IN o. 114. Donderdag 27 September 1906 Tweede Jaargang. Verschijn! rib MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. buitenlandT KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. I I UIT DE FE Kb, I Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/s, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met I October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Een reus vaneigenwaan. Dat is een zekere heer Bolland. Wat deze man nog meer is? Hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Universiteit te Leiden, en een afvallig Katholiek, die op voordracht van den oud- minister-papenhater Van Houten destijds de professorale waardigheid wist machtig te worden. Behalve dat deze professor zonder doc torsbul onderwijs geeft in de ongeloovige Hegeliaansche wijsbegeerte, rekent hij het zich, in zijn eigenwaan, ten taak de Katho lieke Kerk en hare leerstellingen aan te vallen. V Met dit doel verscheen van zijn hand, eendge jaren geleden, de beruchte brochure „Rome en Petrus", een schotschrift tegen de Katholieke kerk, dat door onzen roemrijken voorvechter, mgr. Schaepman zaliger, beantwoord werd met een vlam mend geschrift„Bo 11 and en Pe trus", waarbij de heer Bolland al zijn mooie veeren moetende achterlaten, als een kwajongen in den hoek weid geduwd, toen dr. Schaepman, na den professor de wapens uit de hand te hebben geslagen, hem aan 'tslot wegstuurde met de woor den: „En nu ga!" Intusschen blijkt de ster van Bolland, ook bij zijn geestverwanten aan het tanen. Er zijn. er die zijn onderwijs niet minder dan „noodlottig" vinden! De vrijzinnige prof. dr. G. Jelgersma, een tweede Holwerda bijna, heeft te Leiden laten verschijnen een „Open brief aan prof. G. J. P. J. Bod land". Het schrijven dezer brochure heeft, naai de schrijver mededeelt, tot oorzaak, dat hij den invloed, dien prof. Bolland op de studenten uitoefent, noodlottig vindt. „Door ,uw onderwijs" zegt hiji „wordt bij hen eene eenzijdigheid ge kweekt en eene dusdanige geringschat ting voor anderer werk, dat het mij noo- dig schijnt daartegen met ernst te pro testeeren Uw onderwijs is dus voor 'hen zeer gevaarlijk, het zou op den duur een eenzijdige en bekrompen geestesrich ting kweeken, die niet na zou laten voor de toekomst schadelijke gevolgen te heb ben. En daartegen wil ik in dezen open brief waarschuwen". En na de taak, die hij zich met het schrijven der brochure gesteld had, vol bracht te hebben, zegt de schrijver aan het slot: „En nu, geachte collega, ben ik uitge pakt; kik was overkropt van ergernis en ik moest mij uiten. Nu is het er uit en ik voel mij opgelucht. Langen tijd heb ik geaarzeld een open brief als deze te schrijven. Ik vond het onaangenaam tegen een collega op te treden, maar eindelijk doet men ook dit. Misschien ge looft gij het niet, maar denk niet, dat ik uw persoon aanval. Ik sprak het reeds in den beginne uit, boekjesmenschem respecteer ik in velerlei opzicht. Zij mee- nen het goed en zij bedoelen het heil der menschheid, waarvoor zij alles over hebben. Erger U niet aan deze uitdruk king van mijne verontwaardiging. Zij geldt niet U, maar het geestelijk bederf, dat van U uitgaat. Ik keur slechts in U af, dat gij een ander zij'n systeem niet gunt, want gij noemt ze allen dom en verwijt hun dat ze uw helder licht niet zien. „Gij moogt zeggen, dat ik onbillijk te gen U bon, dat ik geen gevoel heb voor uwen ijverigen arbeid, voor uwe opoffe rende toewijding in het door U gekozen vak van studie, dat ik ten onrechte uwe grove ijdelheid ten toon stel, alles goed, maar dan verzoek ik U te bedenken, dat ik U niet voor dom heb uitgemaakt en dat mets, van wat ik gezegd heb, in vergelijking komt met de tallooze belee- digmgen, die gij dagelijks talrijke onder zoekers naar het hoofd slingert. Zoo lang ik U moet beschouwen als iemand, die verantwoordelijk is vü'Or 'tgeen hij zegt, en niet als een ontoerekenbaar groot kind, zoo lang kan ik niet anders tot U spreken, da,n ik gedaan heb". Dat is de tweede maal dat den waan wijzen hoogleeraal" een: „nu ga" wordt toegeroepen. Zioo'n professor heeft men te danken aan de „onpartijdigheid"! der liberalen. Absenteïsme Een inzender in de „Standaard" heeft zich de moeite getroost na te gaan, hoeveel vergaderingen der Tweede Kamer in het af- igeloopen .zittingsjaar door de leden zijn verzuimd. 94 vergaderingen hadden plaats, waar van de heer Van Kol er 68 verzuimde. „Wegens ziekte" wordt als reden opge geven; maar mevrouw Van Kol heeft in dertijd dn „het Volk" pertinent verklaard, dat haar man met ziek was, en zich in Spanje bevond ter bestudeering van irriga- tiewerken. Het Kamerlid Hennequin, die zich toch mag verheugen in een goeden gezondheids toestand, verscheen 52 maal niet op het appèl. Het Kamerlid De Stuers woonde slechts 13 vergaderingen bij, maar lijdt aan rhuma- 'liek. Vier leden van de honderd sloegen geen enkele zitting over, daarop volgen er vijf met slechts één verzuimde zitting, maar dan springt het getal der niet-bijgewoonde vergaderingen onmiddellijk van 8 en 12 .op 32, 34 met een reeks tusschencijfers tot en met 65. En het is nog erger gesteld, dan deze cijfers aantoonen. Want er moeten Kamerleden zijn, die in de auii-chambre wél de presentielijst tee kenen, maar dan na dat belangrijke werk, kalm het Binnenhof den rug keenen De kwaal van het absenteïsme schuilt niet ond,er de Linkerzijde alleen; we mee- nen daar reeds vroeger op te hebben ge wezen. De gevallen van ziekte daargelaten, mag toch van de leden van een zóó gewichtig college als de Tweede Kamer der Staten Generaal geëischt worden, dat zij hun ambt minder beschouwen als een Sinecure; dat zij zooveel doenlijk trouw op hun post staan. En dan rijst hij! ons niet zoozeer twijfel aan den goeden wil en de ambitie der Kamerleden, dan wel aan sommige beletse len, die een behoorlijke vervulling van het Kamerlidmaatschap in den weg staan. Er zijn o. i. te veel Kamerleden, op wier schouders, behalve de niet lichte taak van volksvertegenwoordiger, lasten drukken, die te veel van hun tijd vergen, zooals daar zijn het ambt van burgemeester, wethou der, lid van den raad eener gemeente, in 't bijzonder van grootere plaatsen, om nog niet te spreken van de talrijke hijbaantjes en bijkomende bezigheden, die een Kamer lid heeft. In dit euvel kan goeddeels bij de wet worden voorzien, door een uitbreiding te geven aan de betrekkingen en ambten, welke onvereenigbaar zijn met het Kamer lidmaatschap. En zouden er dan redenen zijn, om dit laatste wat beter te bezoldigen, welnu, een goede behartiging der belangen van Staat is wel wat waard Onlogisch. In een artikel, dat de hand van den Meester verraadt, schrijft „de Standaard" van gisteravond, na een historisch over zicht te hebben gegeven van te dien op zichte parlementaire gebeurtenissen, dat ■het onlogisch is het kiesrechtvraag- stuk voorop te schuiven; zooaJs dit mini sterie doet, en daarbij tevens sociale ontwerpen aan de oide te stellen. Want, zegt het blad, van tweeën één toch -. „0 f ge ,achl een vertegenwoordiging, onder de tegenwoordige Kieswet gekozen, tot behandeling van sociale wetten be kwaam, en dan heeft de arbeidende klasse onvergelijkelijk meer belang bij ziekte- en pensioenverzekering, dan bij 't stembiljet, en moet alzoo de electorale quaestie uitge steld. Of wel, ge acht dat het Kiesrecht- vraagstuk voorop moet, omdat de Staten- Generaal niet zijn wat ze wezen moeten, om een goede sociale wetgeving tot sland te brengen; maar dan natuurlijk moet ook alle kracht ,op de electorale quaestie saam getrokken, en kan eerst daarna de sociale wetgeving aan de orde komen. Beide was logisch, èn wat Tak, èn wat Kuyper deed. Maar in eenzelfde program de electorale quaestie voorop te schuiven als urgent, en inmiddels met sociale ontwerpen aa:n te komen, spot met alle logica". V a 1 s c h a 1 a r m. Onder dit opschrift schrijft de „Stand." Met doorzichtige bedoeling wordt in de liberale pers keer op keer 'tfeit op den voorgrond geschoven, dat voor het vrije .onderwijsthans 2V2 millioen meer zal zijn te betalen, en dat dit vooral verzwa ring va.n lasten noodzakelijk maakt. Dat dit een ,valsch alarm is, kan ieder narekenen. Wij voorstanders der vrije school betalen in de belastingen, op voet van gelijkheid, mee voor de openbare scholen, tot een bedrag, na aftrek van de schoolgelden, van niet minder dan over de 22 millioen voor twee derden der schoolgaande kinderen. Daarentegen betalen de voorstanders der openbare school, op voet van gelijkheid, mee in een bedrag van 41/» millioen voor de vrije school, waar één derde der schooljeugd onderkomen vindt. Eerst als (lie 41/2 millioen klom tot ruim 10 millioen, zou 'tdus gelijk staan, en dan nog ,niet eens. Het komt dus nog niet op de ,helft. En wat nog sterker spreekt, stel, wij sloten onze scholen, en spaarden daar door 4V2 millioen aan de schatkist uit, dan zou dit onmiddellijk tengevolge heb ben, dat de Overheid (Rijk en gemeenten) voor één derde der schooljeugd plaals moest maken; iets wat op ten minste 10 millioen zou komen te staan. Feitelijk spaart dus de vrije school, door de offers die voor haar uit particuliere kas gebracht worden, nog altoos tenminste evenveel uit, als ze'aan het Rijk kost. FRANKRIJK. Zondagmorgen is in alle Fransche ker ken het collectief schrijven van bet episco paat aan de geloovigen voorgelezenin de kathedralen deden de meeste bisschoppen het persoonlijk. Geen enkel incident heeft zich daarbij voorgedaan. Na de lezing van het stuk hield de bisschop van Grenoble een toespraak. Mgr. verklaarde, dat de bisschoppen eensgezind zijn met den Paus om de wet te verwerpen en niet toe te passen, indien zij niet ge wijzigd wondt. Daarna protesteerde hij1 te gen de manier, waarop het concordaat weid verbroken. „De Katholieken, voegde hij er bij', zullen nooit te kort komen aan den eerbied voor de grondwet van hun land. Wij zijd verder bereid op alle ge beurlijkheden". Ten slotte spoorde hij' al de Katholieken tot éénheid aan, verkla rend, dat zij door gehoorzaamheid tot de vrijheid zullen komen. „Wij zijn één om in den persoon van den Opperherder het gezags-princiep te bevestigen, zonder hetwelk er geen Kerk wezen kan, zonder hetwelk geen maat schappij kan blijven bestaan". Staal een schisma in Frankrijk te vree zen Neen, verzekert kardinaal Lecot, „de Kerk in Frankrijk zal één blijven. Wij ne men van de verdwaalden, die „associati ons cultuelles" willen oprichten, geen no titie, dan alleen om hen te beklagen. Do Kerk zal wachten tot December en ook na December. De priesters zullen voortgaan de heilige diensten 'te verrichtenAls men hen komt verjagen, zullen, zij geen tegenweer bieden. De mannen der wet zul len slechts de hand hebben te leggen op den schouder onzer herders en dan zul len dezen hun kerken verlaten, zonder dat het minste geweld plaats heeft. De Paus verbiedt dit. De priesters zullen de H. Mis gaan le zen in lokalen, welke men daartoe in ge reedheid 'brengt. De seminaries zullen ge sloten worden: de seminaristen zullen el ders hun godsdienstige opleiding ontvan gen. Ik zelf zal deze aartsbisschoppelijke woning verlaten en de belangen van het bisdom gaan behartigen in een huis, dat ik gehuurd heb. Wij hebben een beroep gedaan op de edelmoedigheid van onze geloovigen en ik heb fondsen verzameld, welke ik zal uitdeelen onder onze meest behoeftige priesters". De verklaringen van kardinaal Lecot komen in hoofdzaak daar op neer, dat de Kerk, ofschoon de schei- dingswet verwerpende als een schennis van de constitutie, haar geschonken dóór haren Goddelijken Stichter, elke onordelijk heid en elk gewelddadig verzet zal ver mijden". ITALIË. De Paus en de vredesbewe ging. Een groep Katholieken, die aan het internationale vredescongres te Milaan bij een deelnemen, o. m. abbé Pichot, mej. Laud enz. en pok de bekende voorvecht ster van den vrede, Bertha voa Suttnier, hebben pan den Paus een telegram van eerbiedsbetuiging gezonden. In antwoord daarop heeft de Paus aan kardinaal Fer rari, den aartsbisschop van Milaan, opge dragen den zenders zijn dank te betuigen, „overtuigd, da,t hun pogingen om de ver schrikkingen van den oorlog te vermijden in overeenstemming zijn met den geest en het voorschrift van het Evangelie". De kardinaal-aartsbisschop van Milaan heeft bovendien zelf nog een boodschap aan hel congres gezonden. ZWITSERLAND. De Katholieken van Zwitserland, die ten getale van zestien-duizend deelnemen aan het algemeen congres te Freiburg, hebben aan kardinaal Richard een adres-van-sym- palhie voor de Fransche Katholieken ge zonden. Zij drukken in dit adres den wensch uït om !irt Frankrijk den.godsdiemst- vrede te mogen zien heerschen, dank aan een régime van verdraagzaamheid en vrij heid. RUSLAND. Het complot tegen den tsaar. Gedurende de laatste dagen zijn veel revolutionnairen van de zoogenaamde „maximalistische" sectie (dat wil zeggen van hen, die de revolutie tot het hitter einde en met geweld willen doorzetten) gevangen genomen. Zij verbergen hun voornemen volstrekt niet, om naar het le ven ,te zullen staan van personen die de hoogste functies in het rijk bekleeden en verklaren zich niet ontmoedigd door het falen van den aanslag op Stolypin. Ondanks haar waakzaamheid heeft de politie verscheidene der meest te vreezen leden der „maximalistische afdeeling" uit het oog verloren. Eenige dagen geleden doorkruiste een zware automobiel in volle vaart het park van Tsarkoje Selo, dat 't keizerlijk paleis omringt. De wagen vloog voorhij de parti culiere vertrekken va,n den tsaar en ver dween langs een anderen kant. Men ge looft da.t. het hier een soort generale repeti tie van een aanslag tegen h«t leven van den tsaar gold. Onmiddellijk na dit vreemde incident, 'begaf de tsaar zich naar het winterpaleis, waar de hekken te wel bewaakt zijn dan dat men er zou kunnen doordringen. De tsarina is bevreesd. Gemeld wordt, dat naar alle waarschijnlijkheid, de tsarina en haar kinderen niet meer naar Rusland .zullen terugkeeren De ontdekking van het complot te Peter hof heeft haar diep ontroerd en de tsaar verlangt naar men zegt dat zijn familie in het buitenland blijft.. De .tsarina zou besloten hebben in En geland te gaan wonen. Bij ieen huiszoeking te Tiflis vond de politie in een kamer van een jongen man een bus, die drukkers-materieel inhield. Op het ©ogenblik, dat men de bus aanraak te, ,had een ontploffing plaats, waardoor de twee inspecteurs van den veiligheids diensten de secretaris vaa den commissa ris van politie wérden gedood en verschei dene .andere beambten van de veiligheids politie, /een soldaat en oen officier werden gewond. De vloer stortte in, verpletterde een kind op de ondergelegen verdieping en kwetste de moeder. In de kamer werden nog twee. leeg© bom men /gevonden. De correspondent van de _,,Daily Telegr." zegt, dat twee leden van een Russisch revolutionair comité, te Weenen aange komen, verklaarden dat het te Peterhof ontdekte complot niet gericht was tegen den Czaar, maar tegen de grootvorsten Nicolaas en Wladimir. Beide grootvorsten die ter dood veroordeeld zijn door het. re volutionaire comité, vonden de ondertee- kende doodvonnissen jz#ker$n morgen in het paleis van Peterhof zelf -op han lesse naar .liggen en verwittigden daarvan gene raal Dadjoelin. De generaal ondervroeg het/geheele personeel en zocht alle ver trekken af, toen hij in een gebouw, in den hof, verscheidene personen hij elkaar verraste, die, toen zij hem zagen, uit el kaar stoven. De generaal loste drie revol verschoten zonder iemand te treffen, doch toegesnelde personen hielden drie mannen aaneen hovenier en twee lakeien van grootvorst Nicolaas. Een dezer laatsten had een heel plan van Peterhof op zak en vertelde den groot vorst, dat zijn leven bedreigd werd en het paleis van Peterhof weldra niet meer zou bestaan. Nog a 11ijd „bommen en grana- ten". Uit Sosvourie wordt gemeld, da.t een afdeeling kozakken van 200 man Zon dag een huis omsingelde, waarin een bom- menfabriek was gevestigd. De bewoners schoten op de naderende militairen, die daarop eveneens vuurden. Zes arbeiders werden gedood, vier gewond; eenige sol daten werden verwond. Drie bommen wer den in beslag genomen. De gewonden wer den gearresteerd. Te Riga hebben de revolutionairen een brutale naanslag gepleegd op den gouver neur-generaal Sollogoeb. Uit de derde ver dieping van een huis in het midden der stad werd Zaterdagavond omstreeks zes uur een hom geslingerd naar den gene raal en zijn begeleiders, de prinsen Kra- potkin en Tsjaplinski. De bom sloeg met een geweldigen knal uiteen, maar won der boven wonder werd niemand gekwetst. De dader is onbekend gebleven. Sollogoeb had zich door zijn voorbeeldèlooze hard vochtigheid bij de onderdrukking der on lusten in de Oostzeeprovincies den bit teren haat der revolutionnairen op den hals gehaald, die hem Teeds lang gele den ter dood hadden veroordeeld. Uit Lodz is een heele compagnie van het Jekaterinburgsche regiment naar War schau overgebracht en door het gerecht wegens muiterij tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. Maandagochtend zijn te Kielce (Polen) zes door den krijgsraad aldaar veroordeel de terroristen doodgeschoten door een de tachement infanterie. Te Sosnowice is Zondagavond uit een venster geschoten, waarop kozakken het huis omsingelden en drie salvo's afgaven. Twee werklieden werden gedood en zes gewond. BELGIE. De bekende, wegens ziekte onlangs af getreden, oud-burgemeester van Antwer pen, Jan van Rijswijck, is Zondag over leden. Hij genoot een groote populariteit, welke hij vooral te danken had aan zijn welsprekendheid en dichterlijken aanleg. Donderdag zal de plechtige begrafenis plaats hebben op stadskosten. De pastoor te Chatenay over wiens ge heimzinnige verdwijning zooveel is ge schreven en dien men vermoord waande, is, volgens Brusselsche bladen zoowel de katholieke als de niet-katholieke cou ranten bevatten uitvoerige mededeelingen daaromtrent gevonden. Sinds den lOden September woont hij onder den naam van Derreoourt in de Konstantinopel-straat te Brussel. Hij droeg steeds burgerklieeding en reisde voor eenige Belgische huizen, in mode-artikelen, waarin hij een zeer po ver bestaan vond. Maandagochtend kwam hij zich op het bureau van het bevolkings register te Saint-Gilles bekend maken. Aan een verslaggever van de katholieke „XXe Siècle" verklaarde hij zelf zijn hoed en zijn rijwiel in het hosch van Etampes te hebben weggeworpen. Als reden waarom hij het priesterlijk kleed heeft afgelegd en waarom hij „zijn hoofd kwijt was geraakt", gaf hij op de moeielij'ke levensomstandig-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1