Iburg. gsblad landen: LES CHOL, lljSROGGE. >npudding. leut op liet KBANK, No. 186. Zaterdag 17 November 1906. Tweede Jaargang. Verschijnt tb MAANDAG-, WOENSDAG- in VRIIBAGAVBHD. Bij dit ïiuiniiier behoort m Bpepel. Jtoomhouf Zagerij Schaverij. iad-Schelvisch, Co., IJmuiden. RELLER, 's Denkmal I7V2 cent *5 rs 99 V2 pet geld op van Effecten. HEHPRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Beginsel ot' Persoon. ¥lÏÏTEH L A NOT" |Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. 5 Kilo fl.10 5 Kilo f 1.25 leel Nederland, na ont hei of rembours 10 cent lACHELKOLEN, ANTHRACIET, |IQ,UETTEN en 3RIQUETTEN. Aanbevelend, GOES. lammetjes van 5 tot I 32S Ct. Prachtige fcjes van 5 tot 8 H zwaar, niet minder als 2 stuks, |er 20 et kosten bij. Utrecht, Singel. 3e fijnste an winkelier a 20 ets. >r pakje. Broer ken, Arnhem van Comestibles. iel nieuws en illu )EDKOOP is. DE DIRECTIE. Coupon 1 Juni >lne Kade. borgtocht. het hotel de Kinderen Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant „0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 0.371/2) voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale pijjs. Platen: Uitvoering van de doodstraf in Perzië; een aanslag te Petersburg; een Duits^he onderzeesche boot; muiterij te Portsmouth; koninklijke sportliefhebbers; een honderdjarige; de reus Machinow; in de politieschool; een Chineesche spoor baan; een speelplaats op het dak; een nieuw vervoermiddel, met tekst. Feuilleton: het meisje van Nieuw- Zeeland. Wij ontvingen een exemplaar van „Zs- landia", ons vermoedelijk door de redactie van dat blad toegezonden, waarin een om- haald bericht voorkwam, wat wij niet erg belangrijk achtten, maar welk exemplaar tevens een artikel inhield, waarover we een paar opmerkingen wenschten te maken. Dit opstel, getiteld„beginselen en personen", heeft ten doel de wensche- lijkheid te betoogen, in verkiezingsdagen persoonlijke aanvallen op candidatea ach terwege te laten, en den persoon des can- didaats buiten den strijd te houden. Wat ook wij zeer wenschelijk achten in het algemeen. Wij gaan mee met hetgeen de „Stan daard" onlangs schreef: „Betoog tegenover betoog, redenen tegenover redenen, begin sel tegenover beginsel, program tegenover program, maar van den persoon der can didaten afblijven", al voelen wij nog meer Voor het oordeel van „de Tijd", die van meening is, da,t iemand, die;'zich top publiek terrein waagt, ook tegen een stootje moet kunnen, mits dat „stootje" niet ontaardt in „verdachtmaking, laster en verguizing". Zelfs zijn er o. i. gevallen denkbaar, dat. persoonlijke aanbeveling ook persoonlijke bestrijding met zich brengen moet wat nog niet zeggen wil, dat zoodanige, bestrij ding in de pers moet plaats vinden. Nu be weert „Zelandia", dat a 11 e e n het openbare, het politieke leven een onder werp van debat bij de stembus mag uitma ken; en het blad geeft, daarbij volgend voorbeeld ten beste: „Indien een candidaat onzer tegen partij als mensch een zeer slecht, leven zou leiden, en toch ais politiek persoon tegenover ons nooit, hoe gering ook, iets anders zou hebben misdaan dan voorstander der beginselen te zijn zijner partij, dan mogen wij dat slechte leven niet maken tot onderwerp van een open baar debat. Wij mogen er zelfs niet op zinspelen. Wij mogen niet toelaten dat de sluier wordt opgelicht, welke over het particu liere leven iigt uitgespreid. Het Katholiek beginsel verbiedt dien sluier op te lichten". Tot ons leedwezen kunnen wij niet ge heel en al accoord gaan met de algemeene stelling van „Zelandia": dat alleen het politieke leven van een candidaat een on derwerp van debat zou mogen uitmaken, en evenmin met het door dit blad gekozen voorbeeld. Wat de algemeene stelling betreft, plaat sen we ons mede op het terrein van „de Tijd", die niet per se tegen een „stootje" is, zoo dit gegrond zoude zijn op pure waarheid, en dus niets te maken heeft met „verdachtmaking, laster of vergui zing". En wat het voorbeeld aangaat, dat. ons als voor de neus is weggekaapt, dankbaar zijn we, dat „Zelandia" juist dit gekozen heeft. Immers, wat in deze voor onze. te g en- P a r t ij geldt, is zeker ook v.an kracht voor onze eigen ge 1 oofsgenooten. Spatieering van ons. R o d. En dan stellen we, in navolging van „Zei.", de vraag zóó: indien een of ander Katholiek can didaat, als mensch, een zeer slecht leven zou leiden, waardoor hij in 't openbaar mogelijk groote ergernis zou geven, maar verder als politiek persoon drager zijn zou van de beginselen zijner partij, mag dan door de Katholieken dat slechte leven ge maakt worden tot onderwerp van openbaar debat, ja of neen? Mag daar zelfs niet op gezinspeeld wor den? Een interessant onderwerp van gedach- tenwisseling zou kunnen zijn de vraag, of in casu de Katholieke en politieke beginse len (1) wezenlijk te scheiden waren. Tot beantwoording dezer vraag zullen we ons niet zetten. Wel zijn we van-oordeel, dat in dit con crete geval het openbaar levensgedrag wel degelijk een onderwerp van ernstige be spreking mag zijn, al is het niet direct in de pers. We hebben toch nog onze Katholieke kiesvereenigingen, in welker vergaderingen zoodanige beraadslagingen o.i. 'teerst, en liefst uitsluitend, op haar plaats zijn. En stel nu, dat een Katholieke kiesver- eeniging het zou durven bestaan, om een Katholiek van zeer slechten, aanstootge- venden levenswandel om bij het, door ons afgeleid, voorbeeld van „Zelandia" te blijven tot candidaat voor een openhaar lichaam van staats-, gewestelijk- of gef meentebestuur te proclameeren, wat zou dan moeten zijn de welopgevatte taak eener redactie van een Katholiek orgaan? Moet zij in zulk geval zoo een kiesver- eeniging laten begaan, of wel haar waar schuwende stem doen hooren, al kan die stem de kwetsende intonatie missen, en al behoeft de geheele sluier niet te worden opengereten? Ons durfkt het laatste; wij meunen op- rechtelijk, dat hier een „stootje" velen kali; ja, helaas, zou moeten gegeven worden. En ook, dat een Katholiek orgaan, het welk strijdt voor God en Recht; dat den kamp heeft aangebonden voor de Katho lieke zaak en hare heilige beginselen in zijn hoogen plicht zou te kort schieten, zoo het dan den vinger, zij het .zachtkeins, niet legde op de wonde plek. Evenals in zoo menig geval, zou. ter geruststelling dan ook hier kunnen gel den de niet te verwaarioozen Fransche spreuk: „Pour faire une omelette, il faut casser des oeufs"; of in 'tHollandsch: „Waar men hout hakt, vallen spaanders". Zóó krijgt men een stevigen pannekoek en een gezond blok hout. De stormbal hangt uit. Er broeit wat in de politieke luchten, De atmosfeer rondom het departement van Oorlog is drukkend, en de vraag is, of er een electriciteit-ontlading zal vol gen, die minister Staal, en met hem moge lijk het geheele Kabinet zal treffen. Wat toch is het geval? Door zijn samenstelling en den steun, die het vinden moest bij de vrijzinnige frac ties, lag het op den weg van dit Kabinet, dat het op Oorlog zou bezuinigen. Bij de eerste begrooting kwam aan het licht dat de minister van Oorlog, die geen politiek man was, van bezuiniging niet wilde weten. Na een jaar schijnt pchter generaal Staal wèl een politiek man geworden, althans hij heeft dn bordjes verhangen, de bakens gezet naar het getij en stelt nu als be zuinigingsmaatregel voor de afschaffing van het blijvend gedeelte der bei-eden wa pens. In dezen maatregel nu wil men zien een ongeoorloofde verzwakking van onze landsdefensie, een verwrikking onzer weer kracht; zelfs meent „de Maasbode" er in te moeten zien een veldwinnen van radicalisme en anarchie. Het heeft wel den schijn, dat de Rech terzijde, zoowel Katholieken, anti-revolu tionairen en christelijk-h'.storischen, zich unaniem tegen het voorstel van den mi nister Staal wil verzetten, althans de ver schillende rechtsche organen zijn tegen den minister. Hierop maakt een uitzondering het Ka tholieke „Huisgezin", dat generaal Staal in verdediging neemt. Ook hel or gaan der oud-liberalen, „de Nieuwe Courant" gaat heftig tegen den minis ter te keer, zoodat, wanneer men nog weet, dat de fractie van de heeren Roëll en Van Karnebeek weinig van bezuiniging weten willen, aangenomen mag worden, dat zij zullen stemmen tegen de begrooting van Oorlog. En de sociaal-deinokraten Van hen is bekend, dat zij nog nimmer vóór die begrooting stemden: de heeren vinden dat tegen hun beginsel. En „het Volk" van gisteravond sprak dan ook pertinent tegen het gerucht, door de „N. Ct." in de wereld gebracht, als zouden de roode heeren voo.r dit geval generaal Staal willen steunen. Men ziet, hoe wankel in de gegeven omstandigheden de positie ds van den mi nister van oorlog en met hem vermoedelijk 'van 'theele ministerie, dat zich met de plannen van generaal Staal heeft homo geen verklaard. De bezuinigingsmaatregel, die inhoudt, dat 4000 ruitertjes vier maan den vroeger naar huis zullen ge zonden worden, kan alzoo heel wal beroering in den lande brengen, en oor zaak zijn, dat we binnenkort ons verheu gen mogen in het bezit van een Cabinet d' a f f a i r e s. Of we dan veel gewonnen hebben? Jan Rap. Lezer, herinnert ge u nog, hoe in het vorige jaar, in de dagen der verkiezingen, in alle toonaarden is gezongen over het vermengen van godsdienst en politiek? Het heil van het vaderland, zeide men, stond op het spelhet was den clericalen nergens om te doen, zoo beweerde men, dan om „de reactie te doen zegevieren". Daar moest tegen gewaakt: „met open- barings-geloof komen geen wetten tot stand", „enkel christelijke beginselen bie den geen houvast voor regeeringsbeleid en wetgeving", enz. Herinnert ge u dat nog? Het werd ook op onze Zeeuwsche eilanden op het papier gebrachtwij zeg gen niet waar. Waarom wij dat niet zeg gen? Wel, het is wel wat gek: maar 'tis loch zoo, want daar komt me Mr. Borge- sius, hij, de groote, verklaren: „men be hoeft niet eens streng orthodox te zijn om te erkennen, dat een staatsman, met de Schrift vóór zich, daaruit licht en kracht kan putten voor de taak die hem wacht". Duidelijk, niet waar? Nog meer: ge weet nog wel, wat is er in die dagen ook op onze Zeeuwsche eilanden, ge begrijpt wel, waar bij hoog en hij laag verzekerd, dat een vroom en godsdienstig man zijn godsdienst wel moc.hl belijden in de binnenkamer en in De Kerkde Staat der Nederlanden is nu eenmaal zoo vrijzinnig om dat toe te- staan maar als diezelfde man plaats nam achter de groene tafel, dan ja, dan moest hij zijn geloof maar thuis laten, al thans er niets van laten bemerken. Dat herinnert ge u nog. En zie, nu komt me Mr. Borgesius, hij, do groote, verklaren, dat dil slechts de meening kan zijn geweest van Jan Rap en zijn maat, maar dat ernstige- mannen er anders over denken. Toch hebben we het hier van nabij gehoord. Jan Rap 1en dan niet ernstig en nog wel in zulke ernstige dagen!... Bor gesius heeft het gezegd, hij, de groote. Jules. FRANKRIJK. Volgens pas gepubliceerde statistieken heeft in Frankrijk het cijfer der geboorten in 1905 het sterftecijfer slechts overtroffen met 37.120, hel laagste getal, dat sedert een eeuw statistisch is opgeteekend. Ter vergelijking vermelden wij, dat ge durende be-tzelfde jaar de bevolking van Engeland is toegenomen met 474.512 zie len en die van Duitschland met 862.664 zielen. De pogingen van hen, die het er op aanleggen om „den hemel te ledigen", wat volgens de uitingen van den minis ter van arbeid, Viviani, zelf toch niets anders is dan een ijdele hersenschim! hebben onder 't Fransche volk maar al te veel succes. Het cijfer is bedroevend, maar waar schuwend tevens! „Zoolang de scheidingswet onveranderd blijft", heeft de encycliek „Gravissimo" haar onaannemelijk verklaard. De wet blijft onveranderd. Ergo.... zal de toestand waar in de Katholieke Kerk op den He Dec. a.s. gaat verkeeren, de volgende zijn Geen kerken meer, waarin men op de v-ereischte passende wijze en ongestoord den «eredienst zal kunnen uitoefenen, want de Katholieken worden in de kerken door minister Briand slechts geduld, ge duld onder politietoezicht! Ge-en kerkfa brieken meer, geen kerkgoederen, .geen hulpbronnen, geen paramenten of heilige vaten dan die, welke de genadige goed heid van den deurwaarder m-et machtiging der Regeering in gebruik zal willen af staan. Geen toelagen meer voor verreweg het grootste gedeelte der geestelijken, geen vrijstellingen meer van den dienst voor di-e priesters, die jonger zijn dan 26 jaar, geen pastorieën meer voor de herders der parochiën, geen woningen meer voor de bisschoppen, geen seminariën. Zelfs niet het gemeene recht op het stuk van vereenigingen en vergaderingen. Niets meer dan de mogelijkheid om de kerken te veranderen in vereenigings-lo- kalen en er den eeredienst uit te oefenen zoolang de commissaris van politie zulks toestaat. En minister Briand vraagt, dat de Katholieken zuilen trachten den Paus te bewegen, deze w-el onveranderd te doen,' aannemen 1 RUSLAND. Onlangs zijn 25 tot levenslangen dwang arbeid veroordeelde zeelieden er ,te Kroon stad in geslaagd te ontsnappen. Onder geleide van 16 soldaten gingen zij naar het badhuis en bij het teruggaan van daar vielen ze plotseling het escorte aan, dood den één soldaat en wondden er verschei den. Daarna namen ze de vlucht; slechts één is er weer opgevangen. Aan het station Sjéltija Wody van den Katharinaspoorweg heeft een bende roo- vers den spoorwegkassier en een hem be geleidenden soldaat aangevallen. Beiden werden vermoord; de roovers kregen 53.000 roebel in handen en ontkwamen. In een onbewoond landhuis bij het. sta tion Zamoiska, op den spoorweg Peters burg—Warschau, zijn een twintigtal man nen door politie en soldaten verrast. Zeven hunner werden gepakt, de overigen ont kwamen in het bosch. Er wierden zes bom men gevonden. Men vermoedt, dat er weel een aanslag op een trein beraamd werd. Een individu in de uniform van offi cier van het regiment van Brest (Litofski) seint men uit Nikolajef werd giste ren door een schildwacht opgemerkt bij het centrale ammunitiemagazijn. Plotseling haalde hij een bom voor den dag en wilde dien wegslingeren. Maar vóór hij het kon deen had de schildwacht he-m neergelegd. Als de bom gesprongen was waren de ge volgen niet te- overzien geweest. T-e Lodz is in een huis, bewoond door een zekeren Sklodowski, een bom ont ploft die den man doodclijk wondde en «uiige anderen lichtelijk kwetste. Troe pen omsingelden spoedig het huis en men vond er ontplofbare stoffen en revolvers. Men denkt, dat deze Sklodowski de man is, die de bommen gemaakt heeft, bij den aanval op den posttrein Ie- Rogof gebruikt. Hij is naar de ziekenzaal der g-evangenis vervoerd. Volgens een telegram uit Moskou is de dochter van generaal Benevsky medeplich tig bevonden aan den aanslag op admiraal Doebassof, den vroegeren gouverneur van de stad, en tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld. ZUID-AFRIKA. De Boeren-inval in de Kaap. In specteur White, die het eerste troepje aan voert, dat tegen Ferreira en zijn volge lingen is afgezonden, heeft, wijziging ge bracht in de wijze, waarop hij de operatie leidt. Ferreira bereikte, oostwaarts trekkend. Groot-drink aan de Oranjerivier; de politie vervolgt hem steeds. Een van Ferreira's ruiters is in een gevecht op Maandag ge dood, een ander werd gewond. Botha bood, ter keering van Ferreira's inval, aan het gouvernement zijn dien sten aan. Het Transvaalsche gouvernement druk te in zijn antwoord aan Botha waardee- ring uit voor het aanbod, en besloot den brief door te zeilden naar het gouverne ment in 't moederland. De gevolgen van Ferreira's strooptocht dreigen ernstiger verhoudingen te gaan aannemen. Immers een telegram uit King Williamstown meldt, dat er een gerucht gaat van een inval der Hottentotten, die bij het overtrekken der grens verscheidene politieagenten hebben gedood. Zij zouden zich bij de bende van Ferreira hebben aan gesloten. AMERIKA. In verband met het gemelde spoorweg ongeluk kan het van belang zijn, nog eens terug te komen op de Amerikaansche spoorwegrampen-kroniek van den laatsten tijd. In de Vereenigde Staten wordt van alle voorkomende spoorwegongelukken mede- deeling gedaan aan de Interstate Com merce Commission, welk lichaam de in gekomen gegevens verwerkt en die dan later in verslagvorm publiekmaakt. Ver leden maand verscheen dat verslag der 1. C. C. over het jaar, eindigende 30 Juni 1905. In totaal zijn dat jaar op en door de spoorwegen in de Vereenigde Staten 95.711 ongevallen voorgekomen, waaron der 9703 met doodelijken afloop. Van de treinemployés werden 1990 gedood, 29.862 gekwetst. Voor de wisselwachters waren de getallen: 136 gedood en 838 gekwetst; terwijl onder de rangeerders 230 het leven verloren en 3543 anderen gewond werden. De passagiers kwamen er, met 537 doo- d-en en 10.457 gewonden, naar verhou ding nog ai goed af. Bij het loopen of zich bevinden op spoorweglijn of sta tionsterrein zonder daar iets te maken te hebben werden 4865 lieden gedood Deze cijfers zijn hoog, veel te hoog, en 5251 gekwetst. zooals trouwens ook blijkt uit de volgen de berekening. Op iedere 1.375.856 passa giers werd in het spoorwegjaar 1904-'05 één gedood; op iedere 70.655 één gekwetst, te verstaanmachinisten, stokers, conduc teurs etc. werd op iedere 133 één ge dood, op iedere 9 één gekwetst. Het leeuwen- en becren-beslag te Hulst, waarvan we reeds enkele malen melding maakten, en dat nu reeds 6 weken duurt, heeft al aardig wat proces-stof op gejaagd. Een onlangs door de rechtbank alhier genomen beslissing geeft aanleiding te vermoeden dat de diertjes nog een poos je aan de ketting blijven liggen. De recht bank toch wees af het verzet tegen de uitgesproken faillietverklaring van O., den houder der menagerie, ingesteld door de zen zelve, alsmede dat door mej. P.. die zich eigenaar noemt, gedaan. De laatste verklaarde zij geen belang hebbende is, en op het verzet van den ge failleerde besliste zij dat hij werkelijk ver keerde in den toestand van te hebben op gehouden te betalen en dat deze rechtbank tot de faillietverklaring was'bevoegd. De beestjes schijnen intusschen zich niet te beklagen te hebben over het onderhoud op kosten van ongelijk, want. ze gaan er bij den dag mooier uitzien. I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1