êtr© Yoor Zierikzee eiTlolen r. uijzen uit Rotterdam Donderdag 30 Augustus 1906. Tweede Jaargang. FEUILLETON. ïge. CERT-VARIE OOTE MARKT, GOES, No. 102. Stoomhout Zagerij en Schaverij. van POLITIEKE STUDIËN. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vtrschiint eiken MAANDAG-. WOENSDAG- n VRIIDAGAVDNU Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Eerste Blad. CORRESPONDENT Het arbeidscontract voor onze huisvrouwen en onze dienstmeisjes. SLAVENKETENEN. - tëi TENLRND. lergeteekende bericht het van Goes en Omstreken, dat ;aande jaren, wederom op rriveerd met zijn van ouds Palingkraam, Stadhuis Belovende eene ite bediening en prima )KTE PALING. hoveling. in het ïheel nieuwe coupletten en er LOUIS DE HAAN met zijn ?OMATEN. ICHTSPEL. g 's avonds 8 uur. ik en ter inzage per ti. f' 1.50. ipagne La Vigne d'or f 2.— I-2. - rial- 1.75 - 1.40 - 1.20 - I.- b Stoomwasscherij, 'asscherij en Ververij )LHARDING" LISSINGEN, voor het leveren aan kte, droge en natte was- iciaal ingericht voor uit- h wasschen en verven van IVEN. e Reeks der POLITIEKE :henen ij k e Politiek, door I, Aalberse, Lid van de mer der Staten-Generaal, 90 ct., fr. p. p. 97Vj ct s m e, door Mr. Dr. G. P. van Hugenpoth tot Aerdt, Centraal Raad van Beroep, ct., fr. p. p. 821/3 ct. 'ortes, een Christen ft n, door P. H. J. Steen- iz. 45 ct., fr. p. p. 50 ct. tratieve Recht- loor Mi-. Dr. D. A. P. N. 1 der Tweede Kamer der raai, 82 bladz 60 ct., fr. it en de Sociale door Aug. Lehmkuhl, S.J., ct., fr. p, p. 82 Vj ct. tie en Kiesrecht ■m Samuël Lilly, met een in Mr. P. J. M, Aalberse, ct., fr. p. p. 97V3 ct. ltjes is, voor den daarachter s, afzonderlijk ver- pi e et e stellen zijn er nog verkrijgbaar, de 6 men, 494 blz. in plaats '3.franco per post f3.20. SMITS, Directeur, Leiden- baan Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertontiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Wij makeu het publiek atteut op de SPOOR- en BOOT- LIJST, die door ons alleen elke maand, gratis aan de abonné's wordt toegezonden. een bekwaam gevraagd. DE REDACTIE. Zoowel de dames, die dienstboden heb ben, als de dienstboden zei ven, hebben in vele opzichten belang bij de nieuw aan genomen wet, die eerstdaags in werking- treedt: het arbeidscontract en wij geven daarom in haar belang, de voornaamste bepalingen dier nieuwe wet hier, in een voudige woorden weer, dan kan, in de huiskamers en in de keuken, ieder voor zich eens nagaan, waarin, zij te kort komen en dus zich voor last met de wettelijke machten behoeden. De dienstbode is in dienst bij baar me vrouw de eerste is, volgens de nieuwe wet „arbeider", de laatste „werkgever", tiaar overeenkomst een „dienstbetrek king". Bijna altoos komen ziji mondeling over een wal hel loon zal wezen, welke de werk- en rusturen enz. en dat staat bij de wet volkomen gelijk met een schrif telijke overeenkomst. Indien de mevrouw, bij het aannemen van een dienstbode, wil afwijken van de bepalingen, die de wetgever heeft gesteld of de meiid wit het, dan moeten zij een schriftelijke ongezegeld© overeen komst aangaan. Dit is het gevalals mevrouw boeten bedingt; ais mevrouw bij ziekte het loon niet betalen wil als mevrouw, waanneer de familie o(p; reis gaat, het toon van de dienstbode wil inhouden, als een van bei den het loon op andere tijden betalen wil als het plaatselijk gebruik meebrengt. Mevrouw wordt in dat geval geacht de toestemming van mijnheer te hebben, om werkgeefster te zijn, de gehuwde dienst bode heeft die toestemming niet noodig, 23). „Het is een inval zooals een ander", zeide zij lachend: „Gelukkig dat gij geld bezit om een dergelijk© weelde .te veroor- looven; wij arme stumpers zijn er op ge heel andere wijze gekomen. Giji treedt dus in mijne plaats op, dat is goed en wel; maar waarom zijt gij' er nu juist op gesteld dat Demiroff met u zomspelen? Kent gij hem dan zoo- goed?" „Ik heb hem nooit gezien". „Maar hoe dan...?" „Alleen met u had ik kans van slagen om in uwe plaats op te tredendus moest ik den schouwburg van de Porte Saint Martin kiezenen er werden op het oogen- blik geen stukken opgevoerd die mij in het minst aantrokken. Wat men mij van Ermingpde vertelde, zeide mij aanstonds dat ik in die rol zou slagen, en bijna ge lijktijdig vernam ik dat men van de op voering af zou zien omdat men geen rid der Arthur vond. Niets is natuurlijker dan dat ik toen gezocht heb naar een middel om dat te verhelpen. Ik boorde toevallig zeggen dat de schrijver een bijzonder knap mensch was en zoo heb ik besloten hem tot het vervuilen van die rol over te halen. Stemt hij toe, dan reken ik nog op u alleen om mij de noodige lessen te geven in de tenzij de man er zich tegen verzet, hetziji bij advertentie, hetzij mondeling of schrif telijk bij- mevrouw. Wil mevrouw de dienstbode ontslaan, dan heeft zij de toestemming van mijn heer niet noodig. Wil zij echter de dienstbode vervolgen, dan moet mevrouw de bijstand van mijii- heer vragen. De gehuwde dienstbode kan echter alles zonder haar man doen; het loon ontvan gen (mits zij het ten bate van haar gezin uitgeeft), haar dienst opzeggen, het loon in rechten opvorderen ©nz. Een minderjarige dienstbod© moet schriftelijk of mondeling de toestemming van vader of moeder hebben om een dienst aan te nemen. De godspenning. Als de nieuwe dienstbode den godspen- ning eenmaal heeft, kan mevrouw niet na een dag b.v. zeggen: hou' het geld maar en ruk uit: het meisje houdt recht op loon. En evenmin kan de dienstbode den godspenning teruggeven en zeggen: Zie zoo, nu zijn wijl allebei vrij. Er is een; overeenkomst tusschen haar en mevrouw, en die moet worden uitgevoerd. De godspenning is iets extra's boven liet loon, hetzij men anders afspreekt. Blijft de meid echter korter dan drie maanden, dan mag mevrouw in elk geval het bedrag van het loon aftrekken. Men ikan een dienstbode op proef aan nemen, maar nooit langer dan twee maan den en mevrouw en de meid beiden heb ben dan gedurende dien tijd het recht elkaar onmiddellijk den dienst op te zeggen. Het loon. Volgens de wet mag het loon voor dienstboden bestaan uit geld, voedsel, wo ning, enz. Een mevrouw mag een dag meisje nemen en haar betalen met één of meer maaltijden per dag, mits zij bij mevrouw (in de keuken) ©et. Wil een me vrouw geheel onverplicht haar dagmeisje wat eten meegeven, dan is dit geen loon. Bij ziekte. Dan is mevrouw verplicht, gedurende een betrekkelijk korten lijd het loon uit te betalen. Die betrekkelijk korten tijd hangt van het gebruik at'. 't Kan korter dan een week zijn of lan ger. De duur van den opzeggingstermijn is hierbij zeer zeker van belang. Mevrouw moet voorts zorgen voor be hoorlijke verpleging en geneeskundige be handeling, tenzij de dienstbode liever naar huis gaat, dan houdt die verplichting op. Wat mevrouw na de eerste vier weken uit geeft, mag ze later terugvorderen. Zegt mevrouw de meid, die ziek wordt, den dienst op, dan moet zij voor behoor lijke verpleging en behandeling zorgen ge durende den opzeggingstermijn. Uitbetaling. Het plaatselijk gebruik doet hier alles, maar verstandig is het, mondeling of schriftelijk, overeen te' komen of men per kwartaal, per maand of per week betaalt. kunst die u zoo geheel eigen is". Marie Roval was zoo gestreeld door deze laatste woorden, dat zij haar alles beloofde wat zij wilde. „Maar nu moet ik voor ons souper gaan zorgen", sprak zij, met groote bedrijvigheid een schrijftafeltje open schuivende en daaruit een bos sluitels te voorschijn ha lende: „Tot straks dus. Hebt gij nog wel iets be lezen?" De jonge vrouw dankte haar; zij durfde er echter niet bijvoegen dat zij1 nog in het geheel niet aan het boek geraakt had dat Marie haar dien morgen had gegeven. Ook nadat de actrice verdwenen was, bleef zij daar werkeloos zitten. Hare fraaie oogen waren thans gesloten, als om niet langer het een of ander visioen te zien dat zich aan haar geest opdrong. Hare lippen trilden en de handen waren kramp achtig samengeklemd. Dien avond had de pendule Rauwelijks negen doen hooien, of de schel kondigde een bezoek aan. „Daar is hij", riep Marie Roval, zich haastende nog een laats ten blik jn den spiegel te werpen, om zich te overtuigen of zij er wel zoo bekoorlijk uitzag in het sierlijk toilet dat zijt te zijner eere had aan gedaan. Hare gezellin bleef daarentegen ©ven rustig zitten als liet Demiroff's komst haar volkomen onverschillig. Een nauwlettend toeschouwer zou echter opgemerkt heb ben hoe bleek zij plotseling was geworden, Zoo mevrouw niet op tijd belaalt, kan de dienstbode voor do eerste drie dagen niets vorderen, maar- voor den 4den tot den 8sten dag 5 pet., verder tot den 33sten dag 10 pet. en na 33 dagen 50 pet. toeslag op het loon vorderen. Het loon op den lsten vervallend moet dus uiterlijk den 4den betaald zijn. Heeft mevrouw iets van de dienstbode te vorderen, hetzij omdat zij geld geleend heeft, of iets gebroken dat moet worden vergoed, dan mag mevrouw telkens niet meer dan twee vijfde van het loon inhou den; vertrekt de dienstbode echter, dan mag mevrouw de geheete schuld afhouden. Zondags. Mevrouw heeft het recht op Zondag haar dienstbode te laten werken, koken, enz., maar nooit meer dan strikt noodzakelijk. En het meisje moet haar godsdienstplich ten kunnen vervullen. Waar voor dienstboden bi] het loon in wonen, voeding, enz. begrepen is, mag de dienstbode vorderen, dat dit overeen komt met de eischen van goede zeden, gezondheid en plaatselijk gebruik. Als mevrouw met de familie op reis gaat, moet zij aan inwonende dienstboden niet alleen het loon, maar ook kostgeld betalen. Getuigschrift. Mevrouw is verplicht een getuigschrift te geven, als de meid, die weggaat, dit verlangt. {Daarin moet staande aard van den verrichten arbeid en da duur der dienstbetrekking en, als de meid het wil, de wijze, waarop de dienst is geëindigd. Wil de meid het niet ,dan mag mevrouw daaromtrent niets in het getuigschrift zetten. Ontslaat mevrouw zonder opgave van redenen, dan moet zij dit in het getuig schrift vermelden. Loopt de meid weg en wil zij een getuigschrift, dan mag me vrouw daarvan melding maken. Geeft een mevrouw te mooie getuig schriften af, waardoor een andere me vrouw er in loopt en later „schade" lijdt, dan moet de eerste mevrouw de tweede die „schade" vergoeden. Wanneer mevrouw weigert het door de dienstbode gevraagd getuigschrift af te ge ven of indien zij in het getuigschrift tegen beter-weten-in onjuiste mededeélingeii heeft opgenomen, moet zij de dienstbode de schade, die deze daardoor lijdt, ver goeden. Ook wanneer zij opzettelijk on juiste mondelinge inlichtingen geeft, kan de dienstbode haar voor schadevergoeding aanspreken. Opzegging of onlslag. Mevrouw en de meid moet elkaar den dienst opzeggen met den termijn, waar over hot loon loopt; dus ©en week of eon maand van te voren, maar voor verduro termijnen, drie maanden b.v. is zes wek; i voldoende, tenzij schriftelijk de termijn van drie maanden is vastgesteld. Bij dringende redenen (die men even tueel voor den rechter zal moeten bewij zen, die ze dan nog beoordeelt,) mag me en hoezeer de hand, die met kwijnende bevalligheid een waaier op en neer be woog, beefde. „Ik ben u zelf mijn antwoord komen brengen", sprak de binnenkomende tot zijne gastvrouw, wie hij1 de hand kuste: „Gij zult, hoop ik, hebben begrepen dat niets ter wereld mij had kunnen verhin deren van uwe uitnoodiging gebruik te maken". „Gij zult u daarover niet te (beklagen hebben", antwoordde de actrice: „Hel zal Ermingarde's lot beslissen, en daarenbo ven mag ik het voorrecht smaken u in kennis te brengen met een mijner boste vriendinnen. Olga Liliënstern". Demiroff boog diep voor de jonge vrouw, en toen hij het hoofd weder ophief zagen zij elkander aan. Hij was waarlijk een zeer knap man. Breedgeschouderd en hoog van gestalte had hij niettemin de slankheid der jeugd behouden; hij scheen trouwens niet ouder dan zes en twintig jaar; zijne sprekende gelaatstrekken werden nog verfraaid door vriendelijke lichtbruine oogen en een .fij nen, zijde-achtigen knevel die het manne lijke van zijn gansche uiterlijk verhoogde. Zijne houding en manieren waren ^lie van iemand die veel in de wereld is geweest, en zich gemakkelijk beweegt. Hoe gewoon hij evenwel ook mocht we zen zijne indrukken te verbergen, hij had ditmaal moeite een kreet van bewondering te onderdrukken bij den aanblik ©ener zoo vrouw de meid op staanden voet ont slaan en mag de meid op staanden voet vertrekken. De wet noemt een dringende redenalle gedragingen, daden en eigenschappen van den arbeider, die maken, dat men van den werkgever niet kan eischen, dat hij den arbeider in dienst houdt: onzedelijk heid, slecht gedrag, ernstige ongeschikt heid, oneerlijkheid, mishandeling, bescha diging; voor den arbeider: dat redelijker wijs niet kan worden gevergd, dat hij de dienstbetrekking laat voortduren; mishan deling, grove beleediging of ernstige be dreiging, onzedelijke handelingen, niet be taling op tijd, onvoldoende kost- e:i in woning, enz. Schadeloosstelling kan men aan den rechter vragen, die de dringende redenen beoordeelt. Mevrouw of de meid kunnen ook lin nen den opzeggingstermijn van elkaar gaan. Maai- dan moet schadevergoeding wor den betaald: gelijk aan het in geld vast gesteld loon, dat de dienstbode na den dag der opzegging zou verdiend hebben tot het einde van den vastgestelden ter mijn. Is die termijn dus drie maanden en wordt b.v. door mevrouw een week na den lsten de dienst opgezegd, dan moet de volle drie maanden loon worden be taald, duurde de termijn een maand dan de volle maand enz. Wederkeerig kan de dienstbode door mevrouw om schadeloosstelling worden aangesproken, indien zij binnen den op zeggingstermijn heengaat. Die schadeloosstelling is eveneens het bedrag van het loon, dat de dienstbode na den dag der opzegging zou verdiend hebben, indien zij op normale wijze de betrekking had geëindigd. Het is dus voor de dienstbode zaak niet maar zoo weg te loopen, mevrouw heeft het recht van haar vergoeding te eischen. Voor den rechter. Alle vorderingen, die bij niet-uitvoering van deze bepalingen volgen, worden voor den kantonrechter beslist. Wenscht men dit, dan schrijft men ,op ongezegeld pa pier naar den kantonrechter (adres ter griffie) met zoo men kosteloos prode- deeren wil een acte van onvermogen en de kantonrechter bepaalt dag en uur waarop de zaak zal dienen. Dat zal nooit langer dan 40 dagen na de ontvangst van hel schrijven mogen duren. En vijf dagen vóór het proces wordt men opgeroepen. Tot zoover de wet. Wij hebben hier de voornaamste bepa lingen, die mevrouw en dienstbode be treffen, medegedeeld. Verschillende details, die wel nimmer zullen dienen, hebben wij niet vermeld. Men zal tot de conclusie komen, dat (en groot deel dezer bepalingen al in de practijk werd gevolgd, schoon zij nu eerst in de wet zijn vastgelegd. En dat evenals tot heden, hét toch al- volkomen schoonheid als Olga was. ,Zeli' van noorsche afkomst zijnde kon hij zich u.aar niet gewennen aan de kleine, don kere oudachtige gezichten der fransche vrouwen, wier gelaat steeds met .rijstpoe der bedekt is, en die als doorweekt zijn van allerlei sterkruikende parfums. Zoo ook was Mario Roval, en al haaT geest kon hem de schaduwzijden niet doen ver geten. Welk een verschil met deze jonge, vrouw, met hare amberkleurige lokken, en dat dichterlijke waas 'over haar gansche wezen verspreid. Hij kon nauwelijks den blik van haar afwenden. „Uw naam 'doet mij vermoeden dat gij uit het Noorden komt?" zeidê jrij, begrij pende |dat hij onmogelijk het stilzwijgen kon bewaren. „Mijne .voorouders waren Zweden", gaf zij pp haar zachten van muziek vervulden toon ton antwoord„maar dat is nu reeds lang 'geleden, zij waren bij den dood van Gustaaf iWasa betrokken en vluchtten naar Frankrijk. Ik kom uit het Zuiden". „Maar <uw gelaat duidt nog altijd uwe afkomst pain". „Meer jlan het uwe, dat is zoo'". „En nu het ijs tusschen u beiden ge broken is, zal ik u het komplot mede- doelen dat mijne vriendin en ik tegen u hebben gesmeed", ging de tooneelspeel- ster voort: „Wij hebben besloten u eerst onder het souper het lot van Ermingarde te doen kennen, geen minuut eerder. Tot zoolang zult gij ons bezig moeten houden toos in beider belang is, dat mevrouw en de meid bet samen goed kunnen vinden. RUSLAND. Een 1 u g u b e r 1 ij s t j e. In de verloo- pen acht maanden van het jaar 1907 zijn in Rusland de volgende hooggeplaatste personen vermoord. Bogdanowitsoh, vice-gouverneur van Tambow. Lushenowsky, waarnemend idem idem. Filonow, idem idem van Pollawa. Slepzow, gouverneur van Twer. Sheltonowsky, gen.-gouvern. van Jeka- terinoslav. Kusmitsch, admiraal van de haven St. Petersburg. Tschuchnin, admiraal van de Zwarte zee-vloot. Markgraffki, assistent van den generaal- gouverneur van Warschau. Block, gouverneur van Samara. Samjatin, generaal. Minn, generaal. Wonlavlarski, waarnemend generaal- gouverneur van Warschau. Volgens een Reuter-telegram verklaren de revolutionairen dat hun vereeniging zoo groot is, dat de inhechtenisnemingen hen niet in de uitvoering van hun plan nen kunnen belemmeren. Zij zeggen dat honderden drijvers naar de provinciën ver trokken zijn om de boeren op te ruien en daar boven verwachting slagen. Er wordt veel moeite gedaan, om heel Zuid-Rusland tot opstand te bewegen. Generaal Wonljarljarski, tijdelijk gouver neur-generaal van Warschau, is Maandag namiddag om 2 uur doodgeschoten, terwijl hij in een huurrijtuig reed. De moordenaar is ontkomen. Wie denken mocht, dat na de gruwel stukken der revolutionairen in de laatste dagen, thans een stilte zou volgen, ver gist zich. De moordaanslagen en roove- rijen gaan onafgebroken door. Van alle aanslagen, moordpartijen en rooverijen of pogingen daartoe - gewag te maken, gaat niet. Enkele mogen hier nog vermelding vinden. Op den Insjawdnjo-spoorweg nabij Tam- bof is een personentrein overvallendaar bij werden gedood pen officier van poli tie, een politieagent, een gendarme en een conducteur. Te Homel is het tot een botsing met de Joden gekomen. Er werd geschoten, maar niemand is gewond. De politie wist verdere uitspattingen te beletten. Een Jood, die gescholen had,, en vijf anderen zijn in hechtenis genomen. Te Odessa is jn de voorstad Taraspol de uit vijf 'personen bestaande familie van een graankooper vermoord. De moorde naar roofde 10.000 roebel en verschillende op de aangenaamste manier, wat u wel niet moeielijk zal vallen als gij even wel sprekend zijt als uwe pen. Ik heb ook vernomen dat gij eene allerliefste stem bezit, en zoo straks hoop ik dat gij ons iets voor zult zingen; om te beginnen moet gij ons eerst iets van uw leven en Parijsche avonturen vertellen". Sergins had intusschen zijne zelfbe- heersching herwonnen en zich tusschen de beide vrouwen nederzettende., begon hij op de onderhoudendste wijze te praten, terwijl Marie Roval hem telkens met haar grappige opmerkingen in de rede viel. Olga Liliënstern luisterde, schijnbaar verstrooid toe, zonder een woord in het midden te brengen. „Komaan, zei Marie Roval, het uur van het souper nadert, wij moeten nog eerst wat muziek fiooren". Demiroff liet zich spoedig overhalen aan haar wensch gehoor te geven, en zich aan (le piano nederzettende zong hij het heerlijke lied door Tosti op Musset's „Ninon" gemaakt. Zijne stem was werkelijk zeer schoon en vol gevoel, en toen hij zweeg riep zijne gastvrouw hem een luid bravo! toe, waar op zij zich verwijderde om een laatsten blik over de ia de eetzaal aangerichte tafel te laten gaan. Ook Olga was overeind gerezen, en de jonge man die op haar toetrad zag thans hoe lang en slank zij was. Zij geleek op een buigzamen riethalm, en haar gestalte

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1