No. 119. Dinsdag 9 October 1906. Tweede Jaargang FEUILLETON, SLAVENKETENEN. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAÜNBU-. WOENSDAG- en VRIIDACAVOND. I KATHOLIEKEN, - - - koopt niet in winkels, g waarzedekw etsende artikelen worden uitge- stald en voorhanden zijn. De Katholiekendag te Delft. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Kê (Slot.) Over het onderwerp„Coöperatie van den Middenstand" sprak nu mr. Regout. ongeveer als volgt: „Zonder goed georganiseerden midden stand is een© gezonde sociale beweging onmogelijk.'' Deze stelling werkte spreker uit. Door de machtige en krachtige orga nisatie van den werkenden stand zijn wet ten ontstaan, die den arbeider ten goede komen. De arbeiders blijven werken en trachten steeds meer te verkrijgen. Die samenwerking, die organisatie ont breekt nog geheet bij den middenstand; dit terrein ligt nog volmaakt braak. De bodem voor ontginning ligt klaar. Hulde derhalve aan de mannen, die als pioniers zijn opgetreden voor den middenstand. Al lereerst hulde aan mr. Aalberse en dr. Nouwens. Op praktisch gebied heeft zieh zeer verdienstelijk gemaakt Marinus van Houten. Hun arbeid is niet vergeefs ge weest. De Katholiekendag in Limburg, dien in Breda, het algemeen© middenstands congres daar overal werd gesproken over den middenstand en wel over coöpe ratie van den middenstand." Er moet eerst komen eene midden- standsvereenigiïig. Die kan onderling ver- iieeld zijn volgens vakken, beroepen enz. Vereenigd moeten ze weer zijn in een diocesanenbond, waarvan alle middenstan ders lid moeten zijn. Velen begrijpen dit vraagstuk niet en de middenstanders zelf misschien wel het minst. De 'tijd van praten is voorbijniet zeggen meer, maar doen! De middenstan ders moeten niet afgeven op coöperaties van den werkman, op warenhuizen, op zoovele andere inrichtingen, die den mid denstand drukken, zij moeten de handen ineenslaan. Spreker gaf eenigo welsprekende staal tjes van de treurige wijze, waaróp patroons hunne geringe ontwikkeling 'toonen. Velen, de meesten baast, doorloopen alleen de lagere school en dikwijls nog niet geheel. Er moet gezorgd worden voor vakonder wijs. Bevorderd moet worden warenken- 28). Zij trachtte zich te verstrooien met het lezen van een pas verschenen roman; zond hare moeder naar bed, die te ver geefs smeekte met haar op te mogen blij ven, ten einde al de bijzonderheden der opvoering te vernemen, en eindigde met wat muziek te maken. Doch niets wilde dien avond vlotten. Zelfs haar hondje, anders het gehoorzaam ste dier ter wereld, begon onrustig te wor den en liet nu en dan een akelig, klagend geluid hooren; iets wat nooit te voren was geschied. Eindelijk en ten laatste hield er een rijtuig voor de (leur der woning stil, en eenige oogenhlikken later trad Olga binnen. Zij zag echter zooi doodsbleek, hare trek ken waren zoo verwrongen, dat de actrice medelijdend op haar toesnelde en uitriep „Arme, lieve ziel! ik zie het al, de taaie gmg uwe krachten te bóven. 01 ontken het maar niet; ik begrijp het zoo goed; de be dwelming van het voetlicht; de ontzenu wende invloed van al die op u gevestig de oogen; men moet aan dat alles ge wend zijn". „Neen, neen, dat is het niet", sprak Olga met moeite„Ik heb mij integen- nis en de noodzakelijkheid aangetoond van goed boekhouden; zorgen dat het lcoopen op crediet een einde neme. „Contante be- laling zij de leuze. Schulden belemmeren den winkelier in zijne bewegingen op fi- nantiëel gebied. De leverancier vordert be taling; deze heeft plaats, maar nu "komt de kooper in het klein bij den winkelier en betaalt niet. Dit is een misbruik, dat met alle macht moet worden uitgeroeid. Als men de lijst van faillieten eens na gaat, dan zal men zien, dat de meesten failliet gaan, omdat zij hun geld niet bin nen kunnen krijgen, dat zij te vorderen hebben. Men voert tegen contant-koopen aan: Als contant betaald moet worden, wordt minder gekocht. Dit argument snijdt abso luut geen hout. Alleen zij die failliet gaan en nooit belalen, kunnen meer koopen dan ze betalen. Het sterkste middel om verbetering te brengen voor den middenstand is coöpe ratie. Op allerlei wijze kunnen de midden standers samenwerken, bijv. coöperatief inlichtingen verkrijgenelectriciteits-be- weegkrachl gezamenlijk aanschaffen, enz. De 'twee belangrijkste zijn evenwel: cre- diet-ins tellingen en vereenigingen voor ge- meenschappelijken inkoop. l)e Boerenleenbanken en Raffaise-ban- ken verleenen op goedkoopen en deug'de- lijken grondslag reusachtige credieten, veel beter dan bankinstellingen. Daarnaar moe ten de middenstanders ook streven en ge lukken moet het, omdat de verschillende leden van eikaars draagkracht op de hoog te zijn, zoodat evenals nu, reeds in Puitschland degelijke crediet-instellingen kunnen in het leven worden geroepen. Een moeilijk punt isgemeenschappe lijke inkoop. Moeilijk is hef, maar onuit voerbaar is het niet, wat de praktijk ook al bewijst. Gestreden moet worden tegen de ver- bruiks-coöperaties van de arbeiders, de wa renhuizen, de filialen en naamiooze ven nootschappen. De verbruiks-coöperaties van de arbei ders hebben alle evenwel het volle recht van bestaan. Kwaad in zich zijn ze niet en niet zóó schadelijk voor hef algemeen, dat het algemeen belang eischt, dat ze onderdrukt worden. De arbeiders mogen niet alleen samen gaan als verbruiks-coöperatoirs, maar ze zijn het zelfs aan hun gezin verplicht te koopen daar, waar hij het best terecht kan. Dan is het ook mogelijk, 'dat de werkman contant betalen kan. (Applaus.) En de warenhuizen nu? Een rechts grond om deze te weren bestaat niet. Ze hebben zelfs recht en reden van bestaan, omdat ze goedkooper leveren kunnenvoor den gewonen man zijn ze eene weldaad. Waar moet nu de middenstand heen? Hij moet de handen uit de mouwen steken. De coöperators in den middenstand heb ben dit voor op bovengenoemde instellin gen, omdat de patroon zelf de zaken geheel deel slechts al te goed van mijne rol ge kweten". „Al te goed, dat is niet mogelijk". „Vraag het aan den directeur' of ik waar heid spreek". En hare stem klonk zoo somber, dat liare gastvrouw verschrikt mompelde; „Maar wat is er dan geschied". „Ik heb mij in hel laatste bedrijf laten meeslepen door mijn spel, en Sergius D.er minoff doodelijk verwond". Marie Roval slaakte een luiden kreet. Zij kon nog niet aannemen dat Olga waar heid sprak. Maar wat beduiden dan die groote bloedvlekken op het witte kleed, waaraan anders hare verwarring toe te schrijven. „Zijt gij' wol zeker dat het zoo ernstig is?" vroeg zij, nog hopende dat de jonge vrouw zich de zaak erger voorstelde dan zij was. „Er werden toch zeker aanstonds geneesheeren bij gehaald?" „Ja, de schouwburgdokler en nog drie anderen die in de zaal aanwezig waren. Ik wachtte hunne uitspraak af. Geen van vieren liet eenige hoop over. Hij moet op dit oogonblik reeds niet meer tot de levenden belmoren". „Welk een'ramp,- lieve Hemel! welk een ramp!" jammerde de tooneelspeelster. „En dat een jongmensch met zooveel vooruit zichten. Had ik u toch maar niet in mijne plaats laten optreden. Koning zal het mij nooit vergeven!" „Niemand heeft dit kunnen voorzien, en ik ben bereid u ruimschoots de schade leiden kan en het niet behoeft over te laten aan ondergeschikten, wat zeker niet de gewenschte toestand is. Verder geza menlijk inkoopen en dan kunnen de mid denstanders gemakkelijk concurreren met allen die hen nu drukken. Zij kan dan best tegen de grootste warenhuizen op. De middenstanders moeten zich organi- seeren en wel in Roomsch-Katholieke ver eenigingen en verbruiks-coöperatie zal wel dra overbodig blijken, als de zaak maar flink aangepakt wordt. Natuurlijk zullen er eenigen dan nadeel ondereindenmaar economie en liefdadigheid moeten niet ver mengd worden. Bij het ontstaan van nieuwe toestanden zijn er steeds geweest, die daardoor leden, maar dat is geene reden om d© gezonde ontwikkeling tegen te werkien, want tegenhouden, kan men ze op den duur toch niet. Bij elke vereeniging zij een geestelijk adviseur, die, mochten er leden zijn, die het rechle spoor zouden willen verlaten, hij hen op hunne plichten kunne wijzen. Ook de middenstanders moeten het hunne er toe bijdragen om het woord van Paus Pius X in vervulling te doen gaan„Omnia instaurare 'in Christo!" Een storm van bijvalsbetuigingen brak los, toen de inleider zijn schitterend plei dooi had ten einde gebracht. De voorzitter gaf nu liet woord aan den heer F. van <ler Steen uit 's Gravenhage, die zijne amendementen met veel warmte verdedigde. Hij kwam ook tot de conclusie Hoe dan ook, de middenstand moet ge holpen worden. Hem volgde de heer N. Dobben. Deze meende dat het groote kapitaal drukkend op den middenstander, deze ageert tegen den arbeider en niet zijn kracht aanwendt tegen hen, van wie in werkelijkheid de druk komt. Spr. is vóór coöperatie, iets wat zijn voorganger niet durfde uitspre ken. Een drietal debaters gaven zich op de laatste zag heil in eene coöperatie die bestaat èn uit de middenstanders èn uit werklieden. De inleider diende van repliek. De conclusie van mr. Regout werd aan genomen mei eene kleine wijziging. Zij luidt: De Vergadering, overwegende, dat de handels- en nijver heidsondernemingen van den midden stand eene sterke mededinging ondervin den en zullen ondervinden van de coöpe ratieve verbruiks- en voortbrengingsonder- nemingen, van de groote ondernemingen in den detailhandel (de warenhuizen) en van de winkelondernemingen, met vele filialen werkende; overwegende, dat het derhalve nood zakelijk is, dat de handels- en nijverheids- ondernemingen van den middenstand door eigen krachtsontwikkeling en onderlinge samenwerking sterk staan tegenover die mededinging overwegende, dat één der middelen 0111 hiertoe 1» geraken is het oprichten van te vergoeden die het u zou kunnen be rokkenen". Neen, daar moogt gij zelfs niet aan den ken. Voor u is het gebeurde nog heel wat harder dan voor mij, Het heeft u zelve voor altijd van uwe voorliefde tot het too- neel genezen". „O 1 voor altijdIk zal nooit een schouw burgzaal kunnen weerzien", fluisterde Ol ga die van het hoofd tot de voeten beefde. De goedhartige actrice bespeurde dit en dwong haar vriendelijk plaats te nemen, terwijl zij een verwarmden drank voor haar gereed ging maken. Toen zij weder keerde, zeide zij „Ledig dit in één teug, het zal u weder tot uzelve brengen. Hoe zijn de anderen jegens u geweest?" „Ik heb mij daarover niet te beklagen. Integendeel, een ieder trachtte mij nog moed in te spreken; mij te doen inzien dat zoolang er leven was er ook nog hoop overbleef. Alleen heeft de heer Koning el voorbereid dat de zaak waar schijnlijk door het gerecht zou worden onderzocht", „Dat is eene dwaasheid I" riep Marie Roval uit: „Gij hadt Sergius Demiroff vroe ger nooit gezien. Het is hier aan huis pas dat gij elkander hebt leeren kennen; en uwe houding tegenover elkander was verre van vijandig. Ik heb zelfs meer dan eens gedacht dat dit alles tussclien u beide op oen huwelijk zou uitloopen. Als de ju stitie zich met de zaak wil bemoeien, dan zal zij niet lang werk hebben in. te zien coöperatieve vereenigingen van den mid denstand, waarbij vooral in aanmerking komen credie tins tellingen en vereenigin gen voor gemeenschappelijken inkoop; overwegende, dat het verleenen van me dewerking lol die oprichting zelfs op den weg ligt van hen, die op principiëele gron den bedoelde mededingers hebben hestre-i den en bestrijden, daar ook zij rekening moeten houden met het feit, dat deze be staan en groeien ondanks den tegen hen gevoerde» strijd. spreekt den wensch uit, dal waar nog geen R. K. vereenigingen van den mid denstand beslaan, deze worden opgericht en deze na behoorlijk onderzoek coöpera tieve vereenigingen van hare leden oprich ten, waar zulks mogelijk blijkt, in die eerste plaats credietinstellingen en vereenigingen voor gemeenschappelijken inkoop. Mr. Regout had den dank uit den mond van den voorzitter, uit naam van allen, in ontvangst te nemen. Voorlezing werd nu gedaan van het pas ontvangen telegram uit. Rome, luidende: De H. Vader zegent de Katholieken van het diocees Haarlem, vereenigd in vergade ring met hunnen bisschop en dankt hen voor hunne hulde en kinderlijke toewij ding. üc Secr., MERRY DEL VAL. Ten slotte nam Mgr. Callier het woord, en sprak ongeveer als volgt: „Aan het einde van dezen pleclitigen feestdag is het mij eene ware behoefte, mijne vreugde- en groote voldoening uit te spreken over het volkomen succes van dezen eersten Katholiekendag in mijn bis dom. De eerste conclusie, hier onder alge meen applaus door de- talrijke vergade ring aangenomen, waarin wordt uitgespro ken de wienschelijkheid om het Katholieke volk in al zijn lagen meer en heter te ont wikkelen, is mij als uil het hart gesneden. Ja, de ontwikkeling onder, de onzen moet algemeeuer en grooter worden, dan ze tot nu toe geweest is. Laten wij- de oude leuze opnieuw doen weerklinkenLaten we strijden voor het erfdeel onzer vaderen i Ook de tweede conclusie is met de meeste instemming door mij begroet. Reeds lang heb ik den wensch gekoesterd, die nu begint; in vervulling te gaan, n.l. dat ook de middenstanders zich aaneen sluiten, elkander steunen om in staat te zijn met goed gevolg den zwaren strijd om 't bestaan te kunnen voeren. Hoezeer mij ook de patronaten ter harte gaan, hoop ik toch, dat de middenstandsvereenigingen nog spoediger zulten bloeien dan de pa tronaten. (Applaus.) Van deze gelegenheid, waarbij ik om mij vergaderd zie, geloovigen uit mijn gan- sche bisdom, maak ik gebruik om u mede- deeling ,te doen van het schrijven, dat door het Nederlandsch Episcopaat dezer dagen gericht werd aan de Fransche Bis schoppen, waarbij uiting gegeven werd aan dat zij zich vergist. Een ongeluk kan ieder een overkomen". Iin op de hartelijkste wijze bleef de goede, luchthartige ziel haar gast gerust stellen, totdat zij haar eindelijk wist over te halen wat uit te gaan rusten, en haar zelf naar hare kamer Kracht. „Gij hebt voor alle dingen behoefte aan slaap", zeide zij: „het is nu i'eeds bij' half twee. Blijf stil liggen totdat ik u kom roepen, hoe langer gij ïiwe zenuwen tot kalmte laat, komen hoe beter. Ik zelf sta nooit vroeg op, zooals gij weet, dus hebt gij daaromtrent niet de minste gewetens bezwaren te koesteren". Olga dankte haar ten zeerste voor hare goedheid en nadat zij haar goeden nacht had gewenscht, sloot zij zich in haar ka mer op. Het had reeds elf uur in den morgen geslagen toen er aan de deur der actrice gescheld werd en twee heeren in burger- kleeding haar verzochten te spreken. „Mevrouw is nog niet op", antwoordde de dienstbode. „Dat is niets", verzekerde een der be zoekers: „wij kunnen wachten. Maar over handig haar dit kaartje". Nieuwsgierig las het meisje den naam en toen zij daaronder had zien staan: „commissaris van politie" ontstelde zij ge weldig, en liet de hoeren in het salon binnen, zeggende dat zij aanstonds hare meesteres zou verwittigen. Zij snelde dan ook naar hare slaapkamer en nauwelijks had Marie Roval vernomen de gevoelens van hoogachting en sympa thie, die wij voor onze Fransche Broe ders koesteren en waarbij wij hun beloof den met hen te zullen bidden tot God om sterkte en kracht in deze donkere tijden. Bidt ook gij allen, bidt veel voor de vervolgde Kerk in Frankrijk, opdat hare vijanden vernederd worden en zij weer moge stralen in haar ouden luistert (Ap plaus.) Bidt dus veel, maar spiegelt u ook aan Frankrijk, waar dooi' de schuld van de Ka tholieken zelf, een heill-ooze toestand is in 't leven geroepen, die door de waak zaamheid en de eendracht der Katholieken haar had kunnen voorkomen worden! (da verend e-n langdurig applaus.) De voorzitter dankte Z. D. IL voor de gesproken woorden van bemoediging en troost en verzekerde hem van de innige toegenegenheid en liefde zijner diocesanen. Nog werd een hartelijk afscheid door mr. Thijssen gericht tot de- aanwezigen, waar onder tienlallen van geestelijken, oud en jong, van heinde en ver, die zich zoo aanstonds allen zouden verspreiden, naar links en naar rechts, om in de verschil lende ook de meest afgelegen stre ken van ons bisdom en daarbuiten te gaan overbrengen, wat ze op dezen dag gehoord en gevoeld hebben. Met den hartgrondigen wensch, dat deze eerste Katholiekendag veel vuehten moge opbrengen en gevolgd worden door meer dere andere met een steeds stijgend succes, riep de voorzitter allen nogmaals een har telijk „Vaarwel" toe. Na den bisschoppclijkien zegen ontvan gen te hebben, stroomden de scharen naar buiten. De eerste Katholiekendag in ons diocees behoort weer tot het verleden, maar dui zenden zulten zich ongetwijfeld nog jaren lang dezen beerlijken, onvergelelijken dag herinneren. De heliogravure van het Aanschijn van 0. H. Jezus Christus. Dr. Nuyens schrijft in de „Maasbode" Voor twee jaren schafte ik mij een werk je, getiteld: „Le Vrai Portrait de Notre Seigneur Jésus Christ" aan. Ik vond daar in een beeltenis va,n het hoofd van onzen goddelijken Verlosser en van Zij'n geheele lichaam, van voren en van achter gezien. Deze pholographieën waren genomen van heL lijkkleed, waarin de heilige' vrou wen den Godmensch na, Zijn dood op Golgotha, wikkelden. Een wonderbaarlijk God heeft in die „Sindone van Turijn" het eigendom van de vorsten van Savoye, thans koning van Italië, Zijne heiige beeltenis voor ons wil len afdrukken en de eeuwen doen trot- seei'en. De vooruitgang in, alle wetenschappen kon in onze ontchristende eeuw de beel tenis geven van Hem, Wiens aanschijn waartoe zij geroepen wercl of zij' haastte zich op te staan, met de woorden: „Zeg aan die heeren dat ik zoo spoedig mogelijk zaj komen. Maar, luister wel, geen woord over dit bezoek aan mijne moeder of aan mevrouw Lilienstem. Laat beiden rustig voortslapen." Een goudstukje dat deze aanbeveling bezegelde, zeide haar, 'dat zij er op kon rekenen dat haar bevel opgevolgd zou worden. ï)e tooneelspeelster was slim genoeg om te bedenken dat zij, of liever gezegd haar vriendin, er alles hij te winnen had, dat zij hare vreemdsoortige bezoekers zoo goed mogelijk stemde en zTj maakte den meest mogelijken spoed met haai' morgeritoilet, zoodat zij nog binnen het kwartier op hen toetrad, met den lieflijksten glimlach dien zij op het tooneel had aangenomen. „Vergeef mij "dat ik u wachten liet, hee ren", zeide zij„mijhe arme logé en ik hebben tot laat in den nacht voortge- praat". „Waarschijnlijk over de droevige gebeur tenis die ons hierheen voert", sprak de commissaris. „Wij hebben natuurlijk niet de minste opdracht tegenover u persoon lijk; maar wel hebben wij; u het aller eerst aJieen willen hooren. Gij zult ons het best enkele ons nog duistere punten kunnen ophelderen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1