1- en Zilverwerk. No. 99. Donderdag 23 Augustus 1906. Tweede Jaargang. BUITENLAND, GOES. TOONSTELLING Je Edele Handboog" iKUlTVOERING pt „Zuid-Beveland". Stoomhouf Zagerij en Schaverij. gunsfigt de RTEERDERS n dit Blad. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVGND. lONGEHEREENIGIHGEN. UIT DE PERbt, Var ome Eilanden 126. JV Permis van Donderdag 30 Aug. lag 4 September 1906 Jing van den Nederlandsehen |arakter-Komiek J. FRANK l, welke door geheel ons groot succes is opgetreden, nptie. Billijke Prijzen. H. DE JONGE. van in het Middelburg. I Augustus 1906, des namid- uur, door het Staf-Muziek- Derde Regiment Infanterie I Zoom, Directeur A. Ba hek Tentoonstelling en Muziek- [>,35. Houders van doorloo- hebben vrijen toegang süjkscbe dienst. I it-Rotterdam-Gouda-Amsterdam 1 met alle tusschenliggende plaatsen, ertrek vau WOES derdagmorgen vroeg. ek van AMSTERDAM dagmorgen 5 uur. ek van ROTTERDAM 'dagavond 8 uur. te Amsterdam bij W. DE B. VERSCHURE, Kloveniers- {otterdam bij de Directie J. en IlIU UT, te Dordrecht bij S. Zn. en te Goes bij den Agent 'ELD. les Zondags van 12 tot 1 uur, •school. Prijs der boeken, van -1040: 1 cent per week en ven 1040: 2Q2 Gent per week Illustraties 5 cent per week 8 cent per stuk. r$- it. Vincentiusvereeniging, ge' ags 12—1 uur, behalve in de ïstus. Abonnement f 1 per jaar t per boek per w«ek. n. rsbond, geopend Dinsdagavond ar, verkrijgbaar gratis voor de Quasters. centius-Vereeniging, geopend van 12—1 uur, 3 cent pel' anvermogenden gratis verkrijg- ït Vincentiusgebouw. zand. Zondag, onmiddellijk na Ves- ihoek. in de R.-K. Jongensschool, da- >end van llI/a tot 1272 UUJ' cent per deel en per week- rd. verkrijgbaar aan de Pastorie- in 12 tot 121/» uur, 2 cent Per r week. U26. MM ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 0.371/2, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advert-entiën van 15 regels f 0.50 iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Op den jongslen Bredaschen Katholie kendag hield de Zeereerw. heer Wijtvliet, pastoor te Rucphen over bovenstaand on derwerp een rede, die wij hier laten volgen Veel is er gedaan, begon de eervv. spre ker, in de Katholieke Actie, maar voor onze aankomende jongens is nog het minst van a.l gedaan. E11 toch, nergens is onze arbeid meer noodzakelijk, meer vrucht baar, meer gezegend, meer verdienstelijk, meer aanmoedigend dan op bet veld der Christelijke opvoeding. „Onze jeugd van heden", heeft kardi naal Manning gezegd, „zijn onze mannen van morgen", en die mannen zullen eens zijn, zooals wiji ze gevormd hebben, Welke leeftijd vraagt meer onze aandacht, onze zorg, dan juist die leeftijd na de eerste H. Communie, wanneer zoovele ouders ei" niet meer naar vragen, ol hunne jongens braaf en godsdienstig zullen blijven, hoe zij hunne weinige kennis het best kunnen on derhouden en vermeerderen, maar wel, hoeveel zij op 12-jarigen leeftijd reeds kunnen verdienen. „Onze kinderen worden Katholiek op gevoed, onze mannen vinden hunne ver- eeniging, en in dien tusschemtijd gaan ve len verloren". Het verwondere ons niet M. II. dat in een onlangs te Parijs gehouden congres conclusiën zijn aangenomen, waarin met alle kracht wordt aangedrongen op het slichten en steunen van jongelingsvereeni- gingen als het groote redmiddel in deze voor Frankrijk zoo kommervolle dagen. „Indien men het werk der opvoeding niet voortzet", zoo sprak reeds jaren ge leden Leo XIII, dan zal lvet langdurige en moeilijke werk der school veel van zijn vracht zien verloren gaan, somtijds zelfs totaal vernietigd worden". En de Bisschop van 's Bosch schrijft in zijn laatste Vasten- mandement: „Als er ooit gevaar bestaat voor de- jeugd, dan is het in de jaren na de eerste II. Communie tot ongeveer den mannelijken leeftijd, wie deze jaren deugdzaam doorbrengt „mag behou den geacht worden". En was het niet onder aanmoediging van denzelfden Bisschop, dat een jaar te voren op den te Helmond gehouden Katholiekendag, in al de zes afdeelingen, floor geestelijken en leekenj in woorden van diepe overtuiging en geest drift is aangedrongen op het stichten van jongelingsvereenigingenGelukkig, M. II. ook wij beginnen de noodzakelijkheid daarvan meer en meer in te zien. Reeds op den 2den Bredaschen Katholiekendag is door den WelEerw. heer van den Biesen een krachtig woord gesproken voor hel. slichten van jongelingsvereenigingen, en dat woord, M. II. heeft vrucht gedragen. „Sinds heL begin van het vorig jaar be^ staat 111 ons Bisdom een diocesane organi satie van Jongelingsvereenigingen, waar bij op hel. oogenblik reeds aangesloten zijn 12 vereenigingen, welke zich ten doel stel len: de godsdienstige, zedelijke en maat schappelijke vorming der jongelingen te bevorderen. En zulk eene vereeniging nu, M. H. aarzel ik niet te noemen het meest doeltreffend middel om onze mannelijke jeugd voor Kerk en Maatschappij te be houden. V\at moet zoo'n jongelingsvereeniging het opkomend geslacht geven? Op de eerste plaats moeten onze jon gens godsdienstig gevormd en ontwikkeld worden dooi het geven van voortgezet on derwijs in den godsdienst. In de vereeniging worde hun gods dienstonderwijs gegeven, niet üi den ge wonen - vorm van catechismus, maar in meer uitgebreiden zin. Het is in de vereeniging, dat de jonge ling moet gewezen worden op de trouwe vervulling zijner godsdienstplichten en zijne maandel'ijksche II. Communie. Het verzuimen der H. Mis op Zon- en feest dagen is, vooral op sommige lijden van hel jaar, ,ook op de dorpen zoo een hooge- zeldzaamheid niet. Daarenboven, -wat een allernuttigst werk is het, om dein geest van godsdienstigheid en plichtbesef in die jeugdige harten le vendig te bewaren, dal. op geregelde tijden een bijzondere geestelijke oefening in de vereeniging worde gegeven. Wie heeft meer behoefte aan zulk een opwekking dan de jongeling in de moeilijkste en gevaar lijkste dagen zijns levens? Tot de zedelijke ontspanning rekent spr. allereerst het bevorderen van een moer vertrouwel ijken omgang mei de geestelijk heid. Dat is echter onmogelijk zonder aan de vereeniging ontspanning 1e verbinden. Op de eerste plaats acht spr. een ont- spanningslokaal noodig als een bescher mend middel tegen do gevaren, 0111 de jongens de vrije Zondagsuren tevens gè- noegelijk en onschuldig te doen door brengen. Geeft den jongens spelen, gezelligheid, ontspanning, op cle meeste dorpen zijn 'ze zoo weinig gewoon, en go zult al dit gewonnen hebben, dat gij ze van de straat houdt. Met nutlig onderricht alleen komt men er niet. De jongens hebben pas de school banken veriaten, met hel vaste voornemen om ze nooit meer terug te zien, en alles wat daaraan herinnert, schrikt hen af. We moeten niet aanstonds brave Hendrikken van hen willen maken, want dan zullen zij gewoonlijk wegblijven, die wij juist in de vereeniging moeten hebben. Maar zijn zij eenmaal in de vereeniging, en hebben zij al spelende de vereeniging lief gekre^ gen, dan zal de directeur langzamerhand den toegang open vinden tot die harlen, welke zoo dikwijls door gebrek aan ver trouwelijkheid voor den priester gesloten blijven. Dat is een groot voordeel. Onze jon gens hebben niet genoeg vertrouwen in ons, omdat zij, hetgeen wij voor lien doen en willen doen, niet genoeg hegrijpen en waal'deeren. Wij ondervinden het zoo dik wijls op het. platte land. Wij1 kunnen onze jongens in die vlegeljaren bijna niet te spreken krijgen. Den geestelijke beschou wen zij als een boeman, dien zij reeds van verre ontvluchten, als zij hem zien komen. Maai' door den omgang met den priester zal er al spelende wederzijdsche tegemoetkoming en vertrouwelijkheid ont staan, en 'tis juist van dat spel, van. die ontspanning, dat er eene opvoerende kracht zal uitgaan, die heilzaam werken zal op de verdere ontwikkeling van den jongeling. (Slot volgt.) Voorlichting. De „Goesche Courant" houdt zich, zoo waar, ook in een artikeltje bezig met de Scheidingswet in Frankrijk. En als dit blad schrijft over specifiek Katholieke zaken, dan weet men al, dat het falikant uitdraait. Zoo ook jiu. Het blad schijnt het niet eens te zijn met den toestand, die noodgedrongen door den Paus in het. leven is geroepen en schrijft het volgende over den tóestand die nu ontstaan is 'door de verwerping der vereenigingen van eeredienst: „Dan zou er een onmogelijke toestand ontstaan, die misschien koren op den molen zou zijn van enkele heethoofden, maar die bitter beklaagd zal wor*den door eenvoudige geloovigen, wier stem niet weerklinkt langs de straten en in de bladen, maar wier gevoelens des te meer verdienen geëerbiedigd te wonden". De niet-aanvaarding door den Paus van de vereenigingen voor eeredienst, is dus voor dit Goesche blad „k oren op den m o 1 e n van enkele heethoof- d e nl" Wat dit blad toch goed op de hoogte is Vóór de uitspraak des Pausen was er Onder de Katholieken in Frankrijk een richting, de minderheid vormend», die de associations culluelles aanvaard wensohle te zien. Na de beslissing van den Paus hebben de voorstanders die:r vereenigin gen, ook de mannen van de „'Justice so ciale" zich onmiddellijk eenparig onder worpen aan de uitspraak van den IL Sloel, het betere inzichl des Pausen erkennend. En nu wordt de meerderheid van hel. Franse he volk, dat de „associations" ver derfelijk achtte, plus degenen, die zich aan 's Pausen uitspraak nederig hebben onderworpen, door de „Goesche Courant" genoemd: „enkele heethoofden!" Men moet maai' op de hoogte zijn. Intusschen ware hét gewenscliber voor dit liberale blad over Katholieke aange legenheden het zwijgen le doenmen zou zijn redactie dan niet kunnen rekenen tol <le „heethoofden", die ten allen tijde tegen de Kerk 0:11 hare bedienaren venijn spu wen en ook niet tot de „leeghoofden", die van Katholiek-kerkelijke zaken geen versland hebben. Ook een oordeel. Dat het anti-clcriealisme zelfs de finan- cieele rubriek van een dagblad kan aan tasten, zal voor menigeen schier onge looflijk klinken. Toch doet het feit zich voor en kon men Zaterdagavond in de „'Schetsen van geld- en fondsenmarkt" der „Nieuwe Roti, Courant" het volgende lezen: De 3 pet. Franscho rente verminderde van 97.82 tot 97.70, wellicht ook in verband met den inhoud der Pauselijke encycliek, waarhij aan de Scheidingswet de oorlog is verklaard. Want al is hij de jongste verkiezingen de wil der Fran- sche natie duidelijk gebleken en kan de uitslag van den aangebonden strijd alzoo niet twijfelachtig zijn, door hel Pauselijke standpunt kunnen loch in de Vendée, Bretagne en Gascognc uitbar stingen van dweepzucht worden uitge lokt, lot schade voor de rust en wel vaart in die streken. Het is dus alweer de Paus, die door zijn standpunt de Fransche republiek met „uitbarstingen van dweepzucht" bedreigt. De regeering gaat mei haar politiek vrij uit. Z ij is zonder smet of schuld. Maar de Paus Aan diens naam en werk wordt onmid dellijk de dweepzucht gekoppeld. Glericalen zijn nu eenmaal „dwepers", dat spreekt vanzelf. En als helden van verdraagzaamheid, breedheid van inzichl, verzoening-gezind heid staan tegenover hen „staatslieden" als Combes en trawanten!(Centr.) FRANKRIJK. Men meldt uit Marseille aan de dag bladen, dat de prefectuur dezer dagen werd ingelicht dat een komplot gesmeed was tegen liet leven van president Fallières en dal. de aanslag zou plaats lrehben tij dens de reis vair den president naar Mar seille. Tengevolge van een onmiddellijk ingesteld onderzoek is de schoenmaker de Italiaan Cirillo aangehouden. Cirillo woont sedert 18 maanden te Mar seille en behoorde vroeger tot een bende anarchisten, die Italië moest ontvluchten. Hij ontkent iets te weten van een aan slag legen Fallières, en zegt dat de 0111- ploffingsstoffen, 1e zijnent gevonden, zijn achtergelaten door een jongenman, dien hij niet kent, en die hem een paar schoenen kwam bestellen. Hij wist ook niet wat. die pakken inhielden. De „Osservatore Romano" maakt eeni- ge kanfcteekeningep op de verklaringen van den Franscben Minister van Eeredienst en Onderwijs en verwondert zich er over, dat Zijne Excellentie de encycliek niet duidelijk vindt. De „Osservatore" meent er echter de reden voor te kunnen vinden in het feit, dal men dikwijls moeite heeft dingen; te begrijpen, die men niet aangenaam vindt. ZUID-AMERIKA. Omtrent de ramp te Valparaiso wordt nog het volgende verlek! Er is daar weer rijkelijk water voor alle doeleinden in voorraad. Gisteren ochtend zijn de banken weer voor eenige uren geopend. Bijna alle groote plaatsen 111 den omtrek, voornamelijk de villa,-voor steden, liggen in puin. De meer zuidelijk gelegen plaatsen Conception en Talcahu- an» zijn niet verwoest. Santiago leed slechts geringe schade, doch die te Val paraiso bedraagt wel 120 millioen gulden. De berichten, door de vluchtelingen uit Valparaiso overgebracht, bleken over dreven. Het aantal dooden zou de 1000 niet te hoven gaan, maar onder heil zijn vele aanzienlijke personen. Wel is de paniek onder de bevolking afnemende, maar de toestand in de wijk Armend&l is nog verschrikkelijk. In de Victorias trant is haast geen huis overeind blijven staan. De feesten die ter gelegenheid van de ver kiezing van Pedro Montt (wiens vrouw ook bij de ramp omkwam) lot president der republiek gegeven zouden worden, zijn afgelast en het geld zou ten babe van de slachtoffers worden aangewend. Het verkeer tusschen Valparaiso en San tiago is nog altijd verbroken. Gisteren is te Santiago de Mis overal in de open lucht opgedragen, omdat hot volk de kerken niet binnen dorst. Volgens een te New York uit Valparaiso ontvangen bericht liggen do plaatsen Los Andes, Nogales, San Felipe, (12,000 inwo ners), Melon, Supallar, Casablanca, Li- mache, Quillola, Quihin, Vina del Mar, Petorca, Hierro Viejo en Llai-Llai tenge volge van de aardbeving in puin. Het ver lies aan menschenlcveus bedraagt Le Li- mache 130, te Quillota. 30. De banken te Valparaiso zijn van plan, vooreerst eiken dag gedurende twee uren hun kassen te openen. Een telegram dd. 19 dezer uit Santiago meldt: I11 do gevangenis van Valparaiso' zijn de muren ingestort, 140 man onder het puin bedelvende. Men zegt dat de gevangenen op het oogenblik der ramp een godsdien stig gezang aanhieven. Een groot deel van Vina del Mar is door brand vernield; tus schen Valparaiso en Vina del Mar is een heuvel ingestort, waardoor de spoorweg werd beschadigd. Men meldt thans dat mevr. Pedro Montt, echtge-noote van den admiraal, niet ge dood, maar zwaar gewond is. Men beweert dat zij aan boord van{ cén ischip op, de |reede is gebracht.. PapudiO', Zapallan, Ligna, Calona hebben groote schade geleden; talrijke kleine dor pen in de buurt vau Serremoto zijn geheel vernield; vele huizen zijn ingevallen te TaJca waar men 50 dooden en 150 ge wonden telt. De president der republiek heeft een ambtelijk verslag van den pnefekt van Val paraiso ontvangen, behelzende dat de ver woesting groot is in de wijk Almendral en in het zuidelijk gedeelte der stad. In de havenwijk heeft men totnogtoe 300 lijken ontdekt. Op andere plaatsen vond men er 800. De prefckt meent da.t bet noodig zal zijn, vele gehouwen die zijn blijven staan, af te breken. Alle bewoners kampeeren op de heuvels, de openbare pleinen en op de schepen die in de baai geankerd liggen, want in de straten zou het onmogelijk zijn zich op te houden. De orde wordt gehandhaafd met strenge maatregelen. De slaat van be leg is uitgeroepen. De stoombooten Ubarda en Peru zijn naar Cokinulo en Caldora vertrokken, om vandaar de garnizoenen naar Valparaiso te brengen. Drieduizend mensch-en (p- Valparaiso, die vermist wanen, zijn teruggekeerd. Een nieuwe hevige aardbeving heeft Maandagavond le Valparaiso plaats gehad. Volgens de laalste berichten van het tooncel van de ramp, is Quillota geheel verwoest. De stoffelijke schade te Valparaiso wordt op 60 millioen gulden geraamd. Het aantal dooden beloopt 1500. GOFS. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag -24 Aug. 1906, des avonds 71/2 uur. Punten va.11 behandeling: Vaststelling no tulen der vorige vergadering. 1. Ingeko men stukken; 2. Benoeming van eene on derwijzeres aa.11 de Openb. Meisjesschool, „vaca.t. Jonkvr. Van Hoëveill". De voor dracht bestaal uit: 1. mej. A. van Dooren te Terschelling, 2. mej. A. C. F. Ritmeester te Cothen (Utrecht), 3. mej. B. van Meer te Waarden3. Herbenoeming van een leer- aar in de Wiskunde en v,a.n twee assisten ten in het Vakteekenen aan |de avond school voor ambachtslieden. (D. J. Remijn, N. Zandee en L. Molenaar); 4. Aanvragen om afschrijving van hoofdelijken omslag; 5. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1905; 6. Rekening van het Gasthuisbestuur over het jaar 1905; 7. Vaststelling der gemeente-rekening over het jaar 1905; 8. Vaststelling le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1906; 9. Vaststelling le suppletoir kohier vau schoolgeld voor school A. Cursus 1905/1906; 10. Betaling uit den post. voor onvoorziene uitgaven der begrooting dienstjaar 1906; 11. Wijziging der ge meen te-begroo ting voor het dienstjaar 1906; 12. Vaststelling der instructie voor den concierge van de Meisjesschool; 13. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1907. 0,ok hier ter stede begint de vlek ziekte zich te vertoornen. Dit ondervond Maandagmorgen de baanwachter A. v. d. S. .alhier. Hij moest zijn varken, ongeveer 70 K.G. zwaar, dat leed aan deze ziekte, laten afmaken. Met ingang .van 16 Augustus 1906 is benoemd tot adjunct-ijker der maten en gewichten de lieer J. R. van Beek alhier. Gisteren vertrok een gezin van hier naar Rotterdam, om daar te worden inge scheept voorde Landkolonie vatn het Leger des Heils Le Minipecht in Canada. Te Rotterdam komen de emigranten uit geheel Nederland bijeen, om, via Engeland per speciale boot van het leger, ook met de Engelsche en emigranten uit verschil lende landen, de groote reis te onder nemen. Ieder hoofd van een gezin behoeft slechts honderd gulden 1c storten en wordt daarvoor in een bedrijf gezet overeenkom stig hetgeen hij hier uitoefende. Hedenmorgen ongeveer half zeven brak in de Korte Vorststraat een flesch, inhoudende 100 kilo zwavelzuur (vitriool), liet vocht liep door de gaten en kwam ge deeltelijk in het riool bij dhr. Nonnekes terecht. Een ondragelijke stank was hiervan het gevolg, en was zoo sterk, dat de horloges in een uitstalkast van dhr. G. en hij som mige bewoners van het Papegaaistraatje het houtwerk aan de woning zwart werdenj Benoemd tot stationchef de h-eer Salo mo te Swalmen (Limburg) inplaats van de heer Peijsber, die met 1 Sept. naar Dru- nen-Heusden, vertrekt. De heer Jobs. de Jonge Wz. is be last met den aanleg der .beleplioonverbin- ding van Goes naar het Goesche Sas, om in aansluiting met Vlissingen voor buiten gewone waterwaarnemingen dienst te doen en ook voor eventueel» schade of onge lukken door den storm. MIDDELBURG. II. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben ieder eene zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de in November alhier te houden internationale tentoonstelling van pluimvee, post- en sier- duiven, konijnen, sier- en kamervogels enz'. Zaterdagmiddag had op de konink lijke fabriek van Brandkasten van den heer L. Vogel alhier een ongeluk plaats, de jongen A. B., wien opgedragen was, de boormachine schoon te maken, had jde onvoorzichtigheid deze in beweging te zetten, met het gevolg dat. zijn middel vinger daarmede in aanraking kwam, en deze -totaal werd verbrijzeld, de vinger moest dadelijk worden afgezet. De Commissaris der Koningin ver leende eervol ontslag aan dhr. dr. F. D. Kolff van Oosterwijk als lid en secret, der gezondheidscommissie, zetel Rrui- ningen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1