No. 115. Zaterdag 29 September 1906. IHijitl ellen MAANDAG-, WOENSDAG- sn VRUDAGAVOND. tëüïTENlAim KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte Inhoud Zondagsblad. Brief van hel Nederlandsch Episcopaal. BINNENLAND. Van onze Eilanden Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.37x/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PlatenDe familie van den tsaar op Peterhof; de lijfwacht van den tsaar; ge neraal Trepoff; algemeen-kiesrecht betoo ging; het verlaten der Koningin van het Binnenhof, na opening der Kamers; de millionair Ochs te Veere en een kleeder- drachtenwedstrijdhet groothertogelijk paar van Baden; uit Egypte; een hyena in dienst der politie; een ingestorte brug te Petersburg; de onthulling van een standbeeld te Leeuwarden door H. M. de Koningin; Therèse Humbert op vrije voe ten met tekst. FeuilletonDe twee parel- visschers. Het vcügend schrijven is door het Door luchtig Episcopaat van Nederland verzon den aan het Doorluchtig Episcopaat van Frankrijk Aan HH. DD. HH. de Aarts bisschoppen en Bisschoppen van Frankrijk. Geliefde en Eerbiedwaardige Ambtsbroeders. De bewonderenswaardige encycliek, zoo kalm en zoo energiek tevens, welke de H. Vader tot U, eerbiedwaardige ambts broeders, richtte, heeft algemeen de aan dacht getrokken en de harten doen tril len, wijl er niemand is, die niet gevoelt, zelfs wie het niet wil bekennen, dat de souvereine Opperpriester spreekt met het gezag .der waarheid en der rechtvaardig heid en onder den bijstand van den H. Geest, Dit beroep op het katholieke Frankrijk heeft weerklank gevonden in de geheel© wereld en de hoop gewekt, dat de oudste Dochter der Kerk opnieuw in al haar fiere toewijding jegens de Kerk en den H. Stoel zich zal oprichten. En wij stellen er prijs op, het U te verklaren, dierbare en eerbied waardige ambtsbroeders, dat deze hoop in ons versterkt is, toen wij met blijde fier heid de plechtige verklaring vernamen, door Zijne Eminentie kardinaal Lecot in naam van de vergaderde Bisschoppen Van Frankrijk afgelegd. Aan den vooravond derhalve van den grooten strijd, die U wacht, terwijl de vij anden der Kerk hunne gelederen hebben opgesteld onder de banier van den on- verzettelijken haat tegen het Catholicisme, gevoelen wij, uwe ambtsbroeders, behoefte U te zeggen, dat wij, één van harte met U, niet zullen ophouden met U te bidden voor het heil der Kerk van Frankrijk, en dat wij onze priesters en onze geloovigen zullen opwekken te bidden voor U. En wij koesteren de verwachting, dat de katholieken van Frankrijk, aan Uwe zorg toevertrouwd, U zullen stichten door hun algeheele onderwerping aan de gedragslijn, welke de H. Stoel zich gewaardigd heeft aan te geven, dat zij al hun talenten, al hun krachten en hulpmiddelen zullen aan wenden, om met U den goeden strijd te strijden onder de leiding des Pausen. Aldus zult gij als een in slagorde ge schaard leger optrekken ter overwinning, welke ongetwijfeld aan de zijde der Kerk zal blijven; want men vernietigt haar niet door haar te verdrukken. Gewaardigt U, beminde en eerbiedwaar dige ambtsbroeders, deze gevoelens van broederlijke genegenheid en hartelijke toe wijding te aanvaarden van uwe ambts broeders in Jesus Christus. Utrecht, 5 Sept. 1906. (w.g.) t H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, f P. L e y t e n, Bisschop van "Breda, t Willem, Bisschop van 's Hertogenbosch, t J. H. D re h m a n s, Bisschop van Roermond, t A. J. Cal 1 ier, Bisschop van Haarlem. Een kunstmatig einde". Een inzender in de „N. R. C." behan delde dezer dagen een gedachte, die, he laas, ook in ons land meer en meer in gang schijnt te vinden, n.l. het ai of niet geoorloofde, het vóór en tegen van den dood als geneesmiddel. Van een schrijver in dit liberale hoofd- oi gaan kan niet verwacht, dat zijn be spreking ook maar zou naderen de gren zen van het geloofsgebied. Maar hij komt dan toch tot de slotsom, dat de meeste argumenten pleiten voor een verzet met hand en tand tegen het ver oorzaken van een „kunstmatig uiteinde" Dal een „kunstmatig einde" gelijk staat met „moord", komt bij deze geneeskun dige specialiteit niet opzijn zwaarste ar gument is gelegen hierin, dat hij van oor deel is, dat men een geneesheer niet mag laten beslissen over leven en dood, met het oog op zijn zedelijke verantwoorde lijkheid. Immers, een geneesheer kan zich ook vergissen; kan een foutieve diagnose ma ken; en zoo zou, volgens het kunstmatig- uiteinde-systeem menig patient er het hachje bij kunnen inschieden, die zonder toepassing van dit mooie stelsel nog springlevend zijn zou. Voor een materialist zou dit argument er wel toe kunnen bijdragen, om „den dood als geneesmiddel" te verwerpen. Zoo herinneren wij ons, dat een der meesL gevierde hoogleeraren in de genees kunde aan de universiteit te Leiden, een man om zijn kunde vermaard, zelfmoord pleegde, ieen brief achterlatend, waarin hij als reden van zijn treurige daad opgaf: heL lijden aan een ongeneeslijke kwaal. Maar de doktoren, die zijn lijk schouw den, bevestigden eenparig, dat deze ge leerde geneeskundige volstrekt niet ge leden had aan een ongeneeslijke ziekte! Voor ongeloovigen zelfs een afschrik wekkend voorbeeld, zou men zeggen. De radicale „M i d d e 1 b u r g s c h e Courant" blijkt echter een eenigszins ander oordeel toegedaan. Aan den inzender in de „N. R. Ct." vraagt het blad: „Als hij ons eene opmerking toelaat, zouden wij willen vragen, of bij hem zelfs tegen een dergelijk ingrijpen be zwaar zou bestaan, wanneer meel' dan één medicus, een commissie van daartoe aangewezen deskundigen, na ampel en breed onderzoek, daartoe (d. i. tot het „kunstmatig einde" oftewel moord. Red.) adviseerde en geschiedde met toe stemming van den betrokken persoon, voor zoover hij in staat is daarmee te beslissen, en van de nabestaanden? Wij zouden zeggen: de dood zou eene verlossing zijn; en dien te verhaasten allerminst bestempeld mogen worden met den naam van moord." De menschlievende „Midd. Crt." ziet dus in een „kunstmatig einde" volstrekt geen moord; integendeel een mooie daad van humaniteit. Wat, van haar standpunt, ook geen ver wondering wekt. Ons zal men echter vrij laten, nader uit een te zetten, het standpunt van den ge- loovige, die zijn leven in Gods hand we tend en diep doordrongen van zijn af hankelijkheid aan den Schepper, niet in opstand komen kan tegen den Heer van leven en dood. Slechts vragen wij het vrijzinnige Mid- delburgsche orgaan, of het ook in deze zaak niet het bestaan eener scherpe tegen stelling moet constateeren, "die het blad zoo graag wil wegdoezelen, door haar over te brengen naar politiek terrein. En, vragen we verder, wanneer het ooit komen mocht tot een voorstel tot wette lijke bekrachtiging van het „kunstmatig einde" waartegen de gezamenlijke recht- sche partijen zich als één man zouden verzetten, en waarvoor de „Middelburg- sche" te vinden ware, zou het blad het bestaan van „de antithese" nog dur ven ontkennen? FRANKRIJK. Dezer dagen maakte de minister van financiën de heugelijke tijding bekend, dat 's lands kas een overschot had van tusschen de veertig en vijftig millioen. Wat een heerlijk toekomstbeeld voor de onnoozelengeld zou er dus zijn voor de sociale wetten' Maarnog niet lang geleden ver klaarde dezelfde minister dat het geld voor de sociale wetgeving niet aanwezig was, ofschoon vóór de verkiezingen den arbei ders gouden bergen waren beloofd. Hoe klopt dat dan? Wel, de minister leende inlusscben 'n sommetje van honderd millioen i Zonder die leening ware er een tekort van een vijftig a zestig millioen. Maar met èn zonder die leening krijgen de arbeiders hun sociale wetten' niet. En dat in een radicaal-socialis tisch land' Het was te voorzien, dat de Fransche anti-clericale bladen zich op het diep be treurenswaardige voorval met den ex-pas toor van Chatenay zouden werpen met buitengewone gretigheid. De „blocards"- organen bewijzendaardoor, dal. alle ge legenheden om naar de katholieke gees telijkheid spot en smaadwoorden te slin geren, hun goed en welkom zijn. maar tevens dat die goede en welkome gelegen heden behooren tot de hooge uitzonderin gen! „Het is vrijwel overbodig", zegt de „Figaro" dan 'toch terecht, „naar aanlei ding van 'dit geval, de Kerk te gaan ver dedigen. Zij wordt niet in het minst aan getast door het misdrijf van een harer voormalige bedienaren, die zijn plicht ver zaakt heeft. De duizenden priesters in ons vaderland, die voor het geestelijk heil van hun landgenooten een rusteloozen ijver aan den dag loggen, die arme plattelands pastoors, wier bestaan één en al voortdu rende toewijding is, een leven van goed heid, van edelmoedig en levendig geloof, zullen wel de bewijzen ontvangen, dat hun goede naam, en d? eerbied welken men hun toedraagt, niet het minst hebben ge leden, wijl één hunner zich zeiven als een onwaardige uit. hun midden heeft verwij derd. Ook bestaat er voor de Katholieken volstrekt geen reden om ontsteld te zijn over het samenvallen der rouwplechtig- heid te Chatenay en der sensationeele onthulling, die plaats had op denzelfden dag. Men zou aan dezen lijkdienst een zinnebeeldige beteekenis kunnen toeken nen: want de oud-pastoor van Chatenay bestaat niet meer; hij wordt slechts over leefd door een ongelukkige, dien de Kerk niet. meer als haren dienaar erkent. Doch waarop wél dient gewezen te worden, is dit.: indien dit geval, waarbij de reputatie van een priester betrokken is, zulk een schandaal heeft veroorzaakt, dan komt zulks, omdat het in de jaarboeken der Fransche geestelijkheid een geheel onge wone gebeurtenis is. RUSLANn. Prettig! Maandagavond drongen eeni- ge netjes gekleede jongelieden in de wo ning van een huiseigenaar, sloten de aan wezigen in een kamer en verklaarden, dat voor de deur van die kamer een bom was neergelegd. Daarop roofden zij kost baarheden, pandbrieven en wissels, ten be drage van 200.000 roebel. Woensdagavond is in de Weezenstraat te "Riga. een bom in een tramrijtuig ge worpen. Uovendien werd er op de tram geschoten. Een reiziger werd gedood, de conducteur, een onderofficier en twee rei zigers werden zwaar gewond. Eergisteren poogde een sterke afdeeiing politie onder een officier in het café Se- wastopol te Bakoe binnen te dringen en de daar vergaderde anarchisten, commu nisten en terroristen te axresteeren. Deze schoten echter op de politie, die daarop ook naar haar vuurwapens greep. In de daardoor ontstane verwarring ontsnapten een aantal der overrompelden; een werd gedood en verschillenden gewond. Buiten de stad kreeg de politie later nog eenigen der ontsnapte anarchisten te pakken, waar op zij reeds lang loerde. De tsaar is nog altijd niet thuis. Zijn uitstapje op zee duurt veiligheidshalve voort. Minister Stolypin heeft op een hem ter beschikking gestelden kruiser een be zoek aan den tsaar gebracht en een ver trouwelijk onderhoud gehad, dat door nie mand werd bijgewoond. Het resultaat van dit onderhoud zou van groot belang zijn. Dinsdag is te Jekaterinoslaf vermoord de directeur der fabrieken van de Briansk maatschappij. Zijn assistent werd gewond. Sedert er twee afdeelingen der fabriek gesloten waren, hadden de terroristen een ijverige propaganda onder het werkvolk begonnen, maar zonder succes. Nu echter eergisteren weer 600 man ontslagen wer den, schijnt er een wrok tegen Iwanof, den directeur, ontstaan te zijn, 'die uitliep op 's mans vermoording. Een jonge man sprak te Moskou op straat een politieofficier aan en bood dezen na eenig gekout een peer aan. De offi cier at deze op en viel een oogenbük later ter aarde. Naar het hospitaal ge bracht, bleek hij vergiftigd. Zijn toestand is ernstig. In de buurt van de stad Nikolajewka werden 's nachts twee huisgezinnen, een Joodsch van vier personen en een Chris telijk van drie, totaal uitgemoord en be roofd. De daders ontkwamen. Dinsdag liepen de kassier van de News- ky-fabriek voor bouwwerken te Petersburg en zijn assistent met 15.000 roebel, be stemd tot loonuitkeering aan de arbeiders, over de binnenplaats van de fabriek. In tegenwoordigheid van honderden ar beiders werden zij door een twintigtal indi viduen omringd en, onder bedreiging met revolvers, van de geheele som beroofd. De arbeiders werden door revolverscho ten op eerbiedigen afstand gehouden. Daarop vluchtten de roovers en ver loren onderweg nog 1300 roebel. ENGELAND. De aartsbisschop van Westminster heeft te Brighton een rede gehouden over de scheiding van kerk en staal in Frankrijk. Hij werpt alle schuld van den onzaligen twist der laatste jaren op het drijven der vrijmetselaars en vrijdenkers en de anti- clericale daden der Fransche regeering. ZWITSERLAND. Katholiekendag. Ook Zwitser- lands Katholieken hebben hun groote wa penschouwing gehouden te Freiburg. Alle verwachtingen werden overtroffen. Het aantal deelnemers bedroeg ongeveer 25.000. Zondag had de opemng der reü nie plaats met een historischen optocht, waarin de verschillende kantons waren ver tegen vvoordi gd Maar grootscher nog was de plechtig heid in de kathedraal. Daar werd door onderscheidene sprekers georeerd, o. m. over de jongste beslissing van den H. Stoel betreffende de veelvuldige commu nie, de onafhankelijkheid van den Paus, den strijd tegen het Katholiek geloof, enz. SPANJE In de Spaansche provincies Alicante, Granada en Murcia heeft een hevige storm gewoed, waarvan overstroomingen het ge volg waren. Het. spoorwegverkeer is ge stremd. De oogst is vernield. Talrijke huizen in de stad Santa Mera zijn ingestort. Reeds zijn er 25 lijken in de kerk ge borgen. BELGIE. Te midden van een ontzaggelijken volks toeloop, een zee van menschen, is Jan van Rijswijck te Antwerpen gisteren ten gTave gedragen. Op het stadhuis werden vele redevoeringen uitgesproken. De menigte die den begrafenisstoet volgde, wordt geschat op meer dan 200.000 man. Op de boulevards was het schouw spel eenig; nooit heeft men hier zulk een' drukte bijgewoondde stoet kon zich nau welijks een weg banen naar het kerkhof. INDIE. Bali. Pamatjoetau is veroverd. Men vond 200 lijken, waaronder de vorst, met poengawa's, vrouwen en kinderen. Een tweede telegram luidde: De Radja van Badoeng, op een draag stoel gezeten, met de poengawa's en de vrouwen werden bestormd. Allen zijn neer geschoten, Radja Pametjoetan eveneens. De vrouwen kristen zich op de lijkensta pels. De bevolking van 'de hoofdplaats bood de onderwerping aan. De verdediging van den Pasar is zwak. De vorst van Badoeng, de poengawa's, vrouwen en kinderen, ongeveer ten getale van 200, zijn gesneuveld. Verscheidene hebben zich gekrist. Wij hadden 4 gesneu velden, 16 minderen gewond. Met ingang van .1 October a. s. is de kommies 3e klasse j)ij 's Rijksbelastingen J. W. A. Rademaker te Hontenisse be vorderd tot kommies ,der 2e klasse en is de kommies 2e klasse J. Visser te Hoede- kenskerke verplaatst naar Ossendrecht (station). Een heele stoet levend be graven! Wij lezen in de „Middelburg- sche Courant" omtrent de begrafenis van den oud-burgemeester van Antwerpen o.a. „Het publiek zal Donderdag van 1 tot 2 uur mogen voorbijtrekken voor den katafalk. Daarna beginnen de redevoeringen en te 3 uur zal de stoet het stadhuis verlaten, om. in het Kiel ia een vioorloopigen kelder te wor den neergelaten". Na de redevoeringen zal de stoet dus op het Kielerkerkhof in een voorloopigen kelder worden begraven. "Prettig vooruitzicht. 1 Watersnood. Naai' wordt medege deeld zal het provinciaal Watersnood comité in Zeeland weldra in de gelegen heid zijn, nu overal de schadelijsten in orde zijn gemaakt, om te beraadslagen op welke wijze en tot welke bedragen de uit- keeringen zullen kunnen geschieden aan hen die door den watervloed van 12 Maart hebben geleden en waarvoor alom in den lande gelden zijn bijeengebracht, terwijl, naar men zegt, bovendien dit ingekomen bedrag zooveel noodig zal versterkt worden door een bijdrage uit het Alge meen Watersnood-comité. De meeste plaatselijke comité's, die ook nog over bijzondere inkomsten beschikken, maar voor zoover zij bij' het Provinciaal-comité waren aangesloten, verantwoording moes ten doen aan dit laatste, wachten de re geling der schade af, om dan naar- be vind van zaken en male van krachten, de getroffenen nog .te gemoet te komen. Dat zoo'n huishouden nog al aardig op loopt, blijkt wel .uit de medegedeelde cij fers van het Thoolsche comité, dat van 12 Maart tot circa 10 April, honderden noodlijdenden had te voeden in de be waarschool .Je Tholen en bovendien te zorgen had voor velen te Oud-Vossemeer, die diensten presteerden in de overstroom de gemeente. In ronde cijfers was uitge geven aan spek en vet. f170; kruideniers waren f 465melk en eieren f 70brood f 1000aardappelen en groente f 35le vering door de spijskokerij f 250schoenen en klompen f265; stroo f20; verpleging kraamvrouw en begrafeniskosten yan het oude vrouwtje f 69vervoer Trrood enz. naar Oud-Vossemeer f350; wachters des nachts in de bewaarschool f84, benevens koffie enz. aan dezen f30; vergoeding aan de schippers, die gedurende den waters nood in de gemeente de gemeenschap on derhielden f745; .voor herstel van ge bruikte roeibooten f300; pan politietoe zicht f350; vergoeding en herstelling van goederen en lokalen f 220schoonmaak van lokalen f 90schoonmaken regen- waterbakken en drinkputten van vee f825; salarissen aan den concierge enz. en on kosten in de ziekenzaal „Non. Semper" f 203, waarna nu nog f 14,000 overblijft tot verdere uitdee-ling. GOES. Met ingang van 1 Oct. is aan het postkantoor hier ter stede geplaatst als commies de heer van Andel, van Rotterdam. De niettegenstaande jrijn jeugdigen leeftijd reeds berucht geworden J. L. al hier, heeft eergisteren iren zoontje van den heer v. ,K. zoodanig met ©en steen tegen het hoofd geworpen, dat een ge neesheer er aan te pas moest komen om de wond dicht te naaien. Gelukkig dat de jeug dige deugniet eerlang yoor een poos van de straat zal verdwijnen. De afdeeiing Goes van de „Maat schappij tot bevordering der Toonkunst" zal in Mei a.s. haar drie-kwart-eeuwfeest vieren. Op den eersten dag zal worden uit gevoerd „Die Jahreszeiten" van Haydn en op den tweeden dag eenige werken van kleineren omvang, een en ander met mede werking van solisten. Het plan, om met begeleiding van orkest die werken uil te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1