ijen-| Ion Superieur C 63,joes. m No. 133. Zaterdag 10 November 1906. Tweede Jaargang. eschextract [öerken, Arnhem oomhout .agerij Schaverij. -TER! f.N, MAGIELSE. de =zr ERDERS Blad. Denkmal pudding. oer ken, Arnhem KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Mijnl ÉM M11HMG-. MHSMS- tn VBI10AGAÏDND. Bjj dit immer behoort m Bpoepel. Korte Inhoud Zondagsblad. Sprokkelingen. fEUl SLAVENKETENEN. BUITENLAND. ge analyse van Dr. Jr. J. A. J. Tonella jiextraet. Ze bevat (.3 stikstuf en is af- Kenmerich fabrieken, prima merken. Comestibles. eften stand. J-ing van Huisarbeid 1203 Amsterdam, [doelmatige opvol- per dag kan ver- dankbetuigingen 3REIMACHINE, J die zonder onder- |beiveren, dat het- vaarheid overeen- lospectnsson bij de leid. |racht 263. jinder werkafname. S 173, Middelburg. ijne sorteering iganté modellen. worden voor garantie alle soorten van weerd. Voeren, m billijke prijzen ng. ide, GOES. ijnste winkelier a 20 ets. takje. Comestibles. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Een nieuw model voor be stuurbaren luchtballon; verschillende fo to's van den wervelstorm in Mexico en Hongkong; de Nederlandsche snel wande laar Slee; de Amei'ikaansche vlag, gehe- schen op het gouvernementsgebouw te Cuba; portretten van den kapitein van Köpenick en burgemeester Langerhains Maastrichts vocaal kwartet; het Bossche stadhuis; openluchtmeeting in Engeland; de vergane „Lutin"; een drijvende stad, met tekst. Feuilleton: Het meisje van Nieuw- Zeeland. Bij. de behandeling van de wet op het Hooger Onderwijs onder het ministerie- Kuyper weid den kiezers, vooral in de Universiteitsteden voorgehouden, dat bij aanneming der H. O. wet de openbare uni versiteiten in studentental zouden achter uitgaan, ja zelfs zouden leegloopen. De bedoeling van dat praatje viel licht te raden. Wat blijkt nu? Dat aan de openbare hoogescholen het getal studenten vermeerderde. Het aantal studenten aan de bijzondere universiteit ging ook vooruit, waaruit men mag opmaken, dat christelijke oudere, eer tijds huiverig hun zonen te zenden naai' leerscholen, waar van de katheders vaak materialisme werd ingezogenwaar al thans dikwijls de godsdienst der studenten schade leed, nu hun kinderen van het hooger onderwijs meer doen gebruik ma ken. De vrijheid, het recht van bijzonder uni versitair onderwijs kan dan ook niet met grond worden betwist. Troelstra heeft zijn zweep weer eens doen klappen op den rug van zijn obsti nate partijgenooten van de „Nieuwe Tijd", van de „dienstweigeraars" Van der Goes en consorten. Hij verwijt hun nogmaals, dal zij heb ben besloten, de Partij, zoo mogelijk, te dwingen, op hare uitspraak terug te ko men door te weigeren, zoowel om ver antwoordelijke posten te bekleeden als om voor verschillende, afdeelingen spreek beurten te vervullen 1 Zien wij hen niet, zegt Troelstra, alle vertrouwen en volg zaamheid ontzeggen aan het Bestuur der 84). „Dat meent gij; maar gij evenmin als anderen kimt doorgronden op welke wijze men 'tot iets gebracht wordt", sprak hij op een 'toon vol bitterheid: „In den aanvang kan 'men hooge doeleinden hebben, zoo verheven en zoo gewichtig dat men zich heilig ivoor heeft moeten nemen zich door niets ter wereld daarvan terug te laten houden; maar men stuit af op levende hinderpalen en vooral het verraad werpt zich als een dwarsboom voor ons op. In het eind blijft ons nog slechts de keuze over of wij het streven van ons gansche hestaan op zullen, geven, of wel of wij aflos omver werpen wal ons In den weg staat. Geloof daarom niet, dat men niet telkens Opnieuw voor die laatste noodza kelijkheid terugdeinst. Wat behoefde ik u Ma te raden, van uw bezoek aan Polderdijk af 'te zien? Ik kende u niet; 'gij hadt mij' 'persoonlijk 'nooit eenig kwaad berokkend; het stuitte mij dus tegen de borst een .emdo aan uw bestaan te moeten maken, "aarom hebt gij niet geluisterd Uw ""rend was ongedeerd; gij hadt even goed m® enkele uren te Vlissingen kunnen blgven". »Ik 'herhaal u dat ik geen kind jneer hen, en u niet behoefde te gehoorzamen". «Dat \vas uwe dwaasheid. Gij moest ingezien hebben dat ik niet gehoor gaf Partij, dat door hun eersten woord- en penvoerder wordt voorgesteld als een or gaan der meerderheid, waartegen de min derheid het recht heeft vijandig op te treden Jammer, dat op den man met de zweep het spreekwoord van pot en ketel vol maakt toepasselijk is. Immers Troelstra heeft- precies hetzelfde gedaan, wat hij nu aan zijn mede-partij- genooten verwijt. Toen het congres van 1905 h e m in het ongelijk stelde-, heeft hij geweigerd als gedelegeerd lid der Kamerfractie in het partijbestuur zitting te nemen en zelfs gedreigd met ncderlegging van zijn Ka merlidmaatschap. Het is trouwens niet te verwonderen in een partij, die stelselmatig het gezag on dermijnt, kan bezwaarlijk tucht en orde heerschen. Het gaat er om het leiderschap, en wee dengene, die zich vermeet persoonlijke overtuigingen aan te randen. Dat. heet vrijheid van meening De tucht in de S. D. A. P. blijkt nog maar steeds te- hestaan uit tuchteloosheid. Het is niet alleen de trek naai' de groote steden, die vele landarbeiders, ook uit ons gewest, als een koorts bevangen beeft, ook de trek naai' het buitenland en bijzon der naai' Amerika neemt gaandeweg toe. Is het niet te betreuren, dat 90.000 Ne derlanders, waarvan 2/a deel arbeiders zijn. hun bestaan trachten te vinden in het buitenland En toch is het in dat'beloofde larid niet al goud, wat er blinkt, Na korten tijd betreurt menigeen zijn uittocht en komen de landverhuizers zelfs, zoo zij de middelen er toe bezitten, armer en ellendiger terug dan zij vertrokken. Juist Amerika - men kon hel onlangs nog in ons blad lezen is het land der schrille tegenstelling tusschen verkWisten- den rijkdom, overdadige weelde en diepe armoede en ellende. Gelegenheid geven tot verkrijging van eigen grondbezit ten plattenlande, bespoe diging der oplossing van het woningvraag stuk, verschaffing van een eerlijk loon, behoorlijke arbeidsduur, werkverschaf fing- zijn even zooveel middelen, om de arbeiders aan hun land en haarstede te hechten. En nog een ander middel bestaat om den aan een gril. Maar laat ons daarover niet verder twisten. De hoofdzaak is thans dezewilt gij, ja of neen, qog een af scheidswoord tot uw vtouw richten?" „Alsof ik lichtgeloovig genoeg zou zijn om te vertrouwen da,t die regelen haar zouden bereikien!" „Dat „zouden zij toch, op enkel© voor waarden „0! Ga voort", sprak Manrits somber: „zelfs in dit uur, ben ik nog nieuwsgierig te hooren tot hoever uwe schaamteloos heid gaat.". „De 'eerst© voorwaarde is, natuurlijk, dat gij mevrouw Overbeek zult verzwijgen pp welke- wijze gij; sterft. Gij kunt haar vaarwel zeggen, ©n u bepalen lot de ver klaring, dat de omstandigheden u dwingen het leven te veriaten". Met 'andere woorden ik zou haar aan zelfmoord 'moeten doen gelooven!" spotte de jonge maai, vergeefsche pogingen' aan wendende 'om zijne- handen los te wrin gen 'en den ellendeling bij de keel te grij pen „Ik moet zeggen dat het niet kwaad bedacht is. Gij en uwe handlangers zoudt dan 'van el'ke verdenking ontheven zijn". „Zoo gij mijn voorstel verwerpt, dan moet gij dat zelf weten", klonk het op een toon van gemaakte onverschilligheid „misschien is er echter een andere be denking die u wijzer zal maken: in geval uwe vrouw uw dood aanneemt als eene noodlottige gebeurtenis, waartegen zij niets vermag, zweer ik u dat ik en de mijnen haar 'met rust zuilen laten Overbeek 'was doodsbleek geworden en g-estadigen ©n toenemenden exodus tegen te gaan. Duizenden Hectaren land, heidegrond, enz. 600.000 H.A. zonder wegen en dijken) liggen in Nederland nog braak en open voor ontginning. Welk vruchtbaar terrein van arbeid en werkverchaffing zou ontginning dezer tot nu toe onvruchtbare gronden opleveren. De Ned. Heidemaatschappij gaf in deze het voorbeeld. En een behartigenswaardig voorbeeld, want een klein land als Nederland, met een talrijke bevolking, moet zooveel mo gelijk met zijn grond woekeren. Natuurlijk zijn verschillende bezwaren aan ontginning verhonden, zooals kapi- taalbenoodigdheid, late rente-trekking, enz. Echter met rijks- of gemeentesubsidie en nog meer ondernemende mannen, zou men het al een eindw-eegs sturen. Ook hierdoor zou o. i. de landverhuizing worden gestremd. FRANKRIJK. De regeeringsverklaring van Clemen- eeau, met betrekking tot de toepassing der Scheidingswet en de houding ten op zichte van het onderwijs, bevat het vol gende „De volstrekte verwereldlijking der scho len zal worden ingevoerd binnen zeer kor ten tijd, en met dat doel zal de wel-Falloux worden afgeschaft. Nu de Scheidingswet is afgekondigd, zullen wij het als onz© taak beschouwen, de volledige gewetens vrijheid te verzekeren, gelijk die door het tand is gewild(?l) Wij hebben vele en groote concessies gedaan en wij ver- wonderen ons niet over het misverstand en de verachting onzer goede bedoelingen, maar wij zullen onzen fermen wil toonen om den weg te versperren aan een terug keer van den aanvallenden geest van over- heersching, uitgaande van een vreemd ge zag (protesten der rechterzijde). We zullen de vrije uitoefening van den ©eredienst verzekeren en zonder aarzeling of zwak heid alle bepalingen der Scheidingswet toepassen. Ook zullen wij er niet voor terugschrikken om, indien deze bepalin gen" niet voldoende blijken, nieuwe voor te stellen" (applaus links). Bij het debat over de Scheidingswet in de Fransche Kamer sprak o. a. een ze kere heer LI u m o n t, hoog vrijmetselaar, die den Paus aanviel en de- wet zeer li beraal noemde, maar toch ook moest er kennen, dat door de weigering om de wet te aanvaarden deze vrijwel nutteloos is geworden. Hij wil nu de kerken enz. ;rfstaan aan zijne tanden klapperden. Maud op haar beurt bedreigd te- weten, was iets dat zijne krachten te boven ging. Hoe, zij die zoo tenger en nog zoo kinderlijk was; zij die nog zoozeer een liefderijken steun behoef- zou 'niet alleen d© smart dragen over zijn heengaan, maar ten prooi achterblijven aan 'de nij-pendste angsten; zij' zou zonder bescherming staan tegenover eene ben-de booswichten, die haar waarschijnlijk tot waanzin zouden voeren, nog eer dat zij onder hunne hand bezweek? Dat denkbeeld was te afgrijselijk, en hij riep smeekend uit: „Neen, neen, stel u tevreden met mijn leven, maar laat haar bestaan u heilig zijn 1" De vreemdeling zag hem aan met eene uitdrukking van blijdschap. Hij wist zoo weinig van zijn slachtoffer af, dat hij slechts had durven hopen de een of andere gevoelige snaar bij hem te treffen. Van het oogenblik af, dat de jonge man zijne vrouw nog liefhad, was hij zeker zijn doel te zullen bereiken. „Ik laat u de keuze," zeide hij bedaard „Of wel zij zal wanen dat gij vrijwillig een eind aan uw leven hebt gemaakt; of wel zij moet op hare beurt vallen." „Zij zat nooit willen gelooven aan zelf moord. Ik verliet haar pas eergisteren, opgeruimd en vol verwachting voor de toekomst." „Dat is geen reden dat gij twee dagen later niet tot wanhoop kunt zijn gedre ven. Men kan spelen en in een nacht groote sommen verliezen; of wel men kan alle eeredienstveree-nigingen die zich vo'r- men, maar me-t verplichting zich te ont binden wanneer ze geen priesters kunnen vinden. Diezelfde heer gaf ook nog een, om schrijving van het begrip „priester". „De priester is een persoon die in naam van Rome eenige verrichtingen doet". Bepaald duidelijk. Even groot theoloog betoonde zich de vo-lgende spreker, de heer Lefort. „De Paus, als zijnde onfeilbaar, heeft niet noo- dig te overwegen". Verder had hij 't nog over de onmogelijk heid voor vrije Franken om zich aan een vreemde macht te onderwerpen en be toonde hij diep medelijden met de arme pastoors die door Rome tot hongerlijden worden gedwongen. Krachtig en rustig klonken daartegen over de argumenten van prof. G r o u s - 'seau, uit Rijssel, die aantoonde; dat de kerkgebouwen eigendom zijn van de Kerk, haar door de geloovigen geschonken en dat de Staat, wanneer hij daarover gaat. beschikken, niets minder doet dan roof plegen. SPANJE Uit Rome wordt gemeld, dal de geruch ten, die in den kaatsten tijd door liberale bladen zijn verspreid, als zou koning Al fonso van Spanje zich door de liberale partij op sleeptouw laten nemen lot een min of meer anti-clericale politiek, volko m-en onjuist zijn. 'Integendeel: men weet in het Vaticaan maar al te goed, hoezeer alles er nog op wijst, dat koning Alfonso niets liever wil dan trouw blijven aan de katholieke traditiën van Spanje en van zijn vorstenhuis, en men twijfelt er niet aan, -dat hij steeds tegenover den H. Stoel en de Kerk een zoodanige gedragslijn zal in acht nemen als een oprecht geloovig Souvcrein betaamt. Toen onlangs zijn nieu we gezant bij den H. Stoei de geloofsbrie ven kwam overhandigen, is zuiks alweer schitterend gebleken. RUSLAND. Reuter seint uil St. Petersburg een bijna niet te gelooven bericht over den verdedi ger van Port Arthur. Generaal Stoessel zou namelijk aan een weldadigheidsinstel ling voor gewonde- soldaten gevraagd heb ben om financieel© hulp ten einde zijn op passer te kunnen betalen. Men antwoordde hem, dat hij een geneeskundig attest moest overleggen, dat hij om gezondheidsrede nen zelf niet in zijn behoeften kon voor zien. Dan heeft een andere bekende generaal uit den oorlog met Japan het beter. Dat is Koeropatkin, die sedert zijn terugkeer uit Oost-Azië rustig op zijn moeder's land goed Sjesjoerion in het gouvernement Pskof, een kleine- 50 K.M. van Toropetz, zit. De generaal verdrijft zich daar den tijd met allerlei landelijke genoegens, waar onder hengelen in een naburig meer een eerste plaats inneemt. De man zit er on plotseling ziek zijn geworden en toegege ven hebben aan een vlaag van ijlhoof digheid." „Is dat alles wat gij van mij verlangt, in ruil voor hare veiligheid?" luidde het o]) schonen toon. „Bijna alles. Ik wensch nog slechts te weten wat gij te Polderdijk vernomen hebt. Uw vriend moet sterven, even goed als gijhet is dus geheel overbodig eene on waarheid te zeggen om hem te redden. Hij is vooraf, en dat onherroepelijk, ver loren. Wat is er dal hij heeft medegedeeld? Verzwijg mij niets, ik moet het weten." „Ernst en ik zijn niei gewoon iets voor elkander verborgen te houden," antwoord de Maurits hooghartig. „Gij zult zelf he-t best kunnen oordeelen wat hem bekend was." „Geloofde hij dat de door hem geredde vrouw zou herstellen?" „Hij hoopte het." „En had hij zijne huisgenooten het ge beurde verhaald, zooals het voorgevallen was?" Pijlsnel drong zich aan Overbeek's geest de mogelijkheid op ten minste den braven Lodewijk Holm en zijne dochter te redden, ten koste van een leugen, die hier op hield kwaad te zijn, en schijnbaar rustig, antwoordde hij „Neen, hij heeft, die stille, geheel van de wereld afgezonderde lieden niet willen verontrusten, uit vrees dat zij dan gewei gerd zouden hebben de gekwetste langer bij zich te houden." „Ja,' klonk het somber: „ik begrijp dien gestoordde post komt er zelfs maar twee maal in de week en telegrafeeren kan men hem slechts over Toropetz. Koeropatkin is sinds den oorlog zeer mager geworden en heelemaal grijs, maar hij ziet er niette min goed en krachtig uit. Er komen nog al vaak bezoekers uit de- buurt en uit St. Petersburg een praatje maken. Koe ropatkin echter behoeft voor hun ont vangst geen beroep te doen op de liefdadig heid zooals de ongelukkige drager van de orde Pour le Mérite in St. Petersburg. Een rooversbendc- heeft Zondagnacht het Loekianof-klooster hij Moskon overvallen. Zeven hunner, die maskers droegen en ge wapend waren met revolvers, vermoordden den archimandriet, den prior en een mon nik. Daarna plunderden zij de kapel, met welker kostbaarheden zij zich, tegelijk een groote som gelds medenemende, uit de voeten wisten te maken. Bij het station Rogow aan den spoor weg WarschauWeenen is gisteren een bom op den posttrein geworpen uit dein trein zelf. Naar' raming is er een millioen roebel geroofd. Er moeten vele personen gedood of gewond zijn. Tengevolge van den partijhaat tusschen socialisten en nationalisten zijn te Lodz in zes dagen tijds 17 arbeiders gedood. In het district Samara hebben gewa pende roovers den boer Gratsjef in zijn huis vermoord, samen met zijn zuster, een herder en twee arbeiders. Gratsjef's vrouw en twee andere personen werden gewond. De roovers bevalen hun slachtoffers te knielen en doorboorden ze toen het hoofd met een bajonet. Dinsdagavond hebben twin lig roovers uit Mersjned-Dnjte-prowsk een naar hel sla tion Jekaterinoslaf rijdenden postwagen overvallen. Zij verwondden den postiljon en een politiebeambte en namen 6300 roe bel mee o-p de thuisreis. Dinsdagnacht is te Moskou een zeer bru tale aanslag gepleegd tegen een landeige naar, Wolkow. Vijf personen drongen zijn huis binnen, bonden hem vast, roofden geld en voorwerpen van waarde, liclen zijn rijtuig inspannen, legden hein er in en re den met hem weg. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar nog niets ge vonden. BALI. De „Mataram" behelst hel volgende: Dat de Bali-expeditie meer ten doel heeft gehad, om een eind te maken aan de bar- baarschheid der vorsten, welke ons aan den tijd van Nero en Caligula doet terug denken, dan ons recht(?) Ie verschaffen in zake den roof op de Sri-Koemala, kan wellicht worden afgeleid uil het vólgende staaltje van onmenschelijke wreedheid. „Een slavin van den vorst van ICaran- gasam vluchtte naar Boeleleng. Dit ge beurde kort voor of na de Lombok-ex peditie. angsthij ook ondergaat reeds de heillooze betoovering, die zij over een ieder uit oefent, ©n liever dan haar aan een nieuw gevaar bloot te stellen, laat hij zijn gast heer van alles onkundig. Zoo is het steeds gegaan: hoe kan het ook anders? Om harentwil alleen, telkens eens reeks van nieuwe slachtoffers „Hebt gij mij niets meer te vragen?" „Ja, nog dit ééne: heeft hij u niet ge zegd of er te' Polderdijk anderen in hel ge heim werden genomen? De dokter, bij voorbeeld?" „Hij weet niets, of wel hij zou er met den heen' Holm over gesproken hebben." „Is er niemand die eenig vermoeden koestert?" Maurits herinnerde zich den stationchef; maar haastte zich te antwoorden „Niemand." „Dan is het goed. Ik zal u thans pen en papier geven en uwe rechterhand los maken, uwe linker zal op den rag gebon den worden en ook uwe voeten moet ik tot mijn spijt weder van koorden verze keren. Bedenk wel, dat gij geen dubbel zinnige woorden gebruikt. Gij zoudt enkel op nieuw moeten beginnen, indien ik niet tevreden was over den inhoud van uw brief." „Wanneer zal hij mijn© vrouw berei ken „Over eene week. Gij ziet dat ik u niet met ijdele beloften om den tuin poog te leiden." „Enwat zijt gij voornemens met men lijk te doen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1