beroep niet tpoedig te vergeefs zal zijn. Er zijn nog l'tijd in ons midden mannen, vooral jonge "annen genoeg, die zich een offer willen ietroosten ter wille van een goed werk, "Ronder van een zoo uitstekend werk als >nze patronaten. Pastoor v. Osch behandelde de vraag Wat is een Patronaat?" En het antwoord laten we hier volgen, rolgens het verslag in den „Noordbra- lanler" Een patronaat, zoide spreker, is niet een vereeniging, die uitsluitend aan ont spanning is gewijdniet waar alleen maat schappelijk onderwijs, teeken- en vakonder wijs gegeven wordt; niet waar alleen gods dienstig onderwijs gegeven wordt: de con gregatiën; ook niet waar gewoon gods dienstonderwijs gegeven wordt en ook op sommige dagen en bij gevaarlijke gelegen heden ontspanning geboden wordt. Hij wil deze vereenigingen echter niet afkeu ren, gedachtig aan het variis modo bene fit. Wij beleven een tijd, waarin het geloof staat tegenover het ongeloof, de zedelijk heid tegenover de smerigheid en in dezen tijd is noodig veel ontwikkeling op gods dienstig en maatschappelijk gebied. Bij de ouders komt men veel te kort in dit opzicht en de geestelijken alleen kunnen aan de gevoelde behoefte niet vol doen. Er behoort dus een supplement bij om karakters te vormen, om jeugdige man nen te smeden; om den vuilen stroom te ontkomen is een arke Noachs noodig. En dat supplement is alleen te vinden op maatschappelijk, zedelijk en godsdienstig gebied in het patronaat. Men denke maar eens aan het papieren gevaar, zoo meester lijk beschreven door pater Hermans, aan het geriiakkelijk verkeer, dat de jongens van het platteland naar^p- steden brengt, aan den trek naar die groote steden. Men mag daarom niet zeggende kleinere plaat sen hebben het niet noodig, want het ge volg zou daarvan kunnen wezen, dat het later te laat was. Neen, er moet hardi gewerkt worden en onze taak is het, de jeugd te vormen tot bekwame werklieden, zoowel als tot godsdienstige mannen. Wat is noodig voor een patronaat? Een vrije plaats, eenige dagen in de week en de jeugd van 12 jaren. Verder bestuurders, bezield met christelijke liefde. Onderwijs in den godsdienst, in de maatschappelijke wetenschappen of behartiging van de maat schappelijke belangen, waaraan de jeugd behoefte heeft. Spreker heeft eens een' schoon beeld ergens boven een deur ge zien, dat het werk der patronaten zinrijk verzinnebeeldt: een smid, die het ijzer bewerkt. Boven alle patronaten zou hij dat beeld geplaatst wenschen. Overal moet de jeugd als het ijzer in het vuur bewerkt wordenhet moet bewerkt worden tol zijn maatschappelijk en geestelijk geluk. Op de vraag, waar de patronaten moeten wor den opgericht, antwoordt spreker: Over al. Wat er voor noodig is? Toewijding en liefde, zooals pastoor Clarijs in 'tHaar- lemsche Bisdom getoond heeft. Liefde vooral, die de menschelijke almacht ge noemd kan worden." Bezwaren tot oprichting van patronaten zullen zeker voor verschillende plaatsen aanwezig zijnmaar onoverkomelij- ke bijna nergens. Men is dan ook reeds lang teruggeko men van de meening, dat het patronaat slechts goed was voor de steden. Ook voor het platteland, voor het kleinste dorp is een patronaat een werk van hoog nut. En dat ook bij de stichting van deze instelling de spreuk geldt: „waar een wil is, is een weg", bewees pastoor Clarijs van T h o 1 e n, die in zijn parochie een patro naat stichtte en daaromtrent, ter leering en opwekking van hen, die op onoverkome lijke moeilijkheden meenen te stuiten, dezer dagen in „d e T ij d" een stuk schreef, dat we nog in een volgend artikel zullen overnemen. FRANKRIJK. Zooals bekend, is met de inventarisatie een aanvang gemaakt. In verscheidene plaatsen gaat deze ge paard met een, niet steeds te prijzen handtastelijk verzet van de zijde der Katho lieken, al is de anti-godsdienstige re geering de directe aanleidingervan. In Landerneau werden 's nachts de cuirassiers, de huzaren en genie-soldaten onder leiding van generaal Hermitte ge concentreerd. Om zeven uur 's morgens trokken de soldaten naar verschillende plaatsen in den omtrek. De ontvangers werden ieder vergezeld door één com missaris van politie 30, cavaleristen, 10 gendarmen en 4 sapeurs Te Armentiéres had zich een dichte menigte om de Notre Dame Kerk geschaard die bij 't naderen van den ontvanger al lerlei kreten aanhief. De deuren van de kerk en kosterij moesten worden open gebroken. Te Versailles was de toegang tot de kerken door troepen afgesloten, waardoor de geloovigen bij 't luiden van de klok niet konden naderen. In de kathedraal las de pastoor een heftig protest voor. Toen de sapeurs na de sommaties de deur van de kosterij hadden opengebroken, zagen zij daar binnen den bisschop in vol ornaat die op zijn beurt eveneens een protest uitbracht. Te Nancy had de inven tarisatie der kerk van 't Sacré Coeur vroeg in den uiorgen plaats ender be scherming van infanterie, cavalerie en gendarmen. Alle deuren moesten worden opengebroken. Ook in 't seminarie moesten alle toegangen worden geforceerd. Te Plougastel-Daoulas riep de brand klok alle inwoners te zamen. Men hief geestelijke liederen aan en riep: ..Leve Christus, leve 't leger en de vrijheid"! Na eenige handtastelijkheden werd de deur van de kerk opengehakt. Te Frossay in Bretague wierpen de boeren soldaten en gendarmen peper in de oogen en toen daarop toch de kerk werd geopend, ontstond er een gevecht, waarbij verschillende gendarmen werden gewond. Te Linselles in 't Noorder- departe ment is een luitenant van de infanterie aan zijn hoofd gewond. Zijn toestand moet vrjj gevaarlijk zjjn. Te Bloudaniel hebben de inwoners zich met kracht tegen 't opmaken der inven tarisatie verzet. Het hek van het kerkhof om de kerk werd na drie sommaties ver broken. De soldaten werden met kluiten aarde geworpen waardoor een gendarme werd gewond Vier arrestaties hebben plaats gehad. Verschillende boeren zijn eveneens gewond. Nadat de toegang tot de kerk geforceerd was. kon de ontvan ger zijn opdracht volvoeren. In een gemeente bij Rijsel was de tegenstand zeer hardnekkig. Men had de toegang tot de kerk gebarriceerd, zoodat men drie uren bezig moest zijn om de deuren open te breken In talrijke andere gemeenten, in Ca- ziihac, Vendargues, Saint-Buuzille de Putois enz. moesten troepen ter hulp geroepen worden. Te Aussillon in 't departement Tarn zjjn twee gendarmen zwaar gewond. Vier arrestaties hebben plaais gehad. Te Lannenfret tn Finistére moesteD de gendarmen eerst een tweehonderd geloovi gen uiteendrijven, die zich op 'tkerkhof verzameld hadden De pastoor werd ge vangengenomen in 't portaal. Te Querriou eveneens in Finistére was bij den ingang van 't dorp een barricade opgericht. Vijfhonderd boereu met stokken hooivorken en ander vechtmaterieel be wapend hielden er de wacht. De cavalerie moest een charge uitvoeren. Eenige gen darmen zijn gewond. Te Saint Pol de Leon trachtten de troepen eerst door 't raam binnen te drin gen, toen door de opengebroken deur, maar overal zagen zij zich den weg ver sperd door barricades van stoelen enz. Door een onderaardsche gang konden de soldaten evenmin doordringen, daar ook deze versperd was. DUIÏSCHLAND. In reizen vindt keizer Wilhelm, zooais hij dezer dagen tegenover Ludwig Gang- hofer verklaarde, zijn ontspanning te mid den zijner drukke bezigheden en veelsoor tige miskenning. Die ontspanning van Zijne Majesteit is echter niet goedkoop. Volgens een blad van München heeft de bijzonder» trein, welke den Keizer de vorige week van Potsdam naar Alünchen' en van daar naar Baden-Baden heeft ge bracht, den vorst niet minder dan 30.000 mark gekost. De trein bestond uit 2 loco motieven en 17 wagens en daarvoor moest huiten Pruisen, waar de Keizer volgens een verlaagd tarief betaalt, het volle be drag voor extra-treinen worden voldaan. Wegens deze hooge kosten reist de Keizer in den laatsten tijd, als hij geen offtcieele bezoeken heeft te brengen, meestal met een automobiel. Voor de overgroot» meerderheid der ster velingen is het bezit van een automobiel «en niet te bereiken luxe van wege de duurtekeizer Wilhelm gebruikt echter dit vervoermiddel voor de goedkoopte! RUSLAND. Uit Rusland weer eenige berichten van moord en doodslag. Te Tiflis is een aan slag gepleegd op generaal Golostsjapof, den vroegeren gouverneur-generaal van Jelis- sawetpol. De generaal werd doodelgk ge wond de daders zijn ontkomen. Volgens „Central News" heeft een bende Woensdag te Odessa wanhopige pogingen gedaan om op straat den hoofdcommis saris van politie te dooden. Eerst toen de politie met een maxim geschoten en drie van de aanvallers gedood en drie ge wond had, lieten zij af. Rfeuter seint nog, dat een bende daar een politiebeambte gedood en toen 4000 roebels op het kan toor van een stoombootmaatschappij ge roofd hebben. Te Koengoer, in Perm, is de commissaris van politie, bij een huiszoeking, met drie revolverschoten gedood. De dader werd gevangen genomen. Te Simferopol is een vrouw, hoofd-re- dactrice van „een populair reactionair blad", wegens schrijven tegen de ïegee- ring naar Siberië verbannen. Te Odessa zijn 2000 exemplaren van een politiek ma nifest in beslag genomen, nog wel van van de wettelijk erkende partij van vreed zame hervorming. De politie te Krëf heeft een revolutio naire vereeniging uit het leger ontdekt. Onder de gevangen genomenen zijn ezs officieren. Uit 't diocees Khelm is te Rome het verblijdend bericht ontvangen, dat in den laatsten tijd weder een 50.000-lal Uniaten tot de Katholieke Kerk teruggekeerd zijn. Met geweld waren zij indertijd tot „or thodoxen" gemaakt. Op de Finsche kust bloeide tot op de helft dezer maand de smokkelhandel in wapenen onrustbarend. De Russische Re- geeringsautoriteiten kregen er de lucht van beet, gingen aan het zoeken en namen in. beslag 40 kisten met 60.000 patronen, daarna nog 39 kisten met 58.000 patro nen en 6 kisten met 32 geweren. Van de 298 kis ten met wapenen en ammunitie slaagde men erin 177 te confisoceren. Zoo dat er nog 121 worden vermist. Ongetwij feld heeft deze ontdekking ertoe bijgedra gen te Petersburg in officieele kringen te' verbitteren en zij zal wellicht ook nieti zonder invloed zijn gebleven op het feit; dat de Russische Regeering den Fin- schen Senaat heeft gesommeerd de Russi sche politie te. helpen overeenkomstig het verlangen van den Tsaar om Russische politieke vluchtelingen, die zich bij hon derden in Finland ophouden, te arrestee ren. Deze sommatie der Russische regee ring heeft, den vorm van ultimatum. De Finsche Senaat moet binnen een week antwoorden, hem wordt dus het mes op de keel gezet. De Finnen zijn over deze sommatie zeer ontsteld en de Senaat heeft in allerijl aan een bijzondere commissie opgedragen een rapport erover uit te brengen. Tweede Kamer. Bij de behandeling van de afdeeling Oorlog der Indische Begrooting beant woordde de minister van koloniën nog ver schillende opmerkingen en las uit een rap port van een uit Indië teruggekeerden hoofdofficier een gedeelte voor ten bewijze dat de marechaussee in Indië niet zoo wreed optreedt als beweerd wordt Er komen wel eens afkeurenswaardige feiten voor, doch die worden onderzocht en maat regelen tot herhaling worden getroffen. De minister verklaarde dat hij de Com missie voor het pensioenfonds voor wedu wen en weezen van mindere militairen tot spoed maken zal aanzetten en na ontvangst der gegevens deze zoo spoedig mogelijk zal verwerken. De positie der onderofficieren is reeds herhaalde malen verbeterd. Zij genieten bovendien veel andere voordeelen. Ook lotsverbetering heeft haar grenzen. De minister zei in antwoord aan dhr. Thomson dat men voorloopig in Indië niet aan een volksleger kan denken. Een be roepsleger blijft noodig en in het Inlandsche element stelt Spr groot vertrouwen. Met de werving van het Europeesch element gaat 't thans weer beter. De min. begrijpt niet dat door de buiten gewone bevordering van luitenant Chris- toffel de geest onder het officierscorps ge drukt zou zijn en dat alleen daardoor reehts-onzekerheid zou bestaan. De minis ter ging nog uitvoerig de motieven voor deze bevordering na en sprak als zijn meening uit dat men algemeen instem- m en zal met deze verdiende bevordering waarvoor de minister de verantwoordelijk heid aanvaardt. Na replieken is 't debat gesloten. De minister beloofde een streng onder zoek naar de slechte behandeling van de Koelies (en als gevolg daarvan groote sterfte) bij den aanleg der Atjeh-tram, en bij gebleken schuld bestraffing der betrok ken ambtenaren. In antwoord aan dhr. Blooker, welke wees op de sterke positie der officieren van gezondheid en als gevolg daarvan een groot incompleet in dat eorps, antwoordt de minister dat hjj de adviezen te dier zake van de Commissie der keuring verkregen, na overleg met die'Commissie zal over leggen. De heeren v. Vlijmen en v. Twist juich ten de opleiding van Inlandsche officieren toe, vroegen echter respectievelijk: te doen vervallen het instituut der luitenants en grondige voorbereiding voor de positie van Inlandsche officieren. In antwoord op dhr. Boogaardt bestreed dhr. Schaper diens advies van overbren ging der militairs pupillenschool naar Ne derland omdat de Indische jongens zich hier niet thuis zouden gevoelen. De mi nister was 't met dhr. Schaper eens en zegde voorts toe een groote niet onver deelde voorbereiding van de regeling der positie van Inlandsche officieren, die aan stonds uitzicht krijgen op een kapiteins rang, wat vooreerst voldoende is. Het legerbestuur zal bevorderen een goede kameraadschappelijke verhouding tusschen Europeesche en Inlandsche offi cieren In antwoord op een opmerking van den heer Wassenaer v. Catwijk verklaart de minister dat de gouverneur-generaal een eskader van 5 schepen voor Indië vol doende acht. De minister van marine achtte ook de zending van een zesde schip onnoodig. En ook onwenschelijk nu door den Ja| anschen oorlog het personeel reeds zoo lang in Indië verbleef De samenstelling van het Indisch eskader moet gewijzigd worden en de minister denkt zich die samenstelling voor de toekomst uit vier schepen, met eenige kruisers en torpedo's. Met 43 tegen 20 stemmen werd f950 000 toegestaan voor den aanleg van een spoor weg uitgaande van Sumatra naar ParamaD. Bij het voorafgaande debat critiseerde de Minister scherp de houding van den afgetreden assistent-resident Twiss die, in 1902 door de regeering op de hoogte ge bracht van het voornemen om bedoelde lijn aan te leggen, zijn grieven daartegen niet aan de regeering deed kennen maar wel schriftelijk aan de heeren Van Kol en Tydeman, zooals deze afgevaardigden bij hunne bestrijding van het ontwerp had den medegedeeld. Bij de Indische middelwet opperden de heeren van Bylandt, Van Deventer en Van Kol bedenkingen tegen de voorgenomen heffing eener bedrijfsbelasting op Atjeh. De heer Van Kol, die daarin zag een terugkomen op 't vorige jaar op aandrang der Kamer teruggenomen voorstel om van de Atjehsche bevolking hoofdgeld te heffen, stelde een motie voor, waarbij de Kamer heffing eener bedrijfsbelasting op Atjeh ontijdig en onwenschelijk oordeelt. Op advies van den heer Thomson wijzig de de heer Van Kol zijn motie zoodanig dat daarin de wensch wordt uitgesproken dat op Atjeh geen bedrijfsbelasting zal worden geheven zoolang daar het tot dus ver gevolgd stelsel van boeteheffing be stendigd blijft. Dpze motie werd verworpen met 51 tegen 16 stemmen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1