Goes. litKE STUDIËN. :ANK, No. 94. Zaterdag 11 Augustus 1906. Tweede Jaargang. houf irij iverij. ij D: d Loten, [lOO pet, (Id /an Effecten iNDRIKSE. goes. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. BUITENLAND, BINNENLAND^ Jkenri] bij Kon 11 52) van paar- luwwerktuigen, lid der veemarkt »vember 1906. r Ovezand. re Bellefleurs, re Bellefleurs. I soorten, enboomen. Iin en Kruisbessen. Ier POLITIEKE I Ii t i e k door le, Lid van de ISt ten-Generaal, |i. p. p. 97'/2 ct pr Mr. Dr. G. F. npoth tot Aerdt, laad van Beroep, |p. p 82V3 ot. een Christen P. H. J. Steen- fr. p. p. 50 ct. ■e Recht- I Dr. D. A. P. N. l/eede Kamer der bladz 60 ct., fr. de Sociale Lehmkuhl, S J., |p. p. 82ct Kiesrecht, lël Lilly, met een J. M, Aalberse, I. p. 97I/2 ct. lor den daarachter I n d e r 1 ij k ver- stellen zijn met Verkrijgbaar, de 6 |J4 biz. in plaats pco per post f 3.20. I Directeur, Leiden. lupon 1 Juni Kade. jtocht. hotel de Kinderen Ult^G c Ische beurz nte. -Gravenhage. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes {0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f 0.371/2, voor niet-abonné's045 Advertcntiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Flissakken op hun vlotten Per trein over water Zwemwedstrijd dwars door Parijs. Een nieuw middel tegen zeeziekte. Volksbetoogingen te Petersburg en begrafenis van Joden-slachtoffers te Odessa. De Russische minister-president. Een partij billard op het water. Het waag stuk van juffrouw de Thiers (die dan ook te Madrid is doodgevallen). Dreyfus in eer hersteld. Automaat voor postzegels en briefkaarten. Een apparaat voor sühijridoo- den, met tekst. Misbruik van vertrouwen. Waarom juist miij Feuilleton: 'de bloedige Hand. Pensioen aan ouden van dagen als verkiezingsmiddel. Alen moet niet denken, dat de vrijzinnig heid van ons dierbaar Nederland alleen er op uit is bij verkiezingen onder schijn- schoone beloften den kiezers een rad voor de oogen te draaien. Ook in het gezegende (1) Frankrijk ver staat men dat kunstje. Daar werd met een roeiende eenstem migheid, vóór de verkiezingen natuurlijk, door Kamer en Senaat over de wet op werklieden-pensioneering gediscussieerd en gestemd. Den ouden van'dagen zijn wij het dage- lijksch brood verschuldigd, decreteerde het Parlement. En het volk heeft deze edelmoedigheid, welke deugd vooral werd beoefend door de Katholieke naastenliefde met hare tal rijke gestichten, bestuurd door liefdezus ters, begrepende volksvertegenwoordi gers toch verzekerden aan'de ouden van dagen met ingang Januari 1907 een goed pensioen, na dezen grijzen hun rustige toe vluchtsoorden ontnomen te hebben, door verdrijving der liefdezusters. De Staat zou wel in de nooden der ouden voorzien. Hoe goed toch is onze Staat, riep men vóór de verkiezingen ,hoe edelmoedig! Maar na de verkiezingen is het liedje omgekeerd; de kas is leeg; een ministe rieel schrijven zegt maandelijks aan eiken grijsaard de som van 5 franken, of nog geen twee en een halve 11 gulden toe, terwijl voor de verkiezingen door den Staat alleen een sommetje van bijna 38 millioen 'franken was beloofd! "Die toezegging bleek dus electorale bluf. Het ging bij de jongste verkiezingen in ons land niet veel beter. De vrijzinnigheid keurde "het wetsont- werp-Kuyper tot toekenning van pensioen aan oude en invalide werklieden af: de pensioenen zouden te klein zijn en Se arbeiders zelf te veel moeten betalen. Ook was, volgens deze heeren, de ar beider te oud, wanneer hij op pensioen aanspraak kon maken. Men kent de „geestigheid" van den oolij- ken Unie-Secretaris, den heer Roodhuizen, die op elke verkiezing-meeting zijn toe hoorders verschalkte met de vraag: „Wat heeft nou 'toch 'n dooie aan pensioen?" Ook dit was verkiezingsbedrog. Immers het wetsontwerp bedoelde niet slechts aan ouden van dagen een uït- keering toe te kennen, maar ook pensioen te verleenen aan invalide werklie den, aan menschen dus, die op jeug digen leeftijd niet in staat waren te werken. Maar het ontwerp kwam van Kuyper, dus deugde er niets vanvóór de verkiezingen, u komt echter de liberale hoogleeraar Greven betoogen, dat het ontwerp-Kuyper nog niet zoo slecht was: invaliditeitsver- ze eiing moet volgens dezen hooggeleerde de hoofdschotel zijn op Ben diseh van arbeiderspensioen Precies wat Kuyper beweerde. Met dat al zijn de arbeiders niet ge holpen, hét wetsontwerp is nog niet in behandeling en men weet zelfs nog niet, vanwaar het geld voor pensioen komen moet. De werklieden mogen het onthouden en laten de kiezers minder naïef zijn. De Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Op dezen Katholiekendag, die 3 October a.s. gehouden wordt, zullen, zooals wij vroeger reeds meldden, inleiders zijn de heeren dr. Vlaming en mr. Regout, die hunne conclusiën vóór 15 Augustus zul len inzenden. Deze zullen dan onmiddellijk worden bekend gemaakt, terwijl dan voor hen, die op die conclusies amendementen willen indienen, daartoe gelegenheid wordt ge geven tot 1 September. Kaarten voor den Katholiekendag zijn verkrijgbaar tegen f0.50. Aan de leden van het Algemeen Co mité, die voor Zeeland zijn de heeren W. Geulen en J. J. D. Schwann le Middel burg; W. C. de Crane te Zierikzse; R. van Nieuwkuijk te Vlissingen en Ch. Claes- sen te Goes, is de verkoop dezer kaarten opgedragen, terwijl hun door het Uitvoe rend Comité dringend wordt verzocht, vóór 15 September te willen opgeven, hoe veel kaarten worden verlangd, met het oog op de beschikbare plaatsruimte. Verder verzoekt het Uitvoerend Comité aan de leden van het Algemeen Comité, ieder in zijn omgeving te willen bevor deren, dat inzonderheid zij, die een werkzaam aandeel hebben in het Katho liek vereenigingsleven, op dezen Katho liekendag tegenwoordig zullen zijn, ter wijl het zijn vertrouwen uitspreekt, dat de eerste Diocesaan-Katholiekendag in het bisdom Haarlem, die door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal worden b ij g e w o o n d, zich in een groot getal bezoekers zal kunnen ver heugen. De indeeling van den Katholiekendag is voorts als volgt: 10 uur Plechtige H. Mis (St. Hipolytus- Kerk). 11 uur ontbijt. 12 uur Vergadering (Stads-Doelen) le gedeelte. 2l/2 uur Pauze. 3.uur Vergadering, 2e gedeelte. Circa 5 uur Sluiting. 6 uur Diner. (Stads-Doelen). Reeds vroeger hebben wij het hooge nut van de bijwoning van een Katholiekendag uiteengezet en bepleit, zoodat we nu niet in herhaling behoeven te treden. Gaarne sporen we met een enkel woord nogmaals onze Katholieken aan al was 'tmaar om een enkele te doen besluiten naar Delft op te gaan, want wij weten, dat voor 'tgros „aansporingen" o zoo bitter weinig uithalen 'den Katholiekendag van net bisdom Haarlem bij te wonen. De tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Callier moge voor velen 'n gewichtje in de schaal bijdragen om deze te doen over slaan naar de richtingDelft. 'En laten zij, die het goede plan hebben den Katholiekendag'bij te wonen, aan het lid van het Algemeen Comité in hun om geving tijdig, 'in elk geval vóór 15 Sep tember, daarvan kennisgeven. Mogen het velen zijn. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Liberté ge meld, dat de Paus gisterochtend een vrij hevigen aanval van hartzwakte beeft ge had. Dr. Lapponi bracht den aanval tol staan. Dit. onder voorbehoud. DUITSCHLAND. Tot de kennis van het leven der mon daine JDuitsche pfficieren kan zeker het volgende oordeel bijdragen. De helden yan den roman zijn officieren die niet. alleen goede kavaleristen, doch ook wisselruiters zijn van de eerste klas. De meest op den voorgrond tredende dap pere is vrijheer von Horn die als ritmeester vanaf 1900 behalve zijn jaarlijksch inko men van 5000 mark een toelage van zijn schoonvader van 10,000 mark per jaar ge noot. Vermogend was hij niet. Hij bezat echter ,zeer kostbare neigingen waarvan de bevrediging hem in den loop van 13 maanden het bagatel van een halt millioen mark of driehonderd duizend gulden schuld deed maken. De eerste luitenant Bpck, die van zijn luitenants-traktement en 500 mark maandelijksche tegemoetko ming van zijn schoonvader moest rond komen, weel in 14 maanden een schuld te maken van anderhalf millioen mark (f900,000). Zijn collega Von Bombard had behalve .zijn gage een toelage van 1000 mark per maand en de eerste luitenant vrijheer ,vpn Thiingen, genoot huiten zijn traktement een jaarlijksche rente van 30,000 mark. Die beide heertjes verston den de kunst in 19 maanden voor meer dan een half millioen mark in de heer te komen. Om .zich geld te verschaffen deinsden die officieren voor geen middel terug. Door valsche voorstellingen wisten zij krediet te krijgen. 'Als vijfde in het hondgenootschap trad op ritmeester von Kiliani. De heeren gaven op elkander wederkee- rig wissels at' van hooge bedragen, wissels die natuurlijk niet werden voldaan, doch hen in de gelegenheid stelden, er een lek ker leventje, van te nemen. Toen het moeie- lijk werd geld los te krijgen, namen zij alles wat ze krijgen kondenjuweelen, paarden, wagens,, wijn, kummel, brouwe rij-machines, meubels, geweren, rijwielen enz. Zij gaven wissels in betaling en lie ten de voorwerpen onmiddellijk door tus- schenpersonen verkoopen of verpanden. Huizen, villa's, terreinen werden in heL buitenland gekocht om door het nemen van hypotheek en het verhuren prvan, geld in handen 'te krijgen. Het bankroet bleef natuurlijk piet uit. Ritmeester .Von Horn ging op de vlucht, waardoor de stesn begon te rollen. Na eenigen .tijd keerde de vluchteling weer terug en werd wegens wisselvervai- sching en misdrijf tegen de zeden tot eenige jaren tuchthuisstraf veroordeeld en verwijderd uit het leger. De tuchthuisstraf werd door den genadigen landsvorst in gevangenisstraf veranderd. De eerste lui tenant Bock kreeg zijn ontslag, zijn colle ga's Von Bomhard en Von Thüngen gelukt het, geholpen door hun rijke familie, hun ne .schuideischers eenigszins tevreden te stellen, waardoor zij in het leger kunnen blijven. Ritmeester Von Kiliani kon zijn wisselverbintenis piet nakomen. Hij be zwoer plechtig, geen cent te. bezitten en bleef als man van eer in het leger. Een aanklacht wegens door die officie ren gepleegd bedrog werd door het open baar ministerie niet aanvaard, het einde van den roman is een groot proces wegens woeker. Op het zondaarsbankje komen daarvosr een bekende arts en zijn mak kers, waaronder pok al weer eenige offi cieren, een advokaat en twee leden eener riddersfamilie. Als getuigen verschijnen onder anderen officieren, advokaten iet: zelfs een rijksraad van de kroon va.n Beieren. Fraai 1 SPANJE. Men verwacht, dat. de lading van de „Sirio" gedeeltelijk zal kunnen worden ge borgen, als het maar mooi weer blijft. Het achterschip ligt geheel onder water, maar het voorschip steekt nog boven wa ter uit. Had de kapitein en het scheeps volk de tegenwoordigheid van geest be waard, dan had er, achterna beschouwd, niemand behoeven te verdrinken. Het ambtelijk onderzoek moet zeer be zwarend voor den kapitein en de scheeps officieren uitpakken. Geheel in strijd met vroegere berichten meldt de kapitein van de „Boeda", een Hongaarsch schip, dat bij de ramp tegen woordig is geweest en nii te Genua is aangekomen, dat de landverhuizers zich betrekkelijk kalm hielden op het achter schip van de „Sirio". Dat er gevochten zou zijn ,om de booten ontkent de kapi tein van de „Boeda". Volgens dezen be richtgever zou de algemeen gesmade ka pitein van de „Sirio" het zinkende schip niet hebben willen verlaten. Men moest hem ten slotte met geweld meenemen. Een duiker is in de „Sirio" geweest. Hij heeft wel 70 lijken gevonden, reeds in toestand van ontbinding. Naar luid van ambtelijke berichten, zijn er te Cartagena 500 schipbreukelingen van de „Sirio".. te Alicante .22 en te Cadix 5. Er moeten er nog 328 ontbreken, o. w. 14 matrozen. Wij hébben gemeld, dat de aartsbisschop van'Sao Paulo gered was, maar uit'Carta gena wordt nu geseind, dat de aartsbis schop van Para een sleepboot heeft ge vraagd, om naar het. lijk van den aartsbis schop van Sao Paulo te zoeken. Deze schijnt dus toch verdronken te zijn. Men is begonnen met het reisgoed en de postzakken uit de „Sirio" te halen. Een rijk man uit Petropolis, dis vele ju weelen aan boord heeft achter moeten !»iten. heeft üie. ais men ze terug vindt, ten Date van oe schinhreuKelineen be stemd. Nog eenige berichten over het vergaan der „Sirio". Toen koning Alfonso te Cowes het on geluk vernam, seinde hij terstond aan Lopez Dominguez, den minister-president, dat de treurige tijding hem diep had ge troffen. De koning verzocht den minister, de overlevenden zijn deelneming te wil len betuigen. Een jonge man, die kort te voren ge trouwd was, had al zijn krachten inge spannen om zijn vrouw te redden. Toen hij haar ten slotte aan wal had gebracht, bemerkte hij, dat hij in de duisternis een vreemde voor zijn vrouw had aangezien. Wanhoop maakte zich van hem meester, wanhoop, die tot waanzin oversloeg, zoo dat hij nu opgesloten is en bewaakt wordt. Steeds spoelt de zee nieuwe lijken aan het strand. Men begroot het aantal slacht offers nu op 250. Op Bedevaart. Maandagmorgen om 8 uur zijn de koningin-moeder Christine, infant Ferdinand en infante Maria There- sia, in gezelschap van de voornaamste personen van hun hofhouding in drie auto mobielen naar Lourdes vertrokken. Te Pau dejeuneerden zij en namen enkele oogen- blikken rust, daarop ging het aan een stuk door naar het heiligdom te Lourdes. AMERIKA. New-York is een hel van hitte. Dinsdag middag was het 98 graden in de schaduw. Er kwamen dien dag 30 sterfgevallen voor. De politie beeft de bevolking vergunning gegeven, om in badpakjes in de parken te slapen. In den omtrek van New-York loopt alles in badcQstuum. In deze een voudige, maar praktische dracht brengt men elkander bezoeken. Kinderen mogen vrijelijk in alle vijvers en fonteinen baden. Straatjongens rennen in zwembroekjes achter rijtuigen en bedelen om een paar centen voor verfrisschende dranken. Te Washington en Philadelphia wees de thermometer 103 graden aan. Te Brooklyn alleen heeft de politie de lijken van 52 paaiden en 210 katten en honden die op straat dood waren gebleven, weg moeten halen. De brandweer bespuit daarom nu alle paarden en honden op straat. De gezondheidscommissie heeft 150,000 quarts melk laten vernietigen, die door de warmte bedorven was. Er is nu gebrek aan melk in de stad, en vooral flessche- kinderen lijden onder dien toestand. FRANKRIJK. De Croix heeft een bericht over Z. H. den Paus en de scheiding van kerk en staat. Wij weten uit betrouwbare bron, zegt de Croix, dat de Paus zijn beslissing genomen heeft.. Het is niet waarschijnlijk, dat deze beslissing in een openbaar stuk wordt bekend gemaakt. De bvlanghebben- den zullen er te gelegener tijd mede op de hoogte worden gesteld. De Creix meent bovendien te weten, hoe ongeveer de be slissing van den Paus luiden zal. De Paus zal, volgens de Croix, noch openlijk, noch bedektelijk, de oprichting van vereenigin- geu voor den eeredienst. toestaan. De Croix gelooft, dat de Paus de oprichting van vereenigingen voor den eeredienst een voudig zal verbieden. RUSLAND. Er heerschl. weer betrekkelijke rust. na den storm der laatste dagen. De poging der Russische sociaal-democraten om in heel het land de algemeene staking door te zetten is als mislukt te beschouwen. Het meeste succes hebben zij nog in Mos kou gehad, maar niet van héél veel be- teekenis. Er hadden daar een paai' revolu tionaire betoogingen plaats, die zonder ernstige gevolgen bleven. Bij het goederen- station is met revolvers sp het personeel van twee locomotieven geschoten, maar niemand is gekwetst. Alle volksoploopen zijn terstond uit elkaaT gejaagd. Te Petersburg verloopt de beweging al. Er hadden eenige rustverstoringen plaats door revolutionairen, die hun woede lucht ten over de weigering der spoorwegmen- schen om aan de staking deel te nemen. Twee in het proces-Schmidt tot. vijftien jaar dwangarbeid in Oost-Siberië veroor deelde studenten uit Odessa, een zekere Pjatin en een zekere Moiszejef, zijn dn Siberië, even vóór Omsk uit den trein ge sprongen en ontsnapt, nadat zij een tralie venster hadden doorgevijld. Met hen ont kwam een eveneens in bedoeld proces veroordeeld matroos. De ontsnapping had plaats 's avonds om 10 uur. De drie vluch telingen wisten op een trein naar Europa, te komen. Laffan seint uit. Petersburg dat het gar nizoen van Peterhof wegens het toene mende aantal dreigbrieven dat de Tsaar ontvangt, nu tot. 40,000 man versterkt is. Wij vinden melding gemaakt van een gerucht, dat, naar'hét heet, circuleert door geheel Europa en volgens hetwelk de Tsaar afstand zou hebben gedaan van den troon en het regentschap over het Russische rijk zou hebben toevertrouwd aan zijn oom grootvorst Wladimir. Het is echter niet de eerste maal, dat zulk een gerucht opduikt. De schrikbewindsmannen gaan voort met in Polen staatsslijterijen en postwa gens te plunderen. De gouverneur-generaal te Warschau heeft, nu besloten dat de bewoners van steden en dorpen voortaan de verliezen zullen moeten vergoeden die het gevolg zijn van diefstallen, binnen hun gebied gepleegd. Ieder die zijn aandeel weigert, te betalen, gaat do gevangenis in. Omtrent de muiterij op de Russische vloot te Reval deelt het Petersburgsehe ïelegraafagenlschap thans nog het vol gende mede „Toen een deel van de manschappen vau den pantserkruiser „Pamjat Azowa" in Ben nacht van 2 dezer in opstand kwam, bevond het schip zich in de Popen- wichbocht, 40 mijlen ten oosten van Re- val. Daarbij waren de kleine kruisers „Atrek" en „Wojawoda", het schoolschip „Wojioe", de torpedobootvernieler „Posp- jesjnyje" en de torpedobaaten „106" en „107". Toen de muiters zich van de „Pam jat Azowa" hadden meester gemaakt en op weg waren gegaan naar Reval, gaven zij den anderen schepen het sein hen te volgen. Toen vervolgens de officieren en de manschappen, die hun eed trouw ble ven, weigerden dit bevel na te komen, begonnen de muiters uit de kanonnen te vuren, evenwel zonder gevolg, daar geen enkel schot doel trof. De kleine kruiser „Atrek", die door de matrozen op het strand was gezet, kwam zonder vreemde hulp weer vlot en be vindt zich thans in de monding van de Narowa. De torpedoboot „106", verdween tusschen een paar kleine eilanden. Zoodra de „Pamjat Azowa" weggevaren was, keerde de bemanning der- overige schepen, die aan land gevlucht was, naar boord terug, en bracht de schepen naar Reval. Ze werden door een commissie van deskundigen onderzocht en volkomen onbeschadigd bevonden. De Patronaten op het Platte land. In eene rede, gehouden door den heer Ament in den Limburgschen Land- bouwbond, lezen ,wij omtrent de Patrona ten de volgende aanbeveling: „Het is vooreerst, noodig, dat maat schappelijke deugden jüs eensgezindheid, goede verstandhouding, onderling vertrou wen, naastenliefde en samenwerking in 't, algemeen, niet alleen in stand gehouden worden, doch pok tot hoogere entwikke ling geraken. De landbouwer moet. zedelijk ontwikkeld worden, wat te bereiken is door voordrachten, goede lectuur (volksbiblio-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1