eld I imp! ieken. en, Holland. Zaterdag 22 September 1906. Tweede Jaargang. |l-5 uur. ERS AiNK. 10 pet, No. 112. tan Effecten ■NDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. peddel voorf, oude jongen. 3l;iTENLANDc BINNENLAND Vap onze Eilanden IS jmber arkt, d. 112 tot 1 uur, boeken, van Ier week en lent per week pnt per week Ireeniging, ge- Ibehalve bi de it f 1 per jaar woek. |Dinsdagavond gratis voor de Ing, geopend |r, 3 cent per ratis verkrijg- ouw. aellijk na Ves- Igensschool, da- tot 1272 uur- en per week. de Pastorie, uur, 2 cent per ipon 1 Juni ;tocht. hotel de Kinderen Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.3772, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij, die zich met i October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Platen: Een kijkje aan een spoorweg station; parade van een Chineesch vrij willigerscorps; verplegingsdienst ter zee; conferentie tegen de tuberculose; de motor boot van H. M. de Koningin; uil het land der middernachtzon; een veroverd Rus sisch kanon; een nieuwe glijbaan bij brand; schoenpoets-automaat; een eigen aardig studentengebruik; een hondenfami- lie; olifanten en jonge leeuwen mét tekst. Feuilleton: de twee parelvisschers. (Naar 'tFransch van „Pierre l'Ermite".) Het pastoortje boog zich over den stuur stang, om den mijlpaal te kunnen raad plegen. „Etichy-sur-Ourcqtien kilometer, 2 hectometer". Eu dat bij een opgaanden weg. Hij slaakte een zucht, bracht zijn blauw- gerui ten zakdoek te voorschijn en droogde zich het voorhoofd af, andermaal zuch tend: „Ik haal 't nooit". 't Was om dood te gaan bij die warmte. Niet die heldere, vroolijke warmte was 't, die over liet koren haar goudgloed legt en de huid roostert, maar die zware, klam me hitte welke hem de beenen verlamde en ze belette krachtig de pedalen te druk ken van 't erbarmelijk rijwiel van pog geen veertig gulden. Hoe moeilijk viel hem 't leven, zoo moei lijk als het fietsen nu. Gisteren las hij twee MissenHeden vierMorgen zal hij er tien moeten opdragen Er is geen pastoor meer te Guivry geen pastoor meer te Montaigu. Trap, peddel voort, oude jougen, in uw zware lakensche toog, op uw verroest rij wiel. Peddel om twee uur 's middags, als iedereen een uiltje knapt... trap, om op 12 kilometer van uwe parochie een zieke te bezoeken, die U misschien niet eens ontvangen zal. Peddel, en neem in 't voorbijgaan het „kwaak, kwaak", in ontvangst van dien landlooperden spotlach van dien slagersknecht, welke zoo lekker tusscben de coteletten zit in zijn tweewielig kar retje En de pastoor spoedt verder over den langen weg, waar het scherpe licht ver blindend terugstraaltHij gaal. verder, niet als de brievengaarderof de boer of de burger Hij vervolgt zijn weg, begluurd, opge merkt door iedereen bemind, veracht gegroet, beleedigd.aan niemand onver schillig. Over de stuurstang van zijn rijwiel ge bogen, denkt hij „Welk zonderling lot, dat van den priester. Hoe verheven moet zijn ambt wezen, dat hij nergens onopgemerkt blijft. Toch is hij niets, naar de gewone men- schelijke opvatting. Zijne ouders bewerkten den akker. £ijn spaarpotje op de pastorie bevat geen honderd francs.Als hij van avond 'thuis komt, zal zijn maal dat van den 'armsten 'boer gelijkenwat soep, een stukje 'spek, 'door zijne zuster gebraden... Morgen 'zal hij nog minder zijnhij zal de ongelukkige 900 francs niet meer krijgen, waarover de Regeering hem zoo hard vielZijn kerk zal misschien ge sloten 'zijn De slungel van het openhaar onderwijs zal 'nog pen beetje meer van uit de hoogte neerzien op hem, die toch het diploma bachelier-èslettres behaalde. Waarvan zal hij bestaan? Waarheen zijne schreden richten? Zal hij zelfs het recht hebben om te werken? En (toch, over dien armen drommel van een pastoor spreken alle kranten. Zijn 'versleten toog wordt in alle zaken gemengd de ministers worden om ha rentwille 'geïnterviewd, en nooit wellicht m ónze vaderlandsche geschiedenis heeft men tzoo druk gehad over „de pastoors" als in den tegenwoordigen tijd, nu men voorgeef dat men niet weet of de Paus bestaat, de Pastoor der Pastoors Onverklaarbaar dat alles uitgenomen voor 'hen, die het geloof bezitten. En op dien verlaten weg, te midden der akkers, waar alles sluimert, bezwijkend onder licht en hitte, vervolgt de Pastoor zijn onderzoek. „Jamen verfoeit en bemint mij, om dat over mijn armelijk kleed straalt de geduchte waardigheid van 'het priester schap, 'nachtmerrie der eenen, vertroosting der 'anderen Ik 'ben 'de gezant Gods niet van een onzekeren God, maar van Jesus Christus, Die 'eerbied oplegt voor de Tien Geboden, waaronder er enkele worden gevonden, die soms 'zeer moeilijk na te komen zijn Niet mij dus beleedigt men, mij', mijn heer Durant of Dubois. Neen, 'tis de Priester. Want de priester verdedigt het volk te gen zich 'zelftegen zijne driften tegen alle slechte herders, die zijne rech ten /schenden, het zijne plich.ten niet voor houden. Want de priester, hij moge zelf een iZO-ndaar wezen, heeft de opdracht gekre gen om de wereld toe te roepen het „Non heet" van God En die twee woorden deden vroeger de Engelen uit 'den hemel vallen Mag 'ik 'dan verstoord wezen op den slagersknecht, die spotlachend van zijn karretje op mij neerzag? Ziedaar waarom men nooit den dominee der naburige stad beleedigt, zelfs niet in de 'herberg, ais hij zijn pale-ale komt drin ken. Wien 'zit hij in den weg? Over welk onaantastbaar „Credo" heef! hij te ivaken? Neen, hij vertegenwoordigt niets meer... hij drijft af en mee op den stroom dei- gewone samenleving vergelen burger, huiten 'het bovennatuurlijke gebannen. dorre tak, van den stam afgesneden Vervolgt de razende wieling het drijfhout, dat zij meesleurt? Nog maar zeven kilometer meer. De 'zon priemt nijdig neer op den weg.. Achter den 'priester aan volgt een ijle, purper grauwe schaduwin de stik lucht wemelt het van donderwolkjes. Peddel voort, oude jongen En het pastoortje, hadend in zijn zweet op het rijwiel, denkt aan de geduchte zen ding der toekomstaan de taak om Frankrijk tot een nieuw leven te brengen. Zullen die puinhoopen ooit weder op gebouwd kunnen worden? Gij 'alleen, priester van den verrezen God, gij alleen kunt hierop antwoorden. Neen, niet de oude Sarrien, niet de oude 'Combes.zelfs niet de oude Cle- meuceau, 'hoe sluw ze wezen mogen. De groote dingen worden niet door de sluw heid tot stand gebracht Of wel de priester zal den moed opge ven, gelijk een arbeider, die voor een on- bewerkbaren akker staat En het laatste woord onzer geschiedenis zal 'gesproken zijnHet onherstelbaar verval 'komt over ons. Na de heerlijke bladzijden, geschreven door een Germanus, een Lodewijk IX, een Bernardus, een Richelieu, een Bossuel, een Vincenlius a Paulo, een Lacordaire zaJ het failliet, het bankroet, volgen des 'priesterschaps, dat zich onttrekt aan zijn zending Of wel de priester zal zich priester voe len meer dan ooit En (begrijpende op dit allerernstige tijd stip, waarom God hem de handen ont bond, 'zal hij den akker betreden, waar zoovelen hem zijn voorgegaan En den honger voor niets tellend en den' dorst, verachtend alle menschelijke bekom mernis, 'zal hij arbeiden uit alle krachten, volhardend en onvermoeid, als die geringe, schepselen, welke de grondvesten der aarde vormden en nog ophouwen Dan, maar ook dan alleen zal de Fran- sche priesterschap van 1907 de priester schap van alle landen vrij in het gelaat kunnen zienzelfs die van den Kul- tuurkanip. Want erger dan deze zal zij doorleefd hebben. Zij zal hare heerlijke bladzijden geschreven hebbende blad zijden der separatie, der scheiding, maar ook die der reparatie, van het herstel. ■ity zai de skerKe senaivel geweest, zijn van dezen kclting, de on verbreekbare scha kel. En spijt de hovenmenschelijke inspan ning der Loge, zaJ fiet niet dit geslachlj van priesters zijn, 'twelk het vaandel des Satans op de verlaten kerk van Frankrijk zal laten planten. Peddel voort, oude jongen En plotseling bemerkte het pastoortje, dat zijn voet zóó krachtig trapte, dat het huis, 'twelk hij nooit meende te zullen bereiken, reeds twee kilometers achter hem lag. RUSLAND. Te Warschau schijnt, men de revolu- tionnaire beweging, die zich gedurende den laatsten lijd meer en meer in die plaats openbaarde en tot ernstige onge regeldheden aanleiding gaf, op een hoogst eenvoudige manier te willen onderdruk ken. Men stop! n.l. allen die maar eenigs- zins verdacht zijn in de doos. Voortdurend hebben huiszoekingen plaats en deze ge ven weder aanleiding tot zoo talrijke in hechtenisnemingen, dal de gevangenen we gens gebrek aan plaatsruimte in de War- schausche gevangenissen naar Modlin moeten worden vervoerd. Een lid van dsn „Bond van Russische mannen", Bulazel, beweert in de „Russ koje Snamja", dat Trepoff een oimatuur- lijken dood is gestorven. Daarentegen brengl de „Narosch" het merkwaardige bericht, dat Trepoff heele- maal niet dood is, maar, om aan de ver volgingen der revolutionnairen te ontko men, met zijn familie naar hel buitenland vluchtte. Daaruit zou dan logisch volgen, dal men een valschen Trepoff begraven heeft Te verwachten m oordpart ij in Se bas to pol. In Sebastopol heerscht onder de troepen van het garnizoen de grootste ontevredenheid. De geest van mui terij is tot alle manschappen doorgedron gen, zoodat. een nieuwe uitbarsting van onlusten wordt gevreesd. De revolutionnairen beschikken over rij kelijke geldmiddelen, die zij aanwenden om de soldaten tot muiterij op te wekken. Er gaat geen nacht voorbij, dat in de straten der slad niet verscheidene moor den gepleegd worden. De officieren staan machteloos tegenover de taak om den muitenden geest onder hun manschappen te onderdrukken. Met groote beslistheid wordt aangenomen, dat een nieuwe bloedige opstand zal volgen. Duitschers in Rusland. De Duitsche gezant te Petersburg heeft, naar aanleiding van den moord op den Duitschen fabrikant Busch te Riga, tot de Russische regeering een ernstig betoog ge richt. Hij heeft in nadrukkelijke bewoordingen gewezen op den toestand van anarchie, de ongeschiktheid der overheid om de orde te bewaren in de Oostzee-provincies en het gevaar, waarin de vreemdelingen dien tengevolge voortdurend verkeerden. Tweede Kamer. De heer Roëll aan vaardde het voorzitterschap met een toe spraak, waarin hij, ook in verband met de besluiten der Kamer ten opzichte van het adres van antwoord enz., nadrukkelijk hij de debatten bondigheid aanbeval, die degelijkheid niet uitsluit, en zelfbeperking. Hij deed dat vooral met het oog ook op de velerlei gewichtige wetsontwerpen, die aanhangig of aangekondigd zijn. Diocesaan-Katholiekendag te Delft. (Men verzoekt ons opname van 't onderstaande Het Uitvoerend Comité voor den Dio- cesaan-Kalholiekendag, op 3 October a. s. te Delft te houden, verzoekt ons mede te deelen, dat een groot getal aanvragen om toegangskaarten is ingekomen, maar dat tal van personen hebben te kennen ge geven, dat ze zich alsnog wenschten te beraden, om al of niet aan de vergadering deel te nemen. Hoewel nog plaats beschik baar is en dus aan de tot dusver ge dane aanvragen kan worden voldaan worden vooral degenen, die lot deelneming eene min of meer verre reis hebben te maken, gewaarschuwd, dal het gevaarlijk is, het er op aan te laten komen, daar beslist niemand verder kan worden toe gelaten, wanneer 1500 plaatsen ingenomen zijn. Wie nog geen kaart besproken heeft, kan zich alsnog tot uiterlijk 25 September te dien einde wenden tot één der leden van het algemeen comité, of tot den secre taris van hot Uitvoerend Comilé, Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk, Z.-H., on der betaling van 50 cent, den prijs dei- toegangskaart. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat het bij den te verwachten grooten toevloed van vreemdelingen noodig is, dat men zich te voren voorzie van een ontbijt kaart, waarvan de kosten f0.50 bedragen. Deze kaarten zijn aan te vragen hij' dé toegangskaarten. Het plaatselijk comité te Delft kan uit den aard der zaak slechts dan voor een behoorlijke regeling zorg dragen en op onthoud en verwarring voorkomen, wan neer het te voren weet, hoeveel personen na afloop der H. Mis en vóór de vergade ring wenschen te ontbijten. Bepaald noodig is, dat zij, die aan het gemeenschappelijk diner (te 6 ure) willen deelnemen, zich te voren aanmelden. Op den dag zelf kan dit niet meer geschieden. Ook daarvoor kan men zich, onderbeta ling v.an f2.50 alsnog aanmelden bij één der leden van het algemeen comité of bij den secretaris voornoemd. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor hen, die zich reeds hebben aangemeld bij den secretaris van het plaatselijk comité te Delft. Bij kon. besluit is eervol ontslag ver leend als hulp-siuismeesler hij het kanaal van Terneuzen aan M. de Ruijter te Ter- neuzen. Benoemd tot hulpsluismeester hij dat. kanaal A. Bakker, met gelijktijdig eer vol ontslag als brugwachter over het ka naal door Zuid-Beveland te Wemeldinge; tot bestuurslid der waterkeeriug van den Calamiteusen Zimmermanpolder C. v. üainme te Rilland-Bathtot plaatsvervan gend dijkgraaf van den Kramerspolder A. Geelhoed te St. Philipslandtot gezworene van den Dreischorpolder N. Verjaal te Dreischor. In goed ingelichte kringen van de A.-R. en R.-K. partijen te Leiden wordt verze kerd dat de candidatuur voor lid der Tweede Kamer (vacature v. d. Vlugt) zal aangeboden worden aan dr. A. Kuyper. Op de begrooting van Binnenlandsche zaken voor 1907 is o. a. uitgetrokken de eerste termijn voor verbouwing der groote kerk te Goes. Een geschenk van de Konin g i li. De zusters der R.-K. Ziekenverpleging te Hilversum, die voor eenigen tijd op Het Loo ontboden werden ter verpleging van den adjudant graaf Dumonceau, ont vingen als blijk van waardeering Van de Koningin twee etsen in lijst, voorstellende „Het Laatste Avondmaal" en „Christus voor Pilatus". Een Woord over de R.-K Part ij. Aan het slot van een artikel over een heid en vrijheid schrijft de „Nederlander" met betrekking tot de Katholieke Partij „Maar ook die partij, al kan zij krach tens haar hooger beginsel in vele gevallen rekenen op gehoorzaamheid, wacht zich voor het overdrijven van het eenheids beginsel. Zij laat aan haar leden veel vrijheid van beweging op politiek gebied doel bijv. niemand in den ban, enkel om- dal. hij zich vermeet een eigen blad op te richten in strijd met de actueels ver langens der partijlaat vrije discussie ook over hoofdbeginselen toe. Van daar het door sommige bladen opgemerkte ver schijnsel, dat gedurende de „Katholieke Sociale Week" stellingen zijn verkondigd die onderling zoover uiteenloopen, dat zij, hij het protestantsche deel der natie, tot hel vormen van afzonderlijke partijen heb ben aanleiding gegeven. Door die onder linge discussie vormt zich dan op den duur een gezonde overtuiging. Het is zeer de vraag, of de niet-katho- lieke partijen niet verstandig zullen doen, het voorbeeld van laatstgenoemde partij te volgen; daarentegen dat der andere te mijden, en meer de beginselen dan het partijverband ais gemeenschappelijken grondslag te erkennen. „M o e d g e v e n d". Wij lezen in „Land en Volk", volbloed regeerings-orgaan De oppositie heefl zich in het eerste jaar van deze wetgevende periode bin nen het Parlement van een betere zijde leeren kennen dan daarbuiten. Dat stemt moedgevend voor het tweede jaar waarin het in elk geval aan arbeid niet zal ontbreken. Van dit getuigenis dient acte genomen. Aan de oppositie in de Tweede Kamer heeft het dus niet gelegen, dat er weinig is uitgevoerd. Zij trad zoo gematigd op, dat zelfs „Land en Volk" een pluimpje voor haar over heeft en haar houding het blad moedge vend stemt voor dit tweede jaar. Wanneer aan die houding nu maar beantwoordt de werkzaamheid van hef kabinet. Omtrent deze laatste was hel; afgeloopen jaar nu juist niet moedgevend (Centrum.) Blijkens mededeeling van den commis saris der Koningin in Zuid-Holland heeft de hoofdinspecteur van de volksgezond heid in Zuid-Holland en Zeeland bepaald, dat met ingang van 1 Oct. e.k. de verdee ling van het ambtsgebied der Woning-in specteurs jhr. G. de Graieff en W. van Boven, zoo zal worden geregeld dat de werkzaamheid van jhr. de Graeff zich zal uitstrekken over de provincie Zeeland. Op <le begrooting voor binnenlandsche zaken voor 1907 is subsidieverhooging uit getrokken voor de Zeevaartschool alhier. Voorgesteld wordt overneming van de gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-j. cursus te Zierikzee door het rijk. In verband hiermede zijn meerdere gelden aangevraagd. De gemeente heeft aange boden het eerste jaar een bijdrage in de kosten te verleenen van f8000, het tweede jaar eene rente van f 7000, enz., 'telken jare f 1000 minder, totdat een minimum van f 2000 zal zijn bereikt, dat als blij vende jaarlijksche bijdrage aan het rijk zal worden verleend. In verband met. den storm van 12 Maart worden op de begrooting voor waterstaat gelden aangevraagd voor ver dediging van den duinvoet aan de Oude Hoeve op Schouwen. GOES. De te Middelburg welbekende gefailleerde C. van Bergen, heeft ook in deze gemeente een slachtoffer van zijne praktijken. Een winkelier heeft hij er in laten loo- pen voor zes gouden heeren remontoir horloges en dito kettingen. MIDDELBURG, in de Donderdag mid dag gehouden zilting van den gemeente raad werd,_het ontworpen art. 54bis van de algemeene politieverordening, waarhij ieder verplicht wordt te zorgen dat hon den, die hein toebehooren, of onder zijn hoede staan, geen rumoer verwekken, waarvan anderen hinder of overlast onder vinden, en waarover in een vorige ver gadering de stemmen staakten, aangeno men met 10 tegen 5 stemmen. Hel. voorstel van den heer Ermorins om op de wegen binnen de bebouwde kom der gemeente te verbieden met motorrij tuigen of rijwielen te rijden met grooter snelheid dan 12 K.M. per uur werd ver worpen met 11 tegen 4 stemmen. Goedgevonden werd om in de politie- bepalingen op het rijden met rijwielen ook de motorrijtuigen op te nemen. Het voorstel tot hel bepalen van straffen in de ontworpen verordening op de hef fing van cans belasting naar hef geschatte inkomen, waarover de stemmen hebben ge staakt, werd met 10 tegen 5 stemmen ver worpen. Het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot afwijzing van het verzoek van J. Hubregtse e. a. om vei ligheidsmaatregelen voor te schrijven aan de stoomtram Walcheren op den kanaal dijk werd zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming aangenomen. Ten opzichte van de aanvraag om sub sidie enz. voor de te bouwen ambachts school besloot de raad, op voorstel van den heer De Veer, om zich ten behoeve der Burgeravondschool te wenden tot de Regeering en de Provincie, met verzoek om een subsidie, rasp. van f 2500 en f 1000. Daarbij zal worden gevoegd de voor- loopige toezegging dat van den uitslag daarvan zal afhangen of aan de Vereeni ging De Ambachtsschool eene hoogere sub sidie al of niet zal verleend worden. Bij de behandeling van dit punt deelde de heer Van der Harst mee dat bij het bestuur der vereeniging De Ambachts school het plan bestaat 1 Oct. eene ver gadering te houden om te beslissen over de ontbinding der Vereeniging.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1