toes. ot ereld! idhoven, Holland. No. 106. Zaterdag 8 September 1906. Tweede «laargang. IT V.O.V. i ERT J 7 SEPT. J itoomhouf Zagerij Schaverij. lievaar" is [elksuiker. trken, Arnhem, pkamer-Ameublementen ers, Zeilen. rs geld iop van Effecfen HENDR1KSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BI ffi iiniumer tstmrt teo Bpeffl. Korte inhoud Zondagsblad. V Vrijdenkers en Anarchisten. SIHTENLAN D, [iPHONIA hMA. I Iter inzage per fl. f 1.50 pne La Vigne d'or f2.— -2.- k: - 1.75 - 1.40 - 1.20 - I.- I. G. DE ZAAIER T. A. J. TONELLA fedicï en scheikundigen re volkomen zuiverheid jiertrouwbare merk. pte bus 90 cts. 25 cts. I - D e p o t van Comestibles. bleverd. LE COINTRE - Goes. 1 te zijn borgtocht. het hotel de Kinderen ii Le Coiritre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Tibet en zijn bewoners; ridder spelen te Haarlem; een vrouwelijke Duit- sche zwemkampioende aardbeving in Chili; moorden in Rusland; academiege bouw te Groningenhistorische optocht te Nijmegen; de man met den langs ten haard in Europa; met tekst. Feuilleton: de twee parelvissche'rs. Er bestaan weinig bladen, die meer elke gelegenheid aangrijpen om de Roomschen tegen de anti-revolutionairen en omge keerd, op te hitsen dan de „M i d d e 1- burgsche Courant". Zoo ook weer onlangs bij de Statenver kiezing in Amsterdam, toen liet blad be weerde, dat de anti-re vol. den Roomschen candidaat zouden in den steek hebben go- laten. Het blad beschuldigde de Katholieken van beginselloosheid. „Het Centrum" wees er toen op, dat in Enschede de liberalen wel Van Kol hadden gestemd. Het Middelburgsclie orgaan gaf toen d«j volgende verklaring „Wat nu de stemming in Enschede betreft, daar1 lag het toch voor de hand, dat men den heer Van Kol, ©en man van kennis, van studie, van werkkracht en van ervaring verkoos boven een, die op parlementair gebied totaal een vreem deling was." Het is wel moeilijk aan te nemen dat de liberalen in Enschede op Van Kol slem den wegens de studie, werkkracht enz. van dezen socialist. De reden was alleen, dat de socialist stond tegenover een Katholiek. De „Midd. Crt." schijnt zelf hare eerste verklaring toch wat mal te vinden; al thans in een volgend nummer schrijft ze een weinig anders „Ook wij hebben onze principieele bedenkingen tegen dezen socialistische®! afgevaardigde; ook wij zullen hem be strijden waar dit moet, maar bijl de her slemming verleden jaar in het district Enschede, waarbij de keuze stond tus- schen hem en een candidaat, van wien men wist, dat hij aan den leiband der geestelijkheid zou loopen en dr. Kuyper zou volgen op den gevaarlijken weg, die tot scheiding en onrust in den lande voerde, hadden ook wij den heer v. Kol gestemd". Het ging dus, volgens dit getuigenis, slechts tegen de „clericalen". En daarom moesten de socialisten in den broederbond wordA opgenomen. Het jVtiddelburgsche blad tracht dit sa mengaan nu te verontschuldigen met de bewering, dat de Katholieken ook geen liberaal of vrijzinnig-democraat zouden ge stemd hebben, indien een anti-revolutio nair tegenover deze stond. Deze vergelijking gaat volstrekt niet op. 'tls nog al logisch, dat de Katholieken boven den vrijzinnige een anli-rev. kiezen. Daarvoor zijn hun eerste grondbeginse len dezelfde. En de vrijzinnigen beweren immers, dat hunne beginselen verre zijn van die der socialisten. Of zou dit toch niet waar zijn Ten andere en dit is de zaak, waar het in hoofdzaak om gaat zouden de Katholieken, zoo zij kiezen moesten tus- j schen een vrijzinnig-democraat of een so- cialist, in geen geval den laatste steunen. Dezer dagen kwam te Parijs het riatio- I nale Congres van vrijdenkers bijeen. Op dat congres werd o. a. verzet aange- teekend tegen de willekeurige inhechtenis- neming van den vrijdenker Ferrer te Bar S celona. Deze heer Ferrer was verbonden aan de school voor libertair onderwijs, waaraan ook les gafMorales, de anarchist, die den bom naar het Spaansch'1 konings paar- wierp. Men vond bewijzen, dat Ferrer ook tot de anarchisten behoorde, zoodat het vermoe den nog al voor de hand lag, dat hij ook, die met Morales aan dezelfde inrichting werkzaam was, betrokken was bij den aan slag op het. Spaansche koningspaar. En nu nemen wij het verschijnsel waar, dat. deze anarchist in bescherming wordt genomen door de Frausche vrijdenkers. Te verwonderen valt dit niet. Een vrijdenker, iemand, die met de libe ralen gemeen heeft, dal hij slechts het op pergezag der godin Rede erkent, moet ieders, zij het nog zoo krankzinnige, over tuiging eerbiedigen. Zoo moet ook heilig voor hem zijn de overtuiging van den anarchist, wiens stel sel meebrengt, dat hij door moord de ver wezenlijking zijner overtuiging tracht te bereiken. De vrijdenkers, die Ferrer in bescher ming namen, leveren bewijs dan ook, dat hel liberalisme in zijn uiterste consequen ties voert tot anarchisme. Sociale week. Vervolg van het bijblad.) Elke poging den middenstand te hel pen met krachtelooze middelen baten niet. Deze stand moet zich flink ontwikkelen en krachtig optreden. Hieruit moet men niet afleiden dat de middenstand vijandig zou moeten staan tegqfn de arbeiders- of hoogere klasse. Integendeel, de midden stand moet deel nemen aan de sociale beweging, zij moet met de arbeiders in dé Kath. Soc. Actie krachtig medewerken aan de oplossing der sociale kwestie. Doet hij dat niet, dan is hij een rem aan de sociale beweging, die zichzelf en alles te genhoudt, In de middagvergadering zal spreker uit voerig het handelsonderwijs bespreken, voor 'toogenblik wenscht hij zich te be palen tot cursussen in 't boekhouden. Voor al op kleinere plaatsen is dat van belang. Men richt een commissie op en vrage sub sidie van gemeente, provincie en Rijk. Wanneer men zoo doet, voelt men meer de verplichting om vol te houden, en blijft do animo levendig. Verder zijn noodig Kredietbanken, om de middenstand uit de handen van woe keraars en geldschieters te houden. Om contante betaling te bevorderen, raadt spreker aan het stelsel der rabat- regels. Om de onderlinge concurrentie te ver minderen is noodig de oprichting van ver- eenigingen van gezamenlijken aankoop. Dit blijkt te zijn een practisch middel, dat steeds meer wordt toegepast, en zich met den dag uitbreidt. Te Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Roermond en vele andere plaat sen bestaan ze, en dezer dagen hebben ze zich in een bond vereenigd. Daarbij moet komen wettelijke regeling van Zondags- en vervroegde winkelsluiting. En hier hoopt spreker ook dat de middenstands- en arbeidersbeweging hand aan hand mo gen gaan. Inzake oneerlijke concurrentie raadt spreker aan het werk van mr. Aalberse, reeds vele jaren geleden uitgegeven, een proefschrift, waarop hij zijn mr.-titel heeft behaald en dat nu nog, na zooveel bespre king nog geen wijziging heeft ondergaan. Daverend applaus. Dr. Nouens beveelt de lezing ernstig aan, en inplaats van handgeklap verzoekt hij „practisch handelen". 2 uur voortzetting. In de middagvergadering gaf dr. Nouens een zeer breed opgezette rede over den industrieelen middenstand. Om een juiste grens te trekken tusschen den industrieelen middenstand is nog al moeilijk. Ook de kleine industrieelen, die met eenige knechts en krachtwerktuigeu arbeiden, be lmoren bij dezen stand. Zij zijn als de kern in de vrucht, zonder wie geen goede ontwikkeling mogelijk is. Door deze allen in de organisatie op te nemén, bevordert men een algemeene ontwikkeling van heel den stand. Op deze wijze maakt men het mogelijk de concurrentie tegen de groote industrie vol te houden. Nutteloozen ar beid moet men niet verrichten. Als iemand op zijn kamer door de waterleiding water in overvloed kan krijgen, is het dwaas het in een emmertje naar boven te dragen. En veel nuttelooze arbeid wordt er ver richt. Door samenwerking en onderling overleg kan men dit echter grootendeels voorkomen. Samenwerking is dan voor alles noodig. Om deze samenwerking te verkrijgen is noodig dat het vakonderwijs in Neder land wordt herzien. Niemand komt als ambachtsbaas ter wereld. Men moet het vak leeren. In de zaak van vader leert men dat. niet voldoende. Men moet de wereld in scholen bezoeken, en de praktijk van 't leven leeren kennen. Correspondentie yoereri boekhouden, materialen kennis, leert men niet thuis, men moet naar de school. Naar de school moeten allen. Alle middenstanders zon der onderscheid, zooals in Baden het ge val is. Daar kunnen ze in elk ambacht een di ploma halen, als meester. Ook zijn daar alle bazen verplicht hun knechts van hun 14 tot hun 18 jaar 10 uren per week van dit onderwijs te doen genieten. Spre ker had verschillende scholen in Baden bezocht en was hoogst voldaan, over de eenvoudige practische wijze van onder richt. Hij had een jongen van 15 jaar over de meest uiteenloopende zaken op het am- bachtsonderw. betrekking hebbend vragen gesteld en verbaasd gestaan over 'de veel omvattende kennis van dezen knaap. Deze jongen was toen reeds ingewijd in alles wat wij in ons land met groote moeite, trachten in te pompen aan 50-jarigen, die daarbij ook nog ontzaglijk hardleersch zijn (Gelach). Wanneer het onderricht voltooid is, is nog slechts de helft gedaan. Dan zijn nog velen niet in staat zich de voordeeler^ der moderne machinerie te verzekeren. Hier ligt een breed arbeidsveld open ook voor onze gemeenteraden, om, evenals in België, en reeds sinds 20 jaar in Duitsch- land geschiedt, de kleine industrieelen te steunen. Zij kunnen dit doen door voor die menschen machines aan te koopen op afbetaling, of door het goedkoop verschaf fen van electrisehe drijfkracht; de prac tische uitoefening van het geleerde moge lijk maken. Ook datgene wat Jhr. van Nispen giste renavond zoo meesterlijk heeft uiteenge zet, het collectief arbeidscontract is voor den middenstand van groote beteekenis. En hoe weinig studie heeft no.g de mid denstand hiervan gemaakt. Als lezenswaardige lectuur worden o. a. aanbevolen de werken van „Futura" over het. middenstandsvraagstuk, en „La pe tite Bourgeoise" van Lambrechts, versche nen te Brussel. Ook dient gevoerd te worden een ge zonde middenstandspolitiek, die hierin moet bestaan, dat men niet voert een klasse-politiek, doch dat men met prac tische voorstellen bij de Regeering aan klopt. Voorstellen, die de Reegeering in staat is uit te voeren. Wil de Regeering waarlijk helpen, dan moet aan onze Ministeries worden toege voegd een speciale afdeeling voor den mid denstand. Dit bestaat in alle Staten en in Nederland kan men er reikhalzend naar uitzien. Om dit te verkrijgen moet de mid denstand onophoudelijk krachtig hierop aandringen. In dit opzicht kan men samengaan met zeer vele organisaties in 'tland. Toch kan men niet samengaan met allen, onze beginselen verbieden dat, en onze beginselen moeten gehandhaafd. Met name kan men niet. samengaan met socialis ten. Ook tegen neutrale en z.g. Christe lijke organisaties moet gewaarschuwd. Uit drukkelijk is door Paus en Bisschoppen verlangd, dat onze organisaties, ook die van den Middenstand, zullen staan onder hunne leiding en op Katholieken grond slag. Vrees voor den geestelijken adviseur is niet ter plaatse. Men zie in de statuten de taak van den adviseur. Krachtige sa menwerking met andere organisaties is daarbij geenszins uitgesloten. Omdat de Kerk krachtigen steun kan geven ook aan de middenstandsbeweging, daarom is het onverstandig dien steun af te wijzen. Ook uit politiek oogpunt is hel noodig omdat ook dezer dagen weer in Rotterdam krachtig wordt gewerkt, om de midden standsorganisatie in de politiek te betrek kon. De Katholieken moeten dus, om ern stige verdeeldheid te voorkomen, zich or- ganiseeren, op Katholieken grondslag, en verder federatief met anderen. Dat dit kan bewijst de „Algemeene Ned. Bond van den industrieelen Middenstand", waarin al lo partijen broederlijk samenwerken. Met een hartelijk, daverend toegejuichd woord aan 't.adres van mr. Aalberse sloot do spreker. Stormachtig applaus. De vergadering wei'd door tal van an dersdenkenden bijgewoond, die zeer vol daan waren over het gehoorde. Donderdagavond. Dr. Ariëns. Moet. men van alle vergaderingen dezer week zeggen, dat ze goed geslaagd zijn, de avond van heden was eenvoudig over» weldigend. Circa 700 man waren aanwezig. Reeds om 7 uur liep de zaal van K. en W. vol. Niet alleen waren alle zitplaatsen bezet, ook stond alles vol, ondanks dat er vele stoelen waren bijgebracht. Vooral de dames der Mariaveneeniging waren van heinde en ver opgekomen, om den drank- bestrijdersavond bij te wonen, en den nieuwen Ridder te huldigen. Want dit was de bedoeling van de enthousiaste ont vangst die den doctor ten deel viel, toen hij de zaal binnentrad. Als één man stond de zaal op en met een donderend bravo geroep werd de held van den avond ont vangen. De speech van Dr. Ariëns was als ge woonlijk met een tikje trilling in de stem bij den aanvang, gevolg van de onver wachte ontvangst. Spoedig was hij ech ter weer de oude, zijn onderwerp nam hem geheel in beslag en in een boeiende improvisatie toonde hij het verderfelijke der moderne drinkgewoonten. Nieuws was er eigenlijk niet in. Dezelfde argumenten die reeds jaar en dag in de pers, in bro chures worden gedrukt, op vergaderingen ten gehoore worden gebracht, waren ook dezen avond aan de orde. Niet dat hier iets minachtends mee wordt bedoeld, want uw verslaggever is sinds jaar en dag Kruisverbonder maar de geheele vergadering droeg zoozeer het karakter eener spontane huldiging, dat het onder werp er onder leed. Al die honderden, uit alle deelen van het land samengestroomd, hingen aan de lippen van den beminden man. Dit mag gezegd worden, dat met hem en door hem de drankbestrijding in 'tland populair is geworden. Op waarlijk geestige wijze kruidde hij zijn ernstig onderwerp met allerlei mop pen en zetten, die hij zelf in zijn jaren lange ondervinding op dat gebied bij de bestrijding van het alcoholisme had on dervonden. Bij het einde word hem onder onbe schrijfelijk enthousiasme een prachtige lauwerkrans aangeboden namens de drank bestrijders ,door den heer Gerard Brom. Na de pauze trad op jhr. mr. Chr. Ruijs de Beerenbrouck met het onderwerp drank bestrijding. De goed doordachte en goed voorgedragen rede van den voorzitter van „Sobriëtas", was de voltooiing van den avond. Uit geheel de behandeling van het onderwerp sprak een warme liefde voor het waarachtig welzijn des volks, en een krachtige overtuiging, dat alleen langs den weg van Kruisverbond, Geheelonthouding en Mariavereenigiug de oplossing van het drankvraagstuk op afdoende wijze kan worden verwacht. Om de uiterste gevolgen van het drank misbruik zooveel mogelijk te keeren en de ^slachtoffers te redden, zijn dringend noodig Sanatoriums, waai' deze ongeluk- kigen, die zichzelf niet meer kunnen hel pen, te redden. Vooreen ander gevolg do kinder-slerf- te is, nadat aan de moeder de over tuiging is bijgebracht van een beslist al coholvrije opvoeding een cursus in ge zondheidsleer, door de Mariavereenigiug dringend noodig. De drankbestrijding maakt intusschen prachtige vorderingen. Volgens de Kruis banier teil. ons land reeds 4000 Katho lieke geheelonthouders. .Ook de afdeeling Pers en Litteratuur gaal. schitteren. Bij lOduizcnden worden brochures en vlugschriften verspreid. Noodig is dit dan ook wel. De raassa's bier en jenever die gedronken worden, vooral in 't. /innen, zijn schrikkelijk. Spre ker kent een kiesdistrict met 7000 kiezers, waarvan 1100 herbergiers teekenen van verbazing -ja mijne heeren, zegt spreker, ik ken een dorp waar op 4 inwoners een herberg is. Dat er dus in ons land nog heel wat te doen is, dat de drankbestrij ding nog heel wal zal moeten doen, heel wat vooroordeel opruimen, heei wat sleur breken, en een omwenteling te weeg bren gen in de volksontwikkeling, is duidelijk. Want hoe ontzettend het drankgebruik vooral werkt op het lichaam van het kind, wordt, door spreker uitvoerig aangetoond. Hoe in hel. kind het weerstandsvermogen wordt verslapt, hoe het minder geschikt wordt tot leeren, hoe het later in de maat schappij wordt een sukkel ten last voor zichzelf en anderen. Hoe vernietigd wordt de hoop der moeder, die met zooveel zorg haai- kind omringde, vernietigd de hoop der Kerk, die in dit kind den toekomstigen Christenstrijder begroette, vernietigd de hoop des Vaderlands, die van dit kind het. rechl had te verwachten den toekom stigen Hinken burger. Met een krachtig beroep op de IC. S. A. de drankbestrijding te steunen, sluit spreker met den gewonen Christeiijken groet. Een hartelijk applaus was ook zijn deel, en in zeer opgewekte stemming ging de vergadering uiteen. De Sociale Week verloopt inderdaad schitterend. ITALIË. De Romeinsche correspondent van de „Köln. Volks Ztg." schrijft aan zijn blad eenige bijzonderheden ..uit het Vaticaan. „Van hetgeen hij in zijn brief mededeelt omtrent de levenswijze en den gezondheid toestand van den Paus, laten wij enkele détails volgen. „Nu 's morgens en 's avonds de tempe ratuur wat koeler wordt, gaat de Paus wat meer in de Vaticaansche tuinen wan delen en maakt zijn uitstapjes ook langer. De gezondheidstoestand van Z. H. is zeer goed, zoo zelfs, dat de Pauselijke lijfarts, prof. LappoDi, voor geruimen tijd vrij-af genomen heeft om eerst tegen den herfst weder in Rome terug te keeren. De aan vragen om audiënties nemen iederen dag toe en worden ook voor zoover het eenigs- zins mogelijk is, ingewilligd. Zoo stonden Zondagmiddag honderden personen in de voorkamer van den Paus opeengepakt, in de „Clementinazaal" drongen zich eveneens eenige honderden met vaandels en banieren samen, terwjjl in de Consistorie-zaal de Linzer pelgrims stonden opgesteld. Pius X nadert allen vol minzaamheid en reikt iedereeu zijn rechterhand om te kussen". SPANJE. Sommige anti-clericale bladen hadden hun innigste harte-verlangen maar weer voor zuivere werkelijkheid weergevend, het bericht verspreid, dat de jonge koning Alfons, na zijn terugkeer uit Engeland zijn volle toestemming gehecht had aan de anti-kerkelijke besluiten en voorstellen van zijn liberalen minister Romanones Men preludeerde al van een hieuk met het Vaticaan. het begin van een nieuw, volheerlijk tijdperk voor Spanje! De ..Osserv. Rom." komt die persheertjes echter ontgoochelen. Het blad verklaart n. 1. in een artikel, dat er in het geheel geen conflict bestaat tusschen het Spaansche gouvernement en den H. Stoel, zelfs geen verschil over de maatregelen te nemen omtrent het burgelijk huwelijk. Er bestaat alleen een verschilpunt naar aanleiding van enkele practische gevallen betreflende de wetten op het kerkelijk huwelijk, verschilpunten ontstaan door het konink lijk besluit atkomstig van den heer Roma nones. De „Osservatore" voegt er bij, dat de bestaande moeilijkheid gemakkelijk kan worden opgelost, gegeven de vriendschap pelijke gezindheid aan beide zijden! RUSLAND. De T s a a r i u a n g s t. De correspon dent va,n de „New York World", meldt aan zijn blad eenige bijzonderheden uit de on middellijke omgeving van den Tsaar. Zoo vertell hij o. m. dat de tsaar zoo bang is vermoord te worden dat hij altijd een ma liën kleed draagt. Na zijn ontbijt wandelt hij in een groote weide, waar alle struik gewas is weggenomen. Soldaten omringen deze weide en schieten op al wie nadert. Verleden week wilde eene dienstmeid eene dringende boodschap van de tsarina aan den tsaar overhandigen. Zij had slechts eenige stappen op de weide gedaan of zij viel onder de kogels. Do belrekkingen tusschen den tsaar, de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1