No. 132. Dinsdag 16 October 1906. Tweede Jaargang. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. MIDDENSTANDS-ORGANISATIE. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten I 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De eerste Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem is een beslist suc ces geweest, schrijft het „Kath. Sociaal Weekblad". Goed voorbereid, uitstekend geleid, en druk bezocht, kan hij genoemd worden ten volle geslaagd. Het treffend slotwoord van Haarlem's Kerkvoogd was het waardig slot, dat het langst en het diepst in de herinnering zal naleven. Daar zijn teekenen aanwezig, dat voor de toekomst deze éene dag van groote beteekenis zal zijn. Het meeslepend woord van Mr. llegout, zijn opwekking tot den Middenstand, om uit dommelige rust en sleur eindelijk toch op te staan, zijn striemende zweepslagen soms, als hij sommige suffe broeders eens tlink over den 'hekel haalde, dat moet velen hebben opgewekt, dat moet bijblij ven, vooral, omdat de Bisschop met zoo groote kracht en gezag zijn woorden onderstreepte, „Ik hoop inderdaad, zoo sprak Mon seigneur dat de Katholieken in mijn bisdom, die tot den Middenstand behooren, eens ernstig zullen nagaan, wat zij moeten doen voor het voortbestaan en den bloei van dien stand. „Ik herinner hier aan een conclusie, op den Katholiekendag te Alkmaar aangeno men betreffende de patronaten. Wat toen gewenscht werd, is gekomen, en er komt nog meer. „Ziet ik hoop, dal er thans ook vereenigingen voorden Midden- sta. nd zullen worden gesticht, en nog spoediger dan de patro naten gesticht zijn. Waar Monseigneur aldus noemde de or ganisatie van den R. K. Middenstand „een reeds lang door Hem gekoesterden har- tewensch", daar moet thans ieder recht geaard Katholiek in het Bisdom Haarlem het zich tot een eeretaak rekenen, eraan mee te werken, dat die hartewensch zoo spoedig doenlijk in vervulling ga. Voor ons staat een aldus plechtig uit gesproken wensch van een Bisschop gelijk met een bevel. En in dit geval is 't een bevel, waar aan het een vreugde en voldoening is te mogen gehoorzamen. Is het dan nog noodig, daar thans nog iets bij te voegen? 30). „Gij twijfeldet nog aan haar- schuld", sprak de commissaris bitter: „en thans ziet gij het zelf, de vogel is gevlogen". „Onmogelijk", stotterde zij, „niemand onzer (heeft iets gehoord". „Ga aanstonds de portierster ondervra gen", gebood wederom de commissaris aan zijn onderhoorige. Deze snelde heen en bijna gelijktijdig riep de vrouw des huizes uit: „Ik zeide u wel, dat zij niet weg kon zijn; zie slechts, hier* staan hare koffers nog. Zij zou toch niet alles hebben ach tergelaten". „Wie weet. Als het leven op het spel staat doet men afstand van heel wat za ken. fk zie hier twee Amerikaansche kof fers. Was dat alles wat zij bij zich had, toen zij hier kwam? „Alles; op een klein valiesje na". „Hoe zag dat valies er uit? Ik zie het hier nergens". Marie Roval onderzocht te vergeefs alle kasten en hoeken. Zij ook vond het niet terug. „Het was een gewoon bruin handkof fertje. Ik kan "mij niet herinneren, dat er iets bijzonders aan te zien was". „En haar toiletten? Kent gij ze voldoen- De Middenstanders in het Bisdom Haar lem zijn laksch geweest, het kan niet ont kend worden. Doch dat talmen, dat aarzelen, dat al te lang wegen en óverwegen, moet uit zijn thans. Nu wordt van ons gevraagd een kloeke daad. Wie al maar klaagt en kermt, maar niet aanvangt met zelf voor zich de handen eens flink uit de mouwen te steken, hij verdient geen steun van anderen. In Brabant en Limburg heeft zich in enkele jaren, dank zij Dr. No.uwens' on verdroten arbeid en het werk zijner flinke medestanders, een krachtige Katholieke Middens Landsbeweging on I wikkeld. Waarom zou dat in 't Bisdom Haarlem niet kunnen? Omdat de moeilijkheden er grooter, de omstandigheden eenigszins an ders zijn Maar moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden. De man van daadkracht en energie schuwt niets meer den het loien dakje. Tegenstand en tegenspoed stalen den wil en wekken den strijdlust. Vooruit dan, katholieke Middenstanders I Geen heraden nu meer, thans aanpakken. Een weinig opgewektheid, een beetje durf, een paar mannen van initiatief, en vooruit zal 't gaan met ongeloofd suc ces. Eu de Middenstandsvereenigingen zullen komen, „spo^iger dan de patrona ten gesticht zijn." De een wachte niet op den ander. Klaas denke niet, laat Piet maar beginnen. Als de een al maar blijft wachten op den ander, dan doet niemand ooit iets. Éénmaal de mannen bij elkaar, late men ze niet meer los, voor gesticht is een Plaatselijke Aldeeling van de R. K. Hanze in het Bisdom Haarlem! Men mijde éen fout. Winkeliers zijn een groot en krachtig on derdeel van den Middenstand, doch een onderdeel. Willen wij das een stevige Middenstands organisatie, men richte dan niel op zuivere winkeliers vereenigingen. Neen, Mr. llegout wees den te volgen weg uitnemend aan: Men vereenige eerst alle Middenstanderswinkeliers, klein- industrieelen, ambachtshazen, dus, om maar ©enigen te noemen: schoenmakers, brood- en banketbakkers, kleermaker?, wa genmakers, smeden, kruideniers, timmer lieden, metselaars, stucadoors, enz. enz. enz. al deze Middenstanders vereenige de, om ons op te geven in welk costuum zij gevlucht is?" „Ja, wanneer ik de kleeren zie die zij ach tergelaten heeft". Op dat oogenblik keerde de agent van politie terug. „Welnu?" vroeg zijn chef. „De portierster verklaart dat er van nacht slechts één jiersoon het huis heeft verlaten; het was omstreeks twee uur en zij heeft niet anders gemeend, of het was iemand die bij een der bewoners van het huis gesoupeerd had". „Twee uur", herhaalde de commissaris nadenkend. „Ziet gij wel, dat zij' het onmogelijk heeft kunnen zijn!" riep de actrice zegevierend uit: „Ik verliet haar egfst om half twee, en zij zou in een half uur tijds alles tot haar vlucht beraamd hebben Dat is niet denkbaar". „Dat is het ook niet; maar het bewijst juist, dat de moordaanslag met voorbe dachten rade gepleegd werd. Alles was voor-uit tot de vlucht gereed gemaakt". „Neen, neen, zeg dat niet, het zou te vreeselijk zijnl" „Wij zullen spoedig weteu of ik mij ver gis", en hij gelastte den smid de zorg vuldig afgesloten koffers open te breken. Alles was er in de grootste orde in ge rangschikt, evenals ln de laden der meu bels van het vertrek; men vond linnen goed, kleeren, maar geen enkel papier dat tot eenige ontdekking hoegenaamd kon leiden. Olga moest al wat van eenig belang men in één grooten Middenstandsbond. Daarin zal men dan vak-afdeelingen kunnen vormeneen winkeliersgilde, een schoenmakersgilde, een hakkersgilde, een kleermakersgilde, enz. enz. enz. En in die gilden zal dan de onderlinge samenwerking, als gezamenlijke aankoop, gezamenlijk gebruik van werkplaatsen of machines, enz. tot stand kunnen komen, terwijl de algenreene bond voor allerlei verzekering (ziekte, glas, enz) zorgen kan. Men informeere maar eens, hoe dat in Brabant is gegaan, en met welk reeds groot resultaat. Ziedaar de toekomst! Katholieke Middenstanders! Gij hebt thans de stam van den Herder gehoord, gij weet thans wat is Zijn harte wensch: dat gij u in katholieke vereenigingen vereenigt. Die wensch worde opgevolgd, zóó dat op den eerstvolgenden Katholiekendag in ,t Bisdom Haarlem de Bisschop getuigen kan van Zijn Hanze, gelijk van de Patronaten „W at toen gewenscht werdis ge- kom e n". Wij van onzen kant hebben aan dit uit nemend artikel niets meer toe te voegen .dan den harlgrondigen wensch, dat op elke plaats, waar zulks ook maar mogelijk is, opgericht worde een katholieke ver- eeniging van den Middenstand. Het Bestuur vau het Diocesaan Comité der K. S. A. van het Bisdom Haarlem, heeft besloten, met medeweten en goed vinden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, aan de Plaatselijke Co mi té's der IC. S. A. een circulaire te richten, waarin zij worden aangespoord hel initiatief te nemen tot het bijeenroepen eener vergade ring van R. IC. Middenstanders in hun gemeente. Op die vergadering zal dan ge tracht worden, een R. IC. Middenstands- vereeniging te constitueeren, en een voor- loopig Bestuur te benoemen, dat zich dan met het ontwerpen van Statuten en de verdere werkzaamheden zal belasten. Zoodra aldus eenige Plaalselijke Ver eenigingen zijn opgericht, zal tot het stich ten van een Diocesanen Bond kunnen wor den overgegaan. Mogen wij ten slotte nog vermelden het schrijven, door het Diocesaan Comité ge richt tot de Plaatselijke Afdeelingen. Dit schrijven behelst het volgende: „Onder hooge goedkeuring en aanmoedi- voor haar Was, in het handkoffertje hebben medegenomen. „Wij hebben met een bijzonder sluw wezen te doen", hervatte de commissaris „Zij is -Ons ongeveer tien uur voor geweest en heeft geen spoor hoegenaamd achter gelaten. Maar ziehier haar japonnen; wees zoo goed, Inevrouw, ,ons het toilet te be schrijven dat aan het appèl ontbreekt; op die wijze zullen wij haar signalement naar alle grensstations kunnen seinen; wat haar uiterlijk betreft, het is zoo bij zonder, dat 'zij daardoor alleen reeds op gemerkt moet worden". De tooneelspeelster 'voldeed aan zijn ver zoek, wat 'haar trouwens niet moeilijk viel, want terstond had zij gezien, in welke kleeding Olga 'zich moest hebben gesto ken, doch zij wendde tevens nog eene laatste poging aan om haar te redden „Dit alles is zeker zeer zonderling", sprak zij, „maar ook al mocht zijl gevlucht zijn, dan houd ik mij' overtuigd dat zij alleen gehoor gaf aan eene opwelling van onweerstaanbaren angst over het gebeur de. Welk voordeel kan zij hebben hij De- miroff's dood? Kortgeleden was hij een vreemde voor haar; in den laatsten tijd zeiden allerlei onmiskenbare' teekenen mij dat zij hem lief had. Zij ontmoette hem hier telkens en behoefde dus waarlijk niet naar eene gelegenheid te zoeken om hem te Üooden". „Het is aan de justitie om dit alles op te helderen. Intusschen dank ik u voor al de 'verstrekte (inlichtingen en vraag ik ging van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid den Bisschop van Haarlem, heb ik namens het Bestuur van het Dioc. Co mité, de eer UEd. beleefd, doch dringend uit te noodigen zoo mogelijk en noo dig het initiatief te nemen, tot het oprichten van Middenslandsvereenigingen. Waar de totstandkoming ervan een reeds lang gekoesterde wensch is van onzen beminden Kerkvorst, welke Hij, ten aan- hoore van allen, op den üelftschen Ka tholiekendag met merkbaar verlangen her haalde, daar twijfelt meergenoemd Bestuur er niet aan, of UEd. zal, in overleg met de plaatselijke Geestelijkheid en Uw Comité, wel alle geoorloofde middelen willen aan wenden, dien wensch te verwezenlijken, en de oprichting van bovenbedoelde ver eenigingen met bekwamen spoed ter hand nemen. Dioc. Secret. FRANKRIJK. Een merkwaardig plan, merkwaardig in verband, met den huidigen binnenland- schen toestand, is opgesteld door den al- meonen gouverneur van Indo-China, den pas te Marseille aangekomen heer Bau. Hij verklaarde, in heL vaderland gekomen te zijn, om een groot plan tot ontwikkeling der Fransch-Chineesche kolonie aan den minister voor te leggen. Hij wil een lee ning sluiten van 100 millioen fr., om met dat geld den toestand in dit belangrijk gebied te verbeteren en o. m. kazernes, scholen en kerken te bouwen. In de kolonie is geen ontwikkeling mogelijk zon der godsdienst, in 't moederland even min. Een uitdaging. Graaf Xavier de Cathelineau heeft den volgenden open brief aan Clémenoeau gezonden: „Gij hebt in de Vendée de nagedachtenis onzer vaderen belasterd, welke gestorven zijn o|p het veld van eer, martelaars van hun verknochtheid .aan God en aan den Koning. Wacht u voor de rechtvaardigheid van dien God. En aangezien gij beweend, dat er geen Chounans meer zijn, geef ik u „rendez-vous" in een klein hoekje der Ven dée, te Pin en Meauge. Neem vijfhonderd man van uw partij en kom aan hun hoofd eens pogen onze kerk te sluiten. „Van mijn kant zal ik u afwachten aan 't hoofd van vijfhonderd Vendéeërs. Wij zullen dan eens zien of er nog Chouans zijn in de Vendée en of zij1 hun geloof weten te verdedigen". Het laatste bedrijf. Vrijdag schijnt zich, volgens een mededieeling aan de „Croix" nog een laatste slotbedrijf te heb ben afgespeeld van het treurspel der toe passing van de beruchte wet op de congre- u verschooning, u zoolang 'opgehouden fe hebben". Alleen gebleven zijnde, trad Marie Ro val op Vlen spiegel toe. Zij zag thans hoe bleek en ontdaan haar gelaatstrekken wa ren en 'zuchtend liet zij zich op een lagen stoel neervallen. „Ja, het 'was alles overdacht", mompel de zij: „Ik zal haar tot het laatst toe ver dedigen, maar 'ik zie het thans duidelijk in, de 'zware geldelijke offers die zij1 zich getroostte, haar geheel© verbluf in dit huis, hare zoogenaamde 'roeping tot het too- neel, het had alles slechts één doel: den moord van gisteren avond. Maar waarom? Waartoe? Wie mag zij dan wel wezen, zij ilie Sergius niet kende., die hijzelt nooit te voren aanschouwd had Welk een dool hof Laat ons intusschen een terugblik wer pen op hetgeen er in Olga's kamer voor gevallen was, nadat hare vriendin afscheid van haar had, genomen. „Eindelijk", had zij' gefluisterd: „ein delijk alleen! Ik heb geen oogenblik te verhezen". En zich haastig van haai' wit gewaad ontdoende, trok zij een© donkere, laken- sche japon aan; verwisselde van schoei sel, en na haar lokken zoo dicht en glad mogelijk bijteen te hebben gebonden, haalde zij uit een harer koffers eene sierlijk ver vaardigde, donkerkleurige pruik le voor schijn die haar letterlijk onherkenbaar maakte. Toen zij met haar toilet gereed was, gaties. Het speelde in de gemeente Sorzeau (dep. Morbihan), waar in het college, vroe ger door de paters bestuurd die sedert ver dreven zijn, nog altijd de pater-overste Batluel was achtergebleven. Men had het noodig geoordeeld „eenige" maatregelen be nemen. Om 5 uur reeds waren 500 soldaten, gendarmen en artilleristen in het rustige stedeke Sorceau aangek omen om hulp te verleenen aan den deurwaarder Brieu, die in naam van den liquidateur Duez het op zich had genomen om dien éénen pater uit het schoolgebouw te bannen. Om 6 uur schelde de deurwaarder aan de poort en vroeg om toegelaten te worden. Geen antwoord. Ondertusschen begon de klok te luiden en liepen de boeren ,uit den omtrek op het gebim-bam te zamen. De soldaten bezetten echter die straten en wegen, die naar het gebouw leidden, pf en. dreven de menigte uiteen. Drie uren achtereen bleef de. klok luiden. Eindelijk werden om 9 uur, na. de wet telijk© sommaties, de poorten met geweld opengebroken. Daarop moest men dezelfde gewelddadige handeling nog op meerdere andere plaatsen herhalen, vóór men kon doordringen in de kapel, waar de oude pater zijn vervolgers afwachtte. Op onbe- schaamden toon en met verre van vrien delijke woorden sommeerde nu de deur waarder den staatsgevaarlijken grijsaard om heen te gaan. De pater weigerde, waarop hij door de politie met geweld werd buitengezet. Het gaat der Fransche Regeering met de vorming van schismatieke „vereenigin gen voor den eeredienst" niet naar wensch. Het blijft maar steeds bijl een acht- of negental onbeteebenende platte- lands-gemeentetjes en naar het „Journal des Debats" terecht opmerkt, valt ook aan de oprichting van deze „associations" geen groote beteekenis te hechten. Zelfs al komen er nog eenige bij, dan toch blijft de slotsom, „dat de Fransche Katholieken zich gehoorzaam hebben ge toond aan het bevel uit Rome", zegt het blad. De uitzonderingen op die kleine plaatsjes zeggen daartegen niets. Kunnen zelfs niet menscben, die zich om den katholieken godsdienst of den Paus nooit in 't minst bekommerd hebben, een ver- eeniging voor den katholieken eeredienst oprichten? Eerst wanneer een aantal Katholieken, die tot dusverre trouw onder worpen waren geweest aan den Paus, en liefst bisschoppen, zouden toetreden tot vereenigingen voor den eeredienst, eerst dan zou er in Frankrijk gevaar ontstaan voor de éénheid onder de Katholieken. De prefect van het departement Seine- Inferieur© Treeft, behalve de burgemees ters van Le Houlm'e en Le Héron, nog negen burgemeesters afgezet, omdat zij de kruisbeelden, door de ouderwijzere uit de schoólverlrekken verwijderd, daar weer hadden laten plaatsen. liet zij nog eene laatsten blik over koffers en kasten glijden en scheen voldaan. „Ik heb alles bij mij, alles", mompelde zij„wat ik achterlaat, zal mij niet ver raden". Zij nam thans den sleutel uit het weder opengedraaide slot, stak aan den binnen kant der deur een stukje papier voor de opening; doopte den sleutel in walt haar- olie, en na zich eerst overtuigd te hebben dat alles stil was in huis, nam zij haar koffertje op, blies het licht uit en verwij derde zich. Zij bezat een sleutel van het appartement, zoodat zij ook die deur on bemerkt kon sluiten. Wat de concierge betreft, zij vreesde niet voor haar. De arme moegewerkte ziel was slechts al te blij des nachts door te mogen slapen, en zoo zij uit plichtgevoel zoowel als uit persoonlijken angst acht gaf op degenen die zoo laat nog binnen mochten komen, zij die het huis wilde verlaten, achtte zij onschadelijk. Van daar ook dat zij zich vergenoegd had het koord der voordeur onmiddellijk weer dicht te trekken. Een maal op straat zijnde, trad Olga die haar valies o.nder den langen pelsmantel hield verborgen, op het eerste het beste leege huurrijtuig to,e dat zij op haar weg ont moette en liet zich naar het Noorder- Station brengen. "(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1