[in Superieur Comité mantels uevaar" is Melksuiker. Zaterdag 27 October 1906. Tweede Jaargang.' Verschijnt elk» MAANDAG-JVOENSDAG- n VHIIDMHD. &UITENLAND. BINNENLAND eeschextracf ifoomhout Zagerij Schaverij. jg Teskenen. iraband. WAALWIJK. rken, Arnhem, in dit Blad. burg de collectie eri kzee, IK's BANK. geld p van Effecten. aorgtocht. HENDRIKSE. JN.o, 123. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Van onze Eilanden idige analyse van Dr. li Dr. J. A .T. Tonklla chextract. Ze bevat I 3.3% stikstof en is af- |te Kenmerich fabrieken. :e prima merken. 1 roer ken, Arnhem an Comestibles. frstrooiniiig van IS en opgave hebben pdlg mogelijk zich rovineiaal (.ouiilü, |en geleden schade. 'Utvangeu worden, |onien. Voorzitter, penningmeester. zich te bekwamen in J teekenen vervoegen AN DE WEERT, |at, Goes. lessen a.S. Vrijdag, pan 6—9 uur. erzekering op 't leven. rericht 8 Maart 1843. Koninklijk Besluit 1895, No. 41. ie/ijk kapitaal f300.000. 904: f I.374.679.625. gevraagd. I. G. DE ZAAIER 1. A. J. TONELLA edici en scheikundigen re volkomen zuiverheid erfrouwbare merk. te bus 90 ets, 25 ets. - Depot: an Comestibles. b. in f 50.—, jbaar bi} ret hotel de Kinderen Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant,0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.37V2, voor niet-abonné's"045 IBureau: LANGE VORST5TRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Mijnongeluk- in Engelandde troebelen op de wedrennen te Long- champs; begrafenis van generaal Kodama; de Londensche lordtmayor te Parijs; feest te Bergen-op-Zoomde opstand op Cuba; Kakadorus; spoorwegramp in Italië; de nieuwste Nederl. torpedobootende nieuwe ophijschkranen aan „de Schelde" te Vlissingen; de aardbeving in Chili met. tekst. Feuilleton: de twee parelvisschers. Eèn tekort in Zeeuuisch-Vlaanderen. Wijilezen in het „Huisgezin": „In Zeeuwsch-V-laanderen schijnen nog altijd sommige katholieken er om trent hun politieken plicht zonderlinge begrippen op na- te houden. Bekend is, dat in het Kamerdistrict Hontenisse keer op keer- katholieke stemmen worden uitgebracht op den li beralen oandidaal, in plaats van op den katholieken. Bekend is evenzeer, dat' in het Ka- merdistriet' Oostburg de liberale afge vaardigde mr. Hënnequin bij iedere pe riodieke verkiezing'op den steun en de stem van katholieke kiezers kan reke nen. En- nu onlangs bij de Statenverkie zing in het'district-Sluis, werd, terwijl dé R; K-. kiesvereeniging een katholiek tot candidaat had gesteld, de aanbeve ling voor dén candidaat der liberale kies vereeniging mede-onderteekend door een bestuurslid van dè R. K. kiesver eeniging, afdeeling IJzendijke. Dit laatste feit doet opnieuw vragen of er dan geen middel is om de katholieke kiezers in dien uithoek van ons land tot gezonder politieke inzichten te brengen. Er moet aam de werkdadigheid en de bewustheid'van het politiek leven en aan de katholieke organisatie tóch wel wat haperen, wanneer zich daar telkens verschijnselen voordoen als wij boven aanstipten:" Wat. hier het „Huisgezin" schrijft, lieeft mem reeds voor; dagen kunnen lezen nu ons blad. Inderdaad, de toestanden in Zeeuwsch- Vlkanderen zijp ongezond; en het wordt hoog. tijd, dat de politieke dampkring daar gedesinfecteerd wordt. Zeker, de organisatie laat te wenschen over, en dè persoonlijke invloed van de candidaten doet de weegschaal naar links overhellen. Mem stemt den liberalen candidaat om zijn populariteit, en wegens behulpzaam heid jegens behoeftigen en den boeren stand. Men denke maar aan de namen van Deinse en Hennequin. Maar nog een oorzaak van den ongezon den toestand is verdeeldheid onder de Katholieken zelf. Daar bestaat in Zeeuwsch-Vlaanderen een betreurenswaardige verdeeldheid lus- schen de Katholieken van de zoogenaamde „ZeLandiaddiek" en onze geloofsgenooten, die met de richting en de bedoelingen dezer groote heeren" niets van doen hebben. Aan wie hier dé schuld is, laten we in 't midden, maar vast staat, dat zoo een candidaat gesteld wordt, die behoort tot wat „de kliek" genoemd' wordt, er véle Katholieken zijn, die er feestelijk: voor dan ken hun stem op dien candidaat uit te brengen. Die toestand moet ophouden te bestaan maart een knap man zal liet zijn, die orde en reinheid zal brengen in dezen dub belen Augiasstal. Een goed middel om althans eeniger- mate verbetering te brengen in de ongure verhoudingen, en de organisatie te sterken, war» de totstandkoming van een Provincialen Bond van R. K. Kies- vereenigingen, mits die Bond LEI DING van zich kunne doen uitgaan. Maar juist tegen die leiding van een op te richten Bond, tegen 'n zweempje van macht, daar moeten klaarblijkelijk de hee ren uit Hulst en omstreken niets van hebben. Zoo het toch in 't algemeen reeds ge- wenscht is dat van een provincialen Bond van kiesvereenigingen leiding uitga, hoe veel te meer is dan leiding dringend nood zakelijk voor een Bond in Zeeland, waar toestanden als boven beschreven voor komen 1 Wij, hopen, dat van Middelburg nu spoedig uitga de oproep ter vergadering, waarin ,over het lot van een provincialen Bond van kiesvereenigingen moet. worden beslist. De totstandkoming hangt af van de cen trale Hontenisse (zetel Hulst). Mocht deze centrale op het door haar ingenomen standpunt star blijven staan, dan kunnen wij verzekeren, dat de oprich ting groot gevaar loopt, en dan spreken wij nog eens nader een zekeren H., die destijds tegen ons in, in „het Hulster blad" beweerde, dat de centrale Honte nisse geneigd was de totstandkoming te helpen bevorderen. Die H. scheen niet te weten, dat men „in beginsel" vóór iets zijn kan, en toch van dat „iets" niets hebben moet. Neutraliteit. Door verschillende Katholieken wordt het' dagblad „d:e Telegraaf" nog steeds beschouwd als te behooren tot de neutrale bladen, die ze gerust kunnen lezen. Mag er al, zeggen ze, een enkele maal een luchtje zijn aan den inhoud der „Nieuwe Ro 11. Couran t", „de Tele graaf" is toch heelemaal onschuldig. Om onze geloofsgenooten, die zóó den ken, van ongelijk te overtuigen, deelen we twee beschouwingen mede uit de jongste nummers van het zoogenaamde „neutrale dagblad". De eerste beschouwing gaat over het bekende werk van Dr. Nouwens, over den Middenstand. In een critiek.daarop wordt beweerd, dat alle middenstanders, zonder onderscheid van godsdienst zich in honden moeien ver eenigen. Als men nu weet, dat het Doorluchtig Episcopaat zulks niet wenscht, en alleen heil ziet in Katholieke middenstands bonden, dan staat het vast, dat de criti cus in „de Telegraaf" buiten de neutrale zóne is gegaan en een stelling heeft ver kondigd, niet te rijmen met de Katho lieke overtuiging. De tweede „neutrale" beschouwing vin den we in het ochtendblad van Donderdag, waarin een oordeel wordt uitgesproken over het pasgeboren Fransche ministerie. Nil weet men ook uit ons jongste nummer wat voor anti-clericaal en pa penvreter de minister-president Clemen- ceau is. En wat is nu het oordeel van'den neu tralen schrijver in de „neutrale" Tele- g raaf? Niets meer of minder dan dat „de mee ning van Clemenceau lang de slecht st© wiet is". Dat noemt men onzijdigheid! Uit. deze twee staaltjes van onzijdigheid kan men leeren dat neutraliteit een on ding is; en van deze „neutrale" pillen van den „Tèlegraaf'-schrijver kan mogelijk voor de lezers van dit blad een gezonde digestie uitgaan. FRANKRIJK. Iets nieuws ten opzichte der Kerkver volging is, dat burgerlijke gemeenten eere- dienst-vereenigingen gaan vormen. In een interview over de. cultusvereeni- ging door den gemeenteraad .van Auch gevormd, zcide mgr. Enard, bisschop van Auch, aan M a i z i r o van den G a u- 1 o i s, dal hij formeel zijne geestelijken op straffe van interdictie zal verbieden op welke manier ook hunne diensten te ver- leenen aan dergelijke cultusvereenigingen. Op den dag, waarop de eeredienstver- eeniging van Auch in ,het bezit zou tre den van de kerken, moeten onze priesters zo verlaten zei Z. D. H. Dat is overigens het doel der vrijmetselarij, om later tot het volk te kunnen zeggen„Zie, wij hebben de kerken gered, zij zijn open voor u, maar de priesters weigeren u op bevel uit Rome, den troost die u dierbaar is". Niemand zal zich overigens daardoor laten bedriegen. Wij zullen nogmaals de geloo- vigen inlichten. De gemeenteraad van Romans, depar tement Dröme, had voor ©enigen tijd de zusters, die als engelen-van-liefde op de ziekenhuiszalen gewerkt hadden, verban nen. In haar plaats zouden wel leeken- verplegers komen, flie het werk evengoed zouden kunnen doen. Pas zijn deze heeren nu echter in dienst of ze zijn reeds aan 't staken geslagen I De zieken lieten ze heel gewoon aan hun lot over om kalmpjes sigaretten te gaan rooken en .te wachten tot het gemeente bestuur aan hun eischen en verlangens gehoor zal hebben gegeven. Gelukkig heb ben voorloopig eenige verpleegden, die een beetje herstellend waren, den dienst van ziekenzorgers op zich genomen, maar dat is natuurlijk maar half werk, zeer ten nadeel© van de andere verpleegden. De zusters zouden niet gestaakt heb ben, maar, .ziet u, die dachten tevens om de geestelijke belangen van de zieken en daar moest men niets van hebben! Parochies zonder priester. De „Semaine-réligieuse" van het bisdom Aire brengt het bericht, dat gedurende het a.s. feest van Allerheiligen meerdere parochies van het diocees van alle geestelijke hulp verstoken zullen zijn, daar de Pastoors en Kapelaans onder de wapenen geroepen zijn om hun tijd van 13 en 28 dagen uit te dienen. ITALIË. Een geschenk aan Z. H. De Ka tholieken van San Paolo in Brazilië zullen binnenkort aan den H. Vader eenige prach tige geschenken sturen, waaraan meerdere Braziliaansche zilversmeden nu nog de laatste hand leggen. Het is een betuiging van dankbaarheid jegens Z. H., omdat hij mgr. Acoverde, oud-bisschop van San Paolo tot de waardigheid van 't Kardina laat heeft willen verheffen. Onder andere voorwerpen wordt voor al geroemd een prachtig boek van zuiver goud uit twee bladzijden bestaande. Op de eerste bladzijde, die tevens als omslag dient, is eem tiara uitgedreven met sma ragden en robijnen omzet, en relief is daaronder de beeltenis van den Opperher der der Kerk opgewerkt. Op den rug is een buitengewoon groote steen ingezet als symbool van do tropische zon. De tweede gouden bladzij bevat een opdracht en een landkaart van Brazilië. De staten zijn aan gegeven door diamanten van verschillende nuanceering, terwijl een groote zeldzame steen van 'teerste water de hoofdstad ver beeldt. De minister van Buitenlandsche Za ken Rio Branco zal de geschenken aan Z. H. aanbieden. Het is een nieuw bewijs van de goede verhoudingen, die er tusschen Brazilië en den H. Stoel bestaan. De H. Vader schijnt een paar dagen lich telijk ongesteld te zijn geweest. Nog eenige voorzichtigheid wordt be waard in zake audiënties. RUSLAND. Een troep gewapende ruiters heeft te VVladikawkas een aanslag op een juwe- lierswinkel beproefd, na eerst het publiek door een salvo uit d© straat verjaagd te hebben. De roovers drongen binnen, ver wondden den eigenaar en plunderden den winkel vervolgens. Ontboden soldaten vuurden op de roovers, van welken geen enkelen evenwel geraakt werd, wel van de menschen op straat. De schelmen ont kwamen allen. Een duizendtal soldaten van de reserve zijn gerecruteerd om de stations van de lijn St. PetersburgMoskou te bescher men. Een gerucht gaat in de militaire krin gen, volgens 'twelk troebelen zouden zijn uitgebroken onder het militaire element te Karbin, waar een groote tuchteloosheid heerschen moet. Men heeft veertien leden van de strijd bare socialistische organisatie ter dood ver oordeeld. Ze waren Zaterdag bij een op stootje te Warschau gevangen genomen. Er wordt daar weer een algemeen© sta king verwacht. In een gevangenis te Moskou heeft men den sedert weken gezochten bankroover ontdekt, die indertijd den aanval op 't kan toor van dé credietmaatschappij te Moskou aanvoerde, doch later wist te ontvluchten. Hij'bevond zich in voorloopige hechtenis wegens diefstal met braak in een dorps kerk en noemde zich Prokofiew. Dinsdagavond hield een agent van po litie te Petersburg een troep zeelieden aan, waaronder twee luitenants ter zee, die luid ruchtig de Marseillaise zongen. Een van hen sloeg daarop den agent in het gelaat. De beid© officieren zijn gearresteerd. Ge durende den geheelen dag en nacht van eergisteren hebben te Petersburg talrijke arrestaties plaats gehad, en patrouilles doen opnieuw de ronde. De stakingen breiden zich uit in de fa brieken van den Oeral. Voornamelijk in de groote metaalwarenfabriek te Syssert heerscht levendige agitatie. Bij het bezoek van den gouverneur van Jekaterinoslaf aan het dorp Pokrowski in het district Mariopol, stelden de boeren op brutalen toon den eisch ontheven te worden van de bewaking der staatsslijte- rijen tegen anarchisten en andere geweld plegers. D© gouverneur weigerde, waarop de menigte de ruiten in het gemeentehuis inwierp en het vertrek van den gouverneur poogde te beletten. Een uit Mariopol ont boden sotnie kozakken herstelde de orde. De gouverneur zette daarop zijn inspectie reis voort. Te Wilna zijn 200 soldaten in hechtenis genomen wegens revolutionaire woelingen. Zij zijn naar de vesting Thonvalki ge bracht. Oesters. Ter aanvulling aa,n een be richt omtrent het oestergebruik wordt uit den Haag gemeld: De verschijnselen van ongesteldheid, ontstaan door het gebruik van Nederland- sche oesters, hebben zich voorgedaan uit sluitend na het gebruik van oesters af komstig uit de. te Bergen op Zoom aanwezige putten, en de oorzaak daarvan is een plotseling ingetreden vervuiling van het water in de haven aldaar, na het in werking stellen der beide daar gevestigde suikerfabrieken. Het wordt dus beschouwd als een op zichzelf staand feit en van voorbij gaanden aard, zooóat er geen re den is om de Zeeuw se he oesters in het algemeen en als zoodanig daarin te betrekken. Bovendien is de verkoop dier oesters te Bergen op Zoom onmiddellijk na het bekend worden der feiten gestaakt en hebben de betrokkenen, die daardoor belangrijk nadeel lijden, reeds maatrege len genomen om hun inrichtingen naar andere plaatsen over fe brengen. Ofschoon da overtuiging vrij wel ge vestigd is, dat Bergen op Zoom de eigen lijke haard is van de huidige ziekte-ver schijnselen in de oesters, zoo mag niet worden over het hoofd gezien, dat er nog wel andere plaatsen aan de Scheldeoevers bestaan, die niet geheel gevrijwaard zijn voor verontreiniging door afvoerwater en rioolstoffen. Daarom zij het den consumenten op het hart gedrukt, vooral in de naaste toe komst van hunne leveranciers bij iedere zending te verlangen overlegging van ©en certificaat van onbesmetheid, dat door het Bestuur der Visscherijen wordt afgegeven aan de gebruikers van die putten en per- ceelen, aan wier zuiverheid op grond van een dagelijks voortgezet bacteriologisch on derzoek niet behoeft te worden" getwijfeld. Vier der te Bergen-op-Zoom gevestigde oesterkweekers hebben besloten hun oesterputten naar Zeeland te verplaatsen. Uit het zoo juist verschenen jaarverslag van het Staatstoezicht op de volksgezond heid over 1904 blijkt dat zoowel de re geering als de Gezondheidsraad reeds in 1904 hunne aandacht hadden gevestigd op het gevaar van de vervuiling der oester putten door afvalwater en rioolvocht uit de nabij de oesterputten gelegen gemeenten afkomstig. De Centrale gezondheidsraad stelde een onderzoek in en bracht aan de regeering een voorloopig rapport uit, terwijl hij een voortgezet onderzoek noodig oordeelde. De inhoud van het rapport wordt niet mede gedeeld. Kath. Sociale Actie. Naar wij ver nemen zal begin November door het Be stuur van het diocesaan comité voor K. S. A. in het bisdom Haarlem, in aanslui ting bij, en tot nadere toelichting van de bereids 13 .dezer verzonden korte circu laire, een uitvoerig schrijven gericht wor den aan |de plaatselijke comité's inzake het initiatief flemen tot oprichting van R. K. Middenktandsvereenigingen. Zij worden daarom beleefd verzocht, vóór in deze slappen te doen, dit nadere schrijven wel .te wéllen afwachten. E e n n i e u w e R u b r i e k. Op het voet spoor van den directeur der „Nederland- sche Staatscourant", die, mag men het bericht dat dienaangaande in de pers de ronde deed, gelooven, onder het huidig kabinet een rubriek opende voorStaats commissies, wenschen ook wij een nieuwe rubriek te openen voorverworpen wetsontwerpen. Wij beginnen heden en hopen de rubriek geregeld bij .te houden. lo. 19 October. Verwerping van de ver- hooging der Indische begrooting 1906 rooi den terugkoop van particuliere landerijen op Java. 2o. 23 October. Verwerping van de wijzi ging van de begrooting van Marine 1906 kosten korps mariniers. Zoodra de Tweede Kamer weder bijeen is voortzetting. GOES. Op Zuid-Beveland heerscht nog steeds het zeer oude gebruik dat door de winkeliers op Nieuwjaarsdag aan de klanten, vooral de landbouwende, zoete koek uitgereikt wordt. Eenige winkeliers alhier deden een oproeping om Woensdag avond in „De Prins van Oranje" bijeen te komen, teneinde met elkaar te overleggen over afschaffing van dat oude gebruik. Velen hadden aan de oproeping gehoor gegeven en in beginsel waren allen het eens dat dit gebruik moest worden afge schaft. Men zal over die zaak nog eens rijpelijk nadenken om de volgende week in de tweede'samenkomst een definitieve beslissing te nemen. Woensdagavond zijn alhier op het stations-emplacement nabij dé' goederen loods drie goederenwagens ontspoord ten gevolge van verkeerden wisselstand of doordat de wissel te spoedig is overgetrok ken. Een der wagens nam een gedeelte muur' (oploop) mee onder de goederen loods, terwijl deze wagen zeer gehavend werd; de stootbalk in elkaar gedrukt, een der treeplanken onbruikbaar gemaakt, ter wijl een der zijkanten van den wagen, die tegen den muur der goederenloods aankwam, van voren verbrijzeld werd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, Maandag 29 October zal in „de Prins van Oranjé", een vergadering wordën ge houden van dén Christelijken Volksbond. Woensdagavond was de Bocht van Genua alhier in rep en roer. Dé vrouw van J. C. van Hese, was bezig haren man op schandelijke wij'ze, tón aa-nhoore van' hon derd© mannen, vrouwen en kinderén, uit te schelden voor al wat gemeen is. Geluk kig dat den man in normalen toestand verkeerde, daar in het tegenovergesteld geval ergerlijke feiten zouden plaats ge had hebben. Nu sloeg hij alleen eenige ruiten in. Om alles verder te voorkomen, vroeg hij voor dien nacht onderdak bij de politie, waaraan voldaan werd. Woensdagavond ging alhier op den stationsweg een paard op hol. Het dier holde tegen een wagen waarop een vat met. petrojeum lag. Door den hevigen schok rolde de wagen omver en sprong het pe troleumvat aan stukken en stroomde de petroleum over den stationsweg. Dadelijk zag men vau alle kanten kinderen opda gen met potten en pannen gewapend om de olie op te schéppen, en dit ongeval verschafte aan nog menige huismoeder een aardig voordeeltje. Een was zoo geluk kig en schepte circa 18 kan petroleum op. De berucht©! 18-jarige Maarten Ste- ketee, die herhaalde malen met de Justitie in aanraking kwam, en die sedert enkele weken uit de gevangenis werd ontslagen, schijnt tot inkeer gekomen te zijn. Met

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1