No. 123. Donderdag 18 October 1906. Tweede Jaargang. fEUIlLETON. B UÏTE N L A MSX KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt ellen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. SLAVENKETENEN. UIT DE pERb. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Vrijdenkerij. De vrijdenkers hebben weer eens verga dering gehouden. Om een goed beeld te krijgen van het vrije denken dezer vrijdenkers moet men hooren, wat er zoo al werd uitgekraamd. Een zekere dr. Frowein bracht hulde aan de vrijdenkers, die geen God of Godsdienst wenschen, onidat God de natuurkracht - dien dienst niet verlangt en hiel nooüig heeft. Nu, dat vrijdenker synoniem is met god loochenaar, was bekend. De anti-papist S. van Houten liet zich ook hooren, en sprak zijn bezorgdheid er over uit, dat Staatsgeld beschikbaar wordt gesteld om het onderwijs te houden in het keurslijf, waarvan de vrijdenkers niet ge diend zijn. Geen geld dus meer voor de bijzondere school, willen de mannen der vrije ge dachte. Dat heet nu vrijheid van denken 1 Dat is vrijdenkerij, die, in stede van ieders vrijheid van denken te eerbiedigen, er op neerkomt, dat men moet denken zooals de vrijdenkers-godloochenaars zulks willen. Overigens is het zeer goed te begrijpen, dat deze mannen niet gediend zijn van de vrijheid van het bijzonder onderwijs, om dat zij ook bekend zijn met het woord: geef mij het kind, en ik zal den man ter helle voeren. En daarom behoort de Staat, volgens dezen vrijdenker alleen te subsidieeren het onderwijs van z ij n richting. 'n Mooie rechtvaardigheid! De heer Van Houten verklaarde verder altijd voor de vrijheid te hebben gestreden, zelfs voor „de vrijheid om te dwalen". Dusovertuigde anarchisten-van-de- daad, bommenwerpers, die volgens den heer Van Houten dwalen, moeten maar „de vrijheid" behouden hun snoode plan nen te kunnen smeden en voltrekken. Alleen, wanneer zij, die „dwalen", ge- loovigen zijn zooals de voorstanders der bijzondere school zou de staat moe ten tusschen heiden treden. Een zekere mevr. Drucker bepleitte het vrije denken voor de vrouw en critiseerd© het Christendom, waar het de vrouw een ondergeschikte plaats in het leven had aangewezen. Deze dame vergat blijkbaar in haar on- noozelheid, dat juist het Christendom de vrouw heeft opgeheven, haar bracht de vrijheid voor slavernij, en haar van koop-i waar verhief tot menscli. De anarchist Domela Nieuwenhuis meen- 31). Zij nam er- den trein naar Duïtschland, en eerst toen de locomotief zich in bewe ging zette, was het 'haar mogelijk voor eenige uren de oogen te sluiten. Aan de grenzen gekomen stapte zij uit, doch kon bij gebrek aan een paspoort niet verder gaan. Zij besloot thans haar weg over Zwitser land te nemen, doch dit tijdverlies veront rustte haar zeer, en terwijl zij weder ver der werd gevoerd, mompelde zij bij zich- zelve „Waarom heb ik zelf het recht niet mijzelve van het leven te berooven? Wat is het bestaan mij nog anders dan eene foltering, nadat ik de dwaasheid had..,, o I waartoe ook gebruiken zij ooit vrouwen lot hunne vergelding staak Weten zij dan nog met hoe zwak wij zijn van hart'? Hoe wij als verbrijzeld worden, nog eer wij hei wrekende werktuig opnemen?" zij z^ië niets van het landschap da't zij voorbijsnelde, niets van hetgeen haar om ringde. Zoo vaak zij van trein moest ver- andoren, was haar eenige yxaag dat men de, dat het „vrije" denken in het gedrang kwam, toen in de Troonrede Gods zegen wem aïgesmeekt en niemand daartegen protesteerde 11 Het eeuwige retreinde vrijheid alleen voor godloochenaarsonderdrukt de- geloo- vigen Socialisme en zedelijkheid. Men kent den kloeken strijd door de Katholieken aangebonden tegen den vuil- handel, tegen alles wat door pers en tee- kenstift onzedelijks en oneerbaar-s wordt voortgebracht. Men zou denken, dat deze beweging tegen wat terecht genoemd is „het papie ren gevaar-", 'de goedkeuring en steun zou wegdragen van .mannen van allerlei rich ting, die het kind, de jongeling 'tegen gees telijke besmetting en ondergang willen1, vrijwaren. Wie zoo dacht, hóeft buiten den waard, liever huiben 'de socialisten gerekend. Dezen, die steeds beweren, dat het so cialisme feitelijk de ware godsdienst is; dat het socialisme de zedelijkheid mét zich zal 'brengen, maar Hie er ïntusschen een zedelijkheid op nahouden, die wisselt met hetgeen de schommeling der tijden voort- ürengt, eu die toelaat, dat deugd en on deugd stuivertje wisselen, kunnen niet meegaan met den strijd tegen en den boy cot van winkels mét zedekwetsende uit stallingen. „Het Volk" kon zich niet vereenigen met de door Katholieken op touw gezette beweging tegen de pornografie, en een zekere- socialist Luitjes hield een lezing, waarin hij aanspoorde niet met de Katho lieken mee te gaan. Zoo ziet men het standpunt, dat de sociaal-democraten op het gebied van ze delijkheid innemen. Maar hoe kan dit standpunt ook anders zijn I Menschen, die met terzijdestelling van de heiligheid des huwelijks, in de vrije liefde de hoogste zedelijke instelling zien, en de verfoeielijke praktijken van het N. M. een zegening achten, huldigen zedelijk heidsbegrippen, die met de ware zelfs niet den naam gemeen hebben. En dal smaalt nog voortdurend op de Christelijke moraal I Eerlijkheid der Liberale bladen! „Grenzenlooze lichtvaardigheid" en „opzettelijke kwaadwilligheid" werdea der liberale pers dezer dagen ten laste gelegd, naar aanleiding van de lasterlijke geruchten, in hare kolommen verspreid, haar alleen mocht laten in haar waggon, en met behulp van een ruim drinkgeld verkreeg zij ook telkens deze gunst. Aan het voorlaatste station, aleer men de grenzen zou bereiken, vertoonde zich echter een reiziger aan het portier van haar coupé, eu reeds wilde zij er'hem aan herinneren dat het een damescomparti ment was, toen hij snel en bijna onhoor baar tot haar zeide „Uw signalement is aan de grenzen op gegeven, stap dus aan het laatste station uit." Zij huiverde. Was hij een vriend of een vijand, die- man dien zij nooit te voren had gezien? „Ziehier een kaartje dat gij aldaar af zult geven, zoo doende zal de controle geen vermoedens hoegenaamd hebben." „En verder?" „Verder zult gij u naar het hotel de „Gouden Leeuw" hegeven en aldaar zeg gen dat gij gekomen zijt om schetsen naai de natuur te nemen, en al uwe schilders- benoodigdhcden in uw valies hebt. Gij zult u morgen ochtend vroeg per rijtuig laten brengen naar den zoogenaamden watermo len en u daar neerzetten om schijnbaar een schets te nemen. Zoodra het rijtuig weder verdwenen is, zult gij het bosch te voet doorgaan en aan het eind daarvan bevindt gij u buitgn Frankrijk. Onthoud over het plotseling „verdwijnen" van zeke ren Oamilanen pater Virginio Carones. De overheid van den pater sprak den laster onmiddelijk tegen de gefingeerde delin quent was, volgens opdracht zijner over heid, naar New-York vertrokken. De dag blad reporters hebben zich intussehen van de waarheid dezer tegenspraak kunnen vergewissen en zijn tot de ontdekking ge komen, dat pater Carones zonder „schat rijke jongedame" te New-York is aange komen, met de opdracht.... om een hospi taal te stichten voor arme hulpelooze zieken. De „N. R. Orten „De Nieuwe Cou rant*' (het laatste orgaan is in zijn buiten- landsch overzicht en correspondenties het tegendeel vau het gematigd en „deftig" blad, waarvoor het in den beginne gehouden werd) weten natuurlijk zeer goed, dat hare lasterlijke en voor de Katholieken hoogst krenkende berichten leugeus zijn gebleken. Nu zou men veronderstellen, dat deze voorname organen, om den naam van e e r 1 ij k e bladen ten minste niet te ver beuren, die leugens herroepen. Dat was hun „te machtig," zegt „De Maasbode" in een artikel, dat aldus eindigt Sinds het bekend worden van deze feiten is na pastoor Carones waarlijk spoorloos verdwenen uit de kotommen der „Nieuwe Rotterdamsche-'' en „Nieuwe Courant-, en niemand der lezers van deze beide bladen heeft ooit meer vernomen, wat er van pastoor Carones geworden is sedert zijn verdwijnen uit Rome. De „Messagero op wiens gezag de „N. R. Crt." steunde, heeft eerlijk zijn ver gissing erkend, zijn lasterlijke aantijgingen ingetrokken. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en haar Haagsche collega, de laatste over levenden der stervende garde, de stramme oud-strijders van de oud-liberale partij, zwijgen aldoor, alsof pater Carones nooit had bestaan. Het- was de „N.- R. Ct." to machtig om voor een katholiek priester de schand paal te wisselen tegen een eerezuil. ,,'t Is toch altijd een eerlijk blad," zeggen sommige katholieke stadgenooten, die in deftige huizen wonen. Als de N. R. Crt." haar serie van ver dwijnende priesters wil voortzetten, dan raden wij haar aan morgen vroeg een van haar reporters te sturen naar de Wilhel- minakade, waar de „Sindoro" afvaart. Dan kan zij morgenavond haar collega's den primeur afvangen en haar lezers het fortuintje gunnen van zes Capucijuen-paters en vijf liefdezusters vau Visum pro Marty- no," „gekeurd voor het martelaarschap-' die voor altijd verdwijnen naar de binnenlanden van Borneo, om de blijde boodschap van Christus' evangelie te gaan brengen aan de wilde stammen der Dajaks. FRANKRIJK. Hetpseud o-m i 11 i ar d. Men kent de bespottelijke geschiedenis van het zooge naamde milliard de „Soir" had de som dat eenewee uwer zoo uwe papieren in handen vau derden mochten vallen." Oogenblikkelijk daarop was hij verdwe nen. Zij zocht zich nog van den schrik te herstellen, dien zijne woorden haar ver oorzaakt hadden, toen zij bemerkte dat hij haar niet alleen een spoorwegkaartje maar ook een courant in handen had gestopt. Werktuigelijk nam zij het blad opindien hij het haar had gegeven, dan moest het ook zijn omdat het iets bevatte dat. haar Ier kennis móest worden gebracht, en met koortsachtigen blik zocht zij allereerst naai de Parijsche berichten. Daar, ja, daar las zij haai' eigen misdrijf; het gansche verhaal, dat den verslaggevers zoo geheimzinnig bleef voorkomen. Hoe onverschillig lieten zij haar niet. Medelijdend glimlachte zij bij de vermel ding barer buitengewone schoonheid, maar met onbeschrijfelijke spanning volgde zij het verslag omtrent Demiroff's lijden. Te gen aller verwachting in had hij nog eene- laatste maal de oogeu geopend en ge preveld „Zeg haar dat ik haar vergiffenis schenk." Bij het lezen dier woorden beel zij zich de lippen stuk. „0," sprak zij„dat ik de armste, de leelijksle, de meest mismaakte vrouw ter al tot elf milliard opgeblazen! dat vol gens de Combistische bladen opgebracht zou worden door den verkoop van verschil lende kerkelijke instellingen, na de ver drijving van de bewoners en bewoonsters. Men moest toen de anli-ICatholieke harts tochten wat opwarmen om het anti-cleri- cale potje van de wet op de congregaties goed gaar te kunnen laten braden. Met een uitgestreken huic-helgezicht had de regee ring toen bovendien nog verklaard, dat het milliard dienen zou als fonds voor de ar beiderspensioenen Het succes was schraal, men weet het, een milliard haalde men lang er niet uit; integendeelIn de laatste dagen hebben wederom een paar verkoopingen plaats ge had, die wel het bewijs leveren, dat de op brengst van de verkoopingen buitengewoon laag blijft, bang als men is voor de kerke lijke straffen, die men door het aankoopen van het kerkelijk goed beloopt, zoodat het nog een heelen tijd zal duren voor één milliard bijeen is, als het er ooit van komt Te Varennes werd zoo b.v. het huis van de broeders Maristen, dal 300.000 francs gekost had, voor 80.000 francs te koop geboden. Er wanen geen koopers voor te vinden. Van de week zal men nu de pu blieke verkooping houden met 40.000 francs als hoogste som. Te Souvigny is het broederhuis, dat op 30 a 40.000 francs geschat werd overge geven in de handen van meneer Coudert, een vrije onderwijzer te Souvigny, voor 50 francs. Maar er is een nog sterker sprekend staaltje, In een ander dorpje had een ver kooping plaats, die de somma opbracht van 120 francs. De kosten van den bewaar der, den notaris enz., enz., bedroe-gen ech ter de somma van711 francs Een Vlaamsch werkman, zegt het „H. v. A.", die in een gasthuis te Parijs had verbleven, schrijft aan zijne zuster in Vlaanderen het volgende eigenaardige brief ken „Parijs, 9 October 1906. Lieve zuster, gij vraagt mij welk voor een hospitaal dat was, en welke non nen er de: zieken bezorgen dat is een hos pitaal, waar de nonnen weggejaagd zijn en waar nu jonge jufvrouwkens de zieken bezorgen. Ze staan daar met een aardig mutsken op hun hoofd, met een gemaakt bloemken er op en lange strikken van ach ter. Dan kijken ze meer naar de domestie- ken dan naar de zieke menschen. In korte woorden gezegdhet is juist gelijk in eene aardige herberg; zelfs wordt er nog al dikwijls op eene accordeon gespeeld voor het pleizier van die jufvrouwkens. Binnen de 3 weken dat ik in het hospitaal was, zijn er 5 gestorven zonder pastoor noch biecht, en 24 uren na hunne dood worden zij begraven. Maar ik ben er nu uit verlost en ik hoop, als het God belieft, dat ik het van binnen nooit meer zal zien." Clemenoeau heeft in een redevoering krachtig de bedoeling van de regeering be vestigd om den thans ingeslagen weg te blijven volgen, want de 11e December zal wereld mocht zijnmaar dat niet dragen. Die smart is te groot, en toch leef ik voort." En eenige regelen verder las haar bran dende blik „Volgens zooeven ontvangen bericht is Sergius Demiroff aan zijne wond overle den." Met een luiden kreet zonk zij op de knieën, het hoofd op de kussens van den waggon gebogen. Tot dusverre had zij ge hoopt in weerwil vau beter weten in. Thans eerst gevoelde z'ij zich voor heel haar volgend leven gebrandmerkt ais Moor denares. HOOFDSTUK VIII. Onschadelijk. „Maurits Overboek had zulk een voor spoedige reis gehad dat hij over zijne eigene schrikbeelden moest glimlachen, toen hij weder voet aan wal zette op Enge land s bodem. Zijne medepassagiers waren schijnbaar vreedzame reizigers, die hoege naamd geen achl op hem sloegen en slechts op eene zaak bedacht waren: zoo spoedig mogelijk hef einddoel van hun tocht te bereiken. Hijzelf telde vol onge duld de uren die hem nog scheidden van zijne tehuiskomst. Omstreeks acht uur kon hij aan de straat zijn waar hij woonde. Hij wilde dat de verrassing volkomen zou we de laatste nacht zijn onder het stelsel van 'het Concordaat 'doorgebracht, den 12en December zal men ontwaken bij het licht van de zon der vrijheid. De wet zal op iedereen worden toegepast. Niets za.1 hem doen toe-geven in den grooten strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid! Toch zal de eindoverwinning niet bij Cle menoeau en trawanten blijven. DUÏTSCHLAND. Ter gelegenheid van het, huwelijk van juffrouw Bertha Krupp met den heer Von Bohlen und Halbach, heeft het jonge echt paar aan liet invalidenfonds der Krupp- fabrieken een millioen mark geschonken. Mevr. de weduwe Krupp schonk hetzelfde bedrag voor een andere stichting, n.i. ver betering van de woningen dor arbeiders én gaf daarbij tegelijk een stuk bouwgrond van ongeveer 50 hectaren. De bruiloft op villa Hiigel werd bijge woond door keizer Wilhelm, die aan het diner een langen en allerhartelijksten toast sloeg op het geluk vau het jonge echtpaar. De kcize-r verleende aan Dr. Von Bohlen- Halbach den naam Krupp von Bohlen-Hal- bach, met de bepaling, dat deze naam tot behoud van den naam Krupp zal overgaan op de mannelijke nakomelingen, die een maal, krachtens testamentaire beschikking van Alfred en Frederik Alfred Krupp in het bezit zullen treden der Krupp-fabrie- ken. RUSLAND. De trein naar Moskou heeft, volgens be richt uit Riga Zaterdag oponthoud gehad doordat revolutionairen een uitgekleeden man levend op de rails gebonden hadden. De trein reed over den ongelukkige heen. Moordenaars natuurlijk onbekend. Een tram te Riga was bijna op een bom gereden; de conducteur zag haar juist nog liggen op de rails. Zaterdag zijn te Lodz weer dertien per sonen gehangen of doodgeschoten. Te Petersburg zijn op verzoek van het hoofd der politie ta Wiborg aangehouden drie Finsche arbeiders uit deze stad, die onder verdenking staan op 31 Augustus j.l, den kassier van den spoorweg Trikander van 200.000 Finsche marken t» hebben beroofd. De aangehoudenen bleken in het bezit van eenige duizenden kronen in Zweedsch© en Finsche munt; verder revol vers en een door den gouverneur van Wi borg geteekend paspoort. De gearresteer- ten ontkennen alle medeplichtigheid aan den roof. In het zuiden is het al niet beter. Te Piatigorsk, een badplaats in den Kaukasus, zijn vijf gewapende mannen eergisteren avond in de woning van den directeur der Nohel-fabrieken binnengedrongen, heb ben de bedienden gekneveld, den direc teur met dolksteken vermoord en met. 500 roebel die vlucht genomen. Even buiten Riga werden een paar bank- einployé's door een gewapende bende aan gevallen en gedood. Van de 20.000 roe bel die ze bij zich hadden konden de die ven er slechts 2000 machtig worden. Het gelukte hun te ontsnappen. Zaterdag arriveerden te Petersburg eeni- zen voor Maud en zou den koetsier stil laten houden op eenigen afstand van het huis; daarna zou hij stil binnentreden, met behulp van den sleutel dien hij bij zich droeg, en de ontbijtkamer betreden alsof hij niet weg was geweest. Reeds meende hij den kreet van vreugde te hoo ren waarmede- de jonge vrouw hem be groette; en die hem ruimschoots zou loo- nen voor het kleine offer dat hij zich om harentwille getroost had door niet even naar zijn familie door te sporen, nu hij zich toch in Nederland had bevonden. Te Queensborough had hij spoedig zijn valiesje laten nazien, en daarna plaats ge nomen in een reeds volgepropten waggon van den trein. Er bleef nog enkel plaats in over voor hem. In een hoek van het compartiment zat een oude heer te slapen, om de schade van 'den afgeloopen nacht in te halen. Tegenover hem leunde eene doodsbleek© dame achterover, en het viel niet moeilijk be- bespeuren dat zij het ge durende den overtocht hard te verantwoor den moest hebben gehad met de gevreesde ziekte, die zoovele slachtoffers maakte en toch slechts lachlust opwekte onder, de gelukkigen die er voor gespaard bleven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1