eld! sblad ien, Holland. So. 109. Zaterdag 15 September 1906. Tweede Jaargang. aar" is jksuiker. t op het Arnhem, an Effecten Itocht. :ndrikse. cent katholiek orgaan voor de zeeuwsche eilanden. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Korte inhoud Zondagsblad. Bij de Sociaal-Democraten op Visite. UIT DE PERb. 30 stenlahdc BIMNENLAMD. r Van onze Eilanden, |DE ZAAIER IJ. TONELLA fen scheikundigen fkomen zuiverheid jwbare merk. 90 ets. 25 ets. p t: pmestibles. Ische beurzen». i!d hotel de Kinderen de. Gravenhage. nieuws en illu- DKOOP is. DE DIRECTIE. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37y2, voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X; berekend. Dienstaanbiedingen regels voor 25 Ct. a contant. Reelameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. _,e Cointre, Goes.. Zij, die zich met I October a s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Platen: Godsdienstoefeningen, in Tibet; gymnastiekfeesten te Middelburg; Ballon- tocht te Vlissingenbrand der Groninger Universiteit; oud-Groningende rijks school voor kunstnijverheid te Amster dam; bomaanslag op Stolypin; feesten op het Muiderslot; een Fakir op een bed van spijkers; de Machichedanshet Duit- sche kroonprinsenpaar en hun eerste zoon met tekst. Feuilletonde twee parel- visschers. Voor de zooveels'te maal is de ruzie in de S. D. A. P. weer ontbrandde sociaal- demokraten schijnen er vooral op uit te zijn ons een voorproefje te geven van den toekomstigen „heilstaat". De oorzaak is de volgende Het partijbestuur, dat nu bestaat, uit de zoogenaamde revisionistische fractie, met Troelstra aan het hoofd, heeft beslo ten tot herziening van het partijprogram. Om daartoe te komen, wilde het partij bestuur een commissie in het leven roe pen om die herziening voor te bereiden. Daarom werden aan verschillende so cialisten van naam uitnoodigingen gericht om in die commissie zitting te nemen, maar nu doet zich het geval voor, dat alle aangezochten, die behooren tot de „N i e u w e T ij d"-groep, zooals v. d. Goes, Gorter, mevr. Roland-Holst, eenparig er voor bedankt hebben van die commissie deel uit te maken. Van der Goes zag zelfs in de poging om het partijprogram te herzien mo gelijk niet geheel ten onrechte, een aan wakkering van den strijd tusschen de revi sionistische groep en de orthodoxe Mar xisten. Deze „gem een scha pp elij k e dienst weigering" van een zekere groep van leden in de partij geeft het par tijbestuur een lang, fulminant artikel in de pen, waarin beweerd wordt, dat ieder verplicht is het partijbestuur hulp te verleenen, of men het al of niet met diens zienswijze eens isen dat men klach ten en bezwaren kan indienen bij het Congres. Aan den toon van dit artikel kent men de hartstochtelijke i.taal van Troelstra. Nu komt 't vreemde van 't geval. Zooals bekend is, woedde er het vorig jaar, vóór het Congres, in den boezem der zich noemende arbeiderspartij eeu hevige strijd over de vraag, welke richting in de S. D; A. P. de eerste viool speten zou: de revisionistische, dat is de richting, die- van schipperen en plooien wil weten, of wel de streng-leerstellige, met de mannen van de „N i e u w e-T ij d"-groep aan 't hoofd. Troelstra was de behendige en vurige aanvoerder der revisionisten, die even voor de bijeenkomst van het Congres, met zijn brochure „In zake Partijleiding" verscheen, en op onbarmhartige wijze v. d. Goes, Gorter c.s., den mantel uitklopte. Als de toestanden in de partij bleven? zooals zij waren, waarschuwde Troelstra, indien hij zelf bleef blootgesteld aan stel selmatige verdachtmaking, indien hij niet van blaam gezuiverd werd, dan, ja, dan Troelstra zijn Kamerlidmaat schap er aan geven; hij zou niet meeJ* in het belang der partij werkzaam kunnen zijn. Algeheele dientweigering dus bii Troel stra! En deze man, die, indien men hem zijn zin niet gai, zelf dreigde het bijltje er bij te zullen neerleggen, beschuldigt nu anderen van ongerechtvaardigde dienst weigering, wanneer deze niet doen wat hij will Men zou zoo zeggen, dat het eerste doel van de sociaal-demokratische leiders is hun haan te doen koning kraaien. Gelukkig de arbeiders, die door zulke demagogen en stokebranden worden ge leid „Kók. Kók. Kók... 'n Ei!" We waren ongerust. Er haperde blijkbaar iets in het Kabinet. Een volle week was voorbijgegaan, zon der dat er een regeeïingsoommissie was benoemd I „Wat kan er aan schelen?" dus vroegen we ons angstig af. Gelukkig blijkt de crisis nu voorbij- te zijn: Uit Den Haag Jcomt het geruststellend bericht, dat althans weer .spoedig de be noeming van een commissie kan worden tegemoet gezien. We lezen toch in „De Avondpost" Naar wij vernemen, overweegt de minis ter van Oorlog een nieuwe regeling voor het toekennen van burgerlijke betrekkingen van gewezen militairen. Binnen korten tijd zal door deze aangelegenheid waarschijn lijk een commissie worden benoemd, om den minister van advies te kunnen dienen. Een zucht van verlichting ontsnapt ons. Het Commissoriaal ei eenig teeken, dat het productievermogen van ons Kabi net nog niet geweken is gaat weer gelegd worden. Moge het zonder al te veel gekakel ge schieden 1 Te groole inspanning zou het teere kiepke lichtelijk te zeer kunnen ver moeien. (Geld.) FRANKRIJK. Volgens telegrafische mededeelingeu aan de bladen bevatte de „Osservatore Roma no" een artikel over den kerkdijken toe stand in Frankrijk. Het blad zegt allerminst er over ver baasd te zijn, dat Clemenoeau in een in terview gezegd heeft, niet te kunnen be grijpen, dat de Paus afstand zou doen van de inkomsten der kerkelijke goede ren. De minister had moeten weten, dat Jezus Christus aan den duivel, die hem zeide„Ik zal u alles geven,indien gijneervalt en mij aanbidt", geantwoord beeft: „Vade retro, Satanas". (Ga terug, Satan.) Aan minister Briand antwoordt de „Os servatore", dat de „associations cultuel- les" van de Scheidingswet niet vergele ken kunnen worden met de parochiale associaties in Pruisen. Deze erkennen en eerbiedigen "de kerkelijke hiërarchie, waar mede de Fransche wet geen rekenschap houdt. Wie er verdween! Uit la Cliarente wordt aan de „Croix" het volgende ge schreven Een zekere m'neer P. L. Imbert, een geletterd puin, directeur van het dagblad „l'Avenir", kondigde onlangs met nlechti- ge bewoordingen 'den naderenden onder gang van de Kerk aan De .ongelukkige directeur is echter nog vóór haar verdwenen. Bij een uitstapje in Auvergne is hij in een krater van een uitgedo.ofden vulkaan gevallen en verdwe nen." De „Univers" schrijft naar aanleiding van de talrijke beschouwingen, die nog altijd do kolommen van verschillende bla den blijven vullen de volgende opmerking „De bisschoppen zijn naar hun diocesen vertrokken, maar de pers van allerlei rich ting blijft niettemin doorgaan commenta ren op de bijeenkomst te leveren en te be proeven de geheimen te onthullen. Alles wat men op het oogenblik kan weten, is wij maakten hier reeds mel ding van dat zeer spoedig een collec tief schrijven aan de geloovigen verschij nen zal." Terecht hebben wij ons dan ook ont houden de verschillende gevoelens, die door de bladen in dikwijls ellenlange arti kelen uiteengezet worden, weer te geven. Een ooggetuige, die in de nabijheid van La Rochelle eenigen tijd vertoefde, vertelt merkwaardige ervaringen in het „H. v. A." 24 Aug., 's avonds. Een zonderling avontuur heeft dezen dag gekenmerkt; een avontuur dat mij diep ontroerd heeft en dat mij een onuit wischhare herinnering zal achterlaten. Ik ging rond 10 ure naar Lagord, een zeer proper dorp van een 1000 tal in woners. Moderne en sierlijke kerk. tk hoop te kennis te maken met „mijnen" pastoor, aangezien Lagord voor een veertien dagen mijne parochie was. Ik belde vruchteloos aan de deur der pastorie. Dan ging ik de kerk binnen. Zij was heetemaal ledig. In het koor nochthans bewoog zich een we zen; ik kreeg bet in 'toog op 'toogenblik dat het naar den grond gebogen stond en den vloer van het heiligdom met eenen dweil opnam. Ik dacht bij mijzelvendat vrouwke zal mij wel zeggen waar ik den pastoor kan vinden. Ik naderde zonder gerucht te maken, eerbiedig, zooals het past, en van op zekeren afstand liet ik een gerekt pst! hooren. Het wezen, dat met den rug laar mij toestond, hief het hoofd op, op welks top ik met verbazing eene versche tonsuur bemerkte! Mijn pastoor keerde zich om en beantwoordde mijn verbaasd gezicht i met broeden glimlach: „Mijnheer is vreem deling?" vroeg hij halfluide. Ik zegde mijn naam, erbij voegend, dat ik Belg was, zonder meer, en twee minu- ten later waren wij buiten en vijf minuten later praatten wij als oude kennissen. „Komaan, mijnheer pastoor", zegde ik, „leg mij eens uit hoe het komt dat ik u i heb kunnen verrassen, terwijl gij aan een zoo zonderling werk in uwe kerk bezig waart," „Vooreerst, geef mij den arm. Indien wij bij toeval een mijner parochianen ontmoe-i ten, zal hem dat misschien doen begrij-1 pen dat er nog welgekleede heeren zijn, „heeren van de stad" die niet bang zijn zich te vertoonen in gezelschap van eene i soutaneEn dat zal hun misschien j den moed geven hetzelfde te doen. Maar. gij hebt mij eene vraag gesteld en ik had bijna vergoten u te antwoorden: Gij hebtj mij, beste heer, verrast terwijl ik den vloer schuurde van het huis van den goeden God, omdat ik sedert een beelen tijd te arm ben om dit werk te doen verrichten door eene werkvrouw. Gij hadt mij éven goed kunnen verrassen bij ander werk, want om dezelfde reden ben ik mijn eigen' kosler geworden, mijn eigen kerkdienaar". RUSLAND. Volgens te Odessa ingekomen berichten is het gehucht Koepin (in het district Ka-, menets), waar 200 Joodsche gezinnen wo nen, door boeren uit den omtrek geheel, uitgeplunderd en verbrand. Naar men zegt,, zijn verscheidene der dorpsbewoners ver moord of in de vlammen omgekomen. Te Siedlce werd Woensdagochtend met' revolvers gevuurd van uit de zolders van enkele huizen. De soldaten antwoordden met een paar salvo's, die achter geen uit werking van eenigo beteekenis hadden. De bevolking komt weer op straat en de winkels zijn heropend. Over de aanleiding tot de bloedige ge beurtenissen loopen de meeningen nog uit een. Heuler seint nu, dat 'de weigering van eenige Joodsche winkeliers om de politie om te koopen om hen 'te beschermen de oorzaak was. In het Joodsche ziekenhuis moesten de dokters licht opsteken om de wonden te verbinden. Onmiddellijk regende bet. ko gels door de vensters van de troepen op straat, waarbij een pleegzuster en een por tier gedood werden. Een ander voorbeeld van den toestand van ontoerekenbaarheid der soldaten was, dat bij de begrafenis van een militair een saluut aan het graf werd afgegeven. Het knetteren der 'geweren veroorzaakte een paniek op straat, die oversloeg op de patrouilles, welke in alle richtingen er op los begonnen te schieten. Een vrouw werd gedood. GRIEKENLAND. „Is men veilig in Griekenland?" Soms komt deze vraag in ons op, als we pistoolschoten hooren en midden in Athene iemand zien neerschieten. Iemand die hier buiten de politiek blij ven wil, mag zich meer dan veilig noemen, ja, misschien nog meer dan in andere lan den. Diefstallen of moorden om te rooven komen hier zelden voor. Dit schijnt vreemd, waar het politiewezen toch slecht ingericht is. Maar de Griek is kalm en slurpt ,het liefst zijn kop koffie in de groot ste welbehagelijkheid. Vandaar dal hij zelf voor de rust zorgt en het nooit gebeurt, dat ©en agenfe om bijstand behoeft te fluiten, aaar zerrs de armste lustro dadelijk te hulp .schiet als het er om te doen is iemand op ,te brengen. Er heerscht een algemeene solidariteit met de politie, alleen uitge zonderd in politiek en liefde. In opwin ding over politiek schiet dikwijls de eene broer den andere overhoop. De moorde naar geeft zich aan en wordt veroordeeld tot 2 a 3 jaren. Hij schrijft aan den af gevaardigde van zijn provincie ook de aan leiding tot den moord. Na een jaar' kan niemand hem meer in de gevangenis vin den; .niemand zoekt er hem ook meer. Hij zit in café Zacharatos achter een ma- stieltje (een borreltje). Bij moord om liefde gaat ,het. dito. Als je maar een afgevaar digde '.hebt, die de zaak voor je opknapt. Is hijvoorbeeld een meisje door haar aanbidder verlaten, haar broer treedt da delijk op. Hij poogt den man te dwingen het meisje te trouwen. Weigert deze, dan komt de bedreiging. Een termijn wordt vastgesteld; binnen 14 dagen getrouwd (dat gaat hier makkelijk) ofde kogel. Èr helpt niets aan; is de termijn verstre ken, dan hoort men weldra in de Stadion- slraat een schot of op het Conslitutie- plein en de zaak is uit de wereld. De moor denaar gaat naar Patras, blijft daar 2 k 3 maanden en komt dan doodkalm weer in Athene. De zaak is vergeten, 't was maar een liefdesaffaire. Zoo nu ook de moordenaar Vlikhar, die te Ménidi. vijf personen vermoordde, een geheele familie, omdat zijn meisje met een ander getrouwd was. Hij nam de vlucht en sinds is er een maand voorbijgegaan, zon der dat de politie hem heeft te pakken kunnen krijgen. En toch is hij bijna voor hel: grijpen, verborgen als hij zich heeft in de omstreken van Kephissia. lederen dag zien de bewoners 'hem, maar de politie kan niet vrij werken, haar zijn de handen gebonden. De afgevaardigde zit er lusschen en weet krachtig ingrijpen te voorkomen. Zoo is Griekenland! De Zee uw sc he watersnood. Naar de „Tel." verneemt, is de juiste stand der schade door den grootcu Zeeuw- schen watersnood in Maart j.l. geleden, nog niet opgemaakt. Het Provinciale Zeeuwsche Comité heeft reeds geruimen tijd geleden de hulp der verschillende betrokken gemeentebesturen, ingeroepen tot opneming der schade. Maar in onderling overleg is toen be sloten, eerst .eens de resultaten van den oogst en het grasgewas af te wachten op de .verdronken landen. Dit toch is een voorname factor ter juiste bepaling Van hel. nadeel door do overstrooming 'geleden. In deze maand hoopt het Zeeuwsche dan zal in overleg met de Amsterdamsche Watersnoodcommissio de te vergoeden schade worden vastgesteld. Tevens wprdydan de, som bepaald, door de Watersnood colWissie aün het Provin ciaal Zeeuwsch Comité af te dragen. G e v a a r 1 ij k e advertenties. Een geval van misleiding als .onlangs te Am sterdam plaats had, is dezer dagen ook te 's Gravenhage voorgekomen. De secreta resse van den „Vrouwenbond tot verhoo ging van het Zedelijk Bewustzijn", aldaar, schrijft in „De Nieuwe Courant" de vol gende waarschuwing „Naar aanleiding van een advertentie in een onzer bladen, waarin een dame een hulp in de huishouding vroeg, ver voegde zich een jonge vrouw aan het op gegeven adres. De steller van de adverten tie bleek te zijn een „heer", die door middel ervan vrouwen en meisjes tot zich lokte 1 „Niet alleen, dat hij bedoelde jonge dame met woorden beleedigde, maar- ook zijn daden waren hoogst immoreel. Daar enboven wilde hij de dame dwingen een door hem ingeschonken kop thee te le digen, en maakte haar op listige wijze den door hem geschreven brief naar aanlei ding^ van de advertentie afhandig! „Slechts met bedreiging burengerucht te zullen maken, gelukte het haar de deur, door hem versperd, te openen. Het adres van den onverlaat is bij de politie bekend. In de „Nederiandsche Jager" wordt er dp aandacht- op gevestigd, dat er tegen woordig zooveel gestroopt wordt met de geweren, die de landweer mee naar' huis heeftgekregen. Men Stelt nu voor, de grendels van deze geweren achter te houden, zoodat ze voor de landweermannen onbruikbaar zijn. Daar deze evenwel ook zouden moeten bewaard worden, is misschien beter nog maar een stapje verder te gaan en de ge weren in hun geheel in magazijnen op le Ijergen, vooral in de groobe steden. GOES. Zij, die wenschen op te treden als vrijwilliger, bij dé Brandweer, moeten daarvoor aangifte doen ter secre tarie der gemeente vóór 16 Oct. '06. Om vrijwilliger bij de brandweer te kunnen zijn, moet men den Jeeftijd van 25 jaren heb ben bereikt en dien vali 50 niet hebben overschreden, geen' plichten ten aanzien van de militie, schutterij of brandweer te vervullen hebben en vrij zijn van hinder lijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeling van burgemeester en wet houders. Gisterenavond kon men hier een zeer onsmakelijk tooneeltje aanschouwen. Een dien dag in het huwelijksbootje gestapt paar had zich te goed gedaan aan het ge bruik van sterken drank. Dat schijnt er bij te hooren. 's Avonds werdien de brui loftsgasten van wie er niet bijverteld wordt, of ze evenals in Chrétienui's couplet „allemaal vol" waren naar den trein uit geleide gedaan, 'n laatste neutje werd nog genomen, maar toen ook weigerden de beenen van bruid en bruidegom verderen dienst. Het echtpaar werd op een wagen gelegd, en zoo werden ze naar huis ge transporteerd. Toem gisterenmiddag de heer F. wat eten aan zijn hond wilde geven, pakte de hond hem bij. zijn arm en beet er zoodanig in, dat dadelijk geneeskundige hulp moest „Wiprden ingeroepen. De slager M. D. Le Kloetinge heeft een verbazend i sclnikaehlig paard. Dit bleek hedenmorgen in de Wijngaardstraat. Voor de deur van den Rijksveearts stond heden 11 uren een twaalfjarige knaap, die het bestuur had over paard en kar, om. hel vleesch ter keuring aan te bieden. Een tweetal kooplieden met druiven brach ten hun waar aan den man, door met ver vaarlijke stentorstemmen de heerlijkheid der vrucht uit te galmen. Eerst trappelde de jeugdige viervoeter; opeens sloeg hij op hol, rende door tót de L. P. v. d. Spie gelstraat en liep tegen een boom aan die 'ontvelde; maar de hoornen der kar bra ken ook stuk. Het paard, dat geen letsel bekwam, bleef opeens onthutst staan. Gisteren had de zestienjarige let terzetter J. K. hel ongeluk zich dermate met een eist in zijn arm te steken, ten gevolge. waarvan deze zoo opzwol, dat. ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Op de zaaigranen-tentoonstelling Don derdag door de Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw te Zevenbergen gehouden, behaalde de firma Van den Bosch en Co. alhier tien eerste en drie twee prijzen, n.l. eerste prijzen voor: - Witte Monarch-tarwe; Verbeterde Wil- helmina tarwe; Roijal Jubilee tarwe; Rood- kaf Witte tarwe; Gladarige Essex tarwe; Geïmporteerde Pettküssen rogge; id. Prins Heinrich rogge; id. Engelsche Wiutergerst; id. Bretagner rogge; en Echte Zeeuwsche rogge. Eu tweede prijzen voor: Geïmporteerde Gladarige Essex tarwe; id. Roijal Jubilee tarwe; en Prins Heinrich rogge. MIDDELBURG. Gisteren was men van wege de gemeente-gasfabriek bezig om een tweetal booglampen te plaatsen aan het stadhuis, aan beide zijden der hoofddeur een. Deze lampen zullen zeer zeker bij dragen tot verfraaiing van ons stadhuis, de ijzeren heugels waaraan de lampen komen te hangen, zijn sierlijk. Op een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Vereeniging „Handelsbe lang" alhier, waarop de afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond verslag deed, werd besloten het bestuur' te machtigen weer een cursus in boek houden in te richten. Het rekwest van het Bondsbestuur om, hij de wijziging der wet op de personeele belasting, winkelhuizen, restaurants en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1