lagazijn ITS G 31. Koes. Imachlne ot ereld! dhoven, Holland. elmatige Dinsdag 4 September 1906. Tweede Jaargang. Stoomhout Zagerij n Schaverij. IS IS Opkamer-Ameublementen >ers, Zeilen. I", loopt licht est uit. ekel-Dorschmachines s, Pompen. ntroomers. EGBRUGGEN Weel, Goes. No. 104. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSDAG- en VRDDAGAVQND. UIT DE FE Rb. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden AR. H April 1900. gelieve mij s.v pi. drie >m zeer goed bevalt en )Om gerust aanbevelen, DIRKEN. DE BURG" 3 van 12 flesschen per kistje. nding franco reclit- a r. 50ETERMEER. eleverd. oosnijders Bascules eerste klas. n meesten lof. ders nieuwst model, arandeerd k: te zijn Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.3?i/2, voor niet-abonné's„045 BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclamebericfaten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Sterrenregen. Eens per jaar, bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, daalt er over ons land een regen van sterren en kruisen. Wie zich in zoo'n jaar verdienstelijk heeft gemaakt voor vaderland en maat schappij, hij kan er zeker van zijn gerid derd te worden of niet voor een kruis in aanmerking te komen. Wij voor ons, dwepen niet erg met die stenen en kruisen. En nu moge de hoofdoorzaak van onze vooringenomenheid mogelijk hierin gele gen zijn, dat we zelf niet tol de gelukkige geridderden behoorenze zou ook kun nen bestaan in het feit, dat we sterren za gen op vestjes, waar ze niet thuis behoor den, en wisten, dat menige borst, waarop een kruis behoorde te schitteren, onver sierd bleef. Dat. mochten we nog onlangs ervaren. Men weet het, ook Zeeland heeft zijn deel in den sterrenregen gehad. Terecht zijn de mannen, die zich bij de jongste ramp verdienstelijk maakten niet vergeten. Zoo ook vielen er sterren te Rilland. En, wie deze ten deel vielen, verdien den ze ongetwijfeld. Maar wie ze (laar nog meer verdien den kregen ze niet. 'tZijn ook maar paters! Onder tiaar rubriek „Sprokkelingen" geeft de „Middielburgsche Courant" het volgende te lezen Er is Dinsdag in de hoofdstad weer eens een bewijs gegeven van de erkente lijkheid der anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen tegenover hunne trou we bondgienooten, de Katholieken. In het ovierheerschend kerkelijk di strict VII van Amsterdam is, zooals ge meld, een liberaal, mr. R. van Rees, ge kozen met eene meerderheid van twee honderd stemmen. De katholieke tegencandidaat, de heer C. H. Herckenrath, viel tengevolge der laksheid van de protesfantsche bondge- nooten, die hem vrijwel in den steek lieten. Een harde les voor de Katholieken! Maar och, zij zijn zoo hardleersch! En andere belangen dwingen hen, een volgend maal weer te doen alsof er niets gebeurd is en hard mee te helpen, een antirevolutionair te brengen waar hij wezen wil en zijn partij dat. verlangt. Het partijbelang der Katholieken gaat boven karakter en fermiteit. De tendenz van deze „sprokkeling" zal wel niemand ontgaan. De katholieken missen karakter en fer miteit, omdat zij bij verkiezingen op een antirevolutionair stemmen en niet op een liberaal. Ja maar, zal de „Middelburgsche" ant- woorden, de anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen stemmen niet op u w candidaten. Inderdaad worden er nog altijd kiezers van die partijen gevonden, die bij1 de stem bus blijken, door het anti-papistische hondje gebeten te zijn. Maar is dit voor de katholieken een re den om hij wijze van wraakneming aan de liberalen hun steun te geven? Zouden zij dan niet mutatis mutandis in dezelfde fout van kortzichtigheid vervallen en aan dezelfde politieke on betrouwbaarheid zich schuldig maken, welke thans met recht aan een deel een betrekkelijk klein deel slechts hunner bondgenooten verweten wordt? Op die wijze zouden zij bovendien aardig in de kaart spelen der verschillende libe rale fracties, die nota bene telkens onder anh-clericale teus ten strijde trekken De christclijk-historischen en anti-revo- luQonarren geven u „harde lessen", zegt de „Middelburgsche". Maai' zijn de lessen, welke wij. van li beralen en vrijzinnig-democraten ontvan gen, dan zoo vriendelijk en zacht? Geven zij niet de voorkeur aan een so cialist hoven een katholiek? Werd ten Vo- rigen jare niet door de liberale groot-in- dustrieelen en corypheeën van Enschede met hartstocht, geijverd voor den heer Van Kol?... De „Middelburgsche" moet werkelijk iets anders bijeen „sprokkelen", om de samen werking der Rechtergroepen te verbreken. Wat zij thans doet is slechts steenen gooien uit een glazen huis. (Centr.) FRANKRIJK. Zal men Lourdes sluiten? De burgemeester van Lourdes, Lacaze, heeft tot een medewerker van den Gaulois ge zegd „Lourdes sluiten, dat zou zijn een on metelijke krach ontketenen over de ge heele streek, een ontzaglijk bankroet, waar van de gevolgen ontzettend zouden zijn. Lourdes en de omgeving leven uitsluitend van de pelgrims. Als burgemeester is het natuurlijk, dat ik de stoffelijke belangen mijner onderdanen in het oog houd. Sedert 40 jaren is de bevolking van Lourdes ver dubbeld; zij telt nu 9000 inwoners. Vóór 40 jaren waren er 577 huizen, thans 1269. De inkomstlen der gemeente bereiken toen nog geen 10.000 frs,, thans meer dan .120.000 franks. De Staat kreeg vroeger nauwelijks 22.000 franks belasting, thans 180.000. Lourdes is thans in grooten bloei sloot men de grot, dan wes Lourdes een doode stad. „De inwoners van Lourdes zijn onge rust, maai' zij blijven zeer kalm. Zij weten, dat zij verdedigd zullen worden door tal van groepen die zich organiseeren. Boven dien hebben zij een groot vertrouwen in de bescherming vaji den Goeden God en der H. Maagd. Onze bevolking is diecp godsdienstig. Bijna alle mannen gaan naar de H. Mis en iedereen houdt zijn Paasch plicht. Gij begrijpt, hoe hevig ontroerd en vertoornd de bevolking zou zijn, indien men, om de hartstochten van eenige ra- zenden te bevredigen, tot de sluiting der grot zou overgaan. Dertig duizend berg bewoners zouden hier komen, om hun geloof en hun Jieiligdom te verdedigen. Ik hoop, dat wij het niet zullen zien. Wij doen alle moeite, opdat de waarheid be kend worde bij de regeering en bij haar vrienden. Verscheidenen zijn reeds hier gekomen en weer vertrokken, met de be lofte van hun hulp of ten minste van hun onzijdigheid. Schandelijk. Donderdag had te Saint-Bauzille-le-Putois, bij Montpellier 'n plechtige processie plaats bij gelegenheid van de thuiskomst eener bedevaart. Toen de processie, die zich buiten de kom van het dorp had begeven, naar het dorp terugkeerde werd zij op een allerlaagste manier beleedigd. Aan de kruisen langs den weg, waar de stoet moest passeeren, had men papieren gehecht met godslas- terende opschriften. Zoodra de geloovigen deze lafheid ge waar werden steeg uit de duizenden pis één kreet op„Leve het Kruis I" pn werden de papieren van de beelden verwijderd. Maai- de booswichten overvielen toen den stopt en er ontstond een verwoede vechtpartij, waarbij' vele jonge meisjes en vrouwen werden gewond. In het dorp zelf hadden de beeldstor- mers de kruisen stuk geslagen en onteerd. Dreyfus uitgedaagd. Paul Duché van de „Nouvelliste de Bordeaux" had een heftig artikel geschreven naar aan leiding van Dreyfus' rehabilitatie. De ma joor liet nu het blad per deurwaarder som- meeren om een extract over te nemen uit het vonnis van het Hof van Cassatie. De „Nouvelliste" heeft dit gedaan, maar daaraan een woest artikel toegevoegd, waarin gezegd wordt: „Wij willen niet, dat gij op den weg, dien gij tegen ons ingeslagen hebt, blijft staan en wij dagen u uit, te gaan tot het einde, door ons voor het Hof van Assisen te brengen; daar zullen wij het recht hebben, de rede nen uiteen te zetten, waarom wij het ar rest, dat u gerehabiliteerd hebt, verwer pen en waarom wij meer dan ooit geloo- ven aan uw schuld. Wat hebt gij te vree zen, indien gij, zooals gij beweert, on schuldig zijt?Daar voor het Hof van Assisen zult gij niet meer de beschuldiger zijn, maar ik ik, die tot u gezegd heb, en die het herhaal„gij zijt een verrader, in eer hersteld op bevel." Waarom zoud"t gij aarzelen?.... Ik daag u uit op die wijze zorg te dragen voor de eer van het uni form, waarmede men opnieuw de schou ders bekleed hoeft van u, officier-verra der. En gij zult vluchten voor de volks- justitie, zooals gij gevlucht zijt voor de mi litaire justitie!" Men mag met belangstelling tegemoet zien, wat majoor Dreyfus op deze uit daging antwoorden zal. RUSLAND. Ken correspondent te St. Petersburg van de „New Port America seint, dat twee leden van de partij der terroristen Zaterdag 1.1. getracht hebben het paleis te Peterhof binnen te dringen met het oogmerk den Czaar te vermoorden. Hun aanslag werd verijdeld, wanL de paleiswacht, die men de grootste waakzaamheid bevolen had, arresteerde één der terroristen onder de muren van het paleis, waar hij zich ver borgen hield in afwachting van een ge schikt oogenblik om de keizerlijke resi dentie binnen te dringen. Deze man had een mand, met vruchten iu de hand, waarin een bom verborgen was. Korten tijd latei- werd zijn medeplichtige ontdekt, die zich schuil hield achter een hoorn in hel. keizer lijk park. De beide mannen zijn jierkend als twee invloedrijke leden van de terroristi sche partij in Moskou. Op den sneltrein MoskouPetersburg, waarin zich 200 passagiers waaronder eenige hoogwaaidagheidsbekleeders bevon den, werd een aanslag beraamd, die in dien zij den revolulionuairen gelukt was een ontzettende ramp zou hebben ver oorzaakt. Onder de rails, 2 K.M. van Mos kou verwijderd, werd een 4 pond pyroxilin bevattende bom toevallig door een spoor- werker gevonden, weinige minuten vóór dat de trein voorbij raasde. Men vreest te Petersburg, dat de sol daten van het Semenofsky-regiment, zullen trachten een nacht uit te breken om een aanval te doen op de politieke gevange nen in de gevangenissen. Na de begrafenis van generaal Minn, waarbij diens weduwe tegenwoordig was, yerdrongen de soldaten zich om haar, om haar te overtuigen van hun deelneming en van hun liefde voor haai' gestorven echtgenoot. Velen hadden tranen in de oogen. Ten slotte riepen allen: wraak! wraak! Op het oogenblik verkeert het regi ment in een zeer opgewonden toestand, en men vreest een aanval op de vier politieke gevangenissen van Petersburg en een bloedbad onder de gevangenen. De Poolsche revolutionnairen hebben een uitvoerig manifest in 60.000 exem plaren aan het leger gericht. Zij „eischen" daarin dat alle „bewuste" soldaten de revolutie en den strijd tegen politie, ko zakken en gendarmen zulten steunen en niet zullen beletten, dat de revolutionnai ren de staatskassen confisqueeren, en dat zij hulp zullen verleenen hij 't ontvluchten der daders. In een correspondentie uit Petersburg in het „Handelsblad" worden enkele staal tjes meegedeeld van de wijze waarop de Russische soldaten in den jongsten oor log door onbekwame aanvoerders in den dood werden geleid. „In verschillende veldslagen aldus de correspondent. waren de Russische generaals zonder kaarten, in sómmige ge vallen moesten zij zich behelpen met kaar ten uit spoorboekjes of gewone atlassen. Waaraan het te wijten was dat een paar dagen vóór den slag van Moekden, toen de Japanners en de Russen tegenover el kaar lagen in twee lange liniën, generaal Grippenberg een goede 7000 man infan terie geheel nutteloos opofferde. Hij had een tamelijk vaag idee dat de Japanners zich op een heuvel gevestigd hadden en van daar uit den linkervleugel van het Russische leger bedreigden. Zijn kaarten gaven dien heuvel wel niet precies aan, maar op goed geluk af liet hij den aanval beginnen. Het resultaat was dat zijn artil lerie twee uur lang voor niets eeu leagen bergtop beschoot, en dat de infanterie per slot van rekening tusschen haar eigen artillerievuur en dat van de Japanners, die zich inderdaad op een meer weste lijken heuvelrug versterkt hadden, geraak ten, en voordat verdere bevelen gegeven werden, beliep het verlies aan dooden en gewonden in de duizenden. Een ander voorbeeld van het roekeloos naar de slachtbank leiden der Russische soldaten is het volgende De slag bij Moekden duurde van 13 lot 24 Februari. Een kapitein van de cavalerie kreeg bevel om met eenige manschappen te onderzoeken of de Japanners soms pro beerden den westelijken vleugel te om singelen. De kapitein reed tot den avond zonder iets te vinden, dronk zijn wodka, viel in slaap en ontwaakte niet eer voor dat hij weer gansch nuchter was. Hij had niets gezien en reed terug met dat be richt. Maai' dienzelfden nacht van 17 Fe bruari was Nogi met 50.000 man den Rus sen voorhij getrokken, en had Schalinpu in het westen van Moekden bezet. De gehesle oorlog was een aaneenscha keling van dergelijke voorvallen. Na den eersten plotselingen aanval van de Japan ners in don nacht van 26 Januari tegen de vloot van Fort Arthur, duurde het juist vier en twintig uur voordat de Russen in staat waren hun eerste schot te lossen. ENGELAND. De „Whitehall Review", een prote- stantsch orgaan van <le Londensche aristo cratie, publiceerde onlangs een lijst, van voorname bekeerlingen, beginnend op 28 September 1878, waarop 52 leden van den hoogsten E.ngelschem. adel voorkomen, ge deeltelijk mei. hun familie; ongeveer 900 dames van stand; 333 Anglicaansche god geleerden en geestelijken266 doctoren van de Universiteit van Oxford; 128 van die van Cambridge en '4 van Dublin voorts 100 officieren van het landleger en 13 van de marine; 13 openbare beambten; 10 Parlementsleden; 38 schrijvers en een groot aantal kunstenaars en geleerden. Natuurlijk blijft het grootste gedeelte be keerlingen voor de wereld onbekend en wordt alleen door God en zijn priesters gekend. Slechts nu en 'dan berichten de couranten eenige van de merkwaardigste overgangen naar het katholicisme. De pro vinciaal der Jezuieten in Engeland is een bekeerling van Oxford, waar hij studeerde met den lateren aartsbisschop van Kantel berg Benson. Zij zagen elkaar dikwijls en hielden trouw briefwisseling. Te Stoney- hurst kwam de bisschop zelf hij zijn vriend de geestelijke oefeningen van den H. Igna tius houden. Zoo is het aan Engelsche katholieken ook zeer wel bekend dat, vele Paters Ora- torianen en Jezuieten te Londen mis schien de grootere helft bekeerlingen zijn va.ii Oxford en Cambridge. Leugens uit „Het Volk". „Het Volk" plaatste dezer dagen het volgende bericht: „Verzet tegen den Bisschop. Men schrijft ons uit Enschedé, dat som mige geestelijken, waaronder de pastoor G. van de St.. Jacobus-kerk, maling heb ben aan de verklaring van het Episco paat in zake de christelijke vakorgani satie. Verwacht werd, nu de bisschoppen uitsluitend de R. K. vakorganisatie goed keurden, dat. de geestelijkheid daaraan gebonden was, tenminste zich in de kerk daaraan diende te houden, maar dit bleek Zondagmorgen 26 dezer in de halfnegenmis van de oude kerk niet het geval. „Van af den preekstoel werd, gelijk vroeger, eene vergadering aangekondigd van de vrouwenafdeeling „St, Severus", tevens aangesloten bij den Christelijker! Textielarbeidersbond „Unitas", dus eene vergadering van eene vereeniging, die tegen bisschoppelijke bevelen in handelt door niet kerkelijk goedgekeurd te zijn". Hierbij teekent het „Kath. Soc.. Week blad" aan: lo. Hoe Mgr. de Aaartsbisschop over „Unitas" denkt, zooals deze Bond in Twente bestaat, weet „Het Volk" uit den „Kath. Werkman". Eenige dagen gele den citeerde „Het Volk" een en ander uit het artikel, waarin ten deze de mee ning des Aartsbisschops werd meege deeld. Tegen beter weten in stelt, dus „Het. Volk" het thans voor, alsof hier sprake was van „Verzet tegen den Bis schop". 2o. Het heele bericht is onzinnig, om dat niet een vergadering van „Unitas", maar eener Katholieke vereeniging af gekondigd word. 3o. Gelogen is het, dat de Statuten der bedoelde Kathol. Vrouwenvereoni- ging niet kerkelijk goedgekeurd zouden zijn! Inderdaad, de Administratie van „Het Volk" heeft gelijk, wanneer ze maar niet. alles gelooft, wat. de Redactie van „Het Volk' 'meedeelt! Aan „De Tijd" wordt de volgende „Iroost aan alle niet-gedecoreerden" ingezonden 'tls duizendmaal heter, dat allen u vragen „Waarom zijt gij niet tot ridder ge slagen?" Dan dat er gevraagd wordt door vijand of vriend „Waarmede hebt gij toch dat kruisje verdiend?" Een rubriek. Meu schrijft uit den Ilaag aan het „Dagblad van N. Br."s Er heerschte ter Landsdrukkerij eene on gewone opschudding. Als naai' gewoonte was het eerste exem plaar der „Staatscourant" in handen van den directeur, toen deze, na vluchtige in zage ervan, bevel gaf met drukken te s toppen Er ontbrak een „rubriek". De directeur keerde eti keelde het proef blad om en omvond niet, wat hij zocht. Maar er staat vandaag geen nieuwe Staatscommissie in de krant, riep hij uit. Negen boden er-op-uit, ieder naar eeu der ministers. Eu alle negen keerden met leege handen, terug... de Excellenties hadden voor he den niets te zeggen". Even dacht de directeur er nog aan om zelf naar de Ministers te gaan. Maai' de verklaringen der boden waren stellig. Na lange aarzeling kwam het biavel, dat. men maar voort moest gaan met drukken. Doch de directeur was over hel nummer der „Staatscourant" slecht te' spreken. Er ontbrak „een rubriek" aan. De rubriek' der Staatscommissies,., Bij „Prov. Blad" no. 100 wordt aan de burgemeesters-strandvonders in Zeeland medegedeeld dat de staten, wier consulaire ambtenaren in strandvonderszaken het recht hebben op te treden, dezelfde zijn gebleven, doch dat in het personeel en de plaatsing van de consulaire ambtenaren dier staten, d© volgende veranderingen hebben plaats gehad. Voor Frankrijk is te Vlissingen, in plaats van J. van Munster, opgetreden B. Stof- koper en te Neuzen toegelaten F. du Sar- tel; voor Oostenrijk is het consulair agent schap te Viissingen opgeheven. GOES. Gistermiddag had alhier een ver gadering plaats dier Centrale R. K. kiesver- eeniging „Goes". Van alle aangesloten ver- eenigingen waren bestuursleden aanwezig, behalve van Heinkenszand. Besprekingen hadden plaats over den op te' richten pro vincialen Bond van R. K. kiesver., ter wijl als 4e afgevaardigde naar de vergade ring waarin de al- of niet totstandkoming van den Bond moet plaats vinden, gekozen werd dhr. A. Roelofs van 's Heerenhoek, na loting met dhr. H. van 't Wiesteinde> aldaar. Onder de bekwame leiding van den kapelmeester A. Barbe gaf de Staf muziek van Bergen op Zoom gisteravond een con cert in den tuin der sociëteit V. O. V. Dit concert mag een succes genoemd worden. De zeer talrijke aanwezigen luisterden aan dachtig naar, en genoten van de mooie muziek. De verschillende nummers van het met zorg gekozen programma werden correct uitgevoerd, zooals men dat trou wens van die stafmuziek van het 3e regi ment gewoon is. Het was de eerste maal, dat de beer Barbe met zijn mannen hier optraden; hopen we, dat. deze zoo „aan gename kennismaking" tot gevolg hebbe, dat de stafmuziek van het 3e regiment zich hier mieer hooren laai. Gisterenmorgen is onder politietoe zicht hegraven, een dekhengst, toebehoö- rende aan den landbouwer v. d. Linde al hier. Het paard was gestorven aan koliek en hiel vteesch door den rijksveearts voor de consumptie afgekeurd. Vrijdag 7 Sept. a. s. des avonds 'S1/i uur volksconcert, op de Markt, door het Harmicwiiegezelschap „Hosanna" (bij gun stig weer). MIDDELBURG. De commissaris van po litie alhier verzoekt, mede te deelen, dat er bij hem voortdurend klachten inkomen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1