IS O. 107. Dinsdag 11 September 1906. Tweede Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, MM- en VRIJDAGAVOND. Bij dit nummer Behoort een Bijvoepel. li 1 T DE PERb» BINNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. BUITENLAND. Van on se Eilanden NIH ÜWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VOR5TSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De Parijsche correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die in de kolommen van dit blad geregeld geto genheid vindt zijn fel „anti-clericalisme" te luchten, is dezer dagen in de Notre Dame geweest, om den plechtigen dienst bij te wonen, waarbij de leden der bisschoppen vergadering tegenwoordig zouden zijn. Men begrijpt, dat hij daarover heelemaal niet tevreden is. Ik heb mijn verwachting te hoog ge spannen gehad, schrijft het medelid der Rotterdamsche Synagoog, en hij gaat voort: Naar het uiterlijk viel er aan dien stoet van deftige heeren niet veel op te mei-ken. Zij zien er niet naar uit, of zij nog als in vervlogen eeuwen over het lot va.n een volk zouden kunnen heslissen. Even, aan het slot. van /de reeks komt een oplaading; het vurig stralend rood van een kardinaal. Het is een oude man, ge bogen gaande tusschen twee priesters; ze genend breidt hij zacht vriendelijk telkens de handen uit. Dan even maakt de menigte toch eerbiedig iets meer ruimte. Een enkele vrouw strekt haar hand uit om een zoom van het kleed te kussen. In het stemmig licht van de kerk gloeit het rood, is de roode kardinaalsmuts op het oude gebogen hoofd als iets tooverachtigs, iets omva.il- gends, dat de menigte nog in de macht heeft. En. het is of deze siotfiguur, deze tooverachtig 't laatst komende gloeiende kardinaalsfiguur alleen nog een werkelijke kracht, een vlam is, die nog branden kan, nog vuur kan wekken, het vuur van het f a n a ti s me". In den staart van dit fraaie stukje zit het venijn. De priesters, de bisschoppen, kunnen volgens dezen correspondent bij het volk geen vuur'meer wekken, alleen deze „gloei ende kardinaalsfiguur" schijnt nog een kracht te zijn, die vuur kan wekken, wel te verstaan het vuur van het fanatisme! Wanneer de elfde December zal zijn aan gebroken, zon het niet onmogelijk zijn, dat deze correspondent vuur zal ontdek ken, waarin hij ongetwijfeld ook de vlam van het fanatisme zal zien, maar dat in werkelijkheid zal zijn de oplaaiing van het heilige vuur voor het verdrukte recht; en mocht de man er nog bloed bij zien, zoo moge hij bedenken, dat de oorzaak daar van is het fanatisme van zijn geestverwan ten, die aan den Paus en de Kerk den oor log verklaarden. Eigen schande opschuimen d. Onder dit opschrift schrjjft het „Friesch Dagblad": Te Enschedé zijn een kleine honderd werklieden eener textielfabriek in staking gegaan. Zij deden dit zonder overleg met de andere werklieden dier fabriek en bij textiel arbeiders in het algemeen vinden de stakers weinig steun en veel afkeuring. Nu is de fabrikant, bij wien gestaakt wordt, lid der fabrikanteu-vereeniging. Deze vereeniging bezit een reglement, het welk allen aangesloten fabrikanten de ver plichting oplegt om vier weken na den aanvang eener dusdanige staking hun fabriek één dag per week stop te zettende daarop volgende week twee dagen dan drie dagen, enz. tot de staking geëindigd is. Aangezien de aangesloten fabrikanten ÖUOO man in dienst trekken, zullen, indien de staking niet vóór den noodlottigeu datum geëindigd is, deze duizenden werk lieden eerst één dag per week, dan twee na gen enz., zonder verdiensten zijn. v. -j jz®ér hard, voorat nu de meerder en! dier werklieden de staking afkeuren, m een handjevol eigenwillige staken zon er verantwoordelijkslieidsgevoel zullen misse ïen wel een twintig duizend onschul- igen (ae vrouwen en kinderen meege- wordtn 'D dagelijksch brood gestraft Het Zondagsblad van „Het Volk' illustreert heel treffend de brutaliteit van de fabrikanten tegenover de onschuldige werklieden. Op de plaat ziet men een kapitalist fabrikant bezig met de hongerzweep een werkman ongenadig te striemen. Er onder staat 0 h r i s t e 1 ij k arbeider: Ik wil geen strijd, ik wil samenwerking. Kapitalist: Groot gelijk, man. precies mijn idéé Pats, pats. Klaarblijkelijk voelt „Het Volk" al het wreede van hetgeen de fabrikanten willen doen. En toch hebben de brave, thans zoo ver- ontwaardige socialisten bij de stembus zich met die wreede fabrikanten solidair getoond. Toen hielpen zij diezelfde fabrikanten. Helpen - neen, dat is nog te zwak gezegd. Zij liepen er het vuur voor uit de sloffen. Toen ging het met de fabrikanten, met de kapitalisten teven de christe lijke arbeiders. De wreele fabrikanten hebben nooit trouwer bondgeuooten gehad dan dezelfde socialisten, die nu zoo verontwaardigd doen. Als razend en vochten zij tegen den armen Christen «erkuiutn op de plaat, die zoo vreese'ijk mishandeld wordt. En zij sterkten de armen van 'ïen kapi- talist-fabrikaut-geeselaar. FRANKRIJK. Aan Mgr. Coullié, aartsbisschop van Lyon, een der prelaten die aan de bis schoppen-conferentie deelnemen, is, toen hij naar de vergadering reed, een onge luk overkomen. Zijn rijluig werd aange reden door een vrachtwagen, welks boom de raampjes verbrijzelde. Mgr. Coullié werd door de glasscherven licht gewond aan den linkerslaap. De wond bloedde vrij hevig, maar- de aartsbisschop vond het niet noodig zich te laten verbinden voor hij zijn wo.iing bereikte. Het onge val zal dus geen gevolgen van beteckenis hebben. SPANJE De verhouding met den H. Stoel. De „Osservatore Rom." komt nog eens terug op het dementi, door haar ge geven (Omtrent een conflict, dat tusschen het Spaansche gouvernement en den H. Stoel zou zijn ontstaan. Het blad wijst er op hoe verdacht het is, dat zekere pers aan die feiten zulk een overdreven beteekenis toekent; het gaat, zoo schrijft het nog verder, (alleen maar- om een eenvoudige poging tot anti-clericale politiek, door Romanones zelf op touw gezet. Noch de koning, noch de andere leden vfan het kabinet zijn pp dit puilt solidair met den minister-president. DUITSCHLAND. De Duitsche Lourdes-vereeniging heeft, volgens een bericht uit Keulen, een som gelds beschikbaar gesteld, om aan twee dokters, die vrijdenkers zijn, gelegenheid te geven, te Lourdes naar de wonderbaar lijke genezingen een wetenschappelijk on derzoek te doen. RUSLAND. De revolutionair-en zouden een plan ge maakt hebben om de vreemde consuls in Rusland t© vermoorden. Er zijn daartoe reeds aanslagen beproefd, maar deze zijn dank zij de waakzaamheid der qegeering, alle verijdeld. Een eigenaardigheid is, dat- de daders in deze gevallen alten als Rus sische officieren waren gekleed. Ro o v e r ij e n. Uit St. Petersburg wordt medegedeeld, dat onbekenden (natuurlijk weer!) uit de paleis-kapel van den groot hertog l'avlosk meerdere voorwerpen ge roofd hebben van groote waarde, die voor den ©eredienst waren bestemd. Te Moscou is een correspondent van een Japansch blad voor een som van 1600 roebels be roofd. De individuen namen de vlucht enbleven dus onbekend. 15 September a. s. moeten de leden van het algemeen comité voor den Katholieken dag te Deltt opgeven hoeveel toegangs kaarten er door hen verlangd worden. Hun, die den Katholiekendag willen be zoeken wordt daarom verzocht, zich voor 15 Sept. aan te geven /bij het algemeen comitélid. Het nieuwe station teRoosen- daal. Daaromtrent meldt het Bouw kundig Weekblad" o. a. de volgende bij zonderheden Een nieuwe, nog iu uitvoering zijnde, toegangsweg leidt van de gemeeute naar het ruime stationspleiu, waarop ook oost- en westwaarts parallelwegen aansluiten. Een ruim hoofdgebouw, bevattende in den middenbouw vestibule, plaatskaarten en bagagebureaux, wachtkamers en restau rateursruimten, iu den linkervleugel de visitatiezaal tnet aangrenzende vertrekken ten dienste vau het personeel der belas tingen, en in den rechtervleugel de ruimten voor het stations- en spoorwegpersoneel benevens bestelgoedereu-lokalmi eu dienst- boveuwjniugeu, ligt ten zuiden van hel, ruim 40(J M. lange eerste perron, aan welks westeinde een postgebouw, en aan welks oosteiude een dienstgebouw ten be hoeve der tractie wordt aangetroffen. Een tunnel teu dienste van het persuueu- verkeer en een tunnel met electriscke liften teu beboev.e vau het bagagevervoer, ver binden het eerste perron met het noord waarts gelegen tweede perron, waarop een gebouw met wachtvertrekken, beuevens een gebuuw met dienstruimten en retirade zijn geplaatst. Een centraal seinhuis ver heft zich tusschen de trappen, die van het tweede perron tot de personentunnel toe gang geven. R. K. D rank be s tr ij der s - Ver- eenigingen in het Bisdom Haar- 1 e m. De Beschrijvingsbrief is verschenen der 2e algemeen© vergadering, door den Diocesanen Bond van R. K. Drankbestrij- dersvereenigingen in het bisdom Haarlem, te houden op Zondag den 21 October, des namiddags 12 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond, Smedenstraat 23, te Haarlem. Ingekomen zijn de volgende voorstellen van de afdeeling Amsterdam: a. De 2e al- gemeene jaarvergadering gehouden te Haarlem 21 Oct. '06 in het gebouw van den R. K. Volksbond, draagt het bestuur °P> pogingen aan te wenden, 'waardoor het mogelijk worde, dat het Z. H. Pius X moge behagen, aan de Kruisverbonden jn het bisdom Haarlem dezeltde geestelijke gunsten te verleenen, als aan de Kruisver bonden in het aartsbisdom Keulen door Z. H. zijn verleend. b. De 2e ajgemeene vergadering /enz. draagt het bestuur op, de uitgave van ecu eigen orgaan zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. c. De 2e algemeene vergadering enz., draagt het bestuur op, de besturen van militaire vereenigingen te verzoeken, voor de militairen die hun tehuizen bezoeken, ook gratis alcoholvrije dranken beschik baar 'te stellen, alsook te zorgen, dat op de leestafels R. IC. drankbestrijderslectuur aanwezig is. Voorts zijn verschillende voorstellen in gekomen van de afdeelingon Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Ilillegom en Ursem. GOES. Donderdagmiddag had dhr. de L. alhier een ongeluk met een geladen pistool. Toen hij dit wilde sluiten ging het schot af en werd hij in de linkerhand getroffen. De kogel, die eerst langs een vinger schuurde, drong daarna in de pink. Nadat heelkundige hulp was ingeroepen, werd de kogel verwijderd. Zaterdagochtend had de 12-jarige A. F. nabij de school op de Vlasmarkt alhier een ongeluk. Spelende kwam hij op een kantsteen terecht waardoor hij een gapen de wonde aan het voorhoofd bekwam. Hij werd naai- het gasthuis overgebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. MIDDELBURG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in den raad van be roep (Ongevallenverzekering) benoemd: tot lid-werkgever, A. J. de Kort, timmer man, ter Ter Neuzen; en tot diens plaats vervanger, J. C. van Laere, schilder, te Middelburg. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur was een jongen M. V., die van de school was weggebleven, in het kanaal bij de zwemschool alhier gaan baden. Wanneer de zwemmeester niet tijdig te hulp was geschoten, zou de jongen, die reeds zinkende was, verdronken zijn. Hoe nuttig het is dat dienstboden, vóór zij in een of andere groote stad in betrekking gaan, de voorlichting van de politie en anderen vragen, bleek weer de zer dagen. Een net meisje uit. deze stad was in Amsterdam in een dienst aangenomen, maar verzocht vóór er heen te gaan den Commissaris eens te informeeren naar de nieuwe meesteres. En uit het ontvangen antwoord bleek hoe goed zij gehandeld had, wijl haai- anders wie weet hoeveel ellende had gewacht. (M. C.) C. v d. B., zich noemend directeur van finantieele ondernemingen, tegen wien onlangs door den commissaris van poli tie hier ter stede in het Politieblad werd gewaarschuwd, heeft de stad verlaten zonder achterlating van adres. Hij is in staat van faillissement verklaard. VLISSINGEN. De beer L. Leijdesdorff, chef van de Expo/rtsilagerij der stoom vaartmaatschappij „Zeeland", heeft als zoodanig tegen 1 October a. s. ontslag uit den dienst dier maatschappij gevraagd. De mailtnein van Zaterdagmorgen is tengevolge van een déraillement in Duitschland, hier met o-ngeveer 3 uur ver traging aangekomen, tengevolge waarvan de dagmailboot eerst om 3 uur naar En geland vertrok. De jongste bediende uit den kruide nierswinkel van „Eigen Hulp" hier ter stede genaamd A. E., oud 16 jaar, moest Vrijdagm(ddag een bedrag van f460 naar een kassier alhier brengen, aan welke op dracht hij niet heeft voldaan. Tot nu toe is de jongen nog niet teruggekeerd, zoodal vermoed wordt dat hij met gemeld bedrag Voortvluchtig is. De politie doet onder zoek. (V. C.) Vrijdagavond kwam hier met |den trein aan de heer Pop, directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Z.II.E.G. lo geerde in het hotel Zeeland. Zaterdag werd met een extrarboot. van den Prov. stoom- hooldienst een tocht, gemaakt naar Neuzen en terug om een bezoek te brengen aan Hulst - Do miliciens van de lichling 1903 zijn heden voor de herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen. Zij, die bij hun eerste opkomst de volledige oefenin gen hebben medegemaakt, voor 20 dagen en zij, die slechts den verkorten diensttijd hebben medegemaakt, voor 35 dagen. SCHORE. In de Vrijdagavond alhier ge houden raadsvergadering werd een schrij ven behandeld van den heer J. Verhaagen, behelzende een klacht over het niemand aanwezig zijn op het bureau van den amb tenaar van den burgerlijken stand op de daarvoor vastgestelde uren. De voorzitter gaf toe dat dit een paar malen is voorgekomen, doch in 't vervolg zal in dergelijke gevallen worden gezorgd, dat de betrokken ambtenaar zich eerst ver gewist dal niemand gedurende zijn afwe zigheid te verwachten is. De gemeenterekening over 1905 werd goedgekeurd en vastgesteld op f 7575.025, met een goed slot van f356.90. De begrootmg van 1907 werd overge legd; zij is geraamd op f8124.23, met een post van onvoorzien van f42.60, In de uitgaven is begrepen een post van f 1000 voor den aanleg van een nieuwen straatweg van uit de kom der gemeente tot de grens bij de kanaalbrug. De rekening van het algemeen armbe stuur over 1905 sloot met een voordeelig saldo van f 808.195. De begrooting van 1907 werd vastgesteld op f3321.385, met een post voor onvoorzien van f547.65. De bezoldiging van den lantaarnopste ker werd met f 10 jaarlijks verhoogd, ter wijl werd besloten den gemeenteveldwach ter een rijwiel te verstrekken voor het uitoefenen van zijn, nogal omvangrijke politiediensten. De geloofsbrieven van het onlangs ge kozen raadslid Verhaagen werden onder zocht en in orde bevonden, zoodat tot diens toelating werd besloten. IERSEKE. September is in het land, de eerste maand waar eene r in voorkomt, en daarmee is ook de trek naar 'tZeeuwsche zeebanket weer ontwaakt, merkbaar in de eerste bestellingen van onze oesters. Toch zijn deze tot heden lang zoo mooi niet als verleden jaar, toen de kwaliteit trou wens bijzonder goed was. Men schrijft dit toe aan de groote warmte, waardoor de dieren overvloediger, en jonge exemplaren vroeger aan de voortplanting hebben mee- gedaan .'tKan evenwel nog beter worden. De aanslag op de broedpannen is gunstig en de broedjes groeien goed. De Brievenbesteller A. A. Veenhof alhier wordt met ingang van 1 October a. s. overgeplaatst naar Tholen, terwijl de brievenbesteller van den Berg aldaar, met ingang van dien datum naar hier wordt overgeplaatst. Het verhoogen van den dijk langs den Molenpolder in deze gemeente, waarvoor- het minst was ingeschreven door M. Wes- dorp ad f8045 is niet gegund. Naai' men ons mededeelt zal op last van hooger hand het bestek nog eenigszins worden gewij zigd. Van gunning aan een anderen in schrijver is nog geen sprake. HOEDEICENSKERKE. Vergadering van den raad dezer gemeente d.d. 7 Septem ber 1906, des namiddags 5 ure. Afwezig dhr. C. de Ruiter. Na voorlezing en goed keuring der notulen van het verhandelde in de voorgaande vergadering, deelt de voorzitter mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen naar aanleiding van het in de voorgaande vergadering ge nomen besluit inzake de wijziging van ar tikel 22 der verordening regelende de boiuwpolitie in deze gemeente. Hieruit blijkt, dat de woning-inspecteur, als nog in overweging geeft te bepalen, dat, indien de bedstededeuren een hoogte van 2 M. hebben de ventilatie-openingen, die alsdan boven deze deuren moeten wor den aangebracht, een grootte zullen moe ten hebben van minstens l1/2 dM2., in- plaats van 6 dM3., daar het hem voorkomt hiervan wel nimmer zoude gebruik ge maakt worden, daar deze groote. openingen boven de bedstededeuren de vertrekken te veel zouden ontsieren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt daarop besloten de grootte der ventilatie-openingen te bepalen op 2 dM2., terwijl dit besluit aan de goedkeuring van Ged. Staten zal worden onderworpen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1905, wordt daarop vast gesteld in ontvang op f3715.63, in uit gaaf op f 2795.97s, alzoo met een goed slot slot van f919.655. De heeren M. G. Verbeek en J. Louisse onthouden zich als leden van /dit arm bestuur, van stemming. Aan de orde is het bekende adres van de afdeeling Zd. v. Zd. Beveland van den Bond van Ned. Onderwijzers, inzake de verbetering van de jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente. De voorzitter zegt, dat dit rekwest in de vergadering van B. en W. uit voerig is besproken en dat het oor deel van B. en W. is, dat het re kwest met bijlagen den indruk maakt dat adressanten van het principe uitgaan dat men v e e 1 moet vragen om/ wellicht weinig te krijgen. Ziji zijn in tegenstelling met adressanten van oordeel, dat de jaarwed den van het onderwijzend personeel niet te laag zijn, daar eene jaarwedde van f 500 voor een pasbeginnend jongmensch van 18 jaar of daaromtrent toch niet te laag mag worden genoemd en deze na elke 5 jaar dienst nog met f50 wordt verhoogd. Te meer springt dit in het oog, wanneer men daarmede vergelijkt de tiactementen van andere hooger geplaatste ambtena ren der gemeente die beduidend minder salaris genieten, dan een zoodanig onder geschikt ambtenaar als een hulponderwij zer. Zij stellen aan ook voor niet alleen n i e t op het verzoek in te gaan maar het zelfs niet af te wijzen, doch eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Bij de gewone rondvraag jdoor den voor zitter, vestigt dhr. J.. Louisse de aandacht op het onderhoud der ^vloeiplanken Van de haven. De voorzitter zegt, dat reeds in de ver gadering van B. en W. is besloten, deze te zullen laten nazien. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. HEINKENSZAND. Tengevolge het ver trek van den telegrafist station 's Heer Arendskerke, L. Goedhart, naar Hengeloo, treedt met 16 dezer op de telegrafist-leerling P. Crucq. In diens plaats is tot arbeider telegrafist benoemd M. J.Braam, thans con ducteur 2e klasse te Vlissingen en wel op diens verzoek.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1