HE Eindhoven, Holland. jNo. 100. Zaterdag 25 Augustus 1906. IHYeede Jaargang. EKKBANK, Bü ffi nummer behoort een Bijvoegsel. OMERCONCERT rt in dit Biad. i's Denkmal enpudding. INBRAAK RG. koers 100 pet., isch geld s. inkoop van Effecten TH. HENDRIKSE. Stoomhout Zagerij en Schaverij. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEiSDAG en HII0MND. Koi 'to inhoud Zondagsblad. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. BUITENLAND. '20 |E: „EUPH0NIA" 1KUNSTLIEVENDE LEDEH 24 AUGUSTUS 1906 ER SOCIËTEIT V.O.V. de fijnste wen winkelier a 20 ets. per pakje. h. Bröerken, Arnhem van Comestibles. 11.000.— r KIJK. lede en goed geïntroduceerde lledige inlichtingen verstrekt oot Baard te zijn lil/er eld I 00.Coupon 1 Juni K, Kleine Kade. iliden borgtocht. ;hade. ags in het hotel de Kinderen Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/», voor niet-abonné's045 Bureau: LANGE VOR5T5TRAAT, GOES. Advertentiën van 1—-5 regels 10.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 'regels voor 25 Gt. a contant. Reclamebe riek ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PlatenDe koning van Engeland met gasten bij de zeilwedstrijden te Cowes. Samenkomst van keizer Wilhelm en ko- nihjA EdWard." SportfeëSten in Ërïgêftthd. De oudste ien de grootste vrouw der We reld. Paardendressuur. Een nieuw redding- pantser. Motorsport, Curiositeiten in de dierenwereld, met tekst. Tekst: misbruik van vertrouweneen succeslosse schet sen uit Jhet landweerleven in vredestijd. Feuilleton: de Bloedige Hand. Proletarisch gedoe. Al wat sociaal-democraat is brandt na tuurlijk van haat tegen de bezittende klasse, anders gezegd de kapitalisten. En even natuurlijk is het, dat al de eigenschappen van zoo'n kapitalist, als daar zijn eerzucht, gemakzucht, en derge lijke, gruwelijk verfoeid worden door de socialisten. Daar hebben de roode broeders een ko lossalen hekel aan. Ten duidelijkste is dit o. a. gebleken uit den gouden uniformjas van Van Kol en de villa van Polak 1 De socialisten willen nu eenmaal een eenvoudig leven, waardoor ze in de tegen woordige „rotte" maatschappij niet teren op het zweet van den werkman-koeli. Daarom was Van Kol de gelukkige be zitter van mijnaandeelen, tot welker stij^ ging talrijke koelies het hunne bijbrachten in het land, dat zich om den evenaar slingert als een gordel van smaragd om met dr. Schaepman te spreken of, in meer socialistischen stijl, in het melkkoetje van Nederland en deszelfs inwoners, het sclioone Insulinde. Hoe socialisten een eenvoudige levens wijze verstaan kan men ook leeren uit vol gend opmerkelijk staaltje. In een zaal van het „entrepot" te Brus sel, kwam dezer dagen een bediende een koffer aangeven met zijden kledingstuk ken, in China, vervaardigd. De koffer moest met den bliksemtrein mee naar Frankrijk. Het aanwezige publiek stond in bewon dering over die lichte, fijne, schitterende weefsels, waarop, in kleuren vol gloed, draken en vogels geborduurd waren. De ambtenaar-verificateur was uit het veld geslagen. Onder welke rubriek viel deze „koopwaar"? Waren het kunstwer ken? Of klcedingstukken? Neen klee- loosterbaan Le Cointre, Goe 22). „Gij zijlt waarlijk een en geil" verklaarde de directeur, die in de wolken was met het gansche plan„maai- hoe zult gij het aan leggen om dat te bereiken". Marie Roval glimlachte: „Ik zal hem voor heden avond te sou- peeren vragen, en hem dan wel aan het verstand brengen dat, zoo hij weigert, alle kans zijn werk opgevoerd te zien ook voor goed verkeken is. Gij begrijpteen paste" ginnende is eerzuchtig en ik zal niet veel welsprekendheid behoeven om hem over te halen". De directeur beloofde in zijne dankbaar heid het maandgeld der tooneelspeelster te zullen verhoogen gedurende heel den tijd dat „Ermingarde" opgevoerd zou wor den, en zij vertrok met de belofte hem terstond den uitslag harer pogingen mede te deelen. Daarna, liet zij zich door haar "jhbg naar een postkantoor brengen, en stelde <er een telegram op va,n den vol genden jnhoud. „Sergius Jtemirolf, 74 rue Chateaudun, kom hedenavond negen uur over opvoe ring Ermingarde praten. Roval". Dit berichtje verzonden zijnde, keerde zij1 naar haar woning terug en spoedde zich een dingstukken mogelijk in China, maar toch niet in België. Daarom vroeg hij den bediende voor welk gébruik die kostbare zijden stoffen be stemd waren. Het, zijn antwoordt de livrei-zware man - - huisjasjes, die mijn meester bij' zijn ontwaken .aantrekt, totdat hij' toilet gaat maken. Het gelaat ,van den verificateur klaart ophij weet nu onder welk tarief de kost bare stoffen vallen. Het publiek blijft de Chineesche zijde bewonderen en brandt van verlangen om den naam le kennen van den gelukkigen sterveling, wien het voorrecht te beurt valt zijn leden te omhullen met zulke klcedingstukken: ongetwijfeld moet het een mandarijn, de gezant van China zijn, of de een of andere zonderlinge „kapita list" I Neen, beste menschende gelukkige eigenaar- van deze zoo fijne, in weerschijn, van kleuren schitterende weefsels is nie mand anders dande socialist Edmond Picard, senator te Brussel I lil dezen proletariër met zijn Chineesch zijden huisjasje ziet men de socialistische praktijk in haar naaktheid. En dan moet van der Goe s nog zeg gen, da.t het geen „proletarisch ideaal" is om „kapitalist" te worden! 't Blijkt toch maar steeds, dat een pro letariër zich pok in kant en zijden weef sels best thuis voelt, al kleven er aan deze „kapitalistische" sloffen de tranen van een door „uitbuiting" verkregen pro duct 1 FRANKRIJK. Briand heeft aan de „Lanterne" de keus van het blad is teekenend nog iets gezegd over de bestemming der kerkge bouwen. Wanneer een aantal katholieken huiten den wil van Paus en bisschop een eere- dienst-veïeeniging oprichten, kan ook aan dezen 't kerkgebouw worden afgestaan, wijl immers een andere katholieke associa tion niet zal worden gevormd. Een officieels uitnoodiging dus tot scheuring. Maar Briand vergeet dat katholieken die een eeredienst inrichten tegen den wil van Paus en bisschoppen, geen katholieken meer zijn. En al wat buiten de Kerk staat is iti Frankrijk op een paar kleine groepjes na geheel ongeloovig en onverschillig voor eiken eeredienst. rijk gemeubeld vertrek binnen, waar ecne nog geer jonge vrouw in een armstoel voor Jen open haard zat, met strakke blik ken in het knappend© houtvuur turende. De komst (der tooneelspeelster deed haar het hoofd ppheffen, en men kon thans opmerken hoe schoon zij-was. Haar lokken waren goudkleurig en golvend, haar trek ken fijn besneden als die eener camée, haar gelaatskleur was zoo doorschijnend en- zacht getint dat zij aan een lentebloe sem. deed denken. Wat. echter het meest in haar trof, het waren de ondoorgronde lijke lichtgrijze oogen; die zoowel oen he mel als pen hel konden weerspiegelen, maar die men'niet, weder vergeten zou na ze eenmaal te hebben aanschouwd. Zij richtten zich thans met vragende uit drukking op de actrice. „Koning neemt het voorstel aan!" riep deze, haar- rijken pelsmantel afwerpende, en de kleine voetjes een voor een naar het vuur- uitgestrekt houdende, ton einde ze te verwarmen„ik heb Demiroff aan stonds een ^telegram gezonden, om hem uit te noodigen van avond hier te komen ik zal voor een goed souper zorgen, wat de mannen altijd toeschietelijker maakt, en de rest gaat u aan". „Wel te verstaan, gij zult beginnen met hem te zeggen dat het stuk anders niet opgevoerd kan worden. Indien hij aarzelt zal ik hem bewijzen da.t hij integendeel blij moest zijn met eene dergelijke schikking", sprak de blonde vrouw, met eene stem, die In verhand met wat sommige Fransohe en Italiaansche en ook Nederlandsche vrijzinnige bladen geliefden le zeggen over de geheime bedoelingen der encycliek, verdient de aandacht een verklaring van den „Osservatore Romano", waarbij nog eens elke mogelijkheid van verzoening met deze wet, volstrekt wordt afgesneden. Wij begrijpen niet, zegt de „Osserva tore", wat. er voor dubbelzinnigs of on duidelijks in de wooixlen des Pausen is. Maar de heeren Combes, Briand en Co., zitten er leelijk mee in, dat ze nu met. den Paus rekening moete n houden. Ook Samen, de voorzitter van den mi nisterraad, die zoolang stommetje ge speeld heeft uit bangheid zeker voor den grooten geest, die hel door hem gevormd kabinet en zijn persoon overstraalt, of uit de noodige bescheidenheid, heefl zich toch eindelijk ook tot spreken laten ver leiden. Hij heeft bij de opening van de con- seils généraux zijn oordeel gezegd over de encycliek„Alle burgers zonder on der-scheid, hoe dan ook hun politieke over tuigingen of hun godsdienstige meeningen zijn, moeten gehoorzamen aan de wet en aan het gouvernement, bekleed met het vertrouwen van de natie, sterk door den steun van het parlement. Het zal allen tegenstand weten te hoven te komen, en de uilvoering van alle wetten, ook van de scheidingswet, weten te verzekeren." Naar aanleiding der Pauselijke Encycliek over de Scheidingswet hebben de Belgische Bisschoppen een gezamenlijk schrijven ge richt tot het Fransche 'Episcopaat, welker eensgezinde onderwerping aan de uit spraak des Pausen zij bewonderen, hun gebeden en die hunner geloovigen voor de kerk van Frankrijk toezeggend. Te Lourdes hebben op den avond van den 20sten Augustus en in den morgen van den 21sten vijf gevallen van plotse linge genezing plaats gehad, alle hij vrou welijke personen uit Parijs afkomstig. O. m. heeft een blinde dame, mevr. Cour- cel, rue Damesne 28, het gezicht terug gekregen. ITALIË. Paus Pius en de gift der we it u w e. Toen indertijd pater Brandi, de uitgever der „Civilta Catolica" den Paus 80.000 frs. bracht als opbrengst van de 5e lijst voor de slachtoffers van Calabrië, sloeg Pius vol vreugde zijn oogen op de gedrukte lijst en zeicte„Daar moeten wel ruime giften onder zijn om zoo'n groots som bijeen te krijgen," „Ja, H. Vader", antwoordde de redac teur-, „maar- de grootste gift is toch van een arme vrouw," en te gelijk wees hij op een briefje van een pastoor aan den voet der bladzijde, waarin deze mededeel de, dat bij de vijf stuivers te laat ontving om z© nog met de andere giften te ver zenden. Die andere 25 centen waren van een arme vrouw, welke de preek waarna de collecte gehouden werd, had bijge- een en al muziek zou zijn geweest zonder de groote afmating die er uit sprak. „Ja, ja, tdat was natuurlijk mijn plan; maar als gij meent dat ik alleen hem over zou kunnen halen, dan vergist gij u. Wan neer ik jemaml voor het eerst ontmoet, dan geef ik er mij aanstonds rekenschap van of ik eenigen invloed op zijn leven zou kunnen uitoefenen of niet, en ik heb zeer goed ingezien dat Sergius Demiroff mij nooit anders dan de grootste onverschil ligheid zou toedragen. Gij zijit echter, dunkt mij, juist de vrouw om zijn hoofd op hol, te brengen, ,en zult van hem gedaan krij gen wa,t gij maar wilt. Als men u ziet, zou men meenen dat gij het zachtmoedig ste, lijdzaamste wezen waart dat er op aarde gevonden kan worden, en gij doet met de menschen, ja tot zelfs met mij, wat gij slechts verkiest. Ik zou heel wa,t geven om het geheim daarvan te door gronden". „Herinner u dat gij gezworen hebt dat nooit te beproeven", klonk het langzaam en bijna plechtig. „Ja, en nog wel op het hoofd mijner moeder, de eenige ziel a,au wie ik hier be neden waarlijk hecht", antwoordde Marie Roval knorrig: „maar dat neemt niet weg dat dit alles heel geheimzinnig is en mij hij oogenblikken angst aanjaagt". „Waarom? Gij wordt toch door niets bedreigd I Integendeel, ik heb u uit moei lijke omstandigheden geholpen". „Dat is waar; doch reeds Jaar begint woond, maar geen cent bezat. Een paar dagen later echter had ze een halve Lire verdiend en haastte zich daar mede naar den pastoor hare bijdrage voor de arme slachtoffers van Calabrië op te zenden. En zoo kwamen hare vijf stuivers op de lijst tusschen giften van duizenden Liren te staan. De Paus las het schrijven. „Ja, pater," antwoordde hij diep geroerd, „gij hebt ge lijk; dat is de schoonste gift, die gij ge kregen hebt, want. het. is een letterlijke herhaling van het offer der weduwe." Daarna opende de Paus een lade van zij.n schrijftafel, nam er een groote zil veren herinneringsmedaille aan het tweede jaar van zijn Pausschap, zooals de kardi nalen die plegen te ontvangen, uit en overhandigde die aan pater Brandi met de woorden „Zend haar dit van mij; zeg haar, datl de Paus haar dankt voor hare groote edel moedigheid en haar van harte zijn zegen geeft." ZUID-AMERIKA. Aan de Londensche Tribune wordt uit New York gemeld, dal de Chileensche mil- lionair Edwards bijna veertig millioen pe- ros bij de aardbeving verloren heeft. Bijna alle rijke families te Valparaiso zouden hun fortuinen verloren hebben. Er zijn in de baai van Valparaiso kleine eilandjes uit zee verrezen en de kustlijn heeft ver anderingen ondergaan. In een gesprek over de aardbeving heeft C. Willard Hayes, de leider van den geo- logdschen dienst in de V. S., gezegd dat het Westelijk halfrond een „ruggegraats- aandoening" had. Hij zeide dat het Rots gebergte en de keten der Andes tot de nieuwste bergen in de wereld behoorden en dat hij bang was voor nieuwe beroe ringen in totnogtoe verschoonde landen als Peru en Mexico. De te Buenos-Aires verschijnende Na- eion verneemt uit La Paz (Bolivia.) dat ten gevolge van brand en aardbeving zijn omgekomente Valparaiso '2000 men schen, te Limache 190, te Quillota 40 (dus niet ongeveer 10.0001), te Conchallo 35, to Pestrarca 11, te La Plazella 9 en te Callera 6. DU1TSCHLAND. Te Essen is de 53e Duitsche katho liekendag geopend. Er waren 42.000 ka tholieke arbeiders bijeen. Bij de opening hield de burgemeester van Essen een toe spraak. „Het is, zeide hij, van de aller grootste beteekenis dat de christelijke ge zindten in een edelen wedstrijd zich bin nen de gematigde perken houden, welke de eerste voorwaarden voor het behoud van den godsdienstvrede zijn. Daartoe is noodig achting voor hetgeen aan anderen heilig is en aaneensluiting tegenover de pogingen tot vernietiging van de grondsla gen van den staat". Hierop antwoordde dr. Laarmann„Wij beloven dat in onze vergadering niets zal voorkomen, wat onze christelijke broeders, die tot een ander- het onverklaarbare. Wij hadden elkander nooit gezien; hoe wist gij dat ik verslaafd was aan dien ongelukkigen hartstocht voor liet spel Noch mijn directeur, noch mijne kameraden vermoedden daar- iets van, en juist op dien avond dat jk in de geheime speelzaal zulke sommen verloor, verroest, gij achter mij en voelde jk uw hand op mijn schouder. Nog hoor ik u zeggen „Volg mij; gij zijt verloren, maar ik kan u redden I" lk blikte u aan en meende een engel voor mij te zien. Als in een droom volgde ik u naar het voorvertrek waar wij ons geheel alleen bevonden, want een ieder verdrong zich nog om de groene tafel. Uw eerste vraag was hoeveel ik hebben moest om uit den nood geholpen te wordenik noemde u het cijfer en gij ver volgde! „Gij zult die som ontvangen, mits gij blindelings mijn wil opvolgt, 0! kijk mij niet zoo verschrikt aan; ik ben niet van plan u het onmogelijke te vragen. Indien er moeielijkheden kunnen ontstaan uit de zaak, dan zult gij daar de gevolgen niet van dragen, dat zweer ik u. Wilt gij gered worden, ja of neen? Bedenk wel wat gij zegt; nooit mag iets van het tusschen ons verhandelde uitlekken. Wat er ook gebeure, gij zult zwijgen, ik verlang daarop uw eed". „Ofschoon meer en meer verwonderd, zwoer ik u wat gij wildet. Reeds gevoelde ik de uitwerking dier zonderlinge macht welke gij op de lieden uitoefent, iets dat geloof behooren, kan kwetsen. Het is in onze vroegere vergaderingen nooit ge beurd, en het zal ook nooit gebeuren dat wij degenen kwetsen die door een anderen band van ons gescheiden, maar toch met ons verbnden zijn door den band van den doop. Wij strijden gaarne schouder aan schouder en hopen, binnenkort nog meer gelegenheid te hebben, om met hen samen te gaan." Bij de opening was o. a. een telegram van huldebetuiging gezonden aan den Kei zer, die daarop terstond het volgende ant woord zond: „lk heb den vriendelijken gróet der'Veröénigde Duitsthe katholieken gaarne aanvaard en mij 'ojrrecht verheugd over" de verzekering, dat de katholieken dag zich beijveren zal te werken in het belang van de Verzoening der confessio- neele en sociale' tegenstellingen. Voor deze betuiging van trouwe gehechtheid betuig ik aan den katholiekendag mijn warmsten dank." Dit telegram werd met groote geest drift ontvangen. Op den Katholiekendag te Essen is een besluit genomen, dat betrekking heeft op de zorg die de geestelijken, de katholieke jongelingsvelreenigingen en de ouders voor liet zieleheil van Roomsch© rekruten moe ten 'dragen. Devergadering verwees met voldoening naar hetgeen in Nederland al sedert 'een halve eeuw gedaan was door oprichting van instellingen ten bate van roomsche soldaten. Te Berlijn zaleen geestelijke ten be hoeve van de katholieke studenten aan gesteld worden. RUSLAND. Een prachtige aanmoediging voor het rooversgilde levert nu weer het fabelach tige voorval van de ontvluchting van den roovermatador Bjelentsof. Zooals men zich zal herinneren was Bjelentsof, de leider- van den vermaarden bankroof in Moskou, waarbij meer dan 6001OOG Rbl. gestolen werden, in Zwitserland toen hij in handen der politie viel. De Zwitsersche overheid hield den gevaarlijken dief eenige maanden in verzekerde bewaring toen hij aan Rus land werd uitgeleverd. In dien tijd heeft Bjelentsof een paar malen tevergeefs ge tracht-te ontshappen. Nu is hij uitgeleverd eiF werd naar St. Petersburg getranspor teerd oiider sterk militair geleide. En ziedaar! op 228 "werst van hier, terwijl de trein om een hoogte1 te nemen, wat langzamer liep, is hij door het venster van- den wagon gesprongen 'en in het een 25 vadem van de spoorlijn verwijderd bosch ontkomen. Hoewel de trein dadelijk stopte en men in alle richtingen naar hem zoekt, heeft men hem niet kunnen vinden. Zijn 'bewakers bleven met den leegen wagon op 't naastbij gelegen station achter, terwijl de trein zijn weg voortzette. Een ooggetuige, die hem van den spoor- dam zag afvallen en dan weer opstaan om te ontvluchten, zegt dat hij sterk aan 't hoofd bloedde, gewond als hij was dooi den vertwijfelden sprong uit het venster. men niet kan verklaren, maar dat. onzen wil als verlamt; en ik waande niets anders of gij zoudt iets heel vreeselijks van mij eischen, toen gij mij' zeidet dat het gold te verkrijgen dat de schrijver van Ermin garde zelf de heldenrol zou vervullen. Lieve Hemelt Kon u dat zooveel' waard zijn?" „Gij vergeet welke bepaling ik er bij voegde", sprak de onbekende zacht. „Nu ja, ook zoo goed als niets, ik neem de titelrol op mij, studeer alles goed en wel in, zorg dat de directie tevreden over mij is; heb nooit nog zoo weinig nukken of kuren onder de repetities aan den dag gelegd, een uur voor de eerste opvoering laat 'ik aan den heer' Koning weten dat ik 'met een dolle hoofdpijn te bed lig, en tnij niet verroeren kan, maar dat ik hem mijne logée, eene uitmuntende tooneel speelster, toezend, die mij zoo dikwijls de 'rol van Ermingarde heeft hooren op zeggen 'dat zij haar van buiten kent en mij zeer tot genoegen van het publiek zal vervangen. Gij ziet ik hel) alles goed ont houden; alleen vraag ik mij tevergeefs af waarom ter wereld het u zooveel waard kan 'zijn, hier voor het voetlicht te treden. Als lk zoo rijk was als gij, zou ik gaarne vaarwel zeggen aan het tooneel en aan niets meer denken dan mij zoo goed moge- gelijk 'te vermaken. De 'jonge vrouw keek weer strak naai' het grillige spel der roode en blauwe vlammen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1