No. 137. Dinsdag 20 November 1906. Tweede Jaargang. BUITENLA' 8N H EN L A N D. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Beginsel of Persoon. a IT DE IPERS, NIEUWE raw» COUKANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.3772, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. ii. In ons betoog, dat niet immer het open baar levensgedrag van een verkiezings- candidaat achter stoelen en banken kan worden geschoven, en dat niet altijd het particuliere leven van zoo een candidaat buiten beschouwing kan blijven, staan wij niet alleen. In het „Hulsterblad" van Zaterdagavond heeft zich een strijdmakker bij ons aan gesloten, die op de bewering van „Ze landia" een welgemikten pijl afschiet. Wat toch, vraagt de schrijver in het „Hulsterblad", is eigenlijk een verkiezings- candidaat? En zijn antwoord is: „Een persoon, door een kiesvereeniging of door een Idescomité aan de kiezers aanbevolen, opdat hij wordt gekozen tot. lid van een college, of wel een persoon die zich zelf daartoe aanbeveelt". Wat moet zulk een candidaat, eenmaal gekozen, doen? Hij moet medewerken om de belangen te behartigen, welke aan het college zijn toevertrouwd. Het lid moet in de voorkomende voor gedragen belangen mede beslissen door zijn persoonlijke stem. Nu komen er zoovele zaken voor in welke alle het lid moet mede beslissen, dat het van geen lid kan noch mag wor den verlangd van alle voorkomende za ken persoonlijk kennis te hebben. Wat. alleen mag worden verlangd is, dat hij bij stemmingen hetzij als a u t o- m a a t, hetzij krachtens persoonlijk oordeel den kijk op de voornaamste voorkomen de belangen heeft, als is die van de rich ting wier candidaat hij was. Wordt deze kijk verlangd in het lid automaat, dan moet dit lid zijn vertegen woordiger van eene richting, die in alle of in meerdere harer vertegenwoordigers geen persoonlijk oordeel noodig acht als wordende dit oordeel uitgesproken door anderen, zijnde: of wél een uitgewerkt program, of een of meer leiders der rich ting, of de meerderheid eener cluhvergar dering. Waar wordt verlangd, dat de candidaat, eenmaal gekozen, 'zal zijn eei\lid-automaa,t, daar is zeer logisch de redeneering, dat bij de beoordeeling va,n den verkiezings- candidaal. zijn persoon geheel buiten debat moet blijven, dat alleen program of begin sel tegenover elkander moet worden ge steld. Wordt daarentegen verlangd, dat de can didaat eenmaal gekozen een persoonlijk oordeel zal hebben op de voorkomende zaken, dan is in dit verlangen opgesloten het vertrouwen, dat de candidaat tot het persoonlijk oordeel in staat is door zijn kennis van zaken, door zijn werkzaamheid in het verledene of in het tegenwoordige, dat hij hij dat persoonlijk oordeel zal be slissen overeenkomstig geweten. Het geweten is zeer nauwlettend voor hem, jdie steeds heeft getracht Gods ge boden naar vermogen na te komen, het is minder nauwlettend of wel zwijgt soms geheel, indien men voortdurend handelin gen verricht met een of meer van Gods geboden in strijd. Hoe zal het persoonlijk oordeel zijn over eene daad in het belang van de rechtvaar digheid bij hem, die zelf in zijn dagelijksch, leven ten eigen bate voortdurend onrecht vaardig handelt? Hij zal eenvoudig eiken kijk daarop missen. En zoo meer. Wie .aanneemt, dat de candi daat, eenmaal gekozen, een PER SOONLIJK oordeel moet hebben, moet aannemen, dat de persoon v a n don c andi d a a t b ij het debat niet buiten bespreking kan noch mag blijven. Zijn persoon toch is het, die waarborg moet geven, dat het lid naar geweten zal beslissen. En waar de waarborg voor het geweten voor de kiezers alleen kan worden gevonden in de ken nis van de uitwendige daden des candi- daats, daar hebben deze het recht zich van deze uitwendige daden op de hoogte te stellen, en heeft ieder belanghebbende) het recht de kiezers daaromtrent in te lichten. Dit inlichten mag, vermits het alleen voor doel heeft het geweten te beoordee- len met het oog op de als lid te nemen beslissingen, niet verdér gaan 'dan voor dit doel noodig is. Wie wïl doorgaan voor een man met -een persoonlijk oordeel en deze inlichtin gen ducht, hij neme geen candidatuur aan. Wordt van den candidaat, lid geworden, slechts verlangd te zijn lid-automaat, dan blijven alle debatten over den persoon des candidaats achterwege, dan poseert de can didaat alleen als vertegenwoordiger van deze of gene richting zonder meer. Die echter van de kiezers dergelijken candidaat verlangt veronderstelt- van de kiezers daarmede genoegen te nemen, dat de kiezers dus geen hooge eiscben stellen aan hun candidaat. Maar dan wordt tevens van de kiezers verlangt, dat zij geen waarde hechten aan persoonlijke hoedanigheden. Wie dat verlangt beschouwt de kiezers zeiven ook als automaten of wel, ziet in het karakter van deze iets dat hooger schat geld of goed of invloed dan persoon lijke waarde. Wie bedenkt, dat in de katholieke op vatting van staat en maatschappij en van de waarde der persoonlijke eigenschappen en vermogens van den mensch, de laatste hooger staan den zijn stoffelijke bezittin gen, zal wel beslissen, dat de opvatting van lid-automaat en kiezers-automaten niet de ware kan zijn". 'Wij kunnen ons vrijwel met deze be schouwing in het „Hulsterblad" vereeni gen. Ook wij symphatiseeren niet met auto maat-leden en ja-broers, in den engen zin des woords. Alleen, we mogen wel opmerken, dat er „leden-automaten" zijn, die bij 'tstemuit- brengen toch geen gemeenschajp of over eenkomst hebben met papegaaien; we be doelen degenen, die ter wille van.de spoedi ge en bekwame afdoening en behartiging der Landsbelangen in een Parlement, waar d.e praatkunst toch al zoovele beoefenaars vindt, na wel overwogen oordeel, hun ja of neen weten te zeggen. In dit opzicht ware het, bij den beken den slakkengang der parlementaire ma chine, -gewenscht, dat er wat meer „auto maat-leden" aanwezig waren- Maar het is niet deze beteekenis, die de schrijver in het „Hulsterblad" aan zijn „lid-automaat" heeft willen toekennen. Zooals uit bovenstaand artikel blijkt, is het den schrijver meer te doen zijn hand schoen -te slingeren in het gezicht van hen, die onbekwaam een eigen welover wogen oordeel to vormen, en eigen wei- overdachte opinie te verdedigen, aan den leiband -loopen van de zoogenaamde lei ders of machthebbers hunner partij, zonder wier toestemmende knik zij geen eigen oor deel te verdedigen aandurven. Helaas, ook zulken zijn er. De schrijver in het „Hulsterblad" zegt nog, dat beoordeeling van den persoon logisch moet achterwege blijven, zoo de te verkiezen candidaat slechts zijn zal „lid automaat". Neen, zouden we zeggen, ook in dit ge val, mag niet altijd beoordeeling van den persoon .achterwege blijven. Want de mogelijkheid bestaat, dat zulk' een „automaat", hoewel steeds stemmend in den geest zijner partij, een publieken levenswandel leidt, niet in ovejreens tem ming te brengen met een Katholieke can didatuur. En dan moet o. i. in zoodanig geval zulk een ,candidatuur, afgezien nog van het automatische, bestreden worden. Waarover we in het eerstvolgende num mer nog een slotartikel hopen' te schrijven.. Het onderwerp, is het waard. Er was een Minister van Oorlog, die weinig aan politiek gedaan had en die in gulle lachtbui uitbarstte, toen deze grauwe blinde' bezuinigingsleus hem in de poli tieke arena voorgehouden werd. Er waren vete persorganen v-n parlemen taire strijders, die den minister duidelijk maakten, dat hij „geen fiauw besef van zijn politieke positie" had. Er was een minister van oorlog, die het lachen verleerde, voor politieken druk bezweek, en naar het oordeel van niet- verpolitiseende deskundigen bet leger des organiseerde. Er was een inspecteur- der cavalerie, die zich jarenlang zeer verdienstelijk bad gemaakt voor het leger, eerr man van ern stig plichtsbesef en groot verantwoorde lijkheidsgevoel, die iir dezen gedesorgani- seerden toestand de verantwoordelijkheid voor de hem toevertrouwde belangen niet langer kon dragen, en met opoffering van geld en toekomst een hem geliefden werk kring vaarwel zegde. Er waren bladen, die dezen gewonden beid, gewond in zijn positie, omdat hij de stem van zijn plicht volgde, en gewond in zijn hart, omdat neergehaald werd wat hij had helpen opbouwen, den ezels trap na gaven. Er waren organen, die hern „politieke partijschap" verweten, hem, den soldaat, wiens werk dopr schendende politieke hand was afgebroken. Er was een Minister van Oorlog, die zich haastte den inspecteur tc doen val len en den nobelen ernst van diens daad niet bleek te kunnen waardeeren. Er is een land, welks defensie door dit politiek gedoe in gevaar komt. Zij er straks een ICamer, die reken schap weet te' vragen zonder aanzien des persoons, en weet te treffen waar het noodig is. (Ned.-) Een drama. Er waren twee partijen, die bij de stem bus loslippig bezuiniging op defensieuit gaven beloofden, zonder te weten waar die bezuiniging moest worpen aangefiraebt. FRANKRIJK. Een welbekend Franscb socialist Emile Joindry, heeft zich dezer dagen van het leven beroofd en zijne papieren aan Emest Judet vermaakt. Op 7 November, daags voor bet drama, waarin hij een, te-inde aan zijn teven maakte, noteerde hij de volgende woorden, die wij dus recht hebben als zijn testament te beschouwen. Ik had mij een idee van het leven ge- naaakt dat niet bestaanbaar was. Ik ge loofde aan meer loyauteit en oprecht heid. De wereld is verschrikkelijk be dorven en verachtelijk. In het socialistisch milieu, waarin ik gedurende 15 jaren verkeerde, heb ik de meeste teleurstellingen ondervonden. Ik heb den moed niet gehad, er op tijd uit te treden, en ik ben erin weggezon ken als in een modderpoel. Als ik mij niet noodlottig van kant moest maken hetgeen anti-godsdien stig is zou ik katholiek willen wor den. Dat is de laatste gedachte voor ik sterf. Het was helaas tie laat toen hij de waar- wing strekken wanneer ze neiging gevoel- heid ontdekte. Maar anderen kan het ter waarschu- den zich door het roode dwaallicht te laten misleiden. Mgr. de Bisschp van Qujmper beeft, naar uit Parijs gemeld wordt, aan de kerkfabrie ken van zijn diocees gelast te zorgen, dat een lijst wordt opgemaakt van alle inkom sten van 1906 tot den Hen December sen na afsluiting der rekening een schrif telijke verklaring te onderteekenen, waarbij •z'ij zich verplichten hef vermogen der pa rochie over te- dragen aan den Bisschop of diens vertegenwoordiger en reeds bij voorbaat te protesteeren tegen het ver vallen van dit vermogen aan eenige ver- eeniging. Dergelijke bepalingen wouden ook vastgesteld door andere Bisschoppen. In een schrijven, gericht tot den kardi naal-vicaris, wijst Z. H. de Paus op do noodzakelijkheid om, met het oog op de beproevingen,waaraan de ICerk wordt on derworpen, zijn toevlucht te nemen tot het gebed. Vandaar dat de kardinaal aait alle priesters van het bisdom Rome moet voorschrijven tot het einde des jaars bij de oraties der H'. Mis ook het gebed „pro iirimiois" (voor de vijanden) te voegen, en de geloovigen moet vermanen hun ge beden met. die van den priester te ver eenigen. ITALIË, 't Schijnt, dat men aan het Vaticaan veel spreekt over een woord, dat Pius X dezer dagen sprak. 'tWas toen Zijne Heiligheid van een wandeling door de Vaticaansche tuinen ,naar de pauselijke vertrekken terug keerde. Drie personen van de hofhouding begroetten den Paus en vroegen ©enigszins ongerust naar zijn gezondheidstoestand. Pius X bedankte hen -en stelde hen gerust. Hij voegde erbij, dat hij overigens nog 6 jaren te leven had. Een hunner verwonder de zich over dit gezegde; en toen zeide de Paus: „Ja ik heb negen jaren aan hét seminairie gestudeerd, ik was negen jaren kapelaan ,te Tenikolo, negen jaren aarts priester te SoIza.no, negen jaren kannunik te Treviso, negen jaren bisschop van Man- toua, negen jaren patriarch van Venetië, ik zal dus ook negen jaren Paus zijn, en ik heb nog slechts zes jaren om mijn taak te volvoeren. Ofschoon Z. H. op schertsenden toon sprak, maakten Zijne woorden toch indruk op hen, die- ze hoorden. RUSLAND. In de gevangenis te Odessa zitten 370 politieke gevangenen. Zij hadden een plan gemaakt om te ontvluchten. Een mijn, onder den gevangenismuur gegraven, zou hen buiten brengen. Een gevangen misda diger bracht bet komplot aan. De- politieks gevangenen maakten toen oproer en sloe gen den aanbrenger dood. Troepen hou den nu om de gevangenis de wacht. ENGELAND. De Evening News beweert te weten, dat de politie te Londen gewaarschuwd is, dat er een aanslag tegen koning Haakon be raamd is. Een Italiaansch anarchist, Dins dag te Londen ontscheept, had zich met terwoon gevestigd in de Guildfordstraat. Zijn voornemen was om zich in een der straten ,van de City op te stellen en een bom .te werpen op het oogenblik, dat de koning van Noorwegen voorbij zou ko men. Het geheele korps Londensche speur ders is aan het werk gezet om te trachten den Italiaan gevangen te' nemen; deze is echter tot nu toe niet te vinden. Het. Hoogerhuis van Engeland is bezig met de beraadslaging over de liberale on derwijswet. Tal van amendementen tegen het godsdienstloos beginsel dier wet wor den ondanks de oppositie der regeering met. verpletterende meerderheid aangeno men, o. a. met 256 tegen 50 stemmen. De gemeenteraadsverkiezingen te Lon den ,en elders zijn een totale nederlaag voor de liberalen en socialisten. Het En- gelsch volk mint de vrijheid ien is nog godsdienstig, 't Is den liberalen geraden water ju hun wijn te mengen. Hel voorstel intrekken ware 't beste nog. PALESTINA. De Amerikanen zijn vindingrijke lieden; en zoodra het er op aankomt, geld 'te ver dienen, gaan zij voor niets achteruit en is niets hun heilig. Zoo kan het dan ook geen verbazing wekken, dat zich een Ams- rikaansch syndicaat heeft gevormd om het water van de Jordaan te' exploiteeren. Het gevolgde stelsel is zoo eenvoudig moge lijk; het water wordt uit de rivier in ver gaarbakken gemalen; deze gaan per scheepsgelegenheid naar de Vereenigde Staten, waar bet. Jordaanwater op fles- schen wordt gedaan. De ondernemers van dezen zonderlingen handel rekenen er vast op, dat in Amerika veel vraag zal komen naar echt, gewaarborgd en gepatenteerd Jordaanwafer om te worden gebruikt bij doopplechtigheden. Maar bij plannen alleen is het niet ge bleven; Vrijdag laatst leden is de eerste bezending 30.000 kilogrammen uit Jerusalem verzonden, om te Jaffa naar de Vereenigde Staten te worden ingescheept. AMERIKA. 2i/a m i 11 i o e n gulden v a t de slachtoffersge stolen. Volgens be richten .uit San Francisco is een bedrag van een millioen dollar, gezonden tot le niging van den nood der slachtoffers van de ramp in April j.l., verdwenen. Een groot .gedeelte van de aan burgemeester Schmitz gezonden sommen zijn nooit verrekend en hebben .vermoedelijk nooit, hare bestem ming bereikt. President, Roosevelt heeft in het geheim een onderzoek laten instellen en de schuldigen zullen hunne straf niet ontgaan. Een voorvechter voor de Ameriika.ansche deugdzaamheid, Cleveland Mofett, heeft een veldtocht geopend tegen de weelde van de rijke dames. Men had gepoogd vroegere beweringen van hem te weer spreken en daarom heeft hij nu nieuwe gegevens verzameld, die zijn stellingen versterken en bevestigen. Zoo had hij o.a. gezegd, dat een dame te New-York f15,000 voor een bontmantel had uitgege ven. Dat was een feit, maar het blijkt, dat die prijs niet eens buitengewoon hoog is, want één der grootste firma's deelde hem mee, dat een korte damesmantel met het fijnste bont f 21,000 kostte, maar dat er lange mantels waren met bont van zeld zame dieren voor wielke zelfs f 90,000 werd betaald. Vroeger meende Moffett, dat ©en dame van den rijksten stand 1800 tot 2400 oor een 'baltoilet uitgaf, maar dat. ge middelde wa.s veel te laag. Alleen de kant voor een japon kostte dikwijls 3600 gulden. Een zijner vrienden zag bij Madame Rouff te Cannes een japon van linnen me't borduurwerk en kant; een vermaard kunstenaar, die den „Prix de Rome" had verworven, had de stof met figuren be schilderd. Vóór de modiste "haar werk begon had deze japon al 18,000 gulden gekost. Na inzage der boeken van de groote modezaken in de vijfde Avenue, maakt. Moffett de volgende jaarrekening van de modiste eener rijke dame 'te New-York openbaar; bont f10,000, visite-toiletten f 11,000, groote bal- en opera-toiletten f17,000, sorties f600, ondergoed en bizondere kleedingstukken f6000, auto mobiel-kostuum f4500, en voorts hoeden, handschoenen, kant, enz. Het totaal be draagt f84,000, Moffett had vroeger be rekend dat 6000 New-Yorksche dames per jaar 90 millioen gulden besteedden aan toiletten. Nu blijkt echter dat het totaal veel hooger moet zijn. Hij stelt voor, dit de dames zich zullen verplichten om tien percent van hetgeen zij aan hare garderobe besteden, voortaan aan de armen te geven, en haar krankzinnige uitgaven beteugelen. Tweede Kamer. Bij de Voorzetting der behandeling van de Indische Be grooting betoogde de heer B o s de nood zakelijkheid van standvastig beleid op bet gebied van onderwijs in Iudië. Proeven nemen met onderwijsinstellingen keurt bij af als zwakheid verradende. Al leen vakopleiding zou rij den inlander be langstelling wekken. Spr. dringt aan op vakopleiding met gouveruementsteun. De heer Boogaart drong er sterk op aan het Inlandsch onderwijs te bren gen onder een afzonderlijke afdeeling met een afzonderlijk hoofd. De beer Ter Laau ondersteunde dit omdat saamkoppeling van Onderwijs met Heerendiensten en Nijverheid niet bevor derlijk is aan de vastheid van beleid op onderwijsgebied. Het verheugde hem dat de Minister bereid is de afdeeling Nijverheid alvast af te scheiden. Maar dat is niet voldoende. Voorts betoogde hij onder anderen dat de dessa-scholen niet onder de leiding van ambtenaren van binnenlandsch bestuur maar, zij 'took aanvankelijk, onder die van ervaren onderwijsmannen moeten staan. Hij bepleit dat meer worde gedaan voor de opleiders van ouderwijzers. Doet de minister dit niet dan zal hij weldra honderden onderwijskrachten te kort komen De heer de Waal Malefijt wees op de onmogelijkheid om voor 700 scho len onderwijzend personeel te vinden. De heer Ketelaar steunde 's mini sters plannen en betoogde dat men niet te veel bezwaren in den weg moet leggen daar niet alles opeens kan gedaan worden De minister verklaarde dat een proef met dessascholen krachtig zal worden on dernomen. En wel zoo dat de ingezetenen het goede er van zullen inzien en het eigen initiatief er uaar verlangt Het stellen dier school onder leiding van deskundigen zou een bepaalde fout zijn. De minister kan geen toezegging geven om het onderwijs onder een afzon derlijke afdeeling te brengen, ook inet het oog op de kosten. De afdeeling Onderwijs is aange nomen. De voordracht voor een lid van den Hoogen Baad is vervolgens opgemaakt en wel no 1 mr. J. H. van Goor, lid van 't Prev. Gerechtshof te Amstej damno. 2 mr. A. J. L. Nijpels en no. 3 mr. P O.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1