ER )ES. lepareeren. No. 95. Tweede Jaargang. )0RTEN. B UITEN L AN D. BINNENLAND Goes. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE PERS. La Vigne d'or, cht f 2.— f 1.75 f L.20 f 1— fecourant. ndwaarbM'J., Co. te Amsterdam, 1809, en tegen vaste Eiijke tarieven. men bij dhr. JACs. Heinkenszand, Cor- oor Westel. Zuid- hze machine? loeven geen< lanpryzing. lij verzoeken |chts er op te in, dat ze aan juiste adres acht worden. Jrdienen, jaar, I M A C H I N sokken breit. Öt. Onnoodlj dus kanderen willen doen. Tilburg; COMPANY Lid LONDEN :rkoeht. ide Goederen, lanten. 3)0, 45, 40 en 35 et. li f 1,30. forten 125, 100, 75 en ll,75, f 1,50 en fl,25. en 120, 110, 100, 90 In Broekjes 110, 100, .50 tot 45 cent. 10 en 70 cent. '0, 70, 60, 50 en tot 25 cent. prslag 40 en 35 cent. f f3,50, f3,25 en f3. f 10,—f9,en f 1,75, f 1,50 en f 125. Smidskielen, enz. enz. •I A V It IIOI'.II IC V satijn omboord. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Wegens .den feestdag van Maria Hemel vaart zal dit blad, in plaats van Woensdag, verschijnen op Donderdag a. s. Commissoriale regeerir/g. Bij al de reeds bestaande commissies, door de regeering te barer voorlichting ingesteld, is er weder een bijgevoegd. Het is er nu een, die haar licht moet laten schijnen op de wetgeving der re gistratie, enz. De kiezers, die dit liberale ministerie op ,het kussen hielpen, zullen van hunne regeerders, .die altijd „voorgelicht" moeten worden geen hoog© gedachte krijgen, 'tls eenvoudig belachelijk. Ook de „Gelderlander" is van dit oor deel. 't Heeft er wel wat van, zegt het blad, alsof de ministers zich willen maken tot commissarissen van commissies. Dit nu moge een© rol zijn, die hunne be scheidenheid eer aandoet, het vertrou wen op hun kunde en op de werkkracht hunner ambtenaren verhoogt zulks niet. Geen .daad van beteekenis onderneemt deze regeering, of ze laat zich „voorlich ten" door groepen van daartoe uitgenoo- digle particulieren en ambtenaren buiten hare departementen. Zelfs de verlangde wetsontwerpen of maatregelen van bestuur hebben die com missies veelal geformuleerd en-wel aan de regeering voor te leggen. Mist het Kabinet dan zelf inzicht in staatszaken, deskundigheid op administra tief gebied, den durf van 't initiatief zoo vraagt men in meer dan éénen kring en biet uitsluitend rechts zich reeds af. En wie, goedmoedig verontschuldigend en de zaak van den meest welwillenden. ka'^t beschouwend, pleit: dat deze regee- g bij al wat ze onderneemt zooveel mo- .vooraf voeling houdt met de natie, geeft nog toe, dat men alsdan belaug- bezuiningen op de eerstvolgende be- ■„•ting mag verwachten. .immers, waar in het publiek zooveel bekwame mannen steeds bereid gevonden worden honoris causa, den hoofdamb tenaren onzer ministeries het werk uil. handen te nemen, mag de gevolgtrekking worden gemaakt, dat aan de Departemen ten meerdere krachten overcompleet wor den. Op zichzelf valt voor dit stelsel wat te zeggen, maar dan worde het ook logisch d< orgevoerd I Kuyper terug! Zoo zucht de vrijzinnige pers. Was hij maar op reis gebleven en aldus een vergeten burger geworden. Wel was de haat tegen dien man reeds :zoo groot, dat men gretig elk stukje over hem uit de buitenlandsche pers overnam, ondanks .het heilig voornemen om voor taan van hem geen notitie meer te nemen, doch nu hij weer thuis is en in „De Standaard" weer teekenen van leven geeft, komt deze haat en vrees met verdubbelde kracht hoven. En nog altijid praat die man over de antithese en waarschuwt opnieuw voor het zoet gefluit der vrienden van het zoogenaamd verzoeningsministerie. Die antithese was goed in de dagen, toen men de „fijnen" er onder kon houden, doch om ze te gebruiken, teneinde aan te toonen, waarheen ons het vrijzinnig be ginsel op het voetspoor der Fransche clericalen-jagers voeren zal wel foei, wat snood bedrijf! Hoogstens mag men ons volk verdeden in een conservatief en een meer democra tisch deel. Dat is de natuurlijke scheidingslijn! Wel zeker bijvoorbeeld als er een lid van een plaatselijke schoolcommissie moet worden benoemd, of een schoolop ziener wordt aangesteld, die eens niet-vrij- ziimig is, zegt „L. en E." Of als men bij een verkiezing de anti revolutionairen uitscheldt voor „onchris telijk vuil!" Dan vraagt men alleen naar conservatief of democratisch en scheldt intusschen op de antithese. Voor die tegenspraak tusschen zeggen en doen opent Dr. Kuyper de oogen van ons volk op eene wijze, zooals hij alleen dit kan. En daarom zucht de vrijzinnige pers: „Kuyper terug!" Pover Figuur. De (anti-rev.) „Rotterdammer" is niet te spreken over den huidigen minister van Financiën en noemt diens figuur pover De vijf opcenten van den vorigen minis ter van Financiën waren door de vrijzinni gen als iets ongehoords met groote veront waardiging verworpen. De tegenwoordige minister van Financiën, de premier van 't vrijzinnig Kabinet, geeft zijn partij tien opcenten te slikken. De dure wetten der laatste jaren eischen krachtige versterking onzeT financiën. Fi nancieel© hervorming is hoofdpunt op het program van dit Kabinet. Aller oog is steeds op den tegenwoordigen premier ge richt. Zijn financieel program blijft echter uit. Een commissie tot technische herzie ning van onze tariefwet wordt ingesteld, en bij haar installatie aan deze commissie beduid, dat. zij zich bovenal voor protec tionistische bokkesprongen hebbe te hoe den. En zie, tegelijkertijd wordt een Ko ninklijk besiuil. afgekondigd, waarbij het invoerrecht op sucade, gember en andere koekbakkers-artikelen, van af 1 Augustus wordt verzesvoudigd. Tableau Nadat onze koekhakkers een weinig van hun verbazing zijn bekomen, wenden zij zich in allerijl tot den Minister, en trach ten in adressen en op audiëntie den Mi nister duidelijk te maken, dat door zoo danige plotselinge en beduidende verhoo ging van bovengenoemd recht hun zaken geheel en al in de war worden gestuurd. Zij: krijgen nul op 'trekest. Den 21en Juli verklaart de Minister, da,t het Koninklijk Besluit gehandhaaEt blijft, en van af 1 Augustus het nieuwe recht zal worden ingevoerd. Verklaarbare verontwaardiging onder de belanghebbenden. De Kamer van Koophandet te Rotterdam springt echter hun bij. Deze heeft meer invloed op den Minis ter dan de koekhakkers. Den 23en Juli deelt de Minister mede dat een voorstel tot uitstel van 't afgekon digde Koninklijke besluit is aanhangig ge maakt. Groote dankbaarheid onder de koekbak kers De fatale termijn verschijnt. De koekhakkers vreezen hem echter niet. Maar zie, daar komt plotseling op 1 Aug. een telegram op Amsterdams' beurs, dat het voorstel van den Raad van State is teruggenomen, en dat met ingang van dienzelfden dag het verhoogde tarief in werking treedt. Wanneer men niet beter wist, zou men denken, dat men in heel deze zaak met een beuxsmanoeuvre te doen had. Dit is natuurlijk het geval niet. Maar toch, poverder figuur dan de splij tende, hellende, afbrokkelende Amsterdam- sche Beurs maakt zeker de tegenwoordige Minister van Financiën, de Premier van dit Kabinet, en met hem heel het vrijzinnig Ministerie. De arbeiderspart ij1. Men weet het, de sociaal-democratische arbeiderspartij noemt zich gaarne de ar beiderspartij. Zij vertegenwoordigt, zoo heet het bij uitnemendheid, de Nederlandsche arbei dersbevolking. Met hare wensclien dient dus, wanneer arbeiders-belangen ter sprake komen, wel in de eerste plaats reselling te worden gehouden. Wat vair dit alles aan is, loeren ons de onwraakbare cijfers, ons dezer dagen door den .secretaris van een der Amsterdamsche afdeelmgen van de sociaal-democratische arbeiderspartij verstrekt. Die cijfers spreken bookdeelen. Volgens de opgaaf van den secretaris lelt deze afdeeling 295 leden. Van die 295 leden zijn 45 openbare onderwijzers, 33 boekhouders, 7 post- en telegraafbeamblen, 4 zijn werkzaam in het verzekering-bedrijf, 5 zijn winkelier. Verder heeft men nog bij deze afdee ling van de arbeiderspartij: stalhouders, apothekers, kunstschilders, doctors, jour nalisten, enz. Allemaal arbeiders Onder de 295 leden tellen wij ongeveer 100 niet-arbeiders. Van die 195 overblijvende lieden Zijn 6G diamant-werkers. En dit zijn, gelijk de „Alblasserwaard" opmerkt, „die arme ver drukten", die uitgebuite loonslaven, die vertrapte proletariërs met een gemiddeld inkomen van,... van.... f 47.55 per week en per man. Wij houden dus nog over 129 arbeiders, waarvan slechts... één dozijn werklieden; verder zijn het ambachtslieden. Hoeveel daarvan werkgever in plaats van werkne mer zijn, is niet uit te maken. Onwillekeurig dachten wij hier aan de merkwaardige uitspraak van den heer Vliegen, gesproken op hel laatste Paasch- Congres der sociaal-democratische arbei derspartij. Hij sprak: Dat het helaas waar is, dat de partij onder de doorsnee Nederlandsche ar beiders geen. voet heeft gelere gen en dat dit in de laatste jaren eer slechter dan beter is geworden. In den laatsten tijd komen de schrij vers en sprekers in de partij uitsluitend voort uit de kringen van niet-arbeiders. Zie zoo is het! De sociaal-democratische arbeiderspartij is geen arbeiderspartij Niet de arbeiders, maar Studenten, nominee's en Advocaten voeren in de partij het hoogste woord en misleiden onze arbeiders. (Graafschapper.) ITALIË. Toen dezer dagen Z.E. kardinaal Delia Volpe voor het portiek van het gebouw van de Congregatie der Propaganda uit zijn rijtuig stapte en de trappen opging, werd hij aangegrepen door een individu, die den kardinaal had staan opwachten, zekere Luigi Brunacci, en die hem de trappen afsleurde. Aanstonds schoten eenige personen toe, zoodat de kardinaal weldra ongehinderd het gebouw kon bin nengaan, terwijl echter Brunacci hem na riep „moordenaardieven I" Deze Brunacci, vertelt de „Osservatore", had reeds sinds lang gedreigd schandaal t© zullen maken en tegen de bovenge noemde Congregatie, waarvan kardinaal Delia Volpe economisch prefect is, artike len te zullen publiceeren, naai- aanleiding der nalatenschap van kardinaal Con- salvi. Kardinaal Delia Volpe had de politie gewaarschuwd en gedurende eenigen tijd had er dan ook bij den ingang van het gebouw der Congregatie eeu agent iu bur- gerkleeren op post gestaan. Doch in de laatste dagen was deze post ingetrokken, niettegenstaande de dreigementen bleven voortduren. Geen wonder. Een paar weken ge leden circuleerde in de pers ook tal van niet-katholieke bladen in ons vader land maakten er melding van het be richt omtrent het vinden van een in vol maakt gaven en ongeschonden toestand verkeerend lijk te S. Nicola Manfredi in Italië. De opgraving zoude zijn geschied op aanwijzing van een meisje, dal in den slaap een soort openbaring had gehad en het ontgraven stoffelijk overschot zou dat gene rijn geweest van een persoon, die in haar leven had uitgemunt door een hooge deugd, welke aldus op wonderbare wijze scheen bevestigd te worden. De „Köln. Volkszeitung" heeft, in deze zaak om inlichtingen gevraagd aan het aarts bisschoppelijke secretariaat van Benevento en ontving van den generaal-vicaris Mgr. Lojacono in opdracht van den aartsbis schop een antwoord, waaraan we het vol gende ontleeneü: „Wat betreft de opgra vingen, die in het district S. Nicola Man fredi zouden hebben plaats gehad, naar het heet tengevolge van het visioen van een epileptisch meisje, kan ik u mededee- len, dat men niets anders gevonden heeft dan een stuk marmer, met een figuur erop uitgehouwen. „Volgens de meening van den ingenieur Meomartini, directeur van het lapidair mu seum te Benevento, behoort deze steen, wanneer men hem met de andere onder- aardsche overblijfselen vergelijkt, op deze plaats volstrekt niet thuis, zoodat men daaruit tot de conclusie kan komen, dat hij er eigenlijk neergelegd is. Ik kan U- Edele verder mededeelen, dat de geestelijk heid van het plaatsje en van den omtrek alles in het werk heeft gesteld om de opgravingen te beletten, zoodat zij zich zelfs den toorn op den hals heeft gehaald van die goede menschjes, die van den arbeid des gravers groote dingen ver wachtten" Het gelui van al de klokken der kerken in S. Nicola Manfredi en in den omtrek, hetwelk aan de correspondenten van libe rale dagbladen zoo verdacht voorkwam, zal, merkt de „Köln. Volkszeitung" op, dan ook wel niets anders geweest zijn dan het dagelijks plaats hebbende gelui van het Angelusklokje RUSLAND. De Matin verneemt uit Odessa dat de dochter van luitenant-generaal Printz al daar eergisteravond om 8 uur bij het pa leis van generaal Kaulbars een bom heeft geworpen. De bom had geen uitwerking en juffrouw Printz schoot zich dadelijk daarop met een revolver dood. Volgens de Petit Parisien, droeg zij de bom in een handtaschje en wachtte zij op de komst van den generaal. Zij gleed echter uit en miste haar doel. Zij liep daarna, nagezet door de politie, naar haar hotel en schoot zich, op het oogenblik dat zij hare kamer binnenkwam, door den mond. De politie te Moskou heeft een bewaar plaats van bommen en ontplofbare stof fen ontdekt. De districten rondom Moskou worden geteisterd door een "bende dieven. TURKIJE. De Sultan van Turkije moet ernstig ziek zijn. Sultan Abdul Hamid lijdt reeds sedert jaren aan een slepende ontsteking van beide nieren (ziekte van Bright). Reeds negen jaar geleden werd een bekend cli nicus uit München naar Konstantinopcl ontboden; deze stelde toentertijd den Sul tan voor een operatie te verrichten, welke echter achterwege Heef, omdat de Sultan er riiet aan durfde. In den zomer van 1901 werd de bedoelde arts uit München nogmaals geroepen, die echter thans weigerde operatief in te grijpen, als zijnde de gunstige tijd daar voor verstreken. Ook professor Bergmann, die korten tijd geleden in Konstantinopel is geweest, naar het heette alleen voor de zieke doch ter van den Sultan, is over zijn toe stand geraadpleegd. Sedert verscheidene dagen neemt de Sul tan slechts vloeibaar voedsel tot zich. Een spoedige troonsverwisseling schijnt te ver wachten. AMERIKA. Onder de zinspreuk „Den reine is alles rein" gebruiken vele mannen en jongens het groote water-reservoir van Woodlawn, dat het noordoostelijk gedeelte van New- York van drinkwater voorziet, als zwem inrichting. Het reuzenreservoir is vrij en goed gelegen en bovendien is 't water stil en zuiver. Dagelijks worden er nu oefe ningen gehouden, saltomortales gemaakt door honderden vooral nu het zoo warm is in het water, dat den weg moet vinden in de magen van de New- Yorkers. Een jong mensch, die door een voor bijganger gewezen werd op het ongeoor loofde van dit bedrijf, zei heel 'kalmpjes „D, daar kunt u rustig zwemmen. Hel: wa ter is heel helder". De politie ziet niets. Wat gaa,t haar ook het drinkwater aan? Een fatsoenlijk mensch drinkt geen water. Katholieken dag te Delft. Aan de Katholieken in het bisdom Haarlem. Zooals bekend is, zal te Delft op 3 Oc tober a. s. onder bescherming en in tegen woordigheid van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem de Eerste Diocesaan-Katho- liekendag in dit Bisdom worden gehouden. Bereids js door welwillende tusschen- komst van de katholieke bladen geopen baard, welke onderwerpen behandeld zul len worden, wie de inleiders dier onder werpen zullen zijn, en voorts, welke per sonen bereid zijn bevonden zitting te ne men in het Algemeen Comité, dat ter voor bereiding van den Katholiekendag is ge vormd. Het behoeft geen betoog, dat eene groote opkomst gewenscht en verwacht, wordt. Katholieken van allen rang en stand uit Noord en Zuid moeten elkaar ontmoeten op deze groote samenkomst, en eensge zind, zich één voelend door hunne gemeen schappelijke geloofsovertuiging, samen werken pm den Katholiekendag ook in dien zin te doen slagen, dat de grondslag worde gelegd voor een arbeid, die lot heil van het katholieke volk in dit Bisdom zal strekken. Zooals reeds vermeld is, zal de aandacht gevraagd worden voor twee onderwerpen lo. de wenschelijkheid van meerdere al gemeen© en wetenschappelijke ontwikke ling der katholieken, 2o. Coöperatie van den Middenstand. Zoodra de geachte, in leiders hunne conclusies zullen hebben ingediend, zullen deze bekend gemaakt worden, waarna gelegenheid zal worden gegeven daarop amendementen in te dienen. Reeds nu zij er, voor zooveel noodig, op gewezen, dat andere onderwerpen dan de bovenvermelde niet in behandeling kun nen komen en de besprekingen zich uit sluitend zullen moeten bepalen tot het geen aan de orde gesteld is. Ten einde te verkrijgen, dat op den Katholiekendag diegenen vooral verschij nen, wier aanwezigheid het meest ge wenscht is in het algemeen belang en met het oog op de vruchten welke van deze vergadering voor de toekomst verwacht worden, worden de verschillende katho lieke vereenigingen in het Bisdom, on verschillig van welken aard, uitgenoodigd, zich door uitgelezen personen te doen ver tegenwoordigen. Indien de meest geschik- ten uit iedere plaats worden afgevaardigd, kan een goed begrip van het gesprokene en een vruchtbaar debat worden verwacht. Ook daardoor alleen zal te bereiken zijn, dat het uitgestrekte bisdom in zijn vollen omvang vertegenwoordigd wordt. De zaal, waar de Katholiekendag zal gehouden worden, kan bij uiterste bezet ting 1500 mensch en bevatten. Ter voor koming van gedrang, en, om aan ieder, die een kaart heeft, eene behoorlijke plaats te verankeren, zullen niet meer kaarten worden uitgegeven, dan er plaats beschik baar is. Om die reden ook zullen de aan vragen om toegangskaarten, tegen betaling van f0.50 per kaart, gericht moeten wor den tot één der leden van het Algemeen Comité, uiterlijk vóór den 14den Augustus. Aan later komende aanvragen zal slechts gevolg kunnen gegeven worden, voor zoo ver dan nog ruimte beschikbaar blijkt te zijn. Overtreft het getal der .aanvragen dat. der beschikbare kaarten, dan zal het Uitvoerend Comité zorgvuldig nagaan, hoeveel kaarten aan ieder der leden van het Algemeen Comité kan worden uitge reikt. Degenen, die een kaart hebben aange vraagd, doch deze niet kunnen bekomen, zullen het gestorte bedrag terug ontvangen. De toegangskaarten zullen zoo spoedig mogelijk na 15 September door tusschen- komst van de leden van het Algemeen Comité tijdig worden uitgereikt, onder hij voeging van een (gratis) programma. Door de goede zorgen der Regelings commissie te Delft zullen voorts verkrijg baar worden gesteld: ontbijt-kaarten a f0.50 en diner-kaarten a f2.50 (zonder wijn), terwijl desgewenscht ook voor logies kan worden gezorgd. Aanvragen hiervoor moeten mede wor den gericht tot de leden van het Alge meen Comité. Namens het Uitvoerend Comité, Mr. J. N. J. E. Tijs sen, Voorzitter. Jhr. jnr. L. E. M. v o n F i s e n n e, Secretaris. Regentschap en Troonopvol ging. Een zonderling bericht stond er in het „Berl. Tageblatt". Te Keulen is volgens dat telegram uit Amsterdam de mededeeling ontvangen, nog wel „uit wel onderrichte kringen", volgens welke,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1