IJK TER ÏEE, Dinsdag 6 November 1906. Tweede Jaargang. 15. lOZEf November 1906, .everpastei. ^andwüarb.-Hl'1 No. 131. 21. ten. ires tot de f, Goes. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. MULST, SAS VAN GENT en OOSTBURG. Landbouw-ongevallenverzekering. UIT DE PERS. SZS£ lerklieden"ereeniging 99 Ir Ziekenkas), lie Sociëteit „V. O. V." par a 25 cent bij J. M BOOKELAAR, E. F I's avonds aan de zaal. pent per jroof blik. VEEN, Goes. Co. te Amsterdam, |ht 1809, ing en tegen vaste billijke tarieven. lekoroen bij dhr. JACs. I te Heinkenszand, Cor- voor Westel. Zuid- leed zijn. |cwame Coupeurs. WBR. eide Goedereü, kanten. 50, 45, 40 en 35 ct sn f 1,30. norten 125, 100, 75 en f 1,75, f 1,50 en fl,25. ken 120, 110, 100, 90 en Broekjes 110, 100, 1,50 tot 45 cent. 80 en 70 cent. 80, 70, 60, 50 en tot 25 cent. verslag 40 en 35 cent. iw f3,50, f3,25 en f3 B,- f10,-, f9,en f 1,75, f 1,50 en f 1,25. Smldskielen, enz. enz. Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.37!/2j voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. !i contant. Reclamebericliten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Een actief CORRESPONDENT gevraagd te Door een commissie uit den Nederland- schen Boerenbond is een rapport uitge bracht in zake de buidbouw-ongevalleiir wet Het gewichtigste van de critiek op het wetsontwerp is wel de berekening, valn de premie, die betaald zou moeten worden. Volgens het wetsontwerp worden de land bouwbedrijven in 3 klassen verdeeld. Tot de eerste behoort de veeteelt, de bearbeiding van het land met gereedschap pen etnz. Er wordt berekend, dat in deze klasse van de 100 gulden betaald loon een premie van. f2.80 zal moeten gevor derd worden. In de tweede klasse, waartoe bosch- bouw en akkerbouw met trekdieren be- hooren, zal f3.80 per 100 gulden loon als premie, berekend worden. En in de derde klas, nl. boschbouw in het gebergte, akkerbouw en veeteelt met machines, door trekdieren of stoom in be- beweging gebracht, wordt f 4.70 per f 100 loon als premie vastgesteld. Deze cijfers worden door het rapport verbazend en overdreven 'hoog genoemd, en aan scherpe critiek onderworpen. Volgens deze indeeling zou het meest gewone boerenbedrijf, wat gevaar' betreft, gelijk gesteld worden met grofsmederijlen en ijzergieterijen met krachtwerktuigen. Dat zulke gelijkstelling een onmogelijkheid is, ziet iedereen wel in. De groobe fout ligt hierin, dat wij in ons land geen statistieken hebben van de ongevallen; daarom heeft men zich gaan regelen naar het buitenland, waai de landbouw onder geheel andere omstan digheden wordt beoefend. Om maar een voorbeeld te noemen, waar vindt men in ons land boschbouw in de gebergten? Zulke uitdrukking doet haar vreemden oorsprong al van verre gevoelen. Het rapport geeft echter niet enkel be schouwingen, maar ook cijfers. De Utrechtsche Boerenbond heeft pen onderzoek ingesteld naar de ongevallen, de laatste 4 jaren in 9 gemeenten voor gekomen; deze gemeenten zijn Utrecht en de omliggende dorpen. In deze 9 gemeenten gaven 318 perso nen opgaven; zij hadden gezamenlijk in vier jaren tijds aan werkloonen uitgegeven f 1.711.000. In dat tijdsverloop waren 39 ongevallen voorgekomen, waardoor de ge troffenen f2300 aan loon hadden moe ten missen,. En nu komt de berekening. Had de wet bestaan, dan zou aan ge neeskundige hulp, aan 70 pet. van het te derven loon en aan administratie-kosten ongeveer f4000 moeten uitbetaald zijn. En als men alle bedrijven onder de minste gevareriklas rangschikte, zou men aan premie, volgens de thans voorgestelde bepalingen, ongeveer f 48.000 betaald heb ben of juisttwaalf maal te veel. Nu gelooven wij: wel, dat men in deze 9 gemeenten gunstige jaren met doode- lijken afloop had gehad en dat beeft men elders nog al meermalen te betreu- ren 'tan zou men voor één ongeval al ongeveer ©ven veel te betalen hebben als bovenstaande gemeente voor alle te zamen. Maar in ieder geval blijkt uit de cijfers, doorliet rapport aangehaald, dat !de (premie veel te hoog is gesteld. Het is echter - dit zij hier terstond reeds gezegd toegelaten, om een on derlinge verzekering op te richten. En dan betaalt men niet meer dan noodig is, om de onkosten te dekken. Bij gunstige jaren, als de 9 bovengenoemde gemeenten aan wijzen, zou men dus ook maar 1/12 van de premie van f2.80 of nog geen £0.24 per 100 gld. uit te keeren loon te betalen hebben. De algemeen® politieke toe stand. „De Tijd" is van oordeel, dat de alge- meene politiek© toestand, volgens het beeld daarvan geteekend in het V. V. op de be grooting voor 1907, allesbehalve rooskleu rig is voor het huidig Kabinet. Slechts een klein© politieke groep is voor deze regeering betrouwbaar en dan nog maar gedeeltelijk: de groep de.r Libe rale Unie, maar de heer Thomson is daar van uit te zonderen en ook gedeeltelijk de heeren Roodhuijzen en De Klerk. Op de vrijzinnig-democratische fractie kan het mi nisterie niet staat maken. De rechterzijde wil intusschen geen oppositie quand même voeren. Als misschien straks het geheele Kabinet of een deel er van onder den voet zal raken, zal het slechts te wijten zijn aan eigen slap spiergeslel en aan onvol doende draagkracht der knikken, waarop het voortschrompelt. Er zijn inderdaad teekenm, die op een geheele of gedeeltelijke crisis wijzen. Het blad wijst op het nog altijd niet herroepen of gewijzigd Kon. besluit betreffende de op leiding van onderwijzend personeel, op het in bewaring meegeven der landweergewe ren, op de vermindering van het blijvend gedeelte der militie, op de stelselmatige ontwrichting van leger en vloot, op de be lastingplannen van minister De Meester, op het verschuiven van de invaliditeitsver zekering door minister Veegens. Wanneer aangaande de landsverdediging niet gerust stellend© verklaringen worden gegeven en geen voldoende beloften worden gedaan, acht het blad een votum van wantrouwen niet onwaarschijnlijk. Mocht het Kabinet verklaren, dat bet de verantwoordelijkheid voor de maatregelen op militair gebied niet op zich neemt, dan ziet bet er vöor de ministers van oorlog en marine treurig uit. Maar ook zonder dit, niet te verwach ten geval zal het de vraag zijn, of zij er heelhuids afkomen. Hun positie is moeie- lijk ten gevolge van onzuiverheid. Zij moe ten trachten de uitersten links te vriend te houden, maar willen zij daarop gaan steunen, dan zullen zij zeker de rechter zijde, misschien versterkt met het gema tigde deel van links, tegenover zich vinden. Na dan nog eens in het bijzonder op de kwestie der invaliditeitsverzekering en der financieele wetten teruggekomen te zijn, zegt het blad, dat men er met de jong ste wisseling der regeering niet op vooruit gegaan is, en dat de algemeene ontevreden heid, die zich in het V. V. afspiegelt, nog sterker uiting zal vinden bij de openbare beraadslagingen, welke aanstaande zijn. FRANKRIJK. Als er ergens iets staat te lezen van een Roomsch schandaal, zijn de socialisten en liberale bladen er als de kippen l>ij om het rond te kakelen. Te Rome was onlangs een pater Carones er met een dame van door. De priester was gevlucht, nadat hij, met de rijlaarzen en sporen reeds aan, ,s morgens nog de H. Mis had gelezen. Romantisch hê? De man ging op last zijner oversten naar Amerika om een hospitaal te openen. Te Gran in Hongarije was een heel nonnenklooster om schandalen uitge dreven. Na informatie ter plaatse blijkt, dat de geheele geschiedenis van AZ is gelogen Maar van herroemen dier leu gens geen spoor in de bekende liberale bladen, welke helaas nog door zoovele katho lieken worden gelezen. Nu is er echter heuseh een schandaal waarlijk gebeurd te Bordeaux. Daar werd ongeveer twee maan den geleden een koster gevangen genomen, oud-lid eener door de wet ontbonden Con gregatie van Broeders. Door buren, die hun anti-clericale gevoelens niet ondtr stoelen en banken staken, werd hij be schuldigd, onnoembare vergrijpen tegen de zeden te hebben gepleegd. Na een lang durig en gestreng onderzoek heeft de rechter van [instructie zich echter deze week verplicht gezien, den koster van alle rechtsvervolging te ontslaan, daar het overtuigend bewijs geleverd is, dat hij het slachtofler dreigde te worden der mon sterachtige machinaties van valsche ge tuigen In zijne plaats worden thans twee bekende leden der loge van Bordeaux aangeklaagd. Eerlang zullen zij voor de rechtbank de vuile daden te verantwoorden hebben, waardoor zij den koster zijn goeden naam wilden outrooven. En is het nu niet aardig, dat men van dit pikante zaakje niets vindt in liberale bladen Vele Kerkvervolgers in Frankrijk keeren als de dood komt hun rok. Durnay. oud directeur v.h. departement van eeredienst, die de Kerk met woede vervolgde, de bis schoppen van Laval en Dyon destijds stijfde in hun verzet teg-m Rome, vroeg op zijn sterfbed om de laatste H. Sacramenten. En de kerk, die hij had willen vernederen, heeft op 't laatste oogenblik zijn ziel opge heven. Zoolang reeds is de kerk gewoon haar vervolgers te zegenen en te redden Te Nizza, Cannes, St Raphaël en in geheel den omtrek heeft Donderdag een ontzettend noodweer geheersoht, tengevolge waarvan door storm en vloedgolf tal van huizen werden verwoest, zoodat honderden per sonen dakloos zijn. Te St Raphaël werden de havenhoofden vernield en stranden 3 koopvaardijschepen en een aantal visschersvaartuigen, terwijl de brug werd weggeslagen. Tot op meer dan 150 M. drongen de gulven het land in, zoodat de huizen aldaar groot gevaar liepen. Te Marseille was de storm zoo hevig, dat geen schip de haven in of uit kon. Wat b ij de B1 o c a r d s voorzit. Om te weten te komen, welke de eigenlijke bedoelingen van de heeren blocards zijn en door welke drijfveeren zij worden voort gejaagd, moet men hen entre nous bezig zien. In 't openbaar hullen zij zich natuur lijk altijd in een stijf-officieel gewaad, waar achter zij alles weten te maskeeren. Maai' op een banket of op een feest, vooral wanneer er een goed wijntje is geschonken, dan komen zij los en kunnen in toosten en toespraken ineens hun waar karakter vertoonen. Zoo ook weer te Vervins. Twee fracties van het bloc hadden een banket georga niseerd ter ©ere van een radicaal afgevaar digde van die stad. Afgevaardigde Wilm, een socialist, hield de feestrede. Volgens 't verslag van het „Journal de St. Quentin", sprak de man o. m. als volgt „Rome verzet zich tegen de republiek! (Dé beschuldiging is een beetje oudbakken, maar zij is van de coöperatieve bakkerij der gezamenlijke roode broeders en mag dus nog wel eens opgedischt worden!) Ik richt mij niet tot den priester in 'tbijzon der, maar ik richt mijn slagen tegen de christelijke moraal. De priester oefent zijn beroep uit op denzeifden grond als de apotheker en de stalknecht. Neen, hel is tegen Christus dat ik strijd, tegen die ha telijke moraal, die beveelt aan Cesar te geven wat van Cesar is ©n aan God wat hem toebehoortof geen God geen meester, geen God geen Cesar. Wij willen do huidige maatschappij ver woesten. Tusschen de twee klassen van proletariërs en genietenden is een con flict onvermijdelijk. Maar in afwachting dat wij 't sterkste zijn, moet gij ons hel pen de hinderpalen te vernietigen, welke ,die geid-oligarchie heeft opgericht en die de besluiten van de regeering in den weg .staan. En .als uit één stem riepen alle hee ren blocards „dat moeten wij I" Wij weten het dus nude blocards wil len den oorlog tegen den Christus om de tegenwoordige maatschappij te vernielen1 ITALIË. Op Allerzielen was te Rome een groobe betooging van republikeinsche en vrijmet selaars vereenigingen beraamd, met het doel om gezamenlijk naar het kerkhof van St. Lourens te trekken en bloemen neer te leggen op de graven van al de vijanden der Kerk! Om botsingen te voorkomen, werd de optocht echter van overheidswege verboden. RUSLAND. De 30ste October, de verjaardag der Rus sische vrijheid, is kalm voorbijgegaan. Door de revolutionairen te St. Peters- burg was een manifest verspreid, vragende aan de bevolking niet op straat te komen om aan de regeering geen voorwendsel te geven, om „het volk te laten slachten dooi de militairen". Onrustig zijn alleen de Petersburgsche studenten. Nadat eindelijk weer de „les sen" waren heropend zijn ze ook alweer gesloten moeten worden. Toen de professoren hunne colleges wil den openen, begonnen ©enige studenten, de orde in de college-kamers te verstoren, zoodat de professoren hunne voordrachten moesten staken. Daarop begonnen een aan tal studenten in de gangen revolutionnaire liederen te zingen, wat weer anderen onder groot geraas trachtten te beletten. Als een Inzonderheid seint men uit St. Petersburg, dat Donderdag 400.000 roe bel in goud onder sterke bedekking zon der ©enig ongeval van het douanekantoor naar de Rijksbank zijn overgebracht. Uit de kanselarij der hoogere burger school te Wladikawkas zijn 4000 roebel geroofd, bestemd ter uilbetaling van de salarissen der leeraren. Bij den roof was betrokken een der leerlingen, op wien een deel van het geld gevonden werd. Aan de Ochtasche kruitfabriek te Pe tersburg verscheen dezer dagen een man, die zich uitgaf voor een ambtenaar van de artillerie en hij zich had twee wagens begeleid door vijf minderen. Op een door den ambtenaar vertoonde order leverde de fabriek hem af veertig pond kruit en een groote hoeveelheid schietkatoen. La ter bleek, dat ©r bedrog in 't spel was. De handteekeningen op de orders waren valsch. AMERIKA. Verschillende benden Indiaansche krij gers zijn uit Noord-Montana opgetrokken. Zij zijn ontzettend krijgslustig en verwoes ten, plunderen, branden en moorden alles wat in hun weg komt. De regeering der Vereenigde Staten heeft ruiterij tegen dei roodhuiden afgezonden. In de nabijheid der Rowderhorn-rivier had een hevige strijd plaats, waarbij de Indi anen het onderspit moesten delven. Toch is de rust nog lang niet hersteld. Een Roodhuid die aan een Duitsche uni versiteit in de medicijnen studeerde, pre dikt den heiligen oorlog tegen de blanken, en vindt veel aanhangers. De „Goeache Courant" geeft in haar no van gister een reeks berichten uit andere bladen met leuke drukfouten ten beste. De leukste drukfout is echter wel die van haar zelf, in haar Bijvoegsel. Daar laat zij op heden 2 Ncv in haar opgaaf Burgerlijke Stand een op 9 Oct. jl. reeds gestorven kind nog eens weer overljjden. (De Zeeuw) Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet van 9 Juli 1900 (Stbl 112), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterha>del. Invaliditeit Ook het Sociaal Weekblad (vrijz -dem.) is teleurgesteld over de scheiding van ouderdoom- en in- validiteits-verzekering. Het blad zegt: Met groote belangstelling zien wij de voorstellen van mr. Veegens tegemoet, al is zijne opvatting ons eene groote teleur stelling. De invaliditeits-verzekering is, naar het ons voorkomt, van minstens even urgent belang als de ouderdoms-verzekering Lefévre de Montigny, de eene ontrouwe directeur der Holl. hypotheek, is in de gevangenis ernstig ongesteld geworden. Hij had hevige koortsen. Niet onwaarschijnlijk zal dus het proces moeten worden uitgesteld. De andere, de Geer, moet voordurend worden bewaakt omdat men bevreesd is, hij zelfmoord zal plegen. Nader meldt men, dat de toestand van de Montigny weer beter is. De Zeeuwsche watersnood. Zooals men weet, heeft het Provinciaal Zeeuwsche WatersDoodcomitè geld genoeg oDtvangen (570.000) om daaruit de ge leden schade te vergoeden- Deze vergoe dingen worden op ruimen voet verleend. De Amsterdamsche Algemeene Water snood-Commissie behoeft nu geen verdere hulp te bieden en houdt haar groot kapitaal intact. Het bestuur dezer commissie zal binnenkort een verslag uitbrengen van zijn verrichtingen sinds de ramp in j.l. Maart. In dat verslag zal de Amsterdamsche com missie tevens van haar afwijkende meening doen blijken, inzake den grondslag, waar op het Prov. Comité vergoedingen ver strekt. In de jongste zitting van den gemeente raad van Bergen op Zoom kwam de quaestie van de vergiftiging van oesters ter sprake. De heer Hartog deed aan den voorzit ter drie vragen Is u officeel of officieus iets bekend, wairaan de besmetting der oesters is te wijten? Worden er van Re- geeringswege maatregelen genomen ter voorkoming van verdere besmetting Tracht het dagelijksch bestuur niet alle mogelijke stappen te doen om een gunstige oplos sing in dezen te krijgen, zoodat aan den onhoudbaren toestand een einde kome De voorzitter antwoordde, dat officieel hem niets bekend is, wel officieus, doch als officieel persoon kan hij in een openbare vergadering niet alles zeggen. Als leek zou hij niet gaarne zeggen, waaraan de vergiftiging der oesters is toe te schrijven. Wat van Regeeringswege gedaan wordt was den voorzitter onbekend. Zij zit echter niet stil evenmin als de centrale gezond heidsraad en het visscherijbestuur. Het dag, bestuur stelt alles in het werk om zooveel mogelijk op de hoogte van den toestand te komen en te trachten het ge schokte vertrouwen te herwinnen. Uit Bergen op Zoom wordt geen enkele oester meer verzonden. De besmetting rust alleen op de putten te dier stede en niet op de visscherijen zelf Veel wijzer worden onze lezers door die mededeelingen dus niet. R, K. S a n a t o r i u m. Uit goede bron verneemt „Het Centrum", dat de belang stelling, voor een R. K. Sanatorium bij velen wakker geroepen, binnenkort aan leiding zal worden tot het stichten eener Vereeniging, die o a. zich ten doel zou stel len het oprichten van een R. K. Sanato rium voor longlijders en daarenboven een herstellings- en ontspanningsoord voor zwakke kinderen, die gedurende korteren of lan geren tijd een gezonde omgeving behoeven. Wij twijfelen niet of deze vereeniging zal zich in de algemeene sympathie onzer katholieke landgenooten mogen verheugen en bij haar zoo bijzonderen arbeid voor lichaam en ziel stellig op den krachtdadigen steun en hulp onzer gegoede katholieken mogen rekenen. Haar dubbele zorg voor den ongelukkigen lijder en het zwakke kind zal menigeen bewegen tot een krachtige medewerking voor het schoone doel. Bij de directe belastingen is benoemd ingang 16 Nov. tot rijksklerk 3e klasse ter directie Middelburg (tij 1.) P. W. El len. En zijn bevorderd totkommies 2e kl. de kommiezen 3e kl. L. C. v. Splun- ter te Terneuzen, J. Fossen te Aarden burg, J. van Keulen te Koewacht en I. Boddery te Sas van Gent. Verplaatst met 16 Nov. G. J. Schuirink, rijksklerk 2e klasse directie Zwolle, naar inspectie Ter- neuzen, met intrekking van de verplaatsing van den kommies 2e klasse A. Beun van Terneuzen naar Ameide. We lezen in het Voorloopig Verslag der Staatsbegrooting 1907 VII B (Finantiën), als behandeld in de Kamerafdeelingen het volgende onder 14: Toestanden op het Kroondo mein. Van meer dan ééne zijde werd de aan dacht gevestigd op de beschrijving van toestanden, heerschende op het Kroondo mein in het rentambt Hulst, die voofkomt in eene van, de hand van den heer Van D a 1 s u m, notaris te Hulst, verschenen brochure, getiteld: „Ron dom Pach tco ntrac t II". Men zoude gaarne aangaande de juist heid van de daarin vervatte mededeelin gen worden ingelicht en stelde in het bij zonder de vraag of het waar is: lo. dat op naam van het Kroondomein staan: a. de Hervormde kerk op Kloosterzaa- de, eigendom van de Hervormde Gemeen te; b. de gemeentescholen met ondenvij- zerswonin'gen aain de Noordstraat. en de 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1