No. 97. Zaterdag 18 Augustus 1906. Tweede Jaargang SLAVENKETENEN. BUITENLAND BINNENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. Na de beslissing. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.311/2, voor niet-abonné's045 Ad verten tiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Landbouwfeesten te Nijmegen; Brand te Wormerveer; Regeeringsscholen in Duitsch-Oost Afrika; Leden van de Doema, met tekst. Uit Biskra in Arabië. Feuilletonde Bloedige Hand. Het woord „Roma locuta, causa fini- ta", „als Rome gesproken heeft, is het pleit beslist", komt onwillekeurig in de ge dachte, na de beslissing des Pausen ten aanzien der Fransche scheidingswet. Nu de Paus de vereenigingen voor eere dienst, zooals zij door de regeering ge wild worden en er is geen reden om aan te nemen, dat de bloccards te dien op zichte toeschietelijker zullen worden onaannemelijk heeft verklaard, zijn er maar twee oplossingen mogelijkóf de Fransche regeering moet de wet verande ren en ze in overeenstemming brengen met de waardigheid van den Katholieken gods dienst, óf de wet zal, zooals zij is, dit jaar nog worden uitgevoerd. In het eerste geval zal men van ver zoening kunnen spreken. De Paus doet in zijn encycliek uitkomen, dat er over eenkomst mogelijk is, voor het geval, dat de vereenigingen van eeredienst de in stelling der Kerk eerbiedigen. In het tweede geval zullen alle kerke lijke goederen en alle kerken, binnen een korte spanne tijds, door het gouvernement worden in beslag genomen, en de uit oefening van den Katholieken godsdienstin Frankrijk zal niet meer moge 1 ij k z ij n, el der s dan in particuliere huizen, ten minste als die uitoefening niet heelemaal verboden wordt. Men ziet welke enorme gevolgen het drijven der Combisten heeft. Dit moest ook de „Middelburg se h e Courant" inzien, die de gevol gen op rekening des Pausen zet door de encycliek te noemende „oorlogsver klaring" des Pausen! Alsof de vredevorst de oorzaak zijn zou van al deze ellende! Maar het anti-clericalisme is zoo pyrami- ■daal eenzijdig, en de papenhaat verblindt :zóó, dat men het vrijzinnige blad zijn be titeling maar half kwalijk nemen kan inen haalt er z'n schouders voor op. In elk geval is de toestand nu zoo, dat men staat aan den vooravond der onmogelijk-making van de uitoefening van 21). Een pogenblik later rustte de gewonde op het bed van den kapitein, in de boven- deksche kajuit. De dokter was aanstonds gehaald, maaf nadat hij hem onderzocht had schudde hij het hoofd en sprak slechts de woorden: „Inwendige verbloeding". Ernst, die aan het voeteinde stond en den ,blik onafgebroken op zijn vijand hield gericht, zag hoe deze de oogen opende, en pmeekend boog hij zich tot hem over. „Ik .weet niet wie gij zijt", sprak hij: „noch wat gij beoogt; maar gij1 hebt veel kwaad .gedaan hier beneden, en het leven spoedt voor u ten einde, gij weet dat ik u slechts bij wijze van zelfverdediging trof; vergeet dat ik uw moordenaar ben, en herinner u nog alleen dat gij gaat ster ven, dat gij veel kunt goed maken in dit uur, door mij te zeggen waar zich de ongelukkige bevindt, dien ik vergeefs tracht op te sporen. Wees menschelijk, aleer jiet voor immer te laat is. Bedenk dal Maurits Overbeek u nimmer nog kwaad heeft gedaan en dat hij een» jonge vrouw bezit, die tot wanhoop zal vervallen zoo hij niet wederkeert". De gewonde zag hem inel sombere uit- drukking aan en prevelde:» „Maurits Over- den Katholieken godsdienst in de oudste Katholieke natie der aarde. Volgens de onrechtvaardige wet moeten op 11 December a.s. vereenigingen voor den godsdienst gevormd zijn. Wanneer dat op dien datum niet is ge schied, zal gebeuren, wat art. 9 der schei dingswet zegt, n.l. dat bij gebrek aan zoo danige vereenigingen, de kerkgoederen zul len toekomen aan gemeenschappelijke ver eenigingen voor liefdadigheid of bijstand. Bij de toepassing der scheidingswet zal het de Staat, het departement of de ge meente zijn, die de vrije beschik king over de kerkgebouwen zal hebben. De priesters, die gepensioneerd zijn of hel kunnen zijn, zullen niets meer ontvangen, zoodat de geheele gees telijkheid ten laste der geloovigen ko men zal. En zoover zal het kunnen gaan, dat de Katholieken, wier geloof niet meer erkend zal worden, als wettig bestaande, versto ken zullen zijn van sacramenten en gods dienstonderwijs; doop, communie, huwe lijk, kerkelijke begrafenis, 'l zullen alle on geoorloofde dingen zijn. Waar de politiek van zulk sectarisme moet heenvoeren, durven we niet te voor spellen. Zeker is, dat den Fransehen Katholie ken groote opofferingen staan te wachten. Wanneer de regeering, die moet kiezen tusschen verzoening en oorlog, van geen toegeven wil weten en de Fransche minister van eeredienst, Briand, heeft reeds verklaard, dat z. i. ten slotte de scheidingswet zal worden uitgevoerd dan zullen de opofferingen, die de Fran sche Katholieken zich zullen te getroosten hebben, zeer zwaar zijn. Het Fransche volk zal nu te bewijzen hebben, dat het genoeg van 'zijn 'godsdienst zin bewaard heeft om in schuren bijeen te komen, en van zijn offervaardigheid moeten doen blijken door hel bouwen van nieuwe tempels en het geldelijk steunen zijner priesters. Maar al zal er een tijdperk intreden van verdrukking, de historie bewijst, dat juist druk, lijden en vervolging den bloei der Kerk heeft doen toenemen. Het bloed der martelaren was voor de Katholieke Kerk een vruchtbaar zaad en zal het nog blijken te zijn. beek is dood. En zoo zult ook gij sterven, gij en allen die ons in den weg treden Met deze woorden zonk hij achterover en ,was niet meer. HOOFDSTUK V. Een Drama. In den Schouwburg van een Poste Saint-Martin .te Parijs was alles in rep en roer; er moest een uur verloopen aleer het publiek in de zaal toegelaten zou wor den; maar dat veranderde voor ditmaal niets aan de zaak; directeur, tooneelspe- lers, en gewone beambten liepen door el kander, elkaar haastige wenken gevende, nog eene laatste maal een© moeielijke pas sage overzeggende of overhoorende. De regisseur vloekte: tegen dei figuranten, die de verlangde houding niet wilden aanne men of niet wisten te vatten; kortom het was een algemeen© 'verwarring, gelijk men die alleen kent bij de eerste opvoering van een nieuw stukj En d© directeur die gewoonlijk onder den-gelijke omstandighe den zeer kalm bleef, was voor dezen eenen keer even zen uw ach lig als zijne onder- hoorigen. Voor hem hing er dan bijzonder veel af van het welslagen van dit stuk; want hij had duizenden en nog eens dui zenden besteed voor het aanschaffen der rijke middeleeuwsche costumes, aan al de decoraties welke twaalf verschillend© ta,- fereelen hadden vereischt; zelfs de groot ste fransche dramaturgen, hadden zich nim mer zulk een weelde in bijkomende voor werpen veroorloofd, als de jonge tot hier- FRANKRIJK. Volgens een telegram uit Rome heeft Z. H. de Paus aan de Fransche Bisschop pen geheime instructies doen toekomen, die aangeven, hoe in de verschillende mo gelijke gevallen te handelen. De „Univers" over 's Pausen beslissing. De „Univers" zegt in een artikeltje, getiteld„Rome heeft gespro ken" O: a. het volgende„Zij deden alsof zij met den Paus geen rekening be hoefden te houden. Zij hieven het Con cordaat op zonder zelfs het Vaticaan er van in kennis te stellen. Zij hadden zoo dikwijls verzekerd dat zij' de meesters wa ren in alles en over allen en dal Frank rijk hun toebehoorde, dat zij het. ten slotte zelve geloofden. Zij hebben hun wet ge maakt. Welnu, die wet zal niet worden uitgevoerd Het kindje van Briand is niets meer dan een lijk Alles valt in puin. Het „bloc" had zes maanden ge werkt. Petrus spreekt eenige woorden en het werk van het „bloc" is vernietigd. Daar- zal nu niets anders overschieten als de vervolging. Welaan, dat zij kome De Kerk heeft alles gedaan om haar te verhinderen; maar zij vreest haar niet. Negentien eeuwen hebben haar geleerd, dat de moeilijk begaanbare paden der ver volging ,haar steeds leiden tot de over winning, tot de hernieuwing". RUSLAND. Over de bloedig© gebeurtenissen in Po- Ion brengen de volgende telegrammen bij zonderheden Uit Lodz dd. 14 Augustus: Vandaag zijn hier ernstige onlusten geweest. Er wer den twee bommen geworpen, ten gevolge waarvan een magazijn in brand geraakte. De troepen daagden op en losten verschei dene salvo's. Er moeten vele mensehen gedood en nog meer gewond zijn. Een nader bericht meldde Drie bommen werden in ©en politiepost van het 3e district geworpen. De post werd geheel vernield. 'Een agent, 3 sol daten en 1 kozak wei-den gedoodde kapi tein van de politie en zijne vrouw zijn gewond. Het voetvolk bezette al de na burige straten en patroeljes openden het vuur in alle richtingen. Om 6 uur 's avonds waren 2 personen gedood, 21 zwaar gewond en een groot getal licht gekwetst; deze konden vluch ten. Om 7 uur stond alle verkeer stil en de door paniek bevangen winkeliers slo ten kunne magazijnen. Op dat uur werd ook een politieagent doodgeschoten. In Warschau is het nog veel erger toe gegaan. Een telegram dd. gisteren van daar meldt: Het is een bloedige dag geweest. De revolutionairen hadden de uitmoor ding op groote schaal van de patroel- jeerende politieagenten, gendarmen en sol daten beraamd. Er werden door de revolutionairen ge- toe onbekende schrijver van het treurspel „Ermingarde", en juist het feit dat hij een onbekende was, maakte het proefstuk nog gewaagder, want van een kant zagen de letterkundigen niet dan met leede oogen een nieuweling hun rijen binnen drin gen, en van een andere zijde mocht hij iri Frankrijk's hoofdstad nog niet op vrien den rekenen die zijn werk met hun hand geklap zouden steunen. Waarom de heer Koning dan toch zijn arbeid aangenomen had? Om de eenvou dige reden dat hij, die zich vooraf had voorgenomen het handschrift, te weigeren, en er slechts voor den vorm eenige blad zijden van te lezen, reeds van het eerste tooneel af getrokken was geweest door de groote oorspronkelijkheid van toestan den en gedachten, het aangrijpende der actie. Hij las door tot het eind en twijfelde niet meer of hij had een meesterwerk in handen. Indien dit treurspel goed gespeeld werd zou het niet alleen Parijs in verrukking brenigen, maar ook ontelbare vreemdelin gen naar de wereldstad lokken om van een dergelijk kunstgewrocht te genieten. Ja, maar hier stuitte hij juist op het groote vraagstuk: waar zou hij een ge schikte heldenfiguur van daan halen? Hij moest noodzakelijk want dit kwam her haaldelijk in het stuk uit een bijzonder schoen, welgebouwd mensch zijn, en se dert de auteur die gewoonlijk dergelijke rollen in de Porte Saint-Martin vervulde, door overspanning krankzinnig was ge dood 17 politieagenten, 4 gendarmen en 7 soldaten; gewond, 10 agenten, 2 gen darmen en 5 soldaten. De soldaten antwoordden met geweer salvo's, waarbij 15 personen gedood en 130 gewond werden. Twee bommen werden gisteren namid dag geworpen tegen den politiepost in de Colodraiastraat. De tweede bom ontplofte en verwondde twee agenten en een sol daat. De politiepost werd geheel vernield. Een patroelje voetvolk opende het vnui' en verwondde ongeveer twintig personen. Een derde bom werd geworpen op eene patroelje in de voorstad Vola; niemand werd gewond. Een nader bericht luidt: Aangezien het feestdag was en duizenden menschen met het mooie weer de stad in pleziertreinsn verlaten hadden, verwachtte niemand de bloedige slachting die door de revolutio nairen beraamd was. In den morgen vie len zij onverwachts alle politieposten en patroeljes aan. Om tien uur viel de eerste agent in de wijk Vola; een uur daarna werden een agent en twee soldaten dood geschoten in de Marsjalskaia. Kort daarop kwamen uit alle wijken berichten van nieuwe moorden op agen ten, gendarmen en soldalen. Sterke afdeelingen voetvolk, dragonders en kozakken rukten nu uit en joegen over al het volk uiteen met zweepslagen, met. de bajonet en met geweersalvo's. Ieder vluchtte om zijn leven. Om negen uur was geen enkel huis in heel de stad meer open en reden nog enkel ambulancewagens door de straten om de gewonden Ie vervoeren. Men zegt dat het een wraakneming der revolutionairen is, wegens de gevangen neming van 140 socialistische arbeiders in de hoogovens te Praga. Het boedblad te Warschau, waarbij 200 slachtoffers vielen, moet een revolutionai re wraakoefening zijn, meldt men nader, voor de inhechtenisneming van 140 ar beiders van emailleerfabriek Labor. De correspondent te Petersburg van de Vossische Zeitung verneemt, dat in de maand Juli omstreeks 5000 politieke en militaire personen in Rusland gevangen zijn genomen; dat elke week ongeveer 350 staatkundige misdadigers zijn „weggezon den" dat in de laatste twee jaren om en bij 10.000 menschen zijn terechtgesteld, 18.000 zoo mishandeld zijn, dat zij voor goed verminkt zijn en 16.000 naar de mijnen in Siberië zijn vervoerd. Katholiekendag. Bij gelegenheid van den derden Breda- schen Katholiekendag te Bergen op Zoom, 1.1. Woensdag gehouden, waren in de verschillende afdeelingen de ruime zalen meer dan bezet; velen moesten, schouder aan schouder, zich tevreden stel len met eene staanplaats, terwijl honder- worden, had men wel iemand van talent gevonden om hem te vervangen, maar deze tooneelspeler was uiterlijk zoo mis deeld, dat men hem onmogelijk kon laten optreden als de schilderachtige ridder die het hart der onoverwinnelijke Ermingarde steelt, haar daarop verlaat voor ©en ander en ten slotte, als zij tot waanzin is gedre ven door zijne trouweloosheid, door haar om het leven wordt gebracht- Te vergeefs klopte de directeur bij zijne collega's aan, om hem voor eenige achter eenvolgende: maanden een hunner beste acteurs af te staan; zij konden, of wilden, zoolang hunne sujetten niet missen en de heer Koning rekende minstens honderd achtereenvolgende malen het st.uk te doen opvoeren. Ten einde raad had hij bijna besloten den jongen schrijver zijn manuscript terug te zenden, met de verzekering dat niets hem zooveel speet als van de opvoering af te moeten zien, maar dat het niet anders zijn kon, toen hij1 op zekeren middag het bezoek der eerste tooneelspeelster Maxi© Roval ontving. Zij was een aardige, be wegelijke persoonlijkheid, en na hem har telijk de hand te hebben geschud, riep zij uit: „Zegen mij, waarde vriend, want ik daag voor u op als een reddende engel". „Welzoo?" vroeg hij lachend: „en mag ik hooren wat die engel op zijn vleugelen meebrengt?" „Een ridder Arthur". „Niet mogelijk!" stamelde Koning, die den zelfs geen plaats konden vinden. De conclusies, die werden aangenomen, zijn de volgende Eerste afdeeling: de conclusie Roos, aangevuld door den heer Mentirik, te Bre da, met 48 tegen 31 stemmen. De afdeeling overwegendedat door den invloed van verschillende factoren de eco nomische toestand van vele werklieden zoodanig is geworden, dat. hij dringend verbetering behoeft; overwegende, dat Ie werkliedenvereenigingen, die werklieden van verschillende vakken omvatten, deze verbetering niet in voldoende mate kunnen bevorderen, zoodat de oprichting van vak- vereenigingen noodzakelijk en urgent is, spreekt den wensch uit: dat de Katholieke vakmannen zich allen vereenigen in Ka tholieke vakverenigingen, waarin zij ou der eigen bestuur zelfstandig hunne vak belangen bevorderen, en dat de Katholieke vakvereenigingen zich tot een diocesane organisatie vereenigen. De 2e afdeeling, overwegende: dat coö peratie niet strijdt tegen de rechtvaardig heid ,noch tegen de naastenliefde; d-it bedrijfs- en productie-coöperatie voor een gedeelte van den middenstand nuttig en zelfs noodzakelijk kan zijnerkent het. goed recht van bedrijfs- en productie-coöperatie en spreekt don wensch uit, dat het bestuur van de „Hanze" de pogingen om tot eene nuttige of noodzakelijke coöperatie te ge raken, zal steunen. (Met wijzigingen aan genomen.) Condusiën van den heer J. Gieten te Oudenbosch: de derde afdeeling van den dorden Bredasehen Katholiekendag, enz., overwegendedat de boerenstand, wil hij zich handhaven en tot hoogeren bloei ge raken, genoodzaakt is in het bedrijf reke ning te houden met de gegevens der mo derne landbouwkunde; dat het landbouw onderwijs liet best zal beantwoorden aan zijn doel, wanneer het gevolgd wordt door de aankomende jongelingschap, die, na op de lagere school een zekere mate van ontwikkeling te hebben opgedaan, ree<Is eenigszins bekend is met de praktijk van den landbouw; dat echter de moderne vooruitgang en de geest des tijds ook een grondige kennis van den godsdienst meer en meer noodzakelijk maken; dat even eens de jongelingsjaren bijzonder ge schikt zijn om de toepassing van de gods dienstleer in het dagelijksch leven te lee- ren kennen en begrijpen, spreekt den wensch uit: dat alom voor onze jorge beden de gelegenheid worde opengesteld voor het volgen van landbouw- en gods dienstonderwijs, zich aanpassend aan (le praktijk des levens, en dat de afdeelingen van den Boerenbond en hunne individu- eele leden dat onderwijs naar best ver mogen zullen bevorderen en steunen. (Bij acclamatie aangenomen.) Conclusion van den heer J. W. Gold- schmitz te St. Janssteen. De vierde afdeeling overwegende, dat het alcoholisme, d. i. het weergaloos ge bruik van alcoholhoudende dranken, met niet kon gelooven dat zij werkelijk den langverbeiden acteur zou hebben ontdekt: „En is hij mooi genoeg voor de rol?" „Oordeel zelf. Ik bedoel den schrijver van het stuk". „Sergius Demiroff, een prachtstuk als mensch, en ofschoon zijn ouders vreem delingen waren, zelf'op en top ecu Franschman; wij zouden niet beter kun nen vinden; alleen maar, hij heeft nooit een voet. op de planken gezet". „Te Nizza heeft hij herhaaldelijk de hoofdrollen vervuld in liefhebberij-come- dies, verleden winter, en dat op zoo voor treffelijke wijze dat de couranten er tel kens op terugkwamen. Hier hebt gij twee van die bladen". „Alles goed en wel; maar zal hijzelf er in toestemmen. Het is heel iets anders om hier in één enkelen avond tot den, schrijver van den dag te worden verheven, dan in de hoedanigheid van gewoon too neelspeler op te treden". „Integendeel. Dat is juist iets om hem in onze dagen nog meer in aanzien te doen stijgen. Het zal het publiek herinne ren aan den grooten Shakespeare en Mo lière, die ook hunne eigen stukken ten gehoore brachten; en wat zijne toestem ming aangaat, als het. denkbeeld uwe goed keuring wegdraagt, dan zie ik wel kans dit van hem te verkrijgen". (Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1