11?. Donderdag 4 October 1906. Tweede Jaargang. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn VRIIDAGAVBND. ZIEKTEVERZEKERING. SLAVENKETENEN. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.3772. voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reelameberiokten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Een der pas ingediende sociale wets ontwerpen is da.t der ziekteverzekering. 'Dit wetsontwerp tot verplichting Van vaste werklieden, om zich en hunne ge zinnen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte en bevalling, strekt den verzekeringsplicht uit tot alle vaste werklieden, ouder dan 16 jaar, met. uit zondeling van bepaaldelijk in het ontwerp genoemde categoriën. Z,oo trekt het de aandacht, dat in het ontwerp in tegenstelling met het des betreffend van. Kuyper de dienstboden niet van de verzekering zijn uitgesloten. In de Memorie wordt dit als volgt toe gelicht: „Met vrijgesteld zijn de vrouwelijke dienstboden, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten. Aan deze werd bij het ontwerp van den vorigen minister van Binnenlandsche Zaken de verzeker ringsplicht niet opgelegd, op grond dat haar opneming in de verzekering, hoe wel op zich zelve gewenscht, te zeer in het huisgezin zou ingrijpen. Deze overweging zou echter naar de meening vain Men ondergeteekende een uitzon dering voor de bedoelde personen slechts dan vermogen te rechtvaardi gen wanneer op voortzetting van haar dienstbetrekking in geval van ziekte in den regel kon worden gerekend. Het is er echter veraf dat dit regel zou zijn. In zeer vele gevallen is de verhouding van de vrouwelijke dienstbode tot het gezin, waarin zij werkzaam is, veeleer vajn dien aard, dat haar bij een ziekte van eenigszins ernstigen aard de dienst zal worden opgezegd met inachtneming van den opzeggingstermijn,' na afloop van dien termijn zal zij', indien zij niet in een ziekenfonds is opgenomen, in haar- geneeskundige behandeling en haar onderhoud gedurende een langdurige ziekte meestal bezwaarlijk kunnen voor zien. Valt dit moeilijk te betwisten, dan schijnt ook de vrees, om te zeer in, het huisgezin in te grijpen, niet te mo gen weerhouden, van de op zich zelve gewenschte opneming van de bedoelde personen in de verplichte ziekteverze kering, en dit te minder, nu zij tot dusverre niet in de Ongevallenverzeke ring zijn opgenomen". Te dezen opzichte is „de Standaard" van oordeel, dat er zeker huisgezinnen beslaan, waarin men zich zoo spoedig mo gelijk van een kranke dienstbode tracht af te maken, nraar het blad beschouwt deze gevallen als uitzondering, en acht het daar om niet wensehelij'k, om door opneming van de dienstboden in de ziekteverzekering I 27). Eindelijk scheen hun wensch vervuld te zullen worden. Het gordijn werd Jang- zaam opgehaald en de régisseur trad naar voren, wat niemand verwonderde, want hij was het die den paarn van den acteur moest noemen, aleer deze zich vertoon de. Alleen maar, waarom zag de man er ontdaan uit, en zocht hij .blijkbaar naar woorden, terwijl men achter de .schermen zulk een opigewone drukte hoorde fieer- schen1 „Heeren en Dames", sprak hij met on vaste stem: „de schrijver van Ermingarde is de heer Sergius Deminoff. „Bravo: Bravo!" riep men van alle zij den: „Laat hem komen. Wij willen hem zienl" De regisseur wachtte totdat er .eenige: stilte volgde en 'hernam toen: „Heeren, de schrijver van Ermingarde betreurt het ten zeerste niet voor het pu bliek te kunnen verschijnen, om u allen le mogen danken voor de geestdrift waar mede men zijn werk heeft .ontvangeneeme plotselinge ongesteldheid echter verhin dert echter hem aan uw verlangen ge hoor te geven". En met een buiging verwijderde hij zich, wéwl ®0r(^n we(^er omlaag gelaten een streep te halen door „een zoo koste- lijken trek yajni 'het familieleven". Ook wij meenen, dat de welbegrepen. Christelijke naastenliefde moet meebren gen, dat een zieke dienstbode niet als een afgedankt meubel aan de deur moet worden gezet; maar wij hebben voorbeel den te over gezien, dat men het, te dezen opzichte, niet zoo nauw met de naasten liefde n,ain, en; dat de zieke dienstbode als een lastpost uit het huis werd ver wijdend, en hulpbehoevend achterbleef. Daarom kan het o. i. geen kwaad, dat ook de dienstboden in dit ontwerp zijn opgenomen. Van de ziekteverzekering zijn, volgens het ontwerp, nog uitgesloten zij, die een hooger inkomen hebben dan f 1200 of in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, militairen, ambtenaren, zeelieden. To>l het „gezin" worden ook gerekend, inwonende ouders, schoonouders en groot ouders, zoo zij ouder zijn dan 65 jaar. De verzekering geschiedt: óf bij een bij zondere ziekenkas, óf bij een z.g. „districts- kas" (deze is van den staat), óf bij een „ondememings-ziekenkas", wanneer men namelijk vast werkman is bij: een onder neming, die een zoodanige kas heeft. Het ontwerp berust in hoofdzaak op de zelfde beginselen als bet indertijd door minister Kuyper saamgestelde en voorge dragen wetsvoorstel. Een verzekering overeenkomstig deze geeft aanspraak op een schadeloosstelling, bestaande: A. In geval van ziekte, in het verschaf fen van loi. genees- en heelkundige, zoomede kunstmiddelen, welke noodig zijn voor het herstel, voor 'hét behoud daarvan of voor de bevordering van de geschiktheid tot werken voor zoover'üeze door de ziek te is verminderd, mits die kunstmiddelen voorkomen op de door den Minister v,ast te stellen lijst van deze middelen. B. In geval van bevalling, in het ver schaffen van: lo. verloskundige hulp 2o. verband- en desinfecliemiddelen, zoomede kunstmiddelen, welke noodig zijn voor het herstel, voor bet behoud daar van of voor de bevordering van de ge schiktheid tot werken voorzoover deze door de bevalling is verminderd, mits die kunstmiddelen voorkomen op de door den minister vast te stellen lijst van deze mid delen. „Arme kerel I" lachte een der couran tiers: „Hij heeft zeker eene flauwte gekre gen van overmaat ,van geluk. Men kan het zich haast voorstellen, als men bedenkt dat dit zijn eerste proefneming op het gebied der letteren was". „Olga Liliënstern", riep thans het pu bliek, dat toch iemand zijne hulde wil de toebrengen: „Olga Liliënstern". Wederom ging het gordijn omhoog pn. ditmaal was het ,de directeur .zelf die voor trad. „Dames en Heeren", zeide hij, ,blïj!k- baar ten prooi pan eene .diepe ontroering „De verdienstelijke kunstenares, ,die de ti telrol van Ermingarde zoo heerlijk .ver tolkte, laat zich bij u verontschuldigen, ook al is zij diep getroffen door uwe hulde „Neen, neen, wij willen van geen veront schuldiging hooren; laat haar komen! Laat haar komen!" „Onmogelijk. Er heeft hier een .treurig ongeval plaats gegrepen. In het vervoer van haar meesterlijk spel heeftErmingarde ridder Arthur werkelijk verwond. De zaak zal geen noodlottige gevolgen hebben, doch de tooneelspeelster zelve is flaar- door al te zeer geschokt om zich nog heden avond aan uwe blikken ,te ver- toonen". L Het gordijn was reeds eenige minuten gezakt en nog altijd keek men elkander aan, geheel ontsteld en pis onwillig om zich te verwijderen aleer men ,meer van de zaak afwist. De uitkeering van ziekengeld geschiedt over den tijd, gedurende welken de ver zekerde geheel of gedeeltelijk ongeschikt tot werken is, doch over ten hoogste 180 dagen, te rekenen van den aanvang der ongeschiktheid. Het ziekengeld bedraagt per dag inge val van gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken 35 percent en in geval van ge- Jheele ongeschiktheid tot werken 70 per cent va,n des verzeloerdens dagloonen. Over Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen wordt geen zieken geld uitgekeerd. De premie, waartegen een verzekering bij een bijzondere ziekenkas of bij een ondernemingsziekenkas is gesloten, is ver schuldigd ten deele door den verzekerde, vopi' het overige door den werkgever. De premie, welkie aan een distxictskas is verschuldigd wegens eene bij haar ge sloten verzekering, wordt betaald door den werkgever van den verzteke'rde. De werkgever, die verplicht is voor de verzekering vanj een werkman premie te betalen, is bevoegd een deel daarvan van het aan den verzekerde verschuldigde loon in te houden. Voor het toezicht naar de naleving van .deze wet, wordt het Rijk bij algemeenen maatregel van bestuur- verdeeld in verze keringsinspecties. De nieuwe Evangelievertaling. Nu is er, voor wie nuttig en noodig werk willen verrichten, een wijd veld tot ,den arbeid opengesteld. Nu moeten er velen uitgaan en zaaien het zaad, dat het woord Gods is. Niet meer uitsluitend of hoofdzakelijk het woord Gods zooals het gepredikt wordt in onze kerken, maar ook zooals het ge schreven staat in de H. Schrift, zooals het ,wordt aangeboden in de Nieuwe Evangelie vertaling. In navolging van de Katholieken in Ita lië, die op aansporing en onder bijzondere aanbeveling van Z. H. den Paus duizenden exemplaren van het H. Evangelie onder de gewone geloovigen verspreidden, heb ben ook eenige Nederlajidsche priesters, geleerden van gevestigden naam, eene ver taling bewerkt van de Evangeliën en van de Handelingen der Apostelen. En de Apologetische Vereieniging „Petrus C,a- nisius" achtte het een hooge daad van ge- loofsverdediging, deze vertaling uit te ge ven op eene wijlze die boven allen lof gaat, en voor een! prijs die beneden alle ver wachting is. De verspreiding van dit on schatbaar werkje is toevertrouwd aan de stichting van den onvermoeiden propagan dist kapelaan Ruijter, bet R. K. Propa- „Wat zeide ik u?" .mompelde de ver slaggever van „le Temps" tot zijn buur man: „di,e vrouw moet dengenen nood lottig zijn met wie zij. jn aanraking komt". Er werd aan alle zijden gefluisterd; men verdrong zi,ch door de gangen, hopende den een of anderen schouwburgbeambte te ontdekken die nadere inlichtingen zou kun nen verschaffen, en jia lang zoeken vond men inderdaad den eersten machinist. „Binnen een uur zal alles afgeloopen zijn", antwoordde de man niet verdrietige uitdrukking, op de verschillende vragen, die tot hem gericht werden: „Er zijn vier dokters bij, maar zij geven geen hoop hoegenaamd, 'tls zonde en jammer, zoo'n veelbelovend talent, en dan een best mensch'; tot voor den minsten figurant had hij altijd een goed woord over. „Is hij bij kennis?" „Neen; toen men hem opnam heeft hij nog alleen maar gefluisterd dat men Er mingarde /ongemoeid moest laten; dat zij zich door haar spel had laten medesle pen, pn daarna is hij bewusteloos ge raakt.. ,De geneesheeren zeggen dat hij niet meer ,bij zal komen. De inwendige verbloe ding zal hem zachtkens dooden, pis een uitgaande Jamp". „En Olga Liliënstern?" „Hebt gij den kreet niet gehoord, dien zij geslaakt heeft toen zij ridder Arthur in schijn moest dooden? Dat was het wat onls allen aanstonds pp het tooneel deed snellen, want het kwam niet voor in het stuk; en wij zagen dan pok spoedig wat ganda-genpotschap te Amsterdam; terwijl een uitwendig meer verzorgde uitgave voor hoogeren prijs bij 'den boekhandel "ver krijgbaar is. Het 'bestek van een artikel gedoogt geen breedopgezette bespreking; daarin zijn woorden van lof en warme aanbeveling meer op de goede plaats. Er wordt mis schien in eene dagbladbespreking wel eens de loftrompet te hoog gestoken, hier kan een loflied niet te hoog worden aange stemd. Ik wijze slechts op het eerste' hoofd stuk van het Sint-Jan's Evangelie; dat is een 'heerlijk stuk werk. Gaarne schreef ik er iets uit over; doch, dat gaat niet, laat ieder zelf koopen en, lezen. Laat ieder zelf beoiordeélen welke hooge eischen de 'geleerde, bewerkers zich gesteld hébben in keuze van woorden, in helder heid van uitdrukking, in juistheid en nauwgezetheid van vertaling (waarbij van de lezingen in den grondtekst een matig gebruik werd gemaakt), en in een daar mede samengaande frischheid van taal en aantrekkelijkheid van vorm, als slechts zelden bereikt is. Daarom moeten er nu veten uitgaan, om te zaaien dat goede zaad. Gij allen die aan het onderwijs verbonden zij't, gij 'leden van congregatie of Patronaat of Volks bond, of wie Gij zijin moogt, allen moet Gij medewerken aan dat schoone werk, op dat vervuld worde de wensch van de Bis schoppen van Nederland, de wensch n.l. dat deze Evangelievertaling „weldra in geen enkel katholiek huisgezin ontbreken zal". God geve het! J. v. d. D. A a n w ij z i n gDe prijs van „Het H. Evangelie en de Handelingen der Aposte len", gebonden, XV, 475 pag., is 25 cents. Bij getallen kan geen reductie worden toe gestaan; vracht voor rekening des bestel lers. Alleen verkrijgbaar bij' het R. K. Pro- paganda-genootschap, Marnixstraal 101, Amsterdam. FRANKRIJK. Te La Roche Sur You bij Nantes heieft minister Clemenceau weer een van die redevoeringen gehouden, welke erop be rekend zijn om de openbare meening te bedriegen. Zijne Excellentie, schrijft o. a. „de Tijd", riep de eenstemmige medewer king in vain alle goede republikeinen voor de voltooiing vain „het groote werk 'voor vrijheid en sociale rechtvaardigheid dooi de revolutie hegonnien", namelijk van den buitenlandschen vrede door den waarborg va,n ieders 'rechten. Van ieders rech ten, dus ook van die der Katholieken om onder gehoorzaamheid aan den Paus van Rome, zooals hun geloofsbelijdenis dit eischt, vrij den eeredienst uit te oefenen?... De Republieken, die tegen de Roomsche Kerk de vrijheid vaji geweten veroverden, zeide de minister, moeten ook de toepas sing daarvan verzekeren. er gehemd was, het wapen istak nog in de wond en de actrice ,was aan een ze nuwtoeval ten prooi. Men heeft haar zoo gauw mogelijk bijgebracht en naar huis gezonden. Ofschoon de dokters hem op gegeven hebben, moet er toch ,aile m°- gelijke stilte vooir den stervende heer- schen". Meer wist de man niet ,te vertellen. Doch het was voldoende om een ieder in de grootste opgewondenheid huiswaarts te doen keeren. Men vroeg zich af wie men het diepst beklagen moesthet.nngelukkige slachtoffer of wel de arme jonge vrouw, door haar rol had laten meeslepen dat deze werkelijkheid was geworden voor haar. Ook hare loopbaan was voor altijd ver nietigd. „Weet gij wat schuld van alles is?" bromde een der redacteurs tot zijne colle ga's: „het is de even bespottelijke' als gevaarlijke gewoonte zich op het tooneel van echte wapenen te blijven bedienen. Dit is o-nnoodig, vooral in onze dagen nu men op zeer kunstmatige manier het bord papier weet te bewerken, dat men er gan- sche wapenrustingen, helmen, zwaarden, harnassen en kniestukken van vervaardigt, die men moet betasten om te erkennen, dat zij niet van metaal zijn. Agar vertelde mij onder anderen dat zij eenmaal wel ga- dwongen was geweest hare toevlucht, tot een kartonen dolk te nemen. Hot was bij gelegenheid van een harer rondreizen door Nederland, toen zij Lucretia Borgia op- Hij zette vervolgens uiteen, dat de kracht der democratie gelegen is in een regee- ring, die openlijk arbeidt, terwijl de „reac- tionnairen hunne duistere ondernemingen verbergen". De vrijheid van geweten eisclit als een noodzakelijkheid de scheiding van Kerk en Staat. Onder het voorwendsel voor den godsdienst te strijden wagen de re- actionnairen een nieuwe poging om de Republiek omver te wierpen. Tegen de meening van de meerderheid der Fransche geestelijkheid in, verwierp 'n vreemde commissie het denkbeeld om een proef te nemen met de wet. De Fransche regeering zal echter onverzettelijk blijven en geen vreemde bemoeiing met de wet geving toestaan. De Kerk moet zich te vreden stellen met het. recht dat voor iedereen gelijk is. De heer Clemenceau heeft blijkbaar ij'ver rig in de „Malin" en in de „Temps" ge lezen. Hij houdt nog altijid vast aan de lengen dat de „meerderheid der Fransche geestelijkheid" (de minister zal wel be doelen van het Fransche episcopaat) de „vereenigingen voor den eeredienst" aan vankelijk gewild heeft en dat de Paus dus in zijn encycliek „Bravissimo" de waar heid heeft verkracht! Maar die vreemde commissieDie Kardinalen daar te Rome i Zij hebben zich vermeten den Paus aan te zetten tot inmenging in Frankrijk's bin nenlandsche aangelegenheden; zij spannen samen met de bestrijders der Republiek en de Paus is hun medeplichtige gewor den! Alles oude kool, Excellentie alles hondermaal weerlegde drogreden, alles vruchteloos pogen om het feit weg te re deneeren dat de Fransche regeering een door twee partijen aangegaan contract heeft vernietigd, zonder met de andere partij daarover ook maar een woord te wisselen: En dan te durven spreken over den waaihorg van ieders rechten door deze Republiek Inderdaad, daartoe behoort de C'Oïribistische brutaliteit, die sinds eenige jaren al de handelingen der sec- larissen kenmerkt! De geheele rede van Clemenceau was gebaseerd op een zoogenaamde samenzwe ring tusschen Kerk en monarchie tegen de Republiek, en deze samenzwering heeft de Republiek willen verijdelen door de afkondiging der Seheidingswet. Volko men, beweert Clemenceau, in den geest van het volk, dat breken wil met. bet dogma, hetwelk een geest kweekt van on verdraagzaamheid. De Scheidingswet zal loyaal worden toegepast, indien de Kerk maar geen oproer predikte! Het Pausdom, zoo onhandelbaar tegenover de Fransche Republiek, die zoo vrijzinnig is, stelt zich vrijwillig in dienst van het Duitsche Kei zerrijk, die autoritaire macht, die pro- testantsche macht, welke zich het be schermheerschap tracht toe te eigenen zoo wel over het Pausdom als over dien Islam. En het Pausdom doet dit, omdat, onder voorwendsel van godsdienst, de reaction- voerde. Zij had een voortreffelijk acteu!r gevonden om de rol van haar echtgenoot, den hertog van Ferrara, te vervullen. Maar hij ook nam de rol zoo ernstig op, en daar waar hij buiten zichzelven geraakte bij de gedachte aan de misdaden zijner ge malin, weixl hij tot zulk eene woede op gezweept dat, in plaats van haar 'slechts met zijn ponjaard te dreigen, hij: haar zou doorstoken hebben. Zelfs met. zijn dolk van bordpapier bracht hij haar nog herhaaldelijk een blauwe plek loc". „Gij hebt gelijk", verklaarde een der anderen„het is een noodlottig misbruik, wij zullen er eenparig op wijzen in ons verslag van dezen avond". Allen verbonden zich daartoe; maar dat alles schonk Sergius Demirof bét leven niet weder, HOOFDSTUK VII. Raadselen. Marie Roval had den ganschen avond in kortsachtig ongeduld doorgebracht. Wat had zij niet gegeven om onbemerkt getuige te kunnen zijn van Olga's eerste optreden! Maar daaraan, viel niet te denken; om zich, ware het slechts onder het volk, te men gen, moest, zij toch langs het bureau gaan en een ieder kende haar aldaar. De direc teur zou haar nooit vergeven hebben hem zoo openlijk om den tuin te hebben geleid, en haai- 'bleef dus niets anders o-ver dan geduldig te wachten op de terugkomst ha rer zonderlinge vriendin. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1