No. 101. Dinsdag 28 Augustus 1906. Tweede Jaargang KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. JONOELINGSVEREENIGINGEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Adverlentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PCT Wegens de extra-verspreiding van ons blad in ?000 exemplaren op Woensdag a.s. verzoeken wij onzen correspondenten de berichten in to zenden uiterlijk tot 3 u u r, en heeren adverteerders de annonces vóór 12 u u r. (Slot.) Spr. behandelt dan de maatschappelijke deugden, welke (te jongens in de vereeni- ging kunnen leerenspaarzaamheid, ma tigheid, beschaving, orde en zindelijkheid. Voorts kan de ontwikkeling worden be vorderd door bibliotheken, besprekingen over het maatschappelijk vraagstuk, her- hahngs- en landbouwonderwijs. Voor moeilijkheden moet men niet terug schrikken. Een Fransch collega zegt: „In den strijd voor onze aankomende jeugd", moeten wij, priesters, vooraan staan. En aan dien strijd mogen wij, dorps geestelijken, ons niet onttrekken. Onze taak is het instellingen in het leven te roepen, waardoor, wij meer en meer in aanraking komen met het volk. Is dat zwaar? „Het is ook onze roeping niet, ais klui- 1 zenaars te leven in onze nederige dorps pastorie. Al zijn wij niet alten begiftigd met organiseerende talenten van den eer* sten rang, al zijn we niet alten op de hoogte van alle -sociale problemen, moe ten ook wij niet, in plaats van te mar- cheeren in ,de achterhoede en stilte ge tuigen zijn van zooveel schoons, wat wij elders zien geschieden, moeten ook jwij niet doen wat wij kunnen, en ons stel len aan het hoofd van alles, wat op het gebied van naastenliefde, weldadigheid en humaniteit, gelijk men 't noemt, heden ten dage kan ondernomen worden. Eenvoudige- arenlezers, die wij zijn op een hoekje van den uitgestrekten akker des Hemelschen Vaders, kunnen ook wij nog altijd eenige aren. plukken, misschien een volte, schoone garve vinden, pp het veld der Christel lijke opvoeding." Spr. behandelt dan verschillende bezwa ren in het bizonder. Het finantieel be zwaar het eerst, Men vraagt dadelijk waar krijg ik mijn jongens onderdak. Immers op den duur, het blijkt al meer en meer, is een eigen lokaal wenschelijk. En is dat nu overal mogelijk? Neen, M. H. dat is niet overal mogelijk, en is ook niet van den beginne noodig. Mij zijn in Bel gië verschillende plaatsen hekend, waar reeds jaren lang een bloeiende jongelings- vereeniging met gelegenheid tot ontspan ning bestaat in een of ander schoollokaal. Kunnen ook wij H.H. datzelfde middel, ten minste voor een tijd te baat nemen? M. H. indien dit het eenig bezwaar was, dan geloof ik, dat er in ons Bisdom al heel wat meer jongelingsvereenigingen be staan zouden. Maar toch, het is waar een vereenigingslokaal is wenschelijk, ik zou durven zeggen is op den duur noodzake lijk. Maar zijn daar nu zulke schatten voor noodig? M. H. dan zou ik zeker nooit een vereenigingslokaal hebben kunnen op richten want, geloof me, op den droogen, zandigen bodem mijner parochie is het „slijk der aarde" zeer zeldzaam. Een tweede bezwaar is, dat van de geestelijken op den drukken Zondag veel werk wordt gevergd. Spr. hoorde: „Ik heb geen lust om na de vermoeiende bezig heden van den Zondag, des avonds nog eenige uren te gaan doorbrengen in de krans ik wil zeggen: in eene woelige jongelingsvergadering. Spr. durft zeggen Men overdrijft de bezwaren en het aan- gjename ci van zi&t itiqii niet. Waarachtig, de omgang met de speelsche jeugd is wel dadig vopr den mensch, en zelfs voorj den man op jaren, zelfs na een ver- moeienden dag, werkt die omgang ver- jeugdigend en opwekkend op 's menschen hart. Veel zorgen en offers hebben som mige menschen zich 'getroost, oin in de kleine bijzonderheden de gezondheidskuur te volgen van Pastoor Kneipp. Ik neem aan, M. H. en van harte hoop ik het, dat er velen baat bij gevonden hebben. Maar, het moet ons niet verwonderen, in dien binnenkort als het nieuwste op het gebied der hygiene, vooral voor Heeren Geestelijken, zal worden aangeprezen de meest volmaakte verjongenskuur in den vorm eener Jongelingsvereeniging, en deze kuur, M. H. zal een verbazend succes hebben. Nadat spr. nog verschillende bezwaren heeft weerlegd op bevattelijke en aange name wijs, vraagt spr. Zulten wij, het kwaad ziende, dat onder onze jongelingen voortwoekert, de han den in den schoot leggen en niets doen, om dat kwaad in zijn voortgang te stuiten Neen, M. H. hebben onze jongelingen den zegen van -den huiselijken haard verlo ren, dan -is het onze plicht onzen jonge lingen een nieuw huiselijk teven te bezor gen, onze plicht, dat familieleven zoo goed mogelijk te herstellen. En wij hebben dat in onze macht, M. H. n.l. door eene ver eeniging, die als een goede moeder onze jongens beveiligt tegen de gevaren, eene vereeniging, waar- onze jongens in den Directeur een geestelijken Vader vinden, die hunne eeuwige belangen behartigt, zon der de tijdelijke over het hoofd te zien, een vereeniging, wier leden als zoovele familieleden, broeders zijn, die elkander door woord en voorbeeld steunen, en dat in die zoo gevaarvolle jaren. Ja, M. H. juist dat groot kwaad onzer dagen, vraagt van ons een offer, dat wij niet mogen weigeren, en maakt voor vele parochiën gebiedend noodzakelijk eene ver eeniging, ten einde te redden wat nog te redden is van het kostbaar familieleven, en onze jongelingen de zegeningen van den huiselijken haard terug te geven. En nu zegge men niet, M. H. wat zal het uithalen in mijne parochie; ik weet vooruit dat het toch niet gaan zal. Ach, zoo dikwijls is het gezien, dat de uitslag deze woorden beschaamde. Ver geten wij niet, dat hetgeen wij doen voor onze aankomende jeugd, altijd steun vindt in de sympathie en medewerking van alle goedgezinden, op de eerste plaats van de ouders. Het geldt hier een liefdewerk, kost- baai- in de oogen van God en van de menschen. En al zou het nu eens gebeu ren, M. H. dat, tegen alle verwachting in, onze ijver, onze offers het gewenschte doel niet zouden bereiken, welnu, dan hebben wij immers nog niels verloren. Dan blijft ons altijd een niet geringe troost in het bekende woord van Mgr. Freppel„G-od heeft ons geboden te strij den, niet te overwinnen." Kerkbederf. Groot is het verderf, dat door de mo derne gedachte aan de zoogenaamde Va- derlandsche of Ned. Hervormde Kerk is aangebracht. Reeds vóór 20 jaren traden met Dr. Kuyper de orthodoxen in massa die kerk uit. Hoe snel het ontbindingsproces voort gaat, zagen, We onlangs toen dominé Bahter als predikant werd gehandhaafd, niette genstaande dat heerschap een Boeddhist is en preekte, dat de zedenleer van liet heidensch Boeddhisme verre staat boven de leer van Christus! De godslasteraar bleef gehandhaafd op den kansel I Nu is onlangs te Heerenveen de eerste jaarvergadering gehouden van de „Chris ten-democraten", waarbij dominé's de lei ding en het debat in handen hadden. Daar werd ais een „heuchelijk" feit begroet door dominé van Lemmen, „dat de verhouding van godsdienst en socialisme vrfendschap- pelijker is geworden". „Vete predikan ten zien in het socialisme", zoo zei een ander, „de verwezenlijking van het mooie(?) dat in hen leeft!" Een ander dominé verdedigde „het goed recht der arbeiders lot den klassenstrijd." Een kerk nu, die zulke mannen duldt, als leeraars, is den ondergang nabij. Neen, verdraagzaam zijn is een sieraad in het burgerlijk leven, doch onzin in de kerk. Wie de belijdenis eener kerk niet be aamt, treedt er uit, of dient uitgeworpen I Te betreuren is het, dat zulke herders nog misleiden zoovele andersdenkenden, die te goeder trouw op hun voorgangers Hijven bouwen. 6r emeente-publicaties. In de jongste zitting van den gemeen teraad zijn door het raadslid Dekker de gemeente-publicaties even ter sprake ga- bracht. Naar aanleiding hiervan zei de burge meester, dat deze zaak bij B. en VV. reeds in behandeling was, en dat door dit col lege aan verschillende .uitgevers prijsop- ripgave is gevraagd voor de opname dei- publicaties. Zoover ons bekend, is aan de uitgevers gevraagd, of zij genegen waren Lot g r a- tisopname der publicaties, wat een verschil maakt met de vraag naar prijs opgave. We vermoeden, dat geen uitgever - misschien een enkele zal overgaan tot gralis-opname der publicaties. En van volkomen verklaarbaar stand punt. Hoezeer de opname der gemeentelijke aankondigingen in hun blad op prijs stel lende, zulten de uitgevers wel meer reke ning honden met de onvermijdelijke kos ten verbonden aan die opname dan met het meer officieels cachet, dat hun blad zal verkrijgen; want die kosten zijn niet zoo gering. Hopen we, dat B. en W. het billijke van een matige vergoeding alsnog zulten in zien, en daardoor de gemeentisnaren, ieder in zijn blad, in staat stelten de ge meentelijke publicaties te lezen. FRANKRIJK. De H. Vader heeft, volgens de „Figaro", aan de Romeinsche con gregaties last gegeven zich zoo vrijgevig mogelijk te betoonen'ten opzichte van alle door de bisschoppen eventueel aan te vra gen privileges. Zoo zal bijvoorbeeld de Congregatie van het H. Officie bij afzon derlijke decreten aan 'de pastoors en 'des- servanten waarnemende pastoors), die, geen bezoldiging genieten, liet verlof ver- leenen „stipendia" te aanvaarden voor het opdragen der H. Missen voor de parochie op Zon- en feestdagen, welke tot dusverre zonder dat de geestelijkheid daarvoor eeni ge aalmoes ontving, werden opgedragen voor het volk; ook zou op ruime schaal verlof worden verleend tot „bineeren", d. w. z. het opdragen van een tweede H. Mis onder dezelfde voorwaarde. In het algemeen, aldus eindigt het be richt, is de H. Vader besloten aan de Fransche geestelijkheid al de gunsten te verleenen, welke de Congregatie der Pro- pagan.de toestaat aan de missielanden." Mocht het bericht van dezen correspondent bevestigd worden, dan dringt zich onwille keurig de gedachte op„Zóóver is het sinds eenige jaren met Frankrijk, de oud ste Dochter der Kerk, het land der Heiligen gekomen, dat het door den H. Stoel getijk moet worden gesteld met de missielanden; dat zijn geestelijkheid geacht wordt haar zielenarbeid te verrichten onder do heide nen „in partibus infideliuml" ITALIË. In het seminarie van Palydoue is men een dezer dagen nog eens aan het snuf felen gegaan in de oude paperassen. Aan dat seminarie beeft ook P,aus Pius X gestu deerd en met dit succes, dat. hij indertijd zoowat primus perpetuus was van de negen-en-dertig medestudenten. Onder de oude papieren vond men o. m. ook een getuigschrift over den lateren Paus, da teerend uit 1853. Typisch is het na te gaan, hoe men toen over den. eerw. beer Joseph Sarto dacht: Wij laten enkele pun ten volgen. Godsdienst. - Hij heeft zich bij'zonder onderscheiden door een buitengewone aandacht voor alle punten van dat onder wijs. Philosophic. Is uitstekend geweest; hij heeft zich die wetenschap eigen gOr maakt in de vereischte mate, wat. uitge breidheid en diopte betreft. Ita.liaan.sche taal. Onderscheidde zich door zijn gi-oote gemakkelijkheid om de klassieken te vertalen, en door zijn groote literaire kennis. Latijn. Onderscheidde zich door zijn prachtige dissertaties en vertaling van teksten en door elegantie van zijn stijl. Grieksch. Uitstekend door zijn gram maticale kennis en de juistheid van zijn dissertaties en vertaling. Aardrijkskunde en Geschiedenis. On derscheidde zich door zijn uitgebreide en klare kennis vooral van de nieuwe ge schiedenis. Mathesis. - - Hij onderscheidde zich door zijn natuurlijken aanleg voor die weten schap en legde een groote geschiktheid aan den dag om algebraïsche en geome trische problemen op te lossen. Het lijstje kan nog al schikken dunkt ons. Een dame te Rome, zich uitgevend voor een nicht van kardinaal Rampolla, heeft in de religieuse wereld lal van personen opgelicht. SPANJE Uit het Donderdag door de Madridsche bladen gepubliceerde rapport van den rechter van instructie over den aanslag in de „Calle Mayor", op 31 Mei, blijkt, dat daarbij gedood werden 25 en gewond 109 personen, van welke laatste or 14 herstel lende zijn. Uit brieven van Feller, den directeur der „Moderne School" te Bar celona (waar Moral, de moordenaar, les had gekregen) zou gebleken zijn, dat ook Ferrer anarchist is, terwijl het onderzoek verder aan het licht zou hebben gebracht, dat Moral den heer Nackens, den directeur van het blad „Matin", men den dood be dreigd zou hebben, indien Nackens hem niet verborg of hem verried. RUSLAND. Bij Pjatigorsk in den Kaukasus zijn in een dichtbezetten personenwagen een bankkassier en een hem vergezellende gen darme zwaar gewond; de daders wisten met 17.000 roebel uit den trein te sprin gen en in ©en bosch te verdwijnen. Te Kinesjma bij Kostroma zijn den kas sier der fabriek Bahakin 28.000, te Iwanof- Wosnessensk den kassier der fabriek Jan- joenenski 30.000 roebel ontroofd. De da ders ontkwamen. Bij de opening van een postzak uit Eri- wan, waarin volgens de bijbehoorende dienstpapieren voor een waarde van 148.000 roebel aan bankbilletten en andere geldswaardige papieren moest zitten, bleek op het hoofdpostkantoor te St. Petersburg niets te zijn dan wat vodjes papier met stukken lood er in. Van buiten was er niets aan den zak te zien. De Corr. Russe ontvangt vreeselijke be richten over het lijden der gedeporteerden in ile Siberische ballingsoorden. Honger, scheurbuik, cholerine en andere epidemische ziekten ontwikkelen zich er in schrikwekkende mate tengevolge van het slechte en onvoldoende voedsel en de stel selmatige nooddruft en sleepen een groot aantal ballingen weg, die op voorhand ten doodc zijn gewijd. De gevangenen hangen dan een schil derij van dat lijden op, waarvan wij hiel de bizonderheden liever zullen laten rus ten en volstaan met te zeggen, dal de toestand zoo was, dat de ballingen vroegen hun intrek te mogen nemen in een lokaal waar de sectie op lijken plaats heeft Het districtshoofd antwoordde, dat men geen levenden kon laten wonen jn |de voor doodop bestemde ruimten. De meeste ballingen lijden honger, om dat de schitterende toelage van 5 kopeken daags, die de Russische regeering hun geeft, natuurlijk niet voldoende is om zelfs maar genoeg brood te- koopen. De Ostiaks geven de ongelukkigen voor een dag wer- kens nu en dan een stuk roggebrood met eenige stompen toe. De ballingen in het dorp Nowoje in het noorden van het gouvernement Tobolsk kunnen geen werk vinden en belegerden, door den honger gedreven, de poorten der gevangenis, smeekende om daar te worden opgesloten. Ook dit verzoek werd gewei gerd. Zoo leven er ginds duizenden lieden wier aantal nog dagelijks toeneemt In het gouvernement Tobolsk alleen telt men hij de 1625' politieke ballingen. Te Petersburg is weer bericht ontvan gen over moorden op officieren van de politie in verschillende deelen des lands. Te Noiwosjerkisk is de bevelhebber der 36e sotnie kozakken gedood, terwijl hij' bij zijne manschappen was. Te Wladikaf- kas is kolonel Rasjmanin des avonds, toen hij uit de club terugkeerde, gedood; de dader kon vluchten. Een allerbrutaalst stuk is Woensdag te Moskou uilgehaald. Daar stormden plotse ling een tiental lieden een café-concert binnen en roofden ten aanschouwe v.an de bezoekers, hetdienstpersoneel en de verschrikte muzikanten een duizend roe bels uit de kas, waarmee zij er ongehin derd van door konden gaan. Bovendien hebben gewapende jongelie den te Moskou 14,000 roebel geroofd uit de kas aan het goederenstation van den Kazanschen spoorweg. Te Smjela bij Kief hebben met revolvers toegeruste personen den stationschef over vallen en 1700 roebel geroofd. De chef en een reiziger werden gewond. En zoo gaal het nu maar dag in dag uit 1 Uit Helsingfors wordt geschreven, dat do voltrekking van hel, doodvonnis aan He ver oordeelde officieren en artilleristen in de vesting Sveaborg onder schokkende om standigheden is geschied. Soldaten van het muitende regiment vormden het vuurpeloton, achter hun ston den infanteristen met geladen geweer. De jonge kaptitein Smirnof commandeerde het geheel; hij was zoo van streek, dat hij1 in zwijm viel op het oogenblik dat hij het bevel tot vuren had moeten geven. Een ander officier nam zijn plaats in. De vijftig soldaten van het vuurpeloton heefden zóó, dat zij nauwelijks hun geweren konden vasthouden. Na het eerste salvo waren de veroordeelden slechts aan de beenen ge wond; een tweede salvo maakte pas een einde aan hun lijden. ZU1D-AMERIKA. Men seint uit Lima nog de volgende bijzonderheden over de ramp Ie Valpa raiso,: Op 40 beambten van de telefoonmaat schappij zijn er 38 gedood. Toen het huis van den nieuw gekozen president Pedro- Montt, instortte, viel zijne vrouw van het balkon op straat. Voorbijko mende dieven snedien haar de ooren en de vingers af om zich van .hare juweelen meester te maken I Mevr. Montt werd ster vende aan boord .van een oorlogsschip gebracht. Hevige regenbuien hebben het lijden van de menschen die in de open lucht, moeten kampeeren, nog verergerd. Te Santiago is weer een tamelijk sterke schok gevoeld. Berichten uit. Valparaiso bevestigen de ernstige indrukken. Er zijn krachtige maat regelen genomen om orde te houden. Er zijn op zijn minst 150 menschen doodge schoten. Men is nog bezig met het zoeken naar lijken; 1500 lijken zijn van overheids wege begraven. Ilel is bijna zeker dat er een ziekte zal uitbreken. De toestand van de huizen te Santiago wordt wegens het aanhouden der schokken slechter bij het uur. DUITSCHLAND. Donderdag hebben de Duitsche katho lieken te Essen hun laatste vergadering gehouden. Toen alle onderwerpen waren afgedaan, nam kardinaal Vannutelli het woord, om in een Latijnsche toespraak uiteen te zet ten, met hoeveel belangstelling Z. H. de ■Paus de indrukwekkende samenkomsten van de Duitsche katholieken steeds volgde. „Het zal mij, zoo zeide kardinaal Vannu telli Os. a., een groote troost zijn, den door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1