a Deposito r. sblad in Superieur 31 lijk's Bank Zaterdag B November 1906. Tweede Jaargang. It BANK. BUITENLAND. BINNENLAND Jfl eschexfracf in dit Blad. toomhouf Zagerij Schaverij. iLIGE renfe. per kilo :ourrnten ;t papier van dif blad. JNo. 12?. hammetjes ammetjes Denkmal pudding. 99 Va pet ;eld van Effecten ENDRIKSE. fit op het cent katholiek orgaan voor de zeeuwsche eilanden. Korte Inhoud Zondagsblad. Een teleurstelling, ook eene onvermijdelijke? Wan onze Eilanden. lige analyse van Dr. "Dr. J. A. J. Tonkha ïiextract. Ze bevat 1.3 stikstof en is nf- |c Kenmerich fabrieken. prima merken. röerken, Arnhem |n Comestibles. Idelburg. eien, 5 ons 27K ets. 5 ons 30 ets. uts niet minder dan iLER, Utrecht. ijnste winkelier a 20 ets. pakje. •öerken, Arnhem Comestibles. Coupon 1 Juni Kade. rgtocht. hotel de Kioderen nieuws en illu DKOOP is. DE DIRECTIE. UWE MME CNMiï Abonnementsprijs per 3 maanden, voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's i0.31l/g, voor niet-abonné's x„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. 5 contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Platen: Een stout ruiterstuk; de auto mobiel voor oorlogsdoeleinden; het ring- werpspel; uit het Zuiden van Tunis; mo derne krankzinnigenverpleging; Fransche legei-manoeuvres; een wonderhoen; Arne- muidensche visschersvrouwmiddagdutje in Indië; Nieuw- en St. Jooslandsche kin deren, met tekst. Feuilleton: De dubbelganger van den moordenaar. Sinds in Duitschland de arbeidersver zekeringen tegen ongevallenziekte, invali diteit en ouderdom waren ingevoerd (1884, 1885, 1889) kwamen deze ook in ons land aan de orde van den dag. Langzamerhand verschenen ze op bijna alle politieke programma's. In theorie houdt men zich nog wel eens bezig met het zoeken naar een rechtsgrond waarbij het vermoeden niet altijd onder drukt kan worden dat gezocht wordt om niet te vinden maar in de praktijk worden deze maatregelen vrijwel algemeen noodzakelijk en wenschelijk geacht. In de laatste jaren gaven de elkaar op volgende Ministeries alle op meer of min der platonische wijze blijken van hunne liefde voor deze instellingen. De verzekering tegen bedrijfsongevallen in de industrie kwam tot stand. Het vorige Kabinet diende wetsontwer pen in voor de uitbreiding der ongeval lenverzekering, voor de ziekte-, invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Het water stond den arbeiders dus bijna aan de lippen. Het had toch reeds lang geduur.d al vorens het zoover gekomen was. De plaat van den „Amsterdammer", 7 April 1895, op de motie-Heldt, waar Heldt op een oud, stijf paard gezeten is, waaraan Mees, Mackay en Schaepman hun best doen om er beweging in te krijgen, ar beiders in de verte, waarvan er een roept „Ruimte jongens, Heldt gaat ons pensioen halen" die plaat is maar al te zeer juist gebleken. Ook het in 1905 opgetreden Kabinet stelde invaliditeits- en ouderdomsverzeke ring in uitzicht. In de troonrede van 1906 werd slechts gesproken van ouderdomsverzekering. De vraag kwam vanzelf opwaarom wordt nu geen melding gemaakt van de invaliditeitsverzekering. Die vraag werd op Vrijdag 19 Oct. dooi den heer Talma in de Tweede Kamer aan den Minister van Arbeid gesteld. Deze gaf daarop in hoofdzaak ten ant woord, dat met het oog op de ervaringen in Duitschland opgedaan met de invalidi teitsverzekering, de stijging van het aan tal invaliderenten wegens te gemakkelijke toekenning dier rente, naast simulatie en zenuwlijden, uit het jagen naar renten, voortspruitend, de verplichte invaliditeits verzekering afzonderlijk, naar de Minister reiding vordert. Daarom zat de ouderdoms verzekering afzonderlijk, naar de Minister hoopt, in den loop van dit zittingjaar wor den ingediend. De invaliditeitsverzekering is voorloo- pig dus weer in studie. Nu heeft deze wijziging in volgorde of liever deze splitsing logisch zeer veel tegen. Immers verzekerd wordt eigenlijk tegen invaliditeit, en wel in de eerste plaats invaliditeit uit ongevallen, ziekte of on bekwaamheid met het bedrijf samenhan gende en daaruit voortspruitend, en in de tweede plaats tegen ongevallen, ziekte en onbekwaamheid ook niet met het beroep oorzakelijk samenhangend. Ouderdom echter wordt er slechts bij genomen als een criterium van vermoede lijke invaliditeit tenzij men een eigenlijk stelsel van pensioneering in strikten zin wil. Daarom mag de leeftijdsgrens natuurlijk niet te hoog genomen worden, immers dan zou tenslotte niemand of weinigen wegens ouderdom rente kunnen genieten maar steeds moet toch die ouderdoms verzekering het karakter van complement, aanvulling, Mijven behouden. Hoe dit echter zijhet kan moeilijk ont kend worden dat de inededeeling van den Minister teleurstelt, teleurstellen moet, en niet het minst de arbeidersbevolking. De eenïge vraag die gesteld kan wor den is deze: bes'tond een voldoende grond om voor de eenmaal algemeen geworden en door het vorig Kabinet in een wetsont werp belichaamde opvatting dat invalidi- teits-verzekering met de ouderdoms-verze- kering samen moest gaan, een opvatting die ook dit Kabinet blijkens de eerste Troonrede deelde, af te wijken. Ook zonder op die vraag een afdoend gedocumenteerd antwoord te kunnen ge ven, mag men aannemen, dat de tegen woordige Minister van Arbeid, de heer Veegens, het niet aangenaam gevonden zal hebben tot deze wijziging van het pro gram te moeten overgaan, en dat hij voor zichzelven wel afdoende redenen daartoe gehad zal hebben. Of die redenen echter ook door anderen even afdoend geacht moeten worden, kan eerst dan blijken wanneer zij in meer bij zonderheden dan dat in zijn antwoord aan den heer Talrna kon geschieden, hekend zullen zijn. Dit antwoord bracht zeer zeker eene teleurstelling. Dr. W. H. Nolens. FRANKRIJK. De toepassing derScheiding s- ïvet. In een artikel van den „Temps" men vermoedt dat het afkomstig is van de hand van minister Briand zeiven wordt verklaard, dat bij gebreke van „associati ons cultuelles" rechterlijk beslag zal vol gen op de kerkelijke goederen, minstens geldend tot 11 Dec. 1907, ojp welken da tum deze gopderen moeten overgedragen worden aan wereldlijke, weldadige instel lingen. Daar de regeering echter ongere geldheden als die, welke plaats hadden, bij de inventarisatie, wil voorkomen, wordt in dat artikel beloofd, een beslaglegging zonder staring in het genot, m. a. w. een pure formaliteit, die tot 11 Dec. 1907 de uitoefening van den katholieken eeredienst ongestoord, zou laten voortduren. In de gemeente Nizerolles is een "asso ciation cultuelle" opgerichtdoor het radicaal-socialistisch comité, omde vrije uitoefening van den eeredienst ,te handhaven. Een oqmische zorg van die rood© broe ders, maar toch wel wat verdacht. Want die heeren houden van de pastoors als de kat van de> muis, om ze te verslinden RUSLAND. Het Moskousche bijkanfoor der Rijks bank heeft .andere banken kennis gegeven, dat de over-making van geld en papieren van waarde naai- de gouvernementen Astrakan, Siaratof en eenige deelen van Kazan weger is onvoldoende veiligheid ge schorst js. ITALIË. De Stampa; bevat een interview met dr. Lapponi, den- lijfarts van den Paus, waar uit we hier onder alle voorbehoud een en ander oveitnemen. Dr. Lapponi zou ver klaard hebbei b dat de audiënties den Paus te veel verm oeien en dat zij tot op het onvermijdelijk e beperkt moeten worden. De gezondheid v: rn Pius X ofschoon over 't geheel goed, e. ischt voorzorgen wegens zijn lichamelijke z\ vakte en herhaalde jichtaan- vallen. De bov enmenschelijke taak van het pausschap eisi sht te zware inspanning. D U1TSCHLAND. Er „staken" in Pruisen op het oogenblik een 45.000 s phoolkinderen, omdat, de ouders weigeren hun kinderen godsdienst onderwijs in het Duitsch te laten geven. Er hadden verschillende aanvallen hij plaats op onderwijzers. Zoo werd bij den onderwijzer Duczmas te Lojewo de ramen ingegooid en 's avonds een schot door het venster gelost, zoodat het gemeentebestuur hem extra laat bewaken. Te Kosten werd de onderwijzer Kuban aangevallen en zwaar gewond. De „Middelburgsche Courant" schrijft „Het te Goes verschijnend katholiek orgaan meent, zich geroepen te moeten ant woorden op de vragen, door ons aan „De Tijd" en „Het Centrum" gedaan. En het vraagt ten slotte: Wat wil de „Middel- burgsche Courant" nog meer? Ons antwoord kan kort zijn. Wij verlangen antwoord van degenen, wien wij de vragen stelden, en nemen geen nota van ongevraagde adviezen, die tevens getuigen dat de schrijvers ervan onze be doeling niet goed begrijpen en vooral hun kracht zoeken in allerlei dwaze praatjes." Wij mogen het Middelburgscho orgaan wel opmerken, dat wij meer schreven voor onze lezers, dan voor de redactie der „Midd. Crt."daarom kan hel ons bedaard laten, of die redactie nota neemt van wat zij noemt onze „ongevraagde adviezen", of niet; toch moeten wij haar zeggen, dat wij met of zonder nota-neming ons zullen ver oorloven te blijven doorgaan met „onge vraagde adviezen" te geven. De redactie van „De Goesche Courant" houdt er in den laatsten tijd een rare manier van bestrijding van den tegenstan der op na. Wel maakt zij het zich niet druk met de verzorging van de eerste bladzijde van haar blad, wat meer tot de taak der redactie behoort principieele artikelen moet men bij haar niet te veel zoeken. Dat zou haar te zeer vermoeien 1 Zij scheldt en smaalt liever, dat gaaf haar gemakkelijker af en 'tmoet erkend in dat vak is zij een bovenste beste. Niet de taktiek van den -leeuw maar die van het stekelvarken is de hare. Zij prikkelt. En dat doet zij niet bij' voorkeur in haar hoofdartikelen van dergelijke din gen zal haar- pen niet verslijten! maalt in de rubriek „gemengde berichten". Wanneer zij een bericht heeft geknipt legt zij even de schaar neer en over weegt of zij niet de eeno of andere hate lijkheid zeggen kan aa,n 't adres van den tegenstander. En zoo krijgt dan de lezer een heel gewoon bericht te slikken met aa,n het slot een opmerking van de redactie. (De Zeeuw). De Haagsche Briefschrijver van het „Huisgezin" zegt: Zal 't ministerie, na aldus geslagen te zijn, aanblijven? Ze zullen 't pogen te doen, ongetwij feld. Erg gevoelig zijn deze ministers niet en kunnen ze niet zijn. Maar dat ze met Nieuwjaar- nog aan zijn, gelooft hier niemand. Ons staat dan een cabinet d'affaires te- wachten, 't eenige, dat. thans mogelijk is, en ook verleden jaar constitutioneel alleen mogelijk was, nadat de sociaal-en vrijzin nig-democraten als partijgroepen niet mee wilden doen. Naar het Hbl. meldt, zal 'binnen een veertien dagen de uitkeering plaats heb ben van de gelden, welke door het Provin ciaal Watersnood-comité in Zeeland zijn ontvangen voor de getroffenen. De promotor der Holl. Hypotheekbank, Van Hengel te Hilversum, is failliet ver klaard. Het passief moet f 240.000 bodra- gen en het actief nihil. Het betreft trans actiën met Felicien Maes te Parijs. „Verdachte Annonces". Onider dezen titel wijdt Mr. B. Hanlo, rechtsk- advisèur der „Hanze" te Roermond, in „De Middenstandsbond" ©en goed gegrond artikel in 't algemeen over de stellers van advertenties, waarbij men tegen opzending van een kwartje wordt uitgenoodigd om deel te nemen aan eene „prijswinning",, door uit een opgegeven woord de meeste woorden samen te stellen en in tc zenden. In 't bijzonder heeft hij onderzoek ingesteld naar zulk een ondernemer in eene der Noordelijke provinciënen vermaant hij de advertentie-bureau's ernstig een nader onderzoek in te stellen. (Centrum). Blijkens het voorloopig verslag der Ka mer over het hoofdstuk Financiën der Staatsbegrooting werd van meer dan ééne zijde de aandacht gevestigd op de be schrijving van toestanden, heerschende op het Kroondomein in het rentambt Hulst, die voorkomt in eene brochure van de hand van notaris Van Dalsum te Hulst. Verschillende vragen werden dienaan gaande gedaan. Enkele leden kwamen op tegen de be noeming van dames tot collectrices van de Staatsloterij. Invaliditeits-verzekeri-ng. De hoofdbesturen der vijf diocesane R. K. Vo-lks- en Werkliedenbonden, uitmakende het voorloopig comité van genoemde fe deratief samenwerkende bonden, vertegen woordigende plm. 40.000 leden, hebben zich met een adres tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en de leden van de Tweede Kamer gewend, waarin de houding der regeering ten op-- zichte van de invaliditeis-verzekering wordt betreurd. Adressanten zijn van oordeel, dat dooi den te-genwoordigen gang van zaken in deze vierjarige periode van wetgeving de totstandkoming eener wet op de invalidi teis-verzekering geheel wordt uitgesloten. GOES. Van het Woensdag bij de loting gebeurde met den loteling Van der Vliet geeft men de volgende lezing. Hij kwam niet op de lijst voor, omdat zijn voogd, in Goes wonende, verzuimd had hem daar aan te geven. Daar hij reeds vrij is door broederdienst, zal zijn verzuim geen invloed hebben op de gehouden loting. Zijn stukken zullen in orde worden ge maakt en daardoor wordt V. d. Vliet zonder loting vrijgesteld van den dienst. Vele Goessenaars die over den dijk naar Kattendijke wandelden hebben ge vraagd wat doen zij daar toch en wat beteekent dat? Een inzender in „De Goe sche Courant" komt dat raadsel oplossen. Hij schrijft onder meerEen der lage plek ken nabij Kattendijke, dis 's winters 'n zee gelijkt, wordt daar in vruchtbaren grond herschapen. Het is de zoogenaamde Dee, eertijds de oude haven van Kattendijke of Wijtvliet, waarnaar een hofstede, dicht daarbij gelegen, haar naam draagt. Deze tot hiertoe bijna waardelooze plas, ter grootte van 16 H.A., eigendom van den Ambachtsheer Huijssen van Kattendijke-, wordt nu op voorstel en onder leiding van dhr. J. Oele Hz. droog gelegd om te veranderen in weiland, en, zoo het blijkt te kunnen, later te bestemmen tot bouw land. Dit gaat natuurlijk niet zonder daaraan eenige duizenden guldens ten koste te leggen, maar met de vrij groote zekerheid, dat die uitgave later ruime rente zal geven en tevens, dat een onoogelijke waterplas zal herschapen zijn in wei- of bouwland. Dit werk wordt op de volgende wijze ten uitvoer gebracht. De geheele plas is omgeven door kaden of dijkjes, en voor zoover de drassige bodem het toelaat, is door liet. midden over de geheele lengte een sloot gegraven, van af den Katten- dijkschen tot den Monnikendijk. Daar de grondslag der Dee veel lager ligt dan het omliggende land, wordt het water, dat door afvloeiing of doorzijpeling naai' die sloot trekt, in de leiding der Hreedo Watering gebracht door een 12 voets wind-motor, die per uur 100 M3. water kan verplaatsen. Het toevloeiende water wordt aanhoudend weggcmalen, waardoor de grond wordt droog gemaakt en gehouden; de waterstand is reeds ge bracht tot 80 c.M. beneden het zomerpeil der Breede Watering. Ofschoon dit werk nog slechts een jaar ;aan den gang is, zijn de gevolgen reeds zeer duidelijk te zien. De kanten en enkele hooger gelegen gedeelten zijn al met zoo weel voedzaam gras begroeid, dal een 125 schapen, die dezen zomer daarin mager gebracht zijn, onlangs als slachtbare dieren er uit zijn verkocht. Wel zijn nog niet alle gedeelten volkomen droog en begroeid, maar het is te wachten, dat dit. na heel weinig jaren liet geval zal zijn. Zoo is o. a. het Zuidelijk gedeelte nog een form-eele modderpoel van meters diepte, maar nu reeds overdekt met een harde laag of korst, waarover men droogvoets gaan kan. Na weinig tijds zal ook dit gedeelte uitgedaagd zijn en, opgehoogd met drogen grond van elders, een vasten en begroeiden bodem vormen. MIDDELBURG. In de Woensdag ge houden zitting van den gemeent< raad wer den benoemd tot onderwijzers aan school K. de heeren M. Eijke te Lage Zaluwe, J. van Loo te Goes en J. J. Nuijten te Hazerswoude. Op het dubbeltal voor een lid van het bestuur der Ambachtsschool werden ge plaatst de heeren J. G. Ermerins en mr. A. A. de Veer. Bij de behandeling der gemeentebe- grooting werd o. a. ten opzichte van het onderhoud van fonteinen enz. besloten een beslissing omtrent reorganisatie te stellen tot Mei de post: toelage voor heilgymnastiek aan on- en minvermogenden bleef als me morie gehandhaafd een voorstel om f300 uit te trekken werd verworpen. Over (het voorstel der commissie van financiën oin den post voor eene subsidie ad f300 aan de v ereeniging tot bevorde ring van bet Vreemdelingenverkeer te schrappen staakten de stemmen. Voor dat voorstel stemden de heeren Verhage, Tak, Fruin, Heijse, De Rijcke. De Veer, Schorer en Ermerins. De subsidie voor Kindervoeding ad f700 werd gehandhaafd met 10 tegen 6 stemmen. Die aan vereenigingen voor de uitvoe ring der Kinderwetten ad föO is met 12 tegen 4 stemmen verworpen. Voor slemden de heeren Van Dunne, Van Teijliugen, Sprenger en Den Bouw meester. Ten opzichte van de invoering van watermeters voor de duinwaterleiding deel de de heer Van Teylingen, namens de commissie van fabricage, mee dat z(j, met het oog op de aangevoerde technische be zwaren, haar voorstel daaromtrent terug neemt, met het idee daarop later terug te komen. De vaststelling der begrooting is aan gehouden tot eene volgende vergadering waarin dan over den post betreffende de subsidie voor Vreemdelingenverkeer opnieuw zal worden gestemd. Ook de vaststellingen van het bedrag van den hoofdelijken omslag is aangehouden tot eene voigeude vergadering. Van den heer J. A. Vertregt was be richt ontvangen dat hjj het terrein, door hem in koop gevraagd, niet in erfpacht wenscht te aanvaarden Over het voorstel om den grond aan adressant te verkoopen staakten ook de stemmen. Het voorstel van burg. en weth. om ter afscheiding van het terrein van mej. Hat- tink-Will een schutting te maken werd aangehouden. (Gedeeltelijk reeds opgenomen in ons vorig nummerp Hier worden pogingen in het werk gesteld om het muziekkorps der dd. schut terij, na opheffing der schutterij1, te be houden. Daartoe worden giften of jaar- lijksche bijdragen van de ingezetenen ge vraagd. De met dat, dool gevormde com missie bestaat uit het bestuur van het tegenwoordig muziekkorps, de. heeren Her man Snijders, E. M. Alberts en W. C. Noske en verder uit de heeren H. F. den Bouwmeester, wethouder en W. Hioolen, notaris. Door de politie alhier isproces-ver baal opgemaakt tegen zekeren M., verdacht van oplichting van confectie, ten, uadeele van den heer P. alhier. De jongeling M- P- heeft zich deze week schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal van geld, ongeveer f 12,50, ten nadeele van zijn oom v. O. Door de politie is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN. In het hotel „Zeeland" werd Woensdag eene vergadering gehou den door de Commissie tot aankoop van Chili-salpeter bij voorkoop. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden benoemd de heeren H. A. Hanken. te Wilhelmina- polder, voorzitter, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, secretaris-penning meester en C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen. Evenals het vorig jaar, worden de gel-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1