ireeren. N<>. 113. Dinsdag 25 September 1906. Tweede Jaargang. IT EX. Verschijnt éen MAANDAG- WOENSDAG- en VMIDIGMM. ^üüiiiliüiüg EK STUDIEH. blz' Fv20 "buTt enlandT 3INNENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. KATHOLIEKEN, koopt n i e t in winkels, i waar zedekwetsende g§ artikelen worden nitge- stalden voorhanden zijn. ders. SER Jz. i9i sderen, 3 en 35 ct. 100, 75 en 3 en f 1,25. 10, 100, 90 es 110, 100, ■5 cent, cent. 60, 50 en ent. en 35 cent. f3,25 en f 3. f9,en ,50 en f 1,25. (ielen, iz- Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers èi contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's fO.S?1^, voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberickten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. c> mx xz* iden droog en irdt, uw melk- bekende V6G- s" en ge zult groot voordeel ch. uw kalveren n worden het enz. op aan- op terd. ,r POLITIEKE 1 i t i e k door Lid van de itaten-Generaal, p. p. 97Vj ct r Mr. Dr. G. P. poth tot Aerdt, aai van Beroep, p. 82VS ct. ien Christen P. H. J. Steen- fr. p. p. 50 ct. e Recht- )r. D. A. P. N. jede Kamer der jladz 60 ct., fr- de Social6 Lehmkuhl, SJ-t p. 82Vj ct. Kiesrecht 1 Lilly, met een J. M, Aalberse, p. 97V3 ct. or den daarachter der lijk ver stellen zijn met erkrijgbaar, de co per post t Directeur, Leiden. Le Cointre, Goes. Zij, die zich met I October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Het Wonder van den H. Januarius en de Wetenschap. Den 19 September is het feest van den H. Januarius. Dit feest roept in het geheugen het grootc wonder, dat telken jare te Napels, ten aanschouwe van duizenden inwoners en pelgrims geschiedt. Te Napels bewaart men het hoofd en bloed van den H. Januarius, dio onder de regeering van de keizers Diocletianus en Maximianus den marteldood stierf door 't zwaard. Het gebruik heerschte bij de Christenen, dal men eenig bloed van den martelaar opving, wat gedeeltelijk met het lichaam van den heilige in een soort fleschje be graven werd, gedeeltelijk als kostbare relikwie door de vrienden en bloedver wanten werd bewaard. Vaasjes met gedroogd bloed vindt men nog meermalen bij de opgravingen van de lichamen van martelaren 111 de kata- komben. E11 op zulke wijze is ook het bloed van den H. Januarius bewaard gebleven. Dit bloed van den heilige wordt bewaard in eene ampul, die voor ruim de helft gevuld is met het droge en verharde bloed. Maar Zaterdags 11a den eersten Zondag in Mei, als de relikwieën plechtig ter ver eering worden uitgesteld, gebeurt telken jare het wonder, dat de droge en harde massa vloeibaar wordt en zich steeds meer en meer uitzet, om op den laatsten dag van het. octaaf de inwendige ruimte ge heel te vullen. Hetzelfde wonder herhaalt zich den 19 September. Sinds eeuwen is dit telkens weerkeerend wonder door duizenden menschen gezien. En de ongeloovige wetenschap, die zoo'11 schrik van wonderen heeft, kan hier feiten? constateeren, waarin zij aan hoogere macht zal moeten erkennen dan de aarde. Omtrent deze vloeibaarwording van het Wad v. d. H. Januarius heeft Dr, G. Spe- rindeo een wetenschappelijk onderzoek in gesteld, waarvan enkele resultaten mede gedeeld worden in de laatste aflevering der „Studiën". Dr. Sperindeo had zoo dikwijls de uit zettingen en inkrimpingen van den inhoud der ampul gezien, dal hij meende op dit punt geen moeilijkheid te zullen onder vinden. Maar hierin vergistte hij zich. Er kwam tegenspraak. „Het is, zoo klonk het, eene ongerijmdheidvolgens eene der eenvou digste wetten der physica, is hier eene toeneming van massa volstrekt onaan neembaar.... onmogelijk; en om zich hier van te overtuigen, zou het voldoende zijn, dat Sperindeo de ampul én vóór én na hel verschijnsel woog..." Bij aansporing van zijn ambtgenoot Prof. Rafaël Januario woog Sperindeo de' ampul én toen zij, na de vloeibaarwording van haar inhoud, ongeveer geheel en al vol was, en toen die inhoud, na verharding tot de helft geslonken bleek. Onnoodig te zeggen, dat hij daartoe eene uiterst ge voelige balans en geijkte gewichten ge bruikte. Zijn nauwkeurig onderzoek, op 1 ne verschillende wijzen ingesteld, wees telkens onafwijsbaar uit: hadfr afPu}> nagenoeg geheel gevuld met 101490 e gewardei1 inhoud, woog y!' nnrpul, met haar tot ongeveer op de helft aneen-gedroogden inhoud, woog 0.98701dat is dus een verschil van 0.02789. Dit zwaarteverschil van ruim 27 gram dekt de 23 a 24 kub. c.M., die de saamgc- droogde inhoud in omvang verliest. Er is dus niet. maar uiteenzetting, opzwelling doch vermeerdering, toeneming van mas sa: kortom, het „onaanneembare" moet aangenomen; het „onmogelijke" bleek een feit, Hoewel door eeuwenoude traditie be kend is, dat de inhoud der ampul bloed is, en wel bloed van den H. Januarius, waren er niet weinigen, vooral onder de ongeloovige geleerden, die twijfelden, of de inhoud der ampul wel waarlijk bloed was. Ook dit is nu wetenschappelijk bewezen sinds September 1902. De spectroscoop gaf hier een onwraak baar' antwoord. Het bloedspectrum is aan deskundigen genoeg hekend. Het bestaat uit twee door .een heldere tusschenruimte gescheiden bundels zwarte strepen, die een vaste plaats innemen tusschen de lijnen D (geel) en F (groen) van Fraunhofer. Waar die bundels daar door den spec troscoop waargenomen worden, is de aan wezigheid van bloed aangetoond. Sperindeo zet u, blijkbaar1 met al de voldoening, die de oplossing van een lastig vraagstuk geeft, uiteen, hoe hij, om alle dwaling te voorkomen, onder het oog van eenige professoren, zich voorbereidde om door den spectroscoop den inhoud der ampullen te onderzoeken. En toen zoo alle maatregelen genomen waren, kwamen met Sperindeo en Dr. Rafaël Januario, hoogleeraar aan de universiteit van Na pels, op den laatsten dag van het octaaf in September, nog verschillende geleerden en vrienden samen, om getuigen te zijn van de beslissende eindproef. 'tWas avond; terwijl de geloovigen in het ruim der kerk al hunne aandacht schonken aan de lofrede, die op den H. Januarius gehouden werd, stond achter het hoofdaltaar der zijkapel de spectros coop met toebehooren in gereedheid. Eerst werd de vlam eener stcarinekaars, wier pit met keukenzout was gedrenkt, be schouwd; levendig teekende zich hel spec trum van het sodium heldergeel af. Daarna nam ik den reliekhouder, boog hem even over, om op de wanden der ampul een laagje van den vloeibaren in houd te krijgen en bracht hem tusschen de spleet van den spectroscoop en de kaarsvlam. Prof. Januario zou de waar nemingen doen. Aanvankelijk was er niets bijzonders te bespeuren. Na eenig gedul dig keeren en zoeken, slaagde ik erin, aan het reliekschrijn zulk een stand te geven, dat de lichtstralen van de kaars door dat gedeelte der ampul gingen, waar de bin nenwand met een dun laagje der in on derzoek genomen materie bedekt was. En onmiddellijk zag men toen in het spectrum na de lijn de donkere strepen hel ken merk van bloed te voorschijn komen, daarna de tweede bundel in het groen en een helder licht vlak tusschen beide. Prof. Januario was er zoo door getroffen, dat hij er zijn blik schier niet van kon afwenden: meermalen ging hij alles met zorg na ter bevestiging zijner overtuiging: hij legde aan alle omstanders onze bevin dingen uit en herhaalde meermalen„hoe gaarne zou ik dat alles photografeeren." Terwijl een ander de ampullen vasthield, mocht ik, niet zonder verbazing, dezelfde verschijnselen waarnemen. Ten slotte werd de proef nog genomen op de vlekken in de kleinere ampul met nog treffender gevolg. Daarom moeten wij, zoo schrijft Spe rindeo, met het oog op wat wij hierboven over hel. bloedspectrum zeiden, noodzake lijk, met het volle recht, dat ons de weten schap geeft, komen tot dit besluit: dat de spectroscoop thans overvloedig heeft bewezen, dat er in den reliekschrijn van Sint Januarius bloed is. Toen Sperindeo de laatste hand legde aan de derde uitgaaf zijner verhandeling, kon hij het getuigenis van Prof. Januario ter waarmerking van zijn verslag niet meer inroepen. Hij was overleden. Maar in de plaats daarvan geeft hij ons eenige schriftelijke verklaringen van anderen, die, tegenwoordig bij het gebeurde achter het hoogaltaar van den H. Januarius, getuigen van wat zij; zagen. Rousseau legt. men in den mondals ik een doode zag verrijzen zou ik.... niet ge- looven, maar gek worden": Als men be denkt hoe weinigen der menigte, die zich voor wetenschappelijk houdt, naar Napels trekken ter ontmaskering van wal daar in Mei en September als mirakel vertoond wordt, zou men gaan vermoeden, dat een zekere vrees om krankzinnig te worden hen terughoudt. Zij zouden daar toch ge tuigen moeten zijn van eene onverklaar bare herleving van dood en samenge- droogd bloed, vóór vele eeuwen gestort. Meer dan genoeg, om er het verstand bij te verliezen, hoeveel of hoe weinig dit zij. FRANKRIJK. De vergadering der bisschoppen te Parijs heeft zich gekenmerkt door groote eenheid. Weldra zal een gezamenlijk schrijven ge richt worden tot alle katholieken. Ook is het zeker, dat bisschoppen, priesters en geloovigen op 11 December e. k„ wanneer bij ontbreking van „wettelijke vereenigin- gen" de kerken aan den Staat vervallen, iu de kerken zullen blijven, tot de regeering hen met geweld verjaagt. Het Episcopaat van Lombardije, België en Zwitserland heeft reeds sympathie uitgesproken met de cordaatheid der Fransche bisschoppen. Intusschen is het duidelijk, dat de Fran sche Kerkvervolgers verlegen zitten met hun wet en aarzelen tot het uiterste te gaan, wijl heL komen zal tot grooten op stand. Bladen, die eerst den Paus laster den, beginnen reeds terug te trekken. Ze hadden 's Pausen woorden niet goed ver staan; houden het voor een fout, dat de opheffing van het concordaat niet aan den Paus was meegedeeld, enz. 't Eenige red middel is, dat de Fransche Kerkvervolgers onderhandelingen aanknoopen met. den Paus omtrent de noodige wetswijziging èn dat willen zij niet! Dat de Paus intusschen zeer wijs de wettelijke vereenigingen af wees, blijkt in de protestantsche gemeen ten, waar meerdere vereenigingen zijn op gericht, die vijandig tegen elkaar staan en elkaar het bezit der kerkgoederen be twisten. Stel ,dat. zoo iets gebeurde bij de katholieken, zou de loge-regeering, die de einduitspraak heeft, dan niet gauw tegen den bisschop beslissen? Wat zien we "nu al De katholieke proeessie's worden on gestraft door de socialisten gestoord en aangevallen; de bisschoppen bij hun in tocht (O. a. te Moulin) door liberaal gespuis beleedigd en de- kerkdeuren gebeukt enz. De Fransche minister van oorlog heeft verklaard, dat nu de opheffing van het concordaat geen godsdienst meer bestaat voor den Staat en dus ook geen enkele vrijstelling van militie voor de geestelijk heid. Zelfs zullen na 11 Dcc. a. s. alle geestelijken, die geen ambt vervullen hij eene „erkende vereenigiug van ©ere dienst", onder de wapenen worden geroe pen. Dat zouden er ongeveer 10.000 zijn (pastoors en deservanten). Doch zoo'n groot getal „gevaarlijke clericalen" bij het leger, waar toch al zooveel „verdachte en jezuietische" officieren invloed hebben, is voor Combes en André 0111 van te rillen I De Sectarissen in Frankrijk trachten den strijd tegen den Paus te rechtvaardigen, door te zeggen, dat de Paus Frankrijk heeft .beleedigd, toen hij protesteerde te gen het bezoek van Loubet aan den koning van Italië. Maar wie was de beleedigde vraagt de „Univers". En het blad antwoordt „Maar de beleedigde was de souverein, die tegen alle recht in van zijn grondge bied beroofd was. Hoe! Het republikein- sche Parijs heeft eertijds Alfonso XII uit gefloten, wijl deze in een oogenhlik van onbedachtzaamheid de benoeming had aanvaard tot eere-kolonel van een ulanen- ■regimenl. te Straatsburg en onze republi keinen van het „bloc" willen thans niet begrijpen, dat de Paus zich gekrenkt heeft gevoeld door het bezoek van het hoofd van een katholieken staat aan Victor Emma nuel te Rome. Och kom! De beltediging werd immers aangedaan, om het protest onvermijdelijk te maken. Onze sectarische regeeringsmannen wilden dat protest. Dat was het voorwendsel, hetwelk men ver wachtte De Jacobijnen hebben met vol harding en op huichelachtige wijze den oorlog gezocht. Zij hebben hem thans. En ,nu zij zich daardoor verschrikt ge voelen, flu zij den oorlog onvermijdelijk en .onmiddellijk voor oogen zien, doen zij hun jiest de verantwoordelijkheid ervan te werpen op Rome. Maar deze „histori sche leugen" zal tegen de Kerk niets ver mogen. De stem onzer herders zal op machtige wijze ertoe bijdragen, om de fei ten in het ware daglicht te stellen; zij zal den vijand beschamen en tegelijkertijd den Katholieken vertrouwen en moed schenken. Men behoeft slechts die indruk wekkende en vast aaneengesloten menigte van 85 bisschoppen te zien, om niet te twijfelen ,aan de overwinning". Seminaristen in 't leger. Tenge volge van de Scheidingswet zullen de Fransche Seminaristen gelijk men weet hun .soutane gedurende een tweetal ja ren moeten verwisselen met de militaire uniform. De „Libre Parole" deelt nu mede, dat de verschillende hoofden der seminaries een maatregel genomen heb ben, om den kwaden invloed, die het ka zerneleven ,op de jonge Levieten zou kun nen hebben, zooveel mogelijk te neutrali seeren. Zij hebben n.l. besloten om op de stu die-programma's ,ook een cursus te bren gen voor militaire wetenschappen, zoodat de seminaristen, als zij straks ingedeeld zullen worden, gemakkelijk de verschillen de graden kunnen doorloopen en tot re serve-officier benoemd worden. Dat be sluit. moet de goedkeuring weggedragen hebben van de bisschoppelijke vergade ring. De Fransche vrijmetselaars verspreiden in .tienduizenden exemplaren een stuk, waarin zij verklaren, zich te zullen blijven verzetten tegen de aanslagen op de vrijheid die de Kerk wil beproeven. Ja, 'tis toch eigenlijk duidelijk. SPANJE. Donkere dagen. Verschillende tee kenen wijzen er op, dat het land van ko ning Alfons weer donkere dagen tegemoet gaat. De oplossing van de moeilijkheden op kerkelijk gebied waarover wij reeds meermalen spraken, laat nog steeds op zich wachten. Waarschijnlijk juist tenge volge daarvan schijnt de Carlistische be weging wederom in kracht en beteekenis toe te nemen, wijl de bedoelde moeilijk heden fle aanleiding kunnen zijn, dat de veeten tusschen de twee groote groepen in de Carlistische partij bestaande, vergeten z_ullen worden en men weder tot eenheid komt. Onlangs meldden wij al, dat de regee ring het noodig oordeelde bekend te ma ken, dat de Carlistische beweging van ab soluut geen beteekenis is. Zulk een be kendmaking zou natuurlijk niet geschied zijn ,als de Carlisten zich zoo erg kalm hielden. ,Van meer gewicht is echter het volgende, dat uit Barcelona wordt gemeld. De militaire manoeuvres nl„ die moesten beginnen, zijn uitgesteld, opdat de Carlis tische beweging gemakkelijk zal kunnen onderdrukt, worden Of de beweging ook van absoluut geen beteekenis is, zoo als de regeering wel belieft te laten weten 1 Omtrent den toestand in CataJonië be waart fle regeering maar een volkomen stilzwijgen! De .gebeurtenissen schijnen daar officieel van geen beteekenis, maar in werkelijkheid hebben zij1 een groote be teekenis, wijl ,de gezamenlijke oppositie partijen zich kunnen doen gelden. Verschillende bladen beschuldigen de Katholieken van het uitlokken dezer be- Nveging. De „Impereial" bericht, dat de slaat van beleg te Malaga opgeheven zal worden. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer Wilhelm begrijpt, dat de fundamenten van 01de en gezag liggen bij de katholieken en de geloovige protes tanten. Daarom wil hij, als kardinaal Fi scher v. Keuion .alle geloovigen tegen het ongeloof zien staan schouder aan schou der. Bij de manoevres in Silezië heeft hij ter aanmoediging den prins-bisschop van Breslau, kardinaal Kopp, de hoogste onderscheiding gegeven, n.l. van den Zwar ten Adelaar. Men wil, dat het pen steek is voor Frankrijk, dat het katholicisme wil dooden. En nu nog bovendien een Duit- scher gekozen is tot generaal der Jezuiten of tot „zwarten Paus", is men in Frankrijk woedend De groothertog van Baden vierde zijn gouden regeerings-jubilé, hij is 80 jaar. In Baden zijn op de 1.867.900 inwoners 1.131,400 katholieken en toch mogen er geen mannenkloosters zijn en bleef de aartsbisschoppelijke zetel van Freiburg 14 jaar lonbezet. De vorst is te bang tegen over de liberalen. Er zijn op de 73 leden der Tweede Kamer 28 Centrumsmannen,. Toen floslijds in Duitschland een wet werd voorgedragen tot beperking van de verbreiding der zedeloosheid in taal en beeld, waren vele liberalen en socialisten er .tegen orn de bedreigde belangen der kunst(!) Nadien zijn de uitstallingen van zedelooze zaken, en de reeks van vuile bla den met advertenties en nog viezer gedoe in Duitschland toegenomen. De strijd tegen het pornografische ge schriften en afbeeldingen gaat daar, even als in Nederland, in hoofdzaak uit van de Katholieken. RUSLAND. De toestand van het dochtertje van Sto- lypin, naar men weet zwaar gewond door de bom, die haar vader moest dooden, en dat op het oogenhlik bij haar ouders in het winterpaleis verpleegd wordt, is plotseling erger geworden. Haar beenen zijn opgezet en vertoonen verschijnselen van koudvuur. Daar haar toestand hoogst ernstig is, is zij voorzien van de heilige Sacramenten. De „Journal"-oorrespondent in Peters burg zegt van een hooggeplaatst politie beambte de mededeeling te hebben ontvan gen, dat het wel degelijk tengevolge van het ,ontdekken van een complot was, dat de tsaar er zich van onthouden heeft, om naar Peterhof terug te keeren, teneinde tegenwoordig te kunnen zijn bijl de begrafe nis van Trepoff. Stolypin waarschuwde den tsaar per te legram, dat er een complot pntdekt was en smeekte hem zijn kruistocht te ver volgen. De terroristen waren, naar het schijnt, besloten om hun slag te slaan. De eigenaar van een landgoed te Obosnovka nabij Elizabethgrad is door boeren in zijn woning vermoord. Da moordenaars maakten zich meester van 30,000 roebels, die zij verdeelden onder de hongerende dorpsbewoners, wier oogst mislukt is. ITALIË. Dezer dagen zijn in Villavercia nieuwe aardschokken waargenomen. De Rossa da Toerai'ivier is buiten haar oevers getreden en heeft de stad onder water gezet. Ver scheidene- personen, waaronder de burge meester, zijn verdronken. Ook in Palermo hadden nieuwe aard schokken plaats en in Trabia en Termini deden zij zich met bijzondere heftigheid voor. De meeste huizen vertoonen groote scheuren en zijn onbewoonbaar geworden. De bevolking kampeert in de open lucht. De overheid in beide plaatsen heeft de regeering dringend om toezending van geld en levensmiddelen verzocht. CHINA. Een .nieuwe typhoon? Uit Hong kong wordt dd. Donderdag geseind, dat. er te middernacht een nieuwe "wervelstorm gewoed heeft, die zes uur duurde. Het is nog niet bekend, hoeveel schade die nieuwe .storm moet hebben toegebracht. Eenige schepen zijn in de haven gezonken. Latere berichten melden nog, dat het totale verlies aan menschenlevens wordt geschat pp 10.000, daar* de geheeie vis- schersvloot, bestaande uit 600 jonken, ten gronde is gegaan. Waarschijnlijk heeft men onder deze cijfers ook de gevolgen ge rekend van den tweeden wervelstorm. D e w a t e r s 11 o 0 d i 11 Z e e 1 a 11 d. Het provinciaal comité te Middcdburg, tot leni ging der rampen van den watersnood in Zeeland, heeft besloten geen geldelijke uit- keering té doen, anders dan bij wijze van voorschot, zoolang niet gebleken is, wat de -overstroomde landen dit jaar nog zullen ■opbrengen. Dit besluit moge beteekenis hebben voor de geïnundeerde polders op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch Vlaande ren, alsook voor een der acht onderge- vloeide op het eiland Tholen, voor de andere zeven daar geldt het niet, want ook van den Suzannapolder is maai- een klein hoekje van circa vijf H.A. door het op werpen van het Domine's dijkje bezaaid en beplant kunnen worden. De overige groote oppervlakte, misschien wel 1500 H.A., heeft absoluut niets opgebracht, zelfs geen hooi of gras, zooals het provinciaal comité nog mogelijkscheen te achten. Het ware dus wenschelijk geweest, dat, althans zeker op het eiland Tholen, wél uitbetaling was gedaan. Er is in die overstroomde vel den veel werk met het delven van zand enz., dat. goed wat geld vraagt. Waarom

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1