TË M IKKEN, Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag I September 1906 van de T osca ge teitV.O.V.teGoes. ijzenuitRotterdam vrouw MARIA P0THARS1 :ert-varie Co., 8 Kerkstraat. September 1906 lOTE MARKT, GOES,= iddelburg. Nil tigs: I1SEIINGSVEHUNIUEN. Van onze Eilanden, Landbouw en Veeteelt. Uil Zeeuwsch-Vlaanderen. Onderwijs. w [lq I Sept. DE KASTELEIN. CHTS EEN loOB DE den Koninklijken Neder- luwburg van Brussel. tonds 8 uur. Irijven of 5 Tafereelen L IE N SARDOU It in Rome. ier plaatsen: 2e rang f 0.75. van 13 uur. l-ecies. [i het teel nieuwe coupletten en LOUIS DE HAAN met zijn )MATEN. I HTS PEL. 's avonds 8 uur. 3 crnt. 25 en 30 35 25 25 25 40 50 plv 5, VI, 10 60 en 35 75 van 25 >9 an Le Cointre, Goes. (Ingezonden.) Met bijzondere belangstelling heb ik de artikelen gelezen, door u, naar aanlei ding van den Katholiekendag te Bergen op Zoom, aan bovengenoemd onderwerp gewijd. Het kan waarlijk geen kwaad, dat onze Zeeuwsche Katholieken eens verne men, wat er elders, en vooral zoo dicht in onze nabijheid voor de ontwikkeling en beschaving van de Katholieke jonge lingschap gedaan wordt. liet nut bepleiten van Katholieke jonge- lingsvereenigingen mag in onzen tijd waar lijk overbodig geacht wordenwie daar van niet overtuigd is, is zijn tijd een halve eeuw ten achter. Intusschen: wat voor de eene plaats of streek geldt, geldt daarom nog niet voor een andere. Stad en platteland kun nen niet op één lijn gesteld worden. Even min het Katholieke Noord-Brabant en het nog voor het grootste gedeelte protestant- sche Zeeland. Op de ééne plaats kunnen bezwaren bestaan, waaraan op een andere zelfs niet gedacht behoeft te worden, op de ééne plaats zullen ze gemakkelijk, op de andere niet of slechts moeilijk uit den weg te ruimen zijn. Nu komt het mij voor, dat er op het platteland van Zeeland inderdaad ernstige bezwaren bestaan, die, ik zeg niet: niet uit den weg geruimd kunnen worden, doch op 'toogenblik toch feitelijk nog niet uit den weg geruimd zijn en het vermoedelijk ook vooreerst niet zullen worden. Ik noem met opzet het platteland van Zeelandover de steden kan ik niet oordeelen. Maar bovendien, men is vaak gewoon, in tegenstelling van stad, het woord dorp te gebruiken, alsof niet-ste delingen van zelf dorpsbewoners waren. Niets is minder waar. Men kan gerust zeggen, dat de meerderheid onzer Katho lieke bevolking buiten het eigenlijke dorp gevestigd is. Uit is iets wat bij het onder havig onderwerp niet. uit het oog nrag worden verloren. Welke zijn dan alzoo de bezwaren, welke op het platteland van Zeeland, en met name van Zuid-Beveland, aan de stich ting van Katholieke jongelingsvereenigin gen in den weg staan? De geachte spreker op den Katholieken dag te Bergen op Zoom oppert zelfs een bezwaar, hetwelk hierin gelegen zou zijn dat. het van de geestelijken te veel vergd is, om, na den drukken Zondags dienst, nog den avond aan een jonge lingsvereeniging op te offeren. Dit nu acht ik geen bezwaar. Ik heb zelf jaren ach tereen aan het hoofd van zulk een ver- eeniging gestaan, en hoevelen niet met mij? Inderdaad de tijd, moeite en zorgen daaraan besteed, mogen geen offer ge noemd worden. En het valt dan ook wel niet te betwijfelen, of de geestelijken van Zeeland zullen, als 'ter op aankomt, met liefde hetzelfde doen, wat anderen elders doen. Doch daarmede is de moeilijkheid niet opgelost. Men moet de gewoonten van het. Zeeuwsche platteland kennen om er eenigszins over te kunnen oordeelen. Wel nu: de Zeeuwsche plattelander gaat vroeg naar bed, ongeveer acht uur, uiterlijk half negen, In verband daarmee wordt reeds :zeer vroeg het avondeten gebruikt; laten we zeggenongeveer zeven uur. Rekenen we, dat velen een half uur, drie kwartier van het dorp verwijderd wonen, wat blijft er dan over van den avond voor het werk der vereerd ging? Dan is het nog de vraag of het wel zoo gewenscht is, dat de jongelui, vooral in den winter, langs duistere en eenzame we gen naar huis moeten komen. Bedenkt mén wel, dat de Zeeuwsche plattelander slechts bij wijze van allerhoogste uitzon dering er toe te brengen is, een avond godsdienstoefening bij te wonen? Alleen de goede wil der geestelijken is derhalve niet voldoende om het bezwaar van den Zondagavond uit den weg te ruimen. Een ander bezwaar is het gebrek aan lokaliteit. En nu wordt dit bezwaar wel weggecijferd met de bewering, dat men het voorloopig wel met een schoollokaal kan doen, maar als men nu ook zelfs geen schoollokaal heeft? En een eigen lokaal kost. geld en veel geld; en och, het kost dikwijls al zoo veel moeite om voor nog noodzakelijker dingen dan jongelingsvereenigingen geld los te krijgen; hoeveel te meer dan voor een zaak, waarvan men het nut niet inziet! Dit nu zijn bezwaren en zoo zijn er wellicht nog meer die Zeeland met andere gewesten gemeen kaïr hebben. Doch er komen er nog bij van plaatselijken of liever gewestelijken aard. De Zeeuwsche plattelander is overdre ven gehecht aan oude gebruiken en toe standen en dientengevolge vreeselijk bang voor nieuwigheden. Een poging tot ver betering van toestanden stuit onvermijde lijk af op het alles afdoende argument: „het is altijd zoo geweest". En voeg daar nu nog bij de overdreven vrees voor het oordeel der menschen. Een poging, door een geestelijke eenigen tijd geleden gedaan om ©en vereeniging van jongelieden voor een bepaald doel te stich ten, leed jammerlijk schipbreuk, en waar om? Omdat de zaak reeds vooruit ver oordeeld en bespottelijk gemaakt was, zoo dat er slechts drie den moed hadden, zich voor het lidmaatschap op te geven. Ziedaar eenige bezwaren, die naar mijne meening opgelost dienen te worden, al vorens een poging tot het stichten van Katholieke jongelingsvereenigingen ten plattelande in deze gewesten kans van slagen heeft. Laat intusschen ieder in eigen kring en naar vermogen ons volk trachten te overtuigen dat de Katholieken, ook de Zeeuwsche Katholieken, een roeping te vervullen hebbennamelijk de maatschap pij opnieuw te doordringen van de eenig ware Christelijke beginselen, en dat ver eeniging en aaneensluiting de eerste vooi< waarden zijn om met vrucht in die rich ting werkzaam te zijn. Bis Ex sul. GOES. Naar men meldt staat thans in den tuin van den heer J. M. Kakebeeke, in de 's Heer Hendrikskinderenstraat alhier, eeu honderdjarige aloë in bloei. Van plant en bloem is reeds een photographic ge nomen, die in „de- Veldbode" zal ver schijnen. Benoemd tot ondier-brandmeester bij spuit II de heer S. Duvekot Czn., thans teller bij die spuit, zulks ter vervanging van P. Nieuwenhuijse, vertrokken naar el ders. Woensdag had op de brandplaats voor .varkens hier een ongeluk plaats. Het zoontje van d. B. had het ongeluk in het vuur te vallen met het branden van een varken. Zijn rechterarm werd ideerlij'k brand. Boekhandelaar Ilopster, voor heen J. J. Visser, iu de Langekerkstraat, eigenaar eener tamelijk uitgebreide en veelgelezen bibliotheek, heeft achter zijn winkel een toestel staan dat blijk -geeft hoe de heer H. meegaat met zijn tijd, de belangen van zijn lezerskring begrijpt en de voorschriften der hygiëne respecteert. Dat toestel is een „purigator" en dient tot desïnfecteering (ontsmetting van de boeken uit zijn leesbibliotheek). Het is een kast van ruim een halve meter in het kubiek, waaronder een gaskomfoor brandt. Boven dat komfoor is een laatje met op den bodem een asbestlaag die met ,,puro- gcen' wordt begoten. Door de warmte men kan tot 60 graden verhitten ontwikkelen zich dampen 'die door een rooster opstijgen in de kube, die een 50 tal opengeslagen boeken bergt. In deze hermetisch gesloten kubieke kast worden alle microben gedood. Van buiten boven op het instrument is een thermometer om de warmte na te gaan, en daar naast de veiligheidsklep, waardoor de gassen ont snappen, na eerst iu twee balletjes, waarin eene amoniakoplossing, is, een zuiverings proces te hebben ondergaan. De heer Hopster is de eerste boek handelaar op Zuid-Beveland inet een ont smettingstoestel. (Z.) MIDDELBURG. Bij Kon. besluit is mr. F. Van Deinse, advocaat en procureur alhier, met ingang van 1 October 1906, tot wederopzeggiing en buiten bezwaar an 's rijks schatkist, benoemd tot plaats vervanger van den rijksadvocaat te Rotter dam, niet bepaling, dat jhij zijn functie zal uitoefenen bij de arr.-rechtbanken te Rotterdam, Dordrecht, Middelburg en Zie- rikzee. De familie Pierpont jVlorgan bezocht de zilvertentoonstelling en daarna de Abdij alhier. In enkele magazijnen werden in- koopen gedaan. Donderdagochtend werd het Raadhuis bezichtigd. Het yertrek der familie is bepaald op Vrijdagmorgen half tien per trein naar Den Haag. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen E. B., dienstbode, wegens diefstal ten nadeele harer meesteres. Vergadering van den polder „Walche ren". Voorzitter de heer H. P. den Bouw meester. De voorzitter stelt aan de orde het on derzoek der geloofsbrieven der gekozen en [herkozen commissarissenJ. Corré, J. Kodde, J. Comelisse, L. Krijger, J. Cevaal en (H. J. E. Gerlach van St. Joosland, en noodigt de heeren de Visser, Tak en Louwerse pit zich hiermede te belasten. Het '.rapport der commissie wordt goed gekeurd on wordt de heer H. J. E. Gerlach v. jSt. Joosland binnengeleid en door den voorzitter jgeluk gewenscht met zijne be noeming, ón uitgenoodigd zitting te nemen, ook de overige commissarissen worden geluk gewenscht. Het tlagelijksch .bestuur stelt voor de duinvcwlediging vau de paalhoofden 29 en '30 Noord-watering. De 'heer Corré is niet tegen deze ver dediging, doch .gelooft dat dit meer voor den heer Vreeburg is dau voor het strand De [heer j^ouwerse zag liever voorlezing van 'het schrjjven van den heer Vreeburg, waarin [hij destijds vergunning heeft ge kregen voor het bouwen. De voorzitter verdedigt het voorstel, als zijnde in Jiet belang van het vooruitste kende üee.1 van het strand. De heer Vree burg ,is bereid een som van f 5000 hij te dragen in de kosten. De heer Kodde meent dat het meer op dit 'moment gelijkt op het belang van den heer 'Vreeburg en niet dat van den polder, wat jle voorzitter volkomen toegeeft, doch wanneer dit werk niet wordt gedaan, dan komen er in 't vervolg toch meerdere kos ten voor den polder, want dan geeft de heer Vreeburg totaal niets voor dit werk, en mocht hij de villa verplaatsen, dan geeft jd» heer geen subsidie meer aan den polder. De [heer Kodde, is tegen iets te doen wat jnog maar in de toekomst is. Den heer .Louwerse spijt het dat het st.uk van jden .heer Vreeburg niet ter tafel is, hij vraagt .of de polder bij niet uitvoeren toch niet vrij is van den heer Vreeburg, want jin dit stuk heeft die heer toch teekend dat hij geen rechten op den polder kan doen gelden. De heer Schoner vraagt of op de be grooting 1907 een post is uitgetrokken voor deze [kosten, wat den voorzitter aanlei ding geeft mede te dee-len dat dit uit dezen post zal worden betaald. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aang< nomen met 19 tegen 2 stemmen, die der heeren J. Kodde en D. Kodde. De heer Gerlach dankt den voorzitter voor zijn hartelijke woorden hij zijn op nieuw intreden in deze vergadering, hij had niet gedacht dat hij voor 2 jaar toen hij jafscheid van deze plaats nam, zoo spoedig [hier terug zou wezen, hij beval zichzelf ,in aller welwillendheid aan. De heer Corré vestigt de aandacht nog op het slechte pad bij Zoutelande. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. VLISSINGEN. De leden van den ge meenteraad alhier, vergezeld van den ge meente-bouwmeester, hebben Woensdag een uitstapje naar Oostende gemaakt. KL0ET1NGE. Was men de vorige week in deze gemeente algemeen bezig met bet rooien van aardappelen, welke verkocht werden tegen een prijs van 2 gulden den H.L., thans is men hiermede opgehouden. De ziekte die zich a' vroeg in de struik heeft geopenbaard is thans pp den aard appel gevallen. De perceelen die een veer tien dagen geleden nog groen stonden, zijn thans in de ,aardappelen het ergst aangetast. De meeste commissionairs heb ben bericht gekregen om yoorloopig niet te koopen, derhalve staat de handel in dit gewas voor het oogenblik geheel s'til. KATTENDIJKE. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat binnenkort door den Raad van State zal worden behandeld het hooger beroep van dhr. de Wilde, wethou der alhier, inzake de toelating van dhr. L. Vermaire als lid van den gemeenteraad. Laten wij nog even jn herinnering brengen, op welke gronden indertijd door kiezers uit wijk A tegen de verkiezing van ge noemden Vermaire werd geprotesteerd, teneinde de houding dier kiezers hij de laatste verkiezing voor twee leden op 24 dezer te motiveeren. 'De ingediende bezwaren waren lc. üa,t er gestemd is zoowel in wijk A als B volgens pene kiezerslijst, die ver moedelijk door onbevoegden is opgemaakt; 2e. dal die noodige bescheiden bij het opmaken en ter visie leggen der kiezers lijsten hebben ontbroken; 3e. dat door onbevoegden en op on wettige wijze kiezers van bedoelde lijsten zijn afgevoerd; 4t'. (lat geen bewijzen van afvoering ter inzage hebben gelegen 5e. dat de afgevoerde kiezers de hij de wet vereischte kennisgeving van af voering niet hebben ontvangen; 6e. dat, indien met jiet burgerlijk jaar bedoeld in art. 3 der kieswet het tijdperk van 1 Januari tot en met 31 December wordt bedoeld, kiezers in wijk A, niet tot de bedeelden behoorende, niet mochten worden afgevoerd. Op dezelfde gronden, nog vermeerderd met enkele andere, welke bij de enquête vair eene commissie, uit Ged. Staten aan het licht zijn gekomen, is indertijd door dhr. de Wilde hooger beroep aangeteekend. Natuurlijk wordt met. veel belangstelling de uitspraak van den Raad van State, in deze gewichtige aangelegenheid tegemoet gezien en is het niet te verwonderen, dat de kiezers uit wijk A op eene kiezerslijst, welke op zoo'n vreemde manier tot stand kwam, absoluut niet meer willen stemmen. (G. C.) IERSEKE. Donderdag kreeg een jongen, die bij de dijkwerkers van den S. Pieters- polder werkzaam was, een omverkante- lende kipkar op den voet. Het geval liet zich kwaad aanzien. De jongen was eeni gen tijd bewusteloos van pijn en moest per rijtuig naar de ouderlijke woning te Ierseke vervoerd worden, doch de dokter constateerde alleen kneuzing van de mid- delvoetsheenderen, dus geen breuk, zoo dat hij hoop kon geverr op geheel her-stel. ZIERIKZEE. Men is hier druk bezig met het leggen van de telefoonkabels. Dit niet alledaagsch werkje heeft uit den aard veel bekijks. THOLEN. In de Woensdag alhier ge houden raadsvergadering werd mededee- Iing gedaan van een dankbetuiging van de weduwe P. Laban, voor de verleening van f200 pensioen per jaar. Tot secretaris en lid van het algemeen armbestuur werd benoemd de heer H. J. Laban met 7 stemmen, tegen 2 op den heer M. van Elsacker Aan S. Guliker werd een uitweg ver leend in de gemeente-wandeling voor zijn drie te bouwen huizen. Rij de rondvraag hesprak de heer van Vredenburch het vuil op de straat en vroeg of de karreman niet verplicht was dit weg te ruimen; ook vroeg hij of er geen in structie bestond. In Zeeland kwamen in de week van Woensdag 22 tot en met Dinsdag 28 Aug. 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nJl.t o AJranw en Langendam 2, te Middel burg 1 en te Stoppeldijk' 1 van dipl.heri- tis, en te Vlissingen 1 geval van rood vonk. geweest om er met ophef melding van te maken. Nimmer zag men meer dan een paai- arme menschen, die daarmede in het voorjaar een cent trachtten te verdienen. Omtrent het Maandag op de voorplaats der spiegelfabriek te Sas van Gent ge beurde ongeval, waarvan in 'tkorl in ons vorig nommer melding is gemaakt, schrijft men ons nog: De gehuwde werkman, Petrus Teirlinck, woonachtig te Rieme (Ertvelde, België), geraakte Maandag bij het manoeuvreeren met. kolenwagens tussclien de buffers van twee dier wagens bekneld, met het onge lukkig gevolg dat een deel van het onder lijf werd ineengedrukt.. fn hopeloozen toe stand werd hij weggedragen, eerst naar hel. magazijn, alwaar hij door drie doktoren verbonden werd. Later bracht men hem naar het kantoor .der fabriek, waar hij, zoo als gemeld, Dinsdagmorgen te half zeven uur den laatsten adem uitblies. Een weduwe en vijf kinderen blijven hulpeloos achter. TER NEUZEN. Dinsdag is alhier door den hoofdingenieur-directeur van 's rijks waterstaat A. A. Bckaar en den arrondisse- ments-ingenieur Van Loon ten raad huize eene conferentie gehouden met den voor zitter en de leden van de Kamer van koop handel en fabrieken. Deze conferentie, die geruimen tijd duurde, werd gevolgd door een bezoek van beide heeren bij den voorzitter van de onlangs opgerichte „Maritieme-vereeni- ging' 'alhier, waar ook met het bestuur (her Vereeniging werd onderhandeld. Deze besprekingen waren blijkbaar een gevolg van het bezoek, hier onlangs dooi den minister Kraus gebracht, en betreffen de plannen tot havenvoorziening. Uit verschillend© streken van Zeeland deelt men mede, dat onder tal van vrucht- boomen een plotseling opkomende piekte heerscht, die deels tot den dood, deels Lot onvruchtbaarheid voert. In enkele .dagen verschrompelen alle bladeren, die een oud, schimmelachtig aanzien krijgen. Boomen, die schitterend gebloeid hebben, lieten kort na den bloei geen spoor van vruchtzett.ing zien en staan nu óf dood óf kwijnend. De oogst van haver is dit jaar in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder gelukt; het beschot is buitengewoon groot en het slroo zwaar. Zooals bekend, komen jaar lijks Belgische landbouwers de te veld staande haver opkoopen. Dit jaar besteed den zij 260 tot 270 frs. per gemet, 44 a. 56 ca.; verleden jaar bedroeg die prijs 230 fr. De haver-oogst. is nu afgeloopen. Dat er een aardig vrachtje over de grenzen is ge bracht, kan men nagaan als mien weet dat. alleen langs het Belgische douanen-kantoor te Koewacht c.a. 700.000 K.G. ongedorsch- te haver is ingevoerd met bestemming naai- Ste'kene. Het heerschen van de vlekziekte in ver schillende gemeenten van Zuid-Beveland in den omtrek van Ierseke en niet. 'het minst het voorkomen van enkele gevallen dier ziekt© in die gemeente zelf, gaf hel. bestuur van den varkenshond „Voorzorg" aldaar aanleiding eenè spoedeischende al- gemeene vergadering te doen houden, ten einde het. inenten van de verzekerde var kens te bespreken. Besloten werd, alle leden op algemeene kosten in de gelegenheid te stellen hun dieren, voor zoover zij daartoe in aam merking komen, de kunstbewerking te doen ondergaan. Slechts twee der aan wezigen wenschten van' de gelegenheid geen gebruik te' maken. Volgens opname op Woensdag zullen 125 van (1e ruim 150 verzekerde varkens ingeënt worden. De kosten komen op 30 a 35 cent per varken. In tegenstelling met een bericht in een Hollandsch blad, dat in België zoo nauw lettend wondt toegezien op het vervoer van kikkerbilletjes, dat men die niet meer op de plaats van bestemming kan krijgen en dat door de telken jare wederkeerend© klopjachten op de kikkers deze in Z.- laanderen zoo gering zijn geworden dat de Belgen, die deze jacht uitoefenden, geen behoorlijk daggeld kunnen verdienen, meldt men uit Koewacht het volgende: Het vervoer van kikkers is in België niet verboden, althans niet officieel. De klopjachten zijn nooit van dien aard ZIERIKZEE. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Nijkerk de heer J. van Wuijckhuijtee alhier. TERNEUZEN. Dinsdagavond werd be noemd tot hoofd der op te richten chr. school op Knol (gem. .Hoek) de heer E, Eisma, onderwijzer aan d© chr. school alhier. Tot onderwijzer aan school C is be noemd de heer P. Tazelaar te Rilland. Ilij het te Utrecht gehouden examen voor klerk der telegraphic hij de Staatsspoor wegen, slaagden o>. a. de heeren sur numerairs der S. S.R. C. Jansen te Vlake en Chi-, Ant.heunissen te Arnemniden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 5