in. Holland. itwik- leachto 1EKE STUDIËN. No. 116. Dinsdag 2 October 1906. Tweede Jaargang. Verschijnt eiken MDINDAG ^WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. BUITENLAND. BINNENLAND. TLIET, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. jg KATHOLIEKEN, I koopt n i e t in winkels, f waar zedekwetsende f artikelen worden uitge- f UÏT D E~jp E R LKLAND, aan voor het ceningen van de meest werken. Lr POLITIEKE I i t i e k door Lid van de [)t .ten-Genenial, f. p. p. SI1!» ct Mr. Dr. g' F Epoth tot Aerdt, fcaad van Beroep, I. p. 82Vo ct. een Christen H. J. Steen- I fr. p. p. 50 ct. Ie R e c h t - >r. D. A. P. N. lede Kamer der pladz. 60 ct., fr. ld e Sociale ]Lehmkuhl, S J., p. 82V.i ct. Kiesrech t Lilly, met een J. M, Aalberse, p. 97'/j ct. ir den daarachter t d e r 1 ij k ver stellen zjjn me rkrijgbaar, de 6 blz. in plaats o per post f 3.2c. irecteur, Leiden. HOME IEBIWSCHE tODRflHT Abonnementsprijs per 3 maanden, voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's t0.37l/2, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRflAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. j stald en voorhanden zijn. p* KM rm r«^"» ifcT m rmnrro.. i— pj l Lasterlijk verwijt Het voorval met den beklagenswaardi ger! ex-abbé Delarue, die zijn priesterge lofte schond, heeft vele pennen in beroe ring gebracht, niet het minst de pennen der anti-elerieale redaclie-hnreaux. Verschillende vrijzinnige organen in ons land het worde 'te hunner eer gezegd hebben, deze ongelukkige gebeurtenis vrij wel tot haar ware proportie teruggebracht: ze vonden de handelwijze van den af vallige ridicuul. Evenwel zijn er bladen met meer venijn da,n waarheidslielde in de aderen, die uit deze betreurenswaardige gebeurtenis munt willen slaan, om die uit te geven ten na- deele der Katholieke Kerk. Die Maden hooren thuis ouder het gilde der valsche munters. 't Kan terecht gezegdwanneer zelfs ook maar de verdwijning van één priester de gemoederen zóó in beweging brengt en beroert, dat er waarzeggers, fakirs en nog hyena's bij te pas moeten komen, zelfs nog zonder dat er sprake is van schuld, dan moet wél hoog staan de priesterschap en de Kerk, welker eepste zonen zij zijn, zoo zij worden aangerand om den afval van één enkel lid. En toch, er zijrr er, die het „clerical©" onderwijs, wat deze ex-abbé genoten heeft, willen uitspelen "tegen d© Kerk. Maar nooit is beweerd, dat het „cleri- caal" onderwijs de passies, de hartstoch ten, ear do vrijheid om er zich aair over te geven, geheel kaar onderdrukken. Wél, dat ditzelfde onderwijs, in het al gemeen, een machtigen slagboom stelt tegen de verkankering der Christelijke ge- loofs- en zedelieer. Ook. in deze kwestie bevestigt de uitzondering den regel. En kan men dan zeggen, kan men door de historie, door de ondervinding of door de statistiek bewijzen, dat de „clericale" of godsdienstige opvoeding meer slechte dan goede priesters heeft voortgebracht, meer deugnieten dan helden heeft ge kweekt? Zelfs met een godsdienstige' opvoeding en een „clericale educatie"; met de macht van het voorbeeld, zelfs niettegenstaande de kracht der genade kan die mensch dwa len, wanneer hij niet in zijn ziel wil op nemen de genadestralen, die hem zoo mil- delijk toevloeien. En daar: op de helling der ondeugd daalt hij neer, rolt hiji af "Maar waarborgt de „ariti-clericale", de ongodsdienstige opvoeding heter tegen af dwaling? Integendeel: de voorbeelden be wijzen het te over. Daarentegen baart de godsdienst en de opvoeding in den godsdienst eiken dag liefdezusters, missionarissen en martela ren; menschen, die heel hun leven op offeren voor den medemensch, ter liefde ran de annsten der armste en der meest, ojigelukkigen. Men kan dus zeggen, dat er dit jaar aan het departement van financiën hard ge werkt is. Ook de 10 opcenten prijken weer op het menu. Zooals men weet, werd het vorig jaar de „tiende penning" als tijdelijke maat regel geheven. Intusschen blijkt achteraf, dat deze bef fing niet volstrekt noodig geweest zou zijn zóó mildelijk vloeide het goud in de schat kist. Zonderling mag het heeten, dat nu de definitieve belastingvoorstellen zijn inge diend, de minister het noodig oordeelt wederom dit jaar de 10 opcenten te hef fen, te meer daar het zich laat aanzien, dat dit jaar de bronnen niet minder rijke lijk zullen vloeien, dan in het vorige. Ons Nederlandsche volk moet niet te veel het melkkoetje der schatkist zijn. In dagen van nood heeft de heffing van opcenten zin, maar in gewone tijden kan deze gevoeglijk achterwege blijven. Toon minister Harte met 5 opcenten kwam, werd dit van links voorgesteld als iets ongehoords; logisch kon dus ver wacht,, dat de vrijzinnigen met dit tweede voorstel van hun verwante minister niet bijster ingenomen zouden zijn. Verschillende liberale organen hebben zich dan ook reeds minder gunstig uit gelaten over de vernieuwde aanvrage om de 10 opcenten. Hierbij gevoegd de ongunstige ontvangst, welke het voorstel ook in de pers dei- rechterzijde te beurt viel, kan een scherpe critiek in de Kamer niet uitblijven, en mag verwacht, dat wij alsnog verschoond zul len blijven van den onzaligen tienden penning. Voorheen en thansl De „Stichtsche Courant" schrijft: Tegen de vijf opcenten van minister Harte maakten liberalen en socialisten groot misbaar. De 10 opcenten van De Meester werden door liberalen en socia listen goedgekeurd, en waarlijk zullen ook voor 1907 die opcenten weer worden aan gevraagd. In hun stembuslied zongen de liberalen verleden jaar over de „pijp tabak" van den werkman, die Kuyper belasten wou. En nu wordt aangekondigd een „debietrecht op tabak". Hoe toornden de liberalen en socialis ten, toen minister Harte den jenever-ac cijns wilde verhoogen. Nu, ook wij bestre den dit voorstel, maar is 'tniet komiek, dat ook dit Ministerie thans een vierhoo- ging van den drankaccijns aankondigt? Op de „technische" herziening van de tariefwet tegenover het misbaar dat ver leden jaar wegens de voorgestelde tariefs- verhooging gemaakt werd, wezen we reeds. Maai- wie herinnert zich ook niet de scherpe critiek op het Ministerie-Kuyper, uitgeoefend reeds vóór drie, ja vóór vier jaar, omdat het niet dadelijk voorzag in den financieelen nood der groote gemeen ten. „Het Volk" vooral achtte dat dit alleen uit onwil kon voortkomen, ja zag in dat „nietsdoen" een poging om de groote ste den door geldgebrek te verhinderen om op sociaal gebied haar taak te vervullen. En nu, vier jaar later, is er een liberaal Kabinet, en de Troonrede zwijgt over den finantieelen nood der groote gemeen ten als het graf. Zoo maakt de Linkerzijde zich met haar oppositie op bijna alle punten belachelijk. ointre, Goes. Financiën. Zoo zijn dan de financieele ontwerpen, die m de troonrede waren aangekondigd, ingediend. FRANKRIJK. De kwade trouw der Fransche regeering. Onder den titel: „Kelk en Staat in Frankrijk" bevat de „Osservatore Romano" over de toepassing van het be kende artikel IV der Scheidingswet door de Regeering een opstel waarin bet volgende te lezen is „Al de bisschoppen van Frankrijk heb ben in voorbeeldige en volkomen een dracht en eensgezindheid met den Paus en met. waarlijk apostolische geestkracht de vereenigingen voor den eeredienst, zoo als de 'Scheidingswet deze instelt, verwor pen, zoodat die vereenigingen niet kunnen ontstaan en zich niet kunnen vestigen dan met voorbijzien en met min achting van den wil der bisschoppen, die de wil des Pausen is. „En daarom: indien zich desniettemin zulke vereenigingen vormen, kunnen zij niet bestaan dan in rechts treeksche op positie tegen den wil van het episcopaat en van den Paus, hetgeen be teekent: geheel buiten de katholieke hiërarchie cn dus, volgens het getuigenis van Briand, den va der der wet zeiven en van de meest ge zaghebbende uitleggers daarvan - waar onder de „ïemps" in besliste tegen strijdigheid met de letter en den geest van het befaamde artikel IV. „En nu is het slechts noodig geweest, dat twee van zulke vereenigingen, waar van niemand anders dan oproerige leeken deel kunnen uitmaken ofwel uit hun be diening geschorste of op het punt van schorsing staande priesters, zich met haar statuten Joij de Regeering aandienden ein wettelijke erkenning en toewijzing der ker kelijke goederen vroegenEn aanstonds heeft de Regeering, zond-er te letten op den door haar voor de vorming van zulke vereenigingen vastgestelden termijn, zich ertoe geleend van dat verzoek nota te nemen, het zonder meer in te willigen en die vereenigingen op te nemen, in het „Journal Officiel". Dat zijn nu die fameuze en kostbare waarborgen van artikel IVdat is de geest van gematigdheid en van eerlijkheid, waar mede de Regeering voornemens heette te zijn de Scheidingswet toe te passen, de Scheidingswet, waarmede volgens sommi gen, de Paus een proef had moeten nei men, aldus berustende in een toestand die gelijk zou hebben gestaan met een vol komen prijsgeven van de essentieele rech ten der Kerk. Thans, meer dan ooit blijkt het duidelijk en onloochenbaar voor al wie daartoe nog een bewijs noodig had, welke perfide bedoelingen er gehuisd hebben in den geest van de makers dezer v-erradelijke wet en boe wijs, hoe scherp zinnig en heilzaam de geestkrachtige tegen stand is geweest, welken de Paus daaraan geboden heeft". De Fransche Vrouwenbond heeft een schrijven gericht tot de bisschoppen van Frankrijk, waarin verklaard wordt dat hij zijn organisatie, zijn actie en zijn inkom sten geheel ten dienste stelt van de Ka tholieke zaak. Mogen deze vrouwen dan beginnen met, overeenkomstig de deslijds zoo krachtig gemotiveerde vermaning van Mgr. Turinaz, al haar invloed aan te wen den, ten einde de vaak buitensporige uit gaven voor weeldeartikelen, voor recep ties, soiree's en andere wereldsche ver makelijkheden ten krachtigste te bestrij den en de sommen, die daaraan jaarlijks worden verkwist, to bestemmen voor den „penning tot behoud des goloofs", den „denier du culte". In deze richting kan de Fransche Vrou wenbond hoogst nuttig werkzaam zijn! AMERIKA. Als bijna slecds is ook nu weer het op treden van negers tegenover blanke- vrou wen aanleiding geweest tot de moordpar tijen in Atlanta (Georgia). „Dood aan de zwarten", klonk 'tal spoe dig. Men nam wapens ter hand. En bin nen korten tijd trok een troep van duizen den naar de Dekatuurstraat, den hoofd verkeersweg van 't negerstadsdeel. Gelijk tijdig verdween de politie van 'ttooneel, zoodat de menigte de handen vrij had. Een o-pen tram kwam aanrijden, waarin zich twee goed gekleedè negers en twee negerinnen bevonden. „Doodt ze!" klonk het. Men trolk de arme lieden uit het voer tuig. Een der negers werd neergeschoten, de ander werd, nadat hij zich kranig had verdedigd, doodgeslagen. Toen was de woede ontketend. Men stormde ide negerwijk binnen. Va-n een troepje va-n zeven negers werden er twee gedood; de anderen wisten te vluchten. Winkels, restaurants, een apotheek, een kerk werden geplunderd of iu brand ge stoken. Dit brandstichten hielp mede tot 't her stellen van de orde. Want de brandweer richtte de straalpijpen op de menigte en wist zoodoende -de blanken uiteen te drijven. Ook het postkantoor, waarheen vele ne gers waren gevlucht, werd overweldigd. De vluchtelingen werden naar buiten gesleept en gedwongen spitsroeden te loopen. Eindelijk verscheen politie, die voorloo- pig aan de wanordelijkheden eten einde maakte. RUSLAND. Duizenden brochures zijn in de laatste dagen o-vèr de grenzen van Rusland ge smokkeld en overal verspreid. Een der brochures, in Genève gedrukt, zet de Rus sische revolutioimairen aan, den tsaar te vermoorden, tegen een belooning van 50.000 roebel. In het gouvernement Samara heerscht een vreeselijke hongersnood. De toestand, waarin de bewoners verkeerea, is wan hopig. Priesters uit twaalf dorpen kwa men hij het Ro-ode Kruis smeeken om hulp. Gansche gezinnen eten slechts drie keer in de week. Het aantal zieken neemt dagelijks toe. Scheurbuik en typhus heer- schen. Uit vreemde producten wordt brood gemaakt, dat een vieze, groene kleur heeft. Het door de regeering geleverde graan is van twijfelachtige kwaliteit en wordt tot de allerlaagste prijzen opgekocht. De land-autoriteiten en de voorzitter dier ver- plegensoommissie gaan afkeurenswaardig te werk. De gouverneur van het district Nowousenok om een voorbeeld te noe men kocht door middel van een make laar van de beurs van Saratow, groote partijen graan op, waarvan zeven wagons door wormen waren bedorven. 'Ook in bet steppengëtneit, waar tenge volge van mislukten oogst geen veevoeder en graan voorhanden zijn, heerscht hon gersnood. Nu krijgt ook de weigering der boeren in Zuid-Rusland, om belasting te betalen, een andere belichting. In de Duitsche geneeskundige vereeni- ging te St. Petersburg heeft Germann medegedeeld, dat hij in den laatsten tijd 7 oogen, behoorende aan 5 patiënten, heeft behaudotd wegens verwondingen met de Kozakkenzweep. Deze verwondingen waren niet bij ongeregeldheden opgedaan, maar de door den langen patrouilledienst ver bitterde Kozakken sloegen bij de geringste aanleiding, of ook wel zonder aanleiding, op alleenloopende voorbijgangers los. Drie oogen wareu gebarsten. De an- dero, min of meer zwaar gekneusd, had den een visus van 2 tot 7 tienden over gehouden. In een aangrijpenden brief van Dworetsky in de Münch. med. Wochenschr. no. 38 over de overvulde gevangenissen van Rus land, waar honger, onreinheid en onge dierte de gevangenen teisteren en vlek- typhus en krankzinnigheid worden ge kweekt, leest men van een 29 jarig' onder wijzer die een sardineblikje in 70 reepjes heeft geknipt en deze heeft opgegeten om zich van het leven te berouven. Hij kreeg een etterige perforatie- peritonitis, doch werd gered. Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius". De Secr. van de Ned. Kalh. Journ.-Vereeniging verzoekt ons plaatsing van het volgende Woensdag 26 Sept. hield de Apologe tische Vereeniging „Petrus Canisius" in het Bible Hotel Amsterdam haar derde Algenieene Vergadering. Ruim 60 leden waren aanwezig. In sectie A werden tot voorzitter en viee- voorzitter herkozen Prof. van Noort en Pastoor Stoet. Sectie B koos tot voorzit ter Prof. Aengenent, vioe-voorzitber bleef Dr. Boekelman. Sectie C koos tot voorzit ter en vice-voorzitter Prof. Knaapen en Jos. Cuypers. Het verslag van den secretaris (dat aan alle leden en begunstigers wordt gezonden) gaf een overzicht der werkzaamheden van de sectie's en het Informatie-bureau. Door de Vereeniging zelf werden de volgende geschriften uitgegeven„Apostolische Overlevering en Vooruitgang", door Prof. van Noort. „Is bet geloof in Christus' verrijzenis van geschiedkundig standpunt te verdedigen", door Th. Samuel: „Goliath verslagen" of het Reuzensmaadschrift. van Graaf Hoensbroech, weerlegd door een niet-katholiek naar h-et Duitsch van Pilatus, bewerkt door Kapelaan Hoosemans. „De broederschap der witte Loge" of de theoso- P'hie in Nederland, door Frank Luns. „De Brief van den Apostel Jacobus" uit het Grieksch vertaald en verklaard, door Pater Wilbers. S. J. en... „Het Heilig Evan gelie en de Handelingen der Apostelen", nieuwe Nederlandsche Vertaling met aan- teekeningen en 2 kaartjes, goedgekeurd en aanbevolen door het Doorluchtig Episco paat van Nederland. „Wij bevelen haar" (de vertaling) aldus schreven de Aarts bisschop en Bisschoppen volgaarne aan met den wensc-h, dat zij weldra in geien katholiek huisgezin -ontbreken zal". De prijs (f 0.65 in heel linnenband) kan nie mand afschrikken. Vervolgens werd melding gemaakt van verschillende Apologetische Artikelen door leden geplaatst in katholieke en niet- katholieke bladen. Krachtens een overeen komst van het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie te Leiden met het Bestuur der Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" zullen jaarlijks worden uitgegeven vier Apologetische Vlugschrif- waarin sommige punten van ons H. Ge loof, welke in onzen tijd vooral aan aan vallen van tegenstanders bloot staan/na der worden uitgelegd en toegelicht. Het eerste vlugschrift „Gemengde Huwelijken" ging nog niet nit van „Petrus Canisius". Het Informatie-Bureau heeft door het plaatsen van artikel-en in katholieke, van Ingezonden Stukken in niet-katholieke bla den op uitstekende wijze voortgezet zijn taakverdediging van ons Geloof door val sche voorstellingen en lasteringen te weer leggen. Met Dr. Kaufmann te Goblenz (Cen tral- Auskunfstelle für die Katbolische Presse) wordt samengewerkt en wederzijds wat belangrijk is o-pgez-onden. Op) zijn gewone humoristische wij'ze toonde de penningmeester de licht- en schaduwzijde aan van den financieelen toe stand. Vooral de uiterst goedkoope Bijbel uitgave vergde veel geld, zoodat ruime toevloeiing v-an bijdragen van geestelijken en leeken zeer gewenscht is. Na het uitbrengen dezer verslagen ging men over tot het kiezen van een voor zitter wegens het aftreden van Dr. Vla ming. De eerste stemming bracht reeds de volstrekte meerderheid aan Pastoor Sloet. Herkozen werd de secretaris Prof. Knuif. in de plaats van Prof. Rijkens, die wegens ge zondheids redenen als vice-voor zitter aftrad, koos de vergadering Dr. Vlaming. Pastoor Sloet als voorzitter optredend, verklaarde met leedwezen de plaats van zijn voorganger in te nemen. Hij dankt Dr. Vlaming voor het vele goede door hem aan „Petrus Canisius" bewezen. Ten slotte gaf de voorzitter het woord aan den Welied. heer Poelhekke-, directeur H. H. S. te Nijmegen. In een taal vol kunst ten geestdrift voor de Katholieke Kerk isprak hij over „Kunst en Apologie", hoe de kunst, die in het leven wortelt, het leven siert, het leven geeft, moet wor telen in de vo-lmaakste wereldbeschouwing, het Katholieke levien. Kunst is de stralende verheerlijking ,van ons geloof. Met „Geloofd zij Jesus Christus" weid de vergadering gesloten. Go-dsdienst en Sociaal-demo cratie. In „Die Neue Zeit", no. 45, had de sociaal-democraat H. Salzmann betoogd, da,t de S. D. A. P. wat radicaler tegen den godsdienst moest optreden. Thans jkomt daar, in no. 51, een ander partijgenoot, G. Koller, mét kracht tegen op. Zijn .betoog komt hierop neer: de arbei ders, (die met den godsdienst gebroken, hebben, staan nu toch al aan onze z'ijde; waarom de anderen ounoodig af te schrik ken? .Onnjoodig; immers, zoo besluit hij zijn artikel (blz. 848) „laten wij de men schen .eerst to-t socialisten opvoeden, vrij denkers worden zij dan van zelf". .Onderwijl gaan onze eerlijke S. D. A. P'ers voort, met te hetoogen, dat 'n katho liek .uitstekend sociaal-democraat kan zijn i Jawel, zoolang hij van 't Marxisme niets begrijpt! Begrijpt bijl 't, en gaat hij er met mee, dan, Koller zegt 't volkomen juist dan wordt hij vanzelf vrijden ker. (K. S. W.) Bij ,de directe belastingen zijn benoemd ingang 1 Oct. J. Bazen ter insp. Bergen op Zoom; R. I'. Verhoef ten kantore Hulst. Tot. commies 3e klas J. J. Thoolenaar, J. Goeree Az., J. S. de Bruijne en J. de Vos, allen tijdelijk te Sas van Gent. Be noemd tot kommies 2e kl. de kommies 3e kt. J. H. A. Rademaker, te H-ontenisse. Verplaatst 1 Oct. de rijksklerken H. A. de J-ong van insp. Neuzen naar insp. Zut- fenN. J. Schepers van kant. Hulst naar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1